Końskie sztuczki - czyli jakich trików można nauczyć konia

Końskie sztuczki - czyli jakich trików można nauczyć konia

Konie jako inteligentne zwierzęta chętnie się uczą. Zobaczcie jakich sztuczek można nauczyć konia. Czyli najbardziej widowiskowe końskie triki.

Nauka sztuczek na koniu

Początki jazdy na koniu wymagają przede wszystkim podstawowych informacji na temat koni oraz ich zachowania. Bardzo ważna jest również więź człowieka i konia. Podstawowa jazda to nie wszystko – zobacz jakie sztuczki może wykonywać koń.

Jeździectwo jako dyscyplina olimpijska

Na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 1900 roku pierwszy raz pojawiła się jazda na koniu. Czasem z przerwami, czasem nie – jeździectwo jest wciąż dyscypliną olimpijską. Na Olimpiadzie konkurują ze sobą konie i jeźdźcy m.in. w skokach indywidualnych i drużynowych czy WKKW (Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego) indywidualnym i drużynowym. Jeździectwo na Igrzyskach Olimpijskich może zachwycać i zadziwiać ze względu na umiejętności jeźdźców oraz sztuczki koni.

Czego można nauczyć konia?

Niektórzy właściciele koni uczą je sztuczek, by osiągnąć spektakularny efekt. Można nauczyć konia siedzieć, podawać kopyto czy kłaniać się. Często jest to jednak w większym stopniu zabawa niż trening. Sztuczki na koniu takie jak skakanie przez przeszkody czy stawanie na dwóch nogach mogą znacznie urozmaicić trening i pozwolić na lepsze poznanie konia.

Skoki przez przeszkody

Nauczenie konia skoków jest stosunkowo długim procesem. Koń z natury posiada zdolność przeskakiwania nad niewielkimi przeszkodami. Pierwszym etapem treningu jest nauka skoków przy ćwiczeniach na lonży (lince kontrolującej konia). Z czasem wprowadza się coraz trudniejsze przeszkody. Dopiero po ukończeniu 4 lat i ogólnym przygotowaniu fizycznym koń może rozpocząć treningi pod jeźdźcem. Nauka skoków powinna sprawiać koniowi przyjemność, nie nużyć go ani nie męczyć. Każde zakończenie treningu udanym skokiem to dodatkowa motywacja dla trenera i konia.

Istnieje wiele rodzajów przeszkód, przez które mogą skakać konie. Należą do nich m.in. stacjonata (dwa stojaki połączone drągami lub deskami), okser (dwie stacjonaty o zbliżonej wysokości), triplebarre (trzy stacjonaty o różnej wysokości), mur czy rów z wodą.

Stawanie dęba

konie stające dęba sztuczka jeździecka koń

Warto rozpocząć naukę stawania dęba od wykonywania tego ćwiczenia na lonży. Poprzez lekkie pociągnięcia linką dajemy koniowi sygnały by wykonał ćwiczenie. Początkowo może się buntować, więc warto dać mu jakąś wskazówkę np. unosić jakiś przedmiot do góry, by kojarzył mu się z tą sztuczką. Każde nowe zachowanie konia (unoszenie głowy czy przysiadanie, niewielkie unoszenie przednich nóg) nagradzamy. Nauczenie konia stawać na tylnych kopytach bywa pracochłonne. Wraz z rozwojem treningu powinno się nagradzać konia coraz rzadziej, aż wreszcie jedynie przy wykonaniu prawidłowej figury. Następnym krokiem jest nauczenie konia stawania dęba pod jeźdźcem.

Kurpada

Kurpada to sztuczka polegająca na wyrzuceniu zadnich nóg do tyłu. Razem z dębowaniem stanowi element nauki ćwiczenia zwanego kapriola (wyskok konia oraz wyrzucenie zadnich nóg w tył). Kurpady uczy się przy pomocy lonży lub bata. Należy wybrać jeden bok konia, z której będzie pochodził sygnał do wykonania sztuczki. Przykładanie bądź pukanie konia w zad powinno wywołać reakcję. Podobnie jak w przypadku stawania dęba – nagradzamy każdą aktywność konia, następnie ograniczamy nagrody aż do momentu, gdy koń wykona odpowiednią figurę.

Piaff

Piaff to chód konia polegający na kłusowaniu w miejscu. Koń unosi wysoko przednie kończyny. Para nóg po skosie dotyka podłoża, zanim druga para zacznie się unosić. Piaff należy do figur ujeżdżeniowych. Jest wykonywany przez doświadczonych jeźdźców i wytrenowane konie, a nauka tej figury zajmuje wiele lat. Istnieje wiele sposobów na nauczenie konia piaffu, jednak ze względu na stopień zaawansowania figury najlepszym wyjściem jest skorzystanie z usług instruktora w szkole jeździeckiej.

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Dominika Górska 3 9 września 2016  6007

Dodaj komentarz

 • 20 lipca 2017
  Koń to nie zabawka
 • Grażka
  29 września 2016
  Mój koń właśnie nie potrafi robić piaffu. Staram się i staram i nici. Potrafi jednak skakać przez przeszkody, więc nie jest taki najgorszy :)
 • rider
  11 września 2016
  Nie wszystkich koni da się nauczyć sztuczek typu piaff czy stawanie dęba. Niektóre konie po prostu nie nadają się do takich trików, robią je niechętnie. Takie manewry udaje się nauczyć konie mają predyspozycje i którym można poświęcić dużo czasu na układanie i są prowadzone przez doświadczonego jeźdźca.

Artykuły z kategorii: Jazda Konna

ile-kosztuje-nauka-jazdy-konno-dla-dzieci

Ile kosztuje nauka jazdy konno dla dzieci?

Jazda konna dla dzieci, jest przede wszystkim możliwością obcowania z naturą i zwierzętami, ale także świetną formą spędzania wolnego czasu. Jeżeli chcemy, aby dziecko na długo związało swoją karierę z jeździectwem, to warto jest zapoznać je z tą dyscypliną jak najwcześniej. Dowiedz się zatem ile należy zapłacić za naukę jazdy konno i z czym się wiąże ten sport.

zawody-jezdzieckie-czym-sa-i-jakie-sa-ich-warunki

Zawody jeździeckie – czym są i jakie są ich warunki?

Jazda konno to drogi i dosyć wymagający sport, dla bardzo odważnych. Wymaga wielu lat praktyki i doskonałego wyszkolenia siebie oraz jak najlepszego poznania swojego partnera – konia. Gdzie i kiedy odbywają się zawody jeździeckie i kto może wziąć w nich udział?

jezdziectwo-naturalne-czyli-sport-blizszy-naturze

Jeździectwo naturalne, czyli sport bliższy naturze

Wielu z Nas myśli o jeździectwie naturalnym jako o sporcie. I tak właśnie jest, jednak tego rodzaju jazda konno jest nieco inna. To nie tylko sport elitarny, ale także wymagający i uczący. Chcesz się dowiedzieć więcej na temat naturalnej jazdy konno? Jak rozpocząć treningi i czy każdy może z nich skorzystać?

jazda-konna-nauka-od-podstaw-nie-tylko-dla-dzieci-jak-zaczac

Jazda konna: nauka od podstaw nie tylko dla dzieci. Jak zacząć?

Aktywny wolny czas to świetny patent na dobrą kondycję - a jeśli czas wolny możemy spędzać na świeżym powietrzu, to już w ogóle wygrywamy życie. Jazda konna to dobry sposób na spędzanie wolnego czasu i podejmowanie aktywności rekreacyjno-sportowej. Co zrobić, by nauka nie poszła w las i jak zacząć?

jezdziectwo-sportowe-czym-to-tak-naprawde-jest

Jeździectwo sportowe: czym to tak naprawdę jest?

Czy jazda konna nie kojarzy nam się ze skokami przez płotki i wyścigiem konnym z różnymi manewrami? Jeśli tak jest, pora zmienić takie postrzeganie. Jazda konna to raczej aktywność rekreacyjna. Jeździectwo sportowe to zupełnie inna bajka, a jeśli już złapiemy bakcyla, nie będziemy mogli przestać!

podstawy-jazdy-konnej-jak-sie-przygotowac-i-jak-wygladaja-pierwsze-zajecia

Podstawy jazdy konnej - jak się przygotować i jak wyglądają pierwsze zajęcia?

Można by rzec, że jeździectwo to sport idealny. Kontakt ze zwierzęciem bardzo pozytywnie wpływa na stan umysłu i wycisza emocje. Nie bez powodu prowadzone są specjalne zajęcia z hipoterapii z elementami jeździectwa. Jeśli marzysz o rozpoczęciu tej przygody, podstawy jazdy konnej są dla ciebie!

nauka-jazdy-konnej-warszawa-i-okolice-przydatne-informacje

Nauka jazdy konnej Warszawa i okolice – przydatne informacje

Jazda konna w Warszawie i okolicach jest dość popularnym sportem. Ze względu na zainteresowanie powstało bardzo dużo ciekawych miejsc do nauki jazdy konnej w Warszawie i jej okolicach. Informacje o cenach za jazdę konną, o tym jak wygląda nauka jazdy konnej dla dzieci i dorosłych oraz o wielu kwestiach wyboru – przeczytacie niżej.

jezdziectwo-poznan-czy-ten-sport-jest-drogi

Jeździectwo Poznań – czy ten sport jest drogi?

Jazda konna może być świetną przygodą zarówno dla osób młodych, jak i starszych. Zastanawiasz się jak zacząć? Ile kosztuje godzina lekcyjna jazdy konnej w Poznaniu? Jeśli jesteś zainteresowany jazdą konną w Poznaniu – to ten artykuł jest dla Ciebie. Przedstawimy Ci podstawowe informacje o treningach jeździeckich i ich cenie.

nauka-jazdy-konnej-lublin-i-okolice-gdzie-mozna-pojezdzic-konno

Nauka jazdy konnej Lublin i okolice – gdzie można pojeździć konno?

Jazda konna w Lublinie – coś co nas interesuje. Jak jednak wybrać odpowiednią stadninę? Jakie kryteria zastosować podczas poszukiwania nauki jazdy konnej w Lublinie i okolicach? O cenach za jazdę konną, o tym jak wygląda nauka jazdy konnej dla dzieci w Lublinie oraz o wielu kwestiach wyboru nauki jazdy konnej – przeczytacie niżej.

jezdziectwo-czy-upadek-z-konia-jest-bolesny

Jeździectwo – czy upadek z konia jest bolesny?

Konie są zwierzętami, które mogą się wystraszyć i zacząć wierzgać lub galopować. Jeżdżenie konno rodzi ryzyko szybszego lub późniejszego upadku. Zobacz, co może się stać podczas upadku z konia. Poznaj sposoby na zwiększenie własnego bezpieczeństwa podczas jazdy konnej.

ile-kosztuje-nauka-jazdy-konno-dla-dzieci

Ile kosztuje nauka jazdy konno dla dzieci?

Jazda konna dla dzieci, jest przede wszystkim możliwością obcowania z naturą i zwierzętami, ale także świetną formą spędzania wolnego czasu. Jeżeli chcemy, aby dziecko na długo związało swoją karierę z jeździectwem, to warto jest zapoznać je z tą dyscypliną jak najwcześniej. Dowiedz się zatem ile należy zapłacić za naukę jazdy konno i z czym się wiąże ten sport.

zawody-jezdzieckie-czym-sa-i-jakie-sa-ich-warunki

Zawody jeździeckie – czym są i jakie są ich warunki?

Jazda konno to drogi i dosyć wymagający sport, dla bardzo odważnych. Wymaga wielu lat praktyki i doskonałego wyszkolenia siebie oraz jak najlepszego poznania swojego partnera – konia. Gdzie i kiedy odbywają się zawody jeździeckie i kto może wziąć w nich udział?

jezdziectwo-naturalne-czyli-sport-blizszy-naturze

Jeździectwo naturalne, czyli sport bliższy naturze

Wielu z Nas myśli o jeździectwie naturalnym jako o sporcie. I tak właśnie jest, jednak tego rodzaju jazda konno jest nieco inna. To nie tylko sport elitarny, ale także wymagający i uczący. Chcesz się dowiedzieć więcej na temat naturalnej jazdy konno? Jak rozpocząć treningi i czy każdy może z nich skorzystać?

jazda-konna-nauka-od-podstaw-nie-tylko-dla-dzieci-jak-zaczac

Jazda konna: nauka od podstaw nie tylko dla dzieci. Jak zacząć?

Aktywny wolny czas to świetny patent na dobrą kondycję - a jeśli czas wolny możemy spędzać na świeżym powietrzu, to już w ogóle wygrywamy życie. Jazda konna to dobry sposób na spędzanie wolnego czasu i podejmowanie aktywności rekreacyjno-sportowej. Co zrobić, by nauka nie poszła w las i jak zacząć?

jezdziectwo-sportowe-czym-to-tak-naprawde-jest

Jeździectwo sportowe: czym to tak naprawdę jest?

Czy jazda konna nie kojarzy nam się ze skokami przez płotki i wyścigiem konnym z różnymi manewrami? Jeśli tak jest, pora zmienić takie postrzeganie. Jazda konna to raczej aktywność rekreacyjna. Jeździectwo sportowe to zupełnie inna bajka, a jeśli już złapiemy bakcyla, nie będziemy mogli przestać!

podstawy-jazdy-konnej-jak-sie-przygotowac-i-jak-wygladaja-pierwsze-zajecia

Podstawy jazdy konnej - jak się przygotować i jak wyglądają pierwsze zajęcia?

Można by rzec, że jeździectwo to sport idealny. Kontakt ze zwierzęciem bardzo pozytywnie wpływa na stan umysłu i wycisza emocje. Nie bez powodu prowadzone są specjalne zajęcia z hipoterapii z elementami jeździectwa. Jeśli marzysz o rozpoczęciu tej przygody, podstawy jazdy konnej są dla ciebie!

nauka-jazdy-konnej-warszawa-i-okolice-przydatne-informacje

Nauka jazdy konnej Warszawa i okolice – przydatne informacje

Jazda konna w Warszawie i okolicach jest dość popularnym sportem. Ze względu na zainteresowanie powstało bardzo dużo ciekawych miejsc do nauki jazdy konnej w Warszawie i jej okolicach. Informacje o cenach za jazdę konną, o tym jak wygląda nauka jazdy konnej dla dzieci i dorosłych oraz o wielu kwestiach wyboru – przeczytacie niżej.

jezdziectwo-poznan-czy-ten-sport-jest-drogi

Jeździectwo Poznań – czy ten sport jest drogi?

Jazda konna może być świetną przygodą zarówno dla osób młodych, jak i starszych. Zastanawiasz się jak zacząć? Ile kosztuje godzina lekcyjna jazdy konnej w Poznaniu? Jeśli jesteś zainteresowany jazdą konną w Poznaniu – to ten artykuł jest dla Ciebie. Przedstawimy Ci podstawowe informacje o treningach jeździeckich i ich cenie.

nauka-jazdy-konnej-lublin-i-okolice-gdzie-mozna-pojezdzic-konno

Nauka jazdy konnej Lublin i okolice – gdzie można pojeździć konno?

Jazda konna w Lublinie – coś co nas interesuje. Jak jednak wybrać odpowiednią stadninę? Jakie kryteria zastosować podczas poszukiwania nauki jazdy konnej w Lublinie i okolicach? O cenach za jazdę konną, o tym jak wygląda nauka jazdy konnej dla dzieci w Lublinie oraz o wielu kwestiach wyboru nauki jazdy konnej – przeczytacie niżej.

jezdziectwo-czy-upadek-z-konia-jest-bolesny

Jeździectwo – czy upadek z konia jest bolesny?

Konie są zwierzętami, które mogą się wystraszyć i zacząć wierzgać lub galopować. Jeżdżenie konno rodzi ryzyko szybszego lub późniejszego upadku. Zobacz, co może się stać podczas upadku z konia. Poznaj sposoby na zwiększenie własnego bezpieczeństwa podczas jazdy konnej.