Jazda konna w terenie, czyli w zgodzie z naturą

Jazda konna w terenie, czyli w zgodzie z naturą

Jazdę konną można uprawiać m.in. na terenach leśnych czy polnych. Natura tworzy również przeszkody, które mogą pokonywać konie. Zobacz, jak wygląda jeździectwo w naturalnym środowisku.

Lasy dostępne dla miłośników koni

Jazda konna zdobywa coraz większą popularność. Z biegiem lat wzrasta więc liczba szlaków leśnych, po których można jeździć konno. Należy zaznaczyć, że na niewyznaczonych trasach jeździeckich uprawianie tego sportu jest zabronione. Szlaki konne wyznaczają pracownicy nadleśnictwa. Co ważne, można samemu zgłosić prośbę o wyznaczenie danej trasy. Nadleśnictwo może jednak odmówić wyznaczenia trasy. Powody mogą być różne np. niszczenie nawierzchni przez konie. W większości przypadków korzystanie ze szlaków konnych jest bezpłatne. W przypadku trasy komercyjnej natomiast (używanej np. do wycieczek, rajdów) mogą pojawić się opłaty za korzystanie ze szlaku. Ta sytuacja obowiązuje jednak organizatorów – osoby prywatne najczęściej mają bezpłatny wstęp.

Jak jeździć po leśnych szlakach?

Szlaki jeździeckie często służą również pieszym. Warto zatem dostosować prędkość jazdy do okoliczności. Co więcej, nie można opuszczać danego szlaku (jedynie gdy jest to konieczne np. w celu ominięcia przeszkody). Dobrym sposobem jest trzymanie się środka drogi. W ten sposób jeźdźcy mają szansę zadbać o boczne nawierzchnie, po których poruszają się rowerzyści i piesi. Ponadto, w przypadku dzieci – podczas jazdy konnej powinny przebywać z opiekunem. Najlepszym wyjściem jest więc skorzystanie z usług instruktora jazdy konnej.
Do podstawowych zasad należy również sprzątanie po własnym zwierzęciu. Najlepiej rozpoczynać jazdę po leśnym szlaku z samego rana, a kończyć ją, gdy się ściemnia. Należy także pamiętać o właściwym zachowaniu w stosunku do konia. W naturalnym terenie niekiedy trudno o okiełznanie zwierzęcia. Dlatego też powinno się dobrze przygotować do radzenia sobie z końską agresją

Nie zawsze można korzystać z konnego szlaku leśnego
Jazda konna w terenie

Zdarza się, że na leśnych szlakach jeździeckich są wprowadzane okresowe zakazy korzystania. Powodem takiej sytuacji są np. zniszczenia runa leśnego czy zagrożenie pożarowe. W niektórych miejscach natomiast obowiązują stałe zakazy wstępu. Są to m.in. ostoje zwierząt, źródła rzecz i potoków czy tereny zagrożone erozją. Jazda konna jest także często zabroniona na terenie lasów prywatnych.

Ośrodki jeździeckie – jazda w terenie

Część ośrodków jeździeckich oferuje głównie jazdę konną na krytej ujeżdżalni lub padoku. Taka forma treningu jest korzystna ze względu na szybszą naukę tego sportu. Mimo to, jazda w terenie daje dużo więcej możliwości. Przede wszystkim nie jest monotonna. Płynie z tego dużo korzyści zarówno dla jeźdźca, jak i dla konia. Dzięki temu konie oswajają się ze środowiskiem oraz człowiekiem. Niektóre ośrodki jeździeckie organizują także rajdy konne.

Wyjeżdżając w teren warto zabrać ze sobą towarzysza. Szczególnie ważne jest to w przypadku niedoświadczonych jeźdźców. Nie ma co się jednak zrażać. Jazda konna to sport ogólnorozwojowy - i dla ciała, i dla ducha. W terenie skutecznie można nauczyć się dosiadu i poprawić równowagę. Naturalne środowisko zapewnia przecież różnorodność ukształtowania terenu – górki, zjazdy, podjazdy rowy i przeszkody. Na wzniesieniach można trenować półsiad, który dodatkowo odciąża grzbiet konia.

Skoki przez naturalne przeszkody

Wykonywanie skoków przez naturalne przeszkody jest możliwe przede wszystkim w przypadku koni, które mają doświadczenie w skokach na padoku. Przeszkody mogą być różne: zwalone pnie drzew, rowy, leśne szlabany… Warto jednak przed wyruszeniem w teren mieć na uwadze ewentualne przeszkody. Lepszym wyjściem jest wybranie konia, który jest w stanie oddać pojedynczy skok. W takim przypadku nieprzewidziane utrudnienia na szlaku jeździeckim nie będą stanowić żadnego problemu. Podczas dokonywania skoków przez przeszkody należy skrócić strzemiona.

Wodne przygody jeźdźca

Długie przejażdżki wymagają zatrzymania się w pobliżu zbiorników wodnych. Dzięki temu konie mogą się napić. W takiej sytuacji należy jednak sprawdzić głębokość oraz charakter podłoża zbiornika. Konie są ciężkimi zwierzętami, więc łatwo im ugrzęznąć w miękkim gruncie.

Pojenie konia początkowo powinno obejmować kilka łyków. Następnie krótkie oprowadzenie stępem i finalne ugaszenie pragnienia. Warto również przeszkolić konia w zakresie używania każdego rodzaju chodu podczas wchodzenia do wody. Warto również zdjąć siodło – zamoczone może się ślizgać oraz uszkodzić.

Po wyjściu z wody jeździec powinien dokładnie obejrzeć konia w poszukiwaniu otarć czy pijawek. Warto być czujnym – niektóre zbiorniki są pełne ostrych kamieni.

Zaufaj przeczuciom konia

Niekiedy pojawiają się sytuacje, w których koń odmawia posłuszeństwa. Konie charakteryzują się bardzo dobrą intuicją – warto polegać na nich w kwestiach terenu. Zdarza się, że zwierzę nie chce wejść do rzeki lub na podmokły teren. Taka sytuacja powinna oznaczać zmianę szlaku jeździeckiego. Trening jeździecki w terenie w żaden sposób nie może być stresujący dla wierzchowca.
Zobacz, co zrobić, żeby jazda konna była bezpieczna

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Dominika Górska 1 10 kwietnia 2018  2321

Dodaj komentarz

  • Mamcia
    10 kwietnia 2018
    Aż się chce tak pojeździć w terenie. A w tym tygodniu pogoda sprzyja

Artykuły z kategorii: Jazda Konna

pomysl-na-urlop-jazda-konna-w-gorach

Pomysł na urlop – jazda konna w górach

Jesteś miłośnikiem koni i od lat jeździsz konno? A może chcesz połączyć przyjemne z pożytecznym wybierając się na wakacyjny urlop do miejscowości, w których wypoczniesz i pojeździsz na koniu? Proponujemy kilka miejsc w górach, które warto odwiedzić w wakacje i zasmakować w lokalnych atrakcjach.

jak-jazda-konna-wplywa-na-sylwetke

Jak jazda konna wpływa na sylwetkę?

Jazda konna to sposób na poprawę samopoczucia i zdrowia, ale także na odchudzanie. Poza tym, że w trakcie jazdy się relaksujemy – mamy szansę również na spalenie niepotrzebnych kalorii. Zobacz, jak treningi jazdy konnej wpłyną na twoją sylwetkę!

ile-kosztuje-nauka-jazdy-konno-dla-dzieci

Ile kosztuje nauka jazdy konno dla dzieci?

Jazda konna dla dzieci, jest przede wszystkim możliwością obcowania z naturą i zwierzętami, ale także świetną formą spędzania wolnego czasu. Jeżeli chcemy, aby dziecko na długo związało swoją karierę z jeździectwem, to warto jest zapoznać je z tą dyscypliną jak najwcześniej. Dowiedz się zatem ile należy zapłacić za naukę jazdy konno i z czym się wiąże ten sport.

zawody-jezdzieckie-czym-sa-i-jakie-sa-ich-warunki

Zawody jeździeckie – czym są i jakie są ich warunki?

Jazda konno to drogi i dosyć wymagający sport, dla bardzo odważnych. Wymaga wielu lat praktyki i doskonałego wyszkolenia siebie oraz jak najlepszego poznania swojego partnera – konia. Gdzie i kiedy odbywają się zawody jeździeckie i kto może wziąć w nich udział?

jezdziectwo-naturalne-czyli-sport-blizszy-naturze

Jeździectwo naturalne, czyli sport bliższy naturze

Wielu z Nas myśli o jeździectwie naturalnym jako o sporcie. I tak właśnie jest, jednak tego rodzaju jazda konno jest nieco inna. To nie tylko sport elitarny, ale także wymagający i uczący. Chcesz się dowiedzieć więcej na temat naturalnej jazdy konno? Jak rozpocząć treningi i czy każdy może z nich skorzystać?

jazda-konna-nauka-od-podstaw-nie-tylko-dla-dzieci-jak-zaczac

Jazda konna: nauka od podstaw nie tylko dla dzieci. Jak zacząć?

Aktywny wolny czas to świetny patent na dobrą kondycję - a jeśli czas wolny możemy spędzać na świeżym powietrzu, to już w ogóle wygrywamy życie. Jazda konna to dobry sposób na spędzanie wolnego czasu i podejmowanie aktywności rekreacyjno-sportowej. Co zrobić, by nauka nie poszła w las i jak zacząć?

jezdziectwo-sportowe-czym-to-tak-naprawde-jest

Jeździectwo sportowe: czym to tak naprawdę jest?

Czy jazda konna nie kojarzy nam się ze skokami przez płotki i wyścigiem konnym z różnymi manewrami? Jeśli tak jest, pora zmienić takie postrzeganie. Jazda konna to raczej aktywność rekreacyjna. Jeździectwo sportowe to zupełnie inna bajka, a jeśli już złapiemy bakcyla, nie będziemy mogli przestać!

podstawy-jazdy-konnej-jak-sie-przygotowac-i-jak-wygladaja-pierwsze-zajecia

Podstawy jazdy konnej - jak się przygotować i jak wyglądają pierwsze zajęcia?

Można by rzec, że jeździectwo to sport idealny. Kontakt ze zwierzęciem bardzo pozytywnie wpływa na stan umysłu i wycisza emocje. Nie bez powodu prowadzone są specjalne zajęcia z hipoterapii z elementami jeździectwa. Jeśli marzysz o rozpoczęciu tej przygody, podstawy jazdy konnej są dla ciebie!

nauka-jazdy-konnej-warszawa-i-okolice-przydatne-informacje

Nauka jazdy konnej Warszawa i okolice – przydatne informacje

Jazda konna w Warszawie i okolicach jest dość popularnym sportem. Ze względu na zainteresowanie powstało bardzo dużo ciekawych miejsc do nauki jazdy konnej w Warszawie i jej okolicach. Informacje o cenach za jazdę konną, o tym jak wygląda nauka jazdy konnej dla dzieci i dorosłych oraz o wielu kwestiach wyboru – przeczytacie niżej.

jezdziectwo-poznan-czy-ten-sport-jest-drogi

Jeździectwo Poznań – czy ten sport jest drogi?

Jazda konna może być świetną przygodą zarówno dla osób młodych, jak i starszych. Zastanawiasz się jak zacząć? Ile kosztuje godzina lekcyjna jazdy konnej w Poznaniu? Jeśli jesteś zainteresowany jazdą konną w Poznaniu – to ten artykuł jest dla Ciebie. Przedstawimy Ci podstawowe informacje o treningach jeździeckich i ich cenie.

pomysl-na-urlop-jazda-konna-w-gorach

Pomysł na urlop – jazda konna w górach

Jesteś miłośnikiem koni i od lat jeździsz konno? A może chcesz połączyć przyjemne z pożytecznym wybierając się na wakacyjny urlop do miejscowości, w których wypoczniesz i pojeździsz na koniu? Proponujemy kilka miejsc w górach, które warto odwiedzić w wakacje i zasmakować w lokalnych atrakcjach.

jak-jazda-konna-wplywa-na-sylwetke

Jak jazda konna wpływa na sylwetkę?

Jazda konna to sposób na poprawę samopoczucia i zdrowia, ale także na odchudzanie. Poza tym, że w trakcie jazdy się relaksujemy – mamy szansę również na spalenie niepotrzebnych kalorii. Zobacz, jak treningi jazdy konnej wpłyną na twoją sylwetkę!

ile-kosztuje-nauka-jazdy-konno-dla-dzieci

Ile kosztuje nauka jazdy konno dla dzieci?

Jazda konna dla dzieci, jest przede wszystkim możliwością obcowania z naturą i zwierzętami, ale także świetną formą spędzania wolnego czasu. Jeżeli chcemy, aby dziecko na długo związało swoją karierę z jeździectwem, to warto jest zapoznać je z tą dyscypliną jak najwcześniej. Dowiedz się zatem ile należy zapłacić za naukę jazdy konno i z czym się wiąże ten sport.

zawody-jezdzieckie-czym-sa-i-jakie-sa-ich-warunki

Zawody jeździeckie – czym są i jakie są ich warunki?

Jazda konno to drogi i dosyć wymagający sport, dla bardzo odważnych. Wymaga wielu lat praktyki i doskonałego wyszkolenia siebie oraz jak najlepszego poznania swojego partnera – konia. Gdzie i kiedy odbywają się zawody jeździeckie i kto może wziąć w nich udział?

jezdziectwo-naturalne-czyli-sport-blizszy-naturze

Jeździectwo naturalne, czyli sport bliższy naturze

Wielu z Nas myśli o jeździectwie naturalnym jako o sporcie. I tak właśnie jest, jednak tego rodzaju jazda konno jest nieco inna. To nie tylko sport elitarny, ale także wymagający i uczący. Chcesz się dowiedzieć więcej na temat naturalnej jazdy konno? Jak rozpocząć treningi i czy każdy może z nich skorzystać?

jazda-konna-nauka-od-podstaw-nie-tylko-dla-dzieci-jak-zaczac

Jazda konna: nauka od podstaw nie tylko dla dzieci. Jak zacząć?

Aktywny wolny czas to świetny patent na dobrą kondycję - a jeśli czas wolny możemy spędzać na świeżym powietrzu, to już w ogóle wygrywamy życie. Jazda konna to dobry sposób na spędzanie wolnego czasu i podejmowanie aktywności rekreacyjno-sportowej. Co zrobić, by nauka nie poszła w las i jak zacząć?

jezdziectwo-sportowe-czym-to-tak-naprawde-jest

Jeździectwo sportowe: czym to tak naprawdę jest?

Czy jazda konna nie kojarzy nam się ze skokami przez płotki i wyścigiem konnym z różnymi manewrami? Jeśli tak jest, pora zmienić takie postrzeganie. Jazda konna to raczej aktywność rekreacyjna. Jeździectwo sportowe to zupełnie inna bajka, a jeśli już złapiemy bakcyla, nie będziemy mogli przestać!

podstawy-jazdy-konnej-jak-sie-przygotowac-i-jak-wygladaja-pierwsze-zajecia

Podstawy jazdy konnej - jak się przygotować i jak wyglądają pierwsze zajęcia?

Można by rzec, że jeździectwo to sport idealny. Kontakt ze zwierzęciem bardzo pozytywnie wpływa na stan umysłu i wycisza emocje. Nie bez powodu prowadzone są specjalne zajęcia z hipoterapii z elementami jeździectwa. Jeśli marzysz o rozpoczęciu tej przygody, podstawy jazdy konnej są dla ciebie!

nauka-jazdy-konnej-warszawa-i-okolice-przydatne-informacje

Nauka jazdy konnej Warszawa i okolice – przydatne informacje

Jazda konna w Warszawie i okolicach jest dość popularnym sportem. Ze względu na zainteresowanie powstało bardzo dużo ciekawych miejsc do nauki jazdy konnej w Warszawie i jej okolicach. Informacje o cenach za jazdę konną, o tym jak wygląda nauka jazdy konnej dla dzieci i dorosłych oraz o wielu kwestiach wyboru – przeczytacie niżej.

jezdziectwo-poznan-czy-ten-sport-jest-drogi

Jeździectwo Poznań – czy ten sport jest drogi?

Jazda konna może być świetną przygodą zarówno dla osób młodych, jak i starszych. Zastanawiasz się jak zacząć? Ile kosztuje godzina lekcyjna jazdy konnej w Poznaniu? Jeśli jesteś zainteresowany jazdą konną w Poznaniu – to ten artykuł jest dla Ciebie. Przedstawimy Ci podstawowe informacje o treningach jeździeckich i ich cenie.