Jak zrzucić brzuch na dobre, czyli leczenie otyłości brzusznej

Jeżeli "płaski brzuch" nie jest przymiotnikiem opisującym Twoją sylwetkę i podejmujesz decyzję, że czas coś z tym zrobić to jest artykuł dla Ciebie. Zobacz metody na spalenie tłuszczu z brzucha które od razu możesz wprowadzić w życie.
Co nazywamy otyłością brzuszną?
Jak sama nazwa wskazuje – to tkanka tłuszczowa zlokalizowana w obszarze brzucha. Otyłość brzuszna jest przypadłością, która częściej spotyka mężczyzn niż kobiety. To właśnie w męskim organizmie tkanka tłuszczowa w pierwszej kolejności gromadzi się w okolicach brzucha. Co jest przyczyną? Różnie. Może to być siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej, nieprawidłowa dieta (słodycze, tłuszcze zwierzęce, gazowane napoje…) czy chroniczny stres. Otyłość brzuszna może mieć także podłoże genetyczne. Niektóre leki też mają wpływ na odkładanie się tłuszczu w okolicy brzucha. Co więcej, bardziej podatne są na nią panie w okresie menopauzy oraz po urodzeniu dziecka.
Otyłość brzuszna – większe ryzyko chorób
- cukrzycy
- udaru mózgu
- zakrzepicy żył
- nadciśnienia
- zwyrodnień stawów i kręgosłupa
- choroby wieńcowej
Cel: płaski brzuch
Jest wiele dróg do osiągnięcia celu jakim jest odchudzenie brzucha. W tym artykule skupimy sposobach często praktykowanych, przynoszących optymalne i trwałe wyniki oraz przestrzeżemy przed metodami małoskutecznymi lub wręcz szkodliwymi dla zdrowia.
Nie polecamy głodówki i innych metod typu „schudnij 5 kilko w 5 dni”
- Głodówka -
Radykalna metoda odchudzania i oczyszczania organizmu. Głodzenie organizmu czyli dostarczanie znaczniej mniej kalorii i wartości odżywczych niż wynosi realne zapotrzebowanie organizmu. Polega ona na ograniczeniu ilości i rozmiarów posiłków oraz przyjmowania dużych ilości wody lub ciepłych naparów. Aktualnie raczej odradzana przez większość lekarzy i dietetyków.
Dlaczego nie jest to dobry sposób na odchudzanie?
Metoda dietetyczno-lecznicza jaką jest głodówka powinna być stosowana przez osoby z odpowiednim doświadczeniem i wiedzą.
Po pierwsze ponieważ głodówka jest potencjalnie niebezpieczna. Pozbawienie organizmu substancji odżywczych może prowadzić m.in. do anemii, zawału i omdleń. Ta metoda jest szczególnie nie wskazana dla osób starszych, dzieci i młodzieży. Dodatkowo przedłużająca się głodówka może przyczynić się do spadku odporności organizmu.
Jeżeli mimo to planujesz stosować tą metodę przygotuj się odpowiednio wcześniej. Zaplanuj kolejne etapy diety, stopniowo zmniejszaj kaloryczność posiłków oraz koniecznie skonsultuj swoją decyzję z lekarzem w celu wykonania badań (takich jak morfologia, EKG czy USG jamy brzusznej). Wykrycie chorób przewlekłych lub nieprawidłowości podczas badań będzie przeciwwskazaniem dla głodówki.
Skuteczne i bezpieczne dla zdrowia metody na zmniejszenie obwodu w pasie:
Po pierwsze podstawa skutecznego odchudzania:
- Zmiana szkodliwych nawyków żywieniowych -
Połowę sukcesu może zapewnić Ci zamiana słodzonych napojów na wodę. Podobnie ze zmianą słodkich przekąsek na warzywa. Słodzone jedzenie to prawdziwa bomba kaloryczna która nie zaspokaja łaknienia. Dlatego mimo, że właśnie w minutę zjadłeś 300 kcal nadal czujesz się głodny. Prosta zamiana tego typu nawyku i zjedzenie pomiędzy posiłkami jabłka lub marchewki pozwoli Ci oszczędzić ok 250 kcal. Dodatkowo nie przerwiesz wyuczonego nawyku podjadania, tylko sprytnie „oszukasz” organizm podając mu mniej kaloryczny zamiennik. To właśnie unikanie najbardziej kalorycznych produktów powinno być pierwszym krokiem na drodze do płaskiego brzucha.
Po drugie bardzo pomocne w redukcji:
- Kontroluj się podczas posiłków -
Otyłość jako taka często jest następstwem jedzenia do pełna czyli tak długo, aż nie poczujesz się „najedzony”. Za tym uczuciem pełności stoi pewien prosty mechanizm komunikacji układ trawienny - mózg.
Otóż od momentu kiedy organizm jest w pełni nasycony, do momentu kiedy to poczujesz mija 20 minut. W czasie tych 20 minut jesz więc dodatkowe, nie potrzebne organizmowi kęsy. Aby zjeść mniej i nadal być w pełni najedzonym wystarczy, że będziesz jadł wolniej niż zazwyczaj lub wręcz zrób przerwę w tracie posiłku. Na początku może być to trudne, szczególnie kiedy doskwiera głód, ale ta metoda jest bardzo efetywna. Wypróbuj sposób "jem jak w retauracji", jeśli byłbyś w eleganckiej restauracji nie pochłaniałbyś jedzenia, tylko jadł powoli prawda? Tę zasadę warto stosować do każdego posiłku. Twoja satysfakcja z jedzenia będzie taka sama, a objętość posiłku się zmniejszy. Kolejny sukces w kierunku płaskiego brzucha.
Po trzecie:
- Podziel się swoim planem na odchudzanie ze znajomymi -
Nie bądź nieśmiały, to że podjąłeś decyzję o odchudzaniu jest powodem do dumy. Pochwal się więc znajomym z pracy, przyjaciołom, rodzinie. Udzielą Ci wsparcia, to naturalny ludzki odruch. Dodatkowo rozmawiając o swoich planach zwiększasz swoje szanse na sukces, rośnie motywacja, częściej myślisz o swoim celu. Ten efekt możesz dodatkowo wzmocnić wizualizując sobie siebie z płaskim brzuchem, zadowolonego i atrakcyjnego.
Po czwarte:
- Ciągle szukaj okazji do zrealizowania celu -
Okazje są wszędzie wokół, wystarczy je zobaczyć. Dobrze jest próbować prostych rzeczy jak wybranie schodów zamiast windy, przespacerowanie się zamiast jazdy samochodem lub odmaluj ściany co odwlekasz od kilku miesięcy. Sprawdzaj etykiety z wartościami odżywczymi produktów przed zakupem. Możliwości są nieograniczone.
Po piąte:
- Zainteresuj się nowymi kuchniami, gotowaniem -
Lepsza jakość jedzenia które spożywasz przekłada się na to jak wyglądasz. Przejdź się na targ, kup inne produkty niż zazwyczaj. To świetna okazja do spaceru, i kolejny krok w stronę Twojego celu. Ucząc się nowych przepisów, poznając nowe produkty i przyprawy utrzymasz dobry nastrój – to właśnie pozytywne samopoczucie jest najlepszym partnerem odchudzania. Dodatkowo możesz zainteresować się takimi tematami jak piramida zdrowego żywienia, czy różnego rodzaju diety.
Poniżej najnowsza piramida zdrowego żywienia 2016:
Po szóste:
- Wypróbuj aktywność fizyczną -
Nawet najbardziej zapracowane osoby są wstanie wygospodarować kilka minut na odrobinę aktywności. Jeżeli nie ćwiczyłeś wcześniej możesz zacząć od metody małych kroków. W przerwie na reklamy zrób szybki domowy trening. Nie zabierze ci to czasu (chyba, że pasjonuje Cię nowy proszek do prania), a spalisz dodatkowe kalorie i wzmocnisz organizm. Po tygodniu takich domowych ćwiczeń zostaw je i zrób coś innego, pójdź na siłownię, zajęcia fitness, basen lub wróć do sportu który kiedyś sprawiał Ci przyjemność.
Dodatkowo:
- Znajdź towarzysza -
Nic nie motywuje jak odrobina rywalizacji i fakt, że robisz coś wspólnie z innymi ludźmi. Jeżeli masz znajomego który trenuje umów się z nim na wspólny trening. Nie masz aktywnie fizycznie znajomego? Zapisz się na zajęcia grupowe. Jeżeli na początku nie czujesz się pewnie, zawsze możesz umówić się z trenerem na prywatny trening.
Walka z nadwagą nie musi być trudna
Nie ma jednej, najlepszej drogi do walki z nadwagą i otyłością, poszukaj swojej własnej. Jeżeli będziesz konsekwentnie dążył do celu uda Ci się go osiągnąć.
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!