Jak szybciej jeździć na rowerze?

Jak szybciej jeździć na rowerze?

Osiąganie dużych prędkości na rowerze zależy od wielu czynników. Znaczenie ma m.in. stan roweru (i dbanie o niego), charakter treningu, pokonywana trasa czy technika jazdy. Zobacz sposoby na to, by jeździć rowerem znacznie efektywniej i z większą prędkością!

Serwisowanie opon a prędkość jazdy

Komfortowa jazda na rowerze w dużym stopniu zależy od rozpędzenia się w sposób prawidłowy. Powinno być ono wykonane jak najmniejszym nakładem pracy kolarza w minimalnym czasie przyspieszania. Niekiedy zdarza się, że niemożliwość osiągnięcia szybszego tempa jazdy tkwi w nieprawidłowym stanie roweru. Tu z pomocą przychodzi prawidłowy serwis sprzętu. Ważne jest utrzymanie właściwego ciśnienia w kołach. Niedostatecznie napompowane opony zwiększają tarcie toczne. Tym samym kolarz musi poświęcić więcej energii, a szybkość się wytraca. Dobrą praktyką jest wożenie ze sobą pompki.

szybsza jazda na rowerze przyśpieszanie

Szybsza jazda na rowerze wymaga także dobrej przyczepności opon. Powinno się je dobierać w zależności od nawierzchni. Szerokie opony z wysokim bieżnikiem są przystosowane do jazdy terenowej. Wąskie opony z gładkim bieżnikiem natomiast doskonale sprawdzą się na miejskich ścieżkach rowerowych.

Łańcuch, rama, ustawienie roweru – przygotowanie do jazdy

Rower jest napędzany za pomocą siły wytwarzanej podczas pedałowania. Korba poprzez łańcuch przekazuje energię na tylne koło. Czysty i dobrze nasmarowany łańcuch może więc zapewnić prawidłowe przekazywanie energii. Tym samym odpowiednią prędkość jazdy. Duże znaczenie w zwiększaniu prędkości na rowerze ma właściwe ustawienie roweru oraz rama. Trening znacznie się komplikuje podczas niekomfortowej jazdy na źle wyprofilowanym rowerze. Kolarz powinien zatem dopasować wysokość siodełka oraz ustawienie ramy. Nisko ustawione siodełko może blokować siłę kolarza. Efektem jest zwykle osiąganie mniejszych prędkości.

Jak rozpędzić rower – bagaż, przerzutki, hamulce

Ćwiczący często zabierają ze sobą na treningi dodatkowy bagaż. Niezbędne wydają się np. dętki czy odzież przeciwdeszczowa. Warto jednak zaopatrzyć się jedynie w naprawdę niezbędne rzeczy. Zbyt duże obciążenie roweru może znacznie zmniejszać prędkość jazdy.

Średnia szybkość jazdy zależy od przełożeń w rowerze. Dobiera się je pod kątem podłoża, oczekiwanej szybkości jazdy czy zamierzanych manewrów. W tym przypadku nie ma uniwersalnej rady. Dobór odpowiednich przerzutek zwykle odbywa się metodą prób i błędów.

Hamulce służą do zmniejszania prędkości. Odpowiednio wyregulowane mogą jednak wpływać także na zwiększanie tempa jazdy. Klocki ocierające się o oponę nie są sposobem na wysoką prędkość jazdy.

Typy pedałów rowerowych

Jeden z ważniejszych elementów w każdym rowerze. Na rynku można spotkać wiele typów pedałów. Do najskuteczniejszych należą pedały z systemem SPD. Dzięki nim jazda na rowerze staje się wydajniejsza nawet o 20 procent. Tym samym większe prędkości są znacznie łatwiejsze do osiągnięcia.

Technika wydajnego pedałowania

Warto początkowo rozpocząć naukę techniki jazdy na rowerze na rowerku stacjonarnym. Usiądź wygodnie na siodełku. Następnie połóż nogi na pedałach w taki sposób, by poduszki palców były w centralnej części pedału. Pedałowanie powinno polegać na naciskaniu jednej nogi na pedał, druga noga w tym samym czasie podnosi drugi pedał. Duże znaczenie ma więc tutaj odpowiednie zapięcie nosków. Zwiększanie prędkości podczas ćwiczeń powinno wiązać się z dodawaniem obciążenia. To ćwiczenie należy wykonać w kilku seriach np. 3x15 minut. Kolejnym krokiem jest wykorzystanie tej techniki treningu na rowerze.

Kolarstwo – zwiększanie prędkości dzięki technice jazdy

Duże znaczenie w kształtowaniu prawidłowej techniki jazdy ma zachowanie stabilności. Wykonywanie przez kolarza nadprogramowych ruchów jest równoznaczne z utratą energii. Warto zatem unikać gwałtownych ruchów kierownicą, zygzaków czy zmiany położenia środka ciężkości. W takich przypadkach kolarz musi włożyć dużo więcej wysiłku, by utrzymać prędkość.

Stabilność na rowerze można osiągnąć poprzez rozluźnienie górnej partii ciała oraz pracę kolan w tej samej linii co stopy. Poczucie niestabilności podczas jazdy może także wynikać ze złego ustawienia roweru.

Przyspieszanie na rowerze nie mogłoby być możliwe bez napędu. Warto więc skupić się na właściwej technice pedałowania. Każdy ruch stopą powinien być zamierzony. Warto dość długo naciskać na pedał podczas obrotu. Gdy znajduje się w poziomie natomiast – należy popychać go w przód i odpychać w tył. Efektem będzie bezbolesne zwiększanie prędkości. Ten manewr jest znacznie prostszy podczas jazdy na rowerze z pedałami zatrzaskowymi.

Nie można także zapominać o ciągłości pedałowania. Każda przerwa w pracy nóg oznacza wytracanie się prędkości.

Kolarstwo – trening szybkościowy

Praca nad szybkością jazdy na rowerze nieodłącznie wiąże się z wydajnością pedałowania. To ono odpowiada za dopasowanie kadencji do charakteru podłoża. Podczas jazdy w terenie należy pamiętać o równomiernym rozłożeniu siły w trakcie nacisku na pedały. Umiejętność wykonywania szybkich obrotów pozwala na szybsze pedałowanie. Co więcej, podczas takich ćwiczeń mięśnie uczą się prawidłowego kurczenia się i rozluźniania. Dobrym wyjściem jest wykorzystanie trenażera do ćwiczeń na szybkość i technikę pedałowania.

Ćwiczenia na zwiększanie prędkości na rowerze

1. Przyspieszenie. Do tego ćwiczenia potrzebny jest zjazd lub wiatr wiejący w plecy (mały opór na trenażerze). Co około pięć minut zwiększaj kadencję na maksymalną i utrzymuj ją przez pół minuty. Podczas wzrostu kadencji postaraj się rozluźnić mięśnie łydek i stóp. Ćwiczenie powtórz kilka razy.

2. Sprint techniczny. Podczas jazdy w terenie lub na asfalcie ćwiczący wykonuje od 6 do 10 sprintów. Tutaj przydadzą się lekkie zjazdy lub wiatr wiejący w plecy. Każdy sprint powinien trwać nie dłużej niż 10 sekund. Ważna jest również wysoka kadencja. Pamiętaj o kilku minutach odpoczynku po każdym ćwiczeniu.

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Dominika Górska 6 23 marca 2017  9706

Dodaj komentarz

 • Riko
  8 czerwca 2019
  Bardzo dobry materiał! Polecam
 • Rafał
  30 marca 2017
  Ja się nauczyłem wozić ze sobą pompkę, jak mi kiedyś opona poszła. Teraz już się z nią nie rozstaję :)
 • Fin
  29 marca 2017
  Bardzo fajny materiał!!!
 • Iworis
  28 marca 2017
  Ja na trenażerze poprawiłem swoją szybkość
 • Viki
  27 marca 2017
  Przecież to normalne, że dzięki ćwiczeniom można zwiększyć szybkość jazdy na rowerze, przecież sam rower sprawy nie załatwi
 • Marzena Iwi
  24 marca 2017
  Bardzo ciekawe, zawsze mi się wydawało, że prędkość jazdy zależy w większym stopniu od rodzaju sprzętu kolarskiego, mam na myśli przede wszystkim sam rower. A tu się okazuje, że skutecznie można zwiększać szybkość, jeśli się wykona odpowiednie ćwiczenia.

Artykuły z kategorii: Kolarstwo

pomysl-na-urlop-rowerem-po-gorach

Pomysł na urlop - rowerem po górach

Wybierasz się na dłuższy urlop? A może masz zaledwie kilka dni wolnego? Nawet te parę dni wystarczy, aby wybrać się na trasę rowerową po górach. Taką przygodę możesz przeżyć samemu albo z przyjaciółmi czy nawet z dzieckiem. Jazda rowerem po górach to niesamowita przygoda, wiele atrakcji i masę spalonych kalorii.

kolarstwo-szosowe-w-pigulce-poznaj-historie-zasady-i-rekord-szybkosci

Kolarstwo szosowe w pigułce: poznaj historię, zasady i rekord szybkości

Jazda rowerem to dobry sposób na spędzanie wolnego czasu. Rowery, którymi poruszamy się w ramach rekreacyjnych treningów to najczęściej rowery górskie, rzadziej MTB. Można jednak zaobserwować coraz większe zainteresowanie jazdą szosową. Uchylamy rąbka tajemnicy, na czym polega kolarstwo szosowe, skąd się wzięło i jaki rower będzie najlepszy na trasę.

mistrzowskie-kolarstwo-torowe-zobacz-na-czym-polega-ten-sport

Mistrzowskie kolarstwo torowe: zobacz, na czym polega ten sport!

Ogromne emocje, zawrotna prędkość na 2 kołach i jeden cel: dojechać jak najszybciej na linię mety. Kolarstwo torowe rządzi się swoimi prawami, a i sam rower musi spełniać określone parametry. Jak to wygląda od kuchni i jakie konkurencje są najpopularniejsze na świecie?

jakie-zalety-ma-jazda-na-rowerze

Jakie zalety ma jazda na rowerze?

Jazda na rowerze to jeden z popularniejszych sportów pozwalających na uprawianie zarówno w domu, jak i na świeżym powietrzu. Jakie zalety ma taka aktywność fizyczna i o czym warto pamiętać podczas jazdy?

jakie-miesnie-pracuja-podczas-jazdy-na-rowerze

Jakie mięśnie pracują podczas jazdy na rowerze?

Każdy umie jeździć rowerem. Jedni wybierają go zamiast samochodu - jako środek transportu do pracy. Inni - zaciekle trenują, by wystartować w zawodach. Kolarstwo jest jednym z najbardziej powszechnych sportów. Ale czy zdajemy sobie sprawę z tego, jak pracują mięśnie podczas treningów kolarskich? O tym poniżej!

rodzaje-rowerow-jakie-dwa-kolka-wybrac-dla-siebie

Rodzaje rowerów - jakie dwa kółka wybrać dla siebie

Jaki rodzaj roweru wybrać: górski czy trekkingowy, rower fitness czy miejski? W jaki sposób działa rower elektryczny? Czym jest BMX, dirt i street? Czy można jeszcze gdzieś kupić składaka? Co to jest tandem i rower poziomy? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule. Poznaj najważniejsze rodzaje rowerów.

na-dwoch-kolach-przez-pieniny-trasy-rowerowe-w-szczawnicy-zdroju-i-okolicach

Na dwóch kołach przez Pieniny! Trasy rowerowe w Szczawnicy Zdroju i okolicach

Rowerowe przeprawy przez górskie szlaki to jedna z wielu atrakcji, jakie czekają na nas w Pieninach. W tej części Karpat nie trudno o zapierające dech w piersiach widoki i malownicze pejzaże górskich polanek. Przedstawiamy 5 malowniczych tras rowerowych przebiegających w Szczawnicy i okolicach.

malowniczy-slask-czyli-najpiekniejsze-szlaki-rowerowe-na-poludniu-polski

Malowniczy Śląsk, czyli najpiękniejsze szlaki rowerowe na południu Polski

Zaczarowane miejskie starówki, przepiękne lasy i wyjątkowe zabytki ziemi południowej Polski. Zapierające dech w piersiach widoki to za mało, aby opisać geniusz tych przestrzeni. Przybliżamy 5 najpiękniejszych szlaków rowerowych na Śląsku, choć poza nimi jest wiele innych wartych uwagi!

trening-kolarski-jak-zadbac-o-rowerowa-forme

Trening kolarski - jak zadbać o rowerową formę?

Mówi się, że im więcej kilometrów w nogach tym lepiej. Być może dlatego wielu początkujących kolarzy nie potrafi wejść na wyższy poziom swojej aktywności. W treningu kolarskim istotnych jest wiele elementów. Jak poprawnie zaplanować trening i jak zadbać o złotą kolarską formę?

naped-kolarza-jakie-pedaly-wybrac

Napęd kolarza – jakie pedały wybrać?

Nadawanie napędu rowerowi może odbywać się przy pomocy pedałów zatrzaskowych lub platformowych. Mamy także tzw. noski. Ich działanie nieco się od siebie różni. Zobacz wady i zalety tych rozwiązań w kolarstwie. Jakie jest przeznaczenie poszczególnych typów pedałów?

pomysl-na-urlop-rowerem-po-gorach

Pomysł na urlop - rowerem po górach

Wybierasz się na dłuższy urlop? A może masz zaledwie kilka dni wolnego? Nawet te parę dni wystarczy, aby wybrać się na trasę rowerową po górach. Taką przygodę możesz przeżyć samemu albo z przyjaciółmi czy nawet z dzieckiem. Jazda rowerem po górach to niesamowita przygoda, wiele atrakcji i masę spalonych kalorii.

kolarstwo-szosowe-w-pigulce-poznaj-historie-zasady-i-rekord-szybkosci

Kolarstwo szosowe w pigułce: poznaj historię, zasady i rekord szybkości

Jazda rowerem to dobry sposób na spędzanie wolnego czasu. Rowery, którymi poruszamy się w ramach rekreacyjnych treningów to najczęściej rowery górskie, rzadziej MTB. Można jednak zaobserwować coraz większe zainteresowanie jazdą szosową. Uchylamy rąbka tajemnicy, na czym polega kolarstwo szosowe, skąd się wzięło i jaki rower będzie najlepszy na trasę.

mistrzowskie-kolarstwo-torowe-zobacz-na-czym-polega-ten-sport

Mistrzowskie kolarstwo torowe: zobacz, na czym polega ten sport!

Ogromne emocje, zawrotna prędkość na 2 kołach i jeden cel: dojechać jak najszybciej na linię mety. Kolarstwo torowe rządzi się swoimi prawami, a i sam rower musi spełniać określone parametry. Jak to wygląda od kuchni i jakie konkurencje są najpopularniejsze na świecie?

jakie-zalety-ma-jazda-na-rowerze

Jakie zalety ma jazda na rowerze?

Jazda na rowerze to jeden z popularniejszych sportów pozwalających na uprawianie zarówno w domu, jak i na świeżym powietrzu. Jakie zalety ma taka aktywność fizyczna i o czym warto pamiętać podczas jazdy?

jakie-miesnie-pracuja-podczas-jazdy-na-rowerze

Jakie mięśnie pracują podczas jazdy na rowerze?

Każdy umie jeździć rowerem. Jedni wybierają go zamiast samochodu - jako środek transportu do pracy. Inni - zaciekle trenują, by wystartować w zawodach. Kolarstwo jest jednym z najbardziej powszechnych sportów. Ale czy zdajemy sobie sprawę z tego, jak pracują mięśnie podczas treningów kolarskich? O tym poniżej!

rodzaje-rowerow-jakie-dwa-kolka-wybrac-dla-siebie

Rodzaje rowerów - jakie dwa kółka wybrać dla siebie

Jaki rodzaj roweru wybrać: górski czy trekkingowy, rower fitness czy miejski? W jaki sposób działa rower elektryczny? Czym jest BMX, dirt i street? Czy można jeszcze gdzieś kupić składaka? Co to jest tandem i rower poziomy? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule. Poznaj najważniejsze rodzaje rowerów.

na-dwoch-kolach-przez-pieniny-trasy-rowerowe-w-szczawnicy-zdroju-i-okolicach

Na dwóch kołach przez Pieniny! Trasy rowerowe w Szczawnicy Zdroju i okolicach

Rowerowe przeprawy przez górskie szlaki to jedna z wielu atrakcji, jakie czekają na nas w Pieninach. W tej części Karpat nie trudno o zapierające dech w piersiach widoki i malownicze pejzaże górskich polanek. Przedstawiamy 5 malowniczych tras rowerowych przebiegających w Szczawnicy i okolicach.

malowniczy-slask-czyli-najpiekniejsze-szlaki-rowerowe-na-poludniu-polski

Malowniczy Śląsk, czyli najpiękniejsze szlaki rowerowe na południu Polski

Zaczarowane miejskie starówki, przepiękne lasy i wyjątkowe zabytki ziemi południowej Polski. Zapierające dech w piersiach widoki to za mało, aby opisać geniusz tych przestrzeni. Przybliżamy 5 najpiękniejszych szlaków rowerowych na Śląsku, choć poza nimi jest wiele innych wartych uwagi!

trening-kolarski-jak-zadbac-o-rowerowa-forme

Trening kolarski - jak zadbać o rowerową formę?

Mówi się, że im więcej kilometrów w nogach tym lepiej. Być może dlatego wielu początkujących kolarzy nie potrafi wejść na wyższy poziom swojej aktywności. W treningu kolarskim istotnych jest wiele elementów. Jak poprawnie zaplanować trening i jak zadbać o złotą kolarską formę?

naped-kolarza-jakie-pedaly-wybrac

Napęd kolarza – jakie pedały wybrać?

Nadawanie napędu rowerowi może odbywać się przy pomocy pedałów zatrzaskowych lub platformowych. Mamy także tzw. noski. Ich działanie nieco się od siebie różni. Zobacz wady i zalety tych rozwiązań w kolarstwie. Jakie jest przeznaczenie poszczególnych typów pedałów?