Jeździectwo sportowe: czym to tak naprawdę jest?

Czy jazda konna nie kojarzy nam się ze skokami przez płotki i wyścigiem konnym z różnymi manewrami? Jeśli tak jest, pora zmienić takie postrzeganie. Jazda konna to raczej aktywność rekreacyjna. Jeździectwo sportowe to zupełnie inna bajka, a jeśli już złapiemy bakcyla, nie będziemy mogli przestać!
Czym jeździectwo sportowe różni się od klasycznej jazdy konnej?
Z zasady jazda konna to także sport, ale w nieco węższym znaczeniu niż jeździectwo sportowe. W jeździe konnej chodzi przede wszystkim o kontakt ze zwierzęciem i trening w 3 końskich chodach, a więc stępie, kłusie i galopie. Rekreacyjna jazda konna wyróżnia także 4 stopnie zaawansowania. Początkowo jeździec uczy się jazdy konnej w lonży, następnie przechodzi do samodzielnego poruszania się w ujeżdżalni. Na 3 etapie średniozaawansowany jeździec ma już opanowane 3 końskie chody i może samodzielnie wyprawiać się w teren. Na ostatnim etapie zaawansowany jeździec potrafi także pokonywać przeszkody na ujeżdżalni, wykonując poszczególne skoki. Jeździectwo sportowe obejmuje dużo szerszy zasięg nazewnictwa i klasyfikacji, a poszczególne dyscypliny reguluje międzynarodowa federacja FEI.
Jeździectwo sportowe: jakie dyscypliny obejmuje?
Spędzanie wolnego czasu w siodle to obecnie jeden z lepszych pomysłów na aktywność. Kontakt z naturą pozwoli na maksymalne wyciszenie organizmu. Międzynarodowa Federacja Jeździecka (FEI, fr. Fédération Équestre Internationale) uznaje aż 7 dyscyplin sportów konnych możliwych do uprawiania. 3 z nich - ujeżdżanie, skoki przez przeszkody oraz WKKW (wszechstronny konkurs konia wierzchowego) doczekały się rangi olimpijskiej. Oprócz nich dostępne są także powożenie, woltyżerka, sportowe rajdy długodystansowe oraz reining, czyli tzw. jazda w stylu western. Dla dyscyplin olimpijskich stosuje się oznaczenia literowe. Znaki międzynarodowe to odpowiednio D dla ujeżdżania, S dla skoków przez przeszkody oraz C dla WKKW. W Polsce poszczególne dyscypliny mają odpowiednio oznaczenia A, B i C. Pozostałe dyscypliny jeździeckie, a więc powożenie, woltyżerka i sportowe rajdy konne to odpowiednio A, V i H w oznaczeniach międzynarodowych oraz D, E i F w oznaczeniu polskim.
Jak zacząć przygodę z tym sportem? Jeździectwo sportowe od podstaw

Na dobry początek warto wybrać stajnie lub stadniny do nauki jazdy konnej jako takiej. Najlepiej sprawdzą się miejsca, gdzie konie nie są zaangażowane w pracę przez cały dzień i dostępne są wierzchowce dedykowane bezpośrednio dla osób początkujących. Gdy opanujemy już 3 klasyczne chody końskie i 4 poziomy zaawansowania jazdy konnej, warto pomyśleć o kolejnym etapie, jakim jest jeździectwo sportowe. Warto wcześniej sprawdzić ofertę stajni i stadnin w naszym regionie, tak aby trafić w możliwie jak najlepsze miejsce. W ofercie powinny znaleźć się zajęcia z instruktorem, powożenie w lonży i samodzielne ujeżdżanie, a także możliwość wyprawy z koniem w dłuższą trasę w terenie. Jeśli tylko chcemy rozwijać się w tym kierunku, jeździectwo sportowe stoi przed nami otworem!
Jeździectwo sportowe: dla kogo to jest?
Nie ma jakichkolwiek przeciwwskazań do uprawiania dyscyplin jeździeckich. Oczywiście im lepsza jest nasza sprawność, tym łatwiej zaadaptować się nam do warunków obowiązujących podczas uprawiania tego sportu. Ważne jednak, aby jeździectwo sportowe budziło w nas pełna pasję i sprawiało jak najwięcej przyjemności. Dyscyplin jeździeckich jest co niemiara i na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Warto jednak pamiętać, że bardzo dynamiczna jazda konna może obciążać nasz kręgosłup - z tego względu odradza się jeździectwo sportowe osobom cierpiącym na jakiekolwiek schorzenia kręgosłupa lub po przebytych kontuzjach. Na te najlepiej sprawdzi się hipoterapia, czyli zajęcia z jazdy konnej, które idealnie wpływają na całe nasze ciało. To gwarancja ukojenia nerwów, wyciszenia organizmu i poprawienia ukrwienia mięśni. Warto korzystać z tego rodzaju zajęć niezależnie od wieku.
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!