Jazda na koniu – co zrobić, żeby była bezpieczna?

Jazda na koniu – co zrobić, żeby była bezpieczna?

Podczas jazdy konnej ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno jeźdźcowi, jak i wierzchowcowi. W jeździectwie obowiązuje kilka zasad, które chronią jeźdźca i konia przed kontuzjami czy zagrożeniem zdrowia. Zobacz, czego należy przestrzegać, by czerpać jak najwięcej przyjemności z bezpiecznej jazdy konnej.

Sport niebezpieczny – czyli nieostrożna jazda konna

Jeździectwo zyskuje coraz większą popularność. Konie służą m.in. do jazdy rekreacyjnej, sportowej, hipoterapii… Niestety, nieumiejętne jeżdżenie na koniu może skończyć się urazem bądź kontuzją. Szacuje się, że rocznie urazom ulega około 1% ogółu jeźdźców. Co ważne, 1/3 z nich obejmuje nieletnich sportowców. Większość wypadków podczas jazdy na koniu przypada wśród osób uprawiających ten sport rekreacyjnie. Mogą one zdarzyć się wszędzie. Z tego powodu osoby początkujące i niepewne własnych możliwości powinny trenować pod okiem doświadczonego instruktora jeździectwa.

Poradnik jeźdźca – jak dbać o własne bezpieczeństwo?

1. Nie podchodź do konia od tyłu. Jeśli musisz to zrobić – postaraj się spokojnie, bez zaskoczenia zwrócić na siebie jego uwagę. 

2. Zachowaj odpowiednią odległość między końmi podczas wyprowadzania ich większej liczby ze stajni czy w czasie postoju. Powinna ona wynosić minimum 2 metry.

3. Ważne jest stosowanie się do poleceń instruktora (np. gdy tłumaczy technikę wsiadania na konia czy zsiadania z niego).

4. Jeśli prowadzisz konia – idź po jego lewej stronie, wodze/uwiąż/lonżę trzymaj w pobliżu pyska.

5. Jeśli jedziesz w grupie – nie najeżdżaj na konie innych jeźdźców. Zachowaj bezpieczną odległość (minimum 1,5 metra) podczas wyprzedzania bądź mijania.

6. Pamiętaj o prawidłowym włożeniu stóp w strzemiona. Powinny opierać się w nich najszerszą częścią – błędem jest wkładanie ich aż po obcas.

7. Podczas jazdy na koniu nie puszczaj wodzy z rąk. Pamiętaj o mocnym i prawidłowym technicznie dosiadzie. Ta zasada przestaje obowiązywać w odniesieniu do niektórych ćwiczeń zalecanych przez instruktora.

8. W przypadku jazdy w terenie – nie wyprzedzaj instruktora. Jeśli instruktor nie zarządzi inaczej – nie można jeździć na koniach parami.

Bezpieczne jeździectwo – jak zachować się na ujeżdżalni

1. Zanim wjedziesz na ujeżdżalnię uprzedź przebywające tam osoby o swojej obecności (np. sygnałem głosowym).

2. Zasada lewej ręki – jeśli mijasz się z innym jeźdźcem, pamiętaj, że powinien znaleźć się po twojej lewej stronie.

3. Zachowanie porządku na ujeżdżalni należy do obowiązków instruktora.

4. Zasady pierwszeństwa – pierwszeństwo przed jeźdźcem indywidualnym ma zastęp jeźdźców, osoba jadąca wyższym chodem, trenująca określony zestaw ćwiczeń czy najeżdżająca na przeszkodę. Ewentualne nieporozumienia rozstrzyga instruktor.

5. Nie można wyprzedzać na ścianie, przechodzić do stępa czy zatrzymywać się na ścianie, gdy na ujeżdżalni znajduje się duża liczba koni.

6. Należy zaprzestać wykonywanie ćwiczeń, jeżeli któryś z jeźdźców spadł z konia, a ten biega luzem po ujeżdżalni.

Bezpieczne jeździectwo – jazda w terenie

zasady bezpieczeństwa jazda konna w terenie

Jazda konna w terenie rządzi się swoimi prawami. Przed wyruszeniem na rajd należy wziąć pod uwagę m.in. trudność trasy oraz umiejętności jeźdźców i koni. Czołowy i zamykający jeździec powinien być doświadczony i odpowiedzialny. Podobnie rzecz ma się z końmi. Jazda w terenie wymaga zachowania większych odległości między końmi niż ta stosowana na ujeżdżalni. Zabronione jest także organizowanie wyścigów czy wyprzedzanie pierwszego z jeźdźców.

Jak radzić sobie z przeszkodami podczas jazy konnej w terenie?

1. Niestabilna podmokła powierzchnia. Można na nią wjechać jeśli się jest pewnym, że koń się na niej utrzyma.

2. Upadki z konia. Bezpieczne upadanie wymaga przyjęcia pozycji embrionalnej, trzeba również podkulić głowę i ochronić ją rękami. W takiej pozycji trzeba pozostać do momentu, aż miną cię pozostali jeźdźcy. Jeśli upadek był delikatny – nie powinno się puszczać wodzy. Natomiast podczas gwałtownych upadków jest to konieczne.

3. Ponoszenie. Podczas takiej sytuacji nie można używać siły w stosunku do konia. Powinno się zbierać i oddawać wodze do momentu aż koń zareaguje.

4. Wiszące gałęzie. Nie powinno się ich odsuwać rękami – bezpieczniej jest się odchylić w przeciwnym kierunku i ominąć przeszkodę.

5. Zjazdy i podjazdy. Pokonanie podjazdu: należy jechać stępem i pochylić się w przód (odciążamy tył konia). Jeśli podjazd jest wysoki – można objąć rękami szyję konia. Pokonanie zjazdu: prostopadle do zbocza, również stępem i podobną techniką. Można oprzeć się rękami o szyję konia. Na stromych zjazdach bezpieczniej jest skrócić wodze.

6. Jazda po ulicy. W przypadku większych grup jeźdźców dopuszczalna jest jazda parami. Należy koniecznie trzymać się prawej strony drogi, jak najbliżej jej krawędzi.

Bezpieczna jazda konna wymaga skompletowania odpowiedniego stroju jeźdźca. Ważne jest odpowiednie przygotowanie już od pierwszej jazdy konnej. Należy zaopatrzyć się m.in. w bryczesy, kask, odpowiednie buty, rękawiczki i ostrogi. Istotne jest również wybranie odpowiedniego siodła.

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Dominika Górska 4 18 maja 2017  2671

Dodaj komentarz

 • Pauloonix
  27 czerwca 2017
  Wiadomo, że konie to płochliwe zwierzęta. Zresztą, nawet człowieka można przestraszyć, jak się do niego podejdzie od tyłu
 • Finik
  23 maja 2017
  Jaki mit, przecież konia można bardzo łatwo spłoszyć i przestraszyć, jeśli podejdzie się do niego od tyłu
 • 22 maja 2017
  Podobno z tym niepodchodzeniem do konia od tyłu to mit
 • Sylwek
  19 maja 2017
  Trzeba się słuchać instruktora, wtedy nic się nie stanie

Artykuły z kategorii: Jazda Konna

ile-kosztuje-nauka-jazdy-konno-dla-dzieci

Ile kosztuje nauka jazdy konno dla dzieci?

Jazda konna dla dzieci, jest przede wszystkim możliwością obcowania z naturą i zwierzętami, ale także świetną formą spędzania wolnego czasu. Jeżeli chcemy, aby dziecko na długo związało swoją karierę z jeździectwem, to warto jest zapoznać je z tą dyscypliną jak najwcześniej. Dowiedz się zatem ile należy zapłacić za naukę jazdy konno i z czym się wiąże ten sport.

zawody-jezdzieckie-czym-sa-i-jakie-sa-ich-warunki

Zawody jeździeckie – czym są i jakie są ich warunki?

Jazda konno to drogi i dosyć wymagający sport, dla bardzo odważnych. Wymaga wielu lat praktyki i doskonałego wyszkolenia siebie oraz jak najlepszego poznania swojego partnera – konia. Gdzie i kiedy odbywają się zawody jeździeckie i kto może wziąć w nich udział?

jezdziectwo-naturalne-czyli-sport-blizszy-naturze

Jeździectwo naturalne, czyli sport bliższy naturze

Wielu z Nas myśli o jeździectwie naturalnym jako o sporcie. I tak właśnie jest, jednak tego rodzaju jazda konno jest nieco inna. To nie tylko sport elitarny, ale także wymagający i uczący. Chcesz się dowiedzieć więcej na temat naturalnej jazdy konno? Jak rozpocząć treningi i czy każdy może z nich skorzystać?

jazda-konna-nauka-od-podstaw-nie-tylko-dla-dzieci-jak-zaczac

Jazda konna: nauka od podstaw nie tylko dla dzieci. Jak zacząć?

Aktywny wolny czas to świetny patent na dobrą kondycję - a jeśli czas wolny możemy spędzać na świeżym powietrzu, to już w ogóle wygrywamy życie. Jazda konna to dobry sposób na spędzanie wolnego czasu i podejmowanie aktywności rekreacyjno-sportowej. Co zrobić, by nauka nie poszła w las i jak zacząć?

jezdziectwo-sportowe-czym-to-tak-naprawde-jest

Jeździectwo sportowe: czym to tak naprawdę jest?

Czy jazda konna nie kojarzy nam się ze skokami przez płotki i wyścigiem konnym z różnymi manewrami? Jeśli tak jest, pora zmienić takie postrzeganie. Jazda konna to raczej aktywność rekreacyjna. Jeździectwo sportowe to zupełnie inna bajka, a jeśli już złapiemy bakcyla, nie będziemy mogli przestać!

podstawy-jazdy-konnej-jak-sie-przygotowac-i-jak-wygladaja-pierwsze-zajecia

Podstawy jazdy konnej - jak się przygotować i jak wyglądają pierwsze zajęcia?

Można by rzec, że jeździectwo to sport idealny. Kontakt ze zwierzęciem bardzo pozytywnie wpływa na stan umysłu i wycisza emocje. Nie bez powodu prowadzone są specjalne zajęcia z hipoterapii z elementami jeździectwa. Jeśli marzysz o rozpoczęciu tej przygody, podstawy jazdy konnej są dla ciebie!

nauka-jazdy-konnej-warszawa-i-okolice-przydatne-informacje

Nauka jazdy konnej Warszawa i okolice – przydatne informacje

Jazda konna w Warszawie i okolicach jest dość popularnym sportem. Ze względu na zainteresowanie powstało bardzo dużo ciekawych miejsc do nauki jazdy konnej w Warszawie i jej okolicach. Informacje o cenach za jazdę konną, o tym jak wygląda nauka jazdy konnej dla dzieci i dorosłych oraz o wielu kwestiach wyboru – przeczytacie niżej.

jezdziectwo-poznan-czy-ten-sport-jest-drogi

Jeździectwo Poznań – czy ten sport jest drogi?

Jazda konna może być świetną przygodą zarówno dla osób młodych, jak i starszych. Zastanawiasz się jak zacząć? Ile kosztuje godzina lekcyjna jazdy konnej w Poznaniu? Jeśli jesteś zainteresowany jazdą konną w Poznaniu – to ten artykuł jest dla Ciebie. Przedstawimy Ci podstawowe informacje o treningach jeździeckich i ich cenie.

nauka-jazdy-konnej-lublin-i-okolice-gdzie-mozna-pojezdzic-konno

Nauka jazdy konnej Lublin i okolice – gdzie można pojeździć konno?

Jazda konna w Lublinie – coś co nas interesuje. Jak jednak wybrać odpowiednią stadninę? Jakie kryteria zastosować podczas poszukiwania nauki jazdy konnej w Lublinie i okolicach? O cenach za jazdę konną, o tym jak wygląda nauka jazdy konnej dla dzieci w Lublinie oraz o wielu kwestiach wyboru nauki jazdy konnej – przeczytacie niżej.

jezdziectwo-czy-upadek-z-konia-jest-bolesny

Jeździectwo – czy upadek z konia jest bolesny?

Konie są zwierzętami, które mogą się wystraszyć i zacząć wierzgać lub galopować. Jeżdżenie konno rodzi ryzyko szybszego lub późniejszego upadku. Zobacz, co może się stać podczas upadku z konia. Poznaj sposoby na zwiększenie własnego bezpieczeństwa podczas jazdy konnej.

ile-kosztuje-nauka-jazdy-konno-dla-dzieci

Ile kosztuje nauka jazdy konno dla dzieci?

Jazda konna dla dzieci, jest przede wszystkim możliwością obcowania z naturą i zwierzętami, ale także świetną formą spędzania wolnego czasu. Jeżeli chcemy, aby dziecko na długo związało swoją karierę z jeździectwem, to warto jest zapoznać je z tą dyscypliną jak najwcześniej. Dowiedz się zatem ile należy zapłacić za naukę jazdy konno i z czym się wiąże ten sport.

zawody-jezdzieckie-czym-sa-i-jakie-sa-ich-warunki

Zawody jeździeckie – czym są i jakie są ich warunki?

Jazda konno to drogi i dosyć wymagający sport, dla bardzo odważnych. Wymaga wielu lat praktyki i doskonałego wyszkolenia siebie oraz jak najlepszego poznania swojego partnera – konia. Gdzie i kiedy odbywają się zawody jeździeckie i kto może wziąć w nich udział?

jezdziectwo-naturalne-czyli-sport-blizszy-naturze

Jeździectwo naturalne, czyli sport bliższy naturze

Wielu z Nas myśli o jeździectwie naturalnym jako o sporcie. I tak właśnie jest, jednak tego rodzaju jazda konno jest nieco inna. To nie tylko sport elitarny, ale także wymagający i uczący. Chcesz się dowiedzieć więcej na temat naturalnej jazdy konno? Jak rozpocząć treningi i czy każdy może z nich skorzystać?

jazda-konna-nauka-od-podstaw-nie-tylko-dla-dzieci-jak-zaczac

Jazda konna: nauka od podstaw nie tylko dla dzieci. Jak zacząć?

Aktywny wolny czas to świetny patent na dobrą kondycję - a jeśli czas wolny możemy spędzać na świeżym powietrzu, to już w ogóle wygrywamy życie. Jazda konna to dobry sposób na spędzanie wolnego czasu i podejmowanie aktywności rekreacyjno-sportowej. Co zrobić, by nauka nie poszła w las i jak zacząć?

jezdziectwo-sportowe-czym-to-tak-naprawde-jest

Jeździectwo sportowe: czym to tak naprawdę jest?

Czy jazda konna nie kojarzy nam się ze skokami przez płotki i wyścigiem konnym z różnymi manewrami? Jeśli tak jest, pora zmienić takie postrzeganie. Jazda konna to raczej aktywność rekreacyjna. Jeździectwo sportowe to zupełnie inna bajka, a jeśli już złapiemy bakcyla, nie będziemy mogli przestać!

podstawy-jazdy-konnej-jak-sie-przygotowac-i-jak-wygladaja-pierwsze-zajecia

Podstawy jazdy konnej - jak się przygotować i jak wyglądają pierwsze zajęcia?

Można by rzec, że jeździectwo to sport idealny. Kontakt ze zwierzęciem bardzo pozytywnie wpływa na stan umysłu i wycisza emocje. Nie bez powodu prowadzone są specjalne zajęcia z hipoterapii z elementami jeździectwa. Jeśli marzysz o rozpoczęciu tej przygody, podstawy jazdy konnej są dla ciebie!

nauka-jazdy-konnej-warszawa-i-okolice-przydatne-informacje

Nauka jazdy konnej Warszawa i okolice – przydatne informacje

Jazda konna w Warszawie i okolicach jest dość popularnym sportem. Ze względu na zainteresowanie powstało bardzo dużo ciekawych miejsc do nauki jazdy konnej w Warszawie i jej okolicach. Informacje o cenach za jazdę konną, o tym jak wygląda nauka jazdy konnej dla dzieci i dorosłych oraz o wielu kwestiach wyboru – przeczytacie niżej.

jezdziectwo-poznan-czy-ten-sport-jest-drogi

Jeździectwo Poznań – czy ten sport jest drogi?

Jazda konna może być świetną przygodą zarówno dla osób młodych, jak i starszych. Zastanawiasz się jak zacząć? Ile kosztuje godzina lekcyjna jazdy konnej w Poznaniu? Jeśli jesteś zainteresowany jazdą konną w Poznaniu – to ten artykuł jest dla Ciebie. Przedstawimy Ci podstawowe informacje o treningach jeździeckich i ich cenie.

nauka-jazdy-konnej-lublin-i-okolice-gdzie-mozna-pojezdzic-konno

Nauka jazdy konnej Lublin i okolice – gdzie można pojeździć konno?

Jazda konna w Lublinie – coś co nas interesuje. Jak jednak wybrać odpowiednią stadninę? Jakie kryteria zastosować podczas poszukiwania nauki jazdy konnej w Lublinie i okolicach? O cenach za jazdę konną, o tym jak wygląda nauka jazdy konnej dla dzieci w Lublinie oraz o wielu kwestiach wyboru nauki jazdy konnej – przeczytacie niżej.

jezdziectwo-czy-upadek-z-konia-jest-bolesny

Jeździectwo – czy upadek z konia jest bolesny?

Konie są zwierzętami, które mogą się wystraszyć i zacząć wierzgać lub galopować. Jeżdżenie konno rodzi ryzyko szybszego lub późniejszego upadku. Zobacz, co może się stać podczas upadku z konia. Poznaj sposoby na zwiększenie własnego bezpieczeństwa podczas jazdy konnej.