Kijki narciarskie – kiedy i jak ich używać?

Kijki narciarskie – kiedy i jak ich używać?

Kijki są często pomijanym elementem sprzętu narciarskiego. Dzięki nim można łatwiej zachować równowagę, utrzymać prawidłową sylwetkę czy wykonywać poszczególne manewry. Dowiedz się, kiedy powinno się używać kijków narciarskich oraz do czego właściwie służą. Jaka powinna być długość kijków narciarskich i jak dobrać kijki do nart?

Zastosowanie kijków narciarskich

kijki narciarskie jak ich używać

Kijki służą m.in. do odpychania się podczas wchodzenia na wyciąg. Ich głównym zastosowaniem jest jednak utrzymywanie równowagi podczas jazdy. Wszystkie kijki są wyposażone w talerzyk/koszyczek/śnieżynkę, które ograniczają głębokość wbicia, a także paski na nadgarstek (uniemożliwiające zgubienie sprzętu). Ten sprzęt jest używany przede wszystkim przez narciarzy alpejskich oraz biegowych. W tych sportach ważna jest szybkość, a dzięki kijkom można ją skutecznie zwiększyć. Co więcej, są one niezbędne podczas uprawiania skialpinizmu.

Podczas jazdy kijki trzyma się końcami do tyłu. Ważne jest, by rozstawić je daleko na boki. Dzięki temu narciarz ma większą szansę zachować równowagę przy zwiększonej prędkości jazdy. W przypadku początkujących warto na pierwszych lekcjach spróbować chodzić z kijkami. Powoli to na przyzwyczajenie się do używania tego sprzętu oraz jego wagi.

Skąd rozbieżne opinie na temat kijków narciarskich?

Stosunek do używania kijków narciarskich w dużej mierze zależy od uprawianej dyscypliny sportu oraz indywidualnych preferencji narciarza. Odnośnie osób początkujących zdania są podzielone. Jedni uważają, że jazda z kijkami jest łatwiejsza oraz zwiększa pewność siebie na stoku. Inni natomiast uważają, że używanie tego sprzętu jest wręcz niebezpieczne. To przekonanie wywodzi się od naturalnej reakcji człowieka na upadek (podparcie rękami). Jazda na nartach z kijkami grozi wbiciem ich sobie w brodę. Warto więc poćwiczyć bezbolesne upadanie. Polega ono na ugięciu kolan w razie stracenia równowagi, dzięki czemu ciężar ciała spada z mniejszej wysokości.

Czy używanie kijków jest konieczne w narciarstwie?

Oczywiście można jeździć na nartach bez kijków. Jednak kijki narciarskie są przydatne każdemu narciarzowi i tym początkującycm i zaawansowanym. Dzięki nim są oni w stanie złapać odpowiednią równowagę oraz właściwego tempa podczas skrętów. Ze względu na powstanie nart carvingowych użyteczność kijków zaczęła być kwestionowana. Te narty charakteryzują się taliowaniem. Sprawia ono, że lepiej przylegają do stoku w trakcie skręcania oraz dają możliwość niższego zejścia ciałem niż na klasycznych nartach. Jazda na tym typie nart nie wymaga stosowania kijków. Przeciwnicy jazdy z kijkami uważają je za sprzęt ograniczający możliwości narciarza. Często akceptują ich stosowanie w początkowym okresie nauki. Ich czas mija jednak, gdy narciarz opanuje podstawowe techniki tego sportu. Dalsze ich używanie blokuje postępy w nauce.

Jak dobrać kijki do wzrostu narciarza? | Jak dobrać kijki do nart?

Powszechnie stosuje się uniwersalną metodę dobierania kijków do nart. Polega ona na wyprostowaniu się i uchwyceniu kijka od dołu (pod talerzykiem), a następnie postawieniu go na podłożu. Uzyskanie kąta prostego w łokciu podczas opierania się na kijku oznacza odpowiednią długość sprzętu narciarskiego. Długość kijków narciarskich ma największe znaczenie. Kijki różnią się także pod względem rękojeści, wyglądu czy materiałów, z których są wykonane. Lepszym wyborem są te z włókna węglowego (ze względu na mniejszą wagę), są jednak znacznie droższe niż te z aluminium czy metalu. Do zwykłego użytkowania wystarczą jednak te tańsze kijki.

W zależności od dyscypliny różnią się także rodzaje kijków. Wyróżnia się kijki do narciarstwa biegowego, narciarstwa zjazdowego, kijki slalomowe, kijki freeride czy kijki do skitouringu.

Jeździć z kijkami czy bez kijków?

Nie da się jednoznacznie stwierdzić czy należy jeździć z kijkami czy bez nich. Zwolennicy tego sprzętu uważają, że są one podstawowym elementem podczas uprawiania tego sportu zimowego. Co więcej, pomagają im one zaznaczać oś skrętu oraz łatwiej je wykonywać. Z drugiej strony przeciwnicy uważają, że jazda na nartach powinna polegać na pracy ramion i kolan – to dzięki nim można schodzić niżej w trakcie skrętów oraz zwiększać prędkość jazdy.

Jazda z kijkami jest więc kwestią indywidualną. Mogą jednak skutecznie wpłynąć na styl jazdy narciarza. Dzięki nim można zwiększyć stabilność, a tym samym zwiększyć własną pewność podczas jazdy. Kijki mają także wpływ na odciążenie mięśni i stawów.

Szukasz trenera narciarstwa? Sprawdź naszą bazę doświadczonych instruktorów sportów zimowych

Dominika Górska 2 29 grudnia 2016  2321

Dodaj komentarz

  • Daga
    11 stycznia 2017
    Ciekawe, w sumie jakoś nie przyszło mi na myśl, że o kijkach można aż tyle powiedzieć :)
  • Radzio
    9 stycznia 2017
    No i nie wiadomo czy początkujący mają jeździć z kijkami czy nie...

Artykuły z kategorii: Narciarstwo i Snowboarding

konkretny-slizg-gdzie-najlepiej-wybrac-sie-na-narty-w-2020

Konkretny ślizg - gdzie najlepiej wybrać się na narty w 2020?

Coroczne ferie zimowe to czas wypoczynku nie tylko dla uczniów polskich szkół. Wielu z nas od lat planuje na ten okres wyjazdy na zimowiska, które w większości spędzamy bardzo aktywnie. Gdzie i kiedy najlepiej pojechać na narty w 2020 oraz jak się przygotować do aktywnego urlopu?

zanim-ruszysz-w-trase-czyli-jak-skompletowac-zestaw-do-nart-biegowych

Zanim ruszysz w trasę, czyli jak skompletować zestaw do nart biegowych

Małymi krokami nad Polskę napływają chłodniejsze fronty powietrza, lada moment pojawi się pierwszy śnieg. Warto zrobić szybki przegląd swojego sprzętu biegowego. Odpowiednia odzież, buty z wiązaniami, narty biegowe i koniecznie dobre kije. Jak łatwo skompletować zestaw do nart biegowych? Oto 4 kroki do udanego sezonu!

narciarstwo-biegowe-we-wroclawiu-prawdziwy-raj-dla-zimowych-zajawkowiczow

Narciarstwo biegowe we Wrocławiu - prawdziwy raj dla zimowych zajawkowiczów

Narciarskie przebieżki to ten rodzaj aktywności, który kompleksowo działa na cały nasz organizm. Zimowa odmiana nordic walkingu cieszy się dużą popularnością we Wrocławiu. Gdzie działać na nartach biegowych i jak się dobrze wyposażyć, by trening dał nam możliwie najwięcej satysfakcji?

poczatkujacy-narciarz-podstawy-jazdy-na-nartach

Początkujący narciarz – podstawy jazdy na nartach

Narciarstwo jest energetycznym i fascynującym sportem zimowym. Najtrudniejsze są jednak pierwsze kroki. Zobacz, jak ułatwić sobie naukę jazdy na nartach. Oto zbiór porad dla początkujących – technika jazdy na nartach w pigułce.

snowboarding-najczestsze-kontuzje-na-stoku

Snowboarding – najczęstsze kontuzje na stoku

Przyjmuje się, że jazda na desce snowboardowej jest dużo bezpieczniejszym sportem niż jazda na nartach. Mimo to, w snowboardingu kontuzje i urazy są dość częste. Zobacz, jakie są najczęstsze urazy podczas uprawiania tego sportu zimowego.

gdzie-na-narty-2019-przeglad-osrodkow-narciarskich-w-polsce-i-europie

Gdzie na narty 2019? Przegląd ośrodków narciarskich w Polsce i Europie

Nie wiesz, gdzie na narty w Polsce lub za granicą? Jakie są najlepsze oferty wycieczek i wyjazdów narciarskich? Gdzie na narty z dziećmi? Oto przegląd stoków i miejsc, do których warto pojechać na narty 2019!

moda-w-zimowej-wersji-jaki-ubior-na-narty-i-snowboard

Moda w zimowej wersji – jaki ubiór na narty i snowboard

Miłośnicy zimowego szaleństwa mają przed sobą nie lada wyzwanie. Raz, że przygotowanie fizyczne do sezonu jest angażujące. Dwa – muszą zadbać o właściwy sprzęt i ubiór zanim wybiorą się na narty czy snowboard. Odpowiedni ubiór na narty, by chronić się przed śniegiem, przemoczeniem czy chłodem. Oto poradnik kompletowania ubioru w sportach zimowych!

poradnik-poczatkujacego-narciarza-do-czego-sluza-kijki-narciarskie

Poradnik początkującego narciarza – do czego służą kijki narciarskie?

Wokół tematu jazdy na nartach z kijkami narodziło się wiele mitów. Pojawiają się argumenty bezpieczeństwa na stoku, łatwiejszej nauki czy określonego stylu jazdy. Jak jest naprawdę? Czy stosowanie kijków w narciarstwie jest konieczne? A może są one zbędnym sprzętem treningowym? Zobacz, kiedy powinno się używać kijków, a kiedy lepiej z nich zrezygnować. Do czego służą kijki narciarskie?

poradnik-narciarza-jazda-na-krawedziach-narty

Poradnik narciarza – jazda na krawędziach narty

Skręcanie na krawędziach jest kolejnym etapem w nauce narciarstwa. Taki styl skrętu stosuje się zarówno w jeździe rekreacyjnej, jak i zawodowej. Można jeździć na krawędziach na nartach klasycznych czy taliowanych nartach carvingowych. Co daje jazda na krawędziach narty i jak się jej nauczyć? O tym w poniższym materiale!

narciarskie-konkurencje-olimpijskie-i-nie-tylko

Narciarskie konkurencje olimpijskie i nie tylko!

Zima zbliża się wielkimi krokami. Wielu miłośników białego szaleństwa już jest w trakcie przygotowań do wysiłku na stoku. Poza treningami praktycznymi, warto liznąć nieco teorii i historii sportów zimowych. W dzisiejszym odcinku – narciarstwo. Oto, jakie konkurencje narciarskie są rozgrywane w tej dyscyplinie!

konkretny-slizg-gdzie-najlepiej-wybrac-sie-na-narty-w-2020

Konkretny ślizg - gdzie najlepiej wybrać się na narty w 2020?

Coroczne ferie zimowe to czas wypoczynku nie tylko dla uczniów polskich szkół. Wielu z nas od lat planuje na ten okres wyjazdy na zimowiska, które w większości spędzamy bardzo aktywnie. Gdzie i kiedy najlepiej pojechać na narty w 2020 oraz jak się przygotować do aktywnego urlopu?

zanim-ruszysz-w-trase-czyli-jak-skompletowac-zestaw-do-nart-biegowych

Zanim ruszysz w trasę, czyli jak skompletować zestaw do nart biegowych

Małymi krokami nad Polskę napływają chłodniejsze fronty powietrza, lada moment pojawi się pierwszy śnieg. Warto zrobić szybki przegląd swojego sprzętu biegowego. Odpowiednia odzież, buty z wiązaniami, narty biegowe i koniecznie dobre kije. Jak łatwo skompletować zestaw do nart biegowych? Oto 4 kroki do udanego sezonu!

narciarstwo-biegowe-we-wroclawiu-prawdziwy-raj-dla-zimowych-zajawkowiczow

Narciarstwo biegowe we Wrocławiu - prawdziwy raj dla zimowych zajawkowiczów

Narciarskie przebieżki to ten rodzaj aktywności, który kompleksowo działa na cały nasz organizm. Zimowa odmiana nordic walkingu cieszy się dużą popularnością we Wrocławiu. Gdzie działać na nartach biegowych i jak się dobrze wyposażyć, by trening dał nam możliwie najwięcej satysfakcji?

poczatkujacy-narciarz-podstawy-jazdy-na-nartach

Początkujący narciarz – podstawy jazdy na nartach

Narciarstwo jest energetycznym i fascynującym sportem zimowym. Najtrudniejsze są jednak pierwsze kroki. Zobacz, jak ułatwić sobie naukę jazdy na nartach. Oto zbiór porad dla początkujących – technika jazdy na nartach w pigułce.

snowboarding-najczestsze-kontuzje-na-stoku

Snowboarding – najczęstsze kontuzje na stoku

Przyjmuje się, że jazda na desce snowboardowej jest dużo bezpieczniejszym sportem niż jazda na nartach. Mimo to, w snowboardingu kontuzje i urazy są dość częste. Zobacz, jakie są najczęstsze urazy podczas uprawiania tego sportu zimowego.

gdzie-na-narty-2019-przeglad-osrodkow-narciarskich-w-polsce-i-europie

Gdzie na narty 2019? Przegląd ośrodków narciarskich w Polsce i Europie

Nie wiesz, gdzie na narty w Polsce lub za granicą? Jakie są najlepsze oferty wycieczek i wyjazdów narciarskich? Gdzie na narty z dziećmi? Oto przegląd stoków i miejsc, do których warto pojechać na narty 2019!

moda-w-zimowej-wersji-jaki-ubior-na-narty-i-snowboard

Moda w zimowej wersji – jaki ubiór na narty i snowboard

Miłośnicy zimowego szaleństwa mają przed sobą nie lada wyzwanie. Raz, że przygotowanie fizyczne do sezonu jest angażujące. Dwa – muszą zadbać o właściwy sprzęt i ubiór zanim wybiorą się na narty czy snowboard. Odpowiedni ubiór na narty, by chronić się przed śniegiem, przemoczeniem czy chłodem. Oto poradnik kompletowania ubioru w sportach zimowych!

poradnik-poczatkujacego-narciarza-do-czego-sluza-kijki-narciarskie

Poradnik początkującego narciarza – do czego służą kijki narciarskie?

Wokół tematu jazdy na nartach z kijkami narodziło się wiele mitów. Pojawiają się argumenty bezpieczeństwa na stoku, łatwiejszej nauki czy określonego stylu jazdy. Jak jest naprawdę? Czy stosowanie kijków w narciarstwie jest konieczne? A może są one zbędnym sprzętem treningowym? Zobacz, kiedy powinno się używać kijków, a kiedy lepiej z nich zrezygnować. Do czego służą kijki narciarskie?

poradnik-narciarza-jazda-na-krawedziach-narty

Poradnik narciarza – jazda na krawędziach narty

Skręcanie na krawędziach jest kolejnym etapem w nauce narciarstwa. Taki styl skrętu stosuje się zarówno w jeździe rekreacyjnej, jak i zawodowej. Można jeździć na krawędziach na nartach klasycznych czy taliowanych nartach carvingowych. Co daje jazda na krawędziach narty i jak się jej nauczyć? O tym w poniższym materiale!

narciarskie-konkurencje-olimpijskie-i-nie-tylko

Narciarskie konkurencje olimpijskie i nie tylko!

Zima zbliża się wielkimi krokami. Wielu miłośników białego szaleństwa już jest w trakcie przygotowań do wysiłku na stoku. Poza treningami praktycznymi, warto liznąć nieco teorii i historii sportów zimowych. W dzisiejszym odcinku – narciarstwo. Oto, jakie konkurencje narciarskie są rozgrywane w tej dyscyplinie!