Jak dbać o bezpieczeństwo na stoku narciarskim?

Wypad na narty czy snowboard powinien być przede wszystkim dobrą zabawą. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób zadbać o własne bezpieczeństwo na stoku. Zobacz, co trzeba zrobić, by czuć się pewniej podczas sezonu zimowego.
Od czego zależy nasze bezpieczeństwo zimą na stoku
Uprawianie aktywności fizycznej zimą zawsze łączy się z mniejszym lub większym ryzykiem kontuzji czy urazu. W przypadku snowboardu czy narciarstwa dochodzą do tego również zagrożenia związane z pogodą, ukształtowaniem terenu zjazdowego czy umiejętnościami współuczestników sportów zimowych. Z częścią z nich niewiele można zrobić, by poprawić bezpieczeństwo miłośników zimowego szaleństwa. Część jednak zależy wyłącznie od świadomości narciarzy czy snowboardzistów. Jak bezpiecznie jeździć na nartach i snowboardzie?
Subiektywne czynniki wpływające na bezpieczeństwo na stoku
- możliwości kondycyjne narciarza/snowboardzisty tj. odpowiednie przygotowanie do sezonu;
- znajomość zasad bezpieczeństwa na stoku;
- techniczna znajomość obsługiwania sprzętu czy ekwipunku;
- predyspozycje psychiczne tj. lęk wysokości, strach przed szybkością.
Obiektywne czynniki wpływające na bezpieczeństwo w górach na stoku
- zachowanie innych obecnych na stoku osób tj. brawura, słabe umiejętności jazdy;
- przystosowanie trasy tj. stromizny, uskoki, zwężenia;
- stosowanie się do oznaczeń i korzystanie tylko z oficjalnych tras narciarskich;
- zagrożenia pogodowe tj. wiatr, temperatura, lawiny.
10 zasad zachowania się na stoku wg Niemieckiego Związku Narciarskiego
1. Nie spożywaj alkoholu;
2. Najpierw poznaj trasę - pierwszy przejazd jedź wolniej;
3. Staraj się jeździć w towarzystwie;
4. Poruszaj się po wyznaczonych trasach;
5. Uważaj na ratraki (pojazdy-gąsienice, które przygotowują trasy);
6. Uważaj na zmienną pogodę;
7. Miej przy sobie telefon komórkowy;
8. Nie szarżuj. Dostosuj swoje zachowanie do własnych możliwości;
9. Zatrzymuj się poniżej grupy;
10. Szanuj przyrodę.
Bezpieczny narciarz i snowboardzista | Zasady bezpieczeństwa na stoku
Stosowanie się do międzynarodowego dekalogu narciarskiego oraz przestrzeganie powyższych zasad bezpieczeństwa na stoku może znacznie zmniejszyć ryzyko jakiejkolwiek szkody podczas wypadu na narty czy snowboard. Ważne jest jednak odpowiednie przygotowanie do sezonu zimowego. W pierwszej kolejności należy zadbać o tzw. suchą zaprawę, czyli treningi pozwalające na poprawę formy i zwiększenie sprawności przed wypadem na stok. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zajrzyj tutaj. Przed samą jazdą natomiast warto poświęcić trochę czasu na lekką rozgrzewkę. Dzięki temu zmniejszy się ryzyko ewentualnych kontuzji.
Ponadto, istotną kwestią jest także skompletowanie odpowiedniego sprzętu narciarskiego lub snowboardowego. W przypadku, gdy zamierzasz kupić sprzęt – zrób to przy pomocy specjalisty. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że sprzęt będzie dostosowany do twoich parametrów oraz umiejętności. Zwróć uwagę także na transport sprzętu. Odkryta deska snowboardowa lub narty przewożone na dachu samochodu mogą się zniszczyć podczas podróży.
Nie szata zdobi narciarza, lecz zapewnia bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo narciarza i snowboardzisty zależy także od właściwego ubioru podczas pobytu w górach lub na stoku. Przede wszystkim należy założyć ubrania umożliwiające zachowanie ciepłoty ciała oraz blokujące wilgoć. Dzięki nim snowboardzista lub narciarz ochronią swoje ciało przed wychłodzeniem i odmrożeniami. Dodatkowo, dobrym wyjściem jest noszenie jaskrawych ubrań, najlepiej z odblaskowymi elementami. W razie wypadku pozwolą na szybsze zlokalizowanie poszkodowanej osoby. Poza odpowiednim ubraniem ważną rolę odgrywają także dodatki do stroju, takie jak gogle, rękawiczki czy kask.
Na stoku obowiązkowe jest noszenie kasku. Narciarze i snowboardziści (szczególnie początkujący) są w dużym stopniu narażeni na wywrotki i upadki. Podczas takich sytuacji ważna jest ochrona głowy, ponieważ łatwo o jej urazy. Odpowiedni kask uchroni jeżdżących przed ewentualnymi obrażeniami głowy. Podobnie rzecz ma się z goglami. Na stoku panują różne warunki pogodowe. Czasem wieje silny wiatr i przenosi ze sobą płatki śniegu, czasem ostre słońce odbijając się od śniegu utrudnia widoczność. Noszenie gogli chroni oczy przed wszystkimi zagrożeniami, które niesie niesprzyjająca pogoda. Zastosowanie powyższych środków ostrożności w dużej mierze zwiększy bezpieczeństwo osób cieszących się aktywnością fizyczną podczas zimowego sezonu.
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!