Latawiec i Deska |Kitesurfing – Jak zacząć ?

Latawiec i Deska |Kitesurfing – Jak zacząć ?

Jeśli chciałbyś rozpocząć przygodę z tym sportem – dobrze trafiłeś. W tym artykule rozwiejemy wszelkie nurtujące każdego początkującego pytania. Po przeczytaniu będziesz wiedział gdzie, co i jak trenować Kitesurfing.

Przygoda z Kitesurfingiem – dla każdego!

Kitesurfing stał się jednym z najbardziej popularnych sportów wodnych. Cała zabawa polega na poruszaniu się na wodzie (ślizg) za pomocą deski. W odróżnieniu od podobnego sportu wodnego windsurfingu – napędem nie jest żagiel, ale latawiec. Za miejsce powstania tej fascynującej dyscypliny, przyjmuje się wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Aktualnie na większości plaż na świecie, niebo ozdabiają kolorowe latawce.

Kitesurfing bez limitu

Zdarzają się opinie mówiące, że ten sport jest dla ludzi pewnych swojej sprawności fizycznej.

Nic bardziej mylnego – jest dla każdego.

Nie ma tu limitów wiekowych. Cieszy się zarówno sławą, wśród osób młodych, jak i tych starszych. Na kursach możemy spotkać nawet dzieci w wieku 8 lat. Wraz z rozwojem technologii, kitesurfing przestał być sportem ekstremalnym. Uprawiają go wspólnie wszyscy członkowie wielu rodzin. Jest wspaniałą sposobem dla przeżycia niezapomnianej przygody i emocjonujących chwil.

Kurs kitesurfingu czy nauka na własną rękę?

Kursy kitesurfingu czy nauka na własną rękę? To pytanie zadaje sobie większość początkujących osób. Przygodę z tą dyscypliną sportową najlepiej rozpocząć u boku wykwalifikowanego instruktora. Pomoże on zyskać prawidłowe nawyki w surfowaniu. Nauczymy się prawidłowego zachowania w różnych sytuacjach. Popularne stały się kursy kitesurfingowe organizowane, przez różne szkoły. W Polsce odbywają się one na Półwyspie Helskim, a dokładniej w takich miejscowościach jak: Hel, Jastarnia, Chałupy i Władysławowo. Kursy kitesurfingowe za granicą możemy znaleźć w Egipcie i na wyspach greckich. Te miejsca posiadają najlepsze warunki pogodowe do nauki dla początkujących.Piękne widoki i atrakcyjne spoty sprzyjają nauce surfowania zużyciem latawca.

Kitesurfer trick

Jaki kurs kitesurfingu na początek?

Istnieje możliwość zapisania się na kursy indywidualne i grupowe. Zależy to od naszych upodobań. Każdy z rodzaju kursów ma swoje wady i zalety – należy o tym pamiętać. Indywidualne zajęcia trwają krócej. Jednak grupowy kurs ma swoje plusy. Można zaobserwować błędy swojego partnera zdobywając cenną wiedzę. Warto uczyć się zarówno na swoich błędach, jak i otaczających Cię osób. Grupowe kursy są świetnym pomysłem dla początkujących, chcących nawiązać nowe znajomości. Jeśli brakuje Ci cierpliwości do nauki, warto zastanowić się nad kursem indywidualnym. Na obu kursach przedstawiona jest wiedza teoretyczna i praktyczna. Zarówno uczestniczenie w zajęciach grupowych, jak i pojedynczych daje dobrą podstawę do nauki surfowania na desce.

Nauka kitesurfingu na własną rękę

Nauka kitesurfingu na własną rękę niesie ze sobą pewne ryzyko. Oczywiście istnieje możliwość zdobycia umiejętności, ale może powodować utrwalenie niepoprawnej techniki. Zaniedbanie prawidłowych zasad, może spowodować niebezpieczeństwo zagrażające nawet życiu. Dodatkowo, brak odbycia kursu kite utrudnia otrzymanie oficjalnej licencji IKO, potwierdzającej nasze umiejętności.

Ciekawostki związane z kitesurfingiem

Przed rozpoczęciem kursu warto wiedzieć coś o tym sporcie wodnym. Zazwyczaj pierwsze zajęcia kursu kite są teoretyczne. Jednak warto się z nich przygotować. Wykorzystywany latawiec ma najczęściej od 4 do 16 m2, zawieszony jest na linkach o długości 17 do 30 metrów. Surfer przyczepiony jest za pośrednictwem haka w okolicach bioder. Do ekwipunku kitesurfingowego zalicza się deska o wymiarach od 125 do 150 m. Istnieje kilka rodzajów desek:

 • Twin-tip – Deska symetryczna
 • Wave – Pozwalająca na zabawe na mniejszych falach
 • Race – Służąca do rozwijania zdumiewających prędkości

Nie należy zapomnieć o kasku podczas nauki. Bezpieczeństwo to podstawa.

Prawo Jazdy Kitesurfingowca

Licencja IKO jest potwierdzeniem naszych umiejętności surfowania na desce przy użyciu latawca.
Dokument jest uznawany  na całym świecie. Zdobyć go można na kursach prowadzonych, przez instruktora posiadającego uprawienia IKO lub w szkółce kitesurfingowej.Licencja dzieli się na 4 stopnie. Każdy z poziomów ma wewnętrzny podział na literki. Pozwala to precyzyjnie określić na jakim etapie nauki jest dany kitesurfer. Istnieją kursy pozwalające uzyskać kilka poziomów na raz. (1+2+3) Większość początkujących osób uzyskuje 1 poziom Licencji IKO.

Umiejętności związane z 1 poziomem IKO:

Poziom A:

 • ocena spotu pod względem bezpieczeństwa
  przygotowanie wyposażenia
  noszenie i zabezpieczenie kite’a na lądzie

Poziom B:

 • Użycie systemów bezpieczeństwa
 • Sprawdzenie sprzętu pod względem sprawności

Poziom C:

 • Asystowanie podczas startu i lądowania latawca
 • Skręcanie i odkręcanie linek
 • Poruszanie się po krawędzi okna wiatrowego

Poziom D:

 • Sterowanie latawcem 1 ręką
 • Chodzenie podczas startowania latawca
 • Znajomość pojęcia okna wiatrowego
 • Trymowanie latawca

Poziom E:

 

 • Samodzielne lądowanie latawcem.

 • Pakowanie sprzętu

 • Użycie systemów bezpieczeństwa

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Mateusz Matysiak 0 11 czerwca 2019  < 1000

Dodaj komentarz

Artykuły z kategorii: Sporty Wodne

wioslarstwo-na-czym-polega-i-jak-wyglada-trening

Wioślarstwo – na czym polega i jak wygląda trening?

Dawniej forma transportu wodnego, dzisiaj – popularny sport. W tym sporcie wodnym liczy się doskonała siła i wytrzymałość. Jakie są główne założenia wioślarstwa? Jak wioślarze przygotowują się do startu w zawodach?

elastyczne-cialo-i-mocny-kregoslup-innowacyjne-cwiczenia-w-wodzie

Elastyczne ciało i mocny kręgosłup - innowacyjne ćwiczenia w wodzie!

Chodzisz na basen, ale nie potrafisz czerpać przyjemności z treningu? Ćwiczenia w wodzie nie muszą być nudne! Oprócz doskonalenia technik pływackich, świetnie wpłyną na twój kręgosłup, wzmacniając mięśnie posturalne. Zobacz, jak zorganizować swój trening na basenie, aby przynosił konkretne efekty!

w-stawie-zimna-woda-pianka-ciepla-doda

W stawie zimna woda – pianka ciepła doda!

Na rynku znajdziemy wiele rodzajów piankowych strojów do pływania. Ich zadaniem jest podniesienie odczuwalnej temperatury pływaka. Oznacza to, że taka odzież sprawdzi się szczególnie podczas treningów w zimnej wodzie. Kiedy jeszcze warto stosować pianki do pływania?

czy-trzeba-miec-patent-zeglarski-zeby-wynajac-motorowke

Czy trzeba mieć patent żeglarski, żeby wynająć motorówkę?

Jesteś miłośnikiem sportów wodnych ale nie masz uprawnień do kierowania łodzią? Nic straconego – nie we wszystkich przypadkach są one wymagane! Zobacz, co należy zrobić, żeby wynająć motorówkę i ile to kosztuje.

gry-plazowe-w-co-grac-ze-znajomymi-aktualizacja-2020

Gry plażowe – w co grać ze znajomymi? | AKTUALIZACJA 2020

Wypoczynek nad morzem to nie tylko wylegiwanie się na plaży, sporty wodne i sporty plażowe. Obecnie istnieje wiele ciekawych gier, po które warto sięgnąć podczas urlopu nad morzem czy jeziorem. Oto sposoby na aktywne zabawy plażowe! Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację 2020.

aqua-aerobik-lublin-cwicz-na-terenie-lublina

Aqua aerobik Lublin - ćwicz na terenie Lublina!

Aqua aerobik to stosunkowo nowa aktywność fizyczna ciesząca się rosnącą popularnością szczególnie wśród kobiet w każdym wieku. Gdzie można uczęszczać na tego typu treningi na terenie Lublina i ile kosztują takie zajęcia?

tance-hulanki-i-swawola-w-wodzie-aqua-aerobic-od-podstaw

Tańce, hulanki i swawola w wodzie. Aqua aerobic od podstaw

Początki fitnessu często są utożsamiane z rozpowszechnieniem aerobiku i datuje się je na koniec lat 70. minionego stulecia. Na większą skalę wprowadzano go w latach 80. i wreszcie opracowano zajęcia fitness w wodzie. Początkowo miały formę stricte rekreacyjną dla osób z otyłością, z czasem stały się coraz bardziej popularne. Dla kogo dedykowany jest aqua aerobic i jaki ma wpływ na organizm?

gdzie-odbywaja-sie-kursy-windsurfingu

Gdzie odbywają się kursy windsurfingu?

Wielu ludzi uważa, że naukę windsurfingu należy podjąć od uczestnictwa w odpowiednim kursie przygotowawczym. Ten niesamowity sport jest uprawiany jedynie z „czystej” zajawki. W tym artykule dowiesz się, jak wybrać odpowiednią szkółkę i gdzie ją możesz znaleźć.

bezpieczenstwo-nad-woda-kamizelki-ratunkowe-po-co-i-dla-kogo

Bezpieczeństwo nad wodą – kamizelki ratunkowe po co i dla kogo?

Uprawianie sportów wodnych niesie ze sobą wiele przyjemności, ale też pewne zagrożenia. W wielu wodnych dyscyplinach wymagane jest np. noszenie kamizelki ratunkowej bądź asekuracyjnej. Czym one się różnią? Zasady bezpieczeństwa nad wodą.

za-duzo-slonca-czyli-sposoby-na-oparzenia-sloneczne

Za dużo słońca – czyli sposoby na oparzenia słoneczne

Piasek, morze, gry plażowe, sporty wodne… Czas urlopowy aż kusi do przebywania w pełnym słońcu. Przesadzenie z promieniami słonecznymi może jednak skończyć się nieprzyjemnie – bo oparzeniami słonecznymi. Oto pierwsza pomoc w przypadku poparzeń słonecznych.

wioslarstwo-na-czym-polega-i-jak-wyglada-trening

Wioślarstwo – na czym polega i jak wygląda trening?

Dawniej forma transportu wodnego, dzisiaj – popularny sport. W tym sporcie wodnym liczy się doskonała siła i wytrzymałość. Jakie są główne założenia wioślarstwa? Jak wioślarze przygotowują się do startu w zawodach?

elastyczne-cialo-i-mocny-kregoslup-innowacyjne-cwiczenia-w-wodzie

Elastyczne ciało i mocny kręgosłup - innowacyjne ćwiczenia w wodzie!

Chodzisz na basen, ale nie potrafisz czerpać przyjemności z treningu? Ćwiczenia w wodzie nie muszą być nudne! Oprócz doskonalenia technik pływackich, świetnie wpłyną na twój kręgosłup, wzmacniając mięśnie posturalne. Zobacz, jak zorganizować swój trening na basenie, aby przynosił konkretne efekty!

w-stawie-zimna-woda-pianka-ciepla-doda

W stawie zimna woda – pianka ciepła doda!

Na rynku znajdziemy wiele rodzajów piankowych strojów do pływania. Ich zadaniem jest podniesienie odczuwalnej temperatury pływaka. Oznacza to, że taka odzież sprawdzi się szczególnie podczas treningów w zimnej wodzie. Kiedy jeszcze warto stosować pianki do pływania?

czy-trzeba-miec-patent-zeglarski-zeby-wynajac-motorowke

Czy trzeba mieć patent żeglarski, żeby wynająć motorówkę?

Jesteś miłośnikiem sportów wodnych ale nie masz uprawnień do kierowania łodzią? Nic straconego – nie we wszystkich przypadkach są one wymagane! Zobacz, co należy zrobić, żeby wynająć motorówkę i ile to kosztuje.

gry-plazowe-w-co-grac-ze-znajomymi-aktualizacja-2020

Gry plażowe – w co grać ze znajomymi? | AKTUALIZACJA 2020

Wypoczynek nad morzem to nie tylko wylegiwanie się na plaży, sporty wodne i sporty plażowe. Obecnie istnieje wiele ciekawych gier, po które warto sięgnąć podczas urlopu nad morzem czy jeziorem. Oto sposoby na aktywne zabawy plażowe! Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację 2020.

aqua-aerobik-lublin-cwicz-na-terenie-lublina

Aqua aerobik Lublin - ćwicz na terenie Lublina!

Aqua aerobik to stosunkowo nowa aktywność fizyczna ciesząca się rosnącą popularnością szczególnie wśród kobiet w każdym wieku. Gdzie można uczęszczać na tego typu treningi na terenie Lublina i ile kosztują takie zajęcia?

tance-hulanki-i-swawola-w-wodzie-aqua-aerobic-od-podstaw

Tańce, hulanki i swawola w wodzie. Aqua aerobic od podstaw

Początki fitnessu często są utożsamiane z rozpowszechnieniem aerobiku i datuje się je na koniec lat 70. minionego stulecia. Na większą skalę wprowadzano go w latach 80. i wreszcie opracowano zajęcia fitness w wodzie. Początkowo miały formę stricte rekreacyjną dla osób z otyłością, z czasem stały się coraz bardziej popularne. Dla kogo dedykowany jest aqua aerobic i jaki ma wpływ na organizm?

gdzie-odbywaja-sie-kursy-windsurfingu

Gdzie odbywają się kursy windsurfingu?

Wielu ludzi uważa, że naukę windsurfingu należy podjąć od uczestnictwa w odpowiednim kursie przygotowawczym. Ten niesamowity sport jest uprawiany jedynie z „czystej” zajawki. W tym artykule dowiesz się, jak wybrać odpowiednią szkółkę i gdzie ją możesz znaleźć.

bezpieczenstwo-nad-woda-kamizelki-ratunkowe-po-co-i-dla-kogo

Bezpieczeństwo nad wodą – kamizelki ratunkowe po co i dla kogo?

Uprawianie sportów wodnych niesie ze sobą wiele przyjemności, ale też pewne zagrożenia. W wielu wodnych dyscyplinach wymagane jest np. noszenie kamizelki ratunkowej bądź asekuracyjnej. Czym one się różnią? Zasady bezpieczeństwa nad wodą.

za-duzo-slonca-czyli-sposoby-na-oparzenia-sloneczne

Za dużo słońca – czyli sposoby na oparzenia słoneczne

Piasek, morze, gry plażowe, sporty wodne… Czas urlopowy aż kusi do przebywania w pełnym słońcu. Przesadzenie z promieniami słonecznymi może jednak skończyć się nieprzyjemnie – bo oparzeniami słonecznymi. Oto pierwsza pomoc w przypadku poparzeń słonecznych.