>

Jak wygląda kurs jazdy konnej?

Jak wygląda kurs jazdy konnej?

Kursy jazdy konnej różnią się w zależności od stopnia zaawansowania trenującego czy oczekiwanych efektów. Zobacz, jak wygląda pierwsza lekcja jeździectwa, czego powinno się oczekiwać od całego kursu oraz ile czasu zajmuje nauczenie się samodzielnego jeżdżenia na koniu.

Pierwsze lekcje jazdy konnej

Wybranie odpowiedniego klubu jeździeckiego nie należy do łatwych zadań. Powinno się przede wszystkim zwrócić uwagę na kwalifikacje instruktorów jeździectwa czy sposób traktowania, żywienia i pielęgnowania koni. Warto także przed zapisaniem się na kurs odwiedzić wybraną przez siebie stajnię. Jeśli jest w niej porządek, dużo światła, a konie są spokojne – śmiało wykupuj lekcje.

Wybór konia w dużej mierze zależy od instruktora jazdy konnej. Dopasowuje on zwierzę do wzrostu oraz wagi uczestnika kursu. Osoby początkujące zazwyczaj trenują na koniach o spoko

jnym charakterze, przyzwyczajonych do swojej pracy. Ponadto, instruktor powinien udzielić podstawowych informacji na temat zachowania koni. Dobrze, jeśli zabierze nas także na wycieczkę po stajni, podczas której opowie o zwyczajach tych zwierząt czy rasach i maściach. Ważne jest również, by przekazał uczestnikowi kursu zasady zachowania się przy koniach.

Pierwsza lekcja jazdy konnej jest czasem na zapoznanie się z podstawowymi informacjami na temat jeździectwa. Instruktor pokazuje m.in. jak wsiadać na konia oraz utrzymać się w siodle. Początkujący uczą się również sposobów na ruszenie, zatrzymanie oraz zmienianie kierunku jazdy zwierzęcia. Co więcej, pierwsze lekcje są także czasem na zaznajomienie się z koniem. Osiąga się to m.in. poprzez kiełznanie koni, siodłanie czy rozsiodływanie, ale także poprzez czyszczenie. Wykonywanie tych czynności nie jest elementem wszystkich odmian kursów jazdy konnej. Jest jednak wyjątkowo ważne, bo dzięki nim łatwiej jest zbudować więź ze zwierzęciem, a tym samym szybciej przyswoić podstawy jeździectwa. Dodatkowo, instruktor powinien opowiedzieć podopiecznemu o zastosowaniu i budowie sprzętu jeździeckiego np. siodła i ogłowia.

Jak wygląda kurs jazdy konnej?
Kurs jazdy konnej

Początkowo jeżdżenie konno odbywa się na lonży. Instruktor trzyma linkę, natomiast koń porusza się stępem po okręgu. Najpierw wykonuje się ćwiczenia mające wpływ na rozgrzanie mięśni oraz zyskanie pewności w siodle. Często już na pierwszej lekcji rozpoczyna się nauka anglezowania (unoszenie się i opadanie w siodle w rytm ruchu konia). Jazda na lonży jest prowadzona aż do czasu, gdy podopieczny osiągnie równowagę. W tym celu instruktor wprowadza ćwiczenia, takie jak m.in. jazda bez strzemion. Nie ma uniwersalnego czasu nauki jazdy konnej. Okres jeżdżenia na lonży zależy od indywidualnych predyspozycji czy możliwości fizycznych uczestnika kursu jeździectwa. Zwykle jednak trwa on 1-3 lekcje. Następnie rozpoczyna się samodzielna nauka jazdy po ujeżdżalni. W jej skład wchodzi m.in. powodowanie koniem (zatrzymywanie się, przechodzenie na inne chody konia). Opanowanie samodzielnej jazdy w stępie i kłusie zajmuje kolejne kilka lekcji. Uczucie pewności w siodle jest powodem do rozpoczęcia nauki galopu. Przyswajanie tego chodu również odbywa się na lonży. Początkowo uczymy się galopu w pół-siadzie, następnie w siadzie.  W tym miejscu można zakończyć kurs (wystarcza on do opanowania podstawowych technik jazdy konnej). Można jednak go kontynuować i uczyć się np. skoków przez przeszkody.

Pierwsze lekcje jazdy konnej angażują do pracy mięśnie, które nie są używane podczas codziennych czynności. Początkujący może odczuwać skutki treningu, ponieważ jest to sport ogólnorozwojowy.

Jak długo trwa kurs jazdy konnej?

Długość trwania kursu jeździectwa zależy od wielu czynników. Należą do nich m.in. wiek adepta jazdy konnej czy jego sprawność fizyczna. Dzieci znacznie szybciej przyswajają techniki tej dyscypliny. Mimo to, naukę jazdy konnej można rozpocząć w każdym wieku. W przypadku dzieci już pół roku wystarczy, by czuły się pewnie w siodle. Podstawowy kurs jazdy konnej trwa jednak około trzy miesiące.

Ważna jest także liczba lekcji w tygodniu. Zdaniem instruktorów jeździectwa 2-3 treningi na tydzień w zupełności wystarczą do efektywnej nauki. Jedne zajęcia jazdy konnej trwają około 45-60 minut i kosztują 20-80 zł.

Innym wyjściem jest zapisanie się na rajdy konne bądź terenową jazdę konną. Ich cena zależy od długości trwania kursu czy stopnia zaawansowania jeźdźca. 

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Dominika Górska 2 10 kwietnia 2018  < 1000

Dodaj komentarz

  • Wisk
    19 kwietnia 2018
    A mnie jakoś nie kręci za bardzo jazda konna. Konie śmierdzą. Lepiej już sobie pograć w badmintona w parku :)
  • Daro
    10 kwietnia 2018
    Po przeczytaniu chyba się zapiszę na taki kurs jazdy konnej. Mieszkam na targówku i mam w pobliżu stajnię, chętnie tam zajrzę :)

Artykuły z kategorii: Jazda Konna

jezdziectwo-czy-upadek-z-konia-jest-bolesny

Jeździectwo – czy upadek z konia jest bolesny?

Konie są zwierzętami, które mogą się wystraszyć i zacząć wierzgać lub galopować. Jeżdżenie konno rodzi ryzyko szybszego lub późniejszego upadku. Zobacz, co może się stać podczas upadku z konia. Poznaj sposoby na zwiększenie własnego bezpieczeństwa podczas jazdy konnej.

jazda-konna-w-terenie-czyli-w-zgodzie-z-natura

Jazda konna w terenie, czyli w zgodzie z naturą

Jazdę konną można uprawiać m.in. na terenach leśnych czy polnych. Natura tworzy również przeszkody, które mogą pokonywać konie. Zobacz, jak wygląda jeździectwo w naturalnym środowisku.

czym-jest-hipoterapia

Czym jest hipoterapia?

Zdolności terapeutyczne koni znane są już od starożytności. W nowoczesnej medycynie jednak hipoterapia pojawiła się na przełomie lat 50. i 60. ubiegłego stulecia. Oto, na czym polega te metoda rehabilitacji psychoruchowej. Kto może skorzystać na leczniczej mocy koni?

jazda-na-koniu-co-zrobic-zeby-byla-bezpieczna

Jazda na koniu – co zrobić, żeby była bezpieczna?

Podczas jazdy konnej ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno jeźdźcowi, jak i wierzchowcowi. W jeździectwie obowiązuje kilka zasad, które chronią jeźdźca i konia przed kontuzjami czy zagrożeniem zdrowia. Zobacz, czego należy przestrzegać, by czerpać jak najwięcej przyjemności z bezpiecznej jazdy konnej.

co-to-jest-powozenie

Co to jest powożenie?

Powożenie to konkurencja jeździecka wywodząca się w XI wieku p.n.e. Sport ten był niezwykle popularny w Starożytnym Egipcie, ale w obecnych czasach również ma wielu zwolenników. Sprawdź czym jest powożenie i jak wygląda konkurs jeździecki.

waga-ciala-w-sportach-jezdzieckich

Waga ciała w sportach jeździeckich

Uprawianie jazdy konnej, zarówno zawodowo, jak i rekreacyjnie wiąże się z utrzymaniem prawidłowej wagi. Waga jeźdźca ma duże znaczenie w osiąganiu postępów i wyników. Zobacz, jakie są zależności pomiędzy wagą konia a wagą jeźdźca. Czy bez względu na wagę można wystartować w zawodach w ujeżdżenie oraz zostać dżokejem?

jezdziectwo-czy-konie-zrzucaja-z-grzbietu

Jeździectwo – czy konie zrzucają z grzbietu?

Jazda konna wymaga dużego przygotowania ze strony jeźdźca i konia. Czy prawdą jest, że konie zrzucają z grzbietu? Jak uniknąć upadku z konia?

jezdziectwo-czy-konie-czesto-kopia-lub-gryza

Jeździectwo – czy konie często kopią lub gryzą?

Konie należą do łagodnych zwierząt. Zdarza się jednak, że zachowują się nieprzewidywalnie. Mogą kopnąć, ugryźć… Co jest powodem takich zachowań wierzchowców? Jak często konie gryzą lub kopią?

jezdziectwo-czy-galopowanie-jest-niebezpieczne

Jeździectwo – czy galopowanie jest niebezpieczne?

Galop należy do naturalnych chodów konia. Często słyszy się różne opinie na temat zagrożeń, które mogą się pojawić podczas galopowania. Zobacz, czym właściwie jest galopowanie i czy naprawdę jest niebezpieczne.

jezdziectwo-czy-upadek-z-konia-jest-bolesny

Jeździectwo – czy upadek z konia jest bolesny?

jazda-konna-w-terenie-czyli-w-zgodzie-z-natura

Jazda konna w terenie, czyli w zgodzie z naturą

czym-jest-hipoterapia

Czym jest hipoterapia?

jazda-na-koniu-co-zrobic-zeby-byla-bezpieczna

Jazda na koniu – co zrobić, żeby była bezpieczna?

co-to-jest-powozenie

Co to jest powożenie?

waga-ciala-w-sportach-jezdzieckich

Waga ciała w sportach jeździeckich

jezdziectwo-czy-konie-zrzucaja-z-grzbietu

Jeździectwo – czy konie zrzucają z grzbietu?

jezdziectwo-czy-konie-czesto-kopia-lub-gryza

Jeździectwo – czy konie często kopią lub gryzą?

jezdziectwo-czy-galopowanie-jest-niebezpieczne

Jeździectwo – czy galopowanie jest niebezpieczne?