Kijki narciarskie – kiedy i jak ich używać?

Kijki narciarskie – kiedy i jak ich używać?

Kijki są często pomijanym elementem sprzętu narciarskiego. Dzięki nim można łatwiej zachować równowagę, utrzymać prawidłową sylwetkę czy wykonywać poszczególne manewry. Dowiedz się, kiedy powinno się używać kijków narciarskich oraz do czego właściwie służą. Jaka powinna być długość kijków narciarskich i jak dobrać kijki do nart?

Zastosowanie kijków narciarskich

kijki narciarskie jak ich używać

Kijki służą m.in. do odpychania się podczas wchodzenia na wyciąg. Ich głównym zastosowaniem jest jednak utrzymywanie równowagi podczas jazdy. Wszystkie kijki są wyposażone w talerzyk/koszyczek/śnieżynkę, które ograniczają głębokość wbicia, a także paski na nadgarstek (uniemożliwiające zgubienie sprzętu). Ten sprzęt jest używany przede wszystkim przez narciarzy alpejskich oraz biegowych. W tych sportach ważna jest szybkość, a dzięki kijkom można ją skutecznie zwiększyć. Co więcej, są one niezbędne podczas uprawiania skialpinizmu.

Podczas jazdy kijki trzyma się końcami do tyłu. Ważne jest, by rozstawić je daleko na boki. Dzięki temu narciarz ma większą szansę zachować równowagę przy zwiększonej prędkości jazdy. W przypadku początkujących warto na pierwszych lekcjach spróbować chodzić z kijkami. Powoli to na przyzwyczajenie się do używania tego sprzętu oraz jego wagi.

Skąd rozbieżne opinie na temat kijków narciarskich?

Stosunek do używania kijków narciarskich w dużej mierze zależy od uprawianej dyscypliny sportu oraz indywidualnych preferencji narciarza. Odnośnie osób początkujących zdania są podzielone. Jedni uważają, że jazda z kijkami jest łatwiejsza oraz zwiększa pewność siebie na stoku. Inni natomiast uważają, że używanie tego sprzętu jest wręcz niebezpieczne. To przekonanie wywodzi się od naturalnej reakcji człowieka na upadek (podparcie rękami). Jazda na nartach z kijkami grozi wbiciem ich sobie w brodę. Warto więc poćwiczyć bezbolesne upadanie. Polega ono na ugięciu kolan w razie stracenia równowagi, dzięki czemu ciężar ciała spada z mniejszej wysokości.

Czy używanie kijków jest konieczne w narciarstwie?

Oczywiście można jeździć na nartach bez kijków. Jednak kijki narciarskie są przydatne każdemu narciarzowi i tym początkującycm i zaawansowanym. Dzięki nim są oni w stanie złapać odpowiednią równowagę oraz właściwego tempa podczas skrętów. Ze względu na powstanie nart carvingowych użyteczność kijków zaczęła być kwestionowana. Te narty charakteryzują się taliowaniem. Sprawia ono, że lepiej przylegają do stoku w trakcie skręcania oraz dają możliwość niższego zejścia ciałem niż na klasycznych nartach. Jazda na tym typie nart nie wymaga stosowania kijków. Przeciwnicy jazdy z kijkami uważają je za sprzęt ograniczający możliwości narciarza. Często akceptują ich stosowanie w początkowym okresie nauki. Ich czas mija jednak, gdy narciarz opanuje podstawowe techniki tego sportu. Dalsze ich używanie blokuje postępy w nauce.

Jak dobrać kijki do wzrostu narciarza? | Jak dobrać kijki do nart?

Powszechnie stosuje się uniwersalną metodę dobierania kijków do nart. Polega ona na wyprostowaniu się i uchwyceniu kijka od dołu (pod talerzykiem), a następnie postawieniu go na podłożu. Uzyskanie kąta prostego w łokciu podczas opierania się na kijku oznacza odpowiednią długość sprzętu narciarskiego. Długość kijków narciarskich ma największe znaczenie. Kijki różnią się także pod względem rękojeści, wyglądu czy materiałów, z których są wykonane. Lepszym wyborem są te z włókna węglowego (ze względu na mniejszą wagę), są jednak znacznie droższe niż te z aluminium czy metalu. Do zwykłego użytkowania wystarczą jednak te tańsze kijki.

W zależności od dyscypliny różnią się także rodzaje kijków. Wyróżnia się kijki do narciarstwa biegowego, narciarstwa zjazdowego, kijki slalomowe, kijki freeride czy kijki do skitouringu.

Jeździć z kijkami czy bez kijków?

Nie da się jednoznacznie stwierdzić czy należy jeździć z kijkami czy bez nich. Zwolennicy tego sprzętu uważają, że są one podstawowym elementem podczas uprawiania tego sportu zimowego. Co więcej, pomagają im one zaznaczać oś skrętu oraz łatwiej je wykonywać. Z drugiej strony przeciwnicy uważają, że jazda na nartach powinna polegać na pracy ramion i kolan – to dzięki nim można schodzić niżej w trakcie skrętów oraz zwiększać prędkość jazdy.

Jazda z kijkami jest więc kwestią indywidualną. Mogą jednak skutecznie wpłynąć na styl jazdy narciarza. Dzięki nim można zwiększyć stabilność, a tym samym zwiększyć własną pewność podczas jazdy. Kijki mają także wpływ na odciążenie mięśni i stawów.

Szukasz trenera narciarstwa? Sprawdź naszą bazę doświadczonych instruktorów sportów zimowych

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Dominika Górska 2 29 grudnia 2016  3911

Dodaj komentarz

  • Daga
    11 stycznia 2017
    Ciekawe, w sumie jakoś nie przyszło mi na myśl, że o kijkach można aż tyle powiedzieć :)
  • Radzio
    9 stycznia 2017
    No i nie wiadomo czy początkujący mają jeździć z kijkami czy nie...

Artykuły z kategorii: Narciarstwo i Snowboarding

top-5-butow-snowboardowych-2020-21-znajdz-swoj-model-i-jedz-na-stok

TOP 5 butów snowboardowych 2020/21: znajdź swój model i jedź na stok!

Jesteś fanem snowboardu, ale nie bardzo wiesz, na który sprzęt się zdecydować? PRzedstawiamy nasz ranking TOP 5 butów snowboardowych 2020/21! Zebraliśmy najważniejsze informacje o nowych modelach wiodących producentów. Już teraz sprawdź, które będą najlepsze dla ciebie i szykuj się na ślizg w dobrym stylu!

szykujesz-sie-na-zime-poznaj-ranking-top-5-butow-narciarskich-2020-21

Szykujesz się na zimę? Poznaj ranking TOP 5 butów narciarskich 2020/21!

Sezon narciarski przed nami. Choć sytuacja epidemiczna w kraju i na świecie dynamicznie się zmienia, warto być na bieżąco. Już teraz znajdź chwilę, by sprawdzić TOP 5 butów narciarskich i szykuj się na zimę 2020/21! Kto wie, może lada dzień stoki zostaną otwarte, a my obudzimy się w nowej rzeczywistości?

nie-wiesz-gdzie-na-narty-biegowe-w-polsce-2021-sprawdz-nasze-rekomendacje

Nie wiesz, gdzie na narty biegowe w Polsce 2021? Sprawdź nasze rekomendacje!

Sezon zimowy za pasem, warto więc już teraz przemyśleć, co i w jaki sposób trenować w ramach zimowej rekreacji. I nie chodzi wyłącznie o narciarstwo zjazdowe, snowboard czy łyżwiarstwo. Jeśli zastanawiasz się, gdzie na narty biegowe w Polsce w zimie 2021, mamy dla ciebie parę sprawdzonych miejsc. Znajdź najlepsze dla siebie i zaplanuj czas na zimowy reset!

sprawdz-najpopularniejsze-sztuczne-stoki-narciarskie-w-polsce-2020-21

Sprawdź najpopularniejsze sztuczne stoki narciarskie w Polsce 2020/21

Wyjazd na zimowisko w ferie 2021 może okazać się bardzo trudny. Nie do końca wiadomo, jak będzie wyglądać urlop w tegorocznej zimie i co dokładnie ma oznaczać reżim sanitarny. Wiesz, że nie musisz jechać w góry, aby cieszyć się szusowaniem na nartach? Oto najpopularniejsze sztuczne stoki narciarskie w Polsce, które warto zahaczyć, planując odpoczynek w zimie 2020/21.

planujesz-urlop-w-zimie-sprawdz-oferty-na-narty-last-minute-2020-21

Planujesz urlop w zimie? Sprawdź oferty na narty last minute 2020/21!

Pandemia koronawirusa zbiera coraz większe żniwo. Właśnie z tego względu w wielu państwach europejskich zostały wprowadzone dodatkowe obostrzenia sanitarne m.in. dla przyjezdnych z Polski. Mimo wszystko warto zorientować się w ofertach na narty last minute 2020/21 - być może znajdziesz kierunek dla siebie i spędzisz zimowy urlop na ulubionych aktywnościach?

bezpieczne-zimowisko-w-gorach-czyli-gdzie-na-narty-w-austrii-2020-21

Bezpieczne zimowisko w górach, czyli gdzie na narty w Austrii 2020/21?

Cały świat ogarnęła pandemia koronawirusa, a kolejne wiadomości i nowych zakażeniach nie wróżą niczego dobrego. Na szczęście ośrodki narciarskie w Europie wprowadziły odpowiednie środki, dzięki czemu zimowy urlop jest cały czas w zasięgu ręki. Zobacz, jak zaplanować odpoczynek i gdzie pojechać na narty w Austrii w zimie 2020/21.

planujesz-zimowisko-juz-teraz-dowiedz-sie-gdzie-na-narty-w-czechach-2020-21

Planujesz zimowisko? Już teraz dowiedz się, gdzie na narty w Czechach 2020/21!

Choć wiele jest osób twierdzących, że koronawirus to zwykła grypa, Światowa Organizacja Zdrowia nie ma wątpliwości, żę to pandemia. Mimo wszystko trzeba żyć pełnią życia, zachowując ostrożność na co dzień. Jeśli planujesz zimowisko i zastanawiasz się, gdzie wybrać się na narty w zimie 2020/21, mamy dobre wiadomości! Sprawdź najlepsze miejsca w regionie i jak wygląda reżim sanitarny w Czechach.

myslisz-gdzie-na-narty-na-slowacji-2020-21-z-nami-znajdziesz-najlepsze-miejsca

Myślisz, gdzie na narty na Słowacji 2020/21? Z nami znajdziesz najlepsze miejsca!

Wielu pasjonatów zimowego szaleństwa lubi delektować się urlopem w polskich górach. Coraz częściej jednak decydują się oni na przekroczenie granicy i wypróbowanie stoków Karpat po stronie słowackiej. Podpowiadamy, gdzie wybrać się na narty na Słowacji w sezonie 2020/21 i które ośrodki najlepiej się sprawdzą. Podpowiadamy też, jak przygotować się na słowacki reżim sanitarny w związku z COVID-19.

gdzie-na-narty-w-polsce-2020-21-zobacz-najlepsze-miejsca-na-urlop-w-kraju

Gdzie na narty w Polsce 2020/21? Zobacz najlepsze miejsca na urlop w kraju!

Gdy świat zmierza się z pandemią, najlepsze, co możemy zrobić dla siebie i innych, to żyć z dala od źródeł paniki i pomówień. Ważne, by zachować spokój i wszelkie środki ostrożności. A ponieważ sezon narciarski nadchodzi pełną parą, czas pomyśleć o miejscu na urlop. Myślisz o tym, gdzie na narty w Polsce 2020/21? Sprawdź nasze propozycje na udaną zimę w kraju i przygotuj się na ślizg w wielkim stylu!

planowanie-zimowego-urlopu-zobacz-gdzie-na-narty-w-europie-2020-21

Planowanie zimowego urlopu: zobacz, gdzie na narty w Europie 2020/21

Sezon zimowy właśnie ruszył i warto pomyśleć o zaplanowaniu urlopu. Komunikaty rządu ws. organizacji wyjazdów na czas tegorocznych ferii zimowych nie brzmią najlepiej. Jeśli myślisz o typowym zimowisku na urlop i zastanawiasz się, gdzie na narty w Europie 2020/21, wybierz zakres dat spoza terminarza ferii zimowych. Podpowiadamy, jakie kierunki najlepiej obrać i jak się zachować w obliczu pandemii.

top-5-butow-snowboardowych-2020-21-znajdz-swoj-model-i-jedz-na-stok

TOP 5 butów snowboardowych 2020/21: znajdź swój model i jedź na stok!

Jesteś fanem snowboardu, ale nie bardzo wiesz, na który sprzęt się zdecydować? PRzedstawiamy nasz ranking TOP 5 butów snowboardowych 2020/21! Zebraliśmy najważniejsze informacje o nowych modelach wiodących producentów. Już teraz sprawdź, które będą najlepsze dla ciebie i szykuj się na ślizg w dobrym stylu!

szykujesz-sie-na-zime-poznaj-ranking-top-5-butow-narciarskich-2020-21

Szykujesz się na zimę? Poznaj ranking TOP 5 butów narciarskich 2020/21!

Sezon narciarski przed nami. Choć sytuacja epidemiczna w kraju i na świecie dynamicznie się zmienia, warto być na bieżąco. Już teraz znajdź chwilę, by sprawdzić TOP 5 butów narciarskich i szykuj się na zimę 2020/21! Kto wie, może lada dzień stoki zostaną otwarte, a my obudzimy się w nowej rzeczywistości?

nie-wiesz-gdzie-na-narty-biegowe-w-polsce-2021-sprawdz-nasze-rekomendacje

Nie wiesz, gdzie na narty biegowe w Polsce 2021? Sprawdź nasze rekomendacje!

Sezon zimowy za pasem, warto więc już teraz przemyśleć, co i w jaki sposób trenować w ramach zimowej rekreacji. I nie chodzi wyłącznie o narciarstwo zjazdowe, snowboard czy łyżwiarstwo. Jeśli zastanawiasz się, gdzie na narty biegowe w Polsce w zimie 2021, mamy dla ciebie parę sprawdzonych miejsc. Znajdź najlepsze dla siebie i zaplanuj czas na zimowy reset!

sprawdz-najpopularniejsze-sztuczne-stoki-narciarskie-w-polsce-2020-21

Sprawdź najpopularniejsze sztuczne stoki narciarskie w Polsce 2020/21

Wyjazd na zimowisko w ferie 2021 może okazać się bardzo trudny. Nie do końca wiadomo, jak będzie wyglądać urlop w tegorocznej zimie i co dokładnie ma oznaczać reżim sanitarny. Wiesz, że nie musisz jechać w góry, aby cieszyć się szusowaniem na nartach? Oto najpopularniejsze sztuczne stoki narciarskie w Polsce, które warto zahaczyć, planując odpoczynek w zimie 2020/21.

planujesz-urlop-w-zimie-sprawdz-oferty-na-narty-last-minute-2020-21

Planujesz urlop w zimie? Sprawdź oferty na narty last minute 2020/21!

Pandemia koronawirusa zbiera coraz większe żniwo. Właśnie z tego względu w wielu państwach europejskich zostały wprowadzone dodatkowe obostrzenia sanitarne m.in. dla przyjezdnych z Polski. Mimo wszystko warto zorientować się w ofertach na narty last minute 2020/21 - być może znajdziesz kierunek dla siebie i spędzisz zimowy urlop na ulubionych aktywnościach?

bezpieczne-zimowisko-w-gorach-czyli-gdzie-na-narty-w-austrii-2020-21

Bezpieczne zimowisko w górach, czyli gdzie na narty w Austrii 2020/21?

Cały świat ogarnęła pandemia koronawirusa, a kolejne wiadomości i nowych zakażeniach nie wróżą niczego dobrego. Na szczęście ośrodki narciarskie w Europie wprowadziły odpowiednie środki, dzięki czemu zimowy urlop jest cały czas w zasięgu ręki. Zobacz, jak zaplanować odpoczynek i gdzie pojechać na narty w Austrii w zimie 2020/21.

planujesz-zimowisko-juz-teraz-dowiedz-sie-gdzie-na-narty-w-czechach-2020-21

Planujesz zimowisko? Już teraz dowiedz się, gdzie na narty w Czechach 2020/21!

Choć wiele jest osób twierdzących, że koronawirus to zwykła grypa, Światowa Organizacja Zdrowia nie ma wątpliwości, żę to pandemia. Mimo wszystko trzeba żyć pełnią życia, zachowując ostrożność na co dzień. Jeśli planujesz zimowisko i zastanawiasz się, gdzie wybrać się na narty w zimie 2020/21, mamy dobre wiadomości! Sprawdź najlepsze miejsca w regionie i jak wygląda reżim sanitarny w Czechach.

myslisz-gdzie-na-narty-na-slowacji-2020-21-z-nami-znajdziesz-najlepsze-miejsca

Myślisz, gdzie na narty na Słowacji 2020/21? Z nami znajdziesz najlepsze miejsca!

Wielu pasjonatów zimowego szaleństwa lubi delektować się urlopem w polskich górach. Coraz częściej jednak decydują się oni na przekroczenie granicy i wypróbowanie stoków Karpat po stronie słowackiej. Podpowiadamy, gdzie wybrać się na narty na Słowacji w sezonie 2020/21 i które ośrodki najlepiej się sprawdzą. Podpowiadamy też, jak przygotować się na słowacki reżim sanitarny w związku z COVID-19.

gdzie-na-narty-w-polsce-2020-21-zobacz-najlepsze-miejsca-na-urlop-w-kraju

Gdzie na narty w Polsce 2020/21? Zobacz najlepsze miejsca na urlop w kraju!

Gdy świat zmierza się z pandemią, najlepsze, co możemy zrobić dla siebie i innych, to żyć z dala od źródeł paniki i pomówień. Ważne, by zachować spokój i wszelkie środki ostrożności. A ponieważ sezon narciarski nadchodzi pełną parą, czas pomyśleć o miejscu na urlop. Myślisz o tym, gdzie na narty w Polsce 2020/21? Sprawdź nasze propozycje na udaną zimę w kraju i przygotuj się na ślizg w wielkim stylu!

planowanie-zimowego-urlopu-zobacz-gdzie-na-narty-w-europie-2020-21

Planowanie zimowego urlopu: zobacz, gdzie na narty w Europie 2020/21

Sezon zimowy właśnie ruszył i warto pomyśleć o zaplanowaniu urlopu. Komunikaty rządu ws. organizacji wyjazdów na czas tegorocznych ferii zimowych nie brzmią najlepiej. Jeśli myślisz o typowym zimowisku na urlop i zastanawiasz się, gdzie na narty w Europie 2020/21, wybierz zakres dat spoza terminarza ferii zimowych. Podpowiadamy, jakie kierunki najlepiej obrać i jak się zachować w obliczu pandemii.