Joga w ciąży - rozluźnianie i rozciąganie krok po kroku

Wszechstronne działanie jogi na nasz organizm sprawia, że trening w ciąży może wywierać zbawienny wpływ na rozwój wypadków. I choć niektóre asany klasycznej jogi są wyjątkowo trudne i nie poleca się ich m.in. kobietom ciężarnym, jest wiele pozycji, które świetnie wpłyną na ogólne rozluźnienie i pomogą ci lepiej pracować oddechem. Zobacz, od czego zacząć, by joga w ciąży przyniosła jak najklepsze efekty!
Jak się zorganizować: joga w ciąży - kiedy i jak często?
Tak jak każda aktywność fizyczna obciąża nasz organizm, również joga zużywa pewną część energii. Z tego względu joga w ciąży to dobry pomysł, jednak nie od razu. Jeśli nie masz doświadczenia z jogą, musisz się nieco wstrzymać. Kiedy w I trymestrze ciąża wywróci twoje życie do góry nogami i organizm będzie przeżywać szok każdego dnia, lepiej odpuścić sobie tego typu aktywność. Częste wycieczki do łazienki na pewno nie będą pomocne. II trymestr to zdecydowanie lepszy moment na rozpoczęcie przygody z jogą. Kiedy twój maluszek ma już rozwinięty układ nerwowy, a ty potrafisz już panować nad reakcjami swojego ciała, możesz śmiało ćwiczyć kondycję i zgłębiać kolejne jogiczne asany. Na początek joga w ciąży 2-3 razy w tygodniu po ok. 30-40 minut powinna wystarczyć. Poznasz podstawowe asany i wejdziesz płynnie w ten świat. Dzięki stopniowemu obciążaniu ciała zadbasz nie tylko o siebie, ale także o dziecko. Zobacz, od czego zacząć, aby joga w ciąży nie była dla ciebie zbyt dużym szokiem.
Czytaj: Bezpieczny trening na siłowni dla kobiet w ciąży
Joga w ciąży: które pozycje najlepiej się sprawdzą?
Porywanie się z motyką na słońce jeszcze nigdy nie przyniosło zamierzonych efektów. Dlatego właśnie joga w ciąży ma być dla ciebie narzędziem do wspomagania własnego ciała. Zacznij od asan relaksacyjnych, które pozwolą ci się odprężyć i zapanować nad wahaniami nastroju. Joga w ciąży pozwoli ci nauczyć się prawidłowego oddychania, które jest szczególnie ważne - tak w całej ciąży, jak i podczas porodu. Twój trening powinien skupiać się na prostych asanach, które poprawią twoje krążenie, wzmocnią kręgosłup i zregenerują całe ciało. Dlatego spróbuj wykonać po kolei: Parvatasana w virasanie, Baddha-konasana, Upavistha konasana i Dvi-pada-viparitadandasana. Na koniec postaw na całkowite odprężenie, wykonując Savasanę boczną. Joga w ciąży może bardzo korzystnie wpłynąć na twoje ciało i rozwijający się organizm twojego malucha - trzeba jednak ćwiczyć w odpowiedniej długości sesjach.
Joga w ciąży: długość sesji i jej wpływ na twoje ciało

Trening jogi to nie tylko wykonywanie sekwencji asan. Ważne jest całkowite zapanowanie nad swoim ciałem, rozluźnieniem poszczególnych partii i stosowanie prawidłowych technik oddechowych. Joga w ciąży to dla ciebie przede wszystkim czas relaksacji i przygotowania swojego ciała do porodu. Nie liczy się to, ile asan uda ci się wykonać, ale to, ile korzyści dla twojego organizmu da każdy trening. Podczas sesji jogi kieruj się własnymi odczuciami i swoją kobiecą intuicją. Nie napinaj brzucha i nie dopuszczaj do jego skręcania lub dociskania. W sekwencji powitania słońca na pewno zrezygnuj z Ultrasany. Podobnie podczas wieczornej sesji relaksacyjnej - raczej odpuść sobie Padahastasanę, Bhujangasanę i pozycję Astanga Namaskara, a podczas wykonywania pozycji Balasana zachowaj szczególną ostrożność.
Efekty, które da ci joga w ciąży: na co możesz liczyć?
Jeśli rozważasz tę formę aktywności, joga w ciąży to naprawdę świetny pomysł. Tempo wykonywanych ćwiczeń jest spokojne, a podstawy jogi skupiają się na miarowym i odprężającym oddychaniu. Stosowanie prawidłowych technik oddychania jest dla ciebie szczególnie ważne - zwiększona pojemność robocza płuc to dla ciebie spora pomoc w tym najważniejszym momencie. Rozluźnione i wzmocnione ciało lepiej poradzi sobie z porodem. Prawdopodobnie będzie on krótszy i mniej bolesny. Regularny trening jogi pozwoli ci na wzmocnienie mięśni dna miednicy, które bezpośrednio biorą udział w akcji porodowej. Są więc duże szanse na to, że dzięki jodze uda ci się urodzić w naturalny sposób.
Zobacz też: Pilates w ciąży
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!