Jazda na łyżwach dla początkujących

Jazda na łyżwach dla początkujących

Łyżwiarstwo to nie tylko dobry sposób na aktywną rozrywkę, lecz także sport mający wiele korzyści dla zdrowia. Lodowiska są praktycznie w każdym mieście, a nauka jazdy nie należy do najtrudniejszych. Oto kilka podstawowych informacji dla początkujących łyżwiarzy. Jak nauczyć się jeździć na łyżwach?

Dlaczego warto jeździć na łyżwach?

Jazda na łyżwach mają duży wpływ na poprawę zdrowia. Przede wszystkim:

- poprawia układ sercowo-naczyniowy; podczas intensywnej jazdy na łyżwach mięśnie są efektywnie dotleniane, a serce i płuca zwiększają swoją wydolność;

- buduje mięśnie nóg;

- poprawia elastyczność stawów; szczególnie poprawie ulegają stawy w stopach i kolanach;

- zmusza do pracy całe ciało; by utrzymać równowagę na łyżwach jeżdżący musi pracować rękami i nogami;

- pozwala na dużą dowolność; wystarczy zmienić choreografię i zaczynają pracować inne partie ciała. Podczas jazdy na łyżwach pracują szczególnie ramiona, ręce i obręcz barkowa;

- pomaga wymodelować sylwetkę (brzuch, nogi, pośladki);

- zwiększa koordynację ruchu;

- poprawia odporność i samopoczucie;

- spala kalorie; w trakcie godzinnej jazdy na łyżwach można spalić od 300 do 800 kalorii;

- pobudza do pracy mięśnie kręgosłupa; dzięki jeździe na łyżwach utrzymuje się prawidłową postawę ciała.

Jakie łyżwy wybrać na pierwszą jazdę?

Figurówki – wykonane z ciężkiej skóry i skóry syntetycznej. Mają najszersze i największe płozy. Łyżwy figurowe należą do najcięższych łyżew. Charakterystyczne są dla nich ząbki na przodzie płozy – umożliwiające większą kontrolę podczas figur na lodzie. Technika jazdy na łyżwach oraz możliwości ruchowe podczas jazdy na figurówkach są zwiększone. Trudność jednak może sprawić początkującym opanowanie jazdy na tym typie łyżew.

Hokejówki – wykonane ze skóry oraz nylonu. Płozy są przynitowane do podeszwy z plastiku lub włókna szklanego. Hokejówki są krótsze i węższe niż figurówki, a ich płozy są cieńsze i przystosowane do ostrych skrętów. W łyżwach hokejowych nie ma czubków – co różni je od łyżew figurowych. Brak czubków w łyżwach jest dużą zaletą dla początkujących. Ponadto, hokejówki pozwalają na osiąganie większych prędkości oraz szybsze hamowanie. Usztywniają również kostkę, dzięki czemu łatwiej utrzymać równowagę na tym typie łyżew. Hokejówki są idealne dla początkujących łyżwiarzy – gwarantują szybką naukę jazdy na łyżwach.

Panczeny – wykonane z lekkiej i elastycznej skóry. Panczeny to łyżwy, których nie powinni wybierać początkujący i rekreacyjni łyżwiarze. Są one krótkie, bardzo lekkie i nie mają wzmocnień na kostkach. Płozy są bardzo cienkie i zrobione z lekkiej stali. Panczeny są przystosowane do jeżdżenia po okrągłych, krótkich torach. Jazda na nich jest bardzo szybka, a hamowanie trudniejsze. Panczeny nie są dobrymi łyżwami dla początkujących.

Jak zacząć jeździć na łyżwach? | Łyżwy dla początkujących

Przed wejściem na lodowisko spróbuj pochodzić trochę na łyżwach. Pomoże ci to utrzymać równowagę i przyzwyczaić się do łyżew. Wejdź na lód trzymając się bandy. Stawiaj kroki wzdłuż krawędzi lodowiska cały czas trzymając się bandy jedną ręką. Ważne jest by pozostać zrelaksowanym i spokojnym. Każdy kiedyś stawiał swoje pierwsze kroki na lodzie. Możesz również poprosić kogoś o asystowanie. W celu nauczenia się utrzymywania równowagi na lodzie ugnij odrobinę nogi w kolanach i pochyl się do przodu. Ręce rozłóż nie wyżej niż na wysokość ramion, puść bandę i zrób sobie więcej miejsca. Pochyl się jeszcze bardziej do przodu, wyciągnij przed siebie ręce i zrób płytki przysiad. Tę czynność powtórz kilka razy. Takie ćwiczenie pozwoli ci na wyczucie równowagi oraz przygotowanie ciała do jazdy na łyżwach. Następnie spróbuj ślizgać się na jednej łyżwie, a drugą się odpychaj. Po opanowaniu tego ruchu możesz odrywać nogi naprzemiennie – przenoś ciężar ciała z jednej nogi na drugą. Istotne jest również hamowanie. Postaraj się docisnąć piętą koniec łyżwy do lodu. Po opanowaniu tych ćwiczeń jedź do przodu i zrób kilka płytkich przysiadów w trakcie jazdy na łyżwach.

Upadki są nieodłącznym elementem początków nauki jazdy na łyżwach. Ważne jest więc, by umieć prawidłowo upadać. W momencie, kiedy czujesz, że tracisz równowagę pochyl się do przodu i spróbuj kucnąć. Podczas upadania przechylaj się na bok i wyciągnij ręce dla zamortyzowania upadku. Dłonie zaciśnij w pięści, by chronić palce przed łyżwami innych. Podnieś się jak najszybciej – klęknij na kolanach i połóż dłonie na lodzie pomiędzy nimi. Pochyl się do przodu i spróbuj wstać. Innym rozwiązaniem jest rozłożenie rąk na boki i wstawienie jednej nogi pomiędzy ręce, a w trakcie podnoszenia się – drugiej.

Nie takie łyżwy straszne, jak je malują

Dla wielu osób nauka jazdy na łyżwach wydaje się wielką trudnością. Dużym ułatwieniem jest umiejętność jazdy na rolkach. Są to dwie zupełnie różne aktywności, jednak obie uczą utrzymywania równowagi. Stawianie pierwszych kroków na łyżwach bez wcześniejszego jeżdżenia na rolkach nie musi być jednak trudne. Istotne jest, by pewnie wejść na lodowisko i starać się wykonywać ćwiczenia prawidłowo. Każdy kolejny ruch po tafli jest ruchem zbliżającym początkującego do opanowania jazdy na łyżwach. Łyżwy dla początkujących nie muszą być straszne!

Dominika Górska 1 11 października 2016  1931

Dodaj komentarz

  • Karolcia
    13 października 2016
    Boję sie jeździć na łyżwach, bo kiedyś pani w szkole powiedziała, że można stracić palce, jak łyżwa po nich przejedzie. Mimo, że mam już 25 lat, to wciąż siedzi mi ta głupota w głowie :) Znaczy wiem, że to możliwe, ale jak się jeździ z głową, to ryzyko jest niewielkie. W sumie chyba zawsze będę początkująca, a o łyżwach będę sobie tylko czytać :)

Artykuły z kategorii: Sporty Zimowe

lyzwiarstwo-szybkie-na-czym-polega-ten-sport

Łyżwiarstwo szybkie – na czym polega ten sport?

Panczeniści, czyli łyżwiarze szybcy, zadziwiają rozwijanymi prędkościami. Podczas zawodów łyżwiarstwa szybkiego startują w parach i muszą jak najszybciej przejechać określony dystans po lodowym torze. Jakie są zasady w tym sporcie zimowym?

wychlodzenie-i-odmrozenia-hipotermia-co-to-takiego

Wychłodzenie i odmrożenia | Hipotermia co to takiego?

Hipotermia powstaje w wyniku szkodliwego działania zimnego powietrza lub wody na organizm człowieka. W przypadku sportowców aktywnych zimą – ryzyko wychłodzenia organizmu i odmrożeń znacznie się zwiększa. Ciężkie hipotermie mogą nawet doprowadzić do śmierci. Na czym polega hipotermia i czym grozi? Kto szczególnie powinien uważać na niskie temperatury?

czego-mozna-sie-nauczyc-na-kursie-narciarskim

Czego można się nauczyć na kursie narciarskim?

Narciarstwo należy do sportów, których lepiej uczyć się w towarzystwie doświadczonej osoby. Zobacz, jak wygląda nauka jazdy na nartach z instruktorem. Oto, czego możesz się spodziewać podczas każdego kolejnego etapu nauki narciarstwa. Kurs narciarski dla dorosłych i dzieci.

instruktor-narciarstwa-instruktor-snowboardu-praca-kurs-zarobki-cena

Instruktor narciarstwa, instruktor snowboardu | praca, kurs, zarobki, cena

Szukasz pracy jako instruktor narciarstwa bądź instruktor snowboardu? Zastanawiasz się, jakie powinny być Twoje zarobki na tym stanowisku? Zobacz nasze zestawienie najważniejszych informacji o instruktorze narciarstwa i snowboardu. Jaki kurs powinieneś zrobić, żeby zostać dobrym instruktorem narciarstwa/snowboardu?

bardzo-dziwne-i-nietypowe-sporty-zimowe

Bardzo dziwne i nietypowe sporty zimowe

Jako, że zima w pełni – tłumy na stokach i lodowiskach. Miłośnicy sportów zimowych mają w czym przebierać. Narciarstwo, snowboarding, łyżwy… Znajdzie się także coś, dla amatorów nietypowych wrażeń. Zobacz, jakie nietypowe i dziwne sporty można uprawiać w zimie!

odmrozenie-jak-rozpoznac-i-co-zrobic

Odmrożenie - jak rozpoznać i co zrobić

Oto wskazówki jak radzić sobie w przypadku wychłodzenia rąk, stóp czy twarzy. Zobacz, jak zabezpieczyć się przed odmrożeniami w zimie i czerpać pełną radość z treningów! Zobacz stopnie odmrożeń i ich leczenie.

kulig-dawna-tradycja-rozrywka-kazdej-zimy

Kulig – dawna tradycja rozrywką każdej zimy!

Choć obecnie w naszym polskim klimacie zbyt wiele śniegu nie uraczymy – wciąż gdy spadnie biały puch, ruszamy na kuligi. Podstawowym atrybutem każdego miłośnika kuligów są sanki. Słyszy się jednak o wielu formach tej rozrywki. Znajome są kuligi ciągnięte przez samochód czy skutery śnieżne. Tradycyjny jest natomiast kulig konny bądź – w sprzyjających ku temu warunkach – kulig napędzany dzięki psim zaprzęgom czy reniferom. Jak jednak to wszystko wygląda na kartach prawa? Gdzie w Polsce można organizować kuligi? O tym – i wielu innych sprawach – przeczytacie w poniższym artykule!

nordic-walking-zima-jak-najbardziej

Nordic walking zimą? Jak najbardziej!

Za oknem śnieg i mróz. Nie powinno nas to jednak odstraszać od pozostania aktywnym fizycznie. Doskonałym rozwiązaniem są treningi nordic walking. Jakie korzyści wyciągniemy z tego typu aktywności? Jak się przygotować do zimowych spacerów z kijkami? Czy potrzebny nam inny sprzęt niż latem? To – i wiele więcej – znajdziecie w poniższym materiale! Zobacz, czy nordic walking odchudza!

kontuzje-podczas-jazdy-na-lodowisku

Kontuzje podczas jazdy na lodowisku

Uprawianie sportów zimowych nieodłącznie wiąże się z kontuzjami. Na co powinno się uważać podczas jazdy na łyżwach czy hokeja na lodzie? Jakie urazy mogą się pojawić? A może niektóre z nich to mity? Zobacz kontuzje w jeździe na łyżwach.

aktywny-wypoczynek-z-dziecmi-zima-jazda-na-sankach

Aktywny wypoczynek z dziećmi zimą – jazda na sankach

Okres zimowy stwarza bardzo wiele możliwości aktywnego wypoczynku. Sporty zimowe sprawiają dużo radości zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Doskonałym sposobem na aktywność fizyczną na świeżym zimowym powietrzu jest jazda na sankach. Zobacz, jakie są korzyści z tej formy aktywnego wypoczynku. Poznaj zasady bezpieczeństwa podczas jazdy na sankach z dziećmi.

lyzwiarstwo-szybkie-na-czym-polega-ten-sport

Łyżwiarstwo szybkie – na czym polega ten sport?

Panczeniści, czyli łyżwiarze szybcy, zadziwiają rozwijanymi prędkościami. Podczas zawodów łyżwiarstwa szybkiego startują w parach i muszą jak najszybciej przejechać określony dystans po lodowym torze. Jakie są zasady w tym sporcie zimowym?

wychlodzenie-i-odmrozenia-hipotermia-co-to-takiego

Wychłodzenie i odmrożenia | Hipotermia co to takiego?

Hipotermia powstaje w wyniku szkodliwego działania zimnego powietrza lub wody na organizm człowieka. W przypadku sportowców aktywnych zimą – ryzyko wychłodzenia organizmu i odmrożeń znacznie się zwiększa. Ciężkie hipotermie mogą nawet doprowadzić do śmierci. Na czym polega hipotermia i czym grozi? Kto szczególnie powinien uważać na niskie temperatury?

czego-mozna-sie-nauczyc-na-kursie-narciarskim

Czego można się nauczyć na kursie narciarskim?

Narciarstwo należy do sportów, których lepiej uczyć się w towarzystwie doświadczonej osoby. Zobacz, jak wygląda nauka jazdy na nartach z instruktorem. Oto, czego możesz się spodziewać podczas każdego kolejnego etapu nauki narciarstwa. Kurs narciarski dla dorosłych i dzieci.

instruktor-narciarstwa-instruktor-snowboardu-praca-kurs-zarobki-cena

Instruktor narciarstwa, instruktor snowboardu | praca, kurs, zarobki, cena

Szukasz pracy jako instruktor narciarstwa bądź instruktor snowboardu? Zastanawiasz się, jakie powinny być Twoje zarobki na tym stanowisku? Zobacz nasze zestawienie najważniejszych informacji o instruktorze narciarstwa i snowboardu. Jaki kurs powinieneś zrobić, żeby zostać dobrym instruktorem narciarstwa/snowboardu?

bardzo-dziwne-i-nietypowe-sporty-zimowe

Bardzo dziwne i nietypowe sporty zimowe

Jako, że zima w pełni – tłumy na stokach i lodowiskach. Miłośnicy sportów zimowych mają w czym przebierać. Narciarstwo, snowboarding, łyżwy… Znajdzie się także coś, dla amatorów nietypowych wrażeń. Zobacz, jakie nietypowe i dziwne sporty można uprawiać w zimie!

odmrozenie-jak-rozpoznac-i-co-zrobic

Odmrożenie - jak rozpoznać i co zrobić

Oto wskazówki jak radzić sobie w przypadku wychłodzenia rąk, stóp czy twarzy. Zobacz, jak zabezpieczyć się przed odmrożeniami w zimie i czerpać pełną radość z treningów! Zobacz stopnie odmrożeń i ich leczenie.

kulig-dawna-tradycja-rozrywka-kazdej-zimy

Kulig – dawna tradycja rozrywką każdej zimy!

Choć obecnie w naszym polskim klimacie zbyt wiele śniegu nie uraczymy – wciąż gdy spadnie biały puch, ruszamy na kuligi. Podstawowym atrybutem każdego miłośnika kuligów są sanki. Słyszy się jednak o wielu formach tej rozrywki. Znajome są kuligi ciągnięte przez samochód czy skutery śnieżne. Tradycyjny jest natomiast kulig konny bądź – w sprzyjających ku temu warunkach – kulig napędzany dzięki psim zaprzęgom czy reniferom. Jak jednak to wszystko wygląda na kartach prawa? Gdzie w Polsce można organizować kuligi? O tym – i wielu innych sprawach – przeczytacie w poniższym artykule!

nordic-walking-zima-jak-najbardziej

Nordic walking zimą? Jak najbardziej!

Za oknem śnieg i mróz. Nie powinno nas to jednak odstraszać od pozostania aktywnym fizycznie. Doskonałym rozwiązaniem są treningi nordic walking. Jakie korzyści wyciągniemy z tego typu aktywności? Jak się przygotować do zimowych spacerów z kijkami? Czy potrzebny nam inny sprzęt niż latem? To – i wiele więcej – znajdziecie w poniższym materiale! Zobacz, czy nordic walking odchudza!

kontuzje-podczas-jazdy-na-lodowisku

Kontuzje podczas jazdy na lodowisku

Uprawianie sportów zimowych nieodłącznie wiąże się z kontuzjami. Na co powinno się uważać podczas jazdy na łyżwach czy hokeja na lodzie? Jakie urazy mogą się pojawić? A może niektóre z nich to mity? Zobacz kontuzje w jeździe na łyżwach.

aktywny-wypoczynek-z-dziecmi-zima-jazda-na-sankach

Aktywny wypoczynek z dziećmi zimą – jazda na sankach

Okres zimowy stwarza bardzo wiele możliwości aktywnego wypoczynku. Sporty zimowe sprawiają dużo radości zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Doskonałym sposobem na aktywność fizyczną na świeżym zimowym powietrzu jest jazda na sankach. Zobacz, jakie są korzyści z tej formy aktywnego wypoczynku. Poznaj zasady bezpieczeństwa podczas jazdy na sankach z dziećmi.