Lekcja tańca dla początkujących – czego się spodziewać?

Lekcja tańca dla początkujących – czego się spodziewać?

Taniec łączy aktywność fizyczną z relaksem i dobrą zabawą. Wiele osób decyduje się na rozpoczęcie nauki. Początkujący jednak nierzadko zastanawiają się, jak mogą wyglądać pierwsze lekcje tańca. Często nie wiedzą także, jak się przygotować do pierwszych zajęć. Oto krótki poradnik na ten temat.

Jak zacząć tańczyć?

Pierwszym krokiem może być obejrzenie filmików instruktażowych w internecie. Dzięki takiemu rozeznaniu początkujący może sprawdzić swoje możliwości. Wykonanie podstawowych kroków w jakimkolwiek tańcu pozwoli na przetestowanie poleceń prowadzącego. W ten sposób pierwsze lekcje w szkole tańca staną się dużo łatwiejsze. Niektórzy nie chcą jednak decydować się na płatny kurs. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem są darmowe wieczory taneczne. Warto wybrać się na nie i na żywo sprawdzić czy taka forma nauki tańca jest odpowiednia.

lekcja tańca kurs dla początkujących par

Kurs tańca dla początkujących

Początkujący, którzy są zdecydowani na konkretny kurs tańca powinni skrupulatnie poszukać szkoły. W większych miastach nie stanowi to najmniejszego problemu. Warto jednak zwrócić uwagę na opinię oraz prestiż placówki, ceny kursu, godziny zajęć oraz ofertę taneczną. Zapisanie się na płatny kurs nie musi oznaczać rezygnacji z darmowych wieczorów tanecznych. Wszystkie lekcje są wartościowe i warto brać w nich udział.

Podczas pierwszych zajęć może się zdarzyć, że początkujący będzie odstawał od grupy. W takiej sytuacji są dwa wyjścia. Można porozmawiać z prowadzącym i poprosić go o rady odnośnie własnej techniki. To wyjście wymaga jednak dużej determinacji i samozaparcia. Drugą możliwością jest zapisanie się na indywidualne zajęcia. Mimo, że ich cena jest trochę wyższa, pozwalają na jednostkowe treningi. Dzięki temu są bardziej efektowne.

Jak wyglądają pierwsze lekcje tańca?

Najczęściej kursy tańca są podzielone na kilka etapów. Jeden poziom taneczny (początkujący, średniozaawansowany, zaawansowany) trwa około 1-3 miesiące. Niekiedy zdarza się, że czas trwania kursów na kolejnych etapach jest różny. Zajęcia taneczne po ukończeniu poziomu zaawansowanego nie mają limitu czasowego. Po każdym etapie ćwiczący mogą zdecydować czy chcą kontynuować naukę na wyższym stopniu. Większość lekcji trwa półtorej godziny i są one przeprowadzane raz w tygodniu. Często dla osób, które mają zaległości otwierane są dodatkowe nieobowiązkowe zajęcia w ramach kursu. Na takim treningu można poćwiczyć kroki lub figury, które sprawiają największy problem. Można także skorzystać z takich zajęć, jeśli chce się po prostu potańczyć.

Początkowe zajęcia taneczne zawierają sporo ćwiczeń poprawiających oraz usprawniających ruchy ciała. Tempo jest zazwyczaj spokojne. Często zajęcia grupowe (szczególnie przy dużej liczbie osób) prowadzi więcej niż jeden nauczyciel. Nawet osoby, które nie miały wcześniej żadnej styczności z tańcem mogą zapisać się na kurs. Pierwsze zajęcia opierają się głównie na tłumaczeniu wszystkiego od podstaw.

Zajęcia z tańca towarzyskiego niekiedy zniechęcają osoby, które nie mogą znaleźć partnera tanecznego. Nie jest to żadną przeszkodą. Wiele szkół tańca pozwala na udział kursantom bez partnera. Podczas zajęć często następują wymiany partnerów – nie tańczy się tylko z własnym. Taka forma ćwiczeń pomaga w szybszej i uniwersalnej nauce tańca. Tańczenie z różnymi osobami skuteczniej uczy prawidłowych technik tanecznych.

Ubiór na zajęcia taneczne, w czym przyjść na lekcje tańca

Duże znaczenie ma to, jakiego tańca chcemy się uczyć. Tańce oparte na swobodnych ruchach, takie jak jazz, taniec współczesny czy hip-hop łatwiej ćwiczy się w wygodnych sportowych strojach. Możliwym ubiorem są także getry + spódnica (kobiety) lub wygodne spodnie + koszulki niekrępujące ruchów (zajęcia z salsy czy tańca współczesnego). Zajęcia taneczne zakładają wykonywanie ćwiczeń rozciągających, dlatego dżinsy nie są dobrym wyborem. Ubranie nie powinno więc krępować ruchów kursanta. Ważne jest także, by czuć się w nim komfortowo i swobodnie.

Na każde zajęcia powinno się nosić osobne buty do tańca. Niektóre techniki wymagają od ćwiczących położenia się na ziemi, dlatego należy wspólnie dbać o czystość w sali. Dobrym wyborem są buty bez czarnej gumowej podeszwy (może rysować parkiet). Powinny być przede wszystkim wygodne. W niektórych tańcach (jazz, taniec współczesny) wymagane jest specjalne obuwie np. baletki czy skarpetki. Na większości zajęć tanecznych początkujący nie muszą jednak stosować specjalnego tanecznego obuwia.

Jak zacząć lekcje tańca?

Nie ma przeszkód, by zacząć kurs całkowicie od podstaw. W końcu każdy tancerz był kiedyś początkującym. Jedną z ważniejszych kwestii jest wybór stylu tanecznego. W dużej mierze zależy on od temperamentu i wymagań osoby chcącej zacząć tańczyć. Ważne, by wybrać taniec, w którym będziemy czuć się dobrze. W przypadku młodszych osób – zwykle są to techniki streetowe, takie jak np. hip-hop. Osoby starsze i bardziej statyczne wybierają zwykle tańce klasyczne m.in. walc wiedeński. Dla osób dynamicznych – są tańce latynoskie. Można tańczyć w parach i solo. Można tańczyć w różnych godzinach. Pamiętaj, by wybrać szkołę tańca, która spełnia wszystkie twoje oczekiwania. Zwróć uwagę na rodzaje i godziny zajęć, kwalifikacje instruktorów, opinie czy lokalizację.

Czego potrzebuję zanim zacznę kurs tańca?

Właściwie przed rozpoczęciem zajęć nie trzeba nam wiele. Konieczny jest czas na znalezienie odpowiedniej szkoły tańca. Oczywiście, niezbędne są również pieniądze. Przyda się wiedza o kursach z internetu – to najpopularniejsze źródło, w którym można znaleźć opinie na temat szkoły tańca. Jeśli nie mamy partnera, a interesują nas tańce towarzyskie – nie ma problemu. Wiele szkoł oferuje dobór partnera już na zajęciach. Jak już zaczniemy pierwsze lekcje – na pewno przyda się cierpliwość i wytrwałość. Nie można też zrażać się, jeśli nie wszystko załapiemy od razu. Na zajęciach jest instruktor – warto poprosić go o pomoc.

Taniec to nie tylko zabawa, ale też długotrwała praca. Pamiętaj, że zanim dojdziesz do perfekcji – będziesz musiał poświęcić trochę czasu.

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Dominika Górska 6 9 listopada 2016  3142

Dodaj komentarz

 • Amelin
  13 stycznia 2020
  Myślę, że lekcje tańca są jak najbardziej dla każdego. Najtrudniejsza pierwsza lekcja bo nigdy w 100% nie wiadomo, czego się spodziewać, ale później to już sama przyjemność i zero stresu :)
 • Gienia23
  11 stycznia 2017
  Ubranie na pierwsze zajęcia to chyba jeden z ważniejszych tematów. Bo przecież można się zapisać przez internet, a na stronie szkoły może nie być tej informacji. No a potem się człowiek wstydzi jak weźmie nie taki strój jak trzeba...
 • Jadwiga
  17 listopada 2016
  Bardzo mi to pomogło, dziękuję za rady! Od razu łatwiej było pójść na pierwsze zajęcia. A tak się stresowałam - wyszło, że niepotrzebnie
 • Kalafior
  17 listopada 2016
  Wszystkich tych informacji można dowiedzieć się przed zapisaniem się na zajęcia. No ale rozumiem - internet jest dla leniwych ludzi
 • Małgosia
  10 listopada 2016
  Praktyczne porady - tego potrzeba internautom!
 • Jadwiga
  10 listopada 2016
  Właśnie mam w głowie zapisanie się na lekcje tańca użytkowego. Fajnie, że znalazłam wasz artykuł! Przyda mi się bardzo, bo jestem mega zestresowana i w ogóle nie zorientowana w temacie. Po przeczytaniu jestem spokojniejsza ;)

Artykuły z kategorii: Taniec

tanczacy-stretching-jak-rozciagaja-sie-tancerze

Tańczący stretching – jak rozciągają się tancerze?

Doskonalenie stopnia rozciągnięcia pozwala sukcesywne zwiększanie możliwości tancerzy klasycznych. W wielu szkołach tańca możemy znaleźć osobne zajęcia ukierunkowane właśnie na poprawę rozciągnięcia i gibkości ciała. Jak wygląda stretching dla tancerzy klasycznych?

buty-taneczne-warszawa-zobacz-czym-sie-kierowac-przy-zakupie

Buty taneczne Warszawa - zobacz, czym się kierować przy zakupie!

Taniec towarzyski to bardzo atrakcyjna forma aktywności fizycznej. Nie tylko pozwala na utrzymanie odpowiedniego poziomu spalania energii i wydzielania endorfin. Są także świetnym środkiem ekspresji artystycznej duszy tancerza. Specjalistyczne buty taneczne Warszawa oferuje w wielu różnych rodzajach i typach. Na jaki się zdecydować, by taniec dawał nieskończoną radość, a obuwie służyło przez wiele lat?

pierwszy-taniec-weselny-2020-jak-wybrac

Pierwszy taniec weselny 2020 – jak wybrać?

Pierwszy taniec weselny jest dla pary młodej bardzo stresującym momentem. Jest wspaniałym sposobem na oczarowanie i zaskoczenie zaproszonych gości. Odpowiedni podkład muzyczny w postaci najpopularniejszych piosenek na pierwszy taniec ułatwiają oddanie całego obrazu miłości na parkiecie.

kursy-tanca-w-bielsku-bialej-czyli-jak-dac-sie-porwac-goracym-rytmom-na-slasku

Kursy tańca w Bielsku-Białej, czyli jak dać się porwać gorącym rytmom na Śląsku?

Ktoś kiedyś napisał, że życie trwa tyle, co taniec. Nauka od podstaw i regularne szlifowanie warsztatu pozwoli nam radośnie przejść przez życie iście tanecznym krokiem, czerpiąc, ile tylko się da! Tańca można nauczyć się na kursach indywidualnych lub zajęciach grupowych i dla par. Podpowiadamy, gdzie i jak złapać rytm w Bielsku-Białej.

kurs-tanca-poznan-informacje-cennik-i-inne

Kurs tańca Poznań - informacje, cennik i inne

Kursy tańca cieszą się rosnącą popularnością i są wybierane zarówno przez młodych uczestników, jak i znacznie starsze osoby. Gdzie nauczyć się tańca w Poznaniu i jakie zajęcia wybrać?

stopy-baletnicy-czy-baletki-moga-powodowac-problemy-z-nogami

Stopy baletnicy – czy baletki mogą powodować problemy z nogami?

Uprawianie baletu jest dość trudną dyscypliną. Niektórzy uważają, że także kontuzyjną. Nie trudno bowiem spotkać się z opinią, że baletki powodują uszkodzenia stóp. Czy buty do baletu mogą wywołać deformację stóp?

zumba-idealny-sposob-na-odchudzanie-ile-spalimy-kalorii

Zumba idealny sposób na odchudzanie – ile spalimy kalorii?

Idealnym sposobem na odchudzanie jest aktywność fizyczna. Zumba to jedne z zajęć, które zagwarantują Ci spalanie dużej ilości kalorii w szybkim tempie. Sprawdź, jakie efekty można osiągnąć dzięki zumbie.

kursy-tanca-rzeszow-dla-kazdego-podstawowe-informacje-o-rodzajach-tanca-w-rzeszowie

Kursy tańca Rzeszów dla każdego! Podstawowe informacje o rodzajach tańca w Rzeszowie

Szukasz kursu tańca w Rzeszowie lub okolicach? Może być to dla Ciebie trudne zadanie. W końcu na jakiej podstawie ocenić, czy dany kurs tańca jest dla Ciebie? Przygotowaliśmy kilka wskazówek dla tych, którzy szukają kursu tańca Rzeszów. Zobacz sam!

taniec-towarzyski-wroclaw-co-wybrac-dla-poczatkujacych

Taniec towarzyski Wrocław – co wybrać dla początkujących?

Taniec towarzyski – jakie są rodzaje tańców? Przygotowaliśmy poradnik dla początkujących i poszukujących zajęć tanecznych. Jak wybrać kurs tańca we Wrocławiu? Jakie są kursy tańca dla dzieci? Wszystko o tym, jak się zabrać za szukanie treningów tanecznych we Wrocławiu!

rumba-taniec-towarzyski-czyli-kilka-slow-o-rumbie

Rumba taniec towarzyski, czyli kilka słów o rumbie

Rumba to taniec, w którym choreografia opiera się na związku kobiety i mężczyzny. Kobieta uwodzi, mężczyzna ją ściga. Taki obraz wyłania się najczęściej przy rozumieniu rumby. Czy rumba taniec towarzyski naprawdę taka jest? Poznaj historię namiętnej rumby.

tanczacy-stretching-jak-rozciagaja-sie-tancerze

Tańczący stretching – jak rozciągają się tancerze?

Doskonalenie stopnia rozciągnięcia pozwala sukcesywne zwiększanie możliwości tancerzy klasycznych. W wielu szkołach tańca możemy znaleźć osobne zajęcia ukierunkowane właśnie na poprawę rozciągnięcia i gibkości ciała. Jak wygląda stretching dla tancerzy klasycznych?

buty-taneczne-warszawa-zobacz-czym-sie-kierowac-przy-zakupie

Buty taneczne Warszawa - zobacz, czym się kierować przy zakupie!

Taniec towarzyski to bardzo atrakcyjna forma aktywności fizycznej. Nie tylko pozwala na utrzymanie odpowiedniego poziomu spalania energii i wydzielania endorfin. Są także świetnym środkiem ekspresji artystycznej duszy tancerza. Specjalistyczne buty taneczne Warszawa oferuje w wielu różnych rodzajach i typach. Na jaki się zdecydować, by taniec dawał nieskończoną radość, a obuwie służyło przez wiele lat?

pierwszy-taniec-weselny-2020-jak-wybrac

Pierwszy taniec weselny 2020 – jak wybrać?

Pierwszy taniec weselny jest dla pary młodej bardzo stresującym momentem. Jest wspaniałym sposobem na oczarowanie i zaskoczenie zaproszonych gości. Odpowiedni podkład muzyczny w postaci najpopularniejszych piosenek na pierwszy taniec ułatwiają oddanie całego obrazu miłości na parkiecie.

kursy-tanca-w-bielsku-bialej-czyli-jak-dac-sie-porwac-goracym-rytmom-na-slasku

Kursy tańca w Bielsku-Białej, czyli jak dać się porwać gorącym rytmom na Śląsku?

Ktoś kiedyś napisał, że życie trwa tyle, co taniec. Nauka od podstaw i regularne szlifowanie warsztatu pozwoli nam radośnie przejść przez życie iście tanecznym krokiem, czerpiąc, ile tylko się da! Tańca można nauczyć się na kursach indywidualnych lub zajęciach grupowych i dla par. Podpowiadamy, gdzie i jak złapać rytm w Bielsku-Białej.

kurs-tanca-poznan-informacje-cennik-i-inne

Kurs tańca Poznań - informacje, cennik i inne

Kursy tańca cieszą się rosnącą popularnością i są wybierane zarówno przez młodych uczestników, jak i znacznie starsze osoby. Gdzie nauczyć się tańca w Poznaniu i jakie zajęcia wybrać?

stopy-baletnicy-czy-baletki-moga-powodowac-problemy-z-nogami

Stopy baletnicy – czy baletki mogą powodować problemy z nogami?

Uprawianie baletu jest dość trudną dyscypliną. Niektórzy uważają, że także kontuzyjną. Nie trudno bowiem spotkać się z opinią, że baletki powodują uszkodzenia stóp. Czy buty do baletu mogą wywołać deformację stóp?

zumba-idealny-sposob-na-odchudzanie-ile-spalimy-kalorii

Zumba idealny sposób na odchudzanie – ile spalimy kalorii?

Idealnym sposobem na odchudzanie jest aktywność fizyczna. Zumba to jedne z zajęć, które zagwarantują Ci spalanie dużej ilości kalorii w szybkim tempie. Sprawdź, jakie efekty można osiągnąć dzięki zumbie.

kursy-tanca-rzeszow-dla-kazdego-podstawowe-informacje-o-rodzajach-tanca-w-rzeszowie

Kursy tańca Rzeszów dla każdego! Podstawowe informacje o rodzajach tańca w Rzeszowie

Szukasz kursu tańca w Rzeszowie lub okolicach? Może być to dla Ciebie trudne zadanie. W końcu na jakiej podstawie ocenić, czy dany kurs tańca jest dla Ciebie? Przygotowaliśmy kilka wskazówek dla tych, którzy szukają kursu tańca Rzeszów. Zobacz sam!

taniec-towarzyski-wroclaw-co-wybrac-dla-poczatkujacych

Taniec towarzyski Wrocław – co wybrać dla początkujących?

Taniec towarzyski – jakie są rodzaje tańców? Przygotowaliśmy poradnik dla początkujących i poszukujących zajęć tanecznych. Jak wybrać kurs tańca we Wrocławiu? Jakie są kursy tańca dla dzieci? Wszystko o tym, jak się zabrać za szukanie treningów tanecznych we Wrocławiu!

rumba-taniec-towarzyski-czyli-kilka-slow-o-rumbie

Rumba taniec towarzyski, czyli kilka słów o rumbie

Rumba to taniec, w którym choreografia opiera się na związku kobiety i mężczyzny. Kobieta uwodzi, mężczyzna ją ściga. Taki obraz wyłania się najczęściej przy rozumieniu rumby. Czy rumba taniec towarzyski naprawdę taka jest? Poznaj historię namiętnej rumby.