Jak nauczyć się gry w squasha: podpowiadamy nasze sprawdzone patenty

Dla wielu osób tenis w klatce albo tenis w zamknięciu. Choć nie jest to takie proste, to squash zdobywa kolejnych zwolenników - i nie są to wyłącznie pracownicy wielkich korporacji. Podpowiadamy, do czego zacząć i jak nauczyć się gry w squasha, by czerpać frajdę z każdej wizyty na korcie. Wbrew pozorom to nie tylko odbijanie piłki!
Nauka gry w squasha: czym to w ogóle jest?
Elitarny do niedawna squash jest dziś coraz bardziej dostępny dla każdego z nas. Na pozór podobny do tenisa ziemnego sport rakietowy rządzi się zupełnie innymi zasadami niż tenis znany ze słonecznych kortów. Squash fascynuje i uzależnia coraz szersze grono pasjonatów gier opierających się na zasadzie rywalizacji jeden na jednego. Wszyscy, którzy jeszcze zastanawiają się, jak nauczyć się gry w squasha, powinni wiedzieć, że to szczególnie dynamiczny i kontuzjogenny sport, podczas którego nasze ciało może spożytkować naprawdę sporo energii zgromadzonej m.in. w tkance tłuszczowej. Aby rozpocząć swoją przygodę ze squashem, konieczne będą dobre chęci i zdeterminowany partner, który będzie wspierać nas w poczynaniach na korcie. Mamy dla ciebie garść najważniejszych informacji z zakresu nauki gry w squasha, tak by łatwiej było ci postawić pierwsze kroki w tym sporcie.
Najpierw poznaj zasady, by nauczyć się gry w squasha
Technika i zasady gry to podstawa w każdym sporcie - bez tego ani rusz! Jeśli nie wiesz, jak nauczyć się gry w squasha, mamy dla ciebie zestaw podstawowych zasad rozgrywki. Rozpoczyna ją serwis, a wykonuje go gracz wytypowany przez rzut rakietą. Co ważne, podczas wykonywania serwisu przynajmniej jedna ze stóp gracza musi znajdować się w polu serwisowym, a zagrywka musi zostać wykonana w taki sposób, by piłka odbiła się od ściany pod górną linią autu i jednocześnie ponad linią serwisową. Po serwisie przeciwnik odbiera piłkę i odbija ją w taki sposób, by nie skierować jej na aut. Dobre jest to, że piłka może odbijać się od ścian bocznych i tylnych. Nauka gry w squasha to także znajomość zasad punktacji - rozgrywka składa się z 5 setów, z czego każdy grany jest do 11 punktów, które przyznawane są za błędne odebrania piłki. Wygrywa ten gracz, który jako pierwszy wygra 3 z 5 setów.
Jak nauczyć się gry w squasha: sprzęt, ubrania i dodatki

Gdy znasz już podstawowe zasady gry, możesz wybrać się na kort. Zanim jednak tego dokonasz, musisz skompletować sprzęt i niezbędny ekwipunek, takie jak ubrania, obuwie, napoje i dodatki w postaci ręczników i frotek. Zadbaj o buty z niebrudzącą podeszwą i które zapewnią odpowiednią wentylację dla stóp. Równie ubranie sportowe powinno być jak najwygodniejsze i przewiewne, tak by termoregulacja zachodziła w naturalny sposób, a wilgoć z ciała była odprowadzana na zewnątrz. Co ważne, jeśli nie wiesz do końca, jak nauczyć się grać w squasha, możesz umówić się na zajęcia z instruktorem, który całkowicie wdroży cię w świat mocnej rozgrywki. Pamiętaj, by na pierwsze zajęcia zabrać ok. 1,5 l wody, choć zdecydowanie lepiej sprawdzi się napój izotoniczny, nawet ten domowej produkcji.
Ważny jest cel: efekty gry w squasha
Regularnie podejmowana aktywność fizyczna to najlepszy sposób na organizację własnego czasu wolnego. Jeśli brakuje ci motywacji, aby nauczyć się gry w squasha i zacząć regularne treningi w tygodniu lub w weekendy, formą pobudki motywacyjnej być może będą kalorie, które możesz spalić w trakcie gry. Wyobraź sobie, że podczas godzinnej rozgrywki możesz spożytkować aż 800 kcal. Pozyskiwanie energii z tkanki tłuszczowej na poziomie 700 kcal pozwala na regularne jej spalanie na poziomie 85 g dziennie. Prosty rachunek pokazuje, że już 3 treningi tygodniowo to ok. kilograma tkanki tłuszczowej mniej w ciągu miesiąca. Mało tego, podczas gry w squasha mocno pracują mięśnie całego ciała, zwłaszcza mm. ramion, nóg i brzucha, który stabilizuje sylwetkę. Ze względu na szybkie tempo poszczególnych ruchów pracuje całe ciało i w efekcie wzmacniają się wszystkie partie mięśniowe.
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!