Jak wymienić uszkodzoną dętkę w rowerze?

Jak wymienić uszkodzoną dętkę w rowerze?

Przebita dętka jest jednym z najczęstszych problemów pojawiających się podczas jazdy rowerem. Zwykle jej wymianę musimy przeprowadzić samodzielnie w warunkach terenowych. Jakie narzędzia będą nam do tego potrzebne? Co może uszkodzić dętkę? Zobacz, jak sprawdzić rodzaj uszkodzenia i czym się kierować przy wyborze odpowiedniej dętki.

Usterki rowerzysty – co może uszkodzić dętkę/oponę

- Ostre rzeczy leżące na trasie np. gwoździe, szkła, kolczaste gałęzie itp.;

- Przytrzaśnięcie opony na wyboju między twardą nawierzchnią a obręczą, czyli tzw. snake-bite. To uszkodzenie można rozpoznać po charakterystycznych dwóch dziurach w oponie. Pojawia się wskutek jazdy na zbyt słabo napompowanych oponach.

- Zużycie się opony lub dętki. Powodem może być nieodpowiednie dbanie o rower. Opony lub dętki mogą również pękać ze starości. Ważne jest więc zabezpieczenie sprzętu przed wilgocią i działaniem promieni słonecznych.

- Przetarcie dętki o obręcz lub końcówkę szprychy. O tym uszkodzeniu mówi się, gdy znajduje się ono na dętce od strony obręczy.

- Urwanie się wentyla.

- Nieprawidłowo dobrana dętka.

- Uszkodzenie przy zakładaniu dętki.

- Uszkodzenie łatki na dętce. W takiej sytuacji nie powinno się łatać drugi raz tego samego miejsca.

Poradnik rowerzysty – wymiana i naprawa dętki krok po kroku
jak wymienić dętkę w rowerze

Pierwsze kroki podczas wymiany i naprawy dętki są takie same:

1. Zdjęcie koła. W większości rowerów zamontowane są dźwignie służące do zdejmowania kół (należy ją jedynie przekręcić). Starsze modele natomiast wymagają użycia klucza nastawnego do poluzowania śruby. W przypadku tylnego koła należy przerzucić łańcuch na niższą przerzutkę. Podczas zdejmowania koła natomiast – odchylić przerzutkę w tył.

2. Całkowite spuszczenie powietrza z koła. W tym momencie sprawdź także, czy nie znajduje się w oponie to, co uszkodziło dętkę (np. gwóźdź). W tym celu można lekko przesunąć ręką po oponie.

3. Włóż łyżkę lub śrubokręt pod krawędź koła i przesuwaj nią po obręczy jednocześnie zsuwając dętkę i oponę.

Czytaj także: Jak przejechałem pół miasta bez powietrza w oponie

NAPRAWIANIE DĘTKI ŁATKĄ

Napompuj dętkę i zlokalizuj miejsce jej uszkodzenia. Jeśli masz taką możliwość – możesz to sprawdzić poprzez włożenie dętki do wody (ważne jest jednak uprzednie wysuszenie dętki przed naklejeniem łaty). Tam gdzie pojawią się pęcherze powietrza – jest uszkodzone miejsce. Miejsce przebicia należy przetrzeć papierem ściernym i posmarować klejem. Następnie położyć na nie łatkę i mocno przytrzymać przez kilka minut. Naprawioną dętkę trzeba włożyć do opony. Najpierw jednak wkładamy zawór w otwór obręczy. Warto sprawdzić, czy dętka jest dobrze ułożona w oponie. Kolejnym krokiem jest jej napompowanie.

WYMIANA USZKODZONEJ DĘTKI

Po wyjęciu dętki z opony również należy sprawdzić czy nie ma pozostałości po obiektach, które ją uszkodziły. Warto także sprawdzić stan obręczy. Następnie trzeba lekko napompować nową dętkę i włożyć ją w obręcz (najpierw wentyl). W tym momencie trzeba założyć oponę. Najpierw nakładamy jeden jej brzeg, później wciskamy drugi do środka obręczy przy pomocy palców. Ręce przesuwamy wzdłuż opony – tym samym nasuwamy ją na obręcz. Jeśli mamy trudności z końcowym nałożeniem opony na koło, możemy spuścić nieco powietrza bądź podważyć krawędź dętki łyżką. Ostatnim etapem jest napompowanie dętki.

4. Założenie koła. Założenie przedniego koła nie powinno sprawić trudności. W przypadku koła tylnego należy wsunąć je między trójkąt ramy. Kolejnym krokiem jest zahaczenie łańcucha o najniższą przerzutkę przy jednoczesnym odchyleniu przerzutki w tył. Końce osi piasty należy umieścić na hakach tylnego koła. W momencie, gdy koło jest ułożone stabilnie – zabezpieczamy je zaciskiem bądź śrubą.

Zestaw narzędzi rowerzysty na dłuższe wyprawy
pęknięta dętka jak naprawić

- Pompka;

- Łyżki do zdejmowania opon;

- Łatki i klej;

- Zapasowa dętka;

- Skuwacz do łańcucha;

- Klucze imbusowe;

- Taśma izolacyjna;

- Oliwa do łańcucha;

- Narzędzia pasujące do śrub w określonym typie roweru (niekiedy śruby są nietypowe);

- Opcjonalnie: klucz do centrowania.

Zobacz również: Obowiązkowe wyposażenie roweru

Jak wybrać dętkę do roweru?

Wybór odpowiedniej dętki do roweru zmniejsza ryzyko uszkodzeń w jej obrębie. Ważne jest wiele czynników. Przede wszystkim należy sprawdzić średnicę otworu wentyla w obręczy roweru. Pod tym kątem można wybrać ten odpowiedni. Są trzy rodzaje wentyli: tzw. rowerowy, tzw. samochodowy (najbardziej popularny, większy otwór) oraz wentyl francuski (wąskie oczko). Podczas wyboru dętki znaczenie ma również rozmiar opony. Przykładowo, dla opony 26 x 2.1 cala potrzebna jest dętka o szerokości 2.1 cala. Istotną kwestią jest także to, do jakiego celu używamy roweru. W przypadku ostrzejszej jazdy (jak na przykład w kolarstwie grawitacyjnym) sprawdzą się grubsze dętki o większej tolerancji na skoki ciśnienia. W szosówkach natomiast montuje się dętki wąskie o dużym ciśnieniu. Pod uwagę należy wziąć również wagę – jeśli zależy nam na mniejszej masie całego roweru.

admin 2 9 sierpnia 2018  < 1000

Dodaj komentarz

  • Alinka
    9 sierpnia 2018
    Taaaa... ale jak przyjdzie co do czego i dętka pęknie, to jednak z tego stresu nie bardzo daje się taką dętkę wymienić, wiem z doświadczenia...
  • Hanka
    9 sierpnia 2018
    Taka wymiana dętki to całkiem prosta sprawa

Artykuły z kategorii: Kolarstwo

jakie-miesnie-pracuja-podczas-jazdy-na-rowerze-aktualizacja-2020

Jakie mięśnie pracują podczas jazdy na rowerze? | AKTUALIZACJA 2020

Każdy umie jeździć rowerem. Jedni wybierają go zamiast samochodu - jako środek transportu do pracy. Inni - zaciekle trenują, by wystartować w zawodach. Kolarstwo jest jednym z najbardziej powszechnych sportów. Ale czy zdajemy sobie sprawę z tego, jak pracują mięśnie podczas treningów kolarskich? O tym poniżej!

rodzaje-rowerow-jakie-dwa-kolka-wybrac-dla-siebie-aktualizacja-2020

Rodzaje rowerów - jakie dwa kółka wybrać dla siebie | Aktualizacja 2020

Jaki rodzaj roweru wybrać: górski czy trekkingowy, rower fitness czy miejski? W jaki sposób działa rower elektryczny? Czym jest BMX, dirt i street? Czy można jeszcze gdzieś kupić składaka? Co to jest tandem i rower poziomy? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule. Poznaj najważniejsze rodzaje rowerów.

na-dwoch-kolach-przez-pieniny-trasy-rowerowe-w-szczawnicy-zdroju-i-okolicach

Na dwóch kołach przez Pieniny! Trasy rowerowe w Szczawnicy Zdroju i okolicach

Rowerowe przeprawy przez górskie szlaki to jedna z wielu atrakcji, jakie czekają na nas w Pieninach. W tej części Karpat nie trudno o zapierające dech w piersiach widoki i malownicze pejzaże górskich polanek. Przedstawiamy 5 malowniczych tras rowerowych przebiegających w Szczawnicy i okolicach.

malowniczy-slask-czyli-najpiekniejsze-szlaki-rowerowe-na-poludniu-polski

Malowniczy Śląsk, czyli najpiękniejsze szlaki rowerowe na południu Polski

Zaczarowane miejskie starówki, przepiękne lasy i wyjątkowe zabytki ziemi południowej Polski. Zapierające dech w piersiach widoki to za mało, aby opisać geniusz tych przestrzeni. Przybliżamy 5 najpiękniejszych szlaków rowerowych na Śląsku, choć poza nimi jest wiele innych wartych uwagi!

trening-kolarski-jak-zadbac-o-rowerowa-forme

Trening kolarski - jak zadbać o rowerową formę?

Mówi się, że im więcej kilometrów w nogach tym lepiej. Być może dlatego wielu początkujących kolarzy nie potrafi wejść na wyższy poziom swojej aktywności. W treningu kolarskim istotnych jest wiele elementów. Jak poprawnie zaplanować trening i jak zadbać o złotą kolarską formę?

naped-kolarza-jakie-pedaly-wybrac

Napęd kolarza – jakie pedały wybrać?

Nadawanie napędu rowerowi może odbywać się przy pomocy pedałów zatrzaskowych lub platformowych. Mamy także tzw. noski. Ich działanie nieco się od siebie różni. Zobacz wady i zalety tych rozwiązań w kolarstwie. Jakie jest przeznaczenie poszczególnych typów pedałów?

grubas-wsrod-rowerow-czy-warto-wybrac-fat-bike

Grubas wśród rowerów – czy warto wybrać fat bike?

Choć do końca nie wiadomo czemu, ciągle rośnie popularność bardzo dziwnego modelu roweru. Fat bike – bo o nich mowa – coraz częściej pojawiają się na ulicach. Jedni są zachwyceni, inni – mówią o ich nieprzydatności. Zobacz wady i zalety największego grubasa wśród rowerów.

poradnik-rowerzysty-obowiazkowe-wyposazenie-roweru

Poradnik rowerzysty – obowiązkowe wyposażenie roweru

Dopuszczenie roweru do jazdy na drodze obejmuje spełnienie konkretnych warunków prawnych. Określają one obowiązkowe elementy roweru, których brak najpewniej będzie skutkować mandatem. Jakie obowiązkowe wyposażenie powinien mieć rowerzysta, by bezpiecznie jeździć po drogach?

trasy-rowerowe-downhill-i-mtb-warszawa-i-okolice

Trasy rowerowe downhill i MTB – Warszawa i okolice

Chcesz wybrać się na trening downhill lub MTB, a nie wiesz, gdzie na Mazowszu są dobre warunki do ostrej jazdy? Zobacz nasze zestawienie tras rowerowych downhill mtb w Warszawie doskonałych do uprawiania tego sportu!

jakie-miesnie-pracuja-podczas-jazdy-na-rowerze-aktualizacja-2020

Jakie mięśnie pracują podczas jazdy na rowerze? | AKTUALIZACJA 2020

Każdy umie jeździć rowerem. Jedni wybierają go zamiast samochodu - jako środek transportu do pracy. Inni - zaciekle trenują, by wystartować w zawodach. Kolarstwo jest jednym z najbardziej powszechnych sportów. Ale czy zdajemy sobie sprawę z tego, jak pracują mięśnie podczas treningów kolarskich? O tym poniżej!

rodzaje-rowerow-jakie-dwa-kolka-wybrac-dla-siebie-aktualizacja-2020

Rodzaje rowerów - jakie dwa kółka wybrać dla siebie | Aktualizacja 2020

Jaki rodzaj roweru wybrać: górski czy trekkingowy, rower fitness czy miejski? W jaki sposób działa rower elektryczny? Czym jest BMX, dirt i street? Czy można jeszcze gdzieś kupić składaka? Co to jest tandem i rower poziomy? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule. Poznaj najważniejsze rodzaje rowerów.

na-dwoch-kolach-przez-pieniny-trasy-rowerowe-w-szczawnicy-zdroju-i-okolicach

Na dwóch kołach przez Pieniny! Trasy rowerowe w Szczawnicy Zdroju i okolicach

Rowerowe przeprawy przez górskie szlaki to jedna z wielu atrakcji, jakie czekają na nas w Pieninach. W tej części Karpat nie trudno o zapierające dech w piersiach widoki i malownicze pejzaże górskich polanek. Przedstawiamy 5 malowniczych tras rowerowych przebiegających w Szczawnicy i okolicach.

malowniczy-slask-czyli-najpiekniejsze-szlaki-rowerowe-na-poludniu-polski

Malowniczy Śląsk, czyli najpiękniejsze szlaki rowerowe na południu Polski

Zaczarowane miejskie starówki, przepiękne lasy i wyjątkowe zabytki ziemi południowej Polski. Zapierające dech w piersiach widoki to za mało, aby opisać geniusz tych przestrzeni. Przybliżamy 5 najpiękniejszych szlaków rowerowych na Śląsku, choć poza nimi jest wiele innych wartych uwagi!

trening-kolarski-jak-zadbac-o-rowerowa-forme

Trening kolarski - jak zadbać o rowerową formę?

Mówi się, że im więcej kilometrów w nogach tym lepiej. Być może dlatego wielu początkujących kolarzy nie potrafi wejść na wyższy poziom swojej aktywności. W treningu kolarskim istotnych jest wiele elementów. Jak poprawnie zaplanować trening i jak zadbać o złotą kolarską formę?

naped-kolarza-jakie-pedaly-wybrac

Napęd kolarza – jakie pedały wybrać?

Nadawanie napędu rowerowi może odbywać się przy pomocy pedałów zatrzaskowych lub platformowych. Mamy także tzw. noski. Ich działanie nieco się od siebie różni. Zobacz wady i zalety tych rozwiązań w kolarstwie. Jakie jest przeznaczenie poszczególnych typów pedałów?

grubas-wsrod-rowerow-czy-warto-wybrac-fat-bike

Grubas wśród rowerów – czy warto wybrać fat bike?

Choć do końca nie wiadomo czemu, ciągle rośnie popularność bardzo dziwnego modelu roweru. Fat bike – bo o nich mowa – coraz częściej pojawiają się na ulicach. Jedni są zachwyceni, inni – mówią o ich nieprzydatności. Zobacz wady i zalety największego grubasa wśród rowerów.

poradnik-rowerzysty-obowiazkowe-wyposazenie-roweru

Poradnik rowerzysty – obowiązkowe wyposażenie roweru

Dopuszczenie roweru do jazdy na drodze obejmuje spełnienie konkretnych warunków prawnych. Określają one obowiązkowe elementy roweru, których brak najpewniej będzie skutkować mandatem. Jakie obowiązkowe wyposażenie powinien mieć rowerzysta, by bezpiecznie jeździć po drogach?

trasy-rowerowe-downhill-i-mtb-warszawa-i-okolice

Trasy rowerowe downhill i MTB – Warszawa i okolice

Chcesz wybrać się na trening downhill lub MTB, a nie wiesz, gdzie na Mazowszu są dobre warunki do ostrej jazdy? Zobacz nasze zestawienie tras rowerowych downhill mtb w Warszawie doskonałych do uprawiania tego sportu!