Kulturystyka – problemy z mobilnością

Kulturystyka – problemy z mobilnością

Dobrze wypracowana mobilność pozwala na dokładne wykonywanie ruchów oraz chroni przed kontuzją mięśnie i stawy. Dzięki niej sportowcy mogą zachować wysoką sprawność i siłę. Jak poprawić swoją mobilność i zakresy ruchu stawów w kulturystyce i sportach siłowych? Zobacz też najpoważniejsze problemy z mobilnością u kulturystów.

Problemy z mobilnością u kulturystów i osób trenujących siłowo

Wiele ćwiczeń kulturystycznych polega na przysiadzie. Wykonuje się je zwykle poprzez pionowe obniżanie ciała do dołu. W przypadku słabej mobilności stawu skokowego mogą pojawić się problemy z kolanami. Warto zatem pomyśleć o prawidłowym rozciągnięciu i wzmocnieniu mięśni. Co więcej, nierównomierny rozwój mobilności mięśni i stawów może powodować dysproporcje i brak symetrii mięśni. Przykładowo: obie nogi mogą mieć różne zakresy ruchu. Wykonywanie ćwiczeń w takim przypadku jest ryzykowne – może pogłębiać nierówności.

Kulturystyka – skurcze mięśni

problemy z mobilnością i skurcze mięśni siłownia

Odczuwanie bólu w danej partii mięśniowej może oznaczać skurcz lub przeciążenie. Najczęściej skurcze zdarzają się w mięśniach stóp, dłoni, łydek, pleców, ud czy ramion. Jest on powodowany skurczeniem się tkanki mięśniowej i zwykle trwa nie dłużej niż minutę. Skurcze mogą być izometryczne, czyli powodujące wzrost napięcia danego mięśnia (bez zmiany długości). Wyróżnia się także skurcze izotoniczne, które oznaczają skrócenie mięśnia bez zmiany napięcia. Ta dolegliwość jest charakterystyczna dla wszystkich ludzi. Szczególnie często skurcze zdarzają się początkującym i średnio zaawansowanym kulturystom. Dzieje się tak ze względu na zbytnie odwodnienie organizmu i późniejsze rzeźbienie ciała.

Przyczyny skurczy mięśni podczas treningu kulturystycznego

- zbyt duża intensywność oraz szybkość treningu;

- krótka lub nieprawidłowa rozgrzewka;

- przegrzanie organizmu;

- niedobory minerałów oraz soli w organizmie;

- przetrenowanie;

- odwodnienie organizmu.

Sposoby na zapobieganie skurczom mięśni podczas treningu

- wybieranie suplementów z dodatkiem magnezu, wapnia oraz witamin z grupy B;

- wprowadzenie kilkuminutowej rozgrzewki o charakterze aerobowym (plus lekkie ćwiczenia rozciągające);

- spożywanie odpowiedniej ilości wody podczas treningu kulturystycznego;

- stosowanie gorących kąpieli – mają wpływ na rozluźnienie mięśni;

- wprowadzenie do diety m.in. produktów pełnoziarnistych, warzyw strączkowych, bananów, drobiu czy mleka;

- gdy podczas treningu złapie cię skurcz: przerwij ćwiczenia, rozmasuj bolące mięśnie, napij się wody i mocno uciskaj bolące miejsce.

Kulturystyka – napięte, przykurczone mięśnie

Po intensywnych treningach o dużej objętości mogą pojawić się napięcia i przykurczenia mięśni. Najczęściej powodem jest to, że mięśnie nie zostały odpowiednio przygotowane do wzmożonego wysiłku fizycznego (np. zbyt krótka rozgrzewka, mało serii danego ćwiczenia). Ponadto, takie dolegliwości mogą się pojawić po treningu, który nierównomiernie rozkładał nacisk na ćwiczone partie mięśniowe lub nie angażował wszystkich partii ciała. W takim przypadku zaburzona zostakje równowaga pomiędzy mięśniami agonistycznymi a antagonistycznymi.

Napięte i przykurczone mięśnie powodują skurcze, które nie ustępują nawet po przerwaniu treningu. Co więcej, mogą wystąpić także bóle oraz sztywność mięśni. Taki stan utrudnia prawidłowe wykonanie treningu. Tym samym, utrudnione zostaje osiągnięcie lepszych wyników czy poprawienie wyglądu sylwetki.

Sposoby na napięte i przykurczone mięśnie po treningu

1. Masaż. Uciskanie i masowanie napiętych mięśni znacznie pomaga w ich rozluźnieniu. Co więcej, taki masaż można przeprowadzić samodzielnie. Działanie masażu można wspomóc poprzez wykorzystanie maści arnikowej. Ma ona właściwości przeciwbólowe, przeciwobrzękowe oraz poprawiające krążenie krwi. Dobrym sposobem jest także skorzystanie z usług masażystów sportowych.

Czytaj więcej: Samodzielny masaż sportowy na wszystkie partie ciała

2. Akupunktura. Leczenie igłami spiętych i przykurczonych mięśni przynosi doskonałe rezultaty. Rozluźnienie osiąga się natychmiastowo. Bezpieczny i prawidłowy zabieg może wykonać jedynie specjalista.

3. Rozciąganie. Mięśnie powinno się rozciągać w te strony, w których obserwuje się najmniejsze zakresy ruchowe. Przykładowo: w przypadku przykurczu mięśni brzucha, należy wykonać np. skłony tułowia w tył.

4. Wzmacnianie mięśni antagonistycznych. Należy wzmacniać przeciwne partie mięśniowe niż te, które są przykurczone. Przykładowo: w przypadku przykurczu mięśni brzucha, należy wzmocnić mięśnie lędźwi.

Dominika Górska 3 1 grudnia 2016  1361

Dodaj komentarz

 • Mania
  5 grudnia 2016
  Akupunktura jest raczej podejrzana. Ja tam nie wierzę w leczenie igłami
 • Hilary
  2 grudnia 2016
  Ja kiedyś miałem częste skurcze mięśni na treningu. Ale wystarczyło kupić magnez w aptece i wszystko wróciło do normy po jakichś dwóch tygodniach brania. Polecam :)
 • Anna
  1 grudnia 2016
  Oj to chyba we wszystkich sportach zdarzają się przeciążenia czy skurcze... Chociaż wiadomo, że po treningu siłowym czy kulturystycznym jest ich większe prawdopodobieństwo niż po zajęciach z pilatesu.

Artykuły z kategorii: Trening siłowy

plecy-jak-lotnisko-najlepsze-cwiczenia-na-silownie-na-mocne-i-szerokie-plecy

Plecy jak lotnisko - najlepsze ćwiczenia na siłownię na mocne i szerokie plecy

Grzbiet to strategiczna partia mięśniowa. Szerokie plecy kojarzą się z siłą, wzmacniają nasz kręgosłup i chronią go przed urazami, a razem z mięśniami brzucha skutecznie stabilizują całą naszą sylwetkę. Podpowiadamy, które ćwiczenia na plecy wybrać, by trening na siłowni przynosił oczekiwane efekty.

challenge-na-silna-klate-jak-zrobic-100-pompek-w-serii

Challenge na silną klatę - jak zrobić 100 pompek w serii?

Pompki to jedno z popularniejszych ćwiczeń siłowych. Są przedmiotem chłopięcych rywalizacji w szkolnych latach. Pompki to też solidna podstawa do rozbudowy muskularnej i silnej klatki piersiowej i barków oraz wzmocnienia mięśni tułowia. Tylko jak zrobić 100 pompek w serii i czy to w ogóle możliwe?

trening-silowy-twoj-plan-na-dobra-forme

Trening siłowy - twój plan na dobrą formę

Trening siłowy jest na tyle uniwersalny, że sprawdza się jako forma aktywności w wielu sportowych dyscyplinach. W zależności od zastosowanej metody i bieżącego celu treningowego może przynieść rozbudowę mięśni lub redukcję. Jak zorganizować trening siłowy i w jakiej formie go przeprowadzić?

ile-bialka-po-treningu-oblicz-sam-swoje-zapotrzebowanie

Ile białka po treningu? Oblicz sam swoje zapotrzebowanie!

Wielu sportowców zastanawia się, jaka ilość białka jest wskazana po konkretnym treningu. Ile dokładnie białka należy spożywać po aktywności fizycznej, aby zbudować mięśnie?

cardio-po-treningu-silowym-czy-warto

Cardio po treningu siłowym - czy warto?

Zdania na temat cardio po treningu siłowym są podzielone, jednak nie ulega wątpliwości, że jest on nieodzownym elementem całej sesji. Kiedy robić ćwiczenia cardio i w jakim celu?

pas-treningowy-twoj-sprzymierzeniec-w-drodze-na-szczyt

Pas treningowy - Twój sprzymierzeniec w drodze na szczyt

W wielu ćwiczeniach siłowych nasz pas lędźwiowy poddawany jest mocnym przeciążeniom. Wielostawowe boje na siłowni mogą wywierać duży nacisk na nasz kręgosłup. By choć w niewielkim stopniu odciążyć nasz grzbiet i zwiększyć efektywność, warto sięgnąć po kulturystyczny pas treningowy. Czym tak naprawdę jest i jak go używać?

trening-na-drazku-czy-warto-go-robic

Trening na drążku - czy warto go robić?

Trening na drążku może mieć imponujące efekty, a powtarzany regularnie pozwala na kształtowanie różnych obszarów mięśni. Jak poprawnie wykonywać trening na drążku?

zapoznaj-sie-z-miejscami-do-cwiczen-silowych-w-gdansku

Zapoznaj się z miejscami do ćwiczeń siłowych w Gdańsku

Jesteś mieszkańcem Trójmiasta? Chciałbyś konkretniej poćwiczyć w Gdańsku lub w jego okolicach, ale nie wiesz, która siłownia jest najlepsza i która najbardziej będzie spełniała twoje wszystkie oczekiwania? My ci pomożemy. Poniżej przedstawiamy zestawienie najlepszych i sprawdzonych siłowni w Gdańsku.

rozciaganie-po-treningu-silowym-dlaczego-jest-tak-wazne

Rozciąganie po treningu siłowym - dlaczego jest tak ważne?

Ćwiczenia rozciągające po treningu mogą mieć ogromne znaczenie niezależnie od stopnia zaawansowania danej osoby. Jakie ćwiczenia na rozciąganie warto wykonywać? Czym grozi ich pominięcie?

wariacje-klasycznego-martwego-ciagu-pracujace-miesnie-i-inne-przydatne-informacje

Wariacje klasycznego martwego ciągu – pracujące mięśnie i inne przydatne informacje

Martwy ciąg jest chętnie wykonywanym ćwiczeniem przez większość ludzi trenujących na siłowni. Klasyczny martwy ciąg można wykonywać w różnych wariacjach np. na jednej nodze. Ćwiczenie niesamowicie angażuje do pracy większość mięśni ciała. Poznaj przydatne informacje o różnych wariacjach na temat martwego ciągu!

plecy-jak-lotnisko-najlepsze-cwiczenia-na-silownie-na-mocne-i-szerokie-plecy

Plecy jak lotnisko - najlepsze ćwiczenia na siłownię na mocne i szerokie plecy

Grzbiet to strategiczna partia mięśniowa. Szerokie plecy kojarzą się z siłą, wzmacniają nasz kręgosłup i chronią go przed urazami, a razem z mięśniami brzucha skutecznie stabilizują całą naszą sylwetkę. Podpowiadamy, które ćwiczenia na plecy wybrać, by trening na siłowni przynosił oczekiwane efekty.

challenge-na-silna-klate-jak-zrobic-100-pompek-w-serii

Challenge na silną klatę - jak zrobić 100 pompek w serii?

Pompki to jedno z popularniejszych ćwiczeń siłowych. Są przedmiotem chłopięcych rywalizacji w szkolnych latach. Pompki to też solidna podstawa do rozbudowy muskularnej i silnej klatki piersiowej i barków oraz wzmocnienia mięśni tułowia. Tylko jak zrobić 100 pompek w serii i czy to w ogóle możliwe?

trening-silowy-twoj-plan-na-dobra-forme

Trening siłowy - twój plan na dobrą formę

Trening siłowy jest na tyle uniwersalny, że sprawdza się jako forma aktywności w wielu sportowych dyscyplinach. W zależności od zastosowanej metody i bieżącego celu treningowego może przynieść rozbudowę mięśni lub redukcję. Jak zorganizować trening siłowy i w jakiej formie go przeprowadzić?

ile-bialka-po-treningu-oblicz-sam-swoje-zapotrzebowanie

Ile białka po treningu? Oblicz sam swoje zapotrzebowanie!

Wielu sportowców zastanawia się, jaka ilość białka jest wskazana po konkretnym treningu. Ile dokładnie białka należy spożywać po aktywności fizycznej, aby zbudować mięśnie?

cardio-po-treningu-silowym-czy-warto

Cardio po treningu siłowym - czy warto?

Zdania na temat cardio po treningu siłowym są podzielone, jednak nie ulega wątpliwości, że jest on nieodzownym elementem całej sesji. Kiedy robić ćwiczenia cardio i w jakim celu?

pas-treningowy-twoj-sprzymierzeniec-w-drodze-na-szczyt

Pas treningowy - Twój sprzymierzeniec w drodze na szczyt

W wielu ćwiczeniach siłowych nasz pas lędźwiowy poddawany jest mocnym przeciążeniom. Wielostawowe boje na siłowni mogą wywierać duży nacisk na nasz kręgosłup. By choć w niewielkim stopniu odciążyć nasz grzbiet i zwiększyć efektywność, warto sięgnąć po kulturystyczny pas treningowy. Czym tak naprawdę jest i jak go używać?

trening-na-drazku-czy-warto-go-robic

Trening na drążku - czy warto go robić?

Trening na drążku może mieć imponujące efekty, a powtarzany regularnie pozwala na kształtowanie różnych obszarów mięśni. Jak poprawnie wykonywać trening na drążku?

zapoznaj-sie-z-miejscami-do-cwiczen-silowych-w-gdansku

Zapoznaj się z miejscami do ćwiczeń siłowych w Gdańsku

Jesteś mieszkańcem Trójmiasta? Chciałbyś konkretniej poćwiczyć w Gdańsku lub w jego okolicach, ale nie wiesz, która siłownia jest najlepsza i która najbardziej będzie spełniała twoje wszystkie oczekiwania? My ci pomożemy. Poniżej przedstawiamy zestawienie najlepszych i sprawdzonych siłowni w Gdańsku.

rozciaganie-po-treningu-silowym-dlaczego-jest-tak-wazne

Rozciąganie po treningu siłowym - dlaczego jest tak ważne?

Ćwiczenia rozciągające po treningu mogą mieć ogromne znaczenie niezależnie od stopnia zaawansowania danej osoby. Jakie ćwiczenia na rozciąganie warto wykonywać? Czym grozi ich pominięcie?

wariacje-klasycznego-martwego-ciagu-pracujace-miesnie-i-inne-przydatne-informacje

Wariacje klasycznego martwego ciągu – pracujące mięśnie i inne przydatne informacje

Martwy ciąg jest chętnie wykonywanym ćwiczeniem przez większość ludzi trenujących na siłowni. Klasyczny martwy ciąg można wykonywać w różnych wariacjach np. na jednej nodze. Ćwiczenie niesamowicie angażuje do pracy większość mięśni ciała. Poznaj przydatne informacje o różnych wariacjach na temat martwego ciągu!