Jak dbać o bezpieczeństwo na stoku narciarskim?

Jak dbać o bezpieczeństwo na stoku narciarskim?

Wypad na narty czy snowboard powinien być przede wszystkim dobrą zabawą. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób zadbać o własne bezpieczeństwo na stoku. Zobacz, co trzeba zrobić, by czuć się pewniej podczas sezonu zimowego.

Od czego zależy nasze bezpieczeństwo zimą na stoku

Uprawianie aktywności fizycznej zimą zawsze łączy się z mniejszym lub większym ryzykiem kontuzji czy urazu. W przypadku snowboardu czy narciarstwa dochodzą do tego również zagrożenia związane z pogodą, ukształtowaniem terenu zjazdowego czy umiejętnościami współuczestników sportów zimowych. Z częścią z nich niewiele można zrobić, by poprawić bezpieczeństwo miłośników zimowego szaleństwa. Część jednak zależy wyłącznie od świadomości narciarzy czy snowboardzistów. Jak bezpiecznie jeździć na nartach i snowboardzie?

bezpieczeństwo podczas jazdy na nartach i snowboardzie

Subiektywne czynniki wpływające na bezpieczeństwo na stoku

- możliwości kondycyjne narciarza/snowboardzisty tj. odpowiednie przygotowanie do sezonu;

- znajomość zasad bezpieczeństwa na stoku;

- techniczna znajomość obsługiwania sprzętu czy ekwipunku;

- predyspozycje psychiczne tj. lęk wysokości, strach przed szybkością.

Obiektywne czynniki wpływające na bezpieczeństwo w górach na stoku

- zachowanie innych obecnych na stoku osób tj. brawura, słabe umiejętności jazdy;

- przystosowanie trasy tj. stromizny, uskoki, zwężenia;

- stosowanie się do oznaczeń i korzystanie tylko z oficjalnych tras narciarskich;

- zagrożenia pogodowe tj. wiatr, temperatura, lawiny.

10 zasad zachowania się na stoku wg Niemieckiego Związku Narciarskiego

1. Nie spożywaj alkoholu;

2. Najpierw poznaj trasę - pierwszy przejazd jedź wolniej;

3. Staraj się jeździć w towarzystwie;

4. Poruszaj się po wyznaczonych trasach;

5. Uważaj na ratraki (pojazdy-gąsienice, które przygotowują trasy);

6. Uważaj na zmienną pogodę;

7. Miej przy sobie telefon komórkowy;

8. Nie szarżuj. Dostosuj swoje zachowanie do własnych możliwości;

9. Zatrzymuj się poniżej grupy;

10. Szanuj przyrodę.

Bezpieczny narciarz i snowboardzista | Zasady bezpieczeństwa na stoku

Stosowanie się do międzynarodowego dekalogu narciarskiego oraz przestrzeganie powyższych zasad bezpieczeństwa na stoku może znacznie zmniejszyć ryzyko jakiejkolwiek szkody podczas wypadu na narty czy snowboard. Ważne jest jednak odpowiednie przygotowanie do sezonu zimowego. W pierwszej kolejności należy zadbać o tzw. suchą zaprawę, czyli treningi pozwalające na poprawę formy i zwiększenie sprawności przed wypadem na stok. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zajrzyj tutaj. Przed samą jazdą natomiast warto poświęcić trochę czasu na lekką rozgrzewkę. Dzięki temu zmniejszy się ryzyko ewentualnych kontuzji.

Ponadto, istotną kwestią jest także skompletowanie odpowiedniego sprzętu narciarskiego lub snowboardowego. W przypadku, gdy zamierzasz kupić sprzęt – zrób to przy pomocy specjalisty. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że sprzęt będzie dostosowany do twoich parametrów oraz umiejętności. Zwróć uwagę także na transport sprzętu. Odkryta deska snowboardowa lub narty przewożone na dachu samochodu mogą się zniszczyć podczas podróży.

Nie szata zdobi narciarza, lecz zapewnia bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo narciarza i snowboardzisty zależy także od właściwego ubioru podczas pobytu w górach lub na stoku. Przede wszystkim należy założyć ubrania umożliwiające zachowanie ciepłoty ciała oraz blokujące wilgoć. Dzięki nim snowboardzista lub narciarz ochronią swoje ciało przed wychłodzeniem i odmrożeniami. Dodatkowo, dobrym wyjściem jest noszenie jaskrawych ubrań, najlepiej z odblaskowymi elementami. W razie wypadku pozwolą na szybsze zlokalizowanie poszkodowanej osoby. Poza odpowiednim ubraniem ważną rolę odgrywają także dodatki do stroju, takie jak gogle, rękawiczki czy kask.

Na stoku obowiązkowe jest noszenie kasku. Narciarze i snowboardziści (szczególnie początkujący) są w dużym stopniu narażeni na wywrotki i upadki. Podczas takich sytuacji ważna jest ochrona głowy, ponieważ łatwo o jej urazy. Odpowiedni kask uchroni jeżdżących przed ewentualnymi obrażeniami głowy. Podobnie rzecz ma się z goglami. Na stoku panują różne warunki pogodowe. Czasem wieje silny wiatr i przenosi ze sobą płatki śniegu, czasem ostre słońce odbijając się od śniegu utrudnia widoczność. Noszenie gogli chroni oczy przed wszystkimi zagrożeniami, które niesie niesprzyjająca pogoda. Zastosowanie powyższych środków ostrożności w dużej mierze zwiększy bezpieczeństwo osób cieszących się aktywnością fizyczną podczas zimowego sezonu.

Dominika Górska 4 1 grudnia 2016  1288

Dodaj komentarz

 • Przestroga
  5 grudnia 2016
  Kask i odpowiedni ubiór na stoku to podstawa. Bez tego łatwo o poważne kontuzje. Mój przyjaciel nie miał kasku i doznał wstrząśnienia mózgu. Naprawdę trzeba zadbać o własne bezpieczeństwo.
 • Elwira
  2 grudnia 2016
  Dokładnie, każdy powinien się do tego stosować. Na stoku może być naprawdę niebezpiecznie, a za większość niebezpieczeństw odpowiadają narciarze i snowboardziści.
 • Jan
  1 grudnia 2016
  Zawsze przestrzegam tych zasad, nie jestem durniem
 • Sylwester
  1 grudnia 2016
  Każdy narciarz i snowboardzista powinien znać dekalog zachowania się na stoku. Przede wszystkim dlatego, żeby nie stwarzać niebezpieczeństwa dla innych miłośników sportów zimowych. Czasem jest niebezpiecznie, jak ktoś szarżuje i zajeżdża innym drogę...

Artykuły z kategorii: Narciarstwo i Snowboarding

poczatkujacy-narciarz-podstawy-jazdy-na-nartach

Początkujący narciarz – podstawy jazdy na nartach

Narciarstwo jest energetycznym i fascynującym sportem zimowym. Najtrudniejsze są jednak pierwsze kroki. Zobacz, jak ułatwić sobie naukę jazdy na nartach. Oto zbiór porad dla początkujących – technika jazdy na nartach w pigułce.

snowboarding-najczestsze-kontuzje-na-stoku

Snowboarding – najczęstsze kontuzje na stoku

Przyjmuje się, że jazda na desce snowboardowej jest dużo bezpieczniejszym sportem niż jazda na nartach. Mimo to, w snowboardingu kontuzje i urazy są dość częste. Zobacz, jakie są najczęstsze urazy podczas uprawiania tego sportu zimowego.

gdzie-na-narty-2019-przeglad-osrodkow-narciarskich-w-polsce-i-europie

Gdzie na narty 2019? Przegląd ośrodków narciarskich w Polsce i Europie

Nie wiesz, gdzie na narty w Polsce lub za granicą? Jakie są najlepsze oferty wycieczek i wyjazdów narciarskich? Gdzie na narty z dziećmi? Oto przegląd stoków i miejsc, do których warto pojechać na narty 2019!

moda-w-zimowej-wersji-jaki-ubior-na-narty-i-snowboard

Moda w zimowej wersji – jaki ubiór na narty i snowboard

Miłośnicy zimowego szaleństwa mają przed sobą nie lada wyzwanie. Raz, że przygotowanie fizyczne do sezonu jest angażujące. Dwa – muszą zadbać o właściwy sprzęt i ubiór zanim wybiorą się na narty czy snowboard. Odpowiedni ubiór na narty, by chronić się przed śniegiem, przemoczeniem czy chłodem. Oto poradnik kompletowania ubioru w sportach zimowych!

poradnik-poczatkujacego-narciarza-do-czego-sluza-kijki-narciarskie

Poradnik początkującego narciarza – do czego służą kijki narciarskie?

Wokół tematu jazdy na nartach z kijkami narodziło się wiele mitów. Pojawiają się argumenty bezpieczeństwa na stoku, łatwiejszej nauki czy określonego stylu jazdy. Jak jest naprawdę? Czy stosowanie kijków w narciarstwie jest konieczne? A może są one zbędnym sprzętem treningowym? Zobacz, kiedy powinno się używać kijków, a kiedy lepiej z nich zrezygnować. Do czego służą kijki narciarskie?

poradnik-narciarza-jazda-na-krawedziach-narty

Poradnik narciarza – jazda na krawędziach narty

Skręcanie na krawędziach jest kolejnym etapem w nauce narciarstwa. Taki styl skrętu stosuje się zarówno w jeździe rekreacyjnej, jak i zawodowej. Można jeździć na krawędziach na nartach klasycznych czy taliowanych nartach carvingowych. Co daje jazda na krawędziach narty i jak się jej nauczyć? O tym w poniższym materiale!

narciarskie-konkurencje-olimpijskie-i-nie-tylko

Narciarskie konkurencje olimpijskie i nie tylko!

Zima zbliża się wielkimi krokami. Wielu miłośników białego szaleństwa już jest w trakcie przygotowań do wysiłku na stoku. Poza treningami praktycznymi, warto liznąć nieco teorii i historii sportów zimowych. W dzisiejszym odcinku – narciarstwo. Oto, jakie konkurencje narciarskie są rozgrywane w tej dyscyplinie!

kalendarz-zawodow-narciarskich-i-snowboardowych-zima-2017-18

Kalendarz zawodów narciarskich i snowboardowych zima 2017/18

Sezon zimowy zbliża się wielkimi krokami. Miłośnicy białego szaleństwa są już w fazie przygotowań do zawodów i treningów na stokach. Jakie zmagania snowboardingowe i narciarskie czekają nas tej zimy? Zobacz kalendarz zawodów sportów zimowych 2017/18 w Polsce, Europie i na całym świecie!

snowboarding-konkurencje-olimpijskie-i-nie-tylko

Snowboarding - konkurencje olimpijskie i nie tylko!

W ramach jednego sportu zawiera się kilka konkurencji. Niektóre z nich wchodzą w skład programu zimowych igrzysk olimpijskich. Inne – są znacznie mniej znane. Czym charakteryzują się poszczególne konkurencje snowboardowe? Zobacz w jakich konkurencjach sportowych można startować na desce snowboardowej!

serwisowanie-nart-i-sprzetu-snowboardowego

Serwisowanie nart i sprzętu snowboardowego

Dobrze przygotowany sprzęt narciarski jest kluczem do udanego sezonu zimowego. W ten sposób zwiększa się bezpieczeństwo na stoku. Co więcej, taki sprzęt dostosuje się do każdych warunków. Zobacz, o co należy zadbać podczas serwisowania nart przed sezonem zimowym.

poczatkujacy-narciarz-podstawy-jazdy-na-nartach

Początkujący narciarz – podstawy jazdy na nartach

Narciarstwo jest energetycznym i fascynującym sportem zimowym. Najtrudniejsze są jednak pierwsze kroki. Zobacz, jak ułatwić sobie naukę jazdy na nartach. Oto zbiór porad dla początkujących – technika jazdy na nartach w pigułce.

snowboarding-najczestsze-kontuzje-na-stoku

Snowboarding – najczęstsze kontuzje na stoku

Przyjmuje się, że jazda na desce snowboardowej jest dużo bezpieczniejszym sportem niż jazda na nartach. Mimo to, w snowboardingu kontuzje i urazy są dość częste. Zobacz, jakie są najczęstsze urazy podczas uprawiania tego sportu zimowego.

gdzie-na-narty-2019-przeglad-osrodkow-narciarskich-w-polsce-i-europie

Gdzie na narty 2019? Przegląd ośrodków narciarskich w Polsce i Europie

Nie wiesz, gdzie na narty w Polsce lub za granicą? Jakie są najlepsze oferty wycieczek i wyjazdów narciarskich? Gdzie na narty z dziećmi? Oto przegląd stoków i miejsc, do których warto pojechać na narty 2019!

moda-w-zimowej-wersji-jaki-ubior-na-narty-i-snowboard

Moda w zimowej wersji – jaki ubiór na narty i snowboard

Miłośnicy zimowego szaleństwa mają przed sobą nie lada wyzwanie. Raz, że przygotowanie fizyczne do sezonu jest angażujące. Dwa – muszą zadbać o właściwy sprzęt i ubiór zanim wybiorą się na narty czy snowboard. Odpowiedni ubiór na narty, by chronić się przed śniegiem, przemoczeniem czy chłodem. Oto poradnik kompletowania ubioru w sportach zimowych!

poradnik-poczatkujacego-narciarza-do-czego-sluza-kijki-narciarskie

Poradnik początkującego narciarza – do czego służą kijki narciarskie?

Wokół tematu jazdy na nartach z kijkami narodziło się wiele mitów. Pojawiają się argumenty bezpieczeństwa na stoku, łatwiejszej nauki czy określonego stylu jazdy. Jak jest naprawdę? Czy stosowanie kijków w narciarstwie jest konieczne? A może są one zbędnym sprzętem treningowym? Zobacz, kiedy powinno się używać kijków, a kiedy lepiej z nich zrezygnować. Do czego służą kijki narciarskie?

poradnik-narciarza-jazda-na-krawedziach-narty

Poradnik narciarza – jazda na krawędziach narty

Skręcanie na krawędziach jest kolejnym etapem w nauce narciarstwa. Taki styl skrętu stosuje się zarówno w jeździe rekreacyjnej, jak i zawodowej. Można jeździć na krawędziach na nartach klasycznych czy taliowanych nartach carvingowych. Co daje jazda na krawędziach narty i jak się jej nauczyć? O tym w poniższym materiale!

narciarskie-konkurencje-olimpijskie-i-nie-tylko

Narciarskie konkurencje olimpijskie i nie tylko!

Zima zbliża się wielkimi krokami. Wielu miłośników białego szaleństwa już jest w trakcie przygotowań do wysiłku na stoku. Poza treningami praktycznymi, warto liznąć nieco teorii i historii sportów zimowych. W dzisiejszym odcinku – narciarstwo. Oto, jakie konkurencje narciarskie są rozgrywane w tej dyscyplinie!

kalendarz-zawodow-narciarskich-i-snowboardowych-zima-2017-18

Kalendarz zawodów narciarskich i snowboardowych zima 2017/18

Sezon zimowy zbliża się wielkimi krokami. Miłośnicy białego szaleństwa są już w fazie przygotowań do zawodów i treningów na stokach. Jakie zmagania snowboardingowe i narciarskie czekają nas tej zimy? Zobacz kalendarz zawodów sportów zimowych 2017/18 w Polsce, Europie i na całym świecie!

snowboarding-konkurencje-olimpijskie-i-nie-tylko

Snowboarding - konkurencje olimpijskie i nie tylko!

W ramach jednego sportu zawiera się kilka konkurencji. Niektóre z nich wchodzą w skład programu zimowych igrzysk olimpijskich. Inne – są znacznie mniej znane. Czym charakteryzują się poszczególne konkurencje snowboardowe? Zobacz w jakich konkurencjach sportowych można startować na desce snowboardowej!

serwisowanie-nart-i-sprzetu-snowboardowego

Serwisowanie nart i sprzętu snowboardowego

Dobrze przygotowany sprzęt narciarski jest kluczem do udanego sezonu zimowego. W ten sposób zwiększa się bezpieczeństwo na stoku. Co więcej, taki sprzęt dostosuje się do każdych warunków. Zobacz, o co należy zadbać podczas serwisowania nart przed sezonem zimowym.