Jak obliczyć swoją idealną prędkość? Kalkulator tempa biegu!

Kalkulator tempa biegu to nic innego jak ustalenie i obliczenie prędkości, która jest odpowiednia dla konkretnego biegacza. Wyznaczając sobie swoje tempo biegu, dowiemy się, czy pokonamy daną odległość w satysfakcjonującym nas czasie. Warto zapoznać się z działaniem kalkulatora tempa biegu.
Czym jest kalkulator tempa biegu?
Kalkulator tempa biegu to licznik, do którego wpisujemy jaką odległość chcemy przebiec i w jakim czasie. Program pokazuje nam szacunkowy czas, którym powinniśmy przebiec 1 km oraz utrzymywać każdy następny w tym samym tempie.
Kalkulator tempa biegu jest bardzo dobrym rozwiązaniem, dla osób chcących poprawić i pokonywać swoje rekordy. Kalkulatora średniego tempa biegu można używać jednakowo do dłuższych wybiegań oraz tych krótszych.
Każdy pasjonat biegania oraz zawodowiec powinien korzystać z takiego rozwiązania, oraz profesjonalnych programów i aplikacji do biegania.
Czytaj też: Kalkulator kalorii
Zalety korzystania z kalkulatora tempa biegu
Zalet korzystania z kalkulatora tempa biegu jest naprawdę wiele. Przede wszystkim można ułożyć sobie trening w taki sposób, aby podołać czasowi, który sobie zaplanowaliśmy na dany bieg. Z każdym kolejnym treningiem możemy się sprawdzać, wyznaczając sobie nowe cele. Z każdym kolejnym treningiem będziemy również zauważali nasze poczynania oraz poprawę czasu. Ważne jest to, aby nie zrażać się na pierwszych treningach, bo tylko trening poprowadzi nas do perfekcji. Regularne wybiegania są tutaj kluczem do sukcesu.
Po co liczyć tempo biegu?

Jeżeli ktokolwiek zastanawia się, po co mu liczenie tempa biegu, to musi być to osoba biegająca amatorsko albo zaczynająca swoją przygodę z bieganiem. Warto postawić na bieganie świadome i zarazem bardziej profesjonalne. Jeżeli przygotowujemy się do maratonu, to najlepiej jest startować w kilku startach kontrolnych, na przykład: półmaraton albo bieg na 10 km, kilka tygodni przed biegiem docelowym. Wtedy możliwe jest sprawdzenie swojego organizmu oraz swoich możliwości. Dzięki kalkulatorowi tempa biegu możemy prognozować nasz przyszły wynik.
Kalkulator średniego tempa biegu
Istnieje też możliwość skorzystania z kalkulatora średniego tempa biegu. Tutaj mamy możliwość zastanowienia się nad tym, jak rozłożyć najdłuższy bieg. Jeżeli wybieramy maraton i chcemy zmieścić się w czasie poniżej 4 godzin, to musimy biec mniej więcej 5:40 na kilometr. Jest to nasze średnie tempo, z jakim powinniśmy biec przez cały maraton.
Możemy także pozwolić sobie na nieco szybsze tempo, aby potem czuć się komfortowo psychicznie i fizycznie na ostatnich kilometrach. Możemy podwyższyć nasze tempo i biec średnio 5:35 na km. Biegnijmy tym tempem około 20 km albo i więcej. Wtedy mamy możliwość minimalnego zwolnienia na ostatni kilometrach maratonu albo wręcz przeciwnie utrzymanie stałego tempa lub zwiększenia dotychczasowego tempa. Wszystko zależy od naszych możliwości i naszego wytrenowania organizmu.
Zobacz: Bieganie czy spacerowanie?
Kalkulator tempa biegu jest także pomocny w porównywaniu większej liczby uczestników danego biegu lub treningu. Można dokładnie zaplanować ich starty, ale także obserwować dotychczasowe poczynania.
Przygotowanie do biegu
Przygotowując się do dłuższych zawodów: maratonu albo ultramaratonu należy podejść do codziennych treningów bardzo skrupulatnie i profesjonalnie. Nie należy przebiec swojego pierwszego maratonu nie będąc wcześniej przygotowanym. Takim podejściem można wyrządzić sobie więcej krzywdy niż pożytku. Regularne wykonywanie treningu biegowego, najlepiej pod okiem profesjonalnego trenera, może zagwarantować narzucone przez nas albo przez trenera tempo. Żeby coś osiągnąć w bieganiu, należy wytrwale i regularnie trenować, dostosowując trening do swoich możliwości oraz do swoich postępów.
Kalkulator tempa biegu jest bardzo przydatną aplikacją, którą możemy zainstalować na swój telefon albo korzystać z niej w przeglądarkach internetowych. Jest ogólnodostępny, dlatego nie będziemy mieli problemów ze znalezieniem takiego biegowego narzędzia.
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!