Kulturystyka vs Crossfit

Kulturystyka vs Crossfit

Sporty siłowe. O podium walczą dwie dyscypliny: kulturystyka i crossfit. Jedna grupa nie przepada za drugą - i vice versa. Na czym polegają różnice między kulturystyką a treningiem crossfit? I czemu nagle crossfit zrobił się tak popularny? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w tym artykule.

Różnice między treningiem kulturystyki, a treningiem crossfit

Osobie spoza siłowni mogłoby się wydawać, że crossfit od kulturystyki niewiele się nie różni. Jedni i drudzy ćwiczą siłowo, podnoszą ciężary w sumie często wykonują podobne ćwiczenia. Jednak kulturystyka i crossfit to dwa różne światy. Trening crossfit od treningu kulturystyki różni się przede wszystkim intensywnością wykonywanych ćwiczeń. Na przykład bieg o długości dwóch kilometrów. Kulturysta przebiegnie trasę w 12 minut, a osoba trenująca crossfit w 8. Niby trening ten sam, a jednak efekty są zupełnie inne. Osoba trenująca crossfit podciągnie się na drążku nawet cztery razy więcej niż kulturysta w tym samym czasie. Również niby to samo, ale intensywność treningu dużo wyższa. To są podstawy, ale co z innymi różnicami?

Kulturyści nie lubią intensywności treningów crossfit

To czego nie znoszą kulturyści to właśnie intensywność treningów crossfit. Kulturyści stawiają na zrównoważony i precyzyjny trening. Wykonują kilka powtórzeń i okazyjnie dodają nowe elementy do treningu. Trening cardio kulturysty to zazwyczaj 20 minut na bieżni lub rowerze. Kulturyści nie lubią przesadnego sapania i stękania typowego dla treningu crossfit. Kulturysta po dobrym treningu zazwyczaj nie jest mocno spocony, jego puls nie przyśpiesza tak gwałtownie. Co innego w przypadku crossfit. W trakcie i po zakończonym treningu puls jest bardzo wysoki, oddech mocno przyśpieszony a zawodnik mocno spocony. W końcu WOD-y wykonuje się na czas lub na określoną liczbę powtórzeń. Jednak dzięki temu trening jest też krótszy. Kulturysta spędza na treningu 1,5 - 2 godziny, a osoby trenujące crossfit 30 - 60 minut. Różnica jest olbrzymia. Oczywiście jest to pewne genarlizowanie ponieważ są treninig kulturystyczne o wyższej intensywności, ale zazwyczaj są to treningi wykonywane przez zawodowców w końcowym okresie przygotowywania przed zawodami.

Sylwetka kulturysty, a sylwetka w crossfit

porównanie sylwetek crossfit kulturysta

Z drugiej strony patrząc na sylwetki sportowców ćwiczących kulturystykę oraz crossfit kulturyści zdecydowanie mają przewagę. W końcu jeżeli ktoś poważnie traktuje bodybuilding to jego tkanka tłuszczowa nie przekracza 8-10% natomiast u osób trenujących crossfit zdarza się, że mają trochę więcej tłuszczu. Dodatkowo osoby trenujące kulturystykę mają większą masę mięśniową, inną kwestią jest czy się to komuś podoba czy nie. Jednak taki jest fakt.

Crossfit jest widowiskiem na skalę olimpijską

Prędzej czy później crossfit pojawi się jako dyscyplina rozgrywek olimpijskich. Ludzie lubią oglądać sporty o wysokiej intensywności. Intensywność = Widowiskowość. Intensywne sporty wydają się być najtrudniejszymi dla przeciętnego widza. Lubimy oglądać przekraczanie granic możliwości ludzkiego ciała i bicie rekordów. A tego dostarczają zawody w crossfit – Crossfit Games

 

Crossfit games są bardzo dynamiczne – tutaj wykonuje się ćwiczenia na czas. Liczy się każda sekunda więc zawodnicy poruszają się szybko. Podczas zawodów dużo się dzieje. Każde zawody to też nowa formuła, nowe konkurencje. 

 

Popularność kulturystyki a popularność crossfit w internecie (dane z sierpnia 2016 roku)

porównanie crossfit kulturystyka

Jak widać na wykresie kulturystyka trzyma mniej więcej stały poziom zainteresowania internautów. Natomiast crossfit mniej więcej od 2008 roku mocno zyskiwał by w 2011 przegonić bodybuilding w ilości zapytań. Crossfit od 2013 roku utrzymuje podobny wysoki poziom zainteresowania, w czasie kiedy kulturystyka zaczyna odnotowywać niewielkie, jednak zauważalne straty.

 

Dlaczego kulturystyka traci zainteresowanie?

Kulturystyka również zapewnia bicie rekordów. Niestety bez większych emocji. W kulturystyce nic nie dzieje się gwałtownie ani dynamicznie. To bardziej zero jedynkowy sport, albo ktoś podniesie ten ciężar albo nie. Podczas konkursów sylwetkowych jest mało miejsca na dynamikę. Kulturyści pokazują swoje ciało na spokojnie by sędziowie mieli okazję się dobrze przyjrzeć . Trochę lepiej wygląda to przy układach dowolnych kiedy zawodnik może zaprezentować swój układ. Jednak nadal jest to stateczne, albo się wygra konkurs sylwetkowy albo nie. Cierpi więc na tym widowiskowość i spada zainteresoawnie przeciętnego odbiorcy.

Skomplikowanie crossfitu – interdyscyplinarność

crossfit wejscie na linę wspinaczka

Osoby trenujące crossfit uważane są za atletów, niektórzy nawet za akrobatów. W końcu crossfit składa się z elementów podnoszenia ciężarów, biegania, wioślarstwa, gimnastyki i wielu innych dyscyplin sportowych zapewniających emocje i walkę do samego końca. Osoby trenujące crossfit zazwyczaj potrafią chodzić na rękach, wykonywać salta, wysokie skoki, wchodzenie na linię i inne widowiskowe popisy. Są to umiejętności które rzadko lub w ogóle nie trenują kulturyści. Z punktu wiedzenia obserwatora kulturystyka bardzo traci, bo co z tego, że kulturysta wygląda jak grecki bóg kiedy nie pokazuje swojej siły w akcji.

Kreatywność crossfitu

Kolejny aspekt w którym zdecydowanie wygrywa crossfit. Kreatywność. Możesz trenować na każdy możliwy sposób – jak drwal przewalając pnie drzew lub rąbiąc siekierą na czas. Ciągnąc lub przetaczając opony od traktorów. Czołgać się z partnerką na plecach, biegać ze spadochronem, słowem cokolwiek przyjdzie ci do głowy. Crossfit będzie więc wykorzystywał do treningu kalistenikę oraz sprzęt, który nie jest oryginalnie przeznaczony do ćwiczeń. W kulturystyce takie ekstrawagancje raczej nie wchodzą w grę, tutaj musisz dostosować się do standardów konkurencji i dokładnie przewidywać efekty treningu, masa obciążenia musi być ustawiona dokładnie a nie „na oko”.

Kulturyści kochają swoją rzeźbę

Kulturyści mają piękne ciała i nie chcą wyglądać jak atleci crossfit. Prawda jest taka, że osoby trenujące crossfit mają równie wspaniale wyrzeźbione ciała! Wydaje nam się, że atleci crossfit są ogromni i zwaliści. Tak wyglądają pojedyncze osoby, które trenują crossfit zawodowo. Osoby hobbystycznie trenujące crossfit, owszem, nabiorą mięśni, ale nie będą one przesadnie rozbudowane. Ciało stanie się pięknie wyrzeźbione i silne.

Czy crossfit jest warty swojej ceny?

Pakiet treningów crossfit jest dużo kosztowniejszy niż pakiet klasycznych treningów na siłowni. Skąd więc takie zainteresowanie treningami crossfit? Zajęcia crossfit w grupie są niezwykle motywujące. Pozwalają na szybsze osiąganie efektów pod wpływem adrenaliny i emocji. To waśnie rywalizacja tak przyciąga do crossfitu nowe osoby. Przychodząc na trening od razu możesz walczyć z innymi zawodnikami. Praktycznie każdy trening crossfit jest walką.

 

Zalety kulturystyki - w czym Bodybuilding jest lepszy od crossfitu

kulturystyka dla seniorów

Poza oczywistymi korzyściami z treningu kulturystycznego jak: poprawa siły mięśni, zdrowszy układ krwionośny, kontrola wagi ciała oraz ogólna poprawa zdrowia są też inne, mniej oczywiste zalety kulturystyki. Bodybuilding uczy systematyczności i dokładności. Dodatkowo jest to dobry sport dla seniorów - osób po 60 roku życia. Doskonałym przykładem dobrego wpływu treningu kulturystycznego na zdrowie osób starszych jest amerykanka Ernestine Shepherd. Która rozpoczęła treningi siłowe w wieku 56 lat i startowała w zawodach sylwetkowych w wieku grubo po 60. Z drugiej strony crossfit ze względu na swoją intensywność nie jest dobry dla osób starszych. Na tym polu zdecydowanie wygrywa kulturystyka. 

Kulturystyka samotna droga

Kulturystyka jest dość samotną drogą. Najpierw trzeba dużo trenować, planować dietę, pilnować progresu przyrostów. To wszystko bazuje na indywidualnej skrupulatności kulturysty. Dopiero po długich treningach można pokazać się na jednych, lub kilku zawodach w ciągu roku. Gdzie na spokojnie stanie się w kolejce do pokazania swoich osiągnięć. Okazji do innej rywalizacji w kulturystyce jest niewiele. 

Minusy treningu crossfit

Jak wszystko, crossfit ma też swoje ciemne strony. Z powodu swojej intensywności jest bardziej kontuzjogenny od spokojnego treningu z ciężarami. Ćwiczenia crossfit są mocno obciążające na kolana, plecy oraz barki. To właśnie te stawy najczęściej odnoszą kontuzje podczas ćwiczenia WOD-ów. Z drugiej strony nie oznacza to, że trening kulturystyczny jest zupełnie bezpieczny. Wręcz przeciwnie, również tutaj wykonywanie ćwiczeń złą techniką lub zbyt dużym ciężarem jest niebezpieczne. Jednak kontuzje częściej zdarzają się podczas treningu crossfit niż treningu kulturystycznego. Dlatego osoby początkujące które chciałby rozpocząć treningi crossfitu koniecznie powinny zacząć od zapisania się na zajęcia grupowe lub skorzystać z pomocy trenera. Dodatkowo trenując crossfit jest zalecane regularne rozciąganie, czyli praca nad mobilnością. Zmniejsza to ryzyko urazów. 

 

Dlaczego warto spróbować crossfit?

Jeżeli zależy Ci na sprawności, poprawie kondycji i wyrzeźbieniu ciała crossfit jest dla Ciebie. Nie ma szybszej metody do poprawy ogólnej kondycji niż treningi obwodowe które są podstawą crossfitu. Dodatkowo jest to dobra dyscyplina dla osób które nie chcą poświęcać dużo czasu na treningi. Jedna sesja treningowa trwa maksymalnie 60 godzinę.

 

Dla kogo kulturystyka

Jeżeli jesteś osobą dokładną i cenisz sobie porządek oraz planowanie to kulturystyka jest lepszą drogą dla Ciebie. Jeżeli cenisz sobie sylwetkę wyżej niż sprawność to zdecydowanie lepiej jest poświęcić się bodybuildingowi. Tutaj będzie mniej zaskoczeń, kontuzji siniaków i obtarć. W kulturystykę trzeba włożyć dużo czasu i skrupulatnie przestrzegać założonego planu.

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Marcin Lemański 8 8 sierpnia 2016  18080

Dodaj komentarz

 • Johny
  6 kwietnia 2019
  Witam, mam pytanie i liczę na odpowiedź :D, kto waszym zdaniem ma więcej siły na ćwiczenia typu martwy przysiad wyciskanie klata i barki crossfiter 80 kg czy kulturysta w tej samej wadze?
 • Daro
  2 kwietnia 2017
  Od lat trenuję na siłowni a crossfit wypróbowałem w tym roku. Moja kondycja ma dużo do życzenia. 118 kg wagi w tym 95 kg mięśni. Raz w tygodniu można spróbować jako uzupełnienie i poprawę kondycji. Szacunek dla wszystkich,którzy chodzą na crossfit 4-5 razy w tygodniu. Ja pozostaję przy wyciskaniu. Lepiej się czuję po ciężkim dniu pracy na budowie.
 • Misio
  10 sierpnia 2016
  A co ze starą poczciwą kalisteniką?
  Czy w dzisiejszych czasach jest jeszcze dla niej miejsce?
 • Str
  9 sierpnia 2016
  Tak to czytałem w sumie tylko o tym, że crossfit jest lepszy a kulturysta ma lepsze mięśnia choć nie zawsze.
 • Adrian
  9 sierpnia 2016
  Kiepskie porównanie kulturystyka i corssfit, lepiej by było do trójboju siłowego i dwuboju olimpijskiego (zresztą z dych dyscyplin CF dużo czerpie). I corssfit nigdy nie trafi na olimpiadę bo nie jest oficjalnie sportem a wymysłem korporacji (a dokładniej córka-spółka reeboka) która zarabia na nazewnictwie, uprawnieniach, ciuszkach, zawodach, klubach... dla przykładu: turniej piłki nożnej może zorganizować każdy, natomiast crossfitu już nie, chyba że pod inną nazwą typu "cross trening".
 • dorian
  9 sierpnia 2016
  Jak chcesz do czegoś porównywać CrossFit to próbuj z powerliftingiem, a nie z kulturystyką która jest sportem SYLWETKOWYM a nie siłowym.
 • Michoo
  9 sierpnia 2016
  Niestety - nie zgodzę się, że trening crossfit jest bardziej kontuzjogenny. Wszystko zależy od zdrowego rozsądku ćwiczącego i uważnego trenera. Jest kilka elementów w cf, które mogą być ryzykowne, ale większość ćwiczeń jest zdecydowanie bardziej efektywna niż kulturystyka, gdzie izolujemy mięśnie. Uważam, że wręcz zdrowszy jest trening cf poprzez ruch wielostawowy, bo dzięki temu wzmacniamy nie tylko mięsień, ale cały aparat ruchu. Moim zdaniem - dwa różne sporty, nie powinniśmy ich porównywać.
 • koksu
  9 sierpnia 2016
  Ja zaczynałem od kulturystyki jednak po dwa lata temu przerzuciłem się na crossfit. Nie żałuję, sprawność zdecydowanie mi się poprawiła a i satysfakacja z treningu jest większa. Chociaż na początku nie obyło się bez bólu, dwa razy przeciążyłem kolano ;/

Artykuły z kategorii: Crossfit

crossfit-i-sporty-silowe-a-po-co-mi-rozgrzewka

Crossfit i sporty siłowe – a po co mi rozgrzewka?

Wiele osób trenujących crossfit czy sporty siłowe nie przywiązuje większej wagi do rozgrzewki. Jest to jeden z podstawowych błędów treningowych. Rozgrzewka bowiem, szczególnie przed tak intensywnymi treningami przygotowuje ciało do wysiłku fizycznego. Dlaczego jednak jest aż tak ważna? Jak powinna wyglądać prawidłowa rozgrzewka przed treningiem crossfit i treningiem siłowym? Czy można z niej zrezygnować w niektórych przypadkach? Poniżej znajdziecie odpowiedzi na te pytania!

ile-zajmuje-nauczenie-sie-podstaw-crossfitu

Ile zajmuje nauczenie się podstaw crossfitu?

O popularności treningu crossfit nie trzeba chyba nikogo zapewniać. Jak wyglądają początki z tym sportem? Ile czasu potrzeba, by nauczyć się podstaw crossfitu?

crossfit-cwiczenia-bez-tajemnic-poznaj-mocny-trening-dla-kazdego

Crossfit ćwiczenia bez tajemnic: poznaj mocny trening dla każdego!

Mówi się, że crossfit to morderczy trening dla prawdziwych zapaleńców i tylko najlepsi mogą wykonać wszystkie ćwiczenia. Każdy kiedyś zaczynał i występujące w treningu crossfit ćwiczenia można wykonywać na różnym poziomie zaawansowania. Poznaj najskuteczniejsze WOD-y i działaj, gdzie tylko chcesz!

crossfit-dla-poczatkujacych-twoj-trening-jeszcze-nigdy-nie-byl-tak-skuteczny

Crossfit dla początkujących - twój trening jeszcze nigdy nie był tak skuteczny!

Próbujesz coraz to nowszych planów treningowych z wolnym ciężarem? A może dopiero zaczynasz swoją przygodę z siłownią i nie wiesz, do czego się zabrać? Jeśli zależy ci na naprawdę dobrych efektach i wszechstronnym rozwoju sylwetki, crossfit dla początkujących to plan dla ciebie! Zobacz, o co chodzi!

crossfit-najpopularniejsze-wody

Crossfit – najpopularniejsze WODy

WOD, czyli Workout of The Day to nieodłączny element każdego treningu crossfit. WOD ma miejsce po rozgrzewce i nauce techniki. WOD to zadanie, które należy wykonać jak najszybciej. Uczestnicy treningów crossfit idąc na trening nie wiedzą jakie wyzwanie ich czeka. I to lubią w nim najbardziej! Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację.

crossfit-dla-poczatkujacych-torun-jak-znalezc-najlepszy-crossfit-box

Crossfit dla początkujących Toruń | Jak znaleźć najlepszy crossfit box?

Crossfit to idealny system treningowy dla ludzi, którzy chcieliby zwiększyć swoją siłę i wytrzymałość. Jest to świetna alternatywa dla zwykłych ćwiczeń kulturystycznych. Wielu początkujących sportowców decyduje się na wybór crossfitu - także w Toruniu. Dowiedz się, jakie są ceny treningów i opinie o crossfit w Toruniu.

crossfit-box-katowice-gdzie-i-jak-szukac-opinie-cennik

Crossfit box Katowice – gdzie i jak szukać? | Opinie, cennik

Jak wybrać crossfit box w Katowicach? A może lepszym rozwiązaniem jest trener crossfit? Zobaczcie opinie i cenniki najpopularniejszych miejsc do treningu crossfit w Katowicach. Gdzie wybrać się na trening?

burpees-czyli-jak-cwiczyc-crossfit-w-sposob-efektywny

Burpees, czyli jak ćwiczyć crossfit w sposób efektywny

Burpees to jeden z najbardziej męczących treningów, a co za tym idzie - również bardzo skutecznych. Czym dokładnie są burpees, jak prawidłowo je ćwiczyć i gdzie można to robić?

skakanka-crossfit-w-roli-glownej-czym-jest-i-jak-jej-uzywac

Skakanka crossfit w roli głównej - czym jest i jak jej używać?

Ćwiczenia z użyciem skakanki są nam znane od najmłodszych lat. Niegdyś wykonywane jako element zabawy, dziś przyjęły formę treningu na redukcję, wzmocnienie mięśnie i koordynacji ruchowej. Zobacz, jak wybrać dobrać skakankę crossfit, jak jej używać i ile kalorii możesz spalić z jej użyciem!

trening-mobility-wzmocnienie-stawow

Trening Mobility wzmocnienie stawów

Mobilność stawów i ich wytrzymałość można zwiększyć. Trening Crossfit metodą Mobility usprawni działanie stawów, w tym tych kluczowych jak kolana, biodra czy barki. Odpowiednio przeprowadzone ćwiczenia pomagają w leczeniu bólu stawów, zapobiegają kontuzjom i poprawiają wyniki sportowe. Do treningu można wykorzystać gumy oporowe, TRX, oraz wałki do masażu.

crossfit-i-sporty-silowe-a-po-co-mi-rozgrzewka

Crossfit i sporty siłowe – a po co mi rozgrzewka?

Wiele osób trenujących crossfit czy sporty siłowe nie przywiązuje większej wagi do rozgrzewki. Jest to jeden z podstawowych błędów treningowych. Rozgrzewka bowiem, szczególnie przed tak intensywnymi treningami przygotowuje ciało do wysiłku fizycznego. Dlaczego jednak jest aż tak ważna? Jak powinna wyglądać prawidłowa rozgrzewka przed treningiem crossfit i treningiem siłowym? Czy można z niej zrezygnować w niektórych przypadkach? Poniżej znajdziecie odpowiedzi na te pytania!

ile-zajmuje-nauczenie-sie-podstaw-crossfitu

Ile zajmuje nauczenie się podstaw crossfitu?

O popularności treningu crossfit nie trzeba chyba nikogo zapewniać. Jak wyglądają początki z tym sportem? Ile czasu potrzeba, by nauczyć się podstaw crossfitu?

crossfit-cwiczenia-bez-tajemnic-poznaj-mocny-trening-dla-kazdego

Crossfit ćwiczenia bez tajemnic: poznaj mocny trening dla każdego!

Mówi się, że crossfit to morderczy trening dla prawdziwych zapaleńców i tylko najlepsi mogą wykonać wszystkie ćwiczenia. Każdy kiedyś zaczynał i występujące w treningu crossfit ćwiczenia można wykonywać na różnym poziomie zaawansowania. Poznaj najskuteczniejsze WOD-y i działaj, gdzie tylko chcesz!

crossfit-dla-poczatkujacych-twoj-trening-jeszcze-nigdy-nie-byl-tak-skuteczny

Crossfit dla początkujących - twój trening jeszcze nigdy nie był tak skuteczny!

Próbujesz coraz to nowszych planów treningowych z wolnym ciężarem? A może dopiero zaczynasz swoją przygodę z siłownią i nie wiesz, do czego się zabrać? Jeśli zależy ci na naprawdę dobrych efektach i wszechstronnym rozwoju sylwetki, crossfit dla początkujących to plan dla ciebie! Zobacz, o co chodzi!

crossfit-najpopularniejsze-wody

Crossfit – najpopularniejsze WODy

WOD, czyli Workout of The Day to nieodłączny element każdego treningu crossfit. WOD ma miejsce po rozgrzewce i nauce techniki. WOD to zadanie, które należy wykonać jak najszybciej. Uczestnicy treningów crossfit idąc na trening nie wiedzą jakie wyzwanie ich czeka. I to lubią w nim najbardziej! Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację.

crossfit-dla-poczatkujacych-torun-jak-znalezc-najlepszy-crossfit-box

Crossfit dla początkujących Toruń | Jak znaleźć najlepszy crossfit box?

Crossfit to idealny system treningowy dla ludzi, którzy chcieliby zwiększyć swoją siłę i wytrzymałość. Jest to świetna alternatywa dla zwykłych ćwiczeń kulturystycznych. Wielu początkujących sportowców decyduje się na wybór crossfitu - także w Toruniu. Dowiedz się, jakie są ceny treningów i opinie o crossfit w Toruniu.

crossfit-box-katowice-gdzie-i-jak-szukac-opinie-cennik

Crossfit box Katowice – gdzie i jak szukać? | Opinie, cennik

Jak wybrać crossfit box w Katowicach? A może lepszym rozwiązaniem jest trener crossfit? Zobaczcie opinie i cenniki najpopularniejszych miejsc do treningu crossfit w Katowicach. Gdzie wybrać się na trening?

burpees-czyli-jak-cwiczyc-crossfit-w-sposob-efektywny

Burpees, czyli jak ćwiczyć crossfit w sposób efektywny

Burpees to jeden z najbardziej męczących treningów, a co za tym idzie - również bardzo skutecznych. Czym dokładnie są burpees, jak prawidłowo je ćwiczyć i gdzie można to robić?

skakanka-crossfit-w-roli-glownej-czym-jest-i-jak-jej-uzywac

Skakanka crossfit w roli głównej - czym jest i jak jej używać?

Ćwiczenia z użyciem skakanki są nam znane od najmłodszych lat. Niegdyś wykonywane jako element zabawy, dziś przyjęły formę treningu na redukcję, wzmocnienie mięśnie i koordynacji ruchowej. Zobacz, jak wybrać dobrać skakankę crossfit, jak jej używać i ile kalorii możesz spalić z jej użyciem!

trening-mobility-wzmocnienie-stawow

Trening Mobility wzmocnienie stawów

Mobilność stawów i ich wytrzymałość można zwiększyć. Trening Crossfit metodą Mobility usprawni działanie stawów, w tym tych kluczowych jak kolana, biodra czy barki. Odpowiednio przeprowadzone ćwiczenia pomagają w leczeniu bólu stawów, zapobiegają kontuzjom i poprawiają wyniki sportowe. Do treningu można wykorzystać gumy oporowe, TRX, oraz wałki do masażu.