Kontuzje podczas jazdy na lodowisku

Kontuzje podczas jazdy na lodowisku

Uprawianie sportów zimowych nieodłącznie wiąże się z kontuzjami. Na co powinno się uważać podczas jazdy na łyżwach czy hokeja na lodzie? Jakie urazy mogą się pojawić? A może niektóre z nich to mity? Zobacz kontuzje w jeździe na łyżwach.

Hokej na lodzie – kontuzje

kontuzje hokej lodowisko łyżwy

Zawodowe uprawianie tego sportu kontaktowego często wiąże się z kontuzjami. Hokeiści niekiedy tracą zęby, są ranieni kijami, łyżwami, krążkiem… Upadki na lód również mogą być bolesne. Hokej jest pełen adrenaliny. Zdarza się więc, że zawodowi sportowcy rozpoczynają bójki na tafli lodowiska. W Ameryce obecne jest nawet show, które opiera się na bójkach hokeistów. Skutki takich starć mogą być naprawdę krwawe.

Czytaj także:
 Najczęstsze kontuzje na treningu

Podczas gry w hokeja obecne są stłuczenia, krwiaki, wstrząśnienia mózgu, złamania czy zwichnięcia (zwykle kończyn lub obręczy barkowej). Te urazy wynikają z kontaktowego charakteru sportu. W zakresie sprzętu używanego do gry – zdarzają się nawet przypadki śmiertelne (np. uderzenie krążkiem w okolice serca lub krtani).

Jak zmniejszyć ryzyko urazu u hokeistów?

Zawodników chroni przede wszystkim odpowiedni strój. Podstawowym elementem jest kask lub krata, ochraniacze i suspensory. Podczas gry w hokeja szczególnie narażeni są bramkarze, dlatego noszą najgrubsze pancerze. Ważna jest również doskonała umiejętność technicznej jazdy na łyżwach. W ten sposób dużo łatwiej jest uniknąć przypadkowego lub celowego uderzenia kijem czy krążkiem. W dużej mierze bezpieczeństwo hokeistów zależy także od zasad fair-play. Zdarza się jednak, że nie są one respektowane.

Trudno o zdecydowane zwiększenie bezpieczeństwa podczas gry w hokeja na lodzie i jazdy na łyżwach. Sportowcy są narażeni na wiele kontuzji. Zwłaszcza w przypadku umyślnych szkód ze strony przeciwników. Dobrym wyjściem jest jednak zbudowanie większej siły i masy mięśniowej. W tym sporcie bezpośrednie starcia wymagają większych gabarytów.

Jazda na łyżwach – kontuzje

Rekreacyjne uprawianie łyżwiarstwa rodzi ryzyko kontuzji związanych z upadkami na taflę. Przyczyny mogą być różne – nieumiejętna jazda, tłok na lodowisku, przecenianie własnych możliwości… Zwykle tacy łyżwiarze wychodzą po treningu ze stłuczeniami, siniakami, skręceniami stawu skokowego i kolanowego czy złamaniami rąk. Rzadziej zdarzają się poważniejsze kontuzje np. złamania nóg, kręgosłupa, urazy głowy.

W zakresie jazdy na łyżwach powtarza się jak mantrę, by uważać na palce. Łyżwy są ostre – nikt nie zaprzeczy, że mogą narobić sporo szkód. Mitem jest jednak, że częstym urazem w tym sporcie jest odcięcie palców. Łyżwiarze zwykle noszą rękawice, które zabezpieczają ich przed podobnymi zagrożeniami. Mimo to, zdarza się, że ostrze łyżew przecina ścięgna czy zadaje głębokie rany. Uważać na palce trzeba – nie trzeba jednak bać się, że je stracimy.

Jak zwiększyć bezpieczeństwo łyżwiarzy?

Główną rolę odgrywa prawidłowa technika jazdy – podobnie jak w przypadku hokeja na lodzie. Doskonalenie własnych możliwości w jeździe na łyżwach pozwoli na bardziej świadomą jazdę i unikanie zbędnych upadków. Warto również zaopatrzyć się w kask, ochraniacze oraz rękawice. W ten sposób zdecydowanie zmniejszy się ryzyko kontuzji. Co więcej, skręcenia stawu skokowego często wynikają z założenia zbyt luźnych łyżew. Należy więc pamiętać o odpowiednim dopasowaniu sprzętu sportowego.

Łyżwiarze podczas treningu powinni być czujni i skupieni. Na lodowiskach zwykle przebywa dużo osób o różnym stopniu zaawansowania. Jazda na łyżwach jest więc wyjątkowo nieprzewidywalna – trzeba mieć oczy dookoła głowy. Po upadku – należy jak najszybciej wstać. W ten sposób nie tylko unikniemy kontuzji, lecz także zwiększymy bezpieczeństwo pozostałych łyżwiarzy. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że łyżwiarz nie wyhamuje i wpadnie na leżącego.

Jak prawidłowo upadać podczas jazdy na łyżwach?

upadek podczas jazdy na łyżwach

1. Upadek w tył: Przyciągnij brodę do klatki piersiowej (uchronisz głowę przed urazem);

2. Przeczuwanie upadku: obniż środek ciężkości ciała (ugnij nogi), zmniejszysz tym samym wysokość upadku – będzie mniej bolesny;

3. Nie amortyzuj upadku podpierając się rękoma - ryzykujesz urazem nadgarstka. Znacznie lepiej jest obić sobie pośladek :) 

4. Poćwicz upadanie do tyłu (z punktu pierwszego) na miękkiej powierzchni np. na łóżku;

5. Wyćwicz kontrolowane upadki. Zacznij od niskiej pozycji, następnie stopniowo zwiększaj wysokość oraz szybkość jazdy przed upadkiem;

6. Rozluźnij się podczas jazdy – spięte ciało gorzej znosi upadki.

Czytaj także: Upadanie i wstawanie na stoku

Dominika Górska 3 25 stycznia 2017  2090

Dodaj komentarz

 • Ilona
  29 stycznia 2017
  Ja jakoś samoistnie się nauczyłam upadania na łyżwach. To nie jest wcale takie trudne. Zresztą, trochę już jeżdżę, a i tak zdarza mi się czasem się przewrócić :D
 • Kacper67
  26 stycznia 2017
  Ja to bym chętnie obejrzał to amerykańskie show, chyba poszukam w internecie. Jestem ciekawy czy naprawdę jest tak hardkorowo
 • Patryk76
  25 stycznia 2017
  Mnie zawsze straszyli ucięciem palców na lodowisku. Kocham łyżwy, ale nie powiem - zawsze o tym myślę podczas jazdy :)

Artykuły z kategorii: Sporty Zimowe

lyzwiarstwo-szybkie-na-czym-polega-ten-sport

Łyżwiarstwo szybkie – na czym polega ten sport?

Panczeniści, czyli łyżwiarze szybcy, zadziwiają rozwijanymi prędkościami. Podczas zawodów łyżwiarstwa szybkiego startują w parach i muszą jak najszybciej przejechać określony dystans po lodowym torze. Jakie są zasady w tym sporcie zimowym?

wychlodzenie-i-odmrozenia-hipotermia-co-to-takiego

Wychłodzenie i odmrożenia | Hipotermia co to takiego?

Hipotermia powstaje w wyniku szkodliwego działania zimnego powietrza lub wody na organizm człowieka. W przypadku sportowców aktywnych zimą – ryzyko wychłodzenia organizmu i odmrożeń znacznie się zwiększa. Ciężkie hipotermie mogą nawet doprowadzić do śmierci. Na czym polega hipotermia i czym grozi? Kto szczególnie powinien uważać na niskie temperatury?

czego-mozna-sie-nauczyc-na-kursie-narciarskim

Czego można się nauczyć na kursie narciarskim?

Narciarstwo należy do sportów, których lepiej uczyć się w towarzystwie doświadczonej osoby. Zobacz, jak wygląda nauka jazdy na nartach z instruktorem. Oto, czego możesz się spodziewać podczas każdego kolejnego etapu nauki narciarstwa. Kurs narciarski dla dorosłych i dzieci.

instruktor-narciarstwa-instruktor-snowboardu-praca-kurs-zarobki-cena

Instruktor narciarstwa, instruktor snowboardu | praca, kurs, zarobki, cena

Szukasz pracy jako instruktor narciarstwa bądź instruktor snowboardu? Zastanawiasz się, jakie powinny być Twoje zarobki na tym stanowisku? Zobacz nasze zestawienie najważniejszych informacji o instruktorze narciarstwa i snowboardu. Jaki kurs powinieneś zrobić, żeby zostać dobrym instruktorem narciarstwa/snowboardu?

bardzo-dziwne-i-nietypowe-sporty-zimowe

Bardzo dziwne i nietypowe sporty zimowe

Jako, że zima w pełni – tłumy na stokach i lodowiskach. Miłośnicy sportów zimowych mają w czym przebierać. Narciarstwo, snowboarding, łyżwy… Znajdzie się także coś, dla amatorów nietypowych wrażeń. Zobacz, jakie nietypowe i dziwne sporty można uprawiać w zimie!

odmrozenie-jak-rozpoznac-i-co-zrobic

Odmrożenie - jak rozpoznać i co zrobić

Oto wskazówki jak radzić sobie w przypadku wychłodzenia rąk, stóp czy twarzy. Zobacz, jak zabezpieczyć się przed odmrożeniami w zimie i czerpać pełną radość z treningów! Zobacz stopnie odmrożeń i ich leczenie.

kulig-dawna-tradycja-rozrywka-kazdej-zimy

Kulig – dawna tradycja rozrywką każdej zimy!

Choć obecnie w naszym polskim klimacie zbyt wiele śniegu nie uraczymy – wciąż gdy spadnie biały puch, ruszamy na kuligi. Podstawowym atrybutem każdego miłośnika kuligów są sanki. Słyszy się jednak o wielu formach tej rozrywki. Znajome są kuligi ciągnięte przez samochód czy skutery śnieżne. Tradycyjny jest natomiast kulig konny bądź – w sprzyjających ku temu warunkach – kulig napędzany dzięki psim zaprzęgom czy reniferom. Jak jednak to wszystko wygląda na kartach prawa? Gdzie w Polsce można organizować kuligi? O tym – i wielu innych sprawach – przeczytacie w poniższym artykule!

nordic-walking-zima-jak-najbardziej

Nordic walking zimą? Jak najbardziej!

Za oknem śnieg i mróz. Nie powinno nas to jednak odstraszać od pozostania aktywnym fizycznie. Doskonałym rozwiązaniem są treningi nordic walking. Jakie korzyści wyciągniemy z tego typu aktywności? Jak się przygotować do zimowych spacerów z kijkami? Czy potrzebny nam inny sprzęt niż latem? To – i wiele więcej – znajdziecie w poniższym materiale! Zobacz, czy nordic walking odchudza!

aktywny-wypoczynek-z-dziecmi-zima-jazda-na-sankach

Aktywny wypoczynek z dziećmi zimą – jazda na sankach

Okres zimowy stwarza bardzo wiele możliwości aktywnego wypoczynku. Sporty zimowe sprawiają dużo radości zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Doskonałym sposobem na aktywność fizyczną na świeżym zimowym powietrzu jest jazda na sankach. Zobacz, jakie są korzyści z tej formy aktywnego wypoczynku. Poznaj zasady bezpieczeństwa podczas jazdy na sankach z dziećmi.

lyzwiarstwo-szybkie-na-czym-polega-ten-sport

Łyżwiarstwo szybkie – na czym polega ten sport?

Panczeniści, czyli łyżwiarze szybcy, zadziwiają rozwijanymi prędkościami. Podczas zawodów łyżwiarstwa szybkiego startują w parach i muszą jak najszybciej przejechać określony dystans po lodowym torze. Jakie są zasady w tym sporcie zimowym?

wychlodzenie-i-odmrozenia-hipotermia-co-to-takiego

Wychłodzenie i odmrożenia | Hipotermia co to takiego?

Hipotermia powstaje w wyniku szkodliwego działania zimnego powietrza lub wody na organizm człowieka. W przypadku sportowców aktywnych zimą – ryzyko wychłodzenia organizmu i odmrożeń znacznie się zwiększa. Ciężkie hipotermie mogą nawet doprowadzić do śmierci. Na czym polega hipotermia i czym grozi? Kto szczególnie powinien uważać na niskie temperatury?

czego-mozna-sie-nauczyc-na-kursie-narciarskim

Czego można się nauczyć na kursie narciarskim?

Narciarstwo należy do sportów, których lepiej uczyć się w towarzystwie doświadczonej osoby. Zobacz, jak wygląda nauka jazdy na nartach z instruktorem. Oto, czego możesz się spodziewać podczas każdego kolejnego etapu nauki narciarstwa. Kurs narciarski dla dorosłych i dzieci.

instruktor-narciarstwa-instruktor-snowboardu-praca-kurs-zarobki-cena

Instruktor narciarstwa, instruktor snowboardu | praca, kurs, zarobki, cena

Szukasz pracy jako instruktor narciarstwa bądź instruktor snowboardu? Zastanawiasz się, jakie powinny być Twoje zarobki na tym stanowisku? Zobacz nasze zestawienie najważniejszych informacji o instruktorze narciarstwa i snowboardu. Jaki kurs powinieneś zrobić, żeby zostać dobrym instruktorem narciarstwa/snowboardu?

bardzo-dziwne-i-nietypowe-sporty-zimowe

Bardzo dziwne i nietypowe sporty zimowe

Jako, że zima w pełni – tłumy na stokach i lodowiskach. Miłośnicy sportów zimowych mają w czym przebierać. Narciarstwo, snowboarding, łyżwy… Znajdzie się także coś, dla amatorów nietypowych wrażeń. Zobacz, jakie nietypowe i dziwne sporty można uprawiać w zimie!

odmrozenie-jak-rozpoznac-i-co-zrobic

Odmrożenie - jak rozpoznać i co zrobić

Oto wskazówki jak radzić sobie w przypadku wychłodzenia rąk, stóp czy twarzy. Zobacz, jak zabezpieczyć się przed odmrożeniami w zimie i czerpać pełną radość z treningów! Zobacz stopnie odmrożeń i ich leczenie.

kulig-dawna-tradycja-rozrywka-kazdej-zimy

Kulig – dawna tradycja rozrywką każdej zimy!

Choć obecnie w naszym polskim klimacie zbyt wiele śniegu nie uraczymy – wciąż gdy spadnie biały puch, ruszamy na kuligi. Podstawowym atrybutem każdego miłośnika kuligów są sanki. Słyszy się jednak o wielu formach tej rozrywki. Znajome są kuligi ciągnięte przez samochód czy skutery śnieżne. Tradycyjny jest natomiast kulig konny bądź – w sprzyjających ku temu warunkach – kulig napędzany dzięki psim zaprzęgom czy reniferom. Jak jednak to wszystko wygląda na kartach prawa? Gdzie w Polsce można organizować kuligi? O tym – i wielu innych sprawach – przeczytacie w poniższym artykule!

nordic-walking-zima-jak-najbardziej

Nordic walking zimą? Jak najbardziej!

Za oknem śnieg i mróz. Nie powinno nas to jednak odstraszać od pozostania aktywnym fizycznie. Doskonałym rozwiązaniem są treningi nordic walking. Jakie korzyści wyciągniemy z tego typu aktywności? Jak się przygotować do zimowych spacerów z kijkami? Czy potrzebny nam inny sprzęt niż latem? To – i wiele więcej – znajdziecie w poniższym materiale! Zobacz, czy nordic walking odchudza!

aktywny-wypoczynek-z-dziecmi-zima-jazda-na-sankach

Aktywny wypoczynek z dziećmi zimą – jazda na sankach

Okres zimowy stwarza bardzo wiele możliwości aktywnego wypoczynku. Sporty zimowe sprawiają dużo radości zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Doskonałym sposobem na aktywność fizyczną na świeżym zimowym powietrzu jest jazda na sankach. Zobacz, jakie są korzyści z tej formy aktywnego wypoczynku. Poznaj zasady bezpieczeństwa podczas jazdy na sankach z dziećmi.