Jak nauczyć się pływać żabką?

Żabka, to jeden z najłatwiejszych stylów pływackich. To właśnie od tego stylu powinni rozpoczynać poczatkujący. Jest to styl najprostszy i najszybszy do opanowania. Jak szybko można się nauczyć pływania żabką? Jak w ten styl pływacki wpływa na zdrowie?
Od czego rozpocząć naukę pływania żabką?
Żabka, to nazwa potoczna. Nazywa profesjonalna brzmi – styl klasyczny. Mimo tego, iż jest to jeden z łatwiejszych stylów pływackich, to wymaga odpowiedniej techniki. W tym przypadku muszą odpowiednio ze sobą współpracować ręce, ale i nogi. Dodatkowo wykonywane są ruchy głową.
Zacznij od głowy
Jeżeli chcemy profesjonalnie nauczyć się pływania żabką, to dobrze jest w pierwszej kolejności opanować ruch głowy. Chodzi tutaj najbardziej o jej zanurzenie. Pływak nie powinien mieć żadnych oporów przed wsadzeniem głowy do wody, gdyż ten ruch powtarza się notorycznie.
Kiedy ręce są wyprostowane pod wodą, pod nią musi znaleźć się także głowa. Zaczynając wykonywać okręgi rękami (tym samym pokonując opór wody), głowa powinna znajdować się nad taflą wody. Wtedy osoba pływająca bierze oddech i znowu zaczyna wcześniejszą kombinację ruchów, zanurzając głowę. Głowa powinna być zawsze jak najbliżej klatki piersiowej.
Praca rąk
Ręce wykonują niezwykle istotne ruchy. Na początku dłonie powinny być złączone razem, a łokcie proste. Złączone ręce w tzw. „strzałę” zanurzamy, razem z głową. Następnie ręce odpychają wodę na boki do tułowia i znowu dłonie łączą się ze sobą.
Ruch odpychający pozwala nadać rozpędu, jednak spójność ruchu uzyskujemy wówczas, gdy nogi i ręce ze sobą współpracują. Dlatego teraz dodajmy nogi.
Praca nóg

Praca nóg w stylu żabki jest chyba najcięższa. Bardzo wiele osób, zwłaszcza amatorów nie radzi sobie z opanowanej tej sekwencji. W związku z tym, ruchy nie są tak szybkie i płynne, jak być powinny.
Owszem praca rąk pozwala na odpychanie tafli wody, jednak to nogi wykonują najcięższą robotę. Praca nóg jest wykonywana, wówczas gdy ręce są w pozycji „strzały”. Nogi powinny być ugięte i rozstawione na szerokość naszych barków. Stopy powinny być zadarte. W takim ułożeniu staramy się jak najmocniej pokonywać opór wody. Uginamy i prostujemy. Niby tak nie wiele, a jednak sprawia ogromny kłopot techniczny.
Jeżeli mamy już wyłożoną teorię, to można przejść do praktyki. Wszystkie powyższe elementy powinny ze sobą współgrać. Głowa nad wodą nabiera powietrza, a pod nią wypuszcza. Cały ruch żabki powinien być dynamiczny i szybki. Styl ten jest wymagający, jednak jeżeli chcemy go opanować do perfekcji, to powinniśmy skupić się na wzmocnieniu mięśni nóg.
Pływanie z deską
Nie opanujemy pływania żabką na jednym treningu. Niestety. Czekają nas długie godziny praktyk, które zmienią się w tygodnie. Można ćwiczyć daną technikę osobno. To znaczy, że najpierw można wziąć deskę i wykonywać ćwiczenia samych nóg. Jeżeli opanujemy ruchy kończyn dolnych, to z górą pójdzie nam łatwiej. Pływanie z deską bardzo ułatwią taki trening.
To samo można uczynić z ruchami głową. Warto trzymać się deski i zanurzać głowę wypuszczając powietrze i wynurzać ją łapiąc oddech. Oddech jest bardzo ważny i trzeba sporej wprawy, aby podołać temu wyzywaniu kondycyjnie.
Co daje pływanie żabką?
Pływanie żabką daje wiele korzyści. Każde pływanie daje. Ten sport bardzo dobrze modeluje sylwetkę oraz wypracowuje mięśnie głębokie. Dzięki regularnemu pływaniu nabieramy kondycji oraz polepszamy naszą wydolność oddechową.
Styl klasyczny jest rewelacyjną metodą rehabilitacyjną. Jeżeli cierpimy z powodu bólów kręgosłupa, to warto uczęszczać na basen. Z pewnością zminimalizujemy dotychczasowy dyskomfort czy nawet ból.
Pływanie ogólnie bardzo poprawia sylwetkę, kondycję, jak i funkcjonowanie organizmu. Pływać może każdy: kobieta w ciąży, malutkie dziecko, a nawet najstarszy człowiek świata. Pływanie jest jednym z najbezpieczniejszych sportów i polecane jest praktycznie na wszystko. Jednak pamiętaj, że jeżeli chcesz podejść do sprawy profesjonalnie, to wymaga to dyscypliny, samozaparcia i godzin spędzonych na pływalni.
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!