Jazda konna - rodzaje nakryć głowy dla jeźdźca

Jazda konna - rodzaje nakryć głowy dla jeźdźca

Moda jeździecka składa się z wielu możliwości wyboru odpowiednich ubrań oraz dodatków. Jedno jest niezmienne – nakrycie głowy musi być zawsze. Oto najczęściej stosowane nakrycia głowy w jeździectwie.

Nowocześnie i praktycznie: Kask jeździecki

jazda konna kask jeździecki nakrycie głowy

Kask jeździecki powinien posiadać stosowny atest, który gwarantuje ochronę w razie upadku. Dobry kask ma grubą skorupę (z plastiku lub tworzywa sztucznego), od wewnątrz pokrytą materiałem amortyzującym i wchłaniającym pot np. pianką. Przed słońcem chroni jeźdźca daszek wykonany z elastycznego tworzywa. Taki materiał daszka chroni również przed urazem nosa w razie ewentualnego spadku z konia. Bezpieczny kask powinien również mieć dobrze wykonane mocowanie, najlepiej z funkcją regulacji. W niektórych kaskach zamontowane jest dodatkowe wzmocnienie z tytanowej wstawki. Ponadto, niektóre kaski posiadają wywietrzniki, dzięki którym podczas jazdy następuje stała wentylacja głowy. Przy wyborze kasku powinno się wziąć pod uwagę również jego funkcję estetyczną. Kask, który nie podoba się jeźdźcowi może być niechętnie noszony. Dodatkowo, by kask spełniał swoją funkcję powinien być dobrze dobrany do głowy jeźdźca. Ważne jest również, by wymienić kask po upadku, w którym jeździec bardzo mocno uderzył głową.

Klasyka jeździecka: Toczek

toczek klasyczne nakrycie jeźdźca konnego

Toczek jest najczęściej używanym nakryciem głowy podczas jazdy konnej i jest znakiem rozpoznawczym jeździectwa. Wyróżnia się toczki o zapięciu dwu- i trzypunktowym. Pomimo mocowania podobnego do tego, które jest wykorzystywane w kaskach jeździeckich, toczek jest zdecydowanie mniej bezpieczny. Ponadto, jest cieńszy i ze względu na lekką konstrukcję – bardziej wrażliwy na uszkodzenia. Zazwyczaj pokryty jest welurem lub zamszem (w kolorach: czarnym, granatowym czy bordowym), dzięki czemu wygląda bardzo elegancko na głowie jeźdźca.

Kaskotoczek

kaskotoczek jazda konna

Wyglądem przypomina masywny toczek, jednak posiada również cechy kasku. Mocowania pasków są trzypunktowe. Wewnętrzna warstwa amortyzująca jest gruba, jednak kaskotoczki mają słabą wentylację. Zazwyczaj są pokryte zamszem lub materiałem syntetycznym.

Kapelusz jeździecki (kowbojski)

kapelusz kowbojski do jazdy konnej

Najczęściej wykonany z wytrzymałej skóry. Często posiada odpinany i regulowany pasek, dzięki czemu po założeniu kapelusza odzyskuje on pierwotny kształt. Wewnątrz wyściełany jest miękkim materiałem np. gumą. Niekiedy kapelusze są również wodoszczelne oraz posiadają otwory wentylujące głowę jeźdźca. Główną ich funkcją jest ochrona przed słońcem, deszczem, gorącem oraz wiatrem. Kapelusze są elementem stroju jeździeckiego podczas niektórych zawodów, powinien wtedy pasować do koloru czapsów.

Czapka z daszkiem

czapka z daszkiem do jazdy konnej

Dużą popularność zyskuje podczas sezonu letniego. Jej główną funkcją jest ochrona przed słońcem oraz… funkcja estetyczna. Czapki z daszkiem są idealne do prac stajennych oraz czyszczenia koni, jednak nie zapewniają odpowiedniego bezpieczeństwa (brak ochrony przed urazami głowy) podczas jazdy konno.

Cylinder/Melonik

cylinder melonik do jazdy konnej

Zarówno cylinder, jak i melonik dawniej były jednymi z najczęściej używanych nakryć głowy podczas jazdy konnej. Są bardzo eleganckie i tradycyjne. Od momentu, kiedy Międzynarodowa Federacja Jeździecka wprowadziła nakaz noszenia kasków podczas jazdy, oba nakrycia głowy są bardzo rzadko noszone.

Jakie nakrycie głowy wybrać do jazdy konnej?

Wybór nakrycia głowy zależy od preferencji osoby. Jeśli ma to być nakrycie głowy przeznaczone do noszenia w stajni lub w towarzystwie koni warto wybrać kapelusz lub czapkę z daszkiem. Do jazdy konnej wymagane jest jednak bezpieczniejsze nakrycie głowy. Obecnie obowiązuje nakaz noszenia kasków, ze względu na to, że są najbezpieczniejsze. Kask i toczek realnie chronią głowę jeźdźca przed urazem w wyniku upadku z konia. Kask jest ponadto bardziej do tego celu przystosowany.

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Dominika Górska 5 18 października 2016  16596

Dodaj komentarz

 • Daria97
  12 stycznia 2017
  Powinno się wycofać wszystkie inne nakrycia głowy poza kaskiem. Tylko kask zapewnia bezpieczeństwo, wszystkie inne to po prostu moda. A nie o to chodzi w jeździe konnej.
 • Damian
  24 października 2016
  Cylindry wyglądają fantastycznie podczas jazdy konnej, jednak można się narazić na wielkie niebezpieczeństwo. Upadek z konia i uraz głowy gotowy.
 • Zuzia
  21 października 2016
  W kapeluszu to jak dama... :)
 • Patrysia
  20 października 2016
  Ja noszę kaskotoczek i nie jest źle. Chociaż może zainwestuję w kask...
 • Ilona
  20 października 2016
  Tylko kask, nie można już nosić innych nakryć. I bardzo dobrze, tyle wypadków i urazów, bo ktoś jeździł w czapce z daszkiem... No ludzie, trochę refleksji nad życiem

Artykuły z kategorii: Jazda Konna

poznaj-tajniki-klasycznej-jazdy-konno

Poznaj tajniki klasycznej jazdy konno!

Jeździectwo klasyczne jest chętnie uprawiane, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Jazda konno uważana jest za sport ekskluzywny, prestiżowy i dość drogi, jednak dający wiele satysfakcji. Jeżeli jesteś zapaleńcem tego sportu, to dowiedz się na czym polega jazda klasyczna.

pomysl-na-urlop-jazda-konna-w-gorach

Pomysł na urlop – jazda konna w górach

Jesteś miłośnikiem koni i od lat jeździsz konno? A może chcesz połączyć przyjemne z pożytecznym wybierając się na wakacyjny urlop do miejscowości, w których wypoczniesz i pojeździsz na koniu? Proponujemy kilka miejsc w górach, które warto odwiedzić w wakacje i zasmakować w lokalnych atrakcjach.

jak-jazda-konna-wplywa-na-sylwetke

Jak jazda konna wpływa na sylwetkę?

Jazda konna to sposób na poprawę samopoczucia i zdrowia, ale także na odchudzanie. Poza tym, że w trakcie jazdy się relaksujemy – mamy szansę również na spalenie niepotrzebnych kalorii. Zobacz, jak treningi jazdy konnej wpłyną na twoją sylwetkę!

ile-kosztuje-nauka-jazdy-konno-dla-dzieci

Ile kosztuje nauka jazdy konno dla dzieci?

Jazda konna dla dzieci, jest przede wszystkim możliwością obcowania z naturą i zwierzętami, ale także świetną formą spędzania wolnego czasu. Jeżeli chcemy, aby dziecko na długo związało swoją karierę z jeździectwem, to warto jest zapoznać je z tą dyscypliną jak najwcześniej. Dowiedz się zatem ile należy zapłacić za naukę jazdy konno i z czym się wiąże ten sport.

zawody-jezdzieckie-czym-sa-i-jakie-sa-ich-warunki

Zawody jeździeckie – czym są i jakie są ich warunki?

Jazda konno to drogi i dosyć wymagający sport, dla bardzo odważnych. Wymaga wielu lat praktyki i doskonałego wyszkolenia siebie oraz jak najlepszego poznania swojego partnera – konia. Gdzie i kiedy odbywają się zawody jeździeckie i kto może wziąć w nich udział?

jezdziectwo-naturalne-czyli-sport-blizszy-naturze

Jeździectwo naturalne, czyli sport bliższy naturze

Wielu z Nas myśli o jeździectwie naturalnym jako o sporcie. I tak właśnie jest, jednak tego rodzaju jazda konno jest nieco inna. To nie tylko sport elitarny, ale także wymagający i uczący. Chcesz się dowiedzieć więcej na temat naturalnej jazdy konno? Jak rozpocząć treningi i czy każdy może z nich skorzystać?

jazda-konna-nauka-od-podstaw-nie-tylko-dla-dzieci-jak-zaczac

Jazda konna: nauka od podstaw nie tylko dla dzieci. Jak zacząć?

Aktywny wolny czas to świetny patent na dobrą kondycję - a jeśli czas wolny możemy spędzać na świeżym powietrzu, to już w ogóle wygrywamy życie. Jazda konna to dobry sposób na spędzanie wolnego czasu i podejmowanie aktywności rekreacyjno-sportowej. Co zrobić, by nauka nie poszła w las i jak zacząć?

jezdziectwo-sportowe-czym-to-tak-naprawde-jest

Jeździectwo sportowe: czym to tak naprawdę jest?

Czy jazda konna nie kojarzy nam się ze skokami przez płotki i wyścigiem konnym z różnymi manewrami? Jeśli tak jest, pora zmienić takie postrzeganie. Jazda konna to raczej aktywność rekreacyjna. Jeździectwo sportowe to zupełnie inna bajka, a jeśli już złapiemy bakcyla, nie będziemy mogli przestać!

podstawy-jazdy-konnej-jak-sie-przygotowac-i-jak-wygladaja-pierwsze-zajecia

Podstawy jazdy konnej - jak się przygotować i jak wyglądają pierwsze zajęcia?

Można by rzec, że jeździectwo to sport idealny. Kontakt ze zwierzęciem bardzo pozytywnie wpływa na stan umysłu i wycisza emocje. Nie bez powodu prowadzone są specjalne zajęcia z hipoterapii z elementami jeździectwa. Jeśli marzysz o rozpoczęciu tej przygody, podstawy jazdy konnej są dla ciebie!

nauka-jazdy-konnej-warszawa-i-okolice-przydatne-informacje

Nauka jazdy konnej Warszawa i okolice – przydatne informacje

Jazda konna w Warszawie i okolicach jest dość popularnym sportem. Ze względu na zainteresowanie powstało bardzo dużo ciekawych miejsc do nauki jazdy konnej w Warszawie i jej okolicach. Informacje o cenach za jazdę konną, o tym jak wygląda nauka jazdy konnej dla dzieci i dorosłych oraz o wielu kwestiach wyboru – przeczytacie niżej.

poznaj-tajniki-klasycznej-jazdy-konno

Poznaj tajniki klasycznej jazdy konno!

Jeździectwo klasyczne jest chętnie uprawiane, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Jazda konno uważana jest za sport ekskluzywny, prestiżowy i dość drogi, jednak dający wiele satysfakcji. Jeżeli jesteś zapaleńcem tego sportu, to dowiedz się na czym polega jazda klasyczna.

pomysl-na-urlop-jazda-konna-w-gorach

Pomysł na urlop – jazda konna w górach

Jesteś miłośnikiem koni i od lat jeździsz konno? A może chcesz połączyć przyjemne z pożytecznym wybierając się na wakacyjny urlop do miejscowości, w których wypoczniesz i pojeździsz na koniu? Proponujemy kilka miejsc w górach, które warto odwiedzić w wakacje i zasmakować w lokalnych atrakcjach.

jak-jazda-konna-wplywa-na-sylwetke

Jak jazda konna wpływa na sylwetkę?

Jazda konna to sposób na poprawę samopoczucia i zdrowia, ale także na odchudzanie. Poza tym, że w trakcie jazdy się relaksujemy – mamy szansę również na spalenie niepotrzebnych kalorii. Zobacz, jak treningi jazdy konnej wpłyną na twoją sylwetkę!

ile-kosztuje-nauka-jazdy-konno-dla-dzieci

Ile kosztuje nauka jazdy konno dla dzieci?

Jazda konna dla dzieci, jest przede wszystkim możliwością obcowania z naturą i zwierzętami, ale także świetną formą spędzania wolnego czasu. Jeżeli chcemy, aby dziecko na długo związało swoją karierę z jeździectwem, to warto jest zapoznać je z tą dyscypliną jak najwcześniej. Dowiedz się zatem ile należy zapłacić za naukę jazdy konno i z czym się wiąże ten sport.

zawody-jezdzieckie-czym-sa-i-jakie-sa-ich-warunki

Zawody jeździeckie – czym są i jakie są ich warunki?

Jazda konno to drogi i dosyć wymagający sport, dla bardzo odważnych. Wymaga wielu lat praktyki i doskonałego wyszkolenia siebie oraz jak najlepszego poznania swojego partnera – konia. Gdzie i kiedy odbywają się zawody jeździeckie i kto może wziąć w nich udział?

jezdziectwo-naturalne-czyli-sport-blizszy-naturze

Jeździectwo naturalne, czyli sport bliższy naturze

Wielu z Nas myśli o jeździectwie naturalnym jako o sporcie. I tak właśnie jest, jednak tego rodzaju jazda konno jest nieco inna. To nie tylko sport elitarny, ale także wymagający i uczący. Chcesz się dowiedzieć więcej na temat naturalnej jazdy konno? Jak rozpocząć treningi i czy każdy może z nich skorzystać?

jazda-konna-nauka-od-podstaw-nie-tylko-dla-dzieci-jak-zaczac

Jazda konna: nauka od podstaw nie tylko dla dzieci. Jak zacząć?

Aktywny wolny czas to świetny patent na dobrą kondycję - a jeśli czas wolny możemy spędzać na świeżym powietrzu, to już w ogóle wygrywamy życie. Jazda konna to dobry sposób na spędzanie wolnego czasu i podejmowanie aktywności rekreacyjno-sportowej. Co zrobić, by nauka nie poszła w las i jak zacząć?

jezdziectwo-sportowe-czym-to-tak-naprawde-jest

Jeździectwo sportowe: czym to tak naprawdę jest?

Czy jazda konna nie kojarzy nam się ze skokami przez płotki i wyścigiem konnym z różnymi manewrami? Jeśli tak jest, pora zmienić takie postrzeganie. Jazda konna to raczej aktywność rekreacyjna. Jeździectwo sportowe to zupełnie inna bajka, a jeśli już złapiemy bakcyla, nie będziemy mogli przestać!

podstawy-jazdy-konnej-jak-sie-przygotowac-i-jak-wygladaja-pierwsze-zajecia

Podstawy jazdy konnej - jak się przygotować i jak wyglądają pierwsze zajęcia?

Można by rzec, że jeździectwo to sport idealny. Kontakt ze zwierzęciem bardzo pozytywnie wpływa na stan umysłu i wycisza emocje. Nie bez powodu prowadzone są specjalne zajęcia z hipoterapii z elementami jeździectwa. Jeśli marzysz o rozpoczęciu tej przygody, podstawy jazdy konnej są dla ciebie!

nauka-jazdy-konnej-warszawa-i-okolice-przydatne-informacje

Nauka jazdy konnej Warszawa i okolice – przydatne informacje

Jazda konna w Warszawie i okolicach jest dość popularnym sportem. Ze względu na zainteresowanie powstało bardzo dużo ciekawych miejsc do nauki jazdy konnej w Warszawie i jej okolicach. Informacje o cenach za jazdę konną, o tym jak wygląda nauka jazdy konnej dla dzieci i dorosłych oraz o wielu kwestiach wyboru – przeczytacie niżej.