Jakie podłoże jest najlepsze do biegania?

Jakie podłoże jest najlepsze do biegania?

Podczas rozpoczynania przygody z bieganiem ważne jest wybranie odpowiedniej nawierzchni. Zobacz, jak duże znaczenie ma to po czym się biega dla kolan i stawów. Sprawdzamy które podłoże jest najlepsze do zdrowego biegania.

Podczas biegu stopy biegacza uderzają o grunt nawet kilka tysięcy razy. Dzisiaj sprawdzamy jak rodzaj podłoża wpływa na jakość i technikę biegu. 

Bieganie po trawie

bieganie po trawie najzdrowsze dla stawów

Bieganie po trawie pozwala na kształtowanie odpowiedniej techniki biegu. Trwa jest doskonałym amortyzatorem, wstrząsy są naturalnie tłumione a stawy biegacza mało obciążone. Bieganie po trawie np. na łące pomaga w stabilizowaniu sylwetki. Ponadto, warto biegać po niej boso (oczywiście, jeżeli mamy pewność, że jest czysta). Warto jednak pamiętać o tym, że częste bieganie po trawie może wywołać nawrót dawnych kontuzji. Ponadto, istnieje zagrożenie, że trawiaste podłoże może być nierówne lub śliskie. Dlatego podczas biegu należy zachować ostrożność.

Bieganie po betonie/skałach

bieganie po kamieniach skalach nierówno

Skaliste podłoże jest nierówne i twarde, przez co stwarza ryzyko skręcenia kostki lub stawu skokowego. Podobnie rzecz ma się do betonu, który pod wpływem wody często się kruszy, a tym samym powstają w nim ubytki. Bieganie po skałach zapewnia jednak dobrą dawkę adrenaliny. Warto jednak wyposażyć się w buty terenowe. Na twardym podłożu, jakim są zarówno skały, jak i beton biega się szybciej, jednak wzrasta obciążenie dla kości i stawów. Szczególną ostrożność należy zachować podczas biegu w czasie deszczu i po mokrych skałach. 

Bieganie po piasku

bieganie po piasku i plaży zdrowy jogging

Bieganie boso lub w lekkich butach po piasku jest odpoczynkiem i naturalnym peelingiem dla stóp. Wspomaga dodatkowo pracę łydek. Bieganie po plaży wzdłuż linii morza może być jednak zdradliwe – podczas biegu obciążenie na obu stronach ciała nie jest równe. Ponadto, bieganie po głębokim piasku może spowodować skręcenie stawu skokowego. Bezpieczny trening dla osób początkujących na piaskowym podłożu powinien trwać nie dłużej niż 20 minut.

Bieganie po ubitej ziemi

bieganie po ubitej ziemi drodze gruntowej

Bieganie po leśnych drogach czy polnych dróżkach jest bardzo korzystne dla organizmu. Poza korzyściami zdrowotnymi, poprawia samopoczucie i bardzo dobrze dotlenia organizm. Bieganie po naturalnych, gruntowych ścieżkach pozwala na intensywniejsze treningi, szczególnie po przebytych kontuzjach. Takie podłoże stwarza dobre warunki dla nóg, kolan oraz kręgosłupa. Zazwyczaj nie powoduje przeciążeń. To podloże jest zalecane do regularnych treningów.

Bieganie po asfalcie

bieganie po asfalcie ulicy drodze placu

Bieganie po asfalcie pozwala na osiąganie bardzo dużych prędkości. Mitem jest, że bieganie po takiej nawierzchni jest bardzo kontuzjogenne. Obecne technologie amortyzujące stosowane w butach do biegania zmniejszają ryzyko kontuzji do minimum. Jedynym warunkiem zdrowego biegania po asfalcie jest zachowanie prawidłowej techniki biegu i nie stawianie całego ciężaru na pięty. Bieganie po asfalcie jest jednak sporym obciążeniem dla organizmu, dlatego warto najpierw wzmocnić mięśnie.

Bieganie po bieżni mechanicznej

bieganie na bieżni mechanicznej

Elastyczna taśma pokryta gumą zapewnia bardzo dobrą amortyzację i zmniejsza ryzyko przeciążeń. Bieganie po bieżni mechanicznej dodatkowo poprawia sprężystość, dzięki czemu biegacz może osiągnąć większe prędkości. Mimo wszystko, wykorzystanie bieżni mechanicznej do biegu może niszczyć prawidłową technikę, potrzebną do biegania po naturalnych nawierzchniach. Jest jednak dobrym rozwiązaniem podczas niesprzyjającej pogody. Czytaj więcej:  Zalety treningu biegowego na bieżni

Bieganie po bieżni tartanowej

bieganie na bieżni tartanowej stadionie

Sprężysta i twarda nawierzchnia pozwala na dobrą dynamikę biegu i osiąganie dużych prędkości. Bieg na tartanie wymaga jednak odpowiednich butów – lekkich kolców, które zapewniają dobrą przyczepność. Bieganie szybkościowe na bieżni lekkoatletycznej sprawdza się przede wszystkim podczas zawodów. Regularne treningi mogą powodować urazy ścięgien Achillesa lub inne uszkodzenia mięśni.

Bieganie po śniegu

bieganie po śniegu zimą bezpieczne jogging

Bieganie po śniegu wymaga znacznie większej siły i powoduje większe zmęczenie. Ponadto, rozwijanie dużych prędkości również jest utrudnione. Warto zatem w sezonie zimowym pracować nad zwiększeniem siły biegowej. Do biegania po śniegu lub lodzie warto założyć specjalne buty o miękkiej podeszwie, lub buty wyposażone w kolce – zapewnią stabilność i zmniejszą ryzyko poślizgnięcia się.

Bieganie w deszczu

bieganie w deszczu podczas opadów mokro

Bieganie w czasie deszczu może być świetną zabawą. Deszcz jednak zmniejsza przyczepność, przez co zwiększa się ryzyko poślizgnięcia się. Podczas biegania w deszczu trzeba uważnie stawiać stopy. Ważne jest również odpowiednie ubranie oraz nakrycie głowy. Jeśli chcemy pobiegać podczas deszczu warto wybrać trasy, które są osłonięte drzewami. Dzięki temu ubrania będą mniej przemoczone.

Bieganie po schodach

bieganie po schodach stopniach betonowych

Bieganie po schodach można wykorzystać jako trening siły biegowej, formę rehabilitacji czy trening wydolnościowy. Pomaga ono również we wzmocnieniu mięśni istotnych dla biegaczy – stabilizatorów miednicy, kolan oraz stawów skokowych. Bieganie po schodach jest również sposobem na poprawienie kondycji. Może być również formą treningu cardio w procesie odchudzania. Warto jednak pamiętać o prawidłowej technice biegu, by nie narażać stawów na przeciążenia.

Technika biegu na różnych nawierzchniach

Na równej nawierzchni: bieżnia, asfalt, beton, droga gruntowa (droga pod warunkiem dobrego stanu nawierzchni).

Na równym podłożu technika jest łatwa. Stopa ląduje najpierw na pięcie, potem przetacza się przez śródstopie do palców. Stopa naturalnie odpycha ciało biegacza do przodu. Każdy kolejny krok jest taki sam jak poprzedni. Dzięki temu biegnąc można skoncentrować się na tempie biegu i rytmie. Dodatkową zaletą biegania po gładkiej nawierzchni jest to, że przy każdym kroku mięśnie pracują tak samo.

Bieganie w terenie, po nierównej nawierzchni: trawie, piasek, kamienie, ścieżki, śniegu.

Czasami spotkamy na trasie biegu ubytki w nawierzchni, lub inne nierówności jak korzenie, dziury, kamienie. Pokonanie takich przeszkód w biegu wymaga zmiany długości kroku lub nawet kierunku biegu. Biegacz jest zmuszony czasem do skoków co wymusza inną pracę kolan i stawu skokowego. W efekcie biegacz poruszający się Po nawierzchni naturalnej nie będzie mógł utrzymać stałego tempa. Trudno jest więc na dłuższych odcinkach biec przez czas tak samo.

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Dominika Górska 4 14 października 2016  4003

Dodaj komentarz

 • izula
  21 października 2016
  Moim zdaniem nie. Biegam przede wszystkim po ubitej ziemi, ale zdarz mi się też po betonie. Do obu biegów mam inne buty. Jeszcze nic mi się nie stało :) Oczywiście, czuć różnicę podczas treningu, ale nie czuję obciążenia.
 • Michał
  21 października 2016
  A to nie jest też tak, że jeśli ciągle biegasz np. po ubitych ścieżkach, to potem na biegu ulicznym jest większa szansa kontuzji, bo organizm nie jest przyzwyczajony do obciążeń powodowanych przez bieganie po asfalcie?
 • Piotrek
  20 października 2016
  Właśnie, podłoże i buty to nierozłączne połączenie. Nie można biegać nieświadomie, może to grozić jedynie kontuzjami i urazami.
 • Fifek
  17 października 2016
  Uwielbiam biegać po piasku. Ale faktycznie, kiedyś skręciłam kostkę :( Trzeba uważać.

Artykuły z kategorii: Bieganie

rozciaganie-po-bieganiu-jak-sie-do-niego-zabrac-by-przynioslo-pozadane-efekty

Rozciąganie po bieganiu - jak się do niego zabrać, by przyniosło pożądane efekty?

Odpowiednia rozgrzewka to ważny element treningu, również w przypadku treningu biegacza. Co zrobić, gdy już zakończymy ćwiczenia i nasze ciało będzie powoli stygnąć? Dobrym pomysłem będzie wykonanie kilku ćwiczeń na rozciąganie po bieganiu, dzięki którym nasze mięśnie nie stracą na elastyczności i będą gotowe na kolejne wyzwania. Jak się do tego zabrać?

oddychanie-podczas-biegania-czyli-jak-to-robic-z-glowa

Oddychanie podczas biegania, czyli jak to robić z głową?

Już od najmłodszych lat wiemy o tym, jak ważny jest udział tlenu w aktywności fizycznej. Oddychanie podczas biegania to trochę specyficzne zjawisko. Z jednej strony powinniśmy to robić przez nos, momentami jednak przez usta. Jak to rozróżnić i jak oddychać, żeby w ogóle miało to sens?

jak-wzmocnic-kolana-po-urazie-lub-bez-zadnej-kontuzji

Jak wzmocnić kolana po urazie lub bez żadnej kontuzji?

Wzmocnienie kolan może być konieczne nie tylko po urazie, lecz także w przypadku osób, które regularnie ćwiczą i narażają ten staw na kontuzje. Sprawdź, jak skutecznie wzmocnić kolana za pomocą kilku prostych ćwiczeń.

bieganie-czyli-jak-spalic-duzo-kalorii-w-krotkim-czasie

Bieganie, czyli jak spalić dużo kalorii w krótkim czasie

Bieganie to jeden z popularniejszych sposobów na gubienie zbędnych kilogramów. Ile tak naprawdę kalorii spala ten sport i jak długo trzeba biegać, aby uzyskać oczekiwane rezultaty?

jak-rozpoczac-swoja-przygode-z-bieganiem

Jak rozpocząć swoją przygodę z bieganiem?

Bieganie zyskuje na popularności od kilku lat, szczególnie w sezonie wiosenno-letnim. Tego typu aktywność fizyczna niesie bowiem za sobą wiele korzyści. Co daje bieganie i jak rozpocząć regularne treningi w sposób odpowiedzialny?

spacer-i-spalanie-kalorii-czy-to-jest-mozliwe

Spacer i spalanie kalorii – czy to jest możliwe?

Mówi się, że spalanie kalorii następuje wyłącznie przy intensywnym treningu. Wiele osób uważa, że zwykły ruch nie wpływa na zmniejszenie tkanki tłuszczowej. Czy aby pewno? Codzienny spacer może być świetnym sposobem na spalenie wielu kalorii! Dowiedz się, ile kalorii możesz spalić podczas zwykłego spaceru! Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację.

slow-jogging-czyli-doskonala-alternatywa-dla-klasycznego-biegania

Slow jogging, czyli doskonała alternatywa dla klasycznego biegania

Slow jogging to nieco mniej popularna alternatywa dla klasycznego biegania znanego wielu osobom dążącym do szczupłej i wysportowanej sylwetki. Czym tak właściwie jest ta aktywność fizyczna i na czym dokładnie polega?

biegaj-malo-zyskaj-duzo-metoda-treningowa-andyego-magnessa

Biegaj mało, zyskaj dużo – metoda treningowa Andy’ego Magnessa

Istnieją metody biegowe, które zakładają małą częstotliwość treningów i jednocześnie zachwycające wyniki sportowe. Istnieją też ludzie, którzy są w stanie to osiągnąć! Tak jest w przypadku Andy’ego Magnessa – ultramaratończyka, który trenując jedynie godzinę tygodniowo jest w stanie ukończyć stukilometrowe dystanse. Na czym polega skuteczność jego metody treningowej? I co proponują przeciwnicy?

jak-wyglada-trening-sprinterski

Jak wygląda trening sprinterski?

Każda dyscyplina wymaga odpowiedniego przygotowania, również w sprincie istotną rolę odgrywa przemyślany plan treningowy i niegasnąca motywacja zawodnika. Jak powinien wyglądać dobrze zorganizowany plan treningu sprinterskiego i czy już na etapie przygotowań można zaplanować poprawę wyników w zawodowym biegu? Sprinterzy potrzebują wszechstronnych treningów. Zobacz, jak wygląda trening sprinterski i wypróbuj konkretny plan treningowy dla sprintera.

czy-codzienne-bieganie-ma-sens

Czy codzienne bieganie ma sens?

Zapaleni biegacze nie są w stanie odpuścić sobie nawet dnia treningu. Co jednak z czasem na regenerację po treningową? Czy codzienne bieganie może być zdrowe?

rozciaganie-po-bieganiu-jak-sie-do-niego-zabrac-by-przynioslo-pozadane-efekty

Rozciąganie po bieganiu - jak się do niego zabrać, by przyniosło pożądane efekty?

Odpowiednia rozgrzewka to ważny element treningu, również w przypadku treningu biegacza. Co zrobić, gdy już zakończymy ćwiczenia i nasze ciało będzie powoli stygnąć? Dobrym pomysłem będzie wykonanie kilku ćwiczeń na rozciąganie po bieganiu, dzięki którym nasze mięśnie nie stracą na elastyczności i będą gotowe na kolejne wyzwania. Jak się do tego zabrać?

oddychanie-podczas-biegania-czyli-jak-to-robic-z-glowa

Oddychanie podczas biegania, czyli jak to robić z głową?

Już od najmłodszych lat wiemy o tym, jak ważny jest udział tlenu w aktywności fizycznej. Oddychanie podczas biegania to trochę specyficzne zjawisko. Z jednej strony powinniśmy to robić przez nos, momentami jednak przez usta. Jak to rozróżnić i jak oddychać, żeby w ogóle miało to sens?

jak-wzmocnic-kolana-po-urazie-lub-bez-zadnej-kontuzji

Jak wzmocnić kolana po urazie lub bez żadnej kontuzji?

Wzmocnienie kolan może być konieczne nie tylko po urazie, lecz także w przypadku osób, które regularnie ćwiczą i narażają ten staw na kontuzje. Sprawdź, jak skutecznie wzmocnić kolana za pomocą kilku prostych ćwiczeń.

bieganie-czyli-jak-spalic-duzo-kalorii-w-krotkim-czasie

Bieganie, czyli jak spalić dużo kalorii w krótkim czasie

Bieganie to jeden z popularniejszych sposobów na gubienie zbędnych kilogramów. Ile tak naprawdę kalorii spala ten sport i jak długo trzeba biegać, aby uzyskać oczekiwane rezultaty?

jak-rozpoczac-swoja-przygode-z-bieganiem

Jak rozpocząć swoją przygodę z bieganiem?

Bieganie zyskuje na popularności od kilku lat, szczególnie w sezonie wiosenno-letnim. Tego typu aktywność fizyczna niesie bowiem za sobą wiele korzyści. Co daje bieganie i jak rozpocząć regularne treningi w sposób odpowiedzialny?

spacer-i-spalanie-kalorii-czy-to-jest-mozliwe

Spacer i spalanie kalorii – czy to jest możliwe?

Mówi się, że spalanie kalorii następuje wyłącznie przy intensywnym treningu. Wiele osób uważa, że zwykły ruch nie wpływa na zmniejszenie tkanki tłuszczowej. Czy aby pewno? Codzienny spacer może być świetnym sposobem na spalenie wielu kalorii! Dowiedz się, ile kalorii możesz spalić podczas zwykłego spaceru! Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację.

slow-jogging-czyli-doskonala-alternatywa-dla-klasycznego-biegania

Slow jogging, czyli doskonała alternatywa dla klasycznego biegania

Slow jogging to nieco mniej popularna alternatywa dla klasycznego biegania znanego wielu osobom dążącym do szczupłej i wysportowanej sylwetki. Czym tak właściwie jest ta aktywność fizyczna i na czym dokładnie polega?

biegaj-malo-zyskaj-duzo-metoda-treningowa-andyego-magnessa

Biegaj mało, zyskaj dużo – metoda treningowa Andy’ego Magnessa

Istnieją metody biegowe, które zakładają małą częstotliwość treningów i jednocześnie zachwycające wyniki sportowe. Istnieją też ludzie, którzy są w stanie to osiągnąć! Tak jest w przypadku Andy’ego Magnessa – ultramaratończyka, który trenując jedynie godzinę tygodniowo jest w stanie ukończyć stukilometrowe dystanse. Na czym polega skuteczność jego metody treningowej? I co proponują przeciwnicy?

jak-wyglada-trening-sprinterski

Jak wygląda trening sprinterski?

Każda dyscyplina wymaga odpowiedniego przygotowania, również w sprincie istotną rolę odgrywa przemyślany plan treningowy i niegasnąca motywacja zawodnika. Jak powinien wyglądać dobrze zorganizowany plan treningu sprinterskiego i czy już na etapie przygotowań można zaplanować poprawę wyników w zawodowym biegu? Sprinterzy potrzebują wszechstronnych treningów. Zobacz, jak wygląda trening sprinterski i wypróbuj konkretny plan treningowy dla sprintera.

czy-codzienne-bieganie-ma-sens

Czy codzienne bieganie ma sens?

Zapaleni biegacze nie są w stanie odpuścić sobie nawet dnia treningu. Co jednak z czasem na regenerację po treningową? Czy codzienne bieganie może być zdrowe?