Jazda na koniu – co zrobić, żeby była bezpieczna?

Jazda na koniu – co zrobić, żeby była bezpieczna?

Podczas jazdy konnej ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno jeźdźcowi, jak i wierzchowcowi. W jeździectwie obowiązuje kilka zasad, które chronią jeźdźca i konia przed kontuzjami czy zagrożeniem zdrowia. Zobacz, czego należy przestrzegać, by czerpać jak najwięcej przyjemności z bezpiecznej jazdy konnej.

Sport niebezpieczny – czyli nieostrożna jazda konna

Jeździectwo zyskuje coraz większą popularność. Konie służą m.in. do jazdy rekreacyjnej, sportowej, hipoterapii… Niestety, nieumiejętne jeżdżenie na koniu może skończyć się urazem bądź kontuzją. Szacuje się, że rocznie urazom ulega około 1% ogółu jeźdźców. Co ważne, 1/3 z nich obejmuje nieletnich sportowców. Większość wypadków podczas jazdy na koniu przypada wśród osób uprawiających ten sport rekreacyjnie. Mogą one zdarzyć się wszędzie. Z tego powodu osoby początkujące i niepewne własnych możliwości powinny trenować pod okiem doświadczonego instruktora jeździectwa.

Poradnik jeźdźca – jak dbać o własne bezpieczeństwo?

1. Nie podchodź do konia od tyłu. Jeśli musisz to zrobić – postaraj się spokojnie, bez zaskoczenia zwrócić na siebie jego uwagę. 

2. Zachowaj odpowiednią odległość między końmi podczas wyprowadzania ich większej liczby ze stajni czy w czasie postoju. Powinna ona wynosić minimum 2 metry.

3. Ważne jest stosowanie się do poleceń instruktora (np. gdy tłumaczy technikę wsiadania na konia czy zsiadania z niego).

4. Jeśli prowadzisz konia – idź po jego lewej stronie, wodze/uwiąż/lonżę trzymaj w pobliżu pyska.

5. Jeśli jedziesz w grupie – nie najeżdżaj na konie innych jeźdźców. Zachowaj bezpieczną odległość (minimum 1,5 metra) podczas wyprzedzania bądź mijania.

6. Pamiętaj o prawidłowym włożeniu stóp w strzemiona. Powinny opierać się w nich najszerszą częścią – błędem jest wkładanie ich aż po obcas.

7. Podczas jazdy na koniu nie puszczaj wodzy z rąk. Pamiętaj o mocnym i prawidłowym technicznie dosiadzie. Ta zasada przestaje obowiązywać w odniesieniu do niektórych ćwiczeń zalecanych przez instruktora.

8. W przypadku jazdy w terenie – nie wyprzedzaj instruktora. Jeśli instruktor nie zarządzi inaczej – nie można jeździć na koniach parami.

Bezpieczne jeździectwo – jak zachować się na ujeżdżalni

1. Zanim wjedziesz na ujeżdżalnię uprzedź przebywające tam osoby o swojej obecności (np. sygnałem głosowym).

2. Zasada lewej ręki – jeśli mijasz się z innym jeźdźcem, pamiętaj, że powinien znaleźć się po twojej lewej stronie.

3. Zachowanie porządku na ujeżdżalni należy do obowiązków instruktora.

4. Zasady pierwszeństwa – pierwszeństwo przed jeźdźcem indywidualnym ma zastęp jeźdźców, osoba jadąca wyższym chodem, trenująca określony zestaw ćwiczeń czy najeżdżająca na przeszkodę. Ewentualne nieporozumienia rozstrzyga instruktor.

5. Nie można wyprzedzać na ścianie, przechodzić do stępa czy zatrzymywać się na ścianie, gdy na ujeżdżalni znajduje się duża liczba koni.

6. Należy zaprzestać wykonywanie ćwiczeń, jeżeli któryś z jeźdźców spadł z konia, a ten biega luzem po ujeżdżalni.

Bezpieczne jeździectwo – jazda w terenie

zasady bezpieczeństwa jazda konna w terenie

Jazda konna w terenie rządzi się swoimi prawami. Przed wyruszeniem na rajd należy wziąć pod uwagę m.in. trudność trasy oraz umiejętności jeźdźców i koni. Czołowy i zamykający jeździec powinien być doświadczony i odpowiedzialny. Podobnie rzecz ma się z końmi. Jazda w terenie wymaga zachowania większych odległości między końmi niż ta stosowana na ujeżdżalni. Zabronione jest także organizowanie wyścigów czy wyprzedzanie pierwszego z jeźdźców.

Jak radzić sobie z przeszkodami podczas jazy konnej w terenie?

1. Niestabilna podmokła powierzchnia. Można na nią wjechać jeśli się jest pewnym, że koń się na niej utrzyma.

2. Upadki z konia. Bezpieczne upadanie wymaga przyjęcia pozycji embrionalnej, trzeba również podkulić głowę i ochronić ją rękami. W takiej pozycji trzeba pozostać do momentu, aż miną cię pozostali jeźdźcy. Jeśli upadek był delikatny – nie powinno się puszczać wodzy. Natomiast podczas gwałtownych upadków jest to konieczne.

3. Ponoszenie. Podczas takiej sytuacji nie można używać siły w stosunku do konia. Powinno się zbierać i oddawać wodze do momentu aż koń zareaguje.

4. Wiszące gałęzie. Nie powinno się ich odsuwać rękami – bezpieczniej jest się odchylić w przeciwnym kierunku i ominąć przeszkodę.

5. Zjazdy i podjazdy. Pokonanie podjazdu: należy jechać stępem i pochylić się w przód (odciążamy tył konia). Jeśli podjazd jest wysoki – można objąć rękami szyję konia. Pokonanie zjazdu: prostopadle do zbocza, również stępem i podobną techniką. Można oprzeć się rękami o szyję konia. Na stromych zjazdach bezpieczniej jest skrócić wodze.

6. Jazda po ulicy. W przypadku większych grup jeźdźców dopuszczalna jest jazda parami. Należy koniecznie trzymać się prawej strony drogi, jak najbliżej jej krawędzi.

Bezpieczna jazda konna wymaga skompletowania odpowiedniego stroju jeźdźca. Ważne jest odpowiednie przygotowanie już od pierwszej jazdy konnej. Należy zaopatrzyć się m.in. w bryczesy, kask, odpowiednie buty, rękawiczki i ostrogi. Istotne jest również wybranie odpowiedniego siodła.

Dominika Górska 4 18 maja 2017  < 1000

Dodaj komentarz

 • Pauloonix
  27 czerwca 2017
  Wiadomo, że konie to płochliwe zwierzęta. Zresztą, nawet człowieka można przestraszyć, jak się do niego podejdzie od tyłu
 • Finik
  23 maja 2017
  Jaki mit, przecież konia można bardzo łatwo spłoszyć i przestraszyć, jeśli podejdzie się do niego od tyłu
 • 22 maja 2017
  Podobno z tym niepodchodzeniem do konia od tyłu to mit
 • Sylwek
  19 maja 2017
  Trzeba się słuchać instruktora, wtedy nic się nie stanie

Artykuły z kategorii: Jazda Konna

co-to-jest-powozenie

Co to jest powożenie?

Powożenie to konkurencja jeździecka wywodząca się w XI wieku p.n.e. Sport ten był niezwykle popularny w Starożytnym Egipcie, ale w obecnych czasach również ma wielu zwolenników. Sprawdź czym jest powożenie i jak wygląda konkurs jeździecki.

waga-ciala-w-sportach-jezdzieckich

Waga ciała w sportach jeździeckich

Uprawianie jazdy konnej, zarówno zawodowo, jak i rekreacyjnie wiąże się z utrzymaniem prawidłowej wagi. Waga jeźdźca ma duże znaczenie w osiąganiu postępów i wyników. Zobacz, jakie są zależności pomiędzy wagą konia a wagą jeźdźca. Czy bez względu na wagę można wystartować w zawodach w ujeżdżenie oraz zostać dżokejem?

jezdziectwo-czy-konie-zrzucaja-z-grzbietu

Jeździectwo – czy konie zrzucają z grzbietu?

Jazda konna wymaga dużego przygotowania ze strony jeźdźca i konia. Czy prawdą jest, że konie zrzucają z grzbietu? Jak uniknąć upadku z konia?

jezdziectwo-czy-konie-czesto-kopia-lub-gryza

Jeździectwo – czy konie często kopią lub gryzą?

Konie należą do łagodnych zwierząt. Zdarza się jednak, że zachowują się nieprzewidywalnie. Mogą kopnąć, ugryźć… Co jest powodem takich zachowań wierzchowców? Jak często konie gryzą lub kopią?

jezdziectwo-czy-galopowanie-jest-niebezpieczne

Jeździectwo – czy galopowanie jest niebezpieczne?

Galop należy do naturalnych chodów konia. Często słyszy się różne opinie na temat zagrożeń, które mogą się pojawić podczas galopowania. Zobacz, czym właściwie jest galopowanie i czy naprawdę jest niebezpieczne.

hej-przygodo-czyli-rajdy-konne-w-polsce

Hej przygodo, czyli rajdy konne w Polsce

Rajdy konne są traktowane jako forma przygody przez większość jeźdźców. Uczestniczenie w takim wydarzeniu pozwala na długi kontakt z koniem oraz obserwowanie uroków świata z siodła. Jest to także okazja do pewnej dawki adrenaliny oraz sprawdzenia własnej kondycji. Co trzeba umieć, by wziąć udział w rajdzie konnym? Gdzie w Polsce są one organizowane?

w-zimie-takze-mozna-jezdzic-konno

W zimie także można jeździć konno!

Zimowa jazda konna jest zupełnie inna od jazdy w dodatnich temperaturach. Utrudnieniem są niebezpieczne dla konia przeszkody pokryte śniegiem czy zmniejszenie komfortu jazdy przez mróz. Jeździectwo nie jest jednak wykluczone w tym okresie – wystarczy dobrze się do niego przygotować.

kolory-umaszczenia-koni

Kolory umaszczenia koni

Maść konia, czyli kolor jego sierści nie jest przypisany do danej rasy. Od tej reguły zdarzają się wyjątki np. haflinger. Oto przegląd wszystkich stałych kolorów umaszczenia koni.

jazda-konna-rodzaje-siodel

Jazda konna – rodzaje siodeł

Podczas jazdy konnej dużą rolę odgrywa sprzęt jeździecki. Poza odpowiednim strojem, jeździec musi jeszcze pamiętać o odpowiednim bacie czy siodle. Występuje wiele rodzajów siodeł, które są podzielone ze względu na swoje przeznaczenie. Oto przegląd najważniejszych rodzajów siodeł jeździeckich.

co-to-jest-powozenie

Co to jest powożenie?

waga-ciala-w-sportach-jezdzieckich

Waga ciała w sportach jeździeckich

jezdziectwo-czy-konie-zrzucaja-z-grzbietu

Jeździectwo – czy konie zrzucają z grzbietu?

jezdziectwo-czy-konie-czesto-kopia-lub-gryza

Jeździectwo – czy konie często kopią lub gryzą?

jezdziectwo-czy-galopowanie-jest-niebezpieczne

Jeździectwo – czy galopowanie jest niebezpieczne?

hej-przygodo-czyli-rajdy-konne-w-polsce

Hej przygodo, czyli rajdy konne w Polsce

w-zimie-takze-mozna-jezdzic-konno

W zimie także można jeździć konno!

kolory-umaszczenia-koni

Kolory umaszczenia koni

jazda-konna-rodzaje-siodel

Jazda konna – rodzaje siodeł