Joga w leczeniu kręgosłupa

Joga w leczeniu kręgosłupa

Siedzisz w tramwaju, w pracy i po pracy. Pozycja siedząca towarzyszy Ci niemal przez cały dzień. Co na to Twój kręgosłup? Jeśli ból pleców jeszcze Ci nie dokucza, masz szczęście. Uchroń się przed nim zawczasu i zacznij ćwiczyć jogę. Jeżeli już masz dolegliwości bólowe ćwiczenie jogi pozwoli je wyleczyć i przywrócić zdrowy kręgosłup.

Korzyści płynące z jogi

Dlaczego to właśnie joga jest dobra dla kręgosłupa? Przede wszystkim wzmacnia mięśnie pleców i brzucha, a przy tym rozciąga kręgi i uelastycznia stawy. Masuje także narządy wewnętrzne, dzięki czemu regularna praktyka skutecznie poprawia ogólne samopoczucie. Wykonywanie asan połączone z odpowiednią techniką oddychania pozwala osiągnąć wewnętrzny spokój, zmniejsza odczuwanie stresu i ułatwia zasypianie.

Z czego wynikają problemy z kręgosłupem?

Kręgosłup działa na podobnej zasadzie jak stawy. Aby utrzynać poprawne działanie kręgosłupa należy poddawać kręgi i stawy pracy – czyli ruchowi. Kiedy następuje przemieszczanie kręgów „ćwiczy się” więzadła, pobudzone do pracy zostają chrząstki stawowe. Dzięki gimnastyce kręgosłupa trenuje się również mięśnie pleców, a szczególnie te bezpośrednio odpowiadające za podtrzymanie kręgosłupa. Ruch i utrzymanie elastyczności kręgosłupa jest konieczne dla zachowania prawidłowych krzywizn kręgosłupa i prawidłowej postawy ciała.

Ból pleców i kręgosłupa

Często osoby cierpiące na dolegliwości bólowe lub ograniczoną mobilność kręgosłupa nabyły to schorzenie na przestrzeni lat zaniedbań w gimnastyce pleców. Siedzący tryb życia i ograniczona ilość ruchu oraz ćwiczeń rozciągających sprawia, że kręgosłup słabnie, a mięśnie pleców tracą swoją kulturę pracy. Upośledzeniu ulega mobilność, pojawiają się bóle związane z napiętymi mięśniami, lub osłabionymi więzadłami. Mogą pojawiać się stany zapalne jeszcze bardziej osłabiające mięśnie i potęgujące dolegliwości bólowe. Z powodu braku zdrowego ruchu mięśnie więc wiotczeją, są spięte, tracą elastyczność.

Zdrowy kręgosłup

Stan kiedy dana osoba ma chory kręgosłup jest odwracalny w większości przypadków. Podjęcie odpowiedniej aktywności fizycznej połączonej z wykonywaniem ćwiczeń ukierunkowanych na wzmocnienie i przywrócenie sprawności kręgosłupowi skutecznie zmniejsza ból i przywraca sprawność. Jednym z zalecanych sposobów poza profesjonalną fizjoterapią są treningi jogi. Doświadczony instruktor jogi potrafi tak ukierunkować ćwiczenia aby, rozluźnić i rozciągnąć spięte i przykurczone mięśnie i więzadła. Po przywróceniu mobilności w wyniku dalszych ćwiczeń mięśnie zostają wzmocnione, poprawia się stabilizacja kręgów i postawa ciała. Na tym etapie zazwyczaj w znacznym stopniu ustępują bóle kręgosłupa.

Wzmacniające i kojące asany jogi kręgosłupa

Podstawowe pozycje lecznicze na kręgosłup możesz wypróbować samemu. Oto propozycja 3 pozycji jogi które możesz wykonać w domu. Pamiętaj że do wyleczenia kręgosłupa często niezbędna jest fachowa pomoc doświadczonego instruktora jogi. Samodzielne wykonywanie pozycji często może być nieprawidłowe pod kątem technicznym i nie przynosić oczekiwanych rezultatów.

- Balasana (pozycja dziecka)

pozycja jogi na kręgosłup Balasana

Uklęknij na macie do ćwiczeń, złącz paluchy i usiądź na piętach, następnie oddal od siebie kolana na szerokość bioder. Wyprostuj plecy i na wydechu pochyl się do przodu, dotykając klatką piersiową ud, a głową podłogi. Ramiona pozostaw wyciągnięte wzdłuż ciała, wnętrze dłoni zwróć w stronę sufitu. Rozluźnij kark i plecy. Pozostań w tej pozycji około 30 sekund. Pozycja ta wspaniale wycisza i uśmierza ból pleców.

- Janu Sirsasana (pozycja kolana)

Janu Sirsasana joga pozycja na plecy

Siedząc na podłodze, złącz podeszwy stóp. Następnie wyprostuj prawą nogę, pamiętając o zachowaniu aktywnej stopy (palce skierowane do sufitu). Wyciągnij ręce do góry i z wydechem chwyć dłonią za palce stóp. Zachowaj przy tym proste plecy. Powoli pochylaj się do wyprostowanej nogi, aż do momentu, w którym poczujesz, że Twoje plecy zaczynają się garbić. To samo powtórz z drugą nogą. Asana pomoże Ci rozciągnąć tyły nóg i załagodzi bóle kręgosłupa.

- Virasana (siad w pozycji bohatera)

Virasana joga pozycja bohatera

Klęcząc na kocu, złącz paluchy stóp. Usiądź na piętach. Rozstaw kolana i pochyl się do przodu, wyciągając ręce daleko przed siebie. Czoło oprzyj na podłodze. Rozciągaj się w tej pozycji – pozostaw pięty na pośladkach, jednocześnie wyciągając dłonie do przodu. W tej pozycji rozluźnisz szyję, rozciągniesz dół i boki pleców. Zrelaksujesz się.

 

Marta Sikora 3 1 czerwca 2016  2336

Dodaj komentarz

 • Misia
  20 lipca 2017
  Chętnie poznam więcej ćwiczeń jogi na kręgosłup
 • sarta
  29 czerwca 2016
  leczeie lepsze od jogi - np leczenie w Kręg - CLinic
 • jogamajster
  23 czerwca 2016
  nie ma co, joga ma moc i swietny wplyw na zdrowie. podobnie jak kompleksowe i profesjonalne leczenie,

Artykuły z kategorii: Joga i rozciąganie

joga-warszawa-jak-wybrac-zajecia-jogi-dla-poczatkujacych

Joga Warszawa – jak wybrać zajęcia jogi dla początkujących?

Joga twarzy, joga asztanga, akrojoga, air joga… Wybór jest naprawdę utrudniony ze względu na wiele rodzajów zajęć jogi. Jaka joga dla początkujących będzie najlepsza? Pomagamy w wyborze zajęć joga Warszawa!

joga-sprawdzone-cwiczenia-na-bol-glowy

Joga – sprawdzone ćwiczenia na ból głowy

Znane są prozdrowotne właściwości wykonywania asanów. Joga doskonale radzi sobie z rozładowywaniem stresu, bólami kręgosłupa czy bólami głowy. Jaki wpływ mają ćwiczenia jogi na te ostatnie? Poznaj pozycje jogi, które zwalczą bóle głowy!

czy-trening-jogi-zwieksza-sile-fizyczna

Czy trening jogi zwiększa siłę fizyczną?

Okazuje się, że joga nie jest jedynie sposobem na rozciągnięcie ciała i osiągnięcie wyrzeźbionej sylwetki. Regularne trenowanie tego sportu pozwala także zbudować większą siłę fizyczną. Ciekawe? Zobacz, dlaczego tak się dzieje!

joga-czym-sa-cwiczenia-energetyzujace

Joga – czym są ćwiczenia energetyzujące?

Joga jest złożoną praktyką. Obejmuje ćwiczenia relaksujące, wzmacniające, energetyzujące… Poszczególne asany mają wpływ na wiele aspektów zdrowotnych czy fizycznych. Zobacz jak dzięki ćwiczeniom jogi wyzwolić energię!

czym-jest-power-joga

Czym jest power joga?

Zajęcia z power jogi znajdziemy w niemal każdym większym klubie fitness. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które wolą bardziej dynamiczne treningi. Na czym jednak polega power joga? Jak wyglądają ćwiczenia? Dla kogo przeznaczony jest ten typ treningu?

czym-jest-aerial-joga-joga-w-zawieszeniu

Czym jest aerial joga – joga w zawieszeniu?

Aerial joga, zwana również air jogą bądź jogą na chustach zyskuje w ostatnim czasie niewyobrażalną popularność. Ten rodzaj jogi składa się z połączenia technik zaczerpniętych z fitnessu, tańca, ćwiczeń rozciągających i właśnie z jogi. Więc jeśli chcesz spróbować asanów wisząc głową w dół – zobacz na czym polega trening jogi w zawieszeniu!

podstawy-jogi-powitanie-slonca

Podstawy jogi – powitanie słońca

Powitaniem słońca określa się konkretną sekwencję asan. Mogą one stanowić wprowadzenie do praktyki jogi. Mogą także być sposobem na wyzwolenie energii o poranku. Na czym polega powitanie słońca w jodze i jak je wykonywać? Powitanie słońca opis.

na-czym-polega-joga-twarzy

Na czym polega joga twarzy?

Brzmi enigmatycznie, a może stanowić doskonały zamiennik botoksu. Joga twarzy to ćwiczenia mające na celu odmłodzenie skóry. Co więcej, może nawet wpłynąć na zatrzymanie procesu starzenia się [!]. Zobacz, na czym polega ta metoda ćwiczeń.

rozne-warianty-zajec-jogi

Różne warianty zajęć jogi

Kluby fitness oferują zindywidualizowane zajęcia grupowe w zakresie treningu jogi. Dostosowują treningi do potrzeb każdego klienta. Zobacz, jak wygląda trening jogi dla seniorów, joga dla kobiet w ciąży oraz ćwiczenia power jogi.

sposoby-mierzenia-rozciagniecia-i-gibkosci

Sposoby mierzenia rozciągnięcia i gibkości

Jak sprawdzić swoją gibkość? Testów na zbadanie i do kontroli rozciągnięcia mięśni jest wiele. Zobacz najpopularniejsze sposoby na mierzenie zakresu ruchu.

joga-warszawa-jak-wybrac-zajecia-jogi-dla-poczatkujacych

Joga Warszawa – jak wybrać zajęcia jogi dla początkujących?

joga-sprawdzone-cwiczenia-na-bol-glowy

Joga – sprawdzone ćwiczenia na ból głowy

czy-trening-jogi-zwieksza-sile-fizyczna

Czy trening jogi zwiększa siłę fizyczną?

joga-czym-sa-cwiczenia-energetyzujace

Joga – czym są ćwiczenia energetyzujące?

czym-jest-power-joga

Czym jest power joga?

czym-jest-aerial-joga-joga-w-zawieszeniu

Czym jest aerial joga – joga w zawieszeniu?

podstawy-jogi-powitanie-slonca

Podstawy jogi – powitanie słońca

na-czym-polega-joga-twarzy

Na czym polega joga twarzy?

rozne-warianty-zajec-jogi

Różne warianty zajęć jogi

sposoby-mierzenia-rozciagniecia-i-gibkosci

Sposoby mierzenia rozciągnięcia i gibkości

{