Jazda na koniu – co zrobić, żeby była bezpieczna?

Jazda na koniu – co zrobić, żeby była bezpieczna?

Podczas jazdy konnej ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno jeźdźcowi, jak i wierzchowcowi. W jeździectwie obowiązuje kilka zasad, które chronią jeźdźca i konia przed kontuzjami czy zagrożeniem zdrowia. Zobacz, czego należy przestrzegać, by czerpać jak najwięcej przyjemności z bezpiecznej jazdy konnej.

Sport niebezpieczny – czyli nieostrożna jazda konna

Jeździectwo zyskuje coraz większą popularność. Konie służą m.in. do jazdy rekreacyjnej, sportowej, hipoterapii… Niestety, nieumiejętne jeżdżenie na koniu może skończyć się urazem bądź kontuzją. Szacuje się, że rocznie urazom ulega około 1% ogółu jeźdźców. Co ważne, 1/3 z nich obejmuje nieletnich sportowców. Większość wypadków podczas jazdy na koniu przypada wśród osób uprawiających ten sport rekreacyjnie. Mogą one zdarzyć się wszędzie. Z tego powodu osoby początkujące i niepewne własnych możliwości powinny trenować pod okiem doświadczonego instruktora jeździectwa.

Poradnik jeźdźca – jak dbać o własne bezpieczeństwo?

1. Nie podchodź do konia od tyłu. Jeśli musisz to zrobić – postaraj się spokojnie, bez zaskoczenia zwrócić na siebie jego uwagę. 

2. Zachowaj odpowiednią odległość między końmi podczas wyprowadzania ich większej liczby ze stajni czy w czasie postoju. Powinna ona wynosić minimum 2 metry.

3. Ważne jest stosowanie się do poleceń instruktora (np. gdy tłumaczy technikę wsiadania na konia czy zsiadania z niego).

4. Jeśli prowadzisz konia – idź po jego lewej stronie, wodze/uwiąż/lonżę trzymaj w pobliżu pyska.

5. Jeśli jedziesz w grupie – nie najeżdżaj na konie innych jeźdźców. Zachowaj bezpieczną odległość (minimum 1,5 metra) podczas wyprzedzania bądź mijania.

6. Pamiętaj o prawidłowym włożeniu stóp w strzemiona. Powinny opierać się w nich najszerszą częścią – błędem jest wkładanie ich aż po obcas.

7. Podczas jazdy na koniu nie puszczaj wodzy z rąk. Pamiętaj o mocnym i prawidłowym technicznie dosiadzie. Ta zasada przestaje obowiązywać w odniesieniu do niektórych ćwiczeń zalecanych przez instruktora.

8. W przypadku jazdy w terenie – nie wyprzedzaj instruktora. Jeśli instruktor nie zarządzi inaczej – nie można jeździć na koniach parami.

Bezpieczne jeździectwo – jak zachować się na ujeżdżalni

1. Zanim wjedziesz na ujeżdżalnię uprzedź przebywające tam osoby o swojej obecności (np. sygnałem głosowym).

2. Zasada lewej ręki – jeśli mijasz się z innym jeźdźcem, pamiętaj, że powinien znaleźć się po twojej lewej stronie.

3. Zachowanie porządku na ujeżdżalni należy do obowiązków instruktora.

4. Zasady pierwszeństwa – pierwszeństwo przed jeźdźcem indywidualnym ma zastęp jeźdźców, osoba jadąca wyższym chodem, trenująca określony zestaw ćwiczeń czy najeżdżająca na przeszkodę. Ewentualne nieporozumienia rozstrzyga instruktor.

5. Nie można wyprzedzać na ścianie, przechodzić do stępa czy zatrzymywać się na ścianie, gdy na ujeżdżalni znajduje się duża liczba koni.

6. Należy zaprzestać wykonywanie ćwiczeń, jeżeli któryś z jeźdźców spadł z konia, a ten biega luzem po ujeżdżalni.

Bezpieczne jeździectwo – jazda w terenie

zasady bezpieczeństwa jazda konna w terenie

Jazda konna w terenie rządzi się swoimi prawami. Przed wyruszeniem na rajd należy wziąć pod uwagę m.in. trudność trasy oraz umiejętności jeźdźców i koni. Czołowy i zamykający jeździec powinien być doświadczony i odpowiedzialny. Podobnie rzecz ma się z końmi. Jazda w terenie wymaga zachowania większych odległości między końmi niż ta stosowana na ujeżdżalni. Zabronione jest także organizowanie wyścigów czy wyprzedzanie pierwszego z jeźdźców.

Jak radzić sobie z przeszkodami podczas jazy konnej w terenie?

1. Niestabilna podmokła powierzchnia. Można na nią wjechać jeśli się jest pewnym, że koń się na niej utrzyma.

2. Upadki z konia. Bezpieczne upadanie wymaga przyjęcia pozycji embrionalnej, trzeba również podkulić głowę i ochronić ją rękami. W takiej pozycji trzeba pozostać do momentu, aż miną cię pozostali jeźdźcy. Jeśli upadek był delikatny – nie powinno się puszczać wodzy. Natomiast podczas gwałtownych upadków jest to konieczne.

3. Ponoszenie. Podczas takiej sytuacji nie można używać siły w stosunku do konia. Powinno się zbierać i oddawać wodze do momentu aż koń zareaguje.

4. Wiszące gałęzie. Nie powinno się ich odsuwać rękami – bezpieczniej jest się odchylić w przeciwnym kierunku i ominąć przeszkodę.

5. Zjazdy i podjazdy. Pokonanie podjazdu: należy jechać stępem i pochylić się w przód (odciążamy tył konia). Jeśli podjazd jest wysoki – można objąć rękami szyję konia. Pokonanie zjazdu: prostopadle do zbocza, również stępem i podobną techniką. Można oprzeć się rękami o szyję konia. Na stromych zjazdach bezpieczniej jest skrócić wodze.

6. Jazda po ulicy. W przypadku większych grup jeźdźców dopuszczalna jest jazda parami. Należy koniecznie trzymać się prawej strony drogi, jak najbliżej jej krawędzi.

Bezpieczna jazda konna wymaga skompletowania odpowiedniego stroju jeźdźca. Ważne jest odpowiednie przygotowanie już od pierwszej jazdy konnej. Należy zaopatrzyć się m.in. w bryczesy, kask, odpowiednie buty, rękawiczki i ostrogi. Istotne jest również wybranie odpowiedniego siodła.

Dominika Górska 4 18 maja 2017  1978

Dodaj komentarz

 • Pauloonix
  27 czerwca 2017
  Wiadomo, że konie to płochliwe zwierzęta. Zresztą, nawet człowieka można przestraszyć, jak się do niego podejdzie od tyłu
 • Finik
  23 maja 2017
  Jaki mit, przecież konia można bardzo łatwo spłoszyć i przestraszyć, jeśli podejdzie się do niego od tyłu
 • 22 maja 2017
  Podobno z tym niepodchodzeniem do konia od tyłu to mit
 • Sylwek
  19 maja 2017
  Trzeba się słuchać instruktora, wtedy nic się nie stanie

Artykuły z kategorii: Jazda Konna

nauka-jazdy-konnej-warszawa-i-okolice-przydatne-informacje

Nauka jazdy konnej Warszawa i okolice – przydatne informacje

Jazda konna w Warszawie i okolicach jest dość popularnym sportem. Ze względu na zainteresowanie powstało bardzo dużo ciekawych miejsc do nauki jazdy konnej w Warszawie i jej okolicach. Informacje o cenach za jazdę konną, o tym jak wygląda nauka jazdy konnej dla dzieci i dorosłych oraz o wielu kwestiach wyboru – przeczytacie niżej.

jezdziectwo-poznan-czy-ten-sport-jest-drogi

Jeździectwo Poznań – czy ten sport jest drogi?

Jazda konna może być świetną przygodą zarówno dla osób młodych, jak i starszych. Zastanawiasz się jak zacząć? Ile kosztuje godzina lekcyjna jazdy konnej w Poznaniu? Jeśli jesteś zainteresowany jazdą konną w Poznaniu – to ten artykuł jest dla Ciebie. Przedstawimy Ci podstawowe informacje o treningach jeździeckich i ich cenie.

nauka-jazdy-konnej-lublin-i-okolice-gdzie-mozna-pojezdzic-konno

Nauka jazdy konnej Lublin i okolice – gdzie można pojeździć konno?

Jazda konna w Lublinie – coś co nas interesuje. Jak jednak wybrać odpowiednią stadninę? Jakie kryteria zastosować podczas poszukiwania nauki jazdy konnej w Lublinie i okolicach? O cenach za jazdę konną, o tym jak wygląda nauka jazdy konnej dla dzieci w Lublinie oraz o wielu kwestiach wyboru nauki jazdy konnej – przeczytacie niżej.

jezdziectwo-czy-upadek-z-konia-jest-bolesny

Jeździectwo – czy upadek z konia jest bolesny?

Konie są zwierzętami, które mogą się wystraszyć i zacząć wierzgać lub galopować. Jeżdżenie konno rodzi ryzyko szybszego lub późniejszego upadku. Zobacz, co może się stać podczas upadku z konia. Poznaj sposoby na zwiększenie własnego bezpieczeństwa podczas jazdy konnej.

jazda-konna-w-terenie-czyli-w-zgodzie-z-natura

Jazda konna w terenie, czyli w zgodzie z naturą

Jazdę konną można uprawiać m.in. na terenach leśnych czy polnych. Natura tworzy również przeszkody, które mogą pokonywać konie. Zobacz, jak wygląda jeździectwo w naturalnym środowisku.

jak-wyglada-kurs-jazdy-konnej

Jak wygląda kurs jazdy konnej?

Kursy jazdy konnej różnią się w zależności od stopnia zaawansowania trenującego czy oczekiwanych efektów. Zobacz, jak wygląda pierwsza lekcja jeździectwa, czego powinno się oczekiwać od całego kursu oraz ile czasu zajmuje nauczenie się samodzielnego jeżdżenia na koniu.

czym-jest-hipoterapia

Czym jest hipoterapia?

Zdolności terapeutyczne koni znane są już od starożytności. W nowoczesnej medycynie jednak hipoterapia pojawiła się na przełomie lat 50. i 60. ubiegłego stulecia. Oto, na czym polega te metoda rehabilitacji psychoruchowej. Kto może skorzystać na leczniczej mocy koni?

co-to-jest-powozenie

Co to jest powożenie?

Powożenie to konkurencja jeździecka wywodząca się w XI wieku p.n.e. Sport ten był niezwykle popularny w Starożytnym Egipcie, ale w obecnych czasach również ma wielu zwolenników. Sprawdź czym jest powożenie i jak wygląda konkurs jeździecki.

waga-ciala-w-sportach-jezdzieckich

Waga ciała w sportach jeździeckich

Uprawianie jazdy konnej, zarówno zawodowo, jak i rekreacyjnie wiąże się z utrzymaniem prawidłowej wagi. Waga jeźdźca ma duże znaczenie w osiąganiu postępów i wyników. Zobacz, jakie są zależności pomiędzy wagą konia a wagą jeźdźca. Czy bez względu na wagę można wystartować w zawodach w ujeżdżenie oraz zostać dżokejem?

nauka-jazdy-konnej-warszawa-i-okolice-przydatne-informacje

Nauka jazdy konnej Warszawa i okolice – przydatne informacje

Jazda konna w Warszawie i okolicach jest dość popularnym sportem. Ze względu na zainteresowanie powstało bardzo dużo ciekawych miejsc do nauki jazdy konnej w Warszawie i jej okolicach. Informacje o cenach za jazdę konną, o tym jak wygląda nauka jazdy konnej dla dzieci i dorosłych oraz o wielu kwestiach wyboru – przeczytacie niżej.

jezdziectwo-poznan-czy-ten-sport-jest-drogi

Jeździectwo Poznań – czy ten sport jest drogi?

Jazda konna może być świetną przygodą zarówno dla osób młodych, jak i starszych. Zastanawiasz się jak zacząć? Ile kosztuje godzina lekcyjna jazdy konnej w Poznaniu? Jeśli jesteś zainteresowany jazdą konną w Poznaniu – to ten artykuł jest dla Ciebie. Przedstawimy Ci podstawowe informacje o treningach jeździeckich i ich cenie.

nauka-jazdy-konnej-lublin-i-okolice-gdzie-mozna-pojezdzic-konno

Nauka jazdy konnej Lublin i okolice – gdzie można pojeździć konno?

Jazda konna w Lublinie – coś co nas interesuje. Jak jednak wybrać odpowiednią stadninę? Jakie kryteria zastosować podczas poszukiwania nauki jazdy konnej w Lublinie i okolicach? O cenach za jazdę konną, o tym jak wygląda nauka jazdy konnej dla dzieci w Lublinie oraz o wielu kwestiach wyboru nauki jazdy konnej – przeczytacie niżej.

jezdziectwo-czy-upadek-z-konia-jest-bolesny

Jeździectwo – czy upadek z konia jest bolesny?

Konie są zwierzętami, które mogą się wystraszyć i zacząć wierzgać lub galopować. Jeżdżenie konno rodzi ryzyko szybszego lub późniejszego upadku. Zobacz, co może się stać podczas upadku z konia. Poznaj sposoby na zwiększenie własnego bezpieczeństwa podczas jazdy konnej.

jazda-konna-w-terenie-czyli-w-zgodzie-z-natura

Jazda konna w terenie, czyli w zgodzie z naturą

Jazdę konną można uprawiać m.in. na terenach leśnych czy polnych. Natura tworzy również przeszkody, które mogą pokonywać konie. Zobacz, jak wygląda jeździectwo w naturalnym środowisku.

jak-wyglada-kurs-jazdy-konnej

Jak wygląda kurs jazdy konnej?

Kursy jazdy konnej różnią się w zależności od stopnia zaawansowania trenującego czy oczekiwanych efektów. Zobacz, jak wygląda pierwsza lekcja jeździectwa, czego powinno się oczekiwać od całego kursu oraz ile czasu zajmuje nauczenie się samodzielnego jeżdżenia na koniu.

czym-jest-hipoterapia

Czym jest hipoterapia?

Zdolności terapeutyczne koni znane są już od starożytności. W nowoczesnej medycynie jednak hipoterapia pojawiła się na przełomie lat 50. i 60. ubiegłego stulecia. Oto, na czym polega te metoda rehabilitacji psychoruchowej. Kto może skorzystać na leczniczej mocy koni?

co-to-jest-powozenie

Co to jest powożenie?

Powożenie to konkurencja jeździecka wywodząca się w XI wieku p.n.e. Sport ten był niezwykle popularny w Starożytnym Egipcie, ale w obecnych czasach również ma wielu zwolenników. Sprawdź czym jest powożenie i jak wygląda konkurs jeździecki.

waga-ciala-w-sportach-jezdzieckich

Waga ciała w sportach jeździeckich

Uprawianie jazdy konnej, zarówno zawodowo, jak i rekreacyjnie wiąże się z utrzymaniem prawidłowej wagi. Waga jeźdźca ma duże znaczenie w osiąganiu postępów i wyników. Zobacz, jakie są zależności pomiędzy wagą konia a wagą jeźdźca. Czy bez względu na wagę można wystartować w zawodach w ujeżdżenie oraz zostać dżokejem?