Kontuzje podczas jazdy na lodowisku

Kontuzje podczas jazdy na lodowisku

Uprawianie sportów zimowych nieodłącznie wiąże się z kontuzjami. Na co powinno się uważać podczas jazdy na łyżwach czy hokeja na lodzie? Jakie urazy mogą się pojawić? A może niektóre z nich to mity? Zobacz kontuzje w jeździe na łyżwach.

Hokej na lodzie – kontuzje

kontuzje hokej lodowisko łyżwy

Zawodowe uprawianie tego sportu kontaktowego często wiąże się z kontuzjami. Hokeiści niekiedy tracą zęby, są ranieni kijami, łyżwami, krążkiem… Upadki na lód również mogą być bolesne. Hokej jest pełen adrenaliny. Zdarza się więc, że zawodowi sportowcy rozpoczynają bójki na tafli lodowiska. W Ameryce obecne jest nawet show, które opiera się na bójkach hokeistów. Skutki takich starć mogą być naprawdę krwawe.

Czytaj także:
 Najczęstsze kontuzje na treningu

Podczas gry w hokeja obecne są stłuczenia, krwiaki, wstrząśnienia mózgu, złamania czy zwichnięcia (zwykle kończyn lub obręczy barkowej). Te urazy wynikają z kontaktowego charakteru sportu. W zakresie sprzętu używanego do gry – zdarzają się nawet przypadki śmiertelne (np. uderzenie krążkiem w okolice serca lub krtani).

Jak zmniejszyć ryzyko urazu u hokeistów?

Zawodników chroni przede wszystkim odpowiedni strój. Podstawowym elementem jest kask lub krata, ochraniacze i suspensory. Podczas gry w hokeja szczególnie narażeni są bramkarze, dlatego noszą najgrubsze pancerze. Ważna jest również doskonała umiejętność technicznej jazdy na łyżwach. W ten sposób dużo łatwiej jest uniknąć przypadkowego lub celowego uderzenia kijem czy krążkiem. W dużej mierze bezpieczeństwo hokeistów zależy także od zasad fair-play. Zdarza się jednak, że nie są one respektowane.

Trudno o zdecydowane zwiększenie bezpieczeństwa podczas gry w hokeja na lodzie i jazdy na łyżwach. Sportowcy są narażeni na wiele kontuzji. Zwłaszcza w przypadku umyślnych szkód ze strony przeciwników. Dobrym wyjściem jest jednak zbudowanie większej siły i masy mięśniowej. W tym sporcie bezpośrednie starcia wymagają większych gabarytów.

Jazda na łyżwach – kontuzje

Rekreacyjne uprawianie łyżwiarstwa rodzi ryzyko kontuzji związanych z upadkami na taflę. Przyczyny mogą być różne – nieumiejętna jazda, tłok na lodowisku, przecenianie własnych możliwości… Zwykle tacy łyżwiarze wychodzą po treningu ze stłuczeniami, siniakami, skręceniami stawu skokowego i kolanowego czy złamaniami rąk. Rzadziej zdarzają się poważniejsze kontuzje np. złamania nóg, kręgosłupa, urazy głowy.

W zakresie jazdy na łyżwach powtarza się jak mantrę, by uważać na palce. Łyżwy są ostre – nikt nie zaprzeczy, że mogą narobić sporo szkód. Mitem jest jednak, że częstym urazem w tym sporcie jest odcięcie palców. Łyżwiarze zwykle noszą rękawice, które zabezpieczają ich przed podobnymi zagrożeniami. Mimo to, zdarza się, że ostrze łyżew przecina ścięgna czy zadaje głębokie rany. Uważać na palce trzeba – nie trzeba jednak bać się, że je stracimy.

Jak zwiększyć bezpieczeństwo łyżwiarzy?

Główną rolę odgrywa prawidłowa technika jazdy – podobnie jak w przypadku hokeja na lodzie. Doskonalenie własnych możliwości w jeździe na łyżwach pozwoli na bardziej świadomą jazdę i unikanie zbędnych upadków. Warto również zaopatrzyć się w kask, ochraniacze oraz rękawice. W ten sposób zdecydowanie zmniejszy się ryzyko kontuzji. Co więcej, skręcenia stawu skokowego często wynikają z założenia zbyt luźnych łyżew. Należy więc pamiętać o odpowiednim dopasowaniu sprzętu sportowego.

Łyżwiarze podczas treningu powinni być czujni i skupieni. Na lodowiskach zwykle przebywa dużo osób o różnym stopniu zaawansowania. Jazda na łyżwach jest więc wyjątkowo nieprzewidywalna – trzeba mieć oczy dookoła głowy. Po upadku – należy jak najszybciej wstać. W ten sposób nie tylko unikniemy kontuzji, lecz także zwiększymy bezpieczeństwo pozostałych łyżwiarzy. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że łyżwiarz nie wyhamuje i wpadnie na leżącego.

Jak prawidłowo upadać podczas jazdy na łyżwach?

upadek podczas jazdy na łyżwach

1. Upadek w tył: Przyciągnij brodę do klatki piersiowej (uchronisz głowę przed urazem);

2. Przeczuwanie upadku: obniż środek ciężkości ciała (ugnij nogi), zmniejszysz tym samym wysokość upadku – będzie mniej bolesny;

3. Nie amortyzuj upadku podpierając się rękoma - ryzykujesz urazem nadgarstka. Znacznie lepiej jest obić sobie pośladek :) 

4. Poćwicz upadanie do tyłu (z punktu pierwszego) na miękkiej powierzchni np. na łóżku;

5. Wyćwicz kontrolowane upadki. Zacznij od niskiej pozycji, następnie stopniowo zwiększaj wysokość oraz szybkość jazdy przed upadkiem;

6. Rozluźnij się podczas jazdy – spięte ciało gorzej znosi upadki.

Czytaj także: Upadanie i wstawanie na stoku

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Dominika Górska 3 25 stycznia 2017  3625

Dodaj komentarz

 • Ilona
  29 stycznia 2017
  Ja jakoś samoistnie się nauczyłam upadania na łyżwach. To nie jest wcale takie trudne. Zresztą, trochę już jeżdżę, a i tak zdarza mi się czasem się przewrócić :D
 • Kacper67
  26 stycznia 2017
  Ja to bym chętnie obejrzał to amerykańskie show, chyba poszukam w internecie. Jestem ciekawy czy naprawdę jest tak hardkorowo
 • Patryk76
  25 stycznia 2017
  Mnie zawsze straszyli ucięciem palców na lodowisku. Kocham łyżwy, ale nie powiem - zawsze o tym myślę podczas jazdy :)

Artykuły z kategorii: Sporty Zimowe

gotowi-na-zime-sprawdzcie-jakie-aktywnosci-sportowe-dla-dzieci-na-ferie-2021

Gotowi na zimę? Sprawdźcie, jakie aktywności sportowe dla dzieci na ferie 2021!

Tegoroczne ferie będą zdecydowanie inne niż te w poprzednich latach. Zimowiska stoją pod znakiem zapytania, zwłaszcza że wciąż nie ma wytycznych ani zakazów ich organizowania. Jakie aktywności sportowe dla dzieci można zaproponować na ferie 2021 i czy jakikolwiek wyjazd wchodzi w ogóle w grę?

wakacje-zimowe-2020-21-dokad-bezpiecznie-na-sportowe-wakacje-zimowe

Wakacje zimowe 2020/21 - dokąd bezpiecznie na sportowe wakacje zimowe?

Planujesz urlop w szczycie sezonu i zastanawiasz się, dokąd pojechać bezpiecznie na sportowe wakacje zimowe? Przygotuj się na niezapomniane wrażenia! Nawet w czasach pandemii COVID-19 możesz liczyć na pełnowymiarowy wypoczynek - wystarczy, że zachowasz pewne standardy bezpieczeństwa. Zobacz, dokąd pojechać na sportowe wakacje zimowe 2020/21 i co zrobić, by był to w pełni bezpieczny urlop.

zima-w-miescie-2020-21-sprawdz-nasze-pomysly-na-aktywnosci-w-tym-czasie

Zima w mieście 2020/21? Sprawdź nasze pomysły na aktywności w tym czasie!

Pandemia pandemią, ale czas ferii zimowych to nie dla wszystkich okres odpoczynku. A ponieważ coraz bliżej do tegorocznych ferii zimowych, już teraz warto się zastanowić, jak będzie wyglądać zima w mieście 2020/21. Zobacz najlepsze pomysły na aktywności na ten czas i zaplanuj odpoczynek swojemu dziecku.

kijki-do-chodzenia-trekkingowe-i-nordic-walking-podstawowe-informacje

Kijki do chodzenia – trekkingowe i nordic walking | Podstawowe informacje

Kijki do chodzenia zyskują wielu zwolenników zarówno wśród młodych, jak i znacznie starszych osób. Jak chodzić z kijkami i jakie są efekty takiej aktywności?

nordic-walking-technika-to-podstawa

Nordic walking - technika to podstawa!

Prawidłowa technika uprawiania niemal każdego sportu pozwala na uzyskanie pożądanych rezultatów w bezpieczny sposób. Jak właściwie uprawiać nordic walking i o czym warto pamiętać?

kombinezon-zimowy-jak-wybrac-najlepszy

Kombinezon zimowy - jak wybrać najlepszy?

Kombinezon zimowy powinien być dobrze dopasować do sylwetki danej osoby, żeby mógł skutecznie chronić przed zimnem i ewentualnym kontaktem ciała ze śniegiem. Gdzie kupić kombinezon zimowy i jak wybrać właściwy?

pomysl-na-brak-pomyslu-jak-aktywnie-spedzic-zime-2019-2020-w-miescie

Pomysł na brak pomysłu - jak aktywnie spędzić zimę 2019/2020 w mieście?

Jest tak, że nawet najlepsze plany mogą się rozminąć z rzeczywistością. Dla wszystkich tych, którzy martwią się o udane ferie 2019/2020 dla swoich pociech albo nie mają pomysłu, jak uatrakcyjnić czas wolny swoim dzieciakom, przybliżamy program ZIMA W MIEŚCIE. Zobacz, co nas czeka w 2020!

gorace-kierunki-na-urlop-nasze-propozycje-wakacji-w-sezonie-zimowym-2020

Gorące kierunki na urlop - nasze propozycje wakacji w sezonie zimowym 2020

Środek zimy w Polsce od kilku lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem w sektorze travel. Już 13 stycznia w Polsce rozpoczyna się sezon ferii zimowych, które potrwają do 23 lutego. Podpowiadamy, które kierunki będą hitem zimowych wakacji na początku roku 2020. Sprawdź!

szykuj-sie-na-zime-i-zaplanuj-swoje-ferie-propozycje-na-sezon-zimowy-2020

Szykuj się na zimę i zaplanuj swoje ferie! Propozycje na sezon zimowy 2020

Sezon zimowy niebawem zapuka do naszych drzwi. Z pierwszym śniegiem przyjdą Święta, po nich Nowy Rok, a dalej ferie! W 2020 roku pierwsza tura rusza już 13 stycznia, a ostatnie zimowe wczasy skończą się 23 lutego. Którzy uczniowie rozpoczną zimowy urlop od zajęć i gdzie najlepiej spędzić ten czas?

lyzwiarstwo-szybkie-na-czym-polega-ten-sport

Łyżwiarstwo szybkie – na czym polega ten sport?

Panczeniści, czyli łyżwiarze szybcy, zadziwiają rozwijanymi prędkościami. Podczas zawodów łyżwiarstwa szybkiego startują w parach i muszą jak najszybciej przejechać określony dystans po lodowym torze. Jakie są zasady w tym sporcie zimowym?

gotowi-na-zime-sprawdzcie-jakie-aktywnosci-sportowe-dla-dzieci-na-ferie-2021

Gotowi na zimę? Sprawdźcie, jakie aktywności sportowe dla dzieci na ferie 2021!

Tegoroczne ferie będą zdecydowanie inne niż te w poprzednich latach. Zimowiska stoją pod znakiem zapytania, zwłaszcza że wciąż nie ma wytycznych ani zakazów ich organizowania. Jakie aktywności sportowe dla dzieci można zaproponować na ferie 2021 i czy jakikolwiek wyjazd wchodzi w ogóle w grę?

wakacje-zimowe-2020-21-dokad-bezpiecznie-na-sportowe-wakacje-zimowe

Wakacje zimowe 2020/21 - dokąd bezpiecznie na sportowe wakacje zimowe?

Planujesz urlop w szczycie sezonu i zastanawiasz się, dokąd pojechać bezpiecznie na sportowe wakacje zimowe? Przygotuj się na niezapomniane wrażenia! Nawet w czasach pandemii COVID-19 możesz liczyć na pełnowymiarowy wypoczynek - wystarczy, że zachowasz pewne standardy bezpieczeństwa. Zobacz, dokąd pojechać na sportowe wakacje zimowe 2020/21 i co zrobić, by był to w pełni bezpieczny urlop.

zima-w-miescie-2020-21-sprawdz-nasze-pomysly-na-aktywnosci-w-tym-czasie

Zima w mieście 2020/21? Sprawdź nasze pomysły na aktywności w tym czasie!

Pandemia pandemią, ale czas ferii zimowych to nie dla wszystkich okres odpoczynku. A ponieważ coraz bliżej do tegorocznych ferii zimowych, już teraz warto się zastanowić, jak będzie wyglądać zima w mieście 2020/21. Zobacz najlepsze pomysły na aktywności na ten czas i zaplanuj odpoczynek swojemu dziecku.

kijki-do-chodzenia-trekkingowe-i-nordic-walking-podstawowe-informacje

Kijki do chodzenia – trekkingowe i nordic walking | Podstawowe informacje

Kijki do chodzenia zyskują wielu zwolenników zarówno wśród młodych, jak i znacznie starszych osób. Jak chodzić z kijkami i jakie są efekty takiej aktywności?

nordic-walking-technika-to-podstawa

Nordic walking - technika to podstawa!

Prawidłowa technika uprawiania niemal każdego sportu pozwala na uzyskanie pożądanych rezultatów w bezpieczny sposób. Jak właściwie uprawiać nordic walking i o czym warto pamiętać?

kombinezon-zimowy-jak-wybrac-najlepszy

Kombinezon zimowy - jak wybrać najlepszy?

Kombinezon zimowy powinien być dobrze dopasować do sylwetki danej osoby, żeby mógł skutecznie chronić przed zimnem i ewentualnym kontaktem ciała ze śniegiem. Gdzie kupić kombinezon zimowy i jak wybrać właściwy?

pomysl-na-brak-pomyslu-jak-aktywnie-spedzic-zime-2019-2020-w-miescie

Pomysł na brak pomysłu - jak aktywnie spędzić zimę 2019/2020 w mieście?

Jest tak, że nawet najlepsze plany mogą się rozminąć z rzeczywistością. Dla wszystkich tych, którzy martwią się o udane ferie 2019/2020 dla swoich pociech albo nie mają pomysłu, jak uatrakcyjnić czas wolny swoim dzieciakom, przybliżamy program ZIMA W MIEŚCIE. Zobacz, co nas czeka w 2020!

gorace-kierunki-na-urlop-nasze-propozycje-wakacji-w-sezonie-zimowym-2020

Gorące kierunki na urlop - nasze propozycje wakacji w sezonie zimowym 2020

Środek zimy w Polsce od kilku lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem w sektorze travel. Już 13 stycznia w Polsce rozpoczyna się sezon ferii zimowych, które potrwają do 23 lutego. Podpowiadamy, które kierunki będą hitem zimowych wakacji na początku roku 2020. Sprawdź!

szykuj-sie-na-zime-i-zaplanuj-swoje-ferie-propozycje-na-sezon-zimowy-2020

Szykuj się na zimę i zaplanuj swoje ferie! Propozycje na sezon zimowy 2020

Sezon zimowy niebawem zapuka do naszych drzwi. Z pierwszym śniegiem przyjdą Święta, po nich Nowy Rok, a dalej ferie! W 2020 roku pierwsza tura rusza już 13 stycznia, a ostatnie zimowe wczasy skończą się 23 lutego. Którzy uczniowie rozpoczną zimowy urlop od zajęć i gdzie najlepiej spędzić ten czas?

lyzwiarstwo-szybkie-na-czym-polega-ten-sport

Łyżwiarstwo szybkie – na czym polega ten sport?

Panczeniści, czyli łyżwiarze szybcy, zadziwiają rozwijanymi prędkościami. Podczas zawodów łyżwiarstwa szybkiego startują w parach i muszą jak najszybciej przejechać określony dystans po lodowym torze. Jakie są zasady w tym sporcie zimowym?