Jak rozszyfrować oznaczenia szlaków turystycznych?

Jak rozszyfrować oznaczenia szlaków turystycznych?

Wędrówki – pieszo bądź nie – po wyznaczonych trasach wymagają znajomości oznaczeń szlaków turystycznych. Co oznaczają poszczególne kolory? Jakie mamy szlaki turystyczne? Gdzie umieszcza się takie informacje? Odpowiedzi na te – i inne pytania – w poniższym artykule!

Czemu służą oznaczenia szlaków turystycznych?

Szlaki turystyczne to wyznaczone drogi wycieczkowe. Niekiedy prowadzą do określonego celu – atrakcji turystycznej. Innym razem są celem samym w sobie. Przebiegają bowiem po wartym zobaczenia terenie. Na ich trasie mogą się więc znaleźć zabytki czy źródła. Dzięki specjalnym oznaczeniom szlaków turystycznych ułatwiona zostaje orientacja w terenie turystów. Mają oni również mniejsze problemy z wybraniem właściwej trasy wycieczki. Wbrew ogólnej opinii – być może pod wpływem oznaczeń dróg skalnych – oznaczenia szlaków turystycznych nie mówią nam o stopniu trudności danej drogi. O czym zatem informują?

Szlaki turystyczne – nie tylko dla pieszych
oznaczenia szlaków turystycznych

1. Szlaki piesze, a w tym szlaki górskie i nizinne

2. Szlaki rowerowe, a w tym szlaki górskie i nizinne

3. Szlaki wodne, a w tym szlaki kajakowe i żeglarskie

4. Szlaki jeździeckie, a w tym szlaki górskie i nizinne

5. Szlaki narciarskie, a w tym szlaki górskie i nizinne

6. Szlaki historyczne, a w tym m.in. szlaki architektury drewnianej

7. Szlaki przyrodnicze, a w tym m.in. szlaki dydaktyczne

8. Szlaki motorowerowe, a w tym m.in. szlaki krajoznawcze

9. Szlaki pielgrzymkowe

Jakie są oznaczenia szlaków turystycznych | stopień trudności?

Jak już wspomnieliśmy, oznaczenia szlaków turystycznych nie informują nas o stopniu trudności danej trasy. Tak jest jednak w przypadku szlaków pieszych. Są one oznaczane kolorami. Umownym znakiem są trzy poziome paski – pomiędzy dwoma białymi znajduje się pasek o określonym kolorze. Zwykle są umieszczane na przykład na murach, drzewach czy znakach. Może być do nich dołączona dodatkowa informacja o szlaku, taka jak m.in. czas potrzebny na przejście trasy czy kierunek miejsca wartego zobaczenia. Na wyznaczonych szlakach turystycznych możemy również znaleźć ułatwienia tras w trudnych miejscach np. schodki czy kładki.

Czytaj też: Wspinaczka dla początkujących

Dla pieszych: oznaczania szlaków turystycznych kolory
oznaczenia szlaków turystycznych kolory

Kolory oznaczania tras pieszych są umowne. Zwykle jednak można na nich odczytać te same informacje:

SZLAK CZERWONY

Służy oznaczaniu głównej trasy wycieczkowej na danym obszarze turystycznym. Zwykle trasa oznaczona tym kolorem zawiera najciekawsze atrakcje turystyczne. Gdy spotkamy się z takim kolorem w górach – mamy do czynienia ze szlakiem prowadzącym przez najwyższe wzniesienia. Oczywiście, na szlaku czerwonym z prostych przyczyn nie mogą znaleźć się wszystkie najciekawsze miejsca.

SZLAK NIEBIESKI

Służy oznaczaniu tras o bardzo długich odległościach. O tym szlaku mówi się, że jest dalekobieżny.

SZLAK ZIELONY I ŻÓŁTY

Służą oznaczaniu krótkich tras. Zwykle są połączone z innymi szlakami.

SZLAK CZARNY

Służy oznaczeniu krótkich dojściowych tras (do innych szlaków). Szlaki czarne są zwykle wyznaczane w miejscach, w których bardzo trudne – lub niemożliwe – jest wyznaczenie szlaków dalekobieżnych.

Nie zawsze wyznaczone trasy ją jedynymi dozwolonymi trasami turystycznymi. Jest tak jednak w przypadku dróg wyznaczonych na terenach parków narodowych i rezerwatów przyrody. Wybranie innej trasy wiąże się z uzyskaniem odpowiedniego pozwolenia i zwykle – kupieniem biletu.

Jak oznacza się pozostałe szlaki turystyczne?
oznaczenia szlaków turystycznych stopień trudności

Znakowaniem większości szlaków turystycznych zajmuje się Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze (PTTK). To ono właśnie wyznacza specjalne symbole czy określa normy obowiązujące na trasach dla turystów. W przypadku tras rowerowych szlaki oznaczane są białymi kwadratami z czarnym symbolem roweru. Dołączony jest również pasek w kolorze konkretnego szlaku (jeśli mowa o szlakach krajowych) lub litera R i numer szlaku (jeśli mowa o szlakach międzynarodowych). Podobnie jak w przypadku szlaków pieszych – do oznaczania szlaków rowerowych używa się kolorów: zielonego, niebieskiego, żółtego, czerwonego i czarnego. Niekiedy można spotkać się z innymi oznaczeniami szlaków rowerowych. Co ważne, te oznaczenia stanowią obwiązujące dodatkowe znaki drogowe.

Zobacz też: Jak ćwiczyć chwyty wspinaczkowe?

W przypadku szlaków kajakowych w naszym kraju najczęściej możemy spotkać się ze znakami informacyjnymi lub ostrzegawczymi. Te pierwsze zawierają informację zapisaną czarnymi literami na białym tle. Znak informacyjny ma granatową obwódkę. W przypadku znaków ostrzegawczych natomiast – spotkamy się z czarnym napisem na białym tle, lecz z czerwoną obwódką. Szlaki kajakowe są rozróżniane m.in. pod względem trudności trasy.

Szlaki konne zwykle oznacza się symbolem pomarańczowego koła na białym tle. Jeśli chodzi natomiast o szlaki narciarskie – informuje o nich symbol trzech poziomych pasków. Dwa z nich są barwy pomarańczowej, jeden wewnętrzny – czarny, czerwony lub zielony. W przypadku oznaczeń tras narciarskich kolor na znaku informuje o stopniu trudności danej trasy.

Chcesz przeczytać cały artykuł?

admin 0 25 marca 2019  1351

Dodaj komentarz

Artykuły z kategorii: Ciekawostki

sporty-ktore-mozna-uprawiac-w-czasie-wakacji-nad-morzem

Sporty które można uprawiać w czasie wakacji nad morzem!

Wakacje to wspaniały czas dla dorosłych i dla dzieci. Każdy marzy o tym, żeby móc poopalać i pobawić się nad morzem, w ciepłe, słoneczne dni. Jednak wypoczynek nie musi wiązać się jedynie z błogim lenistwem, można ten czas spędzić aktywnie. Dowiedz się, z jakich atrakcji sportowych warto skorzystać będą nas morzem.

w-co-mozna-grac-na-piasku-poznaj-popularne-sporty-plazowe

W co można grać na piasku? Poznaj popularne sporty plażowe!

Sport często towarzyszy nam w miesiącach wakacyjnych. Chyba każdy lubi spędzać aktywnie czas na plaży grając w piłkę lub biegając. Sport to zdrowie, a wakacje nie wykluczają nas z obowiązku uprawiania aktywności fizycznej. Dowiedz się w co jeszcze oprócz siatkówki możesz pograć na piasku.

popularne-kierunki-na-urlop-za-granica

Popularne kierunki na urlop za granicą!

Jeżeli zastanawiasz się gdzie wybrać się na urlop za granicę, to zaraz pomożemy Ci dokonać tego trudnego wyboru. Zagraniczne kierunki są bardzo popularne, przede wszystkim z tego powodu, że zawsze trafisz na pewną, słoneczną pogodę. Niestety w Polsce bywa różnie, dlatego ludzie coraz częściej wybierają się za granicę naszego kraju. Jest to również świetny czas na poznawanie innych zakątków świata.

najpopularniejsze-polskie-kierunki-wakacyjne-na-rok-2021

Najpopularniejsze polskie kierunki wakacyjne na rok 2021!

Wybierasz się na wakacyjny wypoczynek w Polsce? To fantastycznie, ponieważ w naszym pięknym kraju również możesz spędzić wspaniale swój wolny czas. Mamy do zaoferowania bardzo wiele - od gór pomoże. Oprócz tego warto wybrać się na wspaniałe jeziora mazurskie i zasmakować tamtejszych atrakcji. Polska ma bardzo wiele do zaproponowania, dlatego każdy jej mieszkaniec powinien ją dokładnie poznać. Dowiedz się jak można spędzić wakacje w naszym pięknym kraju.

ciekawostki-o-strzelectwie-zobacz-skad-sie-wzielo-i-czym-strzelaja-zawodowcy

Ciekawostki o strzelectwie: zobacz, skąd się wzięło i czym strzelają zawodowcy

Początkowo broń była dosyć prymitywnym wyrobem, który w niczym nie przypominał tych dzisiejszych. Z upływem czasu broń była udoskonalana, a jej używanie było coraz bardziej precyzyjne. Skąd wzięło się strzelectwo, która broń jest wiecznie żywa i czym strzelają zawodowi snajperzy? Poznaj ciekawostki o strzelectwie i dowiedz się, o co chodzi z fenomenem broni palnej w filmach akcji.

ciekawostki-akrobatyczne-dowiedz-sie-wiecej-na-temat-tej-dyscypliny-sportu

Ciekawostki akrobatyczne - dowiedz się więcej na temat tej dyscypliny sportu

Choć dla niektórych akrobatyka to fikołki i salta, w gruncie rzeczy jest to jedna z najtrudniejszych i jednocześnie najstarszych dyscyplin sportowych. Odpowiednie ćwiczenia na równowagę, zwinność i koordynację ruchów mogą dosłownie zmienić bieg historii danego akrobaty. Poznaj ciekawostki ze świata akrobatyki sportowej oraz inne formy tej dyscypliny.

ciekawostki-o-masazu-czyli-co-wiesz-o-skorze-miesniach-i-kosciach

Ciekawostki o masażu, czyli co wiesz o skórze, mięśniach i kościach?

Jako forma relaksu jest dostępny we wszystkich salonach odnowy biologicznej, jednak to nie jedyna jego forma. Masaż to także skuteczna metoda leczenia zwyrodnień oraz regeneracji mięśni po kontuzjach i urazach. Poznaj ciekawostki o masażu i sprawdź, jak rozległy jest jego wpływ na ciało i umysł.

wszechstronny-trening-inaczej-poznaj-ciekawostki-o-obiektach-sportowych

Wszechstronny trening inaczej: poznaj ciekawostki o obiektach sportowych

Stadiony, boiska, kluby fitness, pływalnie i zielone siłownie. Sporo tego w dużych miastach i jeszcze więcej w kraju i na świecie. Dowiedz się, gdzie znajdziesz najlepsze miejsca tego typu i na jaki trening wybrać się w konkretne miejsce. Zobacz najlepsze ciekawostki o obiektach sportowych i zaplanuj swoją treningową trasę na urlop!

jak-utrzymac-zycie-w-rownowadze-poznaj-ciekawostki-ze-swiata-jogi

Jak utrzymać życie w równowadze? Poznaj ciekawostki ze świata jogi

Swoją popularnością joga obiegła już cały świat. Z każdym dniem zdobywa kolejnych fascynatów i nie zwalnia tempa nawet na chwilę. Sam trening to jednak nie wszystko - liczy się coś więcej. Poznaj nasze ciekawostki o jodze, najtrudniejsze asany i najprostsze sposoby na lepszy komfort życia.

najlepsze-czeka-pod-powierzchnia-poznaj-ciekawostki-o-nurkowaniu

Najlepsze czeka pod powierzchnią - poznaj ciekawostki o nurkowaniu!

Bogactwo podwodnego świata fauny i flory ciekawi wielu nurków zawodowych i amatorskich na całym świecie. Czym jednak jest nurkowanie i jak się przygotować do zejścia pod powierzchnię? Zobacz ciekawostki dot. nurkowania i poznaj ten sport zza kulis.

sporty-ktore-mozna-uprawiac-w-czasie-wakacji-nad-morzem

Sporty które można uprawiać w czasie wakacji nad morzem!

Wakacje to wspaniały czas dla dorosłych i dla dzieci. Każdy marzy o tym, żeby móc poopalać i pobawić się nad morzem, w ciepłe, słoneczne dni. Jednak wypoczynek nie musi wiązać się jedynie z błogim lenistwem, można ten czas spędzić aktywnie. Dowiedz się, z jakich atrakcji sportowych warto skorzystać będą nas morzem.

w-co-mozna-grac-na-piasku-poznaj-popularne-sporty-plazowe

W co można grać na piasku? Poznaj popularne sporty plażowe!

Sport często towarzyszy nam w miesiącach wakacyjnych. Chyba każdy lubi spędzać aktywnie czas na plaży grając w piłkę lub biegając. Sport to zdrowie, a wakacje nie wykluczają nas z obowiązku uprawiania aktywności fizycznej. Dowiedz się w co jeszcze oprócz siatkówki możesz pograć na piasku.

popularne-kierunki-na-urlop-za-granica

Popularne kierunki na urlop za granicą!

Jeżeli zastanawiasz się gdzie wybrać się na urlop za granicę, to zaraz pomożemy Ci dokonać tego trudnego wyboru. Zagraniczne kierunki są bardzo popularne, przede wszystkim z tego powodu, że zawsze trafisz na pewną, słoneczną pogodę. Niestety w Polsce bywa różnie, dlatego ludzie coraz częściej wybierają się za granicę naszego kraju. Jest to również świetny czas na poznawanie innych zakątków świata.

najpopularniejsze-polskie-kierunki-wakacyjne-na-rok-2021

Najpopularniejsze polskie kierunki wakacyjne na rok 2021!

Wybierasz się na wakacyjny wypoczynek w Polsce? To fantastycznie, ponieważ w naszym pięknym kraju również możesz spędzić wspaniale swój wolny czas. Mamy do zaoferowania bardzo wiele - od gór pomoże. Oprócz tego warto wybrać się na wspaniałe jeziora mazurskie i zasmakować tamtejszych atrakcji. Polska ma bardzo wiele do zaproponowania, dlatego każdy jej mieszkaniec powinien ją dokładnie poznać. Dowiedz się jak można spędzić wakacje w naszym pięknym kraju.

ciekawostki-o-strzelectwie-zobacz-skad-sie-wzielo-i-czym-strzelaja-zawodowcy

Ciekawostki o strzelectwie: zobacz, skąd się wzięło i czym strzelają zawodowcy

Początkowo broń była dosyć prymitywnym wyrobem, który w niczym nie przypominał tych dzisiejszych. Z upływem czasu broń była udoskonalana, a jej używanie było coraz bardziej precyzyjne. Skąd wzięło się strzelectwo, która broń jest wiecznie żywa i czym strzelają zawodowi snajperzy? Poznaj ciekawostki o strzelectwie i dowiedz się, o co chodzi z fenomenem broni palnej w filmach akcji.

ciekawostki-akrobatyczne-dowiedz-sie-wiecej-na-temat-tej-dyscypliny-sportu

Ciekawostki akrobatyczne - dowiedz się więcej na temat tej dyscypliny sportu

Choć dla niektórych akrobatyka to fikołki i salta, w gruncie rzeczy jest to jedna z najtrudniejszych i jednocześnie najstarszych dyscyplin sportowych. Odpowiednie ćwiczenia na równowagę, zwinność i koordynację ruchów mogą dosłownie zmienić bieg historii danego akrobaty. Poznaj ciekawostki ze świata akrobatyki sportowej oraz inne formy tej dyscypliny.

ciekawostki-o-masazu-czyli-co-wiesz-o-skorze-miesniach-i-kosciach

Ciekawostki o masażu, czyli co wiesz o skórze, mięśniach i kościach?

Jako forma relaksu jest dostępny we wszystkich salonach odnowy biologicznej, jednak to nie jedyna jego forma. Masaż to także skuteczna metoda leczenia zwyrodnień oraz regeneracji mięśni po kontuzjach i urazach. Poznaj ciekawostki o masażu i sprawdź, jak rozległy jest jego wpływ na ciało i umysł.

wszechstronny-trening-inaczej-poznaj-ciekawostki-o-obiektach-sportowych

Wszechstronny trening inaczej: poznaj ciekawostki o obiektach sportowych

Stadiony, boiska, kluby fitness, pływalnie i zielone siłownie. Sporo tego w dużych miastach i jeszcze więcej w kraju i na świecie. Dowiedz się, gdzie znajdziesz najlepsze miejsca tego typu i na jaki trening wybrać się w konkretne miejsce. Zobacz najlepsze ciekawostki o obiektach sportowych i zaplanuj swoją treningową trasę na urlop!

jak-utrzymac-zycie-w-rownowadze-poznaj-ciekawostki-ze-swiata-jogi

Jak utrzymać życie w równowadze? Poznaj ciekawostki ze świata jogi

Swoją popularnością joga obiegła już cały świat. Z każdym dniem zdobywa kolejnych fascynatów i nie zwalnia tempa nawet na chwilę. Sam trening to jednak nie wszystko - liczy się coś więcej. Poznaj nasze ciekawostki o jodze, najtrudniejsze asany i najprostsze sposoby na lepszy komfort życia.

najlepsze-czeka-pod-powierzchnia-poznaj-ciekawostki-o-nurkowaniu

Najlepsze czeka pod powierzchnią - poznaj ciekawostki o nurkowaniu!

Bogactwo podwodnego świata fauny i flory ciekawi wielu nurków zawodowych i amatorskich na całym świecie. Czym jednak jest nurkowanie i jak się przygotować do zejścia pod powierzchnię? Zobacz ciekawostki dot. nurkowania i poznaj ten sport zza kulis.