Kulig – dawna tradycja rozrywką każdej zimy!

Kulig – dawna tradycja rozrywką każdej zimy!

Choć obecnie w naszym polskim klimacie zbyt wiele śniegu nie uraczymy – wciąż gdy spadnie biały puch, ruszamy na kuligi. Podstawowym atrybutem każdego miłośnika kuligów są sanki. Słyszy się jednak o wielu formach tej rozrywki. Znajome są kuligi ciągnięte przez samochód czy skutery śnieżne. Tradycyjny jest natomiast kulig konny bądź – w sprzyjających ku temu warunkach – kulig napędzany dzięki psim zaprzęgom czy reniferom. Jak jednak to wszystko wygląda na kartach prawa? Gdzie w Polsce można organizować kuligi? O tym – i wielu innych sprawach – przeczytacie w poniższym artykule!

Ciągną ciągną sanie – skąd wziął się kulig?

Kuligi wywodzą się z oczywiście z czasów szlacheckich. Jest więc to tradycja staropolska sięgająca aż do XVI wieku. Od tego czasu stał się on istotną częścią życia magnaterii oraz średniej szlachty. Dla tych pierwszych stanowił rozrywkę, dla drugich – uroczystość o patriotycznym charakterze. Kuligi miały być wyrazem sprzeciwu przeciw zaborcom. Stanowiły bowiem realny dowód na kultywowanie jednej z polskich tradycji. Całemu kuligowi przewodził tzw. Arlekin. Pod jego pieczą było wyznaczanie trasy kuligu. Nie mogła ona być przypadkowa. Kulig musiał biec takimi szlakami, by na jego drodze znalazły się posiadłości pokłóconych ze sobą rodów. To wszystko na wypadek konieczności wspólnego stawienia czoła przeciw zaborcom. Takie kuligi mogły trwać nawet do kilkunastu dni. Kuligi, które znamy teraz niewiele mają z tradycyjnych staropolskich wypraw. Niemniej, wciąż pozostaje doskonałą rozrywką dla osób w każdym wieku.

Polskie kuligi – kultura szlachecka
Kuligi staropolskie tradycja

Dawne kuligi miały także zabarwienie kulturalne. Podczas trwania tego wydarzenia odbywały się pokazy polskich tańców narodowych czy regionalnych. Tańczono zatem m.in. krakowiaka, mazura, poloneza czy polkę. Co ciekawe, zabronione było tańczenie tańców zagranicznych. A co jeszcze ciekawsze – za złamanie tej zasady groziło wyrzucenie z kuligu.

Kuligi odbywały się w czasie karnawału. Magnateria traktowała je jako wygodny sposób odwiedzania krewnych. W zaprzęgu konnym bardzo łatwo jest bowiem pokonać większe odległości między posiadłościami. Gospodarz, u którego kulig zawitał miał obowiązek ugościć podróżników. Wiązało się więc to z istną biesiadą. W większości przypadków staropolskie kuligi były bardzo spontaniczne.

Różne formy współczesnych kuligów | organizacja kuligu

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, obecne kuligi znacznie różnią się od tych tradycyjnych. W dzisiejszych czasach można spotkać się z kuligami za samochodem, traktorem, ciągnikiem… Te rozwiązania są jednak w większości przypadków niezgodne z prawem. Są rozwiązania także dla osób pragnących większej dawki adrenaliny. Można bowiem wybrać się na kulig z zaprzęgiem psów czy reniferów. Nie należą one do polskiej tradycji – ale gwarantują niezapomniane wrażenia. W Polsce raczej trudno o ich doświadczenie, zagranicą jednak cieszą się sporą popularnością.

Organizacja kuligu – przepisy prawne
Organizacja kuligu a przepisy prawa

Zdaje się, że do kuligu potrzebny jest jedynie napęd i sanki bądź sanie. Wystarczy przecież wystartować i rozpocząć zabawę. Nic bardziej mylnego. Zorganizowanie kuligu jest regulowane przepisami prawa. Ważna jest zatem ich znajomość. Co więcej, organizatorzy kuligów muszą mieć odpowiednie dokumenty. Wszystkie regulacje odnośnie organizacji kuligów zawierają się w Rozporządzeniu MEN zawartym w Dz. U Nr 101 pod poz. 1095 w 2001 r. Warto dodać, że zasady zawarte w tym rozporządzeniu odnoszą się zarówno do osób z działalnością gospodarczą, jak i do osób prywatnych.

Wymagania odnośnie organizacji kuligów w prawie polskim

1. Odpowiednie oznakowanie zgodne z przepisami kodeksu drogowego (światła).

2. Długość kuligu (koń + sanie bądź sanki) nie może być dłuższa niż 15 metrów.

3. Osoba prowadząca kulig musi mieć uprawnienia wozaka.

4. Kulig może być ciągnięty przez konia bądź konie. Można do nich podczepić sanie albo sanki.

Organizacja kuligu – czego nie można?

1. Siłą pociągową kuligu nie mogą być traktor, ciągnik, samochód oraz motocykl nieprzystosowane technicznie (jest to określone odpowiednimi regulacjami prawnymi). Te pojazdy nie mogą więc ciągnąć osób np. na sankach, nartach czy nawet wrotkach.

2. Osoba odpowiedzialna za prowadzenie kuligu musi posiadać uprawnienia do przewozu osób oraz zgodę Wydziału Komunikacji.

3. W przypadku wyznaczenia trasy kuligu drogami leśnymi – konieczne jest uzyskanie zgody nadleśnictwa.

4. Nie można organizować kuligów na drogach publicznych, drogach znajdujących się w tzw. strefie ruchu oraz strefie zamieszkania. Niektóre drogi polne także są drogami publicznymi!

5. Za zorganizowanie kuligu w zabronionych miejscach grozi 5 punków karnych oraz mandat do 500 zł. Motywowane jest to możliwym stworzeniem zagrożenia w ruchu drogowym.

Bezpieczne kuligi – organizację pozostawmy specjalistom
Kulig z zaprzęgiem psów

Pewnie wielu z nas pamięta z dzieciństwa „dzikie kuligi”. Jeśli nie z własnego doświadczenia – to wiele mówi się o tym w mediach. W okresie zimowym pokusa wybrania się na kulig jest bardzo silna. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że konieczna jest znajomość prawa przed organizacją tego typu wydarzeń. Jeśli poświęci się to zadanie nieodpowiedzialnym osobom – nietrudno o tragedię. Nie warto się jednak zrażać do brania udziału w kuligach. Wiele ośrodków (stajni, gospodarstw agroturystycznych, biur turystycznych) ma w swojej ofercie różne rodzaje tej zabawy. Królują oczywiście kuligi konne z saniami lub bryczką. Często w cenie są również dodatkowe atrakcje, takie jak m.in. organizacja ogniska czy spacery krajoznawcze. Jak widać kuligi mogą być doskonałą zabawą zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych!

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Dominika Górska 1 12 stycznia 2018  3678

Dodaj komentarz

  • Mama Jasia
    23 marca 2018
    O jaki fajny artykuł o kuligu! Teraz to już się zapomina jaka to fajna zabawa. A szkoda!

Artykuły z kategorii: Sporty Zimowe

trening-personalny-pod-sporty-zimowe

Trening personalny pod sporty zimowe

Sezon zimowy już za pasem. Wybierasz się na stok i chcesz poprawić formę? Zobacz, co możesz zyskać dzięki pracy z trenerem personalnym przed sezonem narciarskim i snowboardowym.

za-oknem-na-minusie-a-nawodnic-sie-trzeba

Za oknem na minusie – a nawodnić się trzeba!

O roli nawodniania organizmu przeczytać można naprawdę wiele. Większość publikacji jednak skupia się na opisie sposobu nawadniania w upalne dni. A zimą też trenujemy. Pierwsi w oczy rzucają się biegacze. Znajdziemy ich na mroźnych ulicach każdego miasta. Druga sprawa, to osoby trenujące na stokach – narciarze i snowboardziści. Jakie oni mają sposoby na bezpieczne i właściwe nawadnianie organizmu? O tym w poniższym artykule.

gotowi-na-zime-sprawdzcie-jakie-aktywnosci-sportowe-dla-dzieci-na-ferie-2021

Gotowi na zimę? Sprawdźcie, jakie aktywności sportowe dla dzieci na ferie 2021!

Tegoroczne ferie będą zdecydowanie inne niż te w poprzednich latach. Zimowiska stoją pod znakiem zapytania, zwłaszcza że wciąż nie ma wytycznych ani zakazów ich organizowania. Jakie aktywności sportowe dla dzieci można zaproponować na ferie 2021 i czy jakikolwiek wyjazd wchodzi w ogóle w grę?

wakacje-zimowe-2020-21-dokad-bezpiecznie-na-sportowe-wakacje-zimowe

Wakacje zimowe 2020/21 - dokąd bezpiecznie na sportowe wakacje zimowe?

Planujesz urlop w szczycie sezonu i zastanawiasz się, dokąd pojechać bezpiecznie na sportowe wakacje zimowe? Przygotuj się na niezapomniane wrażenia! Nawet w czasach pandemii COVID-19 możesz liczyć na pełnowymiarowy wypoczynek - wystarczy, że zachowasz pewne standardy bezpieczeństwa. Zobacz, dokąd pojechać na sportowe wakacje zimowe 2020/21 i co zrobić, by był to w pełni bezpieczny urlop.

zima-w-miescie-2020-21-sprawdz-nasze-pomysly-na-aktywnosci-w-tym-czasie

Zima w mieście 2020/21? Sprawdź nasze pomysły na aktywności w tym czasie!

Pandemia pandemią, ale czas ferii zimowych to nie dla wszystkich okres odpoczynku. A ponieważ coraz bliżej do tegorocznych ferii zimowych, już teraz warto się zastanowić, jak będzie wyglądać zima w mieście 2020/21. Zobacz najlepsze pomysły na aktywności na ten czas i zaplanuj odpoczynek swojemu dziecku.

kijki-do-chodzenia-trekkingowe-i-nordic-walking-podstawowe-informacje

Kijki do chodzenia – trekkingowe i nordic walking | Podstawowe informacje

Kijki do chodzenia zyskują wielu zwolenników zarówno wśród młodych, jak i znacznie starszych osób. Jak chodzić z kijkami i jakie są efekty takiej aktywności?

nordic-walking-technika-to-podstawa

Nordic walking - technika to podstawa!

Prawidłowa technika uprawiania niemal każdego sportu pozwala na uzyskanie pożądanych rezultatów w bezpieczny sposób. Jak właściwie uprawiać nordic walking i o czym warto pamiętać?

kombinezon-zimowy-jak-wybrac-najlepszy

Kombinezon zimowy - jak wybrać najlepszy?

Kombinezon zimowy powinien być dobrze dopasować do sylwetki danej osoby, żeby mógł skutecznie chronić przed zimnem i ewentualnym kontaktem ciała ze śniegiem. Gdzie kupić kombinezon zimowy i jak wybrać właściwy?

pomysl-na-brak-pomyslu-jak-aktywnie-spedzic-zime-2019-2020-w-miescie

Pomysł na brak pomysłu - jak aktywnie spędzić zimę 2019/2020 w mieście?

Jest tak, że nawet najlepsze plany mogą się rozminąć z rzeczywistością. Dla wszystkich tych, którzy martwią się o udane ferie 2019/2020 dla swoich pociech albo nie mają pomysłu, jak uatrakcyjnić czas wolny swoim dzieciakom, przybliżamy program ZIMA W MIEŚCIE. Zobacz, co nas czeka w 2020!

gorace-kierunki-na-urlop-nasze-propozycje-wakacji-w-sezonie-zimowym-2020

Gorące kierunki na urlop - nasze propozycje wakacji w sezonie zimowym 2020

Środek zimy w Polsce od kilku lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem w sektorze travel. Już 13 stycznia w Polsce rozpoczyna się sezon ferii zimowych, które potrwają do 23 lutego. Podpowiadamy, które kierunki będą hitem zimowych wakacji na początku roku 2020. Sprawdź!

trening-personalny-pod-sporty-zimowe

Trening personalny pod sporty zimowe

Sezon zimowy już za pasem. Wybierasz się na stok i chcesz poprawić formę? Zobacz, co możesz zyskać dzięki pracy z trenerem personalnym przed sezonem narciarskim i snowboardowym.

za-oknem-na-minusie-a-nawodnic-sie-trzeba

Za oknem na minusie – a nawodnić się trzeba!

O roli nawodniania organizmu przeczytać można naprawdę wiele. Większość publikacji jednak skupia się na opisie sposobu nawadniania w upalne dni. A zimą też trenujemy. Pierwsi w oczy rzucają się biegacze. Znajdziemy ich na mroźnych ulicach każdego miasta. Druga sprawa, to osoby trenujące na stokach – narciarze i snowboardziści. Jakie oni mają sposoby na bezpieczne i właściwe nawadnianie organizmu? O tym w poniższym artykule.

gotowi-na-zime-sprawdzcie-jakie-aktywnosci-sportowe-dla-dzieci-na-ferie-2021

Gotowi na zimę? Sprawdźcie, jakie aktywności sportowe dla dzieci na ferie 2021!

Tegoroczne ferie będą zdecydowanie inne niż te w poprzednich latach. Zimowiska stoją pod znakiem zapytania, zwłaszcza że wciąż nie ma wytycznych ani zakazów ich organizowania. Jakie aktywności sportowe dla dzieci można zaproponować na ferie 2021 i czy jakikolwiek wyjazd wchodzi w ogóle w grę?

wakacje-zimowe-2020-21-dokad-bezpiecznie-na-sportowe-wakacje-zimowe

Wakacje zimowe 2020/21 - dokąd bezpiecznie na sportowe wakacje zimowe?

Planujesz urlop w szczycie sezonu i zastanawiasz się, dokąd pojechać bezpiecznie na sportowe wakacje zimowe? Przygotuj się na niezapomniane wrażenia! Nawet w czasach pandemii COVID-19 możesz liczyć na pełnowymiarowy wypoczynek - wystarczy, że zachowasz pewne standardy bezpieczeństwa. Zobacz, dokąd pojechać na sportowe wakacje zimowe 2020/21 i co zrobić, by był to w pełni bezpieczny urlop.

zima-w-miescie-2020-21-sprawdz-nasze-pomysly-na-aktywnosci-w-tym-czasie

Zima w mieście 2020/21? Sprawdź nasze pomysły na aktywności w tym czasie!

Pandemia pandemią, ale czas ferii zimowych to nie dla wszystkich okres odpoczynku. A ponieważ coraz bliżej do tegorocznych ferii zimowych, już teraz warto się zastanowić, jak będzie wyglądać zima w mieście 2020/21. Zobacz najlepsze pomysły na aktywności na ten czas i zaplanuj odpoczynek swojemu dziecku.

kijki-do-chodzenia-trekkingowe-i-nordic-walking-podstawowe-informacje

Kijki do chodzenia – trekkingowe i nordic walking | Podstawowe informacje

Kijki do chodzenia zyskują wielu zwolenników zarówno wśród młodych, jak i znacznie starszych osób. Jak chodzić z kijkami i jakie są efekty takiej aktywności?

nordic-walking-technika-to-podstawa

Nordic walking - technika to podstawa!

Prawidłowa technika uprawiania niemal każdego sportu pozwala na uzyskanie pożądanych rezultatów w bezpieczny sposób. Jak właściwie uprawiać nordic walking i o czym warto pamiętać?

kombinezon-zimowy-jak-wybrac-najlepszy

Kombinezon zimowy - jak wybrać najlepszy?

Kombinezon zimowy powinien być dobrze dopasować do sylwetki danej osoby, żeby mógł skutecznie chronić przed zimnem i ewentualnym kontaktem ciała ze śniegiem. Gdzie kupić kombinezon zimowy i jak wybrać właściwy?

pomysl-na-brak-pomyslu-jak-aktywnie-spedzic-zime-2019-2020-w-miescie

Pomysł na brak pomysłu - jak aktywnie spędzić zimę 2019/2020 w mieście?

Jest tak, że nawet najlepsze plany mogą się rozminąć z rzeczywistością. Dla wszystkich tych, którzy martwią się o udane ferie 2019/2020 dla swoich pociech albo nie mają pomysłu, jak uatrakcyjnić czas wolny swoim dzieciakom, przybliżamy program ZIMA W MIEŚCIE. Zobacz, co nas czeka w 2020!

gorace-kierunki-na-urlop-nasze-propozycje-wakacji-w-sezonie-zimowym-2020

Gorące kierunki na urlop - nasze propozycje wakacji w sezonie zimowym 2020

Środek zimy w Polsce od kilku lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem w sektorze travel. Już 13 stycznia w Polsce rozpoczyna się sezon ferii zimowych, które potrwają do 23 lutego. Podpowiadamy, które kierunki będą hitem zimowych wakacji na początku roku 2020. Sprawdź!