Jeździectwo naturalne, czyli sport bliższy naturze

Wielu z Nas myśli o jeździectwie naturalnym jako o sporcie. I tak właśnie jest, jednak tego rodzaju jazda konno jest nieco inna. To nie tylko sport elitarny, ale także wymagający i uczący. Chcesz się dowiedzieć więcej na temat naturalnej jazdy konno? Jak rozpocząć treningi i czy każdy może z nich skorzystać?
Naturalna jazda konno
Może zacznijmy od podstaw. Czym w ogóle jest jazda konno naturalna? Tak nazywa się zachowania naturalne, które wynikają z natury koni. Ten nurt skupia się przede wszystkim na tym, aby jak najlepiej poznać zachowania oraz naturalne środowisko koni.
W związku z tym jeździec powinien jak najbardziej skupić się na wypracowaniu odpowiedniego podejścia w stosunku do swojego konia. Musi spędzać z nim odpowiednią ilość czasu, zajmować się nim, interesować się i przebywać w jego otoczeniu, aby jak najlepiej go obserwować.
Zobacz: Jeździectwo sportowe
Nić porozumienia
Mało kto wie, że konie są zwierzętami, które za pomocą niektórych zachowań próbują nam lub swoim partnerom coś przekazać. Nawet prychnięcie, ustawienie ucha, zaczepka mogą świadczyć o tym, że koń chce nam coś przekazać.
Dlatego tak ważne jest abyśmy nie pozostawali obojętni i bierni. Należy porozumiewać się z koniem i reagować. Zwierzę powinno nabrać zaufania do danej osoby, zwłaszcza jeżeli jeździmy na tym właśnie koniu.
Co więcej, uprawiając jeździectwo mamy swojego konia. Powinniśmy się zatem odpowiednio nim opiekować i poświęcać mu czas. Nie wolno być obojętnym na jego potrzeby. Powinniśmy stworzyć więź, nić porozumienia i zaufania.
Przestrzeń
Dla konia najważniejsza jest przestrzeń. Powinien mieć miejsce do wybiegu i swobodnego poruszania się, ale także powinien żyć z innymi końmi. Koń musi być także odpowiednio karmiony i mieć nieograniczony dostęp do wodopoju.
Przywództwo

Jest wiele zasad związanych z jeździectwem naturalnym. Ważne jest nauczenie konia, kto tu rządzi. Musi nauczyć się kontroli danej przestrzeni i wykonywania poleceń. Koń musi współpracować, a co się z tym wiąże – słuchać nas. Tę sztukę także można wypracować. Można uczyć konia na wybiegu, za pomocą sznurka lub metodą flagi.
Tak naprawdę metoda nauki zależy od nas. Jeżeli mamy pomysł na to, jak podejść konia i nauczyć go posłuszeństwa, tym lepiej.
Praca z koniem – krok po kroku
Jeżeli jesteśmy na etapie poznawania siebie wzajemnie, to warto wpleść w tę relację coś jeszcze. Warto przyzwyczajać konia do siebie. Można w tym celu skupić się na regularnym dokarmianiu konia, czyszczeniu kopyt czy czesaniu.
Jeżeli wiemy, że my i koń zaczynamy tworzyć więź, to można próbować czegoś więcej. Wsiadanie na konia i nauka jazdy na nim będą następne. Jeżeli korzystamy z usług szkoły jazdy konno, to instruktorzy pomogą nam w pierwszych ruchach na koniu.
Z początkiem musimy nauczyć się siadać i odpowiednio się trzymać. Ruchy muszą być wykonywane naturalnie. Musimy poczuć jedność z koniem i nie możemy się go bać. W końcu po coś wcześniej się z nim zapoznawaliśmy.
Jeżeli opanujemy podstawy, to na galop przyjdzie jeszcze czas. Uczmy się powoli, krok po kroku, bez pośpiechu. Zdrowie i bezpieczeństwo w jeździe konno są najważniejsze.
Jeździectwo naturalne, to wcale nie taka prosta dyscyplina jak niektórzy myślą. Naprawdę trzeba zgłębić zachowanie i psychologię konia. Wtedy będziemy mogli lepiej odczytywać wysyłane przez zwierzę znaki, dzięki którym będziemy mieli łatwiejszy kontakt.
Jeździectwo naturalne – kursy
Jeżeli nie posiadamy stadniny albo nie potrafimy zapanować nad współpracą z koniem, to warto udać się na odpowiedni kurs doszkalający. W tym celu wybierzmy profesjonalnego instruktora jeździectwa naturalnego. Ten człowiek wytłumaczy nam gdzie popełniamy błąd. Możliwe jest, że po prostu nie dostrzegamy popełnianych przez nas błędów – co jest normalne.
Chcąc do perfekcji opanować sztukę jeździectwa naturalnego przyłóżmy się do tego. Uczmy się reakcji konia i odpowiednio na nie reagujmy. To samo tyczy się jego zachowania, które nie powinno być nam obojętne.
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!