Jak trenować szybkość nóg w sportach walki?

Jak trenować szybkość nóg w sportach walki?

Sprawne i szybkie poruszanie się po ringu należy do ważniejszych umiejętności zawodników sportów walki. Dzięki dużej szybkości nóg możliwe jest m.in. uniknięcie ciosów przeciwnika czy wykonanie skutecznych ataków. Na czym polega trening szybkości nóg w takich sportach walki jak boks, karate i MMA?

Docenić trening szybkościowy – dlaczego jest pomijany w sportach walki?

Osoby początkujące w sportach walki bardzo często większą wagę przywiązują do doskonalenia techniki, siły i szybkości ciosów. Pomijana jest natomiast tak ważna kwestia jak przemieszczanie się po ringu. Ono natomiast nieodłącznie wiąże się z wykształceniem jak największej szybkości nóg. Umiejętność operowania ciałem i poruszania się po ringu czy macie na uniknięcie bardzo dużej liczby uderzeń czy kopnięć. Duża szybkość nóg to również sposób na zwiększenie zaskoczenia przeciwnika atakiem. Dzięki takim treningom można więc zwiększyć własne szanse na wygraną.

Czym jest szybkość w sportach walki?

W sportach walki wyróżnia się dwa rodzaje szybkości. Mianowicie, szybkość reakcji oraz ogólną szybkość ciała. Ogólnie rzecz biorąc, szybkością określa się jak najkrótszy czas wykonania uderzenia czy kopnięcia. Zawodnicy sportów walki mogą pracować nad tą cechą motoryczną na różne sposoby. Najczęstsze z nich to m.in. walka z cieniem, trening na tarczach lub/i worku, biegi (zwykle interwały) czy serie uderzeń i kopnięć.

MMA, boks – trening szybkości nóg
szybkość nóg w sportach walki

SKAKANKA

Sprzęt doceniany przede wszystkim przez pięściarzy. Trening na skakance ma wpływ na poprawę ogólnej koordynacji. Jest to także doskonałe ćwiczenie na polepszenie szybkości nóg. Podczas sesji treningowej należy jednak pamiętać o wykonaniu skoku jednocześnie z obracaniem skakanki. Wraz ze wzrostem stażu treningowego można włączyć bardziej zaawansowane techniki skakania na skakance. Skakanka sprawdza się również jako podstawa treningu wytrzymałościowego.

TANIEC

Jedna z mniej oczywistych form treningu szybkości nóg w sportach walki. Mimo to – bardzo skuteczna. Taniec jest bowiem sposobem na doskonalenie poczucia rytmu. Ten przekłada się na timing w sportach walki. Oznacza to, że zawodnik jest w stanie idealnie zgrać koordynację własnego ciała w określonym czasie. Tym samym znacznie prostsze staje się zadanie ciosu czy wykonanie kopnięcia w odpowiednim momencie. Trening taneczny pozwala również na poprawienie ogólnej pracy nóg.

BIEGANIE

Zaliczane do najpopularniejszych treningów szybkości nóg. Sprawdza się nie tylko w sportach walki, lecz także w wielu innych dyscyplinach sportowych. Zwykle szybkość ćwiczy się poprzez wykorzystanie biegów interwałowych, sprintów, biegów z nawracaniem czy kopert. Pokrewne do biegania są ćwiczenia funkcjonalne związane z codziennym poruszaniem się na nogach. Dobrym sposobem jest na przykład skakanie czy dynamiczne poruszanie się w rożnych kierunkach.

Czytaj również: Trening wzmacniający palce w sportach walki

Trening szybkości nóg w karate

W karate wyróżnia się trzy rodzaje szybkości. Pierwsza z nich to szybkość reakcji. Karateka musi wykształcić koncentrację wzrokową i ruchową. Dzięki temu ma szansę jak najszybciej zareagować na atak przeciwnika. Druga szybkość dotyczy pojedynczego ruchu. W obrębie karate dotyczy ona użycia technik ręcznych lub nożnych w trakcie walki. Praca nad tą cechą motoryczną opiera się na doskonaleniu siły dynamicznej, gibkości oraz prawidłowej techniki walki. Ostatnią z szybkości jest ta obejmująca ruchy cykliczne. Karateka ma za zadanie wykształcić w sobie umiejętność szybkiego łączenia różnych technik walki. W tym przypadku duże znaczenie ma również reakcja na atak przeciwnika.

Trening szybkości nóg w karate obejmuje ćwiczenia szybkościowe i siłowo-szybkościowe. Wraz ze wzrostem umiejętności do planu treningowego włącza się ćwiczenia rozwijające siłę mięśniową. Włącza się również ćwiczenia funkcjonalne.

Czytaj także: Rodzaje kopnięć w sportach walki

Metody treningu szybkościowego w sportach walki
Trener sportów walki technika szybkość

Zarówno w boksie oraz MMA, jak i w karate szybkość nóg oraz całego ciała można rozwijać różnymi metodami treningowymi:

1. Metoda oparta na powtórzeniach

Jedna z podstawowych metod treningu szybkościowego w sportach walki. Główną zasadą jest zachowanie jak największej intensywności ćwiczeń. Każde powtórzenie należy wykonać w maksymalnie szybkim tempie. Ważne jest również takie ułożenie ćwiczeń, serii i powtórzeń między seriami, by osiągnąć maksymalne prędkości podczas każdego ruchu. Co więcej, należy stopniowo podnosić poziom osiągniętej szybkości.

2. Metoda oparta na submaksymalnych prędkościach

Intensywność wysiłku powinna obejmować około 80-90 % maksymalnej prędkości zawodnika. Podczas takiej metody treningowej w sportach walki równocześnie wykorzystuje się ćwiczenia na doskonalenie techniki. Przerwy są krótsze, objętość treningowa oraz liczba powtórzeń większa, a czas pracy – znacznie dłuższy.

Chcesz poprawić szybkość nóg – zgłoś się po pomoc

Nie da się ukryć, że trenowanie pod okiem doświadczonego instruktora znacznie efektywniej pozwala na wykształcenie każdej cechy motorycznej. Co więcej, bardzo istotne jest włączenie do planu treningowego dość często pomijanych elementów, takich jak m.in. trening na mięśnie karku czy właśnie trening szybkości nóg. Współpraca z trenerem sportów walki pozwala na kompleksowy rozwój zawodnika i osiąganie lepszych wyników sportowych.

admin 1 27 lipca 2018  2579

Dodaj komentarz

  • Sebek
    27 lipca 2018
    W sportach walki, to jest tyle aspektów do trenowania, że jakby się samemu chciało trening ułożyć, to pewnie niewiele by z tego wyszło.

Artykuły z kategorii: Sztuki i Sporty Walki

ile-czasu-potrzeba-aby-opanowac-podstawy-boksu-aktualizacja-2020

Ile czasu potrzeba aby opanować podstawy boksu? | AKTUALIZACJA 2020

Zastanawiasz się czy warto zacząć trenować boks? Brakuje Ci motywacji, bo opanowanie techniki wydaje Ci się zbyt odległe? Zobacz na ile trudne i czasochłonne jest opanowanie boksowania. Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację 2020.

brazylijskie-jiu-jitsu-warszawa-jak-wybrac-klub-aktualizacja-2020

Brazylijskie Jiu Jitsu Warszawa – jak wybrać klub? | AKTUALIZACJA 2020

Nie ma co ukrywać – kluby BJJ Warszawa aż się biją o klienta. W stolicy oferta treningów sportów walki jest wyjątkowo szeroka. Jak zdecydować się na klub BJJ w Warszawie? Na czym właściwie polega Brazylijskie Jiu Jitsu? BJJ Warszawa treningi dla każdego. Ju Jitsu Warszawa - przewiń artykuł!

combat-56-system-walki-polskich-oddzialow-specjalnych-aktualizacja-2020

Combat 56 – system walki polskich oddziałów specjalnych | AKTUALIZACJA 2020

W latach 80. i 90. eksperymentalnie poszukiwano technik walki, które sprawdziłyby się w siłach zbrojnych. Dzięki majorowi Arkadiuszowi Kupsowi powstał system Combat 56. Zobacz, na czym on polega, oraz do czego jest przeznaczony.

boks-krakow-dla-poczatkujacych-jak-zaczac-trenowac-boks-aktualizacja-2020

Boks Kraków dla początkujących – jak zacząć trenować boks? | AKTUALIZACJA 2020

Zastanawiasz się nad rozpoczęciem zajęć boksu w Krakowie? Mamy dla Ciebie poradnik! Boks Kraków dla początkujących, młodzieży, dziewczyn… Każdy może zacząć trenować boks z trenerem personalnym bądź w klubie w Krakowie!

sprzet-na-treningu-bokserskim-skakanka-bokserska

Sprzęt na treningu bokserskim | Skakanka bokserska

Skakanka jest niezbędnym elementem każdego profesjonalnego treningu bokserskiego. Jak wybrać odpowiednią skakankę i co daje włączenie jej do regularnych ćwiczeń?

rekawice-mma-jak-kupic-najlepsze

Rękawice MMA - jak kupić najlepsze?

Rękawice MMA mogą być używane zgodnie z zastosowaniem, które określa ich nazwa, jednak istnieją także inne sposoby wykorzystania tego typu przedmiotów. Jak wybrać odpowiednie rękawice MMA i gdzie je kupić?

rekawice-bokserskie-jak-wybrac-ile-kosztuja-rekawice-bokserskie

Rękawice bokserskie | Jak wybrać? | Ile kosztują rękawice bokserskie?

Wybór odpowiednich rękawic bokserskich pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu treningu. Jakie rękawice bokserskie wybrać, gdzie je kupić i ile one kosztują?

trenowanie-na-worku-bokserskim-dla-poczatkujacych-efekty-spalanie-tluszczu-rozpiska

Trenowanie na worku bokserskim dla początkujących – efekty, spalanie tłuszczu, rozpiska

Worek bokserski to niezawodny sprzęt, który powinien znajdować się w każdym klubie sportowym Trenowanie na worku nie tylko poprawia kondycję, ale także pozwala spalić ogromne ilości tłuszczu. Poznaj plan i niesamowite efekty treningu na worku bokserskim dla początkujących.

zajecia-boksu-otwock-poradnik-dla-poczatkujacych

Zajęcia boksu Otwock – poradnik dla początkujących

Boks to sztuka walki polegająca na walce pomiędzy dwoma zawodnikami przy użyciu pięści. Istnieje bardzo dużo szkółek oferujących naukę boksu w Otwocku. Dowiedz się, jak wyglądają zajęcia boksu w Otwocku!

mma-mieszane-sztuki-walki-nauka-i-wybor-klubu

MMA mieszane sztuki walki – nauka i wybór klubu

Mieszane sztuki walki są bardzo widowiskowym sportem. Swoją popularność zyskały ze względu na mało rygorystyczne zasady w doborze techniki. Chcesz rozpocząć naukę MMA? Dowiedz się, jak nauczyć się technik mieszanych sztuk walki i wybrać odpowiedni klub w swoim mieście.

ile-czasu-potrzeba-aby-opanowac-podstawy-boksu-aktualizacja-2020

Ile czasu potrzeba aby opanować podstawy boksu? | AKTUALIZACJA 2020

Zastanawiasz się czy warto zacząć trenować boks? Brakuje Ci motywacji, bo opanowanie techniki wydaje Ci się zbyt odległe? Zobacz na ile trudne i czasochłonne jest opanowanie boksowania. Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację 2020.

brazylijskie-jiu-jitsu-warszawa-jak-wybrac-klub-aktualizacja-2020

Brazylijskie Jiu Jitsu Warszawa – jak wybrać klub? | AKTUALIZACJA 2020

Nie ma co ukrywać – kluby BJJ Warszawa aż się biją o klienta. W stolicy oferta treningów sportów walki jest wyjątkowo szeroka. Jak zdecydować się na klub BJJ w Warszawie? Na czym właściwie polega Brazylijskie Jiu Jitsu? BJJ Warszawa treningi dla każdego. Ju Jitsu Warszawa - przewiń artykuł!

combat-56-system-walki-polskich-oddzialow-specjalnych-aktualizacja-2020

Combat 56 – system walki polskich oddziałów specjalnych | AKTUALIZACJA 2020

W latach 80. i 90. eksperymentalnie poszukiwano technik walki, które sprawdziłyby się w siłach zbrojnych. Dzięki majorowi Arkadiuszowi Kupsowi powstał system Combat 56. Zobacz, na czym on polega, oraz do czego jest przeznaczony.

boks-krakow-dla-poczatkujacych-jak-zaczac-trenowac-boks-aktualizacja-2020

Boks Kraków dla początkujących – jak zacząć trenować boks? | AKTUALIZACJA 2020

Zastanawiasz się nad rozpoczęciem zajęć boksu w Krakowie? Mamy dla Ciebie poradnik! Boks Kraków dla początkujących, młodzieży, dziewczyn… Każdy może zacząć trenować boks z trenerem personalnym bądź w klubie w Krakowie!

sprzet-na-treningu-bokserskim-skakanka-bokserska

Sprzęt na treningu bokserskim | Skakanka bokserska

Skakanka jest niezbędnym elementem każdego profesjonalnego treningu bokserskiego. Jak wybrać odpowiednią skakankę i co daje włączenie jej do regularnych ćwiczeń?

rekawice-mma-jak-kupic-najlepsze

Rękawice MMA - jak kupić najlepsze?

Rękawice MMA mogą być używane zgodnie z zastosowaniem, które określa ich nazwa, jednak istnieją także inne sposoby wykorzystania tego typu przedmiotów. Jak wybrać odpowiednie rękawice MMA i gdzie je kupić?

rekawice-bokserskie-jak-wybrac-ile-kosztuja-rekawice-bokserskie

Rękawice bokserskie | Jak wybrać? | Ile kosztują rękawice bokserskie?

Wybór odpowiednich rękawic bokserskich pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu treningu. Jakie rękawice bokserskie wybrać, gdzie je kupić i ile one kosztują?

trenowanie-na-worku-bokserskim-dla-poczatkujacych-efekty-spalanie-tluszczu-rozpiska

Trenowanie na worku bokserskim dla początkujących – efekty, spalanie tłuszczu, rozpiska

Worek bokserski to niezawodny sprzęt, który powinien znajdować się w każdym klubie sportowym Trenowanie na worku nie tylko poprawia kondycję, ale także pozwala spalić ogromne ilości tłuszczu. Poznaj plan i niesamowite efekty treningu na worku bokserskim dla początkujących.

zajecia-boksu-otwock-poradnik-dla-poczatkujacych

Zajęcia boksu Otwock – poradnik dla początkujących

Boks to sztuka walki polegająca na walce pomiędzy dwoma zawodnikami przy użyciu pięści. Istnieje bardzo dużo szkółek oferujących naukę boksu w Otwocku. Dowiedz się, jak wyglądają zajęcia boksu w Otwocku!

mma-mieszane-sztuki-walki-nauka-i-wybor-klubu

MMA mieszane sztuki walki – nauka i wybór klubu

Mieszane sztuki walki są bardzo widowiskowym sportem. Swoją popularność zyskały ze względu na mało rygorystyczne zasady w doborze techniki. Chcesz rozpocząć naukę MMA? Dowiedz się, jak nauczyć się technik mieszanych sztuk walki i wybrać odpowiedni klub w swoim mieście.