Jak rozciągać się by zrobić szpagat?

W wielu dyscyplinach sportowych rozciągnięte ciało jest ogromnym atutem. Szpagat należy do bardzo prostych figur gimnastycznych, jednak przygotowanie do jej wykonania wymaga sporo pracy i cierpliwości. Zobacz jak ćwiczyć by zrobić szpagat. Oto, jak zrobić szpagat krok po kroku. Rozciąganie do szpagatu ćwiczenia.
Szpagat – co to jest?
Szpagat to figura gimnastyczna, w której osoba układa nogi w linii prostej. Na wykonanie szpagatu jest kilka możliwości. Wyróżniamy szpagat damski (francuski), w którym jedna noga jest wyprostowana do przodu a druga do tłu tworząc linię prostą. Drugi klasyczny przykład wykonania szpagatu to szpagat męski (turecki), czyli ułożenie nóg w linii prostej, ale na boki. Szpagat można wykonać na podłodze, ale również przy ścianie lub w podskoku. Możemy spotkać się także ze szpagatami m.in. ponadszpagatem czy igłą szpagatową.
Ćwiczenia rozciągające do szpagatu dla początkujących
Szpagat damski jest rozwiązaniem dużo łatwiejszym. Większość osób systematycznie wykonując trening do szpagatu damskiego jest w stanie go zrobić nawet w miesiąc. Szpagat męski natomiast dla niektórych może okazać się niewykonalny. Wiąże się to z ograniczeniami wynikającymi z budowy miednicy i stawu biodrowego. Jakie ćwiczenia rozciągające mogą ułatwić zrobienie szpagatu?
Trening do szpagatu | Jak zrobić szpagat?
Wykonanie szpagatu wymaga systematycznych przygotowań. Efekt docelowy osiąga się wykonując regularnie ćwiczenia do szpagatu. Zanim rozpoczniesz trening, zadaj sobie pytanie w jakim celu chcesz się nauczyć wykonania szpagatu. Istnieje możliwość, że ćwiczenia rozciągające do szpagatu narażą cię na kontuzję. Takie dyscypliny jak na przykład taniec i sztuki walki wymagają dobrego rozciągnięcia ciała oraz dużej elastyczności, ale trening do szpagatu może skutkować dla nas urazem. W przypadku takich dyscyplin przed właściwym treningiem technicznym lepiej zdecydować się na dynamiczny stretching.
Szukasz specjalisty od rozciągania? Kliknij i przejdź do naszej bazy specjalistów z każdej dyscypliny i każdego miasta!
Czytaj więcej: Rozciąganie statyczne, a rozciąganie dynamiczne
Ćwiczenia rozciągające do szpagatu mogą osłabić stawy i zmniejszyć napięcie mięśni w momencie obciążenia stawu. Łączenie niektórych dyscyplin sportowych z treningiem do szpagatu może być więc niebezpieczne. Ćwiczenia do szpagatu ułatwią zaś trening jogi, akrobatyki, gimnastyki oraz pole dance.
Jak bezpiecznie zrobić szpagat? | Rozciąganie dla początkujących
Jeśli zależy ci na skutecznym i szybkim treningu do szpagatu, musisz przestrzegać kilku zasad bezpieczeństwa. Aby nie nabawić się kontuzji, istotna jest nie tylko systematyczność ćwiczeń, ale również dokładność ich wykonania. Jak zrobić szpagat? Oto kilka porad.
Przed treningiem do szpagatu koniecznie poświęć 10 minut na rozgrzewkę. Tkanki muszą być gotowe do ekstremalnego rozciągnięcia.
Gdy poczujesz ból – odpuść. Nie ćwicz na siłę, bo da to efekt odwrotny od oczekiwanego. Zamiast przybliżyć się do celu, jedynie się od niego oddalisz. Ważne jest więc, by nie wykonywać ćwiczeń ponad własne możliwości.
Wykonując ćwiczenia, kolana muszą być proste, a palce obciągnięte. Pamiętaj, by ruchy były płynne! Nie wykonuj szarpiących ćwiczeń.
Rozluźnij się wykonując ćwiczenia. Napięcie mięśni wcale nie pomoże.
Stopniowo i bardzo powoli wykonuj ćwiczenia. Wykonując pulsujące i szarpiące ruchy nabawisz się bardzo bolesnych kontuzji. Zacznij od łatwiejszych i mniej obciążających ćwiczeń. Sukcesywnie zwiększaj ich instensywność.
Pamiętaj, aby ćwiczyć obie nogi! Wykonanie szpagatu jest możliwe tylko wtedy, gdy jest równowaga między mięśniami obu nóg.
Ćwiczenia rozciągające na szpagat damski dla początkujących
Dokładnie rozgrzej ciało. Rozgrzewka przygotowująca do szpagatu powinna trwać około 10 minut, a w jej skład powinno wchodzić m.in. bieganie, podskoki i pajacyki. Jeśli poczujesz, że ciało jest gotowe do treningu, przejdź do ćwiczeń właściwych:
Wykrok do przodu. Noga z przodu jest zgięta w kolanie pod kątem prostym. Kolano znajduje się nad stopą. Noga z tyłu jest maksymalnie wyprostowana. Utrzymaj się w pozycji około pół minuty, a następnie zmieć nogę. Nie pulsuj!
Klęk na jednym kolanie. Noga z przodu jest zgięta w kolanie pod kątem prostym. Kolano znajduje się nad stopą. Miednicę opuszczamy w dół i rozluźniamy stawy biodrowe. Pozwalamy biodrom luźno opadać. Utrzymaj się w pozycji około pół minuty i zmień nogę.
Klęk na jednym kolanie i przyciągnięcie stopy do pośladka. Zachowaj wyprostowane plecy, aby utrzymać równowagę. Pod kolano podłóż ręcznik.
Ćwiczenie z wykorzystaniem drabinek lub wysokiego stołu. Oprzyj piętę na drabince lub stole na wysokości bioder. Łydka i udo powinny tworzyć kąt prosty. Z wydechem wykonaj skłon do uniesionej nogi. Wróć do pozycji wyjściowej i zrób skłon do drugiej nogi.
Ćwiczenie z wykorzystaniem drabinek lub wysokiego stołu. Stań tyłem do drabinek lub stołu i oprzyj o niego grzbiet stopy. Z wydechem wykonaj skłon do stopy, na której stoisz.
Klęk na jednym kolanie. Cofnij miednicę, aby noga z przodu wyprostowała się w kolanie. Po obu stronach kolana ułóż swoje dłonie. Ćwiczenie polega na dociskaniu pięty do podłogi. W trakcie ćwiczenia rozluźnij mięśnie.
Jak zrobić szpagat męski? Ćwiczenia rozciągające dla początkujących
Pozycja stojąca. Rozstaw szeroko stopy. Ćwiczenie polega na dociskaniu stóp do podłogi, aby napiąć wewnętrzne strony ud.
Pozycja stojąca. Rozstaw stopy możliwie szeroko. Z wydechem wykonaj skłon d przodu. Po 30 sekundach, wykonaj skłon do prawej, a później do lewej nogi.
Pompka japońska. Rozstaw szeroko stopy i wykonaj skłon. Dłonie oprzyj na podłodze. Kolejno przybliżaj do podłogi twarz, klatkę piersiową i miednicę. Wróć do pozycji wyjściowej oddalając się od podłoża w przeciwnej kolejności.
Siad ze złączonymi stopami. Kolana rozsuń, aby położyć uda na podłodze. Przyciągaj stopy do siebie i naciskaj łokciami na kolana. Pięty powinny być jak najbliżej krocza.
Do jakich sportów przydaje się umiejętność wykonania szpagatu?
Gibkość i duży zakres ruchu jest korzystny dla całego układu ruchowego człowieka. Jednak w jednych sportach jest to bardziej przydatna umiejętność, niż w innych. Do sportów, gdzie szpagat jest bardzo pomocny można zaliczyć pole dance, sporty walki, jogę oraz gimnastykę.
Co zyskam dzięki dobremu rozciągnięciu (poza szpagatem)?
Trening przygotowujący do szpagatu znacznie wpłynie na dotychczasową jakość życia. Dzięki dobremu rozciągnięciu ciało stanie się dużo mniej podatne na urazy. Dlaczego? Mięśnie znacznie szybciej regenerują. Właśnie dlatego po każdej sesji ćwiczeń zalecany jest stretching. Jeśli jednak zdarzyła nam się kontuzja – to rozciąganie przyspiesza proces rehabilitacji.
A co najważniejsze, do rozciągania nie jest wymagany specjalistyczny sprzęt ćwiczeniowy. Wystarczy mata do ćwiczeń i dobre chęci. W przypadku osób słabo rozciągniętych – warto sięgnąć po gumy oporowe. Poza tym należy pamiętać o właściwym stroju do ćwiczeń: elastyczne spodenki/legginsy, t-shirt. Rozciąganie najlepiej wykonywać na bosaka.
Korzyści z rozciągania do szpagatu dla początkujących
- bezpieczniejsze treningi
- znacznie mniejsze ryzyko kontuzji
- możliwość prawidłowego wykonania szpagatu
- szczuplejsze i bardziej kształtne mięśnie nóg
- poprawienie jędrności skóry i elastyczności mięśni
- zwiększenie zakresu ruchu w stawach
- wzmocnienie ścięgien
- zwiększenie koordynacji ruchowej
- odprężenie i odstresowanie
- utrzymanie prawidłowej postawy ciała
- zmniejszenie ryzyka pojawienia się zakwasów
Rozciąganie mięśni ud i mięśni podkolanowych do szpagatu
Rozgrzewka: trucht w miejscu, następnie unoszenie kolan w truchcie, dotykanie piętami pośladków. Czas na krążenia kolanami, a później skręty bioder (podskoki), pajacyki, krok odstawnodostawny, krążenie ramion, skręty głową, marsz + skręty głową, krążenie bioder, rozgrzanie nadgarstków i stawów skokowych.
Trening główny: rozciąganie w klęku, wykroki w przód, przyciąganie stóp do pośladków, rozciąganie w podparciu (np. o stół), siad płotkarski, pozycja wojownika (joga).
Cool down: Warto zakończyć trening kilkoma ćwiczeniami rozciągająco-relaksującymi.
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!