Jeździectwo – czy upadek z konia jest bolesny?

Jeździectwo – czy upadek z konia jest bolesny?

Konie są zwierzętami, które mogą się wystraszyć i zacząć wierzgać lub galopować. Jeżdżenie konno rodzi ryzyko szybszego lub późniejszego upadku. Zobacz, co może się stać podczas upadku z konia. Poznaj sposoby na zwiększenie własnego bezpieczeństwa podczas jazdy konnej.

Czy upadki z konia są bolesne?

W większości przypadków (szczególnie wśród początkujących) upadki z konia nie należą do poważnych. Nauka jazdy konnej odbywa się początkowo w wolniejszych chodach. Wybierane są dla nich również konie o spokojniejszej naturze i większym doświadczeniu. W takich sytuacjach konsekwencje nie są zbyt poważne. Głównie adepci jeździectwa nabawiają się siniaków, zadrapań czy stłuczeń. Bolesność takich urazów zwykle jest niewielka. Problem może pojawić się w sytuacji, gdy spadaniu z konia towarzyszy upadek na przeszkodę (np. płot, drzewo czy kamień). Niebezpieczne mogą być również upadki na głowę (szczególnie gdy jeździec nie posiada kasku). Spadanie z konia stwarza ryzyko poważnych kontuzji m.in. urazów kręgosłupa, głowy czy złamań i skręceń kończyn. Te obrażenia mogą być naprawdę bolesne. Warto zatem należycie zadbać o własne bezpieczeństwo w trakcie uprawiania tego sportu.

Każdy jeździec kiedyś zaliczy upadek z konia

Upadki z konia zdarzają się najczęściej początkującym. Niekiedy – wbrew pozorom – dotyczą również zawodowych jeźdźców. Spadania nie da się niestety przewidzieć. Z tego powodu nie ma również uniwersalnej i bezurazowej metody zapobiegania mu. Można jednak nauczyć się kontrolować upadki z konia i zmniejszać ich skutki. Co więcej, charakter upadków zależy w dużej mierze od gabarytów konia. Podczas spadania z wysokiego wierzchowca jeździec ma więcej czasu na obrót, przygotowanie i bezpieczne wylądowanie na podłożu.

Bezpieczny jeździec – przezorny zawsze ubezpieczony

Przystępując do treningów jazdy konnej należy zadbać o odpowiedni strój jeździecki. Powinien spełniać funkcję ochronną. Istotne jest noszenie kasku z atestem. Dzięki niemu zmniejsza się ryzyko urazów głowy (należą do najpoważniejszych obrażeń). Podstawą jest także kamizelka ochronna. W tym przypadku trzeba zadbać o właściwy rozmiar – dzięki temu zmniejszy się ryzyko obrażeń klatki piersiowej w razie upadku. Warto również używać strzemion bezpiecznikowych oraz nosić obuwie, które nie zaczepia się o strzemiona. Mogą to być na przykład buty o gładkiej podeszwie z niewielkim obcasem. Co więcej, jeździec powinien nosić rękawice – pomagają w pewniejszym trzymaniu wodzy oraz zapobiegają obtarciom. Ważne jest też dobre umocowanie siodła oraz odpowiednie wyregulowanie długości strzemion.

Technika spadania z końskiego grzbietu

Nauka spadania z konia powinna obejmować wszystkie możliwe strony upadku. Szczególnie ważne jest kierowanie ciała na bok. Spadnięcie przed konia może skończyć się poważnymi konsekwencjami (koń może stratować jeźdźca). Podobnie upadek z tyłu – wierzchowiec może kopnąć i spowodować znaczne obrażenia. Często zdarza się, że jeździec przeczuwa spadnięcie. W takiej sytuacji należy wyjąć stopy ze strzemion i pozwolić ciału spaść na daną stronę. Po upadku należy jak najszybciej odsunąć się od kończyn zwierzęcia. Dobrym wyjściem jest zwinięcie się w kłębek. Gdy nie ma potrzeby chronienia głowy – nie powinno się wyciągać rąk w celu amortyzacji upadku. Takie zachowanie stwarza ryzyko złamania kończyny.

Upadek z konia wymaga również decyzji odnośnie trzymania lub puszczenia wodzy. Na zamkniętym terenie dużo bezpieczniejsze jest ich puszczenie. Podczas jazdy w terenie natomiast warto postarać się je utrzymać. Przestraszony koń może zrobić krzywdę sobie lub innym osobom obecnym na szlaku jeździeckim. Mimo wszystko, stosowanie się do tych instrukcji nie jest odpowiednie w każdej sytuacji. Konie rzucające się i wierzgające dużo bezpieczniej jest po prostu puścić. Jeździec może przecież zaplątać się w wodze i zostać poturbowanym przez konia.

Zachowanie jeźdźca po upadku z konia

Chwilę po upadku z konia należy dokonać bilansu zysków i strat. Najważniejsze jest uspokojenie się i sprawdzenie ewentualnych urazów. W razie niewystąpienia szkód – można kontynuować trening jeździecki. W przypadku pojawienia się silnego bólu niezwłocznie poproś o pomoc. Po upadku z konia zdarzają się poważne urazy. Nie warto zatem ignorować objawów, ponieważ można jedynie sobie zaszkodzić. Dobrym wyjściem jest także analiza całego wydarzenia. Być może pozwoli ona na uniknięcie podobnych upadków w przyszłości. I w przypadku początkowych treningów - znacznie lepiej jest oddać się w ręce instruktora jeździectwa

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Dominika Górska 2 28 maja 2018  6170

Dodaj komentarz

  • Wanda
    1 marca 2020
    spadłąm dzisij z konia i jestem obolałą, myslalam,żedostane jakies rady na bół, a tu takie pitu pitu
  • Monika
    28 maja 2018
    Wiadomo, ze to zależy jak się upadnie, co się na tym koniu robiło i czy się umie upadać...

Artykuły z kategorii: Jazda Konna

poznaj-tajniki-klasycznej-jazdy-konno

Poznaj tajniki klasycznej jazdy konno!

Jeździectwo klasyczne jest chętnie uprawiane, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Jazda konno uważana jest za sport ekskluzywny, prestiżowy i dość drogi, jednak dający wiele satysfakcji. Jeżeli jesteś zapaleńcem tego sportu, to dowiedz się na czym polega jazda klasyczna.

pomysl-na-urlop-jazda-konna-w-gorach

Pomysł na urlop – jazda konna w górach

Jesteś miłośnikiem koni i od lat jeździsz konno? A może chcesz połączyć przyjemne z pożytecznym wybierając się na wakacyjny urlop do miejscowości, w których wypoczniesz i pojeździsz na koniu? Proponujemy kilka miejsc w górach, które warto odwiedzić w wakacje i zasmakować w lokalnych atrakcjach.

jak-jazda-konna-wplywa-na-sylwetke

Jak jazda konna wpływa na sylwetkę?

Jazda konna to sposób na poprawę samopoczucia i zdrowia, ale także na odchudzanie. Poza tym, że w trakcie jazdy się relaksujemy – mamy szansę również na spalenie niepotrzebnych kalorii. Zobacz, jak treningi jazdy konnej wpłyną na twoją sylwetkę!

ile-kosztuje-nauka-jazdy-konno-dla-dzieci

Ile kosztuje nauka jazdy konno dla dzieci?

Jazda konna dla dzieci, jest przede wszystkim możliwością obcowania z naturą i zwierzętami, ale także świetną formą spędzania wolnego czasu. Jeżeli chcemy, aby dziecko na długo związało swoją karierę z jeździectwem, to warto jest zapoznać je z tą dyscypliną jak najwcześniej. Dowiedz się zatem ile należy zapłacić za naukę jazdy konno i z czym się wiąże ten sport.

zawody-jezdzieckie-czym-sa-i-jakie-sa-ich-warunki

Zawody jeździeckie – czym są i jakie są ich warunki?

Jazda konno to drogi i dosyć wymagający sport, dla bardzo odważnych. Wymaga wielu lat praktyki i doskonałego wyszkolenia siebie oraz jak najlepszego poznania swojego partnera – konia. Gdzie i kiedy odbywają się zawody jeździeckie i kto może wziąć w nich udział?

jezdziectwo-naturalne-czyli-sport-blizszy-naturze

Jeździectwo naturalne, czyli sport bliższy naturze

Wielu z Nas myśli o jeździectwie naturalnym jako o sporcie. I tak właśnie jest, jednak tego rodzaju jazda konno jest nieco inna. To nie tylko sport elitarny, ale także wymagający i uczący. Chcesz się dowiedzieć więcej na temat naturalnej jazdy konno? Jak rozpocząć treningi i czy każdy może z nich skorzystać?

jazda-konna-nauka-od-podstaw-nie-tylko-dla-dzieci-jak-zaczac

Jazda konna: nauka od podstaw nie tylko dla dzieci. Jak zacząć?

Aktywny wolny czas to świetny patent na dobrą kondycję - a jeśli czas wolny możemy spędzać na świeżym powietrzu, to już w ogóle wygrywamy życie. Jazda konna to dobry sposób na spędzanie wolnego czasu i podejmowanie aktywności rekreacyjno-sportowej. Co zrobić, by nauka nie poszła w las i jak zacząć?

jezdziectwo-sportowe-czym-to-tak-naprawde-jest

Jeździectwo sportowe: czym to tak naprawdę jest?

Czy jazda konna nie kojarzy nam się ze skokami przez płotki i wyścigiem konnym z różnymi manewrami? Jeśli tak jest, pora zmienić takie postrzeganie. Jazda konna to raczej aktywność rekreacyjna. Jeździectwo sportowe to zupełnie inna bajka, a jeśli już złapiemy bakcyla, nie będziemy mogli przestać!

podstawy-jazdy-konnej-jak-sie-przygotowac-i-jak-wygladaja-pierwsze-zajecia

Podstawy jazdy konnej - jak się przygotować i jak wyglądają pierwsze zajęcia?

Można by rzec, że jeździectwo to sport idealny. Kontakt ze zwierzęciem bardzo pozytywnie wpływa na stan umysłu i wycisza emocje. Nie bez powodu prowadzone są specjalne zajęcia z hipoterapii z elementami jeździectwa. Jeśli marzysz o rozpoczęciu tej przygody, podstawy jazdy konnej są dla ciebie!

nauka-jazdy-konnej-warszawa-i-okolice-przydatne-informacje

Nauka jazdy konnej Warszawa i okolice – przydatne informacje

Jazda konna w Warszawie i okolicach jest dość popularnym sportem. Ze względu na zainteresowanie powstało bardzo dużo ciekawych miejsc do nauki jazdy konnej w Warszawie i jej okolicach. Informacje o cenach za jazdę konną, o tym jak wygląda nauka jazdy konnej dla dzieci i dorosłych oraz o wielu kwestiach wyboru – przeczytacie niżej.

poznaj-tajniki-klasycznej-jazdy-konno

Poznaj tajniki klasycznej jazdy konno!

Jeździectwo klasyczne jest chętnie uprawiane, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Jazda konno uważana jest za sport ekskluzywny, prestiżowy i dość drogi, jednak dający wiele satysfakcji. Jeżeli jesteś zapaleńcem tego sportu, to dowiedz się na czym polega jazda klasyczna.

pomysl-na-urlop-jazda-konna-w-gorach

Pomysł na urlop – jazda konna w górach

Jesteś miłośnikiem koni i od lat jeździsz konno? A może chcesz połączyć przyjemne z pożytecznym wybierając się na wakacyjny urlop do miejscowości, w których wypoczniesz i pojeździsz na koniu? Proponujemy kilka miejsc w górach, które warto odwiedzić w wakacje i zasmakować w lokalnych atrakcjach.

jak-jazda-konna-wplywa-na-sylwetke

Jak jazda konna wpływa na sylwetkę?

Jazda konna to sposób na poprawę samopoczucia i zdrowia, ale także na odchudzanie. Poza tym, że w trakcie jazdy się relaksujemy – mamy szansę również na spalenie niepotrzebnych kalorii. Zobacz, jak treningi jazdy konnej wpłyną na twoją sylwetkę!

ile-kosztuje-nauka-jazdy-konno-dla-dzieci

Ile kosztuje nauka jazdy konno dla dzieci?

Jazda konna dla dzieci, jest przede wszystkim możliwością obcowania z naturą i zwierzętami, ale także świetną formą spędzania wolnego czasu. Jeżeli chcemy, aby dziecko na długo związało swoją karierę z jeździectwem, to warto jest zapoznać je z tą dyscypliną jak najwcześniej. Dowiedz się zatem ile należy zapłacić za naukę jazdy konno i z czym się wiąże ten sport.

zawody-jezdzieckie-czym-sa-i-jakie-sa-ich-warunki

Zawody jeździeckie – czym są i jakie są ich warunki?

Jazda konno to drogi i dosyć wymagający sport, dla bardzo odważnych. Wymaga wielu lat praktyki i doskonałego wyszkolenia siebie oraz jak najlepszego poznania swojego partnera – konia. Gdzie i kiedy odbywają się zawody jeździeckie i kto może wziąć w nich udział?

jezdziectwo-naturalne-czyli-sport-blizszy-naturze

Jeździectwo naturalne, czyli sport bliższy naturze

Wielu z Nas myśli o jeździectwie naturalnym jako o sporcie. I tak właśnie jest, jednak tego rodzaju jazda konno jest nieco inna. To nie tylko sport elitarny, ale także wymagający i uczący. Chcesz się dowiedzieć więcej na temat naturalnej jazdy konno? Jak rozpocząć treningi i czy każdy może z nich skorzystać?

jazda-konna-nauka-od-podstaw-nie-tylko-dla-dzieci-jak-zaczac

Jazda konna: nauka od podstaw nie tylko dla dzieci. Jak zacząć?

Aktywny wolny czas to świetny patent na dobrą kondycję - a jeśli czas wolny możemy spędzać na świeżym powietrzu, to już w ogóle wygrywamy życie. Jazda konna to dobry sposób na spędzanie wolnego czasu i podejmowanie aktywności rekreacyjno-sportowej. Co zrobić, by nauka nie poszła w las i jak zacząć?

jezdziectwo-sportowe-czym-to-tak-naprawde-jest

Jeździectwo sportowe: czym to tak naprawdę jest?

Czy jazda konna nie kojarzy nam się ze skokami przez płotki i wyścigiem konnym z różnymi manewrami? Jeśli tak jest, pora zmienić takie postrzeganie. Jazda konna to raczej aktywność rekreacyjna. Jeździectwo sportowe to zupełnie inna bajka, a jeśli już złapiemy bakcyla, nie będziemy mogli przestać!

podstawy-jazdy-konnej-jak-sie-przygotowac-i-jak-wygladaja-pierwsze-zajecia

Podstawy jazdy konnej - jak się przygotować i jak wyglądają pierwsze zajęcia?

Można by rzec, że jeździectwo to sport idealny. Kontakt ze zwierzęciem bardzo pozytywnie wpływa na stan umysłu i wycisza emocje. Nie bez powodu prowadzone są specjalne zajęcia z hipoterapii z elementami jeździectwa. Jeśli marzysz o rozpoczęciu tej przygody, podstawy jazdy konnej są dla ciebie!

nauka-jazdy-konnej-warszawa-i-okolice-przydatne-informacje

Nauka jazdy konnej Warszawa i okolice – przydatne informacje

Jazda konna w Warszawie i okolicach jest dość popularnym sportem. Ze względu na zainteresowanie powstało bardzo dużo ciekawych miejsc do nauki jazdy konnej w Warszawie i jej okolicach. Informacje o cenach za jazdę konną, o tym jak wygląda nauka jazdy konnej dla dzieci i dorosłych oraz o wielu kwestiach wyboru – przeczytacie niżej.