Jakie cechy powinien mieć dobry trener sportowy?

Jakie cechy powinien mieć dobry trener sportowy?

Prowadzenie treningów nie kończy się jedynie na samych ćwiczeniach. Dobry trener sportowy czy dobry trener personalny powinni posiadać wiele dodatkowych cech. Znajdziemy w nich m.in. odpowiednie wykształcenie czy szeroką wiedzę z zakresu sportu. Istotnym elementem są także cechy charakteru i umiejętności pozasportowe. Zobacz, czym charakteryzuje się dobry trener personalny/sportowy.

Dobry trener personalny, który wzbudza zaufanie

Podczas zajęć ważne jest wytworzenie się więzi na linii klient-trener. Bez znaczenia czy mówimy o treningu personalnym czy treningu sportowym. Zaufanie jest kluczowym elementem każdego treningu. Klient przecież uzależnia swoje cele treningowe od jednej osoby – trenera sportowego. Może on wzbudzić zaufanie na wiele różnych sposobów. Dla jednych ważnym czynnikiem jest pierwszy kontakt. Dobry trener personalny powinien nienagannie się prezentować, płynnie wypowiadać i robić ogólne dobre wrażenie. Istotne jest przejawianie zasad przekazywanych podczas treningu poprzez własną postawę. Klienci nie będą w stanie zaufać trenerowi, który wyglądem zaprzecza efektom treningu. Inni skupiają się także na zdjęciach lub filmikach publikowanych przez trenerów sportowych czy personalnych. Każda aktywność na przykład na portalach społecznościowych powinna przedstawiać trenera z jak najlepszej strony. Nie sprawdzą się w tym przypadku zdjęcia z imprez zakrapianych alkoholem.

Wiem, że nic nie wiem: Jaki jest dobry trener personalny?

Posiadanie wiedzy o własnej niewiedzy zostawmy Sokratesowi. Dobry trener personalny czy sportowy podczas zajęć nie może przyznać się do braków merytorycznych. Odnosi się to przede wszystkim do dziedziny, którą praktykuje. Poza podstawową wiedzą z właściwej sobie dyscypliny warto ukończyć specjalistyczne kursy. Pozwolą one na rozbudowanie swojego CV oraz przyciągnięcie większej liczby klientów. Dobrym wabikiem jest ukończenie studiów fizjoterapeutycznych, wychowania fizycznego czy dietetyki. Nie jest to element niezbędny, ponieważ na rynku można trafić na znaczną liczbę kursów z najróżniejszych dziedzin. Mimo to, wiedza poparta studiami wzbudza większe zaufanie wśród klientów niż ośmiogodzinny kurs.

Idealny trener sportowy powinien ukończyć co najmniej kurs pierwszej pomocy. Jest to także element budowania zaufania na linii klient-trener. Zwiększa się wtedy bezpieczeństwo podczas ćwiczeń oraz pewność siebie trenującego. Trenerzy personalni (sportowi także) mogą urozmaicić swoje zajęcia dzięki odbyciu kursu z m.in. dietetyki sportowej, masażu sportowego czy suplementacji. Dzięki takim umiejętnościom ich treningi staną się atrakcyjniejsze. Ponadto, ze względu na bardzo dużą konkurencję warto zadbać o element wyróżniający spośród rzeszy trenerów personalnych. Lepiej być dobrym trenerem personalnym, niż po prostu trenerem personalnym.

Dobry trener personalny, to zaangażowany trener
dobry trener personalny

Oto kolejny czynnik, który wpływa na budowę zaufania między trenerem sportowym a klientem. W zasadzie, całą współpracę można zredukować do tego jednego czynnika, choć zależy on od dużej liczby elementów. Dobry trener personalny czy sportowy charakteryzuje się tym, że własnym życiem pokazuje swoje zaangażowanie. Sport powinien być jego pasją. Niewielu klientów chętnie pójdzie na treningi do osób, które nienawidzą swojej pracy. Zawód trenera sportowego (też personalnego) powinien ściśle łączyć się z jego życiem. Uprawianie sportu, dodatkowe aktywności fizyczne, aktywne pasje… te czynniki określają charakter idealnego trenera sportowego. Podobnie rzecz ma się ze sposobem odżywiania. Przede wszystkim trener zajmujący się rozpisywaniem planów żywieniowych (choć również ten bez takich uprawnień) nie może niezdrowo jeść. Klient w takim wypadku odczuwa coś na kształt hipokryzji. Tym samym nie jest w stanie zaufać radom trenera sportowego.

Prowadzenie aktywnego trybu życia jest bardzo dobrą reklamą dla trenerów sportowych i personalnych. Ważne w tym kontekście jest to, że stanowi ono element obowiązkowy w zawodzie trenera. Można zatem prowadzić skuteczny marketing po prostu żyjąc w myśl własnych zasad.

Osobowość ma znaczenie: Dobry trener personalny

Wszyscy trenerzy sportowi czy trenerzy personalni bardzo się od siebie różnią. Trenerzy mogą być łagodni, mało rozmowni, gadatliwi, motywujący, krzyczący… To od klienta zależy, który z typów trenerów sportowych wybierze. Dopasowanie pod względem charakteru to kolejny czynnik budujący wzajemne zaufanie podczas treningu. Jest jednak zbiór cech, które są pożądane przez większość klientów. Jakie cechy ma dobry trener personalny? Należy do nich przede wszystkim punktualność i dotrzymywanie słowa. Treningi odbywają się o określonej porze, często wybranej właśnie przez klienta. Zdarza się, że odbywają się w ciągu dnia pomiędzy pracą czy innymi zajęciami. Klient dzięki temu czuje, że ma kontrolę nad własnym życiem. W momencie, gdy trener sportowy spóźnia się na zajęcia klienci czują, że tracą cenny czas. Nawet przedłużenie czasu ćwiczeń niewiele da – niektórzy muszą wracać do swoich zajęć. Takie zachowanie świadczy o braku profesjonalizmu trenera sportowego oraz nieszanowaniu czasu klienta.

Podobną funkcję pełni dotrzymywanie słowa przez trenera sportowego. Składanie obietnic dotyczących na przykład planu kolejnego treningu lub przygotowaniu materiałów na kolejne zajęcia nie może być rzucone na wiatr. Trener powinien zastanowić się nad następstwami wynikającymi z obiecania klientom określonej rzeczy/usługi. Ten element również wpływa na zaufanie do trenera sportowego.

Profesjonalizm w każdym calu
dobry trener sportowy

Osoby rozpoczynające treningi często potrzebują dodatkowej opieki ze względu na stan zdrowia. Jeśli nie ma przeciwwskazań do ćwiczeń np. podczas ciąży czy po przebytej kontuzji dobry trener powinien ocenić czy ma kwalifikacje do pracy z taką osobą. Jeśli tak, należy jej się szczególne traktowanie oraz dodatkowy nadzór. W tym przypadku pomocne są dodatkowe szkolenia bądź kursy m.in. z anatomii czy fizjoterapii. Często wystarczy również kontakt z innymi specjalistami z danej dziedziny. Najważniejsze jest właściwe podejście i dopasowanie treningu do możliwości i potrzeb klienta.

Podczas treningów dobry trener personalny powinien okazać zainteresowanie celami klienta. Mówienie o własnych osiągnięciach czy udanych sesjach treningowych nie jest mile widziane przez klientów. Oczywiście, jeśli jest ono w nadmiarze. Głównym tematem rozmów powinien być klient i jego postępy oraz wymagania. Trener sportowy powinien zorientować się czy klient przeszedł jakieś urazy lub kontuzje, czy ma problemy ze zdrowiem oraz co chce osiągnąć podczas zajęć.

Reklama dźwignią handlu: Kim jest dobry trener personalny?

Żaden trener sportowy nie jest w stanie zbudować własnej marki bez odpowiedniej reklamy. Ważne jest przede wszystkim reklamowanie się w internecie. W ostatnich czasach właśnie tam klienci najczęściej szukają trenerów sportowych czy sprawdzają opinie o nich. Dodatkowo same treningi są sposobem na budowanie własnej marki. Klienci często rozmawiają o zajęciach, na które chodzą i dzielą się obserwacjami. Dzięki temu poprzez „pocztę pantoflową” przenoszą się informacje o zaletach i wadach każdych zajęć. Dobrze postrzegani są trenerzy sportowi i personalni, którzy szanują swój czas oraz cenią własną pracę. Dobre i pozytywne podejście do klienta oraz własnych zajęć buduje najlepsze opinie wśród klientów. Przemyślane plany treningowe również mają duże znaczenie. Klienci lubią uporządkowane i przejrzyste zajęcia. Lubią także widzieć, że ich ćwiczenia mają sens i dają wymierne efekty.

Dobry trener personalny czy sportowy jest sam w sobie własną reklamą. Warto zadbać o to, by robić dobre wrażenie na klientach, zbierać same pozytywne opinie i rozwijać własne umiejętności.

admin 3 15 listopada 2018  < 1000

Dodaj komentarz

 • Seba
  27 listopada 2018
  A dla mnie opinie klientów, bo jak sobie na treningu nie radzi, to jak można nazwać go dobrym trenerem?
 • Laman
  25 listopada 2018
  Dla mnie najważniejsze są kwalifikacje i doświadczenie
 • Igoras
  15 listopada 2018
  Ważne, żeby się z nim dobrze dogadywać i żeby miał odpowiednią wiedzę. Poza tym - nic nie ma większego znaczenia

Artykuły z kategorii: Trening personalny

trener-personalny-gdansk-cena-opinie-praca-kurs

Trener personalny Gdańsk | cena, opinie, praca, kurs

Co to znaczy dobry trener personalny w Gdańsku? Jak szukać trenera osobistego w Trójmieście? Podpowiadamy, jak wybierać specjalistę, i na co zwracać uwagę. Z tą wiedzą znajdziesz dobrego trenera personalnego w Gdańsku.

dobry-trener-personalny-bialystok-gdzie-go-znalezc

Dobry trener personalny Białystok – gdzie go znaleźć?

Poszukiwanie trenera personalnego w Białymstoku może stwarzać nieco problemów. Jak zabrać się za szukanie trenera osobistego w Białymstoku? Podpowiadamy, kim jest dobry trener personalny. Oto nasze opinie i wskazówki dla mieszkańców Białegostoku!

ile-kosztuje-trener-personalny-lublin-opinie-cena-praca-kurs

Ile kosztuje trener personalny Lublin? | opinie, cena, praca, kurs

Jak znaleźć trenera personalnego w Lublinie? Kim jest dobry trener personalny? Jaka jest cena treningu personalnego w Lublinie? O tym w poniższym artykule!

oferty-pracy-trener-personalny-katowice-znajdz-swoich-klientow

Oferty pracy trener personalny Katowice | Znajdź swoich klientów!

Szukasz klientów jako trener personalny w Katowicach? Już nie musisz! Dołącz do największej bazy trenerów i instruktorów sportowych w Polsce. Dlaczego warto? Zobacz, co mamy do zaoferowania trenerom personalnym nie tylko z Katowic!

dobry-trener-personalny-poznan-trenerka-personalna-jak-wybrac

Dobry trener personalny Poznań | Trenerka personalna – jak wybrać?

Szukanie trenera personalnego lub trenerki personalnej może przysporzyć nieco kłopotów. Skąd jednak będziemy wiedzieć, że ten trener to dobry trener personalny? Jakie powinien mieć kursy. Ile kosztuje trener personalny Poznań? O kwestiach wyboru trenera w Poznaniu przeczytacie niżej!

dobry-trener-personalny-bydgoszcz-jak-go-znalezc-i-ile-kosztuje

Dobry trener personalny Bydgoszcz – jak go znaleźć i ile kosztuje?

O dobrego trenera personalnego w Bydgoszczy nietrudno. Trzeba jedynie wiedzieć, jak go znaleźć. Ile kosztuje usługa trenera osobistego w Bydgoszczy? Jak weryfikować opinie o trenerze? To – i wiele więcej – na przykładzie bydgoskiego rynku trenerów w naszym artykule!

dietetyk-i-trener-personalny-lodz-jak-ich-wybrac

Dietetyk i trener personalny Łódź | Jak ich wybrać?

Szukasz trenera personalnego albo dietetyka w Łodzi? Kim jest dobry trener personalny Łódź? Podpowiadamy, na jakie aspekty pracy trenera personalnego i dietetyka należy zwracać uwagę. Zobacz, ile kosztuje trener personalny Łódź.

ile-kosztuje-trener-personalny-krakow-jak-go-wybrac

Ile kosztuje trener personalny Kraków – jak go wybrać?

Dobry trener personalny Kraków? To cel wielu osób. Trzeba go jednak jakoś znaleźć. Kim jest dobry trener personalny w Krakowie? Jak znaleźć trenerkę personalną w stolicy Małopolski? Ile kosztuje usługa trenera personalnego w Krakowie? To, i wiele więcej poniżej!

trener-personalny-warszawa-jak-wybrac-najlepszego

Trener personalny Warszawa – jak wybrać najlepszego?

Rynek trenerów personalnych w Warszawie to duża konkurencja i duża rozbieżność ofert. Jak się nie pogubić w tym wszystkim i wybrać najlepszą ofertę trenera personalnego w Warszawie? Ile kosztuje trener personalny w stolicy?

trener-personalny-gdansk-cena-opinie-praca-kurs

Trener personalny Gdańsk | cena, opinie, praca, kurs

Co to znaczy dobry trener personalny w Gdańsku? Jak szukać trenera osobistego w Trójmieście? Podpowiadamy, jak wybierać specjalistę, i na co zwracać uwagę. Z tą wiedzą znajdziesz dobrego trenera personalnego w Gdańsku.

dobry-trener-personalny-bialystok-gdzie-go-znalezc

Dobry trener personalny Białystok – gdzie go znaleźć?

Poszukiwanie trenera personalnego w Białymstoku może stwarzać nieco problemów. Jak zabrać się za szukanie trenera osobistego w Białymstoku? Podpowiadamy, kim jest dobry trener personalny. Oto nasze opinie i wskazówki dla mieszkańców Białegostoku!

ile-kosztuje-trener-personalny-lublin-opinie-cena-praca-kurs

Ile kosztuje trener personalny Lublin? | opinie, cena, praca, kurs

Jak znaleźć trenera personalnego w Lublinie? Kim jest dobry trener personalny? Jaka jest cena treningu personalnego w Lublinie? O tym w poniższym artykule!

oferty-pracy-trener-personalny-katowice-znajdz-swoich-klientow

Oferty pracy trener personalny Katowice | Znajdź swoich klientów!

Szukasz klientów jako trener personalny w Katowicach? Już nie musisz! Dołącz do największej bazy trenerów i instruktorów sportowych w Polsce. Dlaczego warto? Zobacz, co mamy do zaoferowania trenerom personalnym nie tylko z Katowic!

dobry-trener-personalny-poznan-trenerka-personalna-jak-wybrac

Dobry trener personalny Poznań | Trenerka personalna – jak wybrać?

Szukanie trenera personalnego lub trenerki personalnej może przysporzyć nieco kłopotów. Skąd jednak będziemy wiedzieć, że ten trener to dobry trener personalny? Jakie powinien mieć kursy. Ile kosztuje trener personalny Poznań? O kwestiach wyboru trenera w Poznaniu przeczytacie niżej!

dobry-trener-personalny-bydgoszcz-jak-go-znalezc-i-ile-kosztuje

Dobry trener personalny Bydgoszcz – jak go znaleźć i ile kosztuje?

O dobrego trenera personalnego w Bydgoszczy nietrudno. Trzeba jedynie wiedzieć, jak go znaleźć. Ile kosztuje usługa trenera osobistego w Bydgoszczy? Jak weryfikować opinie o trenerze? To – i wiele więcej – na przykładzie bydgoskiego rynku trenerów w naszym artykule!

dietetyk-i-trener-personalny-lodz-jak-ich-wybrac

Dietetyk i trener personalny Łódź | Jak ich wybrać?

Szukasz trenera personalnego albo dietetyka w Łodzi? Kim jest dobry trener personalny Łódź? Podpowiadamy, na jakie aspekty pracy trenera personalnego i dietetyka należy zwracać uwagę. Zobacz, ile kosztuje trener personalny Łódź.

ile-kosztuje-trener-personalny-krakow-jak-go-wybrac

Ile kosztuje trener personalny Kraków – jak go wybrać?

Dobry trener personalny Kraków? To cel wielu osób. Trzeba go jednak jakoś znaleźć. Kim jest dobry trener personalny w Krakowie? Jak znaleźć trenerkę personalną w stolicy Małopolski? Ile kosztuje usługa trenera personalnego w Krakowie? To, i wiele więcej poniżej!

trener-personalny-warszawa-jak-wybrac-najlepszego

Trener personalny Warszawa – jak wybrać najlepszego?

Rynek trenerów personalnych w Warszawie to duża konkurencja i duża rozbieżność ofert. Jak się nie pogubić w tym wszystkim i wybrać najlepszą ofertę trenera personalnego w Warszawie? Ile kosztuje trener personalny w stolicy?

{