Jak wybrać buty do tańca?

Jak wybrać buty do tańca?

Istnieje bardzo wiele rodzajów tańca. W zależności od tego na jakie zajęcia taneczne się wybieramy, należy dobrać odpowiedni strój. Dużą rolę odgrywają buty do tańca. Zobacz, czym się kierować przy ich wyborze oraz jakie buty są przeznaczone do poszczególnych tańców.

Prawie jak kot w butach

Intensywne treningi taneczne mogą wywoływać duży dyskomfort w obrębie stóp. Co więcej, brak odpowiednich butów do tańca zwiększa ryzyko wystąpienia obtarć czy ucisków. Tańczenie w niedopasowanym obuwiu wywołuje także znacznie większe zmęczenie u ćwiczącego. Wybranie właściwego modelu pozwala jednak na zwiększenie możliwości tancerza oraz uczucie stabilności na parkiecie. Ponadto, dzięki nim nawet trudny trening taneczny będzie wygodny i komfortowy. Buty to także klucz do poczucia parkietu. W niektórych tańcach są one niezbędne do wykonania określonych figur czy kroków. Takie obuwie jest przeznaczone tylko do tego celu. Są miękkie i starannie wykonane. Niestety, buty do tańca są stosunkowo drogie. Warto więc w przypadku okazjonalnego ich używania, zainwestować w tańsze modele (mniej znanych marek). Zawodowe uprawianie tańca wymaga jednak dobrej jakości butów. Dzięki nim można zapobiec m.in. obtarciom na stopach

Jak wybrać buty do tańca?

buty do tańća klasycznego towarzyskiego

To zadanie nie jest wcale takie proste. Na rynku dostępne są różne rodzaje butów treningowych. Mamy więc m.in. buty sportowe, buty na obcasie, buty do tańca towarzyskiego czy baleriny. Każde służą do innego celu. Warto więc zapoznać się z przeznaczeniem poszczególnych butów tanecznych. Dzięki temu treningi staną się bardziej efektywne.

Podczas wyboru odpowiednich butów do tańca należy przede wszystkim zwrócić uwagę na wygodę noszenia. Profesjonalne obuwie treningowe posiada inną rozmiarówkę. Przed zakupem warto więc zmierzyć długość stopy – buty taneczne powinny idealnie przylegać. Palce mają kończyć się na krawędzi wkładki buta. Podobnie pięta. Co więcej, buty do tańca muszą stanowić jakby dodatkową skórę – stopa nie powinna wykonywać żadnego ruchu w bucie.

Dobrą praktyką jest zwrócenie się do instruktora tańca o pomoc przy wyborze odpowiednich butów. Mając kontakt z tancerzem, wie jaki model zapewni najlepsze efekty treningowe. Należy jednak pamiętać o tym, by buty taneczne były odporne na pęknięcia czy zarysowania.

Buty do tańca – baletki, baletko-jazzówki, jazzówki

buty do baletu baletki jazzówki

Obecnie baletki cieszą się ogromną popularnością. Szczególnie na treningach tanecznych dla kobiet i małych dzieci. Należą do niezbyt drogich, a są wygodne i miękkie. Największym mankamentem tego rodzaju obuwia jest jednak mała trwałość. Lepszym wyborem są więc baletki skórzane. Występują także w wersji z tasiemkami lub gumkami. Pozwalają one na dopasowanie butów do każdego rodzaju stopy. Można również spotkać baletko-jazzówki. Dostępne są także w wersji z obcasem lub flekiem. Warto wspomnieć także o klasycznych jazzówkach – półbutach z niewielkim obcasem. Takie buty do tańca towarzyskiego to doskonały pomysł m.in. dla dzieci. 

Jak wybrać baletki do tańca?

Baletki doskonale chronią stopy przed otarciami podczas tańca. Zwykle wykonane są ze skóry bądź z płótna. Dzięki temu stopy oddychają, a ryzyko kontuzji jest bardzo niewielkie. Wyróżnia się wiele rodzajów baletek. Baletki z dzieloną podeszwą (dwa płaty skóry) sprawdzą się podczas treningów jazzu, baletu. Co więcej, są one dobrym wyborem także do treningów gimnastyki czy fitnessu. Baletki z pełną podeszwą zapewniają przyczepność stopy do podłoża. Polecane są zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych. Baletki z płaską podeszwą natomiast – sprawdzą się osób początkujących. Zapewniają dobra stabilizację – szczególnie dla nierozciągniętej stopy.

Buty do tańca – buty sportowe

Prawdopodobnie najbardziej uniwersalne ze wszystkich butów do tańca. Doskonale sprawdzają się na treningach praktycznie każdego rodzaju tańca. Są używane głównie w tańcu nowoczesnym, salsie, latino, zumbie, a także hip-hopie. Ten rodzaj butów do tańca zapewnia wentylację stopy – są wykonane z siateczkowego materiału. Co więcej, mają także gumową podeszwę składającą się z dwóch części. Taka konstrukcja buta do tańca pozwala na obciąganie palców podczas treningu oraz dokładne ruchy stopą. Umożliwiają również wykonywanie obrotów, amortyzują podskoki oraz pasują do każdego rodzaju stopy.

Hip-hopowe obuwie za kostkę

Tancerze hip-hopowi stosują buty taneczne sięgające za kostkę tzw. high. Przeważnie są one kolorowe i rzucające się w oczy. Nie jest to jednak ich główna funkcja. Przede wszystkim stabilizują stopę oraz usztywniają kostkę tancerza. Hip-hop jest tańcem dynamicznym – ważna jest więc amortyzacja. Zapewnia ją wysoka podeszwa oraz różnorodne systemy amortyzujące. Co więcej, buty hip-hopowe zapewniają dobrą wentylację.

Buty do tańca towarzyskiego

W przypadku butów do tańca towarzyskiego sprawa zaczyna się nieco komplikować. Tancerze mają do wyboru bardzo różne modele. Mogą przebierać je pod kątem wysokości obcasa, rodzaju podeszwy, materiału czy ozdób. Najczęściej spotyka się buty wykonane ze skóry ekologicznej lub naturalnej czy satyny. Warto wybrać te modele, które posiadają również podeszwę ze skóry (tzw. łososiową podeszwę). Można wybrać buty do tańców standardowych lub latynoamerykańskich. Buty do tańca towarzyskiego zawsze mają obcasy.

Dobrym rozwiązaniem jest wybranie butów do tańców latynoamerykańskich na pierwsze treningi taneczne. Należą one do uniwersalnych – sprawdzą się w tańcach latynoamerykańskich i standardowych.

Wybór butów do tańca – krok po kroku

- Wybierz własny styl tańca. To najważniejsza z kwestii. W zależności od tego, co tańczysz – takich butów potrzebujesz. Dzięki odpowiednim butom masz szansę na prawidłowe wykonywanie figur czy obrotów.

- Pomyśl o właściwej podeszwie. Jeśli nie chcesz nabawić się kontuzji – koniecznie wybierz podeszwę odpowiednią do twojego stylu tańca. W tańcach latynoskich sprawdzą się te bardziej miękkie i elastyczne. Dobrym wyjściem jest zakupienie butów z podeszwą antypoślizgową bądź welurową.

- Jakość adekwatna do ceny. Oczywiście, profesjonalne buty do tańca to spora inwestycja. Jeśli jednak jesteś osobą początkującą – sprawdzą się podstawowe buty. Zwróć jednak uwagę na sposób wykonania, rodzaj podeszwy, materiał czy obcas. Zanim kupisz buty, koniecznie je przymierz. Powinny być doskonale dopasowane i nie uwierać w żadnym miejscu.

- Lepiej nie kupuj przez internet. Chyba, że jest to sklep, któremu ufasz. W sieci nie da się zwrócić uwagi na wszystkie potrzebne detale. 

Kiedy wybrać buty do tańca na obcasie?

Taniec w pięknych wysokich butach marzy się niejednej z kobiet. Niemniej, powinno się rozsądnie podchodzić do zakupu butów na obcasie. Szczególnie, gdy dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z tańcem. Wysokie obuwie utrudnia zachowanie równowagi i utrzymanie kontaktu z podłożem. Dla osób początkujących w tańcu poleca się więc buty płaskie.

Rabat -15% na WSZYSTKIE abonamenty w LepszyTrener.pl z kodem:

Lubiępromocje

 

Nie wiesz, jakie buty wybrać? Zastanawiasz się nad treningami tańca? Zobacz naszych specjalistów i znajdź zajęcia dla siebie!


Trenerzy tańca

Zanim kupisz buty do tańca na obcasie

- miej pewność, że podczas treningów stawiasz stopę na przedniej części

- naucz się nie zaczynać kroku od pięty

- naucz się wykonać minimum podwójny obrót

- miej pewność, że podczas tańca stawiasz stopy lekko na zewnątrz

- naucz się prawidłowej pracy bioder

- znaj prawidłową technikę tańca (np. brak przeprostu kolan)

Jakie są zalety tańczenia w butach na obcasie?

Dzięki wysokim butom możliwe jest osiągnięcie dodatkowych korzyści z tańca. Ciężar ciała przenosi się delikatnie w przód, co pomaga w nabyciu prawidłowej postawy. Co więcej, znacznie mocniej pracują mięśnie nóg. Tym samym stają się silniejsze i mocniejsze. A sam wygląd buta na obcasie na nodze to dodatkowa zaleta :)

O co chodzi z tymi butami do tańca?

W dzisiejszych czasach to, że szukamy butów do tańca nikogo nie dziwi. Jak to się jednak zaczęło? Otóż już w XIX wieku pojawiło się zapotrzebowanie na profesjonalne buty do tańca. Oczywiście, jak to ze wszystkim – początkowo klientami firmy byli jedynie zawodowi tancerze. Wąskie grono osób. Z czasem, zaczęto produkować coraz to nowsze modele butów. Co więcej – z rozróżnieniem na rodzaje tańca. Wraz z tym, większość ludzi zaczęła interesować się posiadaniem odpowiedniego stroju – i właśnie butów – w zależności od uprawianego tańca. Dzisiaj, jak wiadomo, mamy bardzo duży wybór.

Różnice między zwykłymi butami a butami do tańca

Jako że codziennie wykonujemy tysiące kroków – buty muszą być dobrze usztywnione i odporne na czynniki zewnętrzne. Tym samym ich konstrukcja znacznie różni się od butów do tańca. Podczas treningu stopa musi leżeć komfortowo i czuć miękkość. Do tańca sprawdzą się więc buty lekkie, dobrze wyważone, z poślizgową podeszwą. Dzięki takim butom tancerz może łatwo wykonywać obroty oraz figury. Należy pamiętać również o odpowiedniej stabilizacji stopy.

Początkujący tancerze nie muszą od razu inwestować w obuwie przystosowane do określonego tańca. Najważniejsze jest to, by stopa była jak najbardziej bezpieczna. Przykładowo, na pierwsze treningi sprawdzą się buty do tańca latynoamerykańskiego. Obecnie, bardzo częstą praktyką jest wykorzystywanie butów przypisanych do jednego tańca także w innych stylach.

Moda przemija, a co z butami do tańca?

Wystarczy spojrzeć kilka lat wstecz, by zobaczyć, jak odmienne od dzisiejszego obuwie kiedyś nosiliśmy. Moda zmienia się co sezon. Z butami do tańca jest jednak inaczej. Obuwie taneczne w tańcu wyczynowym ma swoje odmienne przepisy. Dzięki temu jak raz zainwestujemy w porządne buty – mamy pewność, że posłużą nam przez dłuższy okres. Oczywiście, wprowadzane są innowacje, zwiększana jest stabilizacja stopy czy materiał. Takie zmiany nie są jednak bardzo widoczne, więc but do tańca zawsze będzie wyglądał dobrze.

Jakie buty do jakiego tańca?

- tańce latynoamerykańskie/salsa: odkryte palce, zakryte pięty, najlepiej wykonane ze skóry, zapięcie na kostce, obcas

- tango: w stylu klasycznych butów wizytowych, wysoki obcas, zwykle kolor czarny i czerwony

- pierwszy taniec/nauka tańca: lekkie, miękkie podeszwy, możliwe swobodne wyginanie stopy

- taniec towarzyski: dobrze dopasowane do stopy, odkryte bądź zakryte palce, najlepiej szyte na miarę

Dominika Górska 5 17 lutego 2017  9270

Dodaj komentarz

 • Peru
  24 lutego 2017
  Mnie się wydaje, że można, zapytaj swojej instruktorki :)
 • Antonina
  21 lutego 2017
  Sambę to chyba można tańczyć też w sportowym obuwiu, czy się mylę?
 • Gize
  20 lutego 2017
  Gdzie polecacie kupić buty do tańca? Jakiś dobry sklep w Warszawie? Potrzebuję butów na lekcje samby
 • Weronica
  20 lutego 2017
  Faktycznie każdy taniec towarzyski tańczy się w butach na obcasie?
 • Ilonka
  17 lutego 2017
  Świetny wpis! Przynajmniej wiadomo, jakie buty wybrać do jakiego tańca. Bardzo mi się podoba :)

Artykuły z kategorii: Taniec

buty-taneczne-warszawa-zobacz-czym-sie-kierowac-przy-zakupie

Buty taneczne Warszawa - zobacz, czym się kierować przy zakupie!

Taniec towarzyski to bardzo atrakcyjna forma aktywności fizycznej. Nie tylko pozwala na utrzymanie odpowiedniego poziomu spalania energii i wydzielania endorfin. Są także świetnym środkiem ekspresji artystycznej duszy tancerza. Specjalistyczne buty taneczne Warszawa oferuje w wielu różnych rodzajach i typach. Na jaki się zdecydować, by taniec dawał nieskończoną radość, a obuwie służyło przez wiele lat?

pierwszy-taniec-weselny-2020-jak-wybrac

Pierwszy taniec weselny 2020 – jak wybrać?

Pierwszy taniec weselny jest dla pary młodej bardzo stresującym momentem. Jest wspaniałym sposobem na oczarowanie i zaskoczenie zaproszonych gości. Odpowiedni podkład muzyczny w postaci najpopularniejszych piosenek na pierwszy taniec ułatwiają oddanie całego obrazu miłości na parkiecie.

kursy-tanca-w-bielsku-bialej-czyli-jak-dac-sie-porwac-goracym-rytmom-na-slasku

Kursy tańca w Bielsku-Białej, czyli jak dać się porwać gorącym rytmom na Śląsku?

Ktoś kiedyś napisał, że życie trwa tyle, co taniec. Nauka od podstaw i regularne szlifowanie warsztatu pozwoli nam radośnie przejść przez życie iście tanecznym krokiem, czerpiąc, ile tylko się da! Tańca można nauczyć się na kursach indywidualnych lub zajęciach grupowych i dla par. Podpowiadamy, gdzie i jak złapać rytm w Bielsku-Białej.

kurs-tanca-poznan-informacje-cennik-i-inne

Kurs tańca Poznań - informacje, cennik i inne

Kursy tańca cieszą się rosnącą popularnością i są wybierane zarówno przez młodych uczestników, jak i znacznie starsze osoby. Gdzie nauczyć się tańca w Poznaniu i jakie zajęcia wybrać?

stopy-baletnicy-czy-baletki-moga-powodowac-problemy-z-nogami

Stopy baletnicy – czy baletki mogą powodować problemy z nogami?

Uprawianie baletu jest dość trudną dyscypliną. Niektórzy uważają, że także kontuzyjną. Nie trudno bowiem spotkać się z opinią, że baletki powodują uszkodzenia stóp. Czy buty do baletu mogą wywołać deformację stóp?

zumba-idealny-sposob-na-odchudzanie-ile-spalimy-kalorii

Zumba idealny sposób na odchudzanie – ile spalimy kalorii?

Idealnym sposobem na odchudzanie jest aktywność fizyczna. Zumba to jedne z zajęć, które zagwarantują Ci spalanie dużej ilości kalorii w szybkim tempie. Sprawdź, jakie efekty można osiągnąć dzięki zumbie.

kursy-tanca-rzeszow-dla-kazdego-podstawowe-informacje-o-rodzajach-tanca-w-rzeszowie

Kursy tańca Rzeszów dla każdego! Podstawowe informacje o rodzajach tańca w Rzeszowie

Szukasz kursu tańca w Rzeszowie lub okolicach? Może być to dla Ciebie trudne zadanie. W końcu na jakiej podstawie ocenić, czy dany kurs tańca jest dla Ciebie? Przygotowaliśmy kilka wskazówek dla tych, którzy szukają kursu tańca Rzeszów. Zobacz sam!

taniec-towarzyski-wroclaw-co-wybrac-dla-poczatkujacych

Taniec towarzyski Wrocław – co wybrać dla początkujących?

Taniec towarzyski – jakie są rodzaje tańców? Przygotowaliśmy poradnik dla początkujących i poszukujących zajęć tanecznych. Jak wybrać kurs tańca we Wrocławiu? Jakie są kursy tańca dla dzieci? Wszystko o tym, jak się zabrać za szukanie treningów tanecznych we Wrocławiu!

rumba-taniec-towarzyski-czyli-kilka-slow-o-rumbie

Rumba taniec towarzyski, czyli kilka słów o rumbie

Rumba to taniec, w którym choreografia opiera się na związku kobiety i mężczyzny. Kobieta uwodzi, mężczyzna ją ściga. Taki obraz wyłania się najczęściej przy rozumieniu rumby. Czy rumba taniec towarzyski naprawdę taka jest? Poznaj historię namiętnej rumby.

taniec-warszawa-przeglad-ofert-szkola-tanca-nauka-kursy

Taniec Warszawa – przegląd ofert, szkoła tańca, nauka, kursy

Warszawa. Największe miasto, a więc ma najwięcej mieszkańców w Polsce. Z tego tytułu gama sportów, które można uprawiać w stolicy jest nieograniczona. Postanowiliśmy sprawdzić, jak sprawy mają się z tańcem w Warszawie. Oto przegląd kursów tańca, nauki tańca oraz tańców za darmo w Warszawie!

buty-taneczne-warszawa-zobacz-czym-sie-kierowac-przy-zakupie

Buty taneczne Warszawa - zobacz, czym się kierować przy zakupie!

Taniec towarzyski to bardzo atrakcyjna forma aktywności fizycznej. Nie tylko pozwala na utrzymanie odpowiedniego poziomu spalania energii i wydzielania endorfin. Są także świetnym środkiem ekspresji artystycznej duszy tancerza. Specjalistyczne buty taneczne Warszawa oferuje w wielu różnych rodzajach i typach. Na jaki się zdecydować, by taniec dawał nieskończoną radość, a obuwie służyło przez wiele lat?

pierwszy-taniec-weselny-2020-jak-wybrac

Pierwszy taniec weselny 2020 – jak wybrać?

Pierwszy taniec weselny jest dla pary młodej bardzo stresującym momentem. Jest wspaniałym sposobem na oczarowanie i zaskoczenie zaproszonych gości. Odpowiedni podkład muzyczny w postaci najpopularniejszych piosenek na pierwszy taniec ułatwiają oddanie całego obrazu miłości na parkiecie.

kursy-tanca-w-bielsku-bialej-czyli-jak-dac-sie-porwac-goracym-rytmom-na-slasku

Kursy tańca w Bielsku-Białej, czyli jak dać się porwać gorącym rytmom na Śląsku?

Ktoś kiedyś napisał, że życie trwa tyle, co taniec. Nauka od podstaw i regularne szlifowanie warsztatu pozwoli nam radośnie przejść przez życie iście tanecznym krokiem, czerpiąc, ile tylko się da! Tańca można nauczyć się na kursach indywidualnych lub zajęciach grupowych i dla par. Podpowiadamy, gdzie i jak złapać rytm w Bielsku-Białej.

kurs-tanca-poznan-informacje-cennik-i-inne

Kurs tańca Poznań - informacje, cennik i inne

Kursy tańca cieszą się rosnącą popularnością i są wybierane zarówno przez młodych uczestników, jak i znacznie starsze osoby. Gdzie nauczyć się tańca w Poznaniu i jakie zajęcia wybrać?

stopy-baletnicy-czy-baletki-moga-powodowac-problemy-z-nogami

Stopy baletnicy – czy baletki mogą powodować problemy z nogami?

Uprawianie baletu jest dość trudną dyscypliną. Niektórzy uważają, że także kontuzyjną. Nie trudno bowiem spotkać się z opinią, że baletki powodują uszkodzenia stóp. Czy buty do baletu mogą wywołać deformację stóp?

zumba-idealny-sposob-na-odchudzanie-ile-spalimy-kalorii

Zumba idealny sposób na odchudzanie – ile spalimy kalorii?

Idealnym sposobem na odchudzanie jest aktywność fizyczna. Zumba to jedne z zajęć, które zagwarantują Ci spalanie dużej ilości kalorii w szybkim tempie. Sprawdź, jakie efekty można osiągnąć dzięki zumbie.

kursy-tanca-rzeszow-dla-kazdego-podstawowe-informacje-o-rodzajach-tanca-w-rzeszowie

Kursy tańca Rzeszów dla każdego! Podstawowe informacje o rodzajach tańca w Rzeszowie

Szukasz kursu tańca w Rzeszowie lub okolicach? Może być to dla Ciebie trudne zadanie. W końcu na jakiej podstawie ocenić, czy dany kurs tańca jest dla Ciebie? Przygotowaliśmy kilka wskazówek dla tych, którzy szukają kursu tańca Rzeszów. Zobacz sam!

taniec-towarzyski-wroclaw-co-wybrac-dla-poczatkujacych

Taniec towarzyski Wrocław – co wybrać dla początkujących?

Taniec towarzyski – jakie są rodzaje tańców? Przygotowaliśmy poradnik dla początkujących i poszukujących zajęć tanecznych. Jak wybrać kurs tańca we Wrocławiu? Jakie są kursy tańca dla dzieci? Wszystko o tym, jak się zabrać za szukanie treningów tanecznych we Wrocławiu!

rumba-taniec-towarzyski-czyli-kilka-slow-o-rumbie

Rumba taniec towarzyski, czyli kilka słów o rumbie

Rumba to taniec, w którym choreografia opiera się na związku kobiety i mężczyzny. Kobieta uwodzi, mężczyzna ją ściga. Taki obraz wyłania się najczęściej przy rozumieniu rumby. Czy rumba taniec towarzyski naprawdę taka jest? Poznaj historię namiętnej rumby.

taniec-warszawa-przeglad-ofert-szkola-tanca-nauka-kursy

Taniec Warszawa – przegląd ofert, szkoła tańca, nauka, kursy

Warszawa. Największe miasto, a więc ma najwięcej mieszkańców w Polsce. Z tego tytułu gama sportów, które można uprawiać w stolicy jest nieograniczona. Postanowiliśmy sprawdzić, jak sprawy mają się z tańcem w Warszawie. Oto przegląd kursów tańca, nauki tańca oraz tańców za darmo w Warszawie!