Kulturystyka – problemy z mobilnością

Kulturystyka – problemy z mobilnością

Dobrze wypracowana mobilność pozwala na dokładne wykonywanie ruchów oraz chroni przed kontuzją mięśnie i stawy. Dzięki niej sportowcy mogą zachować wysoką sprawność i siłę. Jak poprawić swoją mobilność i zakresy ruchu stawów w kulturystyce i sportach siłowych? Zobacz też najpoważniejsze problemy z mobilnością u kulturystów.

Problemy z mobilnością u kulturystów i osób trenujących siłowo

Wiele ćwiczeń kulturystycznych polega na przysiadzie. Wykonuje się je zwykle poprzez pionowe obniżanie ciała do dołu. W przypadku słabej mobilności stawu skokowego mogą pojawić się problemy z kolanami. Warto zatem pomyśleć o prawidłowym rozciągnięciu i wzmocnieniu mięśni. Co więcej, nierównomierny rozwój mobilności mięśni i stawów może powodować dysproporcje i brak symetrii mięśni. Przykładowo: obie nogi mogą mieć różne zakresy ruchu. Wykonywanie ćwiczeń w takim przypadku jest ryzykowne – może pogłębiać nierówności.

Kulturystyka – skurcze mięśni

problemy z mobilnością i skurcze mięśni siłownia

Odczuwanie bólu w danej partii mięśniowej może oznaczać skurcz lub przeciążenie. Najczęściej skurcze zdarzają się w mięśniach stóp, dłoni, łydek, pleców, ud czy ramion. Jest on powodowany skurczeniem się tkanki mięśniowej i zwykle trwa nie dłużej niż minutę. Skurcze mogą być izometryczne, czyli powodujące wzrost napięcia danego mięśnia (bez zmiany długości). Wyróżnia się także skurcze izotoniczne, które oznaczają skrócenie mięśnia bez zmiany napięcia. Ta dolegliwość jest charakterystyczna dla wszystkich ludzi. Szczególnie często skurcze zdarzają się początkującym i średnio zaawansowanym kulturystom. Dzieje się tak ze względu na zbytnie odwodnienie organizmu i późniejsze rzeźbienie ciała.

Przyczyny skurczy mięśni podczas treningu kulturystycznego

- zbyt duża intensywność oraz szybkość treningu;

- krótka lub nieprawidłowa rozgrzewka;

- przegrzanie organizmu;

- niedobory minerałów oraz soli w organizmie;

- przetrenowanie;

- odwodnienie organizmu.

Sposoby na zapobieganie skurczom mięśni podczas treningu

- wybieranie suplementów z dodatkiem magnezu, wapnia oraz witamin z grupy B;

- wprowadzenie kilkuminutowej rozgrzewki o charakterze aerobowym (plus lekkie ćwiczenia rozciągające);

- spożywanie odpowiedniej ilości wody podczas treningu kulturystycznego;

- stosowanie gorących kąpieli – mają wpływ na rozluźnienie mięśni;

- wprowadzenie do diety m.in. produktów pełnoziarnistych, warzyw strączkowych, bananów, drobiu czy mleka;

- gdy podczas treningu złapie cię skurcz: przerwij ćwiczenia, rozmasuj bolące mięśnie, napij się wody i mocno uciskaj bolące miejsce.

Kulturystyka – napięte, przykurczone mięśnie

Po intensywnych treningach o dużej objętości mogą pojawić się napięcia i przykurczenia mięśni. Najczęściej powodem jest to, że mięśnie nie zostały odpowiednio przygotowane do wzmożonego wysiłku fizycznego (np. zbyt krótka rozgrzewka, mało serii danego ćwiczenia). Ponadto, takie dolegliwości mogą się pojawić po treningu, który nierównomiernie rozkładał nacisk na ćwiczone partie mięśniowe lub nie angażował wszystkich partii ciała. W takim przypadku zaburzona zostakje równowaga pomiędzy mięśniami agonistycznymi a antagonistycznymi.

Napięte i przykurczone mięśnie powodują skurcze, które nie ustępują nawet po przerwaniu treningu. Co więcej, mogą wystąpić także bóle oraz sztywność mięśni. Taki stan utrudnia prawidłowe wykonanie treningu. Tym samym, utrudnione zostaje osiągnięcie lepszych wyników czy poprawienie wyglądu sylwetki.

Sposoby na napięte i przykurczone mięśnie po treningu

1. Masaż. Uciskanie i masowanie napiętych mięśni znacznie pomaga w ich rozluźnieniu. Co więcej, taki masaż można przeprowadzić samodzielnie. Działanie masażu można wspomóc poprzez wykorzystanie maści arnikowej. Ma ona właściwości przeciwbólowe, przeciwobrzękowe oraz poprawiające krążenie krwi. Dobrym sposobem jest także skorzystanie z usług masażystów sportowych.

Czytaj więcej: Samodzielny masaż sportowy na wszystkie partie ciała

2. Akupunktura. Leczenie igłami spiętych i przykurczonych mięśni przynosi doskonałe rezultaty. Rozluźnienie osiąga się natychmiastowo. Bezpieczny i prawidłowy zabieg może wykonać jedynie specjalista.

3. Rozciąganie. Mięśnie powinno się rozciągać w te strony, w których obserwuje się najmniejsze zakresy ruchowe. Przykładowo: w przypadku przykurczu mięśni brzucha, należy wykonać np. skłony tułowia w tył.

4. Wzmacnianie mięśni antagonistycznych. Należy wzmacniać przeciwne partie mięśniowe niż te, które są przykurczone. Przykładowo: w przypadku przykurczu mięśni brzucha, należy wzmocnić mięśnie lędźwi.

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Dominika Górska 3 1 grudnia 2016  2003

Dodaj komentarz

 • Mania
  5 grudnia 2016
  Akupunktura jest raczej podejrzana. Ja tam nie wierzę w leczenie igłami
 • Hilary
  2 grudnia 2016
  Ja kiedyś miałem częste skurcze mięśni na treningu. Ale wystarczyło kupić magnez w aptece i wszystko wróciło do normy po jakichś dwóch tygodniach brania. Polecam :)
 • Anna
  1 grudnia 2016
  Oj to chyba we wszystkich sportach zdarzają się przeciążenia czy skurcze... Chociaż wiadomo, że po treningu siłowym czy kulturystycznym jest ich większe prawdopodobieństwo niż po zajęciach z pilatesu.

Artykuły z kategorii: Trening Siłowy

malo-nie-znaczy-zle-ile-powtorzen-w-serii-w-treningu-silowym

Mało nie znaczy źle – ile powtórzeń w serii w treningu siłowym?

Charakter treningu siłowego zależy m.in. od anatomii mięśni czy celu treningowego. Często pojawiają się wątpliwości odnośnie obciążenia i liczby powtórzeń w serii. Czy mała liczba powtórzeń – lub nawet jedno powtórzenie – mogą przynieść korzyści w treningu siłowym?

prezentacja-kulturysty-pozowanie-na-scenie

Prezentacja kulturysty – pozowanie na scenie

Przygotowanie treningowe i dietetyczne to podstawa przed startem w zawodach sylwetkowych. To jednak nie wszystko. Ważne jest także jak najlepsze zaprezentowanie własnych osiągnięć. I temu służy m.in. pozowanie. Jak wygląda nauka pozowania w kulturystyce?

ustawienie-dloni-przy-wykonywaniu-pompek-a-praca-miesni

Ustawienie dłoni przy wykonywaniu pompek a praca mięśni

Nie bez powodu mówi się, że z różnych rodzajów pompek można stworzyć kompletny trening. To jaki rodzaj pompki wybierzemy – oddziałuje na to, jakie mięśnie pracują. Zmianie może ulegać m.in. pozycja ćwiczącego, rozstaw nóg czy właśnie ułożenie rąk. Zobaczmy, jakie mięśnie pracują podczas wykonywania pompek z różnym ustawieniem dłoni.

kulturystyka-dla-seniorow-dlaczego-warto

Kulturystyka dla seniorów – dlaczego warto?

Wraz z wiekiem zmieniają się możliwości sprawnościowe. Warto zatem zadbać o poprawienie cech motorycznych, wytrzymałości czy zwiększyć siłę i masę mięśni. Można to osiągnąć dzięki regularnym treningom kulturystycznym. Zobacz, jakie korzyści wynikają z treningów siłowych w podeszłym wieku.

trening-silowy-pod-lupa-wskazujemy-roznice-w-treningu-dla-kobiet-i-mezczyzn

Trening siłowy pod lupą: wskazujemy różnice w treningu dla kobiet i mężczyzn

Ćwiczenia siłowe wykonywane wyłącznie przez facetów to już przeszłość. Coraz bardziej świadome swojego ciała kobiety chętniej sięgają po dodatkowe obciążenia, które świetnie modelują sylwetkę i wspomagają redukcję nadliczbowych kilogramów. Tylko czy panie mogą ćwiczyć tak jak panowie? Czym różni się trening siłowy dla kobiet i mężczyzn? Bierzemy temat pod lupę i obalamy wszelkie mity!

szykujesz-sie-na-lockdown-sztanga-do-cwiczen-pomoze-ci-zachowac-forme

Szykujesz się na lockdown? Sztanga do ćwiczeń pomoże ci zachować formę!

Trening z ciężarem własnego ciała to dobry sposób na utrzymanie poziomu aktywności fizycznej. Nawet gdy siłownie i kluby fitness nie są chwilowo do naszej dyspozycji, warto coraz wyżej podnosić własną poprzeczkę. Sztanga do ćwiczeń, zestaw hantelków i gumy oporowe to dobry sposób na zachowanie najlepszej formy.

jakie-urzadzenia-spotkasz-na-silowni-i-do-czego-sluza-krotki-przewodnik

Jakie urządzenia spotkasz na siłowni i do czego służą - krótki przewodnik

Zastanawiasz się nad rozpoczęciem swojej przygody z siłownią, ale nie wiesz, czego się spodziewać? Zobacz, jakie urządzenia możesz spotkać na siłowni i sprawdź, które sprawdzą się najlepiej na pierwsze treningi. Z nami masz pewność łatwego startu - przed tobą pierwsze rozeznanie w sprzęcie treningowym!

pompa-miesniowa-zobacz-jak-ja-wykorzystac-w-codziennym-treningu

Pompa mięśniowa - zobacz, jak ją wykorzystać w codziennym treningu!

Widoczny efekt treningu i stymulacji mięśni to tzw. pompa mięśniowa. I choć nie utrzymuje się długo, ma sporo zalet i właśnie dzięki niej twój trening może wejść na wyższy poziom. Zobacz, jak pompa mięśniowa wpływa na rozwój poszczególnych partii mięśniowych i przekonaj się na własnym przykładzie, jak skuteczne mogą być sety łączone i gigant serie w codziennych ćwiczeniach.

krolewskie-cwiczenia-na-biceps-zobacz-jak-zwiekszyc-obwod-swoich-ramion

Królewskie ćwiczenia na biceps - zobacz, jak zwiększyć obwód swoich ramion!

Jeśli twój trening ramion nie przynosi pożądanych efektów, najpewniej robisz coś nie tak. Być może stosujesz niedostateczne obciążenia lub sięgasz po niewłaściwe ćwiczenia na biceps lub triceps. Podpowiadamy, jak zorganizować trening oraz jakie ćwiczenia na biceps dadzą najlepsze efekty. Sprawdź!

gainer-przed-treningiem-kiedy-warto-go-wypic-i-czy-to-dobry-pomysl

Gainer przed treningiem - kiedy warto go wypić i czy to dobry pomysł?

Produkty na masę mięśniową stosowane około treningowo to na pewno dobry patent w przypadku, gdy trudno zapewnić odpowiednią podaż kalorii. Gainer może stanowić zamiennik pełnowartościowego posiłku lub pewnej jego części, a przyjęty bezpośrednio po treningu może zahamować katabolizm. A gdyby tak wypić gainer przed treningiem? Zobacz, kiedy warto i czy to w ogóle ma sens!

malo-nie-znaczy-zle-ile-powtorzen-w-serii-w-treningu-silowym

Mało nie znaczy źle – ile powtórzeń w serii w treningu siłowym?

Charakter treningu siłowego zależy m.in. od anatomii mięśni czy celu treningowego. Często pojawiają się wątpliwości odnośnie obciążenia i liczby powtórzeń w serii. Czy mała liczba powtórzeń – lub nawet jedno powtórzenie – mogą przynieść korzyści w treningu siłowym?

prezentacja-kulturysty-pozowanie-na-scenie

Prezentacja kulturysty – pozowanie na scenie

Przygotowanie treningowe i dietetyczne to podstawa przed startem w zawodach sylwetkowych. To jednak nie wszystko. Ważne jest także jak najlepsze zaprezentowanie własnych osiągnięć. I temu służy m.in. pozowanie. Jak wygląda nauka pozowania w kulturystyce?

ustawienie-dloni-przy-wykonywaniu-pompek-a-praca-miesni

Ustawienie dłoni przy wykonywaniu pompek a praca mięśni

Nie bez powodu mówi się, że z różnych rodzajów pompek można stworzyć kompletny trening. To jaki rodzaj pompki wybierzemy – oddziałuje na to, jakie mięśnie pracują. Zmianie może ulegać m.in. pozycja ćwiczącego, rozstaw nóg czy właśnie ułożenie rąk. Zobaczmy, jakie mięśnie pracują podczas wykonywania pompek z różnym ustawieniem dłoni.

kulturystyka-dla-seniorow-dlaczego-warto

Kulturystyka dla seniorów – dlaczego warto?

Wraz z wiekiem zmieniają się możliwości sprawnościowe. Warto zatem zadbać o poprawienie cech motorycznych, wytrzymałości czy zwiększyć siłę i masę mięśni. Można to osiągnąć dzięki regularnym treningom kulturystycznym. Zobacz, jakie korzyści wynikają z treningów siłowych w podeszłym wieku.

trening-silowy-pod-lupa-wskazujemy-roznice-w-treningu-dla-kobiet-i-mezczyzn

Trening siłowy pod lupą: wskazujemy różnice w treningu dla kobiet i mężczyzn

Ćwiczenia siłowe wykonywane wyłącznie przez facetów to już przeszłość. Coraz bardziej świadome swojego ciała kobiety chętniej sięgają po dodatkowe obciążenia, które świetnie modelują sylwetkę i wspomagają redukcję nadliczbowych kilogramów. Tylko czy panie mogą ćwiczyć tak jak panowie? Czym różni się trening siłowy dla kobiet i mężczyzn? Bierzemy temat pod lupę i obalamy wszelkie mity!

szykujesz-sie-na-lockdown-sztanga-do-cwiczen-pomoze-ci-zachowac-forme

Szykujesz się na lockdown? Sztanga do ćwiczeń pomoże ci zachować formę!

Trening z ciężarem własnego ciała to dobry sposób na utrzymanie poziomu aktywności fizycznej. Nawet gdy siłownie i kluby fitness nie są chwilowo do naszej dyspozycji, warto coraz wyżej podnosić własną poprzeczkę. Sztanga do ćwiczeń, zestaw hantelków i gumy oporowe to dobry sposób na zachowanie najlepszej formy.

jakie-urzadzenia-spotkasz-na-silowni-i-do-czego-sluza-krotki-przewodnik

Jakie urządzenia spotkasz na siłowni i do czego służą - krótki przewodnik

Zastanawiasz się nad rozpoczęciem swojej przygody z siłownią, ale nie wiesz, czego się spodziewać? Zobacz, jakie urządzenia możesz spotkać na siłowni i sprawdź, które sprawdzą się najlepiej na pierwsze treningi. Z nami masz pewność łatwego startu - przed tobą pierwsze rozeznanie w sprzęcie treningowym!

pompa-miesniowa-zobacz-jak-ja-wykorzystac-w-codziennym-treningu

Pompa mięśniowa - zobacz, jak ją wykorzystać w codziennym treningu!

Widoczny efekt treningu i stymulacji mięśni to tzw. pompa mięśniowa. I choć nie utrzymuje się długo, ma sporo zalet i właśnie dzięki niej twój trening może wejść na wyższy poziom. Zobacz, jak pompa mięśniowa wpływa na rozwój poszczególnych partii mięśniowych i przekonaj się na własnym przykładzie, jak skuteczne mogą być sety łączone i gigant serie w codziennych ćwiczeniach.

krolewskie-cwiczenia-na-biceps-zobacz-jak-zwiekszyc-obwod-swoich-ramion

Królewskie ćwiczenia na biceps - zobacz, jak zwiększyć obwód swoich ramion!

Jeśli twój trening ramion nie przynosi pożądanych efektów, najpewniej robisz coś nie tak. Być może stosujesz niedostateczne obciążenia lub sięgasz po niewłaściwe ćwiczenia na biceps lub triceps. Podpowiadamy, jak zorganizować trening oraz jakie ćwiczenia na biceps dadzą najlepsze efekty. Sprawdź!

gainer-przed-treningiem-kiedy-warto-go-wypic-i-czy-to-dobry-pomysl

Gainer przed treningiem - kiedy warto go wypić i czy to dobry pomysł?

Produkty na masę mięśniową stosowane około treningowo to na pewno dobry patent w przypadku, gdy trudno zapewnić odpowiednią podaż kalorii. Gainer może stanowić zamiennik pełnowartościowego posiłku lub pewnej jego części, a przyjęty bezpośrednio po treningu może zahamować katabolizm. A gdyby tak wypić gainer przed treningiem? Zobacz, kiedy warto i czy to w ogóle ma sens!