Jak rozszyfrować oznaczenia szlaków turystycznych?

Jak rozszyfrować oznaczenia szlaków turystycznych?

Wędrówki – pieszo bądź nie – po wyznaczonych trasach wymagają znajomości oznaczeń szlaków turystycznych. Co oznaczają poszczególne kolory? Jakie mamy szlaki turystyczne? Gdzie umieszcza się takie informacje? Odpowiedzi na te – i inne pytania – w poniższym artykule!

Czemu służą oznaczenia szlaków turystycznych?

Szlaki turystyczne to wyznaczone drogi wycieczkowe. Niekiedy prowadzą do określonego celu – atrakcji turystycznej. Innym razem są celem samym w sobie. Przebiegają bowiem po wartym zobaczenia terenie. Na ich trasie mogą się więc znaleźć zabytki czy źródła. Dzięki specjalnym oznaczeniom szlaków turystycznych ułatwiona zostaje orientacja w terenie turystów. Mają oni również mniejsze problemy z wybraniem właściwej trasy wycieczki. Wbrew ogólnej opinii – być może pod wpływem oznaczeń dróg skalnych – oznaczenia szlaków turystycznych nie mówią nam o stopniu trudności danej drogi. O czym zatem informują?

Szlaki turystyczne – nie tylko dla pieszych
oznaczenia szlaków turystycznych

1. Szlaki piesze, a w tym szlaki górskie i nizinne

2. Szlaki rowerowe, a w tym szlaki górskie i nizinne

3. Szlaki wodne, a w tym szlaki kajakowe i żeglarskie

4. Szlaki jeździeckie, a w tym szlaki górskie i nizinne

5. Szlaki narciarskie, a w tym szlaki górskie i nizinne

6. Szlaki historyczne, a w tym m.in. szlaki architektury drewnianej

7. Szlaki przyrodnicze, a w tym m.in. szlaki dydaktyczne

8. Szlaki motorowerowe, a w tym m.in. szlaki krajoznawcze

9. Szlaki pielgrzymkowe

Jakie są oznaczenia szlaków turystycznych | stopień trudności?

Jak już wspomnieliśmy, oznaczenia szlaków turystycznych nie informują nas o stopniu trudności danej trasy. Tak jest jednak w przypadku szlaków pieszych. Są one oznaczane kolorami. Umownym znakiem są trzy poziome paski – pomiędzy dwoma białymi znajduje się pasek o określonym kolorze. Zwykle są umieszczane na przykład na murach, drzewach czy znakach. Może być do nich dołączona dodatkowa informacja o szlaku, taka jak m.in. czas potrzebny na przejście trasy czy kierunek miejsca wartego zobaczenia. Na wyznaczonych szlakach turystycznych możemy również znaleźć ułatwienia tras w trudnych miejscach np. schodki czy kładki.

Czytaj też: Wspinaczka dla początkujących

Dla pieszych: oznaczania szlaków turystycznych kolory
oznaczenia szlaków turystycznych kolory

Kolory oznaczania tras pieszych są umowne. Zwykle jednak można na nich odczytać te same informacje:

SZLAK CZERWONY

Służy oznaczaniu głównej trasy wycieczkowej na danym obszarze turystycznym. Zwykle trasa oznaczona tym kolorem zawiera najciekawsze atrakcje turystyczne. Gdy spotkamy się z takim kolorem w górach – mamy do czynienia ze szlakiem prowadzącym przez najwyższe wzniesienia. Oczywiście, na szlaku czerwonym z prostych przyczyn nie mogą znaleźć się wszystkie najciekawsze miejsca.

SZLAK NIEBIESKI

Służy oznaczaniu tras o bardzo długich odległościach. O tym szlaku mówi się, że jest dalekobieżny.

SZLAK ZIELONY I ŻÓŁTY

Służą oznaczaniu krótkich tras. Zwykle są połączone z innymi szlakami.

SZLAK CZARNY

Służy oznaczeniu krótkich dojściowych tras (do innych szlaków). Szlaki czarne są zwykle wyznaczane w miejscach, w których bardzo trudne – lub niemożliwe – jest wyznaczenie szlaków dalekobieżnych.

Nie zawsze wyznaczone trasy ją jedynymi dozwolonymi trasami turystycznymi. Jest tak jednak w przypadku dróg wyznaczonych na terenach parków narodowych i rezerwatów przyrody. Wybranie innej trasy wiąże się z uzyskaniem odpowiedniego pozwolenia i zwykle – kupieniem biletu.

Jak oznacza się pozostałe szlaki turystyczne?
oznaczenia szlaków turystycznych stopień trudności

Znakowaniem większości szlaków turystycznych zajmuje się Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze (PTTK). To ono właśnie wyznacza specjalne symbole czy określa normy obowiązujące na trasach dla turystów. W przypadku tras rowerowych szlaki oznaczane są białymi kwadratami z czarnym symbolem roweru. Dołączony jest również pasek w kolorze konkretnego szlaku (jeśli mowa o szlakach krajowych) lub litera R i numer szlaku (jeśli mowa o szlakach międzynarodowych). Podobnie jak w przypadku szlaków pieszych – do oznaczania szlaków rowerowych używa się kolorów: zielonego, niebieskiego, żółtego, czerwonego i czarnego. Niekiedy można spotkać się z innymi oznaczeniami szlaków rowerowych. Co ważne, te oznaczenia stanowią obwiązujące dodatkowe znaki drogowe.

Zobacz też: Jak ćwiczyć chwyty wspinaczkowe?

W przypadku szlaków kajakowych w naszym kraju najczęściej możemy spotkać się ze znakami informacyjnymi lub ostrzegawczymi. Te pierwsze zawierają informację zapisaną czarnymi literami na białym tle. Znak informacyjny ma granatową obwódkę. W przypadku znaków ostrzegawczych natomiast – spotkamy się z czarnym napisem na białym tle, lecz z czerwoną obwódką. Szlaki kajakowe są rozróżniane m.in. pod względem trudności trasy.

Szlaki konne zwykle oznacza się symbolem pomarańczowego koła na białym tle. Jeśli chodzi natomiast o szlaki narciarskie – informuje o nich symbol trzech poziomych pasków. Dwa z nich są barwy pomarańczowej, jeden wewnętrzny – czarny, czerwony lub zielony. W przypadku oznaczeń tras narciarskich kolor na znaku informuje o stopniu trudności danej trasy.

admin 0 25 marca 2019  < 1000

Dodaj komentarz

Artykuły z kategorii: Ciekawostki

10-najbardziej-niebezpiecznych-sportow-swiata-aktualizacja-2020

10 najbardziej niebezpiecznych sportów świata | AKTUALIZACJA 2020

Sport to zdrowie. Wiele sportów charakteryzuje się jednak dużym niebezpieczeństwem i dostarcza adrenaliny. Oto 10 najbardziej niebezpiecznych sportów świata. Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację 2020.

najwiekszy-kulturysta-swiata-zestawienie-rekordow-z-zakresu-kulturystyki

Największy kulturysta świata - zestawienie rekordów z zakresu kulturystyki

Kulturystyka ma, co prawda, wielu zwolenników i przeciwników, jednak na całym świecie pojawiają się osoby uzyskujące rezultaty godne zainteresowania. Kim są najwięksi kulturyści świata, ile ważą i co osiągają?

przejdz-aktywnie-przez-nowy-rok-i-badz-smart-czyli-jak-dotrzymac-postanowien

Przejdź aktywnie przez nowy rok i bądź SMART, czyli jak dotrzymać postanowień

Listy noworocznych postanowień powoli się zapełniają. I choć plany na 2020 rok każdy dobiera wyjątkowo ambitne, warto już teraz pomyśleć, które z tych rzeczy uda się nam zrealizować, by dotrzymać swoich postanowień. Podpowiadamy fajną technikę i kilka trików.

najpopularniejsze-postanowienia-noworoczne-czyli-rewolucja-od-1-stycznia

Najpopularniejsze postanowienia noworoczne, czyli rewolucja od 1 stycznia

Nowy rok, nowy ja - wszyscy dobrze znamy ten powtarzany od lat tekst. Co niektórym udało się wytrwać i co zamierzyli, to zrobili! Najczęściej nasze plany na nowy rok dotyczą sfery fizycznej i zdrowotnej, choć zdarza się, że sięgamy w nich również po nowe oferty pracy czy rychłe zawarcie związku małżeńskiego. Jakie są najpopularniejsze noworoczne postanowienia i czy da się je wszystkie zrealizować?

dowiedz-sie-do-kogo-naleza-rekordy-swiata-w-nurkowaniu

Dowiedz się, do kogo należą rekordy świata w nurkowaniu!

Nurkowanie jest formą spędzania wolnego czasu, ale także sportem ekstremalnym. Nurkowanie to przebywanie pod powierzchnią wody dłuższy czas, ze specjalnym sprzętem albo bez niego. Wyróżnia się kilka rodzajów nurkowania, a nurkowie potrzebują do tego specjalnego sprzętu. Co roku odbywają się zawody w nurkowaniu, a poniżej poznasz wszystkie rekordy świata w tym sporcie.

czym-sa-jednodniowe-wyscigi-kolarskie

Czym są jednodniowe wyścigi kolarskie?

Jednodniowy wyścig kolarski nazywamy inaczej klasykiem. Jest to wyścig szosowy, który zazwyczaj odbywa się w ciągu 24 godzin. Kto może wziąć udział w jednodniowym wyścigu kolarskim, poznaj sławy tego sportu oraz dowiedz się, ile rodzajów takich wyścigów istnieje!

jak-szukac-silowni-w-internecie

Jak szukać siłowni w internecie?

Chcesz zacząć ćwiczyć i szukasz siłowni lub klubu fitness? Pewnie w tym celu korzystasz z internetu. Jak jednak przedrzeć się przez gąszcz ofert i wybrać tę właściwą? Podpowiadamy czym się kierować przy wyborze siłowni.

masz-wolne-3-minuty-wystaw-opinie-swojemu-trenerowi-lub-silowni

Masz wolne 3 minuty? Wystaw opinię swojemu trenerowi lub siłowni!

Dlaczego warto? Dzięki Twojej opinii wybór trenera, siłowni czy klubu fitness staje się łatwiejszy dla innych. Dzieląc się swoim doświadczeniem ze współpracy – budujesz prawdziwy i niezakłamany obraz danej usługi. Poświęć kilka minut na przeczytanie artykułu i dowiedz się, dlaczego warto podzielić się swoją opinią z innymi!

starozytne-igrzyska-olimpijskie-podstawowe-informacje

Starożytne Igrzyska Olimpijskie - podstawowe informacje

Starożytne Igrzyska Olimpijskie to jeden z najsłynniejszych sposobów oddawania czci bogom. Uczestnicy olimpiady rywalizowali w różnych konkurencjach. Przygotowania sportowców do uroczystości były przypieczętowane przysięgą. Skąd tak wielki hołd oddawany igrzyskom?

opuszczone-obiekty-sportowe-w-polsce

Opuszczone obiekty sportowe w Polsce

W czasach świetności ośrodki życia sportowego, obecnie - ruiny. Zobacz obiekty sportowe w naszym kraju, które przestały pełnić swoją funkcję.

10-najbardziej-niebezpiecznych-sportow-swiata-aktualizacja-2020

10 najbardziej niebezpiecznych sportów świata | AKTUALIZACJA 2020

Sport to zdrowie. Wiele sportów charakteryzuje się jednak dużym niebezpieczeństwem i dostarcza adrenaliny. Oto 10 najbardziej niebezpiecznych sportów świata. Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację 2020.

najwiekszy-kulturysta-swiata-zestawienie-rekordow-z-zakresu-kulturystyki

Największy kulturysta świata - zestawienie rekordów z zakresu kulturystyki

Kulturystyka ma, co prawda, wielu zwolenników i przeciwników, jednak na całym świecie pojawiają się osoby uzyskujące rezultaty godne zainteresowania. Kim są najwięksi kulturyści świata, ile ważą i co osiągają?

przejdz-aktywnie-przez-nowy-rok-i-badz-smart-czyli-jak-dotrzymac-postanowien

Przejdź aktywnie przez nowy rok i bądź SMART, czyli jak dotrzymać postanowień

Listy noworocznych postanowień powoli się zapełniają. I choć plany na 2020 rok każdy dobiera wyjątkowo ambitne, warto już teraz pomyśleć, które z tych rzeczy uda się nam zrealizować, by dotrzymać swoich postanowień. Podpowiadamy fajną technikę i kilka trików.

najpopularniejsze-postanowienia-noworoczne-czyli-rewolucja-od-1-stycznia

Najpopularniejsze postanowienia noworoczne, czyli rewolucja od 1 stycznia

Nowy rok, nowy ja - wszyscy dobrze znamy ten powtarzany od lat tekst. Co niektórym udało się wytrwać i co zamierzyli, to zrobili! Najczęściej nasze plany na nowy rok dotyczą sfery fizycznej i zdrowotnej, choć zdarza się, że sięgamy w nich również po nowe oferty pracy czy rychłe zawarcie związku małżeńskiego. Jakie są najpopularniejsze noworoczne postanowienia i czy da się je wszystkie zrealizować?

dowiedz-sie-do-kogo-naleza-rekordy-swiata-w-nurkowaniu

Dowiedz się, do kogo należą rekordy świata w nurkowaniu!

Nurkowanie jest formą spędzania wolnego czasu, ale także sportem ekstremalnym. Nurkowanie to przebywanie pod powierzchnią wody dłuższy czas, ze specjalnym sprzętem albo bez niego. Wyróżnia się kilka rodzajów nurkowania, a nurkowie potrzebują do tego specjalnego sprzętu. Co roku odbywają się zawody w nurkowaniu, a poniżej poznasz wszystkie rekordy świata w tym sporcie.

czym-sa-jednodniowe-wyscigi-kolarskie

Czym są jednodniowe wyścigi kolarskie?

Jednodniowy wyścig kolarski nazywamy inaczej klasykiem. Jest to wyścig szosowy, który zazwyczaj odbywa się w ciągu 24 godzin. Kto może wziąć udział w jednodniowym wyścigu kolarskim, poznaj sławy tego sportu oraz dowiedz się, ile rodzajów takich wyścigów istnieje!

jak-szukac-silowni-w-internecie

Jak szukać siłowni w internecie?

Chcesz zacząć ćwiczyć i szukasz siłowni lub klubu fitness? Pewnie w tym celu korzystasz z internetu. Jak jednak przedrzeć się przez gąszcz ofert i wybrać tę właściwą? Podpowiadamy czym się kierować przy wyborze siłowni.

masz-wolne-3-minuty-wystaw-opinie-swojemu-trenerowi-lub-silowni

Masz wolne 3 minuty? Wystaw opinię swojemu trenerowi lub siłowni!

Dlaczego warto? Dzięki Twojej opinii wybór trenera, siłowni czy klubu fitness staje się łatwiejszy dla innych. Dzieląc się swoim doświadczeniem ze współpracy – budujesz prawdziwy i niezakłamany obraz danej usługi. Poświęć kilka minut na przeczytanie artykułu i dowiedz się, dlaczego warto podzielić się swoją opinią z innymi!

starozytne-igrzyska-olimpijskie-podstawowe-informacje

Starożytne Igrzyska Olimpijskie - podstawowe informacje

Starożytne Igrzyska Olimpijskie to jeden z najsłynniejszych sposobów oddawania czci bogom. Uczestnicy olimpiady rywalizowali w różnych konkurencjach. Przygotowania sportowców do uroczystości były przypieczętowane przysięgą. Skąd tak wielki hołd oddawany igrzyskom?

opuszczone-obiekty-sportowe-w-polsce

Opuszczone obiekty sportowe w Polsce

W czasach świetności ośrodki życia sportowego, obecnie - ruiny. Zobacz obiekty sportowe w naszym kraju, które przestały pełnić swoją funkcję.