>

Jazda konna w terenie, czyli w zgodzie z naturą

Jazda konna w terenie, czyli w zgodzie z naturą

Jazdę konną można uprawiać m.in. na terenach leśnych czy polnych. Natura tworzy również przeszkody, które mogą pokonywać konie. Zobacz, jak wygląda jeździectwo w naturalnym środowisku.

Lasy dostępne dla miłośników koni

Jazda konna zdobywa coraz większą popularność. Z biegiem lat wzrasta więc liczba szlaków leśnych, po których można jeździć konno. Należy zaznaczyć, że na niewyznaczonych trasach jeździeckich uprawianie tego sportu jest zabronione. Szlaki konne wyznaczają pracownicy nadleśnictwa. Co ważne, można samemu zgłosić prośbę o wyznaczenie danej trasy. Nadleśnictwo może jednak odmówić wyznaczenia trasy. Powody mogą być różne np. niszczenie nawierzchni przez konie. W większości przypadków korzystanie ze szlaków konnych jest bezpłatne. W przypadku trasy komercyjnej natomiast (używanej np. do wycieczek, rajdów) mogą pojawić się opłaty za korzystanie ze szlaku. Ta sytuacja obowiązuje jednak organizatorów – osoby prywatne najczęściej m

ają bezpłatny wstęp.

Jak jeździć po leśnych szlakach?

Szlaki jeździeckie często służą również pieszym. Warto zatem dostosować prędkość jazdy do okoliczności. Co więcej, nie można opuszczać danego szlaku (jedynie gdy jest to konieczne np. w celu ominięcia przeszkody). Dobrym sposobem jest trzymanie się środka drogi. W ten sposób jeźdźcy mają szansę zadbać o boczne nawierzchnie, po których poruszają się rowerzyści i piesi. Ponadto, w przypadku dzieci – podczas jazdy konnej powinny przebywać z opiekunem. Najlepszym wyjściem jest więc skorzystanie z usług instruktora jazdy konnej.
Do podstawowych zasad należy również sprzątanie po własnym zwierzęciu. Najlepiej rozpoczynać jazdę po leśnym szlaku z samego rana, a kończyć ją, gdy się ściemnia. Należy także pamiętać o właściwym zachowaniu w stosunku do konia. W naturalnym terenie niekiedy trudno o okiełznanie zwierzęcia. Dlatego też powinno się dobrze przygotować do radzenia sobie z końską agresją

Nie zawsze można korzystać z konnego szlaku leśnego
Jazda konna w terenie

Zdarza się, że na leśnych szlakach jeździeckich są wprowadzane okresowe zakazy korzystania. Powodem takiej sytuacji są np. zniszczenia runa leśnego czy zagrożenie pożarowe. W niektórych miejscach natomiast obowiązują stałe zakazy wstępu. Są to m.in. ostoje zwierząt, źródła rzecz i potoków czy tereny zagrożone erozją. Jazda konna jest także często zabroniona na terenie lasów prywatnych.

Ośrodki jeździeckie – jazda w terenie

Część ośrodków jeździeckich oferuje głównie jazdę konną na krytej ujeżdżalni lub padoku. Taka forma treningu jest korzystna ze względu na szybszą naukę tego sportu. Mimo to, jazda w terenie daje dużo więcej możliwości. Przede wszystkim nie jest monotonna. Płynie z tego dużo korzyści zarówno dla jeźdźca, jak i dla konia. Dzięki temu konie oswajają się ze środowiskiem oraz człowiekiem. Niektóre ośrodki jeździeckie organizują także rajdy konne.

Wyjeżdżając w teren warto zabrać ze sobą towarzysza. Szczególnie ważne jest to w przypadku niedoświadczonych jeźdźców. Nie ma co się jednak zrażać. Jazda konna to sport ogólnorozwojowy - i dla ciała, i dla ducha. W terenie skutecznie można nauczyć się dosiadu i poprawić równowagę. Naturalne środowisko zapewnia przecież różnorodność ukształtowania terenu – górki, zjazdy, podjazdy rowy i przeszkody. Na wzniesieniach można trenować półsiad, który dodatkowo odciąża grzbiet konia.

Skoki przez naturalne przeszkody

Wykonywanie skoków przez naturalne przeszkody jest możliwe przede wszystkim w przypadku koni, które mają doświadczenie w skokach na padoku. Przeszkody mogą być różne: zwalone pnie drzew, rowy, leśne szlabany… Warto jednak przed wyruszeniem w teren mieć na uwadze ewentualne przeszkody. Lepszym wyjściem jest wybranie konia, który jest w stanie oddać pojedynczy skok. W takim przypadku nieprzewidziane utrudnienia na szlaku jeździeckim nie będą stanowić żadnego problemu. Podczas dokonywania skoków przez przeszkody należy skrócić strzemiona.

Wodne przygody jeźdźca

Długie przejażdżki wymagają zatrzymania się w pobliżu zbiorników wodnych. Dzięki temu konie mogą się napić. W takiej sytuacji należy jednak sprawdzić głębokość oraz charakter podłoża zbiornika. Konie są ciężkimi zwierzętami, więc łatwo im ugrzęznąć w miękkim gruncie.

Pojenie konia początkowo powinno obejmować kilka łyków. Następnie krótkie oprowadzenie stępem i finalne ugaszenie pragnienia. Warto również przeszkolić konia w zakresie używania każdego rodzaju chodu podczas wchodzenia do wody. Warto również zdjąć siodło – zamoczone może się ślizgać oraz uszkodzić.

Po wyjściu z wody jeździec powinien dokładnie obejrzeć konia w poszukiwaniu otarć czy pijawek. Warto być czujnym – niektóre zbiorniki są pełne ostrych kamieni.

Zaufaj przeczuciom konia

Niekiedy pojawiają się sytuacje, w których koń odmawia posłuszeństwa. Konie charakteryzują się bardzo dobrą intuicją – warto polegać na nich w kwestiach terenu. Zdarza się, że zwierzę nie chce wejść do rzeki lub na podmokły teren. Taka sytuacja powinna oznaczać zmianę szlaku jeździeckiego. Trening jeździecki w terenie w żaden sposób nie może być stresujący dla wierzchowca.
Zobacz, co zrobić, żeby jazda konna była bezpieczna

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Dominika Górska 1 10 kwietnia 2018  < 1000

Dodaj komentarz

  • Mamcia
    10 kwietnia 2018
    Aż się chce tak pojeździć w terenie. A w tym tygodniu pogoda sprzyja

Artykuły z kategorii: Jazda Konna

jezdziectwo-czy-upadek-z-konia-jest-bolesny

Jeździectwo – czy upadek z konia jest bolesny?

Konie są zwierzętami, które mogą się wystraszyć i zacząć wierzgać lub galopować. Jeżdżenie konno rodzi ryzyko szybszego lub późniejszego upadku. Zobacz, co może się stać podczas upadku z konia. Poznaj sposoby na zwiększenie własnego bezpieczeństwa podczas jazdy konnej.

jak-wyglada-kurs-jazdy-konnej

Jak wygląda kurs jazdy konnej?

Kursy jazdy konnej różnią się w zależności od stopnia zaawansowania trenującego czy oczekiwanych efektów. Zobacz, jak wygląda pierwsza lekcja jeździectwa, czego powinno się oczekiwać od całego kursu oraz ile czasu zajmuje nauczenie się samodzielnego jeżdżenia na koniu.

czym-jest-hipoterapia

Czym jest hipoterapia?

Zdolności terapeutyczne koni znane są już od starożytności. W nowoczesnej medycynie jednak hipoterapia pojawiła się na przełomie lat 50. i 60. ubiegłego stulecia. Oto, na czym polega te metoda rehabilitacji psychoruchowej. Kto może skorzystać na leczniczej mocy koni?

jazda-na-koniu-co-zrobic-zeby-byla-bezpieczna

Jazda na koniu – co zrobić, żeby była bezpieczna?

Podczas jazdy konnej ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno jeźdźcowi, jak i wierzchowcowi. W jeździectwie obowiązuje kilka zasad, które chronią jeźdźca i konia przed kontuzjami czy zagrożeniem zdrowia. Zobacz, czego należy przestrzegać, by czerpać jak najwięcej przyjemności z bezpiecznej jazdy konnej.

co-to-jest-powozenie

Co to jest powożenie?

Powożenie to konkurencja jeździecka wywodząca się w XI wieku p.n.e. Sport ten był niezwykle popularny w Starożytnym Egipcie, ale w obecnych czasach również ma wielu zwolenników. Sprawdź czym jest powożenie i jak wygląda konkurs jeździecki.

waga-ciala-w-sportach-jezdzieckich

Waga ciała w sportach jeździeckich

Uprawianie jazdy konnej, zarówno zawodowo, jak i rekreacyjnie wiąże się z utrzymaniem prawidłowej wagi. Waga jeźdźca ma duże znaczenie w osiąganiu postępów i wyników. Zobacz, jakie są zależności pomiędzy wagą konia a wagą jeźdźca. Czy bez względu na wagę można wystartować w zawodach w ujeżdżenie oraz zostać dżokejem?

jezdziectwo-czy-konie-zrzucaja-z-grzbietu

Jeździectwo – czy konie zrzucają z grzbietu?

Jazda konna wymaga dużego przygotowania ze strony jeźdźca i konia. Czy prawdą jest, że konie zrzucają z grzbietu? Jak uniknąć upadku z konia?

jezdziectwo-czy-konie-czesto-kopia-lub-gryza

Jeździectwo – czy konie często kopią lub gryzą?

Konie należą do łagodnych zwierząt. Zdarza się jednak, że zachowują się nieprzewidywalnie. Mogą kopnąć, ugryźć… Co jest powodem takich zachowań wierzchowców? Jak często konie gryzą lub kopią?

jezdziectwo-czy-galopowanie-jest-niebezpieczne

Jeździectwo – czy galopowanie jest niebezpieczne?

Galop należy do naturalnych chodów konia. Często słyszy się różne opinie na temat zagrożeń, które mogą się pojawić podczas galopowania. Zobacz, czym właściwie jest galopowanie i czy naprawdę jest niebezpieczne.

jezdziectwo-czy-upadek-z-konia-jest-bolesny

Jeździectwo – czy upadek z konia jest bolesny?

jak-wyglada-kurs-jazdy-konnej

Jak wygląda kurs jazdy konnej?

czym-jest-hipoterapia

Czym jest hipoterapia?

jazda-na-koniu-co-zrobic-zeby-byla-bezpieczna

Jazda na koniu – co zrobić, żeby była bezpieczna?

co-to-jest-powozenie

Co to jest powożenie?

waga-ciala-w-sportach-jezdzieckich

Waga ciała w sportach jeździeckich

jezdziectwo-czy-konie-zrzucaja-z-grzbietu

Jeździectwo – czy konie zrzucają z grzbietu?

jezdziectwo-czy-konie-czesto-kopia-lub-gryza

Jeździectwo – czy konie często kopią lub gryzą?

jezdziectwo-czy-galopowanie-jest-niebezpieczne

Jeździectwo – czy galopowanie jest niebezpieczne?