Jak rozszyfrować oznaczenia szlaków turystycznych?

Jak rozszyfrować oznaczenia szlaków turystycznych?

Wędrówki – pieszo bądź nie – po wyznaczonych trasach wymagają znajomości oznaczeń szlaków turystycznych. Co oznaczają poszczególne kolory? Jakie mamy szlaki turystyczne? Gdzie umieszcza się takie informacje? Odpowiedzi na te – i inne pytania – w poniższym artykule!

Czemu służą oznaczenia szlaków turystycznych?

Szlaki turystyczne to wyznaczone drogi wycieczkowe. Niekiedy prowadzą do określonego celu – atrakcji turystycznej. Innym razem są celem samym w sobie. Przebiegają bowiem po wartym zobaczenia terenie. Na ich trasie mogą się więc znaleźć zabytki czy źródła. Dzięki specjalnym oznaczeniom szlaków turystycznych ułatwiona zostaje orientacja w terenie turystów. Mają oni również mniejsze problemy z wybraniem właściwej trasy wycieczki. Wbrew ogólnej opinii – być może pod wpływem oznaczeń dróg skalnych – oznaczenia szlaków turystycznych nie mówią nam o stopniu trudności danej drogi. O czym zatem informują?

Szlaki turystyczne – nie tylko dla pieszych
oznaczenia szlaków turystycznych

1. Szlaki piesze, a w tym szlaki górskie i nizinne

2. Szlaki rowerowe, a w tym szlaki górskie i nizinne

3. Szlaki wodne, a w tym szlaki kajakowe i żeglarskie

4. Szlaki jeździeckie, a w tym szlaki górskie i nizinne

5. Szlaki narciarskie, a w tym szlaki górskie i nizinne

6. Szlaki historyczne, a w tym m.in. szlaki architektury drewnianej

7. Szlaki przyrodnicze, a w tym m.in. szlaki dydaktyczne

8. Szlaki motorowerowe, a w tym m.in. szlaki krajoznawcze

9. Szlaki pielgrzymkowe

Jakie są oznaczenia szlaków turystycznych | stopień trudności?

Jak już wspomnieliśmy, oznaczenia szlaków turystycznych nie informują nas o stopniu trudności danej trasy. Tak jest jednak w przypadku szlaków pieszych. Są one oznaczane kolorami. Umownym znakiem są trzy poziome paski – pomiędzy dwoma białymi znajduje się pasek o określonym kolorze. Zwykle są umieszczane na przykład na murach, drzewach czy znakach. Może być do nich dołączona dodatkowa informacja o szlaku, taka jak m.in. czas potrzebny na przejście trasy czy kierunek miejsca wartego zobaczenia. Na wyznaczonych szlakach turystycznych możemy również znaleźć ułatwienia tras w trudnych miejscach np. schodki czy kładki.

Czytaj też: Wspinaczka dla początkujących

Dla pieszych: oznaczania szlaków turystycznych kolory
oznaczenia szlaków turystycznych kolory

Kolory oznaczania tras pieszych są umowne. Zwykle jednak można na nich odczytać te same informacje:

SZLAK CZERWONY

Służy oznaczaniu głównej trasy wycieczkowej na danym obszarze turystycznym. Zwykle trasa oznaczona tym kolorem zawiera najciekawsze atrakcje turystyczne. Gdy spotkamy się z takim kolorem w górach – mamy do czynienia ze szlakiem prowadzącym przez najwyższe wzniesienia. Oczywiście, na szlaku czerwonym z prostych przyczyn nie mogą znaleźć się wszystkie najciekawsze miejsca.

SZLAK NIEBIESKI

Służy oznaczaniu tras o bardzo długich odległościach. O tym szlaku mówi się, że jest dalekobieżny.

SZLAK ZIELONY I ŻÓŁTY

Służą oznaczaniu krótkich tras. Zwykle są połączone z innymi szlakami.

SZLAK CZARNY

Służy oznaczeniu krótkich dojściowych tras (do innych szlaków). Szlaki czarne są zwykle wyznaczane w miejscach, w których bardzo trudne – lub niemożliwe – jest wyznaczenie szlaków dalekobieżnych.

Nie zawsze wyznaczone trasy ją jedynymi dozwolonymi trasami turystycznymi. Jest tak jednak w przypadku dróg wyznaczonych na terenach parków narodowych i rezerwatów przyrody. Wybranie innej trasy wiąże się z uzyskaniem odpowiedniego pozwolenia i zwykle – kupieniem biletu.

Jak oznacza się pozostałe szlaki turystyczne?
oznaczenia szlaków turystycznych stopień trudności

Znakowaniem większości szlaków turystycznych zajmuje się Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze (PTTK). To ono właśnie wyznacza specjalne symbole czy określa normy obowiązujące na trasach dla turystów. W przypadku tras rowerowych szlaki oznaczane są białymi kwadratami z czarnym symbolem roweru. Dołączony jest również pasek w kolorze konkretnego szlaku (jeśli mowa o szlakach krajowych) lub litera R i numer szlaku (jeśli mowa o szlakach międzynarodowych). Podobnie jak w przypadku szlaków pieszych – do oznaczania szlaków rowerowych używa się kolorów: zielonego, niebieskiego, żółtego, czerwonego i czarnego. Niekiedy można spotkać się z innymi oznaczeniami szlaków rowerowych. Co ważne, te oznaczenia stanowią obwiązujące dodatkowe znaki drogowe.

Zobacz też: Jak ćwiczyć chwyty wspinaczkowe?

W przypadku szlaków kajakowych w naszym kraju najczęściej możemy spotkać się ze znakami informacyjnymi lub ostrzegawczymi. Te pierwsze zawierają informację zapisaną czarnymi literami na białym tle. Znak informacyjny ma granatową obwódkę. W przypadku znaków ostrzegawczych natomiast – spotkamy się z czarnym napisem na białym tle, lecz z czerwoną obwódką. Szlaki kajakowe są rozróżniane m.in. pod względem trudności trasy.

Szlaki konne zwykle oznacza się symbolem pomarańczowego koła na białym tle. Jeśli chodzi natomiast o szlaki narciarskie – informuje o nich symbol trzech poziomych pasków. Dwa z nich są barwy pomarańczowej, jeden wewnętrzny – czarny, czerwony lub zielony. W przypadku oznaczeń tras narciarskich kolor na znaku informuje o stopniu trudności danej trasy.

admin 0 25 marca 2019  < 1000

Dodaj komentarz

Artykuły z kategorii: Ciekawostki

typy-sylwetki-kobiecej-jak-rozpoznac-ktorym-typem-jestes

Typy sylwetki kobiecej - jak rozpoznać, którym typem jesteś?

Istnieje kilka typów sylwetki kobiecej różniących się od siebie szerokością ud, ramion czy talii. Wiedza o własnej budowie ciała pozwala nie tylko na pracę nad niedoskonałościami, lecz także dopasowanie odpowiednich ubrań. Sprawdź, jak rozpoznać, który typ sylwetki posiadasz i co może Ci w tym pomóc.

co-nieco-o-tempowkach-wacie-i-piramidzie-poznaj-ciekawostki-o-triathlonie

Co nieco o tempówkach, wacie i piramidzie. Poznaj ciekawostki o triathlonie!

Jeśli myślisz, że triathlon to 3 dyscypliny połączone w jeden wyścig, jesteś w błędzie. Triathlon to nie tylko pływanie, bieganie i rower, ale przede wszystkim hektolitry wylanego na treningach potu i całe mnóstwo wyrzeczeń. To jedyny taki sport, który wymaga naprawdę mocnej zaprawy. Poznaj ciekawostki na temat triathlonu i zobacz, czego jeszcze nie wiesz o tych zawodach.

ciekawostki-survivalowe-czy-wiesz-juz-wszystko-w-tej-dziedzinie

Ciekawostki survivalowe - czy wiesz już wszystko w tej dziedzinie?

Choć survival każdy rozumie na swój sposób, w dużej mierze jest to przede wszystkim gotowość do działania w nowej rzeczywistości i przewidywanie kolejnych zdarzeń. Taka wyprawa jest sama w sobie dużym doświadczeniem, a im go więcej, tym lepszy survival. Zobacz nasze ciekawostki survivalowe - być może będą pomocne przy najbliższej wyprawie lub podsuną super pomysł na urlop!

ciekawostki-o-crossficie-czego-nie-wiesz-o-tym-modnym-sporcie

Ciekawostki o crossficie - czego nie wiesz o tym modnym sporcie?

Crossfit w ostatnim czasie cieszy się ogromną popularnością i staje się on jednym z typowo ,,modnych” sportów. Poznaj ciekawostki na temat tej aktywności fizycznej, o których nie miałeś pojęcia.

typy-sylwetki-meskiej-jak-sprawdzic-ktorym-typem-jestes

Typy sylwetki męskiej - jak sprawdzić, którym typem jesteś?

Nie tylko kobiety mogą klasyfikować kształt swojego ciała jako konkretny typ sylwetki. Takie rozróżnienie istnieje również w przypadku mężczyzn. W jaki sposób sprawdzić, którym typem sylwetki jesteś?

ciekawostki-o-fizjoterapii-czego-nie-wiesz-o-fizjoterapii

Ciekawostki o fizjoterapii - czego nie wiesz o fizjoterapii?

Fizjoterapia nie kojarzy się z jakimikolwiek ciekawostkami, ale w tym temacie również istnieją informacje, o których prawdopodobnie nie miałeś pojęcia. Poznaj kilka ciekawostek o fizjoterapii będących w stanie zainteresować nie tylko sportowców i fizjoterapeutów.

ciekawostki-o-fitnessie-poznaj-nietypowe-informacje-o-tej-popularnej-aktywnosci

Ciekawostki o fitnessie - poznaj nietypowe informacje o tej popularnej aktywności

Fitness to aktywność fizyczna praktykowana przez coraz więcej osób. Istnieją informacje na jej temat, które nie są być może zbyt istotne, ale powinny zainteresować miłośników takich ćwiczeń. Poznaj kilka nietypowych ciekawostek o fitnessie, o których prawdopodobnie nie miałeś pojęcia.

e-sport-co-to-takiego-i-na-czym-polega

E-sport - co to takiego i na czym polega?

E-sport nie ma zbyt wiele wspólnego ze standardową aktywnością fizyczną wymagającą wyjścia z domu i spalenia wielu kalorii. Na czym więc polega e-sport i z myślą o kim został on stworzony?

ciekawostki-o-bieganiu-czego-nie-wiesz-o-tym-popularnym-sporcie

Ciekawostki o bieganiu - czego nie wiesz o tym popularnym sporcie?

Bieganie to jedna z najpopularniejszych aktywności realizowanych przez osoby w każdym wieku i każdej płci. Poznaj ciekawostki na temat tego sportu, o których możesz nie mieć najmniejszego pojęcia.

10-najbardziej-niebezpiecznych-sportow-swiata-aktualizacja-2020

10 najbardziej niebezpiecznych sportów świata | AKTUALIZACJA 2020

Sport to zdrowie. Wiele sportów charakteryzuje się jednak dużym niebezpieczeństwem i dostarcza adrenaliny. Oto 10 najbardziej niebezpiecznych sportów świata. Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację 2020.

typy-sylwetki-kobiecej-jak-rozpoznac-ktorym-typem-jestes

Typy sylwetki kobiecej - jak rozpoznać, którym typem jesteś?

Istnieje kilka typów sylwetki kobiecej różniących się od siebie szerokością ud, ramion czy talii. Wiedza o własnej budowie ciała pozwala nie tylko na pracę nad niedoskonałościami, lecz także dopasowanie odpowiednich ubrań. Sprawdź, jak rozpoznać, który typ sylwetki posiadasz i co może Ci w tym pomóc.

co-nieco-o-tempowkach-wacie-i-piramidzie-poznaj-ciekawostki-o-triathlonie

Co nieco o tempówkach, wacie i piramidzie. Poznaj ciekawostki o triathlonie!

Jeśli myślisz, że triathlon to 3 dyscypliny połączone w jeden wyścig, jesteś w błędzie. Triathlon to nie tylko pływanie, bieganie i rower, ale przede wszystkim hektolitry wylanego na treningach potu i całe mnóstwo wyrzeczeń. To jedyny taki sport, który wymaga naprawdę mocnej zaprawy. Poznaj ciekawostki na temat triathlonu i zobacz, czego jeszcze nie wiesz o tych zawodach.

ciekawostki-survivalowe-czy-wiesz-juz-wszystko-w-tej-dziedzinie

Ciekawostki survivalowe - czy wiesz już wszystko w tej dziedzinie?

Choć survival każdy rozumie na swój sposób, w dużej mierze jest to przede wszystkim gotowość do działania w nowej rzeczywistości i przewidywanie kolejnych zdarzeń. Taka wyprawa jest sama w sobie dużym doświadczeniem, a im go więcej, tym lepszy survival. Zobacz nasze ciekawostki survivalowe - być może będą pomocne przy najbliższej wyprawie lub podsuną super pomysł na urlop!

ciekawostki-o-crossficie-czego-nie-wiesz-o-tym-modnym-sporcie

Ciekawostki o crossficie - czego nie wiesz o tym modnym sporcie?

Crossfit w ostatnim czasie cieszy się ogromną popularnością i staje się on jednym z typowo ,,modnych” sportów. Poznaj ciekawostki na temat tej aktywności fizycznej, o których nie miałeś pojęcia.

typy-sylwetki-meskiej-jak-sprawdzic-ktorym-typem-jestes

Typy sylwetki męskiej - jak sprawdzić, którym typem jesteś?

Nie tylko kobiety mogą klasyfikować kształt swojego ciała jako konkretny typ sylwetki. Takie rozróżnienie istnieje również w przypadku mężczyzn. W jaki sposób sprawdzić, którym typem sylwetki jesteś?

ciekawostki-o-fizjoterapii-czego-nie-wiesz-o-fizjoterapii

Ciekawostki o fizjoterapii - czego nie wiesz o fizjoterapii?

Fizjoterapia nie kojarzy się z jakimikolwiek ciekawostkami, ale w tym temacie również istnieją informacje, o których prawdopodobnie nie miałeś pojęcia. Poznaj kilka ciekawostek o fizjoterapii będących w stanie zainteresować nie tylko sportowców i fizjoterapeutów.

ciekawostki-o-fitnessie-poznaj-nietypowe-informacje-o-tej-popularnej-aktywnosci

Ciekawostki o fitnessie - poznaj nietypowe informacje o tej popularnej aktywności

Fitness to aktywność fizyczna praktykowana przez coraz więcej osób. Istnieją informacje na jej temat, które nie są być może zbyt istotne, ale powinny zainteresować miłośników takich ćwiczeń. Poznaj kilka nietypowych ciekawostek o fitnessie, o których prawdopodobnie nie miałeś pojęcia.

e-sport-co-to-takiego-i-na-czym-polega

E-sport - co to takiego i na czym polega?

E-sport nie ma zbyt wiele wspólnego ze standardową aktywnością fizyczną wymagającą wyjścia z domu i spalenia wielu kalorii. Na czym więc polega e-sport i z myślą o kim został on stworzony?

ciekawostki-o-bieganiu-czego-nie-wiesz-o-tym-popularnym-sporcie

Ciekawostki o bieganiu - czego nie wiesz o tym popularnym sporcie?

Bieganie to jedna z najpopularniejszych aktywności realizowanych przez osoby w każdym wieku i każdej płci. Poznaj ciekawostki na temat tego sportu, o których możesz nie mieć najmniejszego pojęcia.

10-najbardziej-niebezpiecznych-sportow-swiata-aktualizacja-2020

10 najbardziej niebezpiecznych sportów świata | AKTUALIZACJA 2020

Sport to zdrowie. Wiele sportów charakteryzuje się jednak dużym niebezpieczeństwem i dostarcza adrenaliny. Oto 10 najbardziej niebezpiecznych sportów świata. Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację 2020.