Jazda konna w terenie, czyli w zgodzie z naturą

Jazdę konną można uprawiać m.in. na terenach leśnych czy polnych. Natura tworzy również przeszkody, które mogą pokonywać konie. Zobacz, jak wygląda jeździectwo w naturalnym środowisku.
Lasy dostępne dla miłośników koni
Jazda konna zdobywa coraz większą popularność. Z biegiem lat wzrasta więc liczba szlaków leśnych, po których można jeździć konno. Należy zaznaczyć, że na niewyznaczonych trasach jeździeckich uprawianie tego sportu jest zabronione. Szlaki konne wyznaczają pracownicy nadleśnictwa. Co ważne, można samemu zgłosić prośbę o wyznaczenie danej trasy. Nadleśnictwo może jednak odmówić wyznaczenia trasy. Powody mogą być różne np. niszczenie nawierzchni przez konie. W większości przypadków korzystanie ze szlaków konnych jest bezpłatne. W przypadku trasy komercyjnej natomiast (używanej np. do wycieczek, rajdów) mogą pojawić się opłaty za korzystanie ze szlaku. Ta sytuacja obowiązuje jednak organizatorów – osoby prywatne najczęściej mają bezpłatny wstęp.
Jak jeździć po leśnych szlakach?
Szlaki jeździeckie często służą również pieszym. Warto zatem dostosować prędkość jazdy do okoliczności. Co więcej, nie można opuszczać danego szlaku (jedynie gdy jest to konieczne np. w celu ominięcia przeszkody). Dobrym sposobem jest trzymanie się środka drogi. W ten sposób jeźdźcy mają szansę zadbać o boczne nawierzchnie, po których poruszają się rowerzyści i piesi. Ponadto, w przypadku dzieci – podczas jazdy konnej powinny przebywać z opiekunem. Najlepszym wyjściem jest więc skorzystanie z usług instruktora jazdy konnej.
Do podstawowych zasad należy również sprzątanie po własnym zwierzęciu. Najlepiej rozpoczynać jazdę po leśnym szlaku z samego rana, a kończyć ją, gdy się ściemnia. Należy także pamiętać o właściwym zachowaniu w stosunku do konia. W naturalnym terenie niekiedy trudno o okiełznanie zwierzęcia. Dlatego też powinno się dobrze przygotować do radzenia sobie z końską agresją.
Nie zawsze można korzystać z konnego szlaku leśnego

Zdarza się, że na leśnych szlakach jeździeckich są wprowadzane okresowe zakazy korzystania. Powodem takiej sytuacji są np. zniszczenia runa leśnego czy zagrożenie pożarowe. W niektórych miejscach natomiast obowiązują stałe zakazy wstępu. Są to m.in. ostoje zwierząt, źródła rzecz i potoków czy tereny zagrożone erozją. Jazda konna jest także często zabroniona na terenie lasów prywatnych.
Ośrodki jeździeckie – jazda w terenie
Część ośrodków jeździeckich oferuje głównie jazdę konną na krytej ujeżdżalni lub padoku. Taka forma treningu jest korzystna ze względu na szybszą naukę tego sportu. Mimo to, jazda w terenie daje dużo więcej możliwości. Przede wszystkim nie jest monotonna. Płynie z tego dużo korzyści zarówno dla jeźdźca, jak i dla konia. Dzięki temu konie oswajają się ze środowiskiem oraz człowiekiem. Niektóre ośrodki jeździeckie organizują także rajdy konne.
Wyjeżdżając w teren warto zabrać ze sobą towarzysza. Szczególnie ważne jest to w przypadku niedoświadczonych jeźdźców. Nie ma co się jednak zrażać. Jazda konna to sport ogólnorozwojowy - i dla ciała, i dla ducha. W terenie skutecznie można nauczyć się dosiadu i poprawić równowagę. Naturalne środowisko zapewnia przecież różnorodność ukształtowania terenu – górki, zjazdy, podjazdy rowy i przeszkody. Na wzniesieniach można trenować półsiad, który dodatkowo odciąża grzbiet konia.
Skoki przez naturalne przeszkody
Wykonywanie skoków przez naturalne przeszkody jest możliwe przede wszystkim w przypadku koni, które mają doświadczenie w skokach na padoku. Przeszkody mogą być różne: zwalone pnie drzew, rowy, leśne szlabany… Warto jednak przed wyruszeniem w teren mieć na uwadze ewentualne przeszkody. Lepszym wyjściem jest wybranie konia, który jest w stanie oddać pojedynczy skok. W takim przypadku nieprzewidziane utrudnienia na szlaku jeździeckim nie będą stanowić żadnego problemu. Podczas dokonywania skoków przez przeszkody należy skrócić strzemiona.
Wodne przygody jeźdźca
Długie przejażdżki wymagają zatrzymania się w pobliżu zbiorników wodnych. Dzięki temu konie mogą się napić. W takiej sytuacji należy jednak sprawdzić głębokość oraz charakter podłoża zbiornika. Konie są ciężkimi zwierzętami, więc łatwo im ugrzęznąć w miękkim gruncie.
Pojenie konia początkowo powinno obejmować kilka łyków. Następnie krótkie oprowadzenie stępem i finalne ugaszenie pragnienia. Warto również przeszkolić konia w zakresie używania każdego rodzaju chodu podczas wchodzenia do wody. Warto również zdjąć siodło – zamoczone może się ślizgać oraz uszkodzić.
Po wyjściu z wody jeździec powinien dokładnie obejrzeć konia w poszukiwaniu otarć czy pijawek. Warto być czujnym – niektóre zbiorniki są pełne ostrych kamieni.
Zaufaj przeczuciom konia
Niekiedy pojawiają się sytuacje, w których koń odmawia posłuszeństwa. Konie charakteryzują się bardzo dobrą intuicją – warto polegać na nich w kwestiach terenu. Zdarza się, że zwierzę nie chce wejść do rzeki lub na podmokły teren. Taka sytuacja powinna oznaczać zmianę szlaku jeździeckiego. Trening jeździecki w terenie w żaden sposób nie może być stresujący dla wierzchowca.
Zobacz, co zrobić, żeby jazda konna była bezpieczna.
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!