Jak prawidłowo mierzyć obwody ciała?

Jak prawidłowo mierzyć obwody ciała?

Pomiar obwodów ciała pozwala na namacalne dostrzeżenie efektów ćwiczeń. Ważny jest więc zarówno podczas odchudzania, jak i budowania masy mięśniowej. Oto poradnik jak prawidłowo mierzyć obwody ciała.

Dlaczego mierzenie obwodów ciała jest ważne?

Kontrolowanie efektów treningów i diety pozwala na ocenę ich efektywności. W procesie odchudzania zwykle największe znaczenie nadaje się wadze ciała. Może to być jednak mylące. Treningi mają bowiem wpływ na przyrost tkanki mięśniowej. Jest ona cięższa niż tkanka tłuszczowa. Tym samym na wadze może nie być oczekiwanych zmian. Choć wizualnie widać efekty, na wadze mogą być one ukryte. Tutaj przydadzą się obwody ciała – dzięki nim mamy potwierdzenie, że ciało zaczyna się zmieniać w pożądanym kierunku.

Jak często mierzyć obwody ciała?

mierzenie obwodów ciała odchudzanie dieta

Częstotliwość pomiarów zależy od celu treningowego. Osoby trenujące kulturystykę czy fitness pomiarów obwodów ciała powinny dokonywać mniej więcej raz na miesiąc. Nie ma sensu robić pomiarów częściej niż raz w tygodniu (dotyczy to osób intensywanie odchudzających się). Warto dodatkowo prowadzić dziennik treningowy lub osobne zapiski. Dzięki temu możliwe będzie porównanie wartości. Tym samym – efekty treningów staną się widoczne. Mierzenie obwodów ciała warto uzupełnić także aktualną wagą oraz poziomem tkanki tłuszczowej, wtedy uzyskujemy kompletną informację o aktualnym stanie naszej sylwetki. Jak zmierzyć poziom tłuszczu w organiźmie? Jego wartość można zbadać przy pomocy urządzeń elektrycznych, fałdomierza czy badań składu ciała (np. na treningu personalnym).

Istotne jest to, by mierzyć obwody ciała zawsze o tej samej porze dnia, ponieważ dzienne wachania obwodów ciała mogą dochodzić do kilku centymetrów. Najlepszym momentem jest rano, czas przed śniadanien.

Pomiary ciała – wskazówki techniczne

Do pomiarów obwodów ciała potrzebny jest centymetr. Ciało można mierzyć w wielu miejscach m.in. na łydkach, udach, biodrach, klatce piersiowej, karku, bicepsie, przedramieniu czy w talii. Podczas dokonywania każdego pomiaru ważne jest jednak ułożenie centymetra poprzecznie w stosunku do mierzonego mięśnia. Nie powinien być on także ułożony zbyt luźno (nie może odstawać od ciała) ani zbyt ścisło (nie może ściskać, "wcinać" się w skórę). Mięśnie podczas pomiaru trzymać rozluźnione (napina się jedynie bicepsy, chociaż i tutaj można dokonać pomiaru obwodu ramienia w stanie spoczynku mięśni). Niekiedy zdarza się, że obwód tego samego mięśnia różni się na przeciwnych kończynach. W takim przypadku można zapisywać średnią pomiaru. W przypadku dużych różnic w wielkosci mięśni należy ukierunkować trening na budowanie symetryczności sylwetki.

Do pomiarów warto stosować cały czas ten sam centymetr. Zdarza się, że poszczególne egzemplarze różnią się od siebie. Może to wpłynąć na niewiarygodność wyników.

Mierzenie obwodów ciała – porady

1. Pomiarów powinna dokonywać zawsze ta sama osoba (możesz to być też ty);

2. Podczas każdego pomiaru należy stać w naturalnej pozycji;

3. Stopy zawsze w tej samej odległości;

4. Dobra praktyka: zrób trzy pomiary jednego obwodu i oblicz średnią;

5. Upewnij się, że centymetr znajduje się w prawidłowej pozycji (zwykle równolegle do podłoża);

6. Centymetr nie może uciskać ani leżeć zbyt luźno.

Mierzenie obwodu łydki

Należy stanąć w niewielkim rozkroku i równomiernie rozłożyć ciężar ciała na obie nogi. Centymetr powinien być ułożony równolegle do podłogi. Łydkę mierzy się w najszerszym miejscu.

Mierzenie obwodu uda

Pozycja jak podczas mierzenia obwodu łydki. Centymetr równolegle do podłogi. Pomiaru dokonuje się w miejscu poniżej pośladków.

Mierzenie obwodu talii

Lekki rozkrok, ciężar ciała rozłożony na obie nogi. Talię mierzy się w najwęższym miejscu. Centymetr należy prowadzić równolegle do podłoża. Nie wciągamy brzucha! :)

Mierzenie obwodu bioder

Lekki rozkrok, ciężar ciała rozłożony na obie nogi. Centymetr należy poprowadzić równolegle do podłoża przez środek pośladków.

Mierzenie obwodu przedramienia

Tego pomiaru dokonujemy w najszerszym miejscu. Ramię należy wyprostować i puścić swobodnie wzdłuż ciała. Nadgarstki trzymane luźno i wyprostowane.

Mierzenie obwodu bicepsa

Kulturystyka/fitness – jedynie w tym przypadku napinamy mięsień. Pomiaru dokonuje się w najszerszym miejscu. Rękę należy unieść w bok lub w przód i ugiąć w łokciu.

Odchudzanie – mięśnie rozluźnione, pomiar na środkowej części ramienia. Rękę należy wyprostować i swobodnie puścić wzdłuż ciała lub unieść w bok bądź w przód).

Mierzenie obwodu klatki piersiowej

Miejsce pomiaru powinno być w miejscu największego wybrzuszenia klatki piersiowej, odrobinę pod pachami. Należy rozluźnić mięśnie pleców i klatki piersiowej. Podczas pomiaru trzeba stać w wyprostowanej pozycji, ręce puszczone luźno wzdłuż ciała. Klatkę piersiową mierzymy na wydechu.

Mierzenie obwodu karku

Tę partię ciała mierzy się w najwęższym miejscu. Trzeba przyjąć wyprostowaną pozycję.

Dominika Górska 8 18 kwietnia 2017  2482

Dodaj komentarz

 • 28 czerwca 2017
  Obwody są mega ważne
 • 27 kwietnia 2017
  Ja wolę jak ktoś mierzy moje obwody, bo jednak nie da się samemu dobrze ułożyć centymetra, a przynajmniej jest to mega trudne
 • 26 kwietnia 2017
  A czy prywatnie - poza treningiem personalnym - można zbadać skład ciała? Bo nie bardzo rozumiem o co chodzi z tymi "urządzeniami elektrycznymi"
 • Oliwia
  25 kwietnia 2017
  Przejrzyste i przydatne kompendium na temat mierzenia obwodów ciała.
 • Zosia
  21 kwietnia 2017
  A ja się mierzę co jakieś 3-4 dni, jakoś nie mogę wyjść z tego nawyku. A jestem na diecie odchudzającej i regularnie ćwiczę
 • Ewelina
  20 kwietnia 2017
  Ja mierzę zawsze rano, tak samo rano sprawdzam wagę. Wtedy waży się najmniej, co jest mega pocieszające xD
 • Jola
  19 kwietnia 2017
  U mnie właśnie obwody cały czas stopniowo spadają, a na wadze nic się nie zmienia
 • Ida Maj
  18 kwietnia 2017
  Mierzenie obwodów ciała ma ogromne znaczenie jak się ktoś odchudza. Bo waga często stoi, a przecież widać, że ciało jest szczuplejsze. I tylko tak można zweryfikować postępy

Artykuły z kategorii: Trening

gorset-treningu-jak-wyglada-trening-na-miesnie-glebokie-in-miesnie-posturalne-aktualizacja-2020

Gorset treningu – jak wygląda trening na mięśnie głębokie in. mięśnie posturalne? | AKTUALIZACJA 2020

Lwia część treningów skupia się na ćwiczeniu mięśni powierzchniowych. Nic dziwnego – to one odpowiadają za kształt i wygląd ciała. Nie można jednak zapominać o tym, co kryje się wewnątrz ciała – czyli gorsecie mięśniowym. Dzięki niemu możliwe jest zachowanie prawidłowej postawy ciała i stabilnej sylwetki. Czym właściwie są mięśnie posturalne i jak się je ćwiczy? Kto szczególnie powinien przekonać się do treningu mięśni głębokich?

muzyka-do-treningu-czyli-jak-zwiekszyc-jego-efektywnosc

Muzyka do treningu, czyli jak zwiększyć jego efektywność

Muzyka nie tylko umila czas podczas aktywności fizycznej, lecz także przekłada się na odczuwanie znacznie mniejszego zmęczenia. Jaką muzykę wybrać do konkretnych aktywności fizycznych?

co-daje-regularna-jazda-na-rowerze-stacjonarnym

Co daje regularna jazda na rowerze stacjonarnym?

Jazda na rowerze stacjonarnym to jedna z wielu aktywności, które można realizować we własnym domu lub na terenie niemal każdej siłowni. Na jakie mięśnie oddziałują takie ćwiczenia?

joga-solo-w-domowym-zaciszu-sprawdz-cwiczenia-na-glebokie-rozciaganie

Joga solo w domowym zaciszu - sprawdź ćwiczenia na głębokie rozciąganie

Korzyści płynące z regularnego stretchingu są nieocenione. To nie tylko sprężyste mięśnie i giętkie ciało. Ćwiczenia na rozciąganie zwiększają mobilność stawów, mogą zagwarantować lepszą integrację powięziowo-mięśniową oraz zapobiec ewentualnym kontuzjom. Jeśli brakuje ci pomysłu na stretching, wypróbuj pozycji jogi na rozciąganie. Ćwiczenia możesz wykonać w domu we własnym zakresie!

podciaganie-na-drazku-nachwytem-czy-podchwytem-aktualizacja-2020

Podciąganie na drążku nachwytem czy podchwytem? | AKTUALIZACJA 2020

Wybranie odpowiedniego chwytu podczas podciągania na drążku wiąże się z inną pracą mięśni. Podciąganie nachwytem lub podchwytem to więc w dużej mierze wzmacnianie innych partii mięśniowych. Na czym jednak polega różnica między tymi chwytami? Czy któryś z nich jest lepszy? Przewiń artykuł do aktualizacji 2020.

tym-cwiczeniem-zbudujesz-potezne-miesnie-klatki-nieoceniony-potencjal-pompek

Tym ćwiczeniem zbudujesz potężne mięśnie klatki! Nieoceniony potencjał pompek

Jeszcze kilka lat temu cieszyły się ogromną popularnością i sięgano po nie w wielu wariantach. Takie różne bodźce dla naszych mięśni mogą szybko dać imponujące efekty. Dziś ponownie wracają do łask - w końcu moc tkwi w prostocie, a pompki na klatkę to klasyka sama w sobie. Jak maksymalnie wykorzystać potencjał tego ćwiczenia?

zakwasy-na-brzuchu-przyczyny-ich-powstawania-i-sposoby-zwalczania

Zakwasy na brzuchu, przyczyny ich powstawania i sposoby zwalczania

Zakwasy na brzuchu mogą mieć różne powody. Co najczęściej powoduje takie zjawisko i jak z nim skutecznie walczyć?

miesnie-proste-brzucha-jak-je-skutecznie-cwiczyc

Mięśnie proste brzucha – jak je skutecznie ćwiczyć?

Mięśnie proste brzucha biorą udział w różnych ćwiczeniach i pełnią liczne funkcje, a ich rozbudowanie jest celem wielu osób. Jaka aktywność fizyczna jest najlepsza na ten fragment tkanki mięśniowej?

nordic-walking-czym-tak-wlasciwie-jest

Nordic walking - czym tak właściwie jest?

Nordic walking to coraz popularniejszy sport uprawiany zarówno przez młode, jak i starsze osoby. Jak właściwie trenować nordic walking i na czym to polega?

solidna-podstawa-to-polowa-sukcesu-buty-do-nordic-walking-w-pigulce

Solidna podstawa to połowa sukcesu! Buty do nordic walking w pigułce

W większości sportów - zarówno podejmowanych zawodowo, jak i na poziomie amatorskim - niezwykle ważne jest właściwie dobrane obuwie. To połowa sukcesu, bo dobre obuwie to poprawnie pracujące kończyny dolne podczas treningu. Na co zwracać uwagę podczas zakupów, jakie buty wybrać i jakie cechy powinny mieć idealnie buty do nordic walking?

gorset-treningu-jak-wyglada-trening-na-miesnie-glebokie-in-miesnie-posturalne-aktualizacja-2020

Gorset treningu – jak wygląda trening na mięśnie głębokie in. mięśnie posturalne? | AKTUALIZACJA 2020

Lwia część treningów skupia się na ćwiczeniu mięśni powierzchniowych. Nic dziwnego – to one odpowiadają za kształt i wygląd ciała. Nie można jednak zapominać o tym, co kryje się wewnątrz ciała – czyli gorsecie mięśniowym. Dzięki niemu możliwe jest zachowanie prawidłowej postawy ciała i stabilnej sylwetki. Czym właściwie są mięśnie posturalne i jak się je ćwiczy? Kto szczególnie powinien przekonać się do treningu mięśni głębokich?

muzyka-do-treningu-czyli-jak-zwiekszyc-jego-efektywnosc

Muzyka do treningu, czyli jak zwiększyć jego efektywność

Muzyka nie tylko umila czas podczas aktywności fizycznej, lecz także przekłada się na odczuwanie znacznie mniejszego zmęczenia. Jaką muzykę wybrać do konkretnych aktywności fizycznych?

co-daje-regularna-jazda-na-rowerze-stacjonarnym

Co daje regularna jazda na rowerze stacjonarnym?

Jazda na rowerze stacjonarnym to jedna z wielu aktywności, które można realizować we własnym domu lub na terenie niemal każdej siłowni. Na jakie mięśnie oddziałują takie ćwiczenia?

joga-solo-w-domowym-zaciszu-sprawdz-cwiczenia-na-glebokie-rozciaganie

Joga solo w domowym zaciszu - sprawdź ćwiczenia na głębokie rozciąganie

Korzyści płynące z regularnego stretchingu są nieocenione. To nie tylko sprężyste mięśnie i giętkie ciało. Ćwiczenia na rozciąganie zwiększają mobilność stawów, mogą zagwarantować lepszą integrację powięziowo-mięśniową oraz zapobiec ewentualnym kontuzjom. Jeśli brakuje ci pomysłu na stretching, wypróbuj pozycji jogi na rozciąganie. Ćwiczenia możesz wykonać w domu we własnym zakresie!

podciaganie-na-drazku-nachwytem-czy-podchwytem-aktualizacja-2020

Podciąganie na drążku nachwytem czy podchwytem? | AKTUALIZACJA 2020

Wybranie odpowiedniego chwytu podczas podciągania na drążku wiąże się z inną pracą mięśni. Podciąganie nachwytem lub podchwytem to więc w dużej mierze wzmacnianie innych partii mięśniowych. Na czym jednak polega różnica między tymi chwytami? Czy któryś z nich jest lepszy? Przewiń artykuł do aktualizacji 2020.

tym-cwiczeniem-zbudujesz-potezne-miesnie-klatki-nieoceniony-potencjal-pompek

Tym ćwiczeniem zbudujesz potężne mięśnie klatki! Nieoceniony potencjał pompek

Jeszcze kilka lat temu cieszyły się ogromną popularnością i sięgano po nie w wielu wariantach. Takie różne bodźce dla naszych mięśni mogą szybko dać imponujące efekty. Dziś ponownie wracają do łask - w końcu moc tkwi w prostocie, a pompki na klatkę to klasyka sama w sobie. Jak maksymalnie wykorzystać potencjał tego ćwiczenia?

zakwasy-na-brzuchu-przyczyny-ich-powstawania-i-sposoby-zwalczania

Zakwasy na brzuchu, przyczyny ich powstawania i sposoby zwalczania

Zakwasy na brzuchu mogą mieć różne powody. Co najczęściej powoduje takie zjawisko i jak z nim skutecznie walczyć?

miesnie-proste-brzucha-jak-je-skutecznie-cwiczyc

Mięśnie proste brzucha – jak je skutecznie ćwiczyć?

Mięśnie proste brzucha biorą udział w różnych ćwiczeniach i pełnią liczne funkcje, a ich rozbudowanie jest celem wielu osób. Jaka aktywność fizyczna jest najlepsza na ten fragment tkanki mięśniowej?

nordic-walking-czym-tak-wlasciwie-jest

Nordic walking - czym tak właściwie jest?

Nordic walking to coraz popularniejszy sport uprawiany zarówno przez młode, jak i starsze osoby. Jak właściwie trenować nordic walking i na czym to polega?

solidna-podstawa-to-polowa-sukcesu-buty-do-nordic-walking-w-pigulce

Solidna podstawa to połowa sukcesu! Buty do nordic walking w pigułce

W większości sportów - zarówno podejmowanych zawodowo, jak i na poziomie amatorskim - niezwykle ważne jest właściwie dobrane obuwie. To połowa sukcesu, bo dobre obuwie to poprawnie pracujące kończyny dolne podczas treningu. Na co zwracać uwagę podczas zakupów, jakie buty wybrać i jakie cechy powinny mieć idealnie buty do nordic walking?