Jazda konna – rodzaje siodeł

Jazda konna – rodzaje siodeł

Podczas jazdy konnej dużą rolę odgrywa sprzęt jeździecki. Poza odpowiednim strojem, jeździec musi jeszcze pamiętać o odpowiednim bacie czy siodle. Występuje wiele rodzajów siodeł, które są podzielone ze względu na swoje przeznaczenie. Oto przegląd najważniejszych rodzajów siodeł jeździeckich.

Słowniczek jeździecki

 • Tybinki – część boku siodła (tybinka wraz z poduszką kolanową tworzą bok siodła), na której jeździec opiera kolano;
 • Puśliska – skórzane paski, na których wiszą strzemiona;
 • Przystulice – płat grubszej i sztywniejszej skóry na spodzie siodła;
 • Przystuły – paski, do których zapina się popręg;
 • Popręg – pas, który zapina się pod brzuchem konia, czasem dwa cieńsze pasy na obu końcach siodła;
 • Łęk – element stelażu siodła;
 • Siedzisko – miejsce pomiędzy łękami;
 • Strzemiona – metalowe lub skórzane uchwyty, na których jeździec stawia stopy;
 • Terlica – szkielet całego siodła.

Jak wybrać odpowiednie siodło?

W trakcie wybierania siodła kluczowe jest określenie jego przeznaczenia. Każde z siodeł przeznaczone jest do określonej dyscypliny jeździeckiej (np. skokowe, ujeżdżeniowe). Duże znaczenie ma również odpowiednie dopasowanie siodła zarówno do jeźdźca, jak i do konia. Nie może być ono zbyt duże, ani zbyt małe. Jeździec powinien idealnie się w nim mieścić. Co więcej, ważna jest także odpowiednia długość tybinek, które wpływają na dosiad jeźdźca oraz regulują działanie pomocy jeździeckich, zwłaszcza łydek. Należy również pamiętać o ułożeniu poduszek kolanowych – odpowiednie dopasowanie puślisk powinno powodować ułożenie ud jeźdźca tuż za poduszkami.

rodzaje siodeł jeździeckich do konia siodłania

Właściwe dopasowanie siodła do konia zapobiega powstawaniu obtarć oraz urazów kręgosłupa zwierzęcia. Dobre siodło to takie, które odpowiednio rozkłada ciężar jeźdźca. Przede wszystkim nie może ono zsuwać się na żadną ze stron. Ponadto, ważne jest, by przestrzeń pod ławkami (lub terlicą) nie stykała się z grzbietem konia. Siodło powinno być stabilne na tyle, by nie podskakiwało podczas ruchu zwierzęcia.

Rodzaje siodeł

Zobacz na jakich siodłach można jeździć konno.

1. Siodło wszechstronne

Najbardziej popularny typ siodła. Nazywane również „siodłem pośrednim” ze względu na swoje przeznaczenie – skoki oraz ujeżdżanie. Nie jest przypisane do konkretnej dyscypliny jeździeckiej. Doskonale sprawdza się podczas nauki jazdy, treningu młodych koni, polowań czy spacerów. Siodło wszechstronne jest wykorzystywane również w jeździectwie rekreacyjnym. Posiada poduszki kolanowe (mniejsze niż w siodle skokowym). Szerokie siedzisko pozwala na rozłożenie ciężaru jeźdźca na większej powierzchni. Siodła wszechstronne przeważnie są wykonane ze skóry.

2. Siodło skokowe

Zgodnie z nazwą – jego przeznaczeniem są głównie skoki. Siodło skokowe posiada płaskie siedzisko. Dzięki niemu jeździec bez trudu podąża za ruchem konia oraz dopasowuje się do zmiany ciężkości. Ponadto, ten typ siodła charakteryzuje się zamkami puślisk zamieszczonymi z przodu. Takie ułożenie ułatwia jeźdźcowi przyjęcie przedniego dosiadu. Siodło jest wyposażone w poduszki kolanowe oraz łydkowe, dzięki którym dosiad staje się łatwiejszy, a każda faza skoku – stabilniejsza. Ten rodzaj siodła nie sprawdzi się na rajdach ani terenach.

3. Siodło ujeżdżeniowe

Zgodnie z nazwą – przeznaczone do jazdy ujeżdżeniowej. Jest wyposażone w proste tybinki i przystulice, dłuższe od tych występujących w siodle wszechstronnym. Ponadto, posiada ono wałki ułatwiające właściwe ułożenie nóg jeźdźca, znajdujące się pod tybinkami na przystulicach. Zastosowane są także długie przystuły – konieczne podczas zapięcia ujeżdżeniowego popręgu. Zamki puślisk są zamieszczone z tyłu w ten sposób, by puśliska zwisały przez środek tybinek. Siodło ujeżdżeniowe charakteryzuje się głębokim siedziskiem i długą poduszką kolanową. Dzięki temu jeździec może odpowiednio dopasować ułożenie nóg.

4. Siodło westernowe

Przystosowane do jazdy westernowej oraz w tereny. Charakteryzuje się bardzo szerokim siedziskiem, zapewniającym komfort podczas jazdy konnej. Posiada wyjątkowo dużą wagę, ale jego ciężar rozkłada się na dużej powierzchni grzbietu konia. Siodło westernowe jest wyposażone w bardzo szerokie i wyprofilowane puśliska – dzięki nim zmniejsza się ryzyko obtarć nóg jeźdźca. W takim typie siodła występują najczęściej drewniane strzemiona. Ponadto, przedni łęk jest wysoki oraz zakończony kulą (nazywa się go „rogiem”). Taka konstrukcja siodła pozwala na ułatwienie łapania bydła na lasso. Siodło westernowe mocuje się na grzbiecie za pomocą dwóch popręgów.

5. Siodło wyścigowe

Ten typ siodeł charakteryzuje się bardzo małą wagą. Te najlżejsze tzw. klepki (ważą niecałe 200 g) są stosowane podczas gonitw płaskich. Podczas gonitw płotowych stosuje się solidniejsze i cięższe siodła. W siodle wyścigowym tybinki są ustawione maksymalnie do przodu, dzięki temu są dobrze dopasowane do wyjątkowo krótkich puślisk. Tradycyjne siodła tego typu miały drewniane terlice. Obecnie jednak wykonuje się je z żywicy poliestrowej.

 

6. Kulbaka

Sidło przeznaczone głównie dla jeźdźców kawalerii. Ten typ siodła ma wysokie łęki, dzięki którym jeździec pewnie trzyma się w siodle podczas walki szablą. W kulbace jest również głębokie siedzisko. Doskonale sprawdza się podczas jazdy w tereny oraz na rajdach.

7. Damskie siodło tzw. boczne

siodło skokowe przez przeszkody jeździectwo konna

Damskie siodła są przystosowane do jazdy z obiema nogami z lewej strony. Posiada ono płaskie siedzisko oraz dwa wyprofilowane oparcia dla nóg. Jeździec siedzi wyprostowany w kierunku jazdy. Lewa noga znajduje się w strzemieniu, prawa natomiast jest przełożona przez przedni łęk na lewą stronę siodła. Obecna konstrukcja damskiego siodła umożliwia jazdę w kłusie oraz galopie, często także skoki.

8. Siodło rajdowe

Zazwyczaj siedzisko jest miękkie, duże i wyjątkowo wygodne. Siodło rajdowe pozwala na równomierne rozłożenie ciężaru jeźdźca na bokach i grzbiecie konia. Dzięki temu dosiad jest stabilny. Co więcej, w większości tego typu siodeł występują uchwyty, których można się przytrzymać podczas jazdy. Niektóre modele mają także specjalne uchwyty, do których można przyczepić sakwy. Zgodnie z nazwą jest wykorzystywane podczas długodystansowych rajdów konnych. Obecnie są rzadko używane.

9. Siodło wyścigowe (tzw. klapka)

Przede wszystkim charakteryzuje się małą wagą. Do najlżejszych modeli należą te, stosowane podczas gonitw płaskich. Mają płaskie siedziska oraz maksymalnie ustawione do przodu tybinki. Dzięki temu doskonale dopasowują się do krótkich puślisk. W gonitwach płotowych i przeszkodowych używa się znacznie cięższych i solidniejszych siodeł. Popręgi w siodłach wyścigowych przebiegają pod brzuchem wierzchowca oraz obejmują całe siodło.

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Dominika Górska 3 7 listopada 2016  3691

Dodaj komentarz

 • Jan
  18 stycznia 2017
  Polubiłem westernowe. Na dłuższe, rajdowe trasy - idealne
 • Sylwia
  10 listopada 2016
  Ja ciągle jeżdżę na wszechstronnym. Jest najwygodniejsze i najbardziej uniwersalne. Choć marzy mi się wyglądać jak dama w pięknej sukni na bocznym siodle... Och, ale tak to tylko w filmach :0
 • Mapetka
  7 listopada 2016
  Przydatny materiał, szczególnie ten słowniczek. Początkujący i laicy mogą wszystko zrozumieć. I o to chodzi, wiedza powinna być dostępna dla wszystkich, niezależnie od stopnia zaawansowania w danej dziedzinie.

Artykuły z kategorii: Jazda Konna

ile-kosztuje-nauka-jazdy-konno-dla-dzieci

Ile kosztuje nauka jazdy konno dla dzieci?

Jazda konna dla dzieci, jest przede wszystkim możliwością obcowania z naturą i zwierzętami, ale także świetną formą spędzania wolnego czasu. Jeżeli chcemy, aby dziecko na długo związało swoją karierę z jeździectwem, to warto jest zapoznać je z tą dyscypliną jak najwcześniej. Dowiedz się zatem ile należy zapłacić za naukę jazdy konno i z czym się wiąże ten sport.

zawody-jezdzieckie-czym-sa-i-jakie-sa-ich-warunki

Zawody jeździeckie – czym są i jakie są ich warunki?

Jazda konno to drogi i dosyć wymagający sport, dla bardzo odważnych. Wymaga wielu lat praktyki i doskonałego wyszkolenia siebie oraz jak najlepszego poznania swojego partnera – konia. Gdzie i kiedy odbywają się zawody jeździeckie i kto może wziąć w nich udział?

jezdziectwo-naturalne-czyli-sport-blizszy-naturze

Jeździectwo naturalne, czyli sport bliższy naturze

Wielu z Nas myśli o jeździectwie naturalnym jako o sporcie. I tak właśnie jest, jednak tego rodzaju jazda konno jest nieco inna. To nie tylko sport elitarny, ale także wymagający i uczący. Chcesz się dowiedzieć więcej na temat naturalnej jazdy konno? Jak rozpocząć treningi i czy każdy może z nich skorzystać?

jazda-konna-nauka-od-podstaw-nie-tylko-dla-dzieci-jak-zaczac

Jazda konna: nauka od podstaw nie tylko dla dzieci. Jak zacząć?

Aktywny wolny czas to świetny patent na dobrą kondycję - a jeśli czas wolny możemy spędzać na świeżym powietrzu, to już w ogóle wygrywamy życie. Jazda konna to dobry sposób na spędzanie wolnego czasu i podejmowanie aktywności rekreacyjno-sportowej. Co zrobić, by nauka nie poszła w las i jak zacząć?

jezdziectwo-sportowe-czym-to-tak-naprawde-jest

Jeździectwo sportowe: czym to tak naprawdę jest?

Czy jazda konna nie kojarzy nam się ze skokami przez płotki i wyścigiem konnym z różnymi manewrami? Jeśli tak jest, pora zmienić takie postrzeganie. Jazda konna to raczej aktywność rekreacyjna. Jeździectwo sportowe to zupełnie inna bajka, a jeśli już złapiemy bakcyla, nie będziemy mogli przestać!

podstawy-jazdy-konnej-jak-sie-przygotowac-i-jak-wygladaja-pierwsze-zajecia

Podstawy jazdy konnej - jak się przygotować i jak wyglądają pierwsze zajęcia?

Można by rzec, że jeździectwo to sport idealny. Kontakt ze zwierzęciem bardzo pozytywnie wpływa na stan umysłu i wycisza emocje. Nie bez powodu prowadzone są specjalne zajęcia z hipoterapii z elementami jeździectwa. Jeśli marzysz o rozpoczęciu tej przygody, podstawy jazdy konnej są dla ciebie!

nauka-jazdy-konnej-warszawa-i-okolice-przydatne-informacje

Nauka jazdy konnej Warszawa i okolice – przydatne informacje

Jazda konna w Warszawie i okolicach jest dość popularnym sportem. Ze względu na zainteresowanie powstało bardzo dużo ciekawych miejsc do nauki jazdy konnej w Warszawie i jej okolicach. Informacje o cenach za jazdę konną, o tym jak wygląda nauka jazdy konnej dla dzieci i dorosłych oraz o wielu kwestiach wyboru – przeczytacie niżej.

jezdziectwo-poznan-czy-ten-sport-jest-drogi

Jeździectwo Poznań – czy ten sport jest drogi?

Jazda konna może być świetną przygodą zarówno dla osób młodych, jak i starszych. Zastanawiasz się jak zacząć? Ile kosztuje godzina lekcyjna jazdy konnej w Poznaniu? Jeśli jesteś zainteresowany jazdą konną w Poznaniu – to ten artykuł jest dla Ciebie. Przedstawimy Ci podstawowe informacje o treningach jeździeckich i ich cenie.

nauka-jazdy-konnej-lublin-i-okolice-gdzie-mozna-pojezdzic-konno

Nauka jazdy konnej Lublin i okolice – gdzie można pojeździć konno?

Jazda konna w Lublinie – coś co nas interesuje. Jak jednak wybrać odpowiednią stadninę? Jakie kryteria zastosować podczas poszukiwania nauki jazdy konnej w Lublinie i okolicach? O cenach za jazdę konną, o tym jak wygląda nauka jazdy konnej dla dzieci w Lublinie oraz o wielu kwestiach wyboru nauki jazdy konnej – przeczytacie niżej.

jezdziectwo-czy-upadek-z-konia-jest-bolesny

Jeździectwo – czy upadek z konia jest bolesny?

Konie są zwierzętami, które mogą się wystraszyć i zacząć wierzgać lub galopować. Jeżdżenie konno rodzi ryzyko szybszego lub późniejszego upadku. Zobacz, co może się stać podczas upadku z konia. Poznaj sposoby na zwiększenie własnego bezpieczeństwa podczas jazdy konnej.

ile-kosztuje-nauka-jazdy-konno-dla-dzieci

Ile kosztuje nauka jazdy konno dla dzieci?

Jazda konna dla dzieci, jest przede wszystkim możliwością obcowania z naturą i zwierzętami, ale także świetną formą spędzania wolnego czasu. Jeżeli chcemy, aby dziecko na długo związało swoją karierę z jeździectwem, to warto jest zapoznać je z tą dyscypliną jak najwcześniej. Dowiedz się zatem ile należy zapłacić za naukę jazdy konno i z czym się wiąże ten sport.

zawody-jezdzieckie-czym-sa-i-jakie-sa-ich-warunki

Zawody jeździeckie – czym są i jakie są ich warunki?

Jazda konno to drogi i dosyć wymagający sport, dla bardzo odważnych. Wymaga wielu lat praktyki i doskonałego wyszkolenia siebie oraz jak najlepszego poznania swojego partnera – konia. Gdzie i kiedy odbywają się zawody jeździeckie i kto może wziąć w nich udział?

jezdziectwo-naturalne-czyli-sport-blizszy-naturze

Jeździectwo naturalne, czyli sport bliższy naturze

Wielu z Nas myśli o jeździectwie naturalnym jako o sporcie. I tak właśnie jest, jednak tego rodzaju jazda konno jest nieco inna. To nie tylko sport elitarny, ale także wymagający i uczący. Chcesz się dowiedzieć więcej na temat naturalnej jazdy konno? Jak rozpocząć treningi i czy każdy może z nich skorzystać?

jazda-konna-nauka-od-podstaw-nie-tylko-dla-dzieci-jak-zaczac

Jazda konna: nauka od podstaw nie tylko dla dzieci. Jak zacząć?

Aktywny wolny czas to świetny patent na dobrą kondycję - a jeśli czas wolny możemy spędzać na świeżym powietrzu, to już w ogóle wygrywamy życie. Jazda konna to dobry sposób na spędzanie wolnego czasu i podejmowanie aktywności rekreacyjno-sportowej. Co zrobić, by nauka nie poszła w las i jak zacząć?

jezdziectwo-sportowe-czym-to-tak-naprawde-jest

Jeździectwo sportowe: czym to tak naprawdę jest?

Czy jazda konna nie kojarzy nam się ze skokami przez płotki i wyścigiem konnym z różnymi manewrami? Jeśli tak jest, pora zmienić takie postrzeganie. Jazda konna to raczej aktywność rekreacyjna. Jeździectwo sportowe to zupełnie inna bajka, a jeśli już złapiemy bakcyla, nie będziemy mogli przestać!

podstawy-jazdy-konnej-jak-sie-przygotowac-i-jak-wygladaja-pierwsze-zajecia

Podstawy jazdy konnej - jak się przygotować i jak wyglądają pierwsze zajęcia?

Można by rzec, że jeździectwo to sport idealny. Kontakt ze zwierzęciem bardzo pozytywnie wpływa na stan umysłu i wycisza emocje. Nie bez powodu prowadzone są specjalne zajęcia z hipoterapii z elementami jeździectwa. Jeśli marzysz o rozpoczęciu tej przygody, podstawy jazdy konnej są dla ciebie!

nauka-jazdy-konnej-warszawa-i-okolice-przydatne-informacje

Nauka jazdy konnej Warszawa i okolice – przydatne informacje

Jazda konna w Warszawie i okolicach jest dość popularnym sportem. Ze względu na zainteresowanie powstało bardzo dużo ciekawych miejsc do nauki jazdy konnej w Warszawie i jej okolicach. Informacje o cenach za jazdę konną, o tym jak wygląda nauka jazdy konnej dla dzieci i dorosłych oraz o wielu kwestiach wyboru – przeczytacie niżej.

jezdziectwo-poznan-czy-ten-sport-jest-drogi

Jeździectwo Poznań – czy ten sport jest drogi?

Jazda konna może być świetną przygodą zarówno dla osób młodych, jak i starszych. Zastanawiasz się jak zacząć? Ile kosztuje godzina lekcyjna jazdy konnej w Poznaniu? Jeśli jesteś zainteresowany jazdą konną w Poznaniu – to ten artykuł jest dla Ciebie. Przedstawimy Ci podstawowe informacje o treningach jeździeckich i ich cenie.

nauka-jazdy-konnej-lublin-i-okolice-gdzie-mozna-pojezdzic-konno

Nauka jazdy konnej Lublin i okolice – gdzie można pojeździć konno?

Jazda konna w Lublinie – coś co nas interesuje. Jak jednak wybrać odpowiednią stadninę? Jakie kryteria zastosować podczas poszukiwania nauki jazdy konnej w Lublinie i okolicach? O cenach za jazdę konną, o tym jak wygląda nauka jazdy konnej dla dzieci w Lublinie oraz o wielu kwestiach wyboru nauki jazdy konnej – przeczytacie niżej.

jezdziectwo-czy-upadek-z-konia-jest-bolesny

Jeździectwo – czy upadek z konia jest bolesny?

Konie są zwierzętami, które mogą się wystraszyć i zacząć wierzgać lub galopować. Jeżdżenie konno rodzi ryzyko szybszego lub późniejszego upadku. Zobacz, co może się stać podczas upadku z konia. Poznaj sposoby na zwiększenie własnego bezpieczeństwa podczas jazdy konnej.