Jeździectwo – czy upadek z konia jest bolesny?

Konie są zwierzętami, które mogą się wystraszyć i zacząć wierzgać lub galopować. Jeżdżenie konno rodzi ryzyko szybszego lub późniejszego upadku. Zobacz, co może się stać podczas upadku z konia. Poznaj sposoby na zwiększenie własnego bezpieczeństwa podczas jazdy konnej.
Czy upadki z konia są bolesne?
W większości przypadków (szczególnie wśród początkujących) upadki z konia nie należą do poważnych. Nauka jazdy konnej odbywa się początkowo w wolniejszych chodach. Wybierane są dla nich również konie o spokojniejszej naturze i większym doświadczeniu. W takich sytuacjach konsekwencje nie są zbyt poważne. Głównie adepci jeździectwa nabawiają się siniaków, zadrapań czy stłuczeń. Bolesność takich urazów zwykle jest niewielka. Problem może pojawić się w sytuacji, gdy spadaniu z konia towarzyszy upadek na przeszkodę (np. płot, drzewo czy kamień). Niebezpieczne mogą być również upadki na głowę (szczególnie gdy jeździec nie posiada kasku). Spadanie z konia stwarza ryzyko poważnych kontuzji m.in. urazów kręgosłupa, głowy czy złamań i skręceń kończyn. Te obrażenia mogą być naprawdę bolesne. Warto zatem należycie zadbać o własne bezpieczeństwo w trakcie uprawiania tego sportu.
Każdy jeździec kiedyś zaliczy upadek z konia
Upadki z konia zdarzają się najczęściej początkującym. Niekiedy – wbrew pozorom – dotyczą również zawodowych jeźdźców. Spadania nie da się niestety przewidzieć. Z tego powodu nie ma również uniwersalnej i bezurazowej metody zapobiegania mu. Można jednak nauczyć się kontrolować upadki z konia i zmniejszać ich skutki. Co więcej, charakter upadków zależy w dużej mierze od gabarytów konia. Podczas spadania z wysokiego wierzchowca jeździec ma więcej czasu na obrót, przygotowanie i bezpieczne wylądowanie na podłożu.
Bezpieczny jeździec – przezorny zawsze ubezpieczony
Przystępując do treningów jazdy konnej należy zadbać o odpowiedni strój jeździecki. Powinien spełniać funkcję ochronną. Istotne jest noszenie kasku z atestem. Dzięki niemu zmniejsza się ryzyko urazów głowy (należą do najpoważniejszych obrażeń). Podstawą jest także kamizelka ochronna. W tym przypadku trzeba zadbać o właściwy rozmiar – dzięki temu zmniejszy się ryzyko obrażeń klatki piersiowej w razie upadku. Warto również używać strzemion bezpiecznikowych oraz nosić obuwie, które nie zaczepia się o strzemiona. Mogą to być na przykład buty o gładkiej podeszwie z niewielkim obcasem. Co więcej, jeździec powinien nosić rękawice – pomagają w pewniejszym trzymaniu wodzy oraz zapobiegają obtarciom. Ważne jest też dobre umocowanie siodła oraz odpowiednie wyregulowanie długości strzemion.
Technika spadania z końskiego grzbietu
Nauka spadania z konia powinna obejmować wszystkie możliwe strony upadku. Szczególnie ważne jest kierowanie ciała na bok. Spadnięcie przed konia może skończyć się poważnymi konsekwencjami (koń może stratować jeźdźca). Podobnie upadek z tyłu – wierzchowiec może kopnąć i spowodować znaczne obrażenia. Często zdarza się, że jeździec przeczuwa spadnięcie. W takiej sytuacji należy wyjąć stopy ze strzemion i pozwolić ciału spaść na daną stronę. Po upadku należy jak najszybciej odsunąć się od kończyn zwierzęcia. Dobrym wyjściem jest zwinięcie się w kłębek. Gdy nie ma potrzeby chronienia głowy – nie powinno się wyciągać rąk w celu amortyzacji upadku. Takie zachowanie stwarza ryzyko złamania kończyny.
Upadek z konia wymaga również decyzji odnośnie trzymania lub puszczenia wodzy. Na zamkniętym terenie dużo bezpieczniejsze jest ich puszczenie. Podczas jazdy w terenie natomiast warto postarać się je utrzymać. Przestraszony koń może zrobić krzywdę sobie lub innym osobom obecnym na szlaku jeździeckim. Mimo wszystko, stosowanie się do tych instrukcji nie jest odpowiednie w każdej sytuacji. Konie rzucające się i wierzgające dużo bezpieczniej jest po prostu puścić. Jeździec może przecież zaplątać się w wodze i zostać poturbowanym przez konia.
Zachowanie jeźdźca po upadku z konia
Chwilę po upadku z konia należy dokonać bilansu zysków i strat. Najważniejsze jest uspokojenie się i sprawdzenie ewentualnych urazów. W razie niewystąpienia szkód – można kontynuować trening jeździecki. W przypadku pojawienia się silnego bólu niezwłocznie poproś o pomoc. Po upadku z konia zdarzają się poważne urazy. Nie warto zatem ignorować objawów, ponieważ można jedynie sobie zaszkodzić. Dobrym wyjściem jest także analiza całego wydarzenia. Być może pozwoli ona na uniknięcie podobnych upadków w przyszłości. I w przypadku początkowych treningów - znacznie lepiej jest oddać się w ręce instruktora jeździectwa.
Dziękujemy za dodanie opini!