Jazda konna – rodzaje siodeł

Jazda konna – rodzaje siodeł

Podczas jazdy konnej dużą rolę odgrywa sprzęt jeździecki. Poza odpowiednim strojem, jeździec musi jeszcze pamiętać o odpowiednim bacie czy siodle. Występuje wiele rodzajów siodeł, które są podzielone ze względu na swoje przeznaczenie. Oto przegląd najważniejszych rodzajów siodeł jeździeckich.

Słowniczek jeździecki

 • Tybinki – część boku siodła (tybinka wraz z poduszką kolanową tworzą bok siodła), na której jeździec opiera kolano;
 • Puśliska – skórzane paski, na których wiszą strzemiona;
 • Przystulice – płat grubszej i sztywniejszej skóry na spodzie siodła;
 • Przystuły – paski, do których zapina się popręg;
 • Popręg – pas, który zapina się pod brzuchem konia, czasem dwa cieńsze pasy na obu końcach siodła;
 • Łęk – element stelażu siodła;
 • Siedzisko – miejsce pomiędzy łękami;
 • Strzemiona – metalowe lub skórzane uchwyty, na których jeździec stawia stopy;
 • Terlica – szkielet całego siodła.

Jak wybrać odpowiednie siodło?

W trakcie wybierania siodła kluczowe jest określenie jego przeznaczenia. Każde z siodeł przeznaczone jest do określonej dyscypliny jeździeckiej (np. skokowe, ujeżdżeniowe). Duże znaczenie ma również odpowiednie dopasowanie siodła zarówno do jeźdźca, jak i do konia. Nie może być ono zbyt duże, ani zbyt małe. Jeździec powinien idealnie się w nim mieścić. Co więcej, ważna jest także odpowiednia długość tybinek, które wpływają na dosiad jeźdźca oraz regulują działanie pomocy jeździeckich, zwłaszcza łydek. Należy również pamiętać o ułożeniu poduszek kolanowych – odpowiednie dopasowanie puślisk powinno powodować ułożenie ud jeźdźca tuż za poduszkami.

rodzaje siodeł jeździeckich do konia siodłania

Właściwe dopasowanie siodła do konia zapobiega powstawaniu obtarć oraz urazów kręgosłupa zwierzęcia. Dobre siodło to takie, które odpowiednio rozkłada ciężar jeźdźca. Przede wszystkim nie może ono zsuwać się na żadną ze stron. Ponadto, ważne jest, by przestrzeń pod ławkami (lub terlicą) nie stykała się z grzbietem konia. Siodło powinno być stabilne na tyle, by nie podskakiwało podczas ruchu zwierzęcia.

Rodzaje siodeł

Zobacz na jakich siodłach można jeździć konno.

1. Siodło wszechstronne

Najbardziej popularny typ siodła. Nazywane również „siodłem pośrednim” ze względu na swoje przeznaczenie – skoki oraz ujeżdżanie. Nie jest przypisane do konkretnej dyscypliny jeździeckiej. Doskonale sprawdza się podczas nauki jazdy, treningu młodych koni, polowań czy spacerów. Siodło wszechstronne jest wykorzystywane również w jeździectwie rekreacyjnym. Posiada poduszki kolanowe (mniejsze niż w siodle skokowym). Szerokie siedzisko pozwala na rozłożenie ciężaru jeźdźca na większej powierzchni. Siodła wszechstronne przeważnie są wykonane ze skóry.

2. Siodło skokowe

Zgodnie z nazwą – jego przeznaczeniem są głównie skoki. Siodło skokowe posiada płaskie siedzisko. Dzięki niemu jeździec bez trudu podąża za ruchem konia oraz dopasowuje się do zmiany ciężkości. Ponadto, ten typ siodła charakteryzuje się zamkami puślisk zamieszczonymi z przodu. Takie ułożenie ułatwia jeźdźcowi przyjęcie przedniego dosiadu. Siodło jest wyposażone w poduszki kolanowe oraz łydkowe, dzięki którym dosiad staje się łatwiejszy, a każda faza skoku – stabilniejsza. Ten rodzaj siodła nie sprawdzi się na rajdach ani terenach.

3. Siodło ujeżdżeniowe

Zgodnie z nazwą – przeznaczone do jazdy ujeżdżeniowej. Jest wyposażone w proste tybinki i przystulice, dłuższe od tych występujących w siodle wszechstronnym. Ponadto, posiada ono wałki ułatwiające właściwe ułożenie nóg jeźdźca, znajdujące się pod tybinkami na przystulicach. Zastosowane są także długie przystuły – konieczne podczas zapięcia ujeżdżeniowego popręgu. Zamki puślisk są zamieszczone z tyłu w ten sposób, by puśliska zwisały przez środek tybinek. Siodło ujeżdżeniowe charakteryzuje się głębokim siedziskiem i długą poduszką kolanową. Dzięki temu jeździec może odpowiednio dopasować ułożenie nóg.

4. Siodło westernowe

Przystosowane do jazdy westernowej oraz w tereny. Charakteryzuje się bardzo szerokim siedziskiem, zapewniającym komfort podczas jazdy konnej. Posiada wyjątkowo dużą wagę, ale jego ciężar rozkłada się na dużej powierzchni grzbietu konia. Siodło westernowe jest wyposażone w bardzo szerokie i wyprofilowane puśliska – dzięki nim zmniejsza się ryzyko obtarć nóg jeźdźca. W takim typie siodła występują najczęściej drewniane strzemiona. Ponadto, przedni łęk jest wysoki oraz zakończony kulą (nazywa się go „rogiem”). Taka konstrukcja siodła pozwala na ułatwienie łapania bydła na lasso. Siodło westernowe mocuje się na grzbiecie za pomocą dwóch popręgów.

5. Siodło wyścigowe

Ten typ siodeł charakteryzuje się bardzo małą wagą. Te najlżejsze tzw. klepki (ważą niecałe 200 g) są stosowane podczas gonitw płaskich. Podczas gonitw płotowych stosuje się solidniejsze i cięższe siodła. W siodle wyścigowym tybinki są ustawione maksymalnie do przodu, dzięki temu są dobrze dopasowane do wyjątkowo krótkich puślisk. Tradycyjne siodła tego typu miały drewniane terlice. Obecnie jednak wykonuje się je z żywicy poliestrowej.

 

6. Kulbaka

Sidło przeznaczone głównie dla jeźdźców kawalerii. Ten typ siodła ma wysokie łęki, dzięki którym jeździec pewnie trzyma się w siodle podczas walki szablą. W kulbace jest również głębokie siedzisko. Doskonale sprawdza się podczas jazdy w tereny oraz na rajdach.

7. Damskie siodło tzw. boczne

siodło skokowe przez przeszkody jeździectwo konna

Damskie siodła są przystosowane do jazdy z obiema nogami z lewej strony. Posiada ono płaskie siedzisko oraz dwa wyprofilowane oparcia dla nóg. Jeździec siedzi wyprostowany w kierunku jazdy. Lewa noga znajduje się w strzemieniu, prawa natomiast jest przełożona przez przedni łęk na lewą stronę siodła. Obecna konstrukcja damskiego siodła umożliwia jazdę w kłusie oraz galopie, często także skoki.

8. Siodło rajdowe

Zazwyczaj siedzisko jest miękkie, duże i wyjątkowo wygodne. Siodło rajdowe pozwala na równomierne rozłożenie ciężaru jeźdźca na bokach i grzbiecie konia. Dzięki temu dosiad jest stabilny. Co więcej, w większości tego typu siodeł występują uchwyty, których można się przytrzymać podczas jazdy. Niektóre modele mają także specjalne uchwyty, do których można przyczepić sakwy. Zgodnie z nazwą jest wykorzystywane podczas długodystansowych rajdów konnych. Obecnie są rzadko używane.

9. Siodło wyścigowe (tzw. klapka)

Przede wszystkim charakteryzuje się małą wagą. Do najlżejszych modeli należą te, stosowane podczas gonitw płaskich. Mają płaskie siedziska oraz maksymalnie ustawione do przodu tybinki. Dzięki temu doskonale dopasowują się do krótkich puślisk. W gonitwach płotowych i przeszkodowych używa się znacznie cięższych i solidniejszych siodeł. Popręgi w siodłach wyścigowych przebiegają pod brzuchem wierzchowca oraz obejmują całe siodło.

Dominika Górska 3 7 listopada 2016  2458

Dodaj komentarz

 • Jan
  18 stycznia 2017
  Polubiłem westernowe. Na dłuższe, rajdowe trasy - idealne
 • Sylwia
  10 listopada 2016
  Ja ciągle jeżdżę na wszechstronnym. Jest najwygodniejsze i najbardziej uniwersalne. Choć marzy mi się wyglądać jak dama w pięknej sukni na bocznym siodle... Och, ale tak to tylko w filmach :0
 • Mapetka
  7 listopada 2016
  Przydatny materiał, szczególnie ten słowniczek. Początkujący i laicy mogą wszystko zrozumieć. I o to chodzi, wiedza powinna być dostępna dla wszystkich, niezależnie od stopnia zaawansowania w danej dziedzinie.

Artykuły z kategorii: Jazda Konna

nauka-jazdy-konnej-lublin-i-okolice-gdzie-mozna-pojezdzic-konno

Nauka jazdy konnej Lublin i okolice – gdzie można pojeździć konno?

Jazda konna w Lublinie – coś co nas interesuje. Jak jednak wybrać odpowiednią stadninę? Jakie kryteria zastosować podczas poszukiwania nauki jazdy konnej w Lublinie i okolicach? O cenach za jazdę konną, o tym jak wygląda nauka jazdy konnej dla dzieci w Lublinie oraz o wielu kwestiach wyboru nauki jazdy konnej – przeczytacie niżej.

jezdziectwo-czy-upadek-z-konia-jest-bolesny

Jeździectwo – czy upadek z konia jest bolesny?

Konie są zwierzętami, które mogą się wystraszyć i zacząć wierzgać lub galopować. Jeżdżenie konno rodzi ryzyko szybszego lub późniejszego upadku. Zobacz, co może się stać podczas upadku z konia. Poznaj sposoby na zwiększenie własnego bezpieczeństwa podczas jazdy konnej.

jazda-konna-w-terenie-czyli-w-zgodzie-z-natura

Jazda konna w terenie, czyli w zgodzie z naturą

Jazdę konną można uprawiać m.in. na terenach leśnych czy polnych. Natura tworzy również przeszkody, które mogą pokonywać konie. Zobacz, jak wygląda jeździectwo w naturalnym środowisku.

jak-wyglada-kurs-jazdy-konnej

Jak wygląda kurs jazdy konnej?

Kursy jazdy konnej różnią się w zależności od stopnia zaawansowania trenującego czy oczekiwanych efektów. Zobacz, jak wygląda pierwsza lekcja jeździectwa, czego powinno się oczekiwać od całego kursu oraz ile czasu zajmuje nauczenie się samodzielnego jeżdżenia na koniu.

czym-jest-hipoterapia

Czym jest hipoterapia?

Zdolności terapeutyczne koni znane są już od starożytności. W nowoczesnej medycynie jednak hipoterapia pojawiła się na przełomie lat 50. i 60. ubiegłego stulecia. Oto, na czym polega te metoda rehabilitacji psychoruchowej. Kto może skorzystać na leczniczej mocy koni?

jazda-na-koniu-co-zrobic-zeby-byla-bezpieczna

Jazda na koniu – co zrobić, żeby była bezpieczna?

Podczas jazdy konnej ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno jeźdźcowi, jak i wierzchowcowi. W jeździectwie obowiązuje kilka zasad, które chronią jeźdźca i konia przed kontuzjami czy zagrożeniem zdrowia. Zobacz, czego należy przestrzegać, by czerpać jak najwięcej przyjemności z bezpiecznej jazdy konnej.

co-to-jest-powozenie

Co to jest powożenie?

Powożenie to konkurencja jeździecka wywodząca się w XI wieku p.n.e. Sport ten był niezwykle popularny w Starożytnym Egipcie, ale w obecnych czasach również ma wielu zwolenników. Sprawdź czym jest powożenie i jak wygląda konkurs jeździecki.

waga-ciala-w-sportach-jezdzieckich

Waga ciała w sportach jeździeckich

Uprawianie jazdy konnej, zarówno zawodowo, jak i rekreacyjnie wiąże się z utrzymaniem prawidłowej wagi. Waga jeźdźca ma duże znaczenie w osiąganiu postępów i wyników. Zobacz, jakie są zależności pomiędzy wagą konia a wagą jeźdźca. Czy bez względu na wagę można wystartować w zawodach w ujeżdżenie oraz zostać dżokejem?

jezdziectwo-czy-konie-zrzucaja-z-grzbietu

Jeździectwo – czy konie zrzucają z grzbietu?

Jazda konna wymaga dużego przygotowania ze strony jeźdźca i konia. Czy prawdą jest, że konie zrzucają z grzbietu? Jak uniknąć upadku z konia?

jezdziectwo-czy-konie-czesto-kopia-lub-gryza

Jeździectwo – czy konie często kopią lub gryzą?

Konie należą do łagodnych zwierząt. Zdarza się jednak, że zachowują się nieprzewidywalnie. Mogą kopnąć, ugryźć… Co jest powodem takich zachowań wierzchowców? Jak często konie gryzą lub kopią?

nauka-jazdy-konnej-lublin-i-okolice-gdzie-mozna-pojezdzic-konno

Nauka jazdy konnej Lublin i okolice – gdzie można pojeździć konno?

Jazda konna w Lublinie – coś co nas interesuje. Jak jednak wybrać odpowiednią stadninę? Jakie kryteria zastosować podczas poszukiwania nauki jazdy konnej w Lublinie i okolicach? O cenach za jazdę konną, o tym jak wygląda nauka jazdy konnej dla dzieci w Lublinie oraz o wielu kwestiach wyboru nauki jazdy konnej – przeczytacie niżej.

jezdziectwo-czy-upadek-z-konia-jest-bolesny

Jeździectwo – czy upadek z konia jest bolesny?

Konie są zwierzętami, które mogą się wystraszyć i zacząć wierzgać lub galopować. Jeżdżenie konno rodzi ryzyko szybszego lub późniejszego upadku. Zobacz, co może się stać podczas upadku z konia. Poznaj sposoby na zwiększenie własnego bezpieczeństwa podczas jazdy konnej.

jazda-konna-w-terenie-czyli-w-zgodzie-z-natura

Jazda konna w terenie, czyli w zgodzie z naturą

Jazdę konną można uprawiać m.in. na terenach leśnych czy polnych. Natura tworzy również przeszkody, które mogą pokonywać konie. Zobacz, jak wygląda jeździectwo w naturalnym środowisku.

jak-wyglada-kurs-jazdy-konnej

Jak wygląda kurs jazdy konnej?

Kursy jazdy konnej różnią się w zależności od stopnia zaawansowania trenującego czy oczekiwanych efektów. Zobacz, jak wygląda pierwsza lekcja jeździectwa, czego powinno się oczekiwać od całego kursu oraz ile czasu zajmuje nauczenie się samodzielnego jeżdżenia na koniu.

czym-jest-hipoterapia

Czym jest hipoterapia?

Zdolności terapeutyczne koni znane są już od starożytności. W nowoczesnej medycynie jednak hipoterapia pojawiła się na przełomie lat 50. i 60. ubiegłego stulecia. Oto, na czym polega te metoda rehabilitacji psychoruchowej. Kto może skorzystać na leczniczej mocy koni?

jazda-na-koniu-co-zrobic-zeby-byla-bezpieczna

Jazda na koniu – co zrobić, żeby była bezpieczna?

Podczas jazdy konnej ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno jeźdźcowi, jak i wierzchowcowi. W jeździectwie obowiązuje kilka zasad, które chronią jeźdźca i konia przed kontuzjami czy zagrożeniem zdrowia. Zobacz, czego należy przestrzegać, by czerpać jak najwięcej przyjemności z bezpiecznej jazdy konnej.

co-to-jest-powozenie

Co to jest powożenie?

Powożenie to konkurencja jeździecka wywodząca się w XI wieku p.n.e. Sport ten był niezwykle popularny w Starożytnym Egipcie, ale w obecnych czasach również ma wielu zwolenników. Sprawdź czym jest powożenie i jak wygląda konkurs jeździecki.

waga-ciala-w-sportach-jezdzieckich

Waga ciała w sportach jeździeckich

Uprawianie jazdy konnej, zarówno zawodowo, jak i rekreacyjnie wiąże się z utrzymaniem prawidłowej wagi. Waga jeźdźca ma duże znaczenie w osiąganiu postępów i wyników. Zobacz, jakie są zależności pomiędzy wagą konia a wagą jeźdźca. Czy bez względu na wagę można wystartować w zawodach w ujeżdżenie oraz zostać dżokejem?

jezdziectwo-czy-konie-zrzucaja-z-grzbietu

Jeździectwo – czy konie zrzucają z grzbietu?

Jazda konna wymaga dużego przygotowania ze strony jeźdźca i konia. Czy prawdą jest, że konie zrzucają z grzbietu? Jak uniknąć upadku z konia?

jezdziectwo-czy-konie-czesto-kopia-lub-gryza

Jeździectwo – czy konie często kopią lub gryzą?

Konie należą do łagodnych zwierząt. Zdarza się jednak, że zachowują się nieprzewidywalnie. Mogą kopnąć, ugryźć… Co jest powodem takich zachowań wierzchowców? Jak często konie gryzą lub kopią?