Jak solarium wpływa na trening?

Ładna opalenizna skutecznie podkreśla mięśnie. Jednak czy chodzenie na solarium ma jakiś wpływ na trening na siłowni? Dowiedz się jakie korzyści i zagrożenia niesie ze sobą opalanie na solarium.
Jak solarium wpływa na trening: zagrożenia
Wielu sportowców na pewnym etapie regularnych treningów rozważa skorzystanie z solarium w celu wzmocnienia efektów osiąganych na siłowni. W końcu ładna opalenizna optycznie podkreśla mięśnie. Jednak wokół tematu solarium krąży wiele kontrowersji. Dermatolodzy nie bez powodu zniechęcają do częstego i intensywnego korzystania z solarium. Badania naukowe potwierdzają, że zbyt długa ekspozycja na promienie UV ma niekorzystny wpływ na organizm człowieka. Przede wszystkim częste korzystanie z solarium przyspiesza proces starzenia. Skóra osób, które często się opalają jest w zdecydowanie gorszej kondycji niż w przypadku osób, które nie korzystają z solarium. Co więcej, nadmierna ekspozycja na promienie UV prowadzi do patologicznych zaburzeń w strukturze komórek skóry. Częste korzystanie z solarium może doprowadzić nawet do powstania nowotworu skóry.
Zasady korzystania z solarium
Zagrożenia wynikające z korzystania z solarium są poważne, jednak pamiętajmy, że mowa tu o nadmiernej ekspozycji na promienie UV. O ile nie będziemy opalać się zbyt często, żadna krzywda nam się nie stanie.
Rozsądne korzystanie z solarium nie powinno mieć żadnego wpływu na treningi. Krótka sesja przed treningiem doda Ci sił i poprawi samopoczucie, ale nie przesadzaj z czasem opalania. Zbyt długie naświetlanie spowoduje, że w trakcie treningu będzie Ci bardzo gorąco i szybciej się zmęczysz. Z drugiej strony opalanie zaraz po treningu również nie jest wskazane. Lepiej po ćwiczeniach wziąć prysznic i nieco ochłonąć, a dopiero wtedy zrobić krótką sesję na solarium.
Solarium po siłowni: korzyści
Z drugiej strony korzystanie z solarium może przynieść pewne korzyści. Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym kiedy mamy niedobór witaminy D, który powoduje wiele nieprzyjemnych konsekwencji. Niedobór witaminy D może prowadzić do znacznie obniżonego nastroju oraz depresji, zaburzeń hormonalnych i chorób układu krążenia. Aby zapobiec niedoborom, może pomóc skorzystanie z solarium. Regularna ekspozycja na działanie promieniowania ultrafioletowego zapewnia sporą dawkę witaminy D, dzięki czemu poczujesz się znacznie lepiej.
Warto zwrócić uwagę na to jakie lampy posiada solarium, z którego korzystamy. Zagrożenia płynące z niewłaściwej ekspozycji na promienie UV są na tyle poważne, że nie warto ryzykować wybierając pierwsze lepsze miejsce na opalanie. Lampy na solarium powinny być najnowszej generacji i emitować minimum 5% promieni UV. To minimum aby synteza witaminy D była jak najbardziej skuteczna. Warto o tym pamiętać, ponieważ w większości solariów są lampy emitujące jedynie 1,5-3% promieniowania.
Z powyższego wynika, że sporadyczne korzystanie z solarium nie jest niebezpieczne, a wręcz może przynieść pewne korzyści. Dzięki promieniom UV uzupełnisz braki witaminy D w organizmie i nabierzesz sił witalnych. W trakcie treningu będziesz mieć więcej energii, a Twoje samopoczucie znacznie się poprawi.
Zdrowie, a opalanie na solarium
Przed pójściem na solarium wskazana jest konsultacja z dermatologiem. Dotyczy to zwłaszcza osób, które mają na skórze znamiona, nieregularne pieprzyki lub choroby dermatologiczne, a także rozszerzone naczynka, żylaki oraz nadciśnienie. Konsultacja z lekarzem da odpowiedź na pytanie jak często i czy w ogóle możesz korzystać z solarium.
Czas naświetlania oraz przerwy między wizytami powinny być dopasowane do indywidualnych uwarunkowań klienta. Należy do nich fototyp skóry, stopień posiadanej opalenizny oraz ogólna kondycja skóry.
Zaczynając serię zabiegów należy zaczynać od bardzo krótkich naświetleń i stopniowo zwiększać ich długość, tak aby skóra przyzwyczaiła się do regularnego promieniowania UV. Na solarium nigdy nie chodzimy w makijażu, dlatego należy bardzo dokładnie umyć twarz, aby pozbyć się wszelkich jego resztek.
Nie należy się nastawiać, że po pierwszej sesji na solarium zobaczymy pożądane efekty. Aby uzyskać wymarzony kolor skóry potrzeba co najmniej kilku sesji opalania. Nie oznacza to jednak, że należy zwiększyć ich intensywność lub częstotliwość! Korzystanie z solarium powinno być przemyślane i rozsądne. Wystarczy odrobinę przesadzić, a efekty wcale nie będą nas cieszyć.
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!