Jazda na łyżwach dla początkujących

Łyżwiarstwo to nie tylko dobry sposób na aktywną rozrywkę, lecz także sport mający wiele korzyści dla zdrowia. Lodowiska są praktycznie w każdym mieście, a nauka jazdy nie należy do najtrudniejszych. Oto kilka podstawowych informacji dla początkujących łyżwiarzy. Jak nauczyć się jeździć na łyżwach?
Dlaczego warto jeździć na łyżwach?
Jazda na łyżwach mają duży wpływ na poprawę zdrowia. Przede wszystkim:
- poprawia układ sercowo-naczyniowy; podczas intensywnej jazdy na łyżwach mięśnie są efektywnie dotleniane, a serce i płuca zwiększają swoją wydolność;
- buduje mięśnie nóg;
- poprawia elastyczność stawów; szczególnie poprawie ulegają stawy w stopach i kolanach;
- zmusza do pracy całe ciało; by utrzymać równowagę na łyżwach jeżdżący musi pracować rękami i nogami;
- pozwala na dużą dowolność; wystarczy zmienić choreografię i zaczynają pracować inne partie ciała. Podczas jazdy na łyżwach pracują szczególnie ramiona, ręce i obręcz barkowa;
- pomaga wymodelować sylwetkę (brzuch, nogi, pośladki);
- zwiększa koordynację ruchu;
- poprawia odporność i samopoczucie;
- spala kalorie; w trakcie godzinnej jazdy na łyżwach można spalić od 300 do 800 kalorii;
- pobudza do pracy mięśnie kręgosłupa; dzięki jeździe na łyżwach utrzymuje się prawidłową postawę ciała.
Jakie łyżwy wybrać na pierwszą jazdę?
Figurówki – wykonane z ciężkiej skóry i skóry syntetycznej. Mają najszersze i największe płozy. Łyżwy figurowe należą do najcięższych łyżew. Charakterystyczne są dla nich ząbki na przodzie płozy – umożliwiające większą kontrolę podczas figur na lodzie. Technika jazdy na łyżwach oraz możliwości ruchowe podczas jazdy na figurówkach są zwiększone. Trudność jednak może sprawić początkującym opanowanie jazdy na tym typie łyżew.
Hokejówki – wykonane ze skóry oraz nylonu. Płozy są przynitowane do podeszwy z plastiku lub włókna szklanego. Hokejówki są krótsze i węższe niż figurówki, a ich płozy są cieńsze i przystosowane do ostrych skrętów. W łyżwach hokejowych nie ma czubków – co różni je od łyżew figurowych. Brak czubków w łyżwach jest dużą zaletą dla początkujących. Ponadto, hokejówki pozwalają na osiąganie większych prędkości oraz szybsze hamowanie. Usztywniają również kostkę, dzięki czemu łatwiej utrzymać równowagę na tym typie łyżew. Hokejówki są idealne dla początkujących łyżwiarzy – gwarantują szybką naukę jazdy na łyżwach.
Panczeny – wykonane z lekkiej i elastycznej skóry. Panczeny to łyżwy, których nie powinni wybierać początkujący i rekreacyjni łyżwiarze. Są one krótkie, bardzo lekkie i nie mają wzmocnień na kostkach. Płozy są bardzo cienkie i zrobione z lekkiej stali. Panczeny są przystosowane do jeżdżenia po okrągłych, krótkich torach. Jazda na nich jest bardzo szybka, a hamowanie trudniejsze. Panczeny nie są dobrymi łyżwami dla początkujących.
Jak zacząć jeździć na łyżwach? | Łyżwy dla początkujących
Przed wejściem na lodowisko spróbuj pochodzić trochę na łyżwach. Pomoże ci to utrzymać równowagę i przyzwyczaić się do łyżew. Wejdź na lód trzymając się bandy. Stawiaj kroki wzdłuż krawędzi lodowiska cały czas trzymając się bandy jedną ręką. Ważne jest by pozostać zrelaksowanym i spokojnym. Każdy kiedyś stawiał swoje pierwsze kroki na lodzie. Możesz również poprosić kogoś o asystowanie. W celu nauczenia się utrzymywania równowagi na lodzie ugnij odrobinę nogi w kolanach i pochyl się do przodu. Ręce rozłóż nie wyżej niż na wysokość ramion, puść bandę i zrób sobie więcej miejsca. Pochyl się jeszcze bardziej do przodu, wyciągnij przed siebie ręce i zrób płytki przysiad. Tę czynność powtórz kilka razy. Takie ćwiczenie pozwoli ci na wyczucie równowagi oraz przygotowanie ciała do jazdy na łyżwach. Następnie spróbuj ślizgać się na jednej łyżwie, a drugą się odpychaj. Po opanowaniu tego ruchu możesz odrywać nogi naprzemiennie – przenoś ciężar ciała z jednej nogi na drugą. Istotne jest również hamowanie. Postaraj się docisnąć piętą koniec łyżwy do lodu. Po opanowaniu tych ćwiczeń jedź do przodu i zrób kilka płytkich przysiadów w trakcie jazdy na łyżwach.
Upadki są nieodłącznym elementem początków nauki jazdy na łyżwach. Ważne jest więc, by umieć prawidłowo upadać. W momencie, kiedy czujesz, że tracisz równowagę pochyl się do przodu i spróbuj kucnąć. Podczas upadania przechylaj się na bok i wyciągnij ręce dla zamortyzowania upadku. Dłonie zaciśnij w pięści, by chronić palce przed łyżwami innych. Podnieś się jak najszybciej – klęknij na kolanach i połóż dłonie na lodzie pomiędzy nimi. Pochyl się do przodu i spróbuj wstać. Innym rozwiązaniem jest rozłożenie rąk na boki i wstawienie jednej nogi pomiędzy ręce, a w trakcie podnoszenia się – drugiej.
Nie takie łyżwy straszne, jak je malują
Dla wielu osób nauka jazdy na łyżwach wydaje się wielką trudnością. Dużym ułatwieniem jest umiejętność jazdy na rolkach. Są to dwie zupełnie różne aktywności, jednak obie uczą utrzymywania równowagi. Stawianie pierwszych kroków na łyżwach bez wcześniejszego jeżdżenia na rolkach nie musi być jednak trudne. Istotne jest, by pewnie wejść na lodowisko i starać się wykonywać ćwiczenia prawidłowo. Każdy kolejny ruch po tafli jest ruchem zbliżającym początkującego do opanowania jazdy na łyżwach. Łyżwy dla początkujących nie muszą być straszne!
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!