Joga w ciąży - kiedy można ją ćwiczyć oraz jakie ma działanie na kobietę i dziecko?

Joga w ciąży to temat coraz popularniejszy wśród przyszłych mam. Istnieje wiele głosów popierających tę aktywność, jednak zdarzają się i takie, które wskazują na liczne przeciwwskazania. Kiedy można trenować jogę w ciąży i jak zrobić to w sposób bezpieczny?
Joga w ciąży nie jest dla każdego
Kobiety, które przed zajściem w ciążę miały do czynienia z regularną aktywnością fizyczną nie powinny nagle przestawać brać udziału w regularnych treningach. Podobna sytuacja ma miejsce również w przypadku osób preferujących siedzący tryb życia bez jakiegokolwiek sportu. Zbyt drastyczne zmiany podczas ciąży nie są bowiem zjawiskiem pożądanym, a w niektórych przypadkach są one w stanie doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.
Joga w ciąży dla początkujących
Osoby, które wcześniej nie miały styczności z jogą lub inną, regularną aktywnością fizyczną powinny rozpocząć swoją przygodę z tym sportem w sposób przemyślany i nie za szybki. Ciąża jest bowiem szczególnym okresem, w trakcie którego zbyt duży wysiłek fizyczny nie tylko nie będzie w stanie poprawić Twojego samopoczucia, lecz także może wiązać się z różnymi komplikacjami dotykającymi Ciebie i Twoje dziecko. Jest to szczególnie istotne w pierwszym trymestrze, kiedy to ryzyko poronienia jest zdecydowanie największe.
Czytaj: Joga i pilates w ciąży
Joga w ciąży - przeciwwskazania
Aktywność fizyczna w ciąży nie jest dla każdego, dlatego przed rozpoczęciem treningów jogi lub jakiegokolwiek innego sportu warto skonsultować się z lekarzem i określić, czy w Twoim przypadku nie spowoduje to zagrożenia dla Ciebie i dziecka. Jeśli wszystko jest w porządku, stopniowa i spokojna aktywność fizyczna nie powinna powodować żadnych problemów, a wręcz przeciwnie - jest ona w stanie doprowadzić do bardzo pożądanych rezultatów, takich jak zmniejszenie odczuwalności bólu i łatwiejszy poród.
Joga w ciąży - 2 trymestr

Ogólnie przyjmuje się, że joga w ciąży powinna być praktykowana dopiero od drugiego trymestru aż do momentu porodu. Wówczas jest ona bowiem w pełni bezpieczna dla matki i dziecka, a okres niemal 6 miesięcy pozwala na wypracowanie doświadczenia pomagającego nie tylko podczas porodu, lecz także w trakcie ostatnich tygodni z ciężkim brzuchem i obciążonym kręgosłupem.
Joga w ciąży - 1 trymestr
Pierwszy trymestr to okres, w którym jogę powinny uprawiać tylko kobiety mające doświadczenie z tą aktywnością fizyczną. W większości przypadków nie ma bowiem przeciwwskazań do przerywania takiej praktyki. Pozostałe osoby powinny natomiast poczekać co najmniej do rozpoczęcia drugiego trymestru, kiedy to nagła aktywność fizyczna po długich miesiącach bezczynności nie będzie szkodliwa dla matki i dziecka.
Joga dla ciężarnych - gdzie ją ćwiczyć?
W wielu polskich miastach, nie tylko tych największych, znaleźć można liczne kluby fitness oferujące możliwość wzięcia udziału w zorganizowanych zajęciach jogi dla ciężarnych. Grupowe spotkania są zwykle bardziej motywujące niż samodzielne ćwiczenie w domu, dzięki czemu nie zniechęcisz się już po kilku treningach i dotrwasz w swoim postanowieniu aż do momentu porodu. Tego typu zajęcia są również dostosowane do możliwości przyszłych mam pod względem szybkości i intensywności poszczególnych asan, dlatego nie musisz martwić się tym, że trening okaże się dla Ciebie zbyt wymagający.
Zobacz: Mity o treningach w ciąży
Joga w ciąży - dlaczego warto ją ćwiczyć?
Joga jest doskonałą opcją nie tylko dla ciężarnych, lecz także dla wielu innych osób zastanawiających się nad rozpoczęciem swojej przygody z aktywnością fizyczną. Pozwala ona bowiem na wyciszenie, zrelaksowanie i uspokojenie wahań nastroju, co może być zbawieniem w trakcie oczekiwania na narodziny dziecka. Regularnie praktykowana joga jest również w stanie przygotować kobietę do porodu oraz wzmocnić mięśnie, również te okalające kręgosłup. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych bólów w tym obrębie spowodowanych ciężarem rosnącego brzucha.
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!