Kulig – dawna tradycja rozrywką każdej zimy!

Kulig – dawna tradycja rozrywką każdej zimy!

Choć obecnie w naszym polskim klimacie zbyt wiele śniegu nie uraczymy – wciąż gdy spadnie biały puch, ruszamy na kuligi. Podstawowym atrybutem każdego miłośnika kuligów są sanki. Słyszy się jednak o wielu formach tej rozrywki. Znajome są kuligi ciągnięte przez samochód czy skutery śnieżne. Tradycyjny jest natomiast kulig konny bądź – w sprzyjających ku temu warunkach – kulig napędzany dzięki psim zaprzęgom czy reniferom. Jak jednak to wszystko wygląda na kartach prawa? Gdzie w Polsce można organizować kuligi? O tym – i wielu innych sprawach – przeczytacie w poniższym artykule!

Ciągną ciągną sanie – skąd wziął się kulig?

Kuligi wywodzą się z oczywiście z czasów szlacheckich. Jest więc to tradycja staropolska sięgająca aż do XVI wieku. Od tego czasu stał się on istotną częścią życia magnaterii oraz średniej szlachty. Dla tych pierwszych stanowił rozrywkę, dla drugich – uroczystość o patriotycznym charakterze. Kuligi miały być wyrazem sprzeciwu przeciw zaborcom. Stanowiły bowiem realny dowód na kultywowanie jednej z polskich tradycji. Całemu kuligowi przewodził tzw. Arlekin. Pod jego pieczą było wyznaczanie trasy kuligu. Nie mogła ona być przypadkowa. Kulig musiał biec takimi szlakami, by na jego drodze znalazły się posiadłości pokłóconych ze sobą rodów. To wszystko na wypadek konieczności wspólnego stawienia czoła przeciw zaborcom. Takie kuligi mogły trwać nawet do kilkunastu dni. Kuligi, które znamy teraz niewiele mają z tradycyjnych staropolskich wypraw. Niemniej, wciąż pozostaje doskonałą rozrywką dla osób w każdym wieku.

Polskie kuligi – kultura szlachecka
Kuligi staropolskie tradycja

Dawne kuligi miały także zabarwienie kulturalne. Podczas trwania tego wydarzenia odbywały się pokazy polskich tańców narodowych czy regionalnych. Tańczono zatem m.in. krakowiaka, mazura, poloneza czy polkę. Co ciekawe, zabronione było tańczenie tańców zagranicznych. A co jeszcze ciekawsze – za złamanie tej zasady groziło wyrzucenie z kuligu.

Kuligi odbywały się w czasie karnawału. Magnateria traktowała je jako wygodny sposób odwiedzania krewnych. W zaprzęgu konnym bardzo łatwo jest bowiem pokonać większe odległości między posiadłościami. Gospodarz, u którego kulig zawitał miał obowiązek ugościć podróżników. Wiązało się więc to z istną biesiadą. W większości przypadków staropolskie kuligi były bardzo spontaniczne.

Różne formy współczesnych kuligów | organizacja kuligu

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, obecne kuligi znacznie różnią się od tych tradycyjnych. W dzisiejszych czasach można spotkać się z kuligami za samochodem, traktorem, ciągnikiem… Te rozwiązania są jednak w większości przypadków niezgodne z prawem. Są rozwiązania także dla osób pragnących większej dawki adrenaliny. Można bowiem wybrać się na kulig z zaprzęgiem psów czy reniferów. Nie należą one do polskiej tradycji – ale gwarantują niezapomniane wrażenia. W Polsce raczej trudno o ich doświadczenie, zagranicą jednak cieszą się sporą popularnością.

Organizacja kuligu – przepisy prawne
Organizacja kuligu a przepisy prawa

Zdaje się, że do kuligu potrzebny jest jedynie napęd i sanki bądź sanie. Wystarczy przecież wystartować i rozpocząć zabawę. Nic bardziej mylnego. Zorganizowanie kuligu jest regulowane przepisami prawa. Ważna jest zatem ich znajomość. Co więcej, organizatorzy kuligów muszą mieć odpowiednie dokumenty. Wszystkie regulacje odnośnie organizacji kuligów zawierają się w Rozporządzeniu MEN zawartym w Dz. U Nr 101 pod poz. 1095 w 2001 r. Warto dodać, że zasady zawarte w tym rozporządzeniu odnoszą się zarówno do osób z działalnością gospodarczą, jak i do osób prywatnych.

Wymagania odnośnie organizacji kuligów w prawie polskim

1. Odpowiednie oznakowanie zgodne z przepisami kodeksu drogowego (światła).

2. Długość kuligu (koń + sanie bądź sanki) nie może być dłuższa niż 15 metrów.

3. Osoba prowadząca kulig musi mieć uprawnienia wozaka.

4. Kulig może być ciągnięty przez konia bądź konie. Można do nich podczepić sanie albo sanki.

Organizacja kuligu – czego nie można?

1. Siłą pociągową kuligu nie mogą być traktor, ciągnik, samochód oraz motocykl nieprzystosowane technicznie (jest to określone odpowiednimi regulacjami prawnymi). Te pojazdy nie mogą więc ciągnąć osób np. na sankach, nartach czy nawet wrotkach.

2. Osoba odpowiedzialna za prowadzenie kuligu musi posiadać uprawnienia do przewozu osób oraz zgodę Wydziału Komunikacji.

3. W przypadku wyznaczenia trasy kuligu drogami leśnymi – konieczne jest uzyskanie zgody nadleśnictwa.

4. Nie można organizować kuligów na drogach publicznych, drogach znajdujących się w tzw. strefie ruchu oraz strefie zamieszkania. Niektóre drogi polne także są drogami publicznymi!

5. Za zorganizowanie kuligu w zabronionych miejscach grozi 5 punków karnych oraz mandat do 500 zł. Motywowane jest to możliwym stworzeniem zagrożenia w ruchu drogowym.

Bezpieczne kuligi – organizację pozostawmy specjalistom
Kulig z zaprzęgiem psów

Pewnie wielu z nas pamięta z dzieciństwa „dzikie kuligi”. Jeśli nie z własnego doświadczenia – to wiele mówi się o tym w mediach. W okresie zimowym pokusa wybrania się na kulig jest bardzo silna. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że konieczna jest znajomość prawa przed organizacją tego typu wydarzeń. Jeśli poświęci się to zadanie nieodpowiedzialnym osobom – nietrudno o tragedię. Nie warto się jednak zrażać do brania udziału w kuligach. Wiele ośrodków (stajni, gospodarstw agroturystycznych, biur turystycznych) ma w swojej ofercie różne rodzaje tej zabawy. Królują oczywiście kuligi konne z saniami lub bryczką. Często w cenie są również dodatkowe atrakcje, takie jak m.in. organizacja ogniska czy spacery krajoznawcze. Jak widać kuligi mogą być doskonałą zabawą zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych!

Dominika Górska 1 12 stycznia 2018  1205

Dodaj komentarz

  • Mama Jasia
    23 marca 2018
    O jaki fajny artykuł o kuligu! Teraz to już się zapomina jaka to fajna zabawa. A szkoda!

Artykuły z kategorii: Sporty Zimowe

lyzwiarstwo-szybkie-na-czym-polega-ten-sport

Łyżwiarstwo szybkie – na czym polega ten sport?

Panczeniści, czyli łyżwiarze szybcy, zadziwiają rozwijanymi prędkościami. Podczas zawodów łyżwiarstwa szybkiego startują w parach i muszą jak najszybciej przejechać określony dystans po lodowym torze. Jakie są zasady w tym sporcie zimowym?

wychlodzenie-i-odmrozenia-hipotermia-co-to-takiego

Wychłodzenie i odmrożenia | Hipotermia co to takiego?

Hipotermia powstaje w wyniku szkodliwego działania zimnego powietrza lub wody na organizm człowieka. W przypadku sportowców aktywnych zimą – ryzyko wychłodzenia organizmu i odmrożeń znacznie się zwiększa. Ciężkie hipotermie mogą nawet doprowadzić do śmierci. Na czym polega hipotermia i czym grozi? Kto szczególnie powinien uważać na niskie temperatury?

czego-mozna-sie-nauczyc-na-kursie-narciarskim

Czego można się nauczyć na kursie narciarskim?

Narciarstwo należy do sportów, których lepiej uczyć się w towarzystwie doświadczonej osoby. Zobacz, jak wygląda nauka jazdy na nartach z instruktorem. Oto, czego możesz się spodziewać podczas każdego kolejnego etapu nauki narciarstwa. Kurs narciarski dla dorosłych i dzieci.

instruktor-narciarstwa-instruktor-snowboardu-praca-kurs-zarobki-cena

Instruktor narciarstwa, instruktor snowboardu | praca, kurs, zarobki, cena

Szukasz pracy jako instruktor narciarstwa bądź instruktor snowboardu? Zastanawiasz się, jakie powinny być Twoje zarobki na tym stanowisku? Zobacz nasze zestawienie najważniejszych informacji o instruktorze narciarstwa i snowboardu. Jaki kurs powinieneś zrobić, żeby zostać dobrym instruktorem narciarstwa/snowboardu?

bardzo-dziwne-i-nietypowe-sporty-zimowe

Bardzo dziwne i nietypowe sporty zimowe

Jako, że zima w pełni – tłumy na stokach i lodowiskach. Miłośnicy sportów zimowych mają w czym przebierać. Narciarstwo, snowboarding, łyżwy… Znajdzie się także coś, dla amatorów nietypowych wrażeń. Zobacz, jakie nietypowe i dziwne sporty można uprawiać w zimie!

odmrozenie-jak-rozpoznac-i-co-zrobic

Odmrożenie - jak rozpoznać i co zrobić

Oto wskazówki jak radzić sobie w przypadku wychłodzenia rąk, stóp czy twarzy. Zobacz, jak zabezpieczyć się przed odmrożeniami w zimie i czerpać pełną radość z treningów! Zobacz stopnie odmrożeń i ich leczenie.

nordic-walking-zima-jak-najbardziej

Nordic walking zimą? Jak najbardziej!

Za oknem śnieg i mróz. Nie powinno nas to jednak odstraszać od pozostania aktywnym fizycznie. Doskonałym rozwiązaniem są treningi nordic walking. Jakie korzyści wyciągniemy z tego typu aktywności? Jak się przygotować do zimowych spacerów z kijkami? Czy potrzebny nam inny sprzęt niż latem? To – i wiele więcej – znajdziecie w poniższym materiale! Zobacz, czy nordic walking odchudza!

kontuzje-podczas-jazdy-na-lodowisku

Kontuzje podczas jazdy na lodowisku

Uprawianie sportów zimowych nieodłącznie wiąże się z kontuzjami. Na co powinno się uważać podczas jazdy na łyżwach czy hokeja na lodzie? Jakie urazy mogą się pojawić? A może niektóre z nich to mity? Zobacz kontuzje w jeździe na łyżwach.

aktywny-wypoczynek-z-dziecmi-zima-jazda-na-sankach

Aktywny wypoczynek z dziećmi zimą – jazda na sankach

Okres zimowy stwarza bardzo wiele możliwości aktywnego wypoczynku. Sporty zimowe sprawiają dużo radości zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Doskonałym sposobem na aktywność fizyczną na świeżym zimowym powietrzu jest jazda na sankach. Zobacz, jakie są korzyści z tej formy aktywnego wypoczynku. Poznaj zasady bezpieczeństwa podczas jazdy na sankach z dziećmi.

lyzwiarstwo-szybkie-na-czym-polega-ten-sport

Łyżwiarstwo szybkie – na czym polega ten sport?

Panczeniści, czyli łyżwiarze szybcy, zadziwiają rozwijanymi prędkościami. Podczas zawodów łyżwiarstwa szybkiego startują w parach i muszą jak najszybciej przejechać określony dystans po lodowym torze. Jakie są zasady w tym sporcie zimowym?

wychlodzenie-i-odmrozenia-hipotermia-co-to-takiego

Wychłodzenie i odmrożenia | Hipotermia co to takiego?

Hipotermia powstaje w wyniku szkodliwego działania zimnego powietrza lub wody na organizm człowieka. W przypadku sportowców aktywnych zimą – ryzyko wychłodzenia organizmu i odmrożeń znacznie się zwiększa. Ciężkie hipotermie mogą nawet doprowadzić do śmierci. Na czym polega hipotermia i czym grozi? Kto szczególnie powinien uważać na niskie temperatury?

czego-mozna-sie-nauczyc-na-kursie-narciarskim

Czego można się nauczyć na kursie narciarskim?

Narciarstwo należy do sportów, których lepiej uczyć się w towarzystwie doświadczonej osoby. Zobacz, jak wygląda nauka jazdy na nartach z instruktorem. Oto, czego możesz się spodziewać podczas każdego kolejnego etapu nauki narciarstwa. Kurs narciarski dla dorosłych i dzieci.

instruktor-narciarstwa-instruktor-snowboardu-praca-kurs-zarobki-cena

Instruktor narciarstwa, instruktor snowboardu | praca, kurs, zarobki, cena

Szukasz pracy jako instruktor narciarstwa bądź instruktor snowboardu? Zastanawiasz się, jakie powinny być Twoje zarobki na tym stanowisku? Zobacz nasze zestawienie najważniejszych informacji o instruktorze narciarstwa i snowboardu. Jaki kurs powinieneś zrobić, żeby zostać dobrym instruktorem narciarstwa/snowboardu?

bardzo-dziwne-i-nietypowe-sporty-zimowe

Bardzo dziwne i nietypowe sporty zimowe

Jako, że zima w pełni – tłumy na stokach i lodowiskach. Miłośnicy sportów zimowych mają w czym przebierać. Narciarstwo, snowboarding, łyżwy… Znajdzie się także coś, dla amatorów nietypowych wrażeń. Zobacz, jakie nietypowe i dziwne sporty można uprawiać w zimie!

odmrozenie-jak-rozpoznac-i-co-zrobic

Odmrożenie - jak rozpoznać i co zrobić

Oto wskazówki jak radzić sobie w przypadku wychłodzenia rąk, stóp czy twarzy. Zobacz, jak zabezpieczyć się przed odmrożeniami w zimie i czerpać pełną radość z treningów! Zobacz stopnie odmrożeń i ich leczenie.

nordic-walking-zima-jak-najbardziej

Nordic walking zimą? Jak najbardziej!

Za oknem śnieg i mróz. Nie powinno nas to jednak odstraszać od pozostania aktywnym fizycznie. Doskonałym rozwiązaniem są treningi nordic walking. Jakie korzyści wyciągniemy z tego typu aktywności? Jak się przygotować do zimowych spacerów z kijkami? Czy potrzebny nam inny sprzęt niż latem? To – i wiele więcej – znajdziecie w poniższym materiale! Zobacz, czy nordic walking odchudza!

kontuzje-podczas-jazdy-na-lodowisku

Kontuzje podczas jazdy na lodowisku

Uprawianie sportów zimowych nieodłącznie wiąże się z kontuzjami. Na co powinno się uważać podczas jazdy na łyżwach czy hokeja na lodzie? Jakie urazy mogą się pojawić? A może niektóre z nich to mity? Zobacz kontuzje w jeździe na łyżwach.

aktywny-wypoczynek-z-dziecmi-zima-jazda-na-sankach

Aktywny wypoczynek z dziećmi zimą – jazda na sankach

Okres zimowy stwarza bardzo wiele możliwości aktywnego wypoczynku. Sporty zimowe sprawiają dużo radości zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Doskonałym sposobem na aktywność fizyczną na świeżym zimowym powietrzu jest jazda na sankach. Zobacz, jakie są korzyści z tej formy aktywnego wypoczynku. Poznaj zasady bezpieczeństwa podczas jazdy na sankach z dziećmi.