Jazda na łyżwach dla początkujących

Jazda na łyżwach dla początkujących

Łyżwiarstwo to nie tylko dobry sposób na aktywną rozrywkę, lecz także sport mający wiele korzyści dla zdrowia. Lodowiska są praktycznie w każdym mieście, a nauka jazdy nie należy do najtrudniejszych. Oto kilka podstawowych informacji dla początkujących łyżwiarzy. Jak nauczyć się jeździć na łyżwach?

Dlaczego warto jeździć na łyżwach?

Jazda na łyżwach mają duży wpływ na poprawę zdrowia. Przede wszystkim:

- poprawia układ sercowo-naczyniowy; podczas intensywnej jazdy na łyżwach mięśnie są efektywnie dotleniane, a serce i płuca zwiększają swoją wydolność;

- buduje mięśnie nóg;

- poprawia elastyczność stawów; szczególnie poprawie ulegają stawy w stopach i kolanach;

- zmusza do pracy całe ciało; by utrzymać równowagę na łyżwach jeżdżący musi pracować rękami i nogami;

- pozwala na dużą dowolność; wystarczy zmienić choreografię i zaczynają pracować inne partie ciała. Podczas jazdy na łyżwach pracują szczególnie ramiona, ręce i obręcz barkowa;

- pomaga wymodelować sylwetkę (brzuch, nogi, pośladki);

- zwiększa koordynację ruchu;

- poprawia odporność i samopoczucie;

- spala kalorie; w trakcie godzinnej jazdy na łyżwach można spalić od 300 do 800 kalorii;

- pobudza do pracy mięśnie kręgosłupa; dzięki jeździe na łyżwach utrzymuje się prawidłową postawę ciała.

Jakie łyżwy wybrać na pierwszą jazdę?

Figurówki – wykonane z ciężkiej skóry i skóry syntetycznej. Mają najszersze i największe płozy. Łyżwy figurowe należą do najcięższych łyżew. Charakterystyczne są dla nich ząbki na przodzie płozy – umożliwiające większą kontrolę podczas figur na lodzie. Technika jazdy na łyżwach oraz możliwości ruchowe podczas jazdy na figurówkach są zwiększone. Trudność jednak może sprawić początkującym opanowanie jazdy na tym typie łyżew.

Hokejówki – wykonane ze skóry oraz nylonu. Płozy są przynitowane do podeszwy z plastiku lub włókna szklanego. Hokejówki są krótsze i węższe niż figurówki, a ich płozy są cieńsze i przystosowane do ostrych skrętów. W łyżwach hokejowych nie ma czubków – co różni je od łyżew figurowych. Brak czubków w łyżwach jest dużą zaletą dla początkujących. Ponadto, hokejówki pozwalają na osiąganie większych prędkości oraz szybsze hamowanie. Usztywniają również kostkę, dzięki czemu łatwiej utrzymać równowagę na tym typie łyżew. Hokejówki są idealne dla początkujących łyżwiarzy – gwarantują szybką naukę jazdy na łyżwach.

Panczeny – wykonane z lekkiej i elastycznej skóry. Panczeny to łyżwy, których nie powinni wybierać początkujący i rekreacyjni łyżwiarze. Są one krótkie, bardzo lekkie i nie mają wzmocnień na kostkach. Płozy są bardzo cienkie i zrobione z lekkiej stali. Panczeny są przystosowane do jeżdżenia po okrągłych, krótkich torach. Jazda na nich jest bardzo szybka, a hamowanie trudniejsze. Panczeny nie są dobrymi łyżwami dla początkujących.

Jak zacząć jeździć na łyżwach? | Łyżwy dla początkujących

Przed wejściem na lodowisko spróbuj pochodzić trochę na łyżwach. Pomoże ci to utrzymać równowagę i przyzwyczaić się do łyżew. Wejdź na lód trzymając się bandy. Stawiaj kroki wzdłuż krawędzi lodowiska cały czas trzymając się bandy jedną ręką. Ważne jest by pozostać zrelaksowanym i spokojnym. Każdy kiedyś stawiał swoje pierwsze kroki na lodzie. Możesz również poprosić kogoś o asystowanie. W celu nauczenia się utrzymywania równowagi na lodzie ugnij odrobinę nogi w kolanach i pochyl się do przodu. Ręce rozłóż nie wyżej niż na wysokość ramion, puść bandę i zrób sobie więcej miejsca. Pochyl się jeszcze bardziej do przodu, wyciągnij przed siebie ręce i zrób płytki przysiad. Tę czynność powtórz kilka razy. Takie ćwiczenie pozwoli ci na wyczucie równowagi oraz przygotowanie ciała do jazdy na łyżwach. Następnie spróbuj ślizgać się na jednej łyżwie, a drugą się odpychaj. Po opanowaniu tego ruchu możesz odrywać nogi naprzemiennie – przenoś ciężar ciała z jednej nogi na drugą. Istotne jest również hamowanie. Postaraj się docisnąć piętą koniec łyżwy do lodu. Po opanowaniu tych ćwiczeń jedź do przodu i zrób kilka płytkich przysiadów w trakcie jazdy na łyżwach.

Upadki są nieodłącznym elementem początków nauki jazdy na łyżwach. Ważne jest więc, by umieć prawidłowo upadać. W momencie, kiedy czujesz, że tracisz równowagę pochyl się do przodu i spróbuj kucnąć. Podczas upadania przechylaj się na bok i wyciągnij ręce dla zamortyzowania upadku. Dłonie zaciśnij w pięści, by chronić palce przed łyżwami innych. Podnieś się jak najszybciej – klęknij na kolanach i połóż dłonie na lodzie pomiędzy nimi. Pochyl się do przodu i spróbuj wstać. Innym rozwiązaniem jest rozłożenie rąk na boki i wstawienie jednej nogi pomiędzy ręce, a w trakcie podnoszenia się – drugiej.

Nie takie łyżwy straszne, jak je malują

Dla wielu osób nauka jazdy na łyżwach wydaje się wielką trudnością. Dużym ułatwieniem jest umiejętność jazdy na rolkach. Są to dwie zupełnie różne aktywności, jednak obie uczą utrzymywania równowagi. Stawianie pierwszych kroków na łyżwach bez wcześniejszego jeżdżenia na rolkach nie musi być jednak trudne. Istotne jest, by pewnie wejść na lodowisko i starać się wykonywać ćwiczenia prawidłowo. Każdy kolejny ruch po tafli jest ruchem zbliżającym początkującego do opanowania jazdy na łyżwach. Łyżwy dla początkujących nie muszą być straszne!

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Dominika Górska 1 11 października 2016  4550

Dodaj komentarz

  • Karolcia
    13 października 2016
    Boję sie jeździć na łyżwach, bo kiedyś pani w szkole powiedziała, że można stracić palce, jak łyżwa po nich przejedzie. Mimo, że mam już 25 lat, to wciąż siedzi mi ta głupota w głowie :) Znaczy wiem, że to możliwe, ale jak się jeździ z głową, to ryzyko jest niewielkie. W sumie chyba zawsze będę początkująca, a o łyżwach będę sobie tylko czytać :)

Artykuły z kategorii: Sporty Zimowe

trening-personalny-pod-sporty-zimowe

Trening personalny pod sporty zimowe

Sezon zimowy już za pasem. Wybierasz się na stok i chcesz poprawić formę? Zobacz, co możesz zyskać dzięki pracy z trenerem personalnym przed sezonem narciarskim i snowboardowym.

za-oknem-na-minusie-a-nawodnic-sie-trzeba

Za oknem na minusie – a nawodnić się trzeba!

O roli nawodniania organizmu przeczytać można naprawdę wiele. Większość publikacji jednak skupia się na opisie sposobu nawadniania w upalne dni. A zimą też trenujemy. Pierwsi w oczy rzucają się biegacze. Znajdziemy ich na mroźnych ulicach każdego miasta. Druga sprawa, to osoby trenujące na stokach – narciarze i snowboardziści. Jakie oni mają sposoby na bezpieczne i właściwe nawadnianie organizmu? O tym w poniższym artykule.

gotowi-na-zime-sprawdzcie-jakie-aktywnosci-sportowe-dla-dzieci-na-ferie-2021

Gotowi na zimę? Sprawdźcie, jakie aktywności sportowe dla dzieci na ferie 2021!

Tegoroczne ferie będą zdecydowanie inne niż te w poprzednich latach. Zimowiska stoją pod znakiem zapytania, zwłaszcza że wciąż nie ma wytycznych ani zakazów ich organizowania. Jakie aktywności sportowe dla dzieci można zaproponować na ferie 2021 i czy jakikolwiek wyjazd wchodzi w ogóle w grę?

wakacje-zimowe-2020-21-dokad-bezpiecznie-na-sportowe-wakacje-zimowe

Wakacje zimowe 2020/21 - dokąd bezpiecznie na sportowe wakacje zimowe?

Planujesz urlop w szczycie sezonu i zastanawiasz się, dokąd pojechać bezpiecznie na sportowe wakacje zimowe? Przygotuj się na niezapomniane wrażenia! Nawet w czasach pandemii COVID-19 możesz liczyć na pełnowymiarowy wypoczynek - wystarczy, że zachowasz pewne standardy bezpieczeństwa. Zobacz, dokąd pojechać na sportowe wakacje zimowe 2020/21 i co zrobić, by był to w pełni bezpieczny urlop.

zima-w-miescie-2020-21-sprawdz-nasze-pomysly-na-aktywnosci-w-tym-czasie

Zima w mieście 2020/21? Sprawdź nasze pomysły na aktywności w tym czasie!

Pandemia pandemią, ale czas ferii zimowych to nie dla wszystkich okres odpoczynku. A ponieważ coraz bliżej do tegorocznych ferii zimowych, już teraz warto się zastanowić, jak będzie wyglądać zima w mieście 2020/21. Zobacz najlepsze pomysły na aktywności na ten czas i zaplanuj odpoczynek swojemu dziecku.

kijki-do-chodzenia-trekkingowe-i-nordic-walking-podstawowe-informacje

Kijki do chodzenia – trekkingowe i nordic walking | Podstawowe informacje

Kijki do chodzenia zyskują wielu zwolenników zarówno wśród młodych, jak i znacznie starszych osób. Jak chodzić z kijkami i jakie są efekty takiej aktywności?

nordic-walking-technika-to-podstawa

Nordic walking - technika to podstawa!

Prawidłowa technika uprawiania niemal każdego sportu pozwala na uzyskanie pożądanych rezultatów w bezpieczny sposób. Jak właściwie uprawiać nordic walking i o czym warto pamiętać?

kombinezon-zimowy-jak-wybrac-najlepszy

Kombinezon zimowy - jak wybrać najlepszy?

Kombinezon zimowy powinien być dobrze dopasować do sylwetki danej osoby, żeby mógł skutecznie chronić przed zimnem i ewentualnym kontaktem ciała ze śniegiem. Gdzie kupić kombinezon zimowy i jak wybrać właściwy?

pomysl-na-brak-pomyslu-jak-aktywnie-spedzic-zime-2019-2020-w-miescie

Pomysł na brak pomysłu - jak aktywnie spędzić zimę 2019/2020 w mieście?

Jest tak, że nawet najlepsze plany mogą się rozminąć z rzeczywistością. Dla wszystkich tych, którzy martwią się o udane ferie 2019/2020 dla swoich pociech albo nie mają pomysłu, jak uatrakcyjnić czas wolny swoim dzieciakom, przybliżamy program ZIMA W MIEŚCIE. Zobacz, co nas czeka w 2020!

gorace-kierunki-na-urlop-nasze-propozycje-wakacji-w-sezonie-zimowym-2020

Gorące kierunki na urlop - nasze propozycje wakacji w sezonie zimowym 2020

Środek zimy w Polsce od kilku lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem w sektorze travel. Już 13 stycznia w Polsce rozpoczyna się sezon ferii zimowych, które potrwają do 23 lutego. Podpowiadamy, które kierunki będą hitem zimowych wakacji na początku roku 2020. Sprawdź!

trening-personalny-pod-sporty-zimowe

Trening personalny pod sporty zimowe

Sezon zimowy już za pasem. Wybierasz się na stok i chcesz poprawić formę? Zobacz, co możesz zyskać dzięki pracy z trenerem personalnym przed sezonem narciarskim i snowboardowym.

za-oknem-na-minusie-a-nawodnic-sie-trzeba

Za oknem na minusie – a nawodnić się trzeba!

O roli nawodniania organizmu przeczytać można naprawdę wiele. Większość publikacji jednak skupia się na opisie sposobu nawadniania w upalne dni. A zimą też trenujemy. Pierwsi w oczy rzucają się biegacze. Znajdziemy ich na mroźnych ulicach każdego miasta. Druga sprawa, to osoby trenujące na stokach – narciarze i snowboardziści. Jakie oni mają sposoby na bezpieczne i właściwe nawadnianie organizmu? O tym w poniższym artykule.

gotowi-na-zime-sprawdzcie-jakie-aktywnosci-sportowe-dla-dzieci-na-ferie-2021

Gotowi na zimę? Sprawdźcie, jakie aktywności sportowe dla dzieci na ferie 2021!

Tegoroczne ferie będą zdecydowanie inne niż te w poprzednich latach. Zimowiska stoją pod znakiem zapytania, zwłaszcza że wciąż nie ma wytycznych ani zakazów ich organizowania. Jakie aktywności sportowe dla dzieci można zaproponować na ferie 2021 i czy jakikolwiek wyjazd wchodzi w ogóle w grę?

wakacje-zimowe-2020-21-dokad-bezpiecznie-na-sportowe-wakacje-zimowe

Wakacje zimowe 2020/21 - dokąd bezpiecznie na sportowe wakacje zimowe?

Planujesz urlop w szczycie sezonu i zastanawiasz się, dokąd pojechać bezpiecznie na sportowe wakacje zimowe? Przygotuj się na niezapomniane wrażenia! Nawet w czasach pandemii COVID-19 możesz liczyć na pełnowymiarowy wypoczynek - wystarczy, że zachowasz pewne standardy bezpieczeństwa. Zobacz, dokąd pojechać na sportowe wakacje zimowe 2020/21 i co zrobić, by był to w pełni bezpieczny urlop.

zima-w-miescie-2020-21-sprawdz-nasze-pomysly-na-aktywnosci-w-tym-czasie

Zima w mieście 2020/21? Sprawdź nasze pomysły na aktywności w tym czasie!

Pandemia pandemią, ale czas ferii zimowych to nie dla wszystkich okres odpoczynku. A ponieważ coraz bliżej do tegorocznych ferii zimowych, już teraz warto się zastanowić, jak będzie wyglądać zima w mieście 2020/21. Zobacz najlepsze pomysły na aktywności na ten czas i zaplanuj odpoczynek swojemu dziecku.

kijki-do-chodzenia-trekkingowe-i-nordic-walking-podstawowe-informacje

Kijki do chodzenia – trekkingowe i nordic walking | Podstawowe informacje

Kijki do chodzenia zyskują wielu zwolenników zarówno wśród młodych, jak i znacznie starszych osób. Jak chodzić z kijkami i jakie są efekty takiej aktywności?

nordic-walking-technika-to-podstawa

Nordic walking - technika to podstawa!

Prawidłowa technika uprawiania niemal każdego sportu pozwala na uzyskanie pożądanych rezultatów w bezpieczny sposób. Jak właściwie uprawiać nordic walking i o czym warto pamiętać?

kombinezon-zimowy-jak-wybrac-najlepszy

Kombinezon zimowy - jak wybrać najlepszy?

Kombinezon zimowy powinien być dobrze dopasować do sylwetki danej osoby, żeby mógł skutecznie chronić przed zimnem i ewentualnym kontaktem ciała ze śniegiem. Gdzie kupić kombinezon zimowy i jak wybrać właściwy?

pomysl-na-brak-pomyslu-jak-aktywnie-spedzic-zime-2019-2020-w-miescie

Pomysł na brak pomysłu - jak aktywnie spędzić zimę 2019/2020 w mieście?

Jest tak, że nawet najlepsze plany mogą się rozminąć z rzeczywistością. Dla wszystkich tych, którzy martwią się o udane ferie 2019/2020 dla swoich pociech albo nie mają pomysłu, jak uatrakcyjnić czas wolny swoim dzieciakom, przybliżamy program ZIMA W MIEŚCIE. Zobacz, co nas czeka w 2020!

gorace-kierunki-na-urlop-nasze-propozycje-wakacji-w-sezonie-zimowym-2020

Gorące kierunki na urlop - nasze propozycje wakacji w sezonie zimowym 2020

Środek zimy w Polsce od kilku lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem w sektorze travel. Już 13 stycznia w Polsce rozpoczyna się sezon ferii zimowych, które potrwają do 23 lutego. Podpowiadamy, które kierunki będą hitem zimowych wakacji na początku roku 2020. Sprawdź!