Jak wygląda kurs jazdy konnej?

Jak wygląda kurs jazdy konnej?

Kursy jazdy konnej różnią się w zależności od stopnia zaawansowania trenującego czy oczekiwanych efektów. Zobacz, jak wygląda pierwsza lekcja jeździectwa, czego powinno się oczekiwać od całego kursu oraz ile czasu zajmuje nauczenie się samodzielnego jeżdżenia na koniu.

Pierwsze lekcje jazdy konnej

Wybranie odpowiedniego klubu jeździeckiego nie należy do łatwych zadań. Powinno się przede wszystkim zwrócić uwagę na kwalifikacje instruktorów jeździectwa czy sposób traktowania, żywienia i pielęgnowania koni. Warto także przed zapisaniem się na kurs odwiedzić wybraną przez siebie stajnię. Jeśli jest w niej porządek, dużo światła, a konie są spokojne – śmiało wykupuj lekcje.

Wybór konia w dużej mierze zależy od instruktora jazdy konnej. Dopasowuje on zwierzę do wzrostu oraz wagi uczestnika kursu. Osoby początkujące zazwyczaj trenują na koniach o spokojnym charakterze, przyzwyczajonych do swojej pracy. Ponadto, instruktor powinien udzielić podstawowych informacji na temat zachowania koni. Dobrze, jeśli zabierze nas także na wycieczkę po stajni, podczas której opowie o zwyczajach tych zwierząt czy rasach i maściach. Ważne jest również, by przekazał uczestnikowi kursu zasady zachowania się przy koniach.

Pierwsza lekcja jazdy konnej jest czasem na zapoznanie się z podstawowymi informacjami na temat jeździectwa. Instruktor pokazuje m.in. jak wsiadać na konia oraz utrzymać się w siodle. Początkujący uczą się również sposobów na ruszenie, zatrzymanie oraz zmienianie kierunku jazdy zwierzęcia. Co więcej, pierwsze lekcje są także czasem na zaznajomienie się z koniem. Osiąga się to m.in. poprzez kiełznanie koni, siodłanie czy rozsiodływanie, ale także poprzez czyszczenie. Wykonywanie tych czynności nie jest elementem wszystkich odmian kursów jazdy konnej. Jest jednak wyjątkowo ważne, bo dzięki nim łatwiej jest zbudować więź ze zwierzęciem, a tym samym szybciej przyswoić podstawy jeździectwa. Dodatkowo, instruktor powinien opowiedzieć podopiecznemu o zastosowaniu i budowie sprzętu jeździeckiego np. siodła i ogłowia.

Jak wygląda kurs jazdy konnej?
Kurs jazdy konnej

Początkowo jeżdżenie konno odbywa się na lonży. Instruktor trzyma linkę, natomiast koń porusza się stępem po okręgu. Najpierw wykonuje się ćwiczenia mające wpływ na rozgrzanie mięśni oraz zyskanie pewności w siodle. Często już na pierwszej lekcji rozpoczyna się nauka anglezowania (unoszenie się i opadanie w siodle w rytm ruchu konia). Jazda na lonży jest prowadzona aż do czasu, gdy podopieczny osiągnie równowagę. W tym celu instruktor wprowadza ćwiczenia, takie jak m.in. jazda bez strzemion. Nie ma uniwersalnego czasu nauki jazdy konnej. Okres jeżdżenia na lonży zależy od indywidualnych predyspozycji czy możliwości fizycznych uczestnika kursu jeździectwa. Zwykle jednak trwa on 1-3 lekcje. Następnie rozpoczyna się samodzielna nauka jazdy po ujeżdżalni. W jej skład wchodzi m.in. powodowanie koniem (zatrzymywanie się, przechodzenie na inne chody konia). Opanowanie samodzielnej jazdy w stępie i kłusie zajmuje kolejne kilka lekcji. Uczucie pewności w siodle jest powodem do rozpoczęcia nauki galopu. Przyswajanie tego chodu również odbywa się na lonży. Początkowo uczymy się galopu w pół-siadzie, następnie w siadzie.  W tym miejscu można zakończyć kurs (wystarcza on do opanowania podstawowych technik jazdy konnej). Można jednak go kontynuować i uczyć się np. skoków przez przeszkody.

Pierwsze lekcje jazdy konnej angażują do pracy mięśnie, które nie są używane podczas codziennych czynności. Początkujący może odczuwać skutki treningu, ponieważ jest to sport ogólnorozwojowy.

Jak długo trwa kurs jazdy konnej?

Długość trwania kursu jeździectwa zależy od wielu czynników. Należą do nich m.in. wiek adepta jazdy konnej czy jego sprawność fizyczna. Dzieci znacznie szybciej przyswajają techniki tej dyscypliny. Mimo to, naukę jazdy konnej można rozpocząć w każdym wieku. W przypadku dzieci już pół roku wystarczy, by czuły się pewnie w siodle. Podstawowy kurs jazdy konnej trwa jednak około trzy miesiące.

Ważna jest także liczba lekcji w tygodniu. Zdaniem instruktorów jeździectwa 2-3 treningi na tydzień w zupełności wystarczą do efektywnej nauki. Jedne zajęcia jazdy konnej trwają około 45-60 minut i kosztują 20-80 zł.

Innym wyjściem jest zapisanie się na rajdy konne bądź terenową jazdę konną. Ich cena zależy od długości trwania kursu czy stopnia zaawansowania jeźdźca. 

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Dominika Górska 6 10 kwietnia 2018  4432

Dodaj komentarz

 • 4 kwietnia 2021
  Bardzo przydatny artykuł dla mnie :-) Mam 12 lat i dopiero zaczynam jeździć (jeżdżę ok. 1 miesiąc). Chciałam właśnie się dowiedzieć kiedy będę zaczynać galopować i pokonywać drążki bo bardzo chce. Jeszcze nigdy w życiu nie pokonywałam przeszkód nawet drągów i nie galopowalam. Ale już za 5 dni jadę znowu na trening dwudniowy i bardzo chce już zacząć galopować i pokonywać drążki:-)
 • Lucy
  7 czerwca 2020
  Czyli że pierwsza jazda konna to albo jazda albo opieka? a jeśli opieka to czy musze za tą lekcje płacić? Przecież skoro się opiekuje koniem to chyba nie musze płacić. Prawda?
 • Horse Club
  12 maja 2020
  Ten artykuł jest świetny!Jeżdżę konno od 8 roku życia i robię to do dziś, kocham jazdę konną!I mam najlepszego trenera na świecie!!!
 • Anonim
  4 lipca 2019
  Bardzo przydatny artykuł
 • Wisk
  19 kwietnia 2018
  A mnie jakoś nie kręci za bardzo jazda konna. Konie śmierdzą. Lepiej już sobie pograć w badmintona w parku :)
 • Daro
  10 kwietnia 2018
  Po przeczytaniu chyba się zapiszę na taki kurs jazdy konnej. Mieszkam na targówku i mam w pobliżu stajnię, chętnie tam zajrzę :)

Artykuły z kategorii: Jazda Konna

pomysl-na-urlop-jazda-konna-w-gorach

Pomysł na urlop – jazda konna w górach

Jesteś miłośnikiem koni i od lat jeździsz konno? A może chcesz połączyć przyjemne z pożytecznym wybierając się na wakacyjny urlop do miejscowości, w których wypoczniesz i pojeździsz na koniu? Proponujemy kilka miejsc w górach, które warto odwiedzić w wakacje i zasmakować w lokalnych atrakcjach.

jak-jazda-konna-wplywa-na-sylwetke

Jak jazda konna wpływa na sylwetkę?

Jazda konna to sposób na poprawę samopoczucia i zdrowia, ale także na odchudzanie. Poza tym, że w trakcie jazdy się relaksujemy – mamy szansę również na spalenie niepotrzebnych kalorii. Zobacz, jak treningi jazdy konnej wpłyną na twoją sylwetkę!

ile-kosztuje-nauka-jazdy-konno-dla-dzieci

Ile kosztuje nauka jazdy konno dla dzieci?

Jazda konna dla dzieci, jest przede wszystkim możliwością obcowania z naturą i zwierzętami, ale także świetną formą spędzania wolnego czasu. Jeżeli chcemy, aby dziecko na długo związało swoją karierę z jeździectwem, to warto jest zapoznać je z tą dyscypliną jak najwcześniej. Dowiedz się zatem ile należy zapłacić za naukę jazdy konno i z czym się wiąże ten sport.

zawody-jezdzieckie-czym-sa-i-jakie-sa-ich-warunki

Zawody jeździeckie – czym są i jakie są ich warunki?

Jazda konno to drogi i dosyć wymagający sport, dla bardzo odważnych. Wymaga wielu lat praktyki i doskonałego wyszkolenia siebie oraz jak najlepszego poznania swojego partnera – konia. Gdzie i kiedy odbywają się zawody jeździeckie i kto może wziąć w nich udział?

jezdziectwo-naturalne-czyli-sport-blizszy-naturze

Jeździectwo naturalne, czyli sport bliższy naturze

Wielu z Nas myśli o jeździectwie naturalnym jako o sporcie. I tak właśnie jest, jednak tego rodzaju jazda konno jest nieco inna. To nie tylko sport elitarny, ale także wymagający i uczący. Chcesz się dowiedzieć więcej na temat naturalnej jazdy konno? Jak rozpocząć treningi i czy każdy może z nich skorzystać?

jazda-konna-nauka-od-podstaw-nie-tylko-dla-dzieci-jak-zaczac

Jazda konna: nauka od podstaw nie tylko dla dzieci. Jak zacząć?

Aktywny wolny czas to świetny patent na dobrą kondycję - a jeśli czas wolny możemy spędzać na świeżym powietrzu, to już w ogóle wygrywamy życie. Jazda konna to dobry sposób na spędzanie wolnego czasu i podejmowanie aktywności rekreacyjno-sportowej. Co zrobić, by nauka nie poszła w las i jak zacząć?

jezdziectwo-sportowe-czym-to-tak-naprawde-jest

Jeździectwo sportowe: czym to tak naprawdę jest?

Czy jazda konna nie kojarzy nam się ze skokami przez płotki i wyścigiem konnym z różnymi manewrami? Jeśli tak jest, pora zmienić takie postrzeganie. Jazda konna to raczej aktywność rekreacyjna. Jeździectwo sportowe to zupełnie inna bajka, a jeśli już złapiemy bakcyla, nie będziemy mogli przestać!

podstawy-jazdy-konnej-jak-sie-przygotowac-i-jak-wygladaja-pierwsze-zajecia

Podstawy jazdy konnej - jak się przygotować i jak wyglądają pierwsze zajęcia?

Można by rzec, że jeździectwo to sport idealny. Kontakt ze zwierzęciem bardzo pozytywnie wpływa na stan umysłu i wycisza emocje. Nie bez powodu prowadzone są specjalne zajęcia z hipoterapii z elementami jeździectwa. Jeśli marzysz o rozpoczęciu tej przygody, podstawy jazdy konnej są dla ciebie!

nauka-jazdy-konnej-warszawa-i-okolice-przydatne-informacje

Nauka jazdy konnej Warszawa i okolice – przydatne informacje

Jazda konna w Warszawie i okolicach jest dość popularnym sportem. Ze względu na zainteresowanie powstało bardzo dużo ciekawych miejsc do nauki jazdy konnej w Warszawie i jej okolicach. Informacje o cenach za jazdę konną, o tym jak wygląda nauka jazdy konnej dla dzieci i dorosłych oraz o wielu kwestiach wyboru – przeczytacie niżej.

jezdziectwo-poznan-czy-ten-sport-jest-drogi

Jeździectwo Poznań – czy ten sport jest drogi?

Jazda konna może być świetną przygodą zarówno dla osób młodych, jak i starszych. Zastanawiasz się jak zacząć? Ile kosztuje godzina lekcyjna jazdy konnej w Poznaniu? Jeśli jesteś zainteresowany jazdą konną w Poznaniu – to ten artykuł jest dla Ciebie. Przedstawimy Ci podstawowe informacje o treningach jeździeckich i ich cenie.

pomysl-na-urlop-jazda-konna-w-gorach

Pomysł na urlop – jazda konna w górach

Jesteś miłośnikiem koni i od lat jeździsz konno? A może chcesz połączyć przyjemne z pożytecznym wybierając się na wakacyjny urlop do miejscowości, w których wypoczniesz i pojeździsz na koniu? Proponujemy kilka miejsc w górach, które warto odwiedzić w wakacje i zasmakować w lokalnych atrakcjach.

jak-jazda-konna-wplywa-na-sylwetke

Jak jazda konna wpływa na sylwetkę?

Jazda konna to sposób na poprawę samopoczucia i zdrowia, ale także na odchudzanie. Poza tym, że w trakcie jazdy się relaksujemy – mamy szansę również na spalenie niepotrzebnych kalorii. Zobacz, jak treningi jazdy konnej wpłyną na twoją sylwetkę!

ile-kosztuje-nauka-jazdy-konno-dla-dzieci

Ile kosztuje nauka jazdy konno dla dzieci?

Jazda konna dla dzieci, jest przede wszystkim możliwością obcowania z naturą i zwierzętami, ale także świetną formą spędzania wolnego czasu. Jeżeli chcemy, aby dziecko na długo związało swoją karierę z jeździectwem, to warto jest zapoznać je z tą dyscypliną jak najwcześniej. Dowiedz się zatem ile należy zapłacić za naukę jazdy konno i z czym się wiąże ten sport.

zawody-jezdzieckie-czym-sa-i-jakie-sa-ich-warunki

Zawody jeździeckie – czym są i jakie są ich warunki?

Jazda konno to drogi i dosyć wymagający sport, dla bardzo odważnych. Wymaga wielu lat praktyki i doskonałego wyszkolenia siebie oraz jak najlepszego poznania swojego partnera – konia. Gdzie i kiedy odbywają się zawody jeździeckie i kto może wziąć w nich udział?

jezdziectwo-naturalne-czyli-sport-blizszy-naturze

Jeździectwo naturalne, czyli sport bliższy naturze

Wielu z Nas myśli o jeździectwie naturalnym jako o sporcie. I tak właśnie jest, jednak tego rodzaju jazda konno jest nieco inna. To nie tylko sport elitarny, ale także wymagający i uczący. Chcesz się dowiedzieć więcej na temat naturalnej jazdy konno? Jak rozpocząć treningi i czy każdy może z nich skorzystać?

jazda-konna-nauka-od-podstaw-nie-tylko-dla-dzieci-jak-zaczac

Jazda konna: nauka od podstaw nie tylko dla dzieci. Jak zacząć?

Aktywny wolny czas to świetny patent na dobrą kondycję - a jeśli czas wolny możemy spędzać na świeżym powietrzu, to już w ogóle wygrywamy życie. Jazda konna to dobry sposób na spędzanie wolnego czasu i podejmowanie aktywności rekreacyjno-sportowej. Co zrobić, by nauka nie poszła w las i jak zacząć?

jezdziectwo-sportowe-czym-to-tak-naprawde-jest

Jeździectwo sportowe: czym to tak naprawdę jest?

Czy jazda konna nie kojarzy nam się ze skokami przez płotki i wyścigiem konnym z różnymi manewrami? Jeśli tak jest, pora zmienić takie postrzeganie. Jazda konna to raczej aktywność rekreacyjna. Jeździectwo sportowe to zupełnie inna bajka, a jeśli już złapiemy bakcyla, nie będziemy mogli przestać!

podstawy-jazdy-konnej-jak-sie-przygotowac-i-jak-wygladaja-pierwsze-zajecia

Podstawy jazdy konnej - jak się przygotować i jak wyglądają pierwsze zajęcia?

Można by rzec, że jeździectwo to sport idealny. Kontakt ze zwierzęciem bardzo pozytywnie wpływa na stan umysłu i wycisza emocje. Nie bez powodu prowadzone są specjalne zajęcia z hipoterapii z elementami jeździectwa. Jeśli marzysz o rozpoczęciu tej przygody, podstawy jazdy konnej są dla ciebie!

nauka-jazdy-konnej-warszawa-i-okolice-przydatne-informacje

Nauka jazdy konnej Warszawa i okolice – przydatne informacje

Jazda konna w Warszawie i okolicach jest dość popularnym sportem. Ze względu na zainteresowanie powstało bardzo dużo ciekawych miejsc do nauki jazdy konnej w Warszawie i jej okolicach. Informacje o cenach za jazdę konną, o tym jak wygląda nauka jazdy konnej dla dzieci i dorosłych oraz o wielu kwestiach wyboru – przeczytacie niżej.

jezdziectwo-poznan-czy-ten-sport-jest-drogi

Jeździectwo Poznań – czy ten sport jest drogi?

Jazda konna może być świetną przygodą zarówno dla osób młodych, jak i starszych. Zastanawiasz się jak zacząć? Ile kosztuje godzina lekcyjna jazdy konnej w Poznaniu? Jeśli jesteś zainteresowany jazdą konną w Poznaniu – to ten artykuł jest dla Ciebie. Przedstawimy Ci podstawowe informacje o treningach jeździeckich i ich cenie.