Jak dbać o bezpieczeństwo na stoku narciarskim?

Jak dbać o bezpieczeństwo na stoku narciarskim?

Wypad na narty czy snowboard powinien być przede wszystkim dobrą zabawą. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób zadbać o własne bezpieczeństwo na stoku. Zobacz, co trzeba zrobić, by czuć się pewniej podczas sezonu zimowego.

Od czego zależy nasze bezpieczeństwo zimą na stoku

Uprawianie aktywności fizycznej zimą zawsze łączy się z mniejszym lub większym ryzykiem kontuzji czy urazu. W przypadku snowboardu czy narciarstwa dochodzą do tego również zagrożenia związane z pogodą, ukształtowaniem terenu zjazdowego czy umiejętnościami współuczestników sportów zimowych. Z częścią z nich niewiele można zrobić, by poprawić bezpieczeństwo miłośników zimowego szaleństwa. Część jednak zależy wyłącznie od świadomości narciarzy czy snowboardzistów. Jak bezpiecznie jeździć na nartach i snowboardzie?

bezpieczeństwo podczas jazdy na nartach i snowboardzie

Subiektywne czynniki wpływające na bezpieczeństwo na stoku

- możliwości kondycyjne narciarza/snowboardzisty tj. odpowiednie przygotowanie do sezonu;

- znajomość zasad bezpieczeństwa na stoku;

- techniczna znajomość obsługiwania sprzętu czy ekwipunku;

- predyspozycje psychiczne tj. lęk wysokości, strach przed szybkością.

Obiektywne czynniki wpływające na bezpieczeństwo w górach na stoku

- zachowanie innych obecnych na stoku osób tj. brawura, słabe umiejętności jazdy;

- przystosowanie trasy tj. stromizny, uskoki, zwężenia;

- stosowanie się do oznaczeń i korzystanie tylko z oficjalnych tras narciarskich;

- zagrożenia pogodowe tj. wiatr, temperatura, lawiny.

10 zasad zachowania się na stoku wg Niemieckiego Związku Narciarskiego

1. Nie spożywaj alkoholu;

2. Najpierw poznaj trasę - pierwszy przejazd jedź wolniej;

3. Staraj się jeździć w towarzystwie;

4. Poruszaj się po wyznaczonych trasach;

5. Uważaj na ratraki (pojazdy-gąsienice, które przygotowują trasy);

6. Uważaj na zmienną pogodę;

7. Miej przy sobie telefon komórkowy;

8. Nie szarżuj. Dostosuj swoje zachowanie do własnych możliwości;

9. Zatrzymuj się poniżej grupy;

10. Szanuj przyrodę.

Bezpieczny narciarz i snowboardzista | Zasady bezpieczeństwa na stoku

Stosowanie się do międzynarodowego dekalogu narciarskiego oraz przestrzeganie powyższych zasad bezpieczeństwa na stoku może znacznie zmniejszyć ryzyko jakiejkolwiek szkody podczas wypadu na narty czy snowboard. Ważne jest jednak odpowiednie przygotowanie do sezonu zimowego. W pierwszej kolejności należy zadbać o tzw. suchą zaprawę, czyli treningi pozwalające na poprawę formy i zwiększenie sprawności przed wypadem na stok. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zajrzyj tutaj. Przed samą jazdą natomiast warto poświęcić trochę czasu na lekką rozgrzewkę. Dzięki temu zmniejszy się ryzyko ewentualnych kontuzji.

Ponadto, istotną kwestią jest także skompletowanie odpowiedniego sprzętu narciarskiego lub snowboardowego. W przypadku, gdy zamierzasz kupić sprzęt – zrób to przy pomocy specjalisty. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że sprzęt będzie dostosowany do twoich parametrów oraz umiejętności. Zwróć uwagę także na transport sprzętu. Odkryta deska snowboardowa lub narty przewożone na dachu samochodu mogą się zniszczyć podczas podróży.

Nie szata zdobi narciarza, lecz zapewnia bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo narciarza i snowboardzisty zależy także od właściwego ubioru podczas pobytu w górach lub na stoku. Przede wszystkim należy założyć ubrania umożliwiające zachowanie ciepłoty ciała oraz blokujące wilgoć. Dzięki nim snowboardzista lub narciarz ochronią swoje ciało przed wychłodzeniem i odmrożeniami. Dodatkowo, dobrym wyjściem jest noszenie jaskrawych ubrań, najlepiej z odblaskowymi elementami. W razie wypadku pozwolą na szybsze zlokalizowanie poszkodowanej osoby. Poza odpowiednim ubraniem ważną rolę odgrywają także dodatki do stroju, takie jak gogle, rękawiczki czy kask.

Na stoku obowiązkowe jest noszenie kasku. Narciarze i snowboardziści (szczególnie początkujący) są w dużym stopniu narażeni na wywrotki i upadki. Podczas takich sytuacji ważna jest ochrona głowy, ponieważ łatwo o jej urazy. Odpowiedni kask uchroni jeżdżących przed ewentualnymi obrażeniami głowy. Podobnie rzecz ma się z goglami. Na stoku panują różne warunki pogodowe. Czasem wieje silny wiatr i przenosi ze sobą płatki śniegu, czasem ostre słońce odbijając się od śniegu utrudnia widoczność. Noszenie gogli chroni oczy przed wszystkimi zagrożeniami, które niesie niesprzyjająca pogoda. Zastosowanie powyższych środków ostrożności w dużej mierze zwiększy bezpieczeństwo osób cieszących się aktywnością fizyczną podczas zimowego sezonu.

Dominika Górska 4 1 grudnia 2016  1350

Dodaj komentarz

 • Przestroga
  5 grudnia 2016
  Kask i odpowiedni ubiór na stoku to podstawa. Bez tego łatwo o poważne kontuzje. Mój przyjaciel nie miał kasku i doznał wstrząśnienia mózgu. Naprawdę trzeba zadbać o własne bezpieczeństwo.
 • Elwira
  2 grudnia 2016
  Dokładnie, każdy powinien się do tego stosować. Na stoku może być naprawdę niebezpiecznie, a za większość niebezpieczeństw odpowiadają narciarze i snowboardziści.
 • Jan
  1 grudnia 2016
  Zawsze przestrzegam tych zasad, nie jestem durniem
 • Sylwester
  1 grudnia 2016
  Każdy narciarz i snowboardzista powinien znać dekalog zachowania się na stoku. Przede wszystkim dlatego, żeby nie stwarzać niebezpieczeństwa dla innych miłośników sportów zimowych. Czasem jest niebezpiecznie, jak ktoś szarżuje i zajeżdża innym drogę...

Artykuły z kategorii: Narciarstwo i Snowboarding

narty-lublin-gdzie-kupic-i-jak-z-nich-korzystac

Narty Lublin - gdzie kupić i jak z nich korzystać?

Narciarstwo jest popularne nie tylko w górzystych zakątkach naszego kraju. Gdzie kupić odpowiednie narty i jak udać się na udany zimowy wyjazd w Lublinie?

deski-snowboardowe-jak-wybrac-najlepsza

Deski snowboardowe - jak wybrać najlepszą?

Jazda na deskach snowboardowych cieszy się rosnąca popularnością, a wybór odpowiedniego wariantu warunkuje komfort użytkowania. Jak dobrać odpowiednią deskę snowboardową?

ustawienie-wiazan-snowboardowych-jak-zrobic-to-we-wlasciwy-sposob

Ustawienie wiązań snowboardowych - jak zrobić to we właściwy sposób?

Ustawienie wiązań snowboardowych ma ogromne znaczenie zarówno w przypadku osób zaawansowanych, jak i początkujących. Jak właściwie ustawić wiązania snowboardowe w dowolnej desce?

buty-na-snowboard-jak-wybrac-odpowiednie

Buty na snowboard - jak wybrać odpowiednie?

Wraz ze zbliżającym się sezonem zimowym wzrasta popyt na różnego rodzaju sprzęty dedykowane do sportów ściśle związanych ze śniegiem. Jak wybrać odpowiednie buty na snowboard i ile one kosztują?

wypozyczalnia-nart-w-polskich-gorach-gdzie-wypozyczyc-narty

Wypożyczalnia nart w polskich górach – gdzie wypożyczyć narty?

Nie wszystkie osoby posiadają własne narty, dlatego wypożyczalnia to nieodłączny element każdego profesjonalnego stoku. Gdzie na terenie Polski znaleźć można takie wypożyczalnie?

narty-last-minute-pojedz-w-gory-nawet-jutro

Narty last minute - pojedź w góry nawet jutro!

Zimowe wyjazdy nie muszą być planowanie. Obecnie pojawia się coraz więcej ofert last minute pozwalających na udanie się w wymarzony rejon za mniejsze pieniądze. Jak upolować taką okazję?

must-have-na-stoku-jak-wybrac-dobre-rekawice-narciarskie-dla-dzieci

Must have na stoku - jak wybrać dobre rękawice narciarskie dla dzieci?

Niby tak drobny element narciarskiego stroju, a ma tak duży wpływ na nasze wyczyny na stoku. Rękawice narciarskie to niezbędny element podczas wyprawy na narty. Podpowiadamy, jak wybrać rękawice dla dzieci, aby mieć pewność, że najgorsze mrozy nie pokrzyżują waszych planów!

postaw-na-stabilny-slizg-ranking-top-5-butow-narciarskich

Postaw na stabilny ślizg! Ranking top 5 butów narciarskich

Sezon zimowy za pasem, dlatego warto już przygotować się do przygód na stoku. Dla narciarskich zapaleńców przygotowaliśmy ranking 5 najlepszych butów narciarskich. I choć w sklepach stacjonarnych pomogą nam eksperci od danego asortymentu, warto wiedzieć to i owo. Sprawdźcie, w jakie marki najlepiej inwestować i na jakie parametry zwracać uwagę!

konkretny-slizg-gdzie-najlepiej-wybrac-sie-na-narty-w-2020

Konkretny ślizg - gdzie najlepiej wybrać się na narty w 2020?

Coroczne ferie zimowe to czas wypoczynku nie tylko dla uczniów polskich szkół. Wielu z nas od lat planuje na ten okres wyjazdy na zimowiska, które w większości spędzamy bardzo aktywnie. Gdzie i kiedy najlepiej pojechać na narty w 2020 oraz jak się przygotować do aktywnego urlopu?

zanim-ruszysz-w-trase-czyli-jak-skompletowac-zestaw-do-nart-biegowych

Zanim ruszysz w trasę, czyli jak skompletować zestaw do nart biegowych

Małymi krokami nad Polskę napływają chłodniejsze fronty powietrza, lada moment pojawi się pierwszy śnieg. Warto zrobić szybki przegląd swojego sprzętu biegowego. Odpowiednia odzież, buty z wiązaniami, narty biegowe i koniecznie dobre kije. Jak łatwo skompletować zestaw do nart biegowych? Oto 4 kroki do udanego sezonu!

narty-lublin-gdzie-kupic-i-jak-z-nich-korzystac

Narty Lublin - gdzie kupić i jak z nich korzystać?

Narciarstwo jest popularne nie tylko w górzystych zakątkach naszego kraju. Gdzie kupić odpowiednie narty i jak udać się na udany zimowy wyjazd w Lublinie?

deski-snowboardowe-jak-wybrac-najlepsza

Deski snowboardowe - jak wybrać najlepszą?

Jazda na deskach snowboardowych cieszy się rosnąca popularnością, a wybór odpowiedniego wariantu warunkuje komfort użytkowania. Jak dobrać odpowiednią deskę snowboardową?

ustawienie-wiazan-snowboardowych-jak-zrobic-to-we-wlasciwy-sposob

Ustawienie wiązań snowboardowych - jak zrobić to we właściwy sposób?

Ustawienie wiązań snowboardowych ma ogromne znaczenie zarówno w przypadku osób zaawansowanych, jak i początkujących. Jak właściwie ustawić wiązania snowboardowe w dowolnej desce?

buty-na-snowboard-jak-wybrac-odpowiednie

Buty na snowboard - jak wybrać odpowiednie?

Wraz ze zbliżającym się sezonem zimowym wzrasta popyt na różnego rodzaju sprzęty dedykowane do sportów ściśle związanych ze śniegiem. Jak wybrać odpowiednie buty na snowboard i ile one kosztują?

wypozyczalnia-nart-w-polskich-gorach-gdzie-wypozyczyc-narty

Wypożyczalnia nart w polskich górach – gdzie wypożyczyć narty?

Nie wszystkie osoby posiadają własne narty, dlatego wypożyczalnia to nieodłączny element każdego profesjonalnego stoku. Gdzie na terenie Polski znaleźć można takie wypożyczalnie?

narty-last-minute-pojedz-w-gory-nawet-jutro

Narty last minute - pojedź w góry nawet jutro!

Zimowe wyjazdy nie muszą być planowanie. Obecnie pojawia się coraz więcej ofert last minute pozwalających na udanie się w wymarzony rejon za mniejsze pieniądze. Jak upolować taką okazję?

must-have-na-stoku-jak-wybrac-dobre-rekawice-narciarskie-dla-dzieci

Must have na stoku - jak wybrać dobre rękawice narciarskie dla dzieci?

Niby tak drobny element narciarskiego stroju, a ma tak duży wpływ na nasze wyczyny na stoku. Rękawice narciarskie to niezbędny element podczas wyprawy na narty. Podpowiadamy, jak wybrać rękawice dla dzieci, aby mieć pewność, że najgorsze mrozy nie pokrzyżują waszych planów!

postaw-na-stabilny-slizg-ranking-top-5-butow-narciarskich

Postaw na stabilny ślizg! Ranking top 5 butów narciarskich

Sezon zimowy za pasem, dlatego warto już przygotować się do przygód na stoku. Dla narciarskich zapaleńców przygotowaliśmy ranking 5 najlepszych butów narciarskich. I choć w sklepach stacjonarnych pomogą nam eksperci od danego asortymentu, warto wiedzieć to i owo. Sprawdźcie, w jakie marki najlepiej inwestować i na jakie parametry zwracać uwagę!

konkretny-slizg-gdzie-najlepiej-wybrac-sie-na-narty-w-2020

Konkretny ślizg - gdzie najlepiej wybrać się na narty w 2020?

Coroczne ferie zimowe to czas wypoczynku nie tylko dla uczniów polskich szkół. Wielu z nas od lat planuje na ten okres wyjazdy na zimowiska, które w większości spędzamy bardzo aktywnie. Gdzie i kiedy najlepiej pojechać na narty w 2020 oraz jak się przygotować do aktywnego urlopu?

zanim-ruszysz-w-trase-czyli-jak-skompletowac-zestaw-do-nart-biegowych

Zanim ruszysz w trasę, czyli jak skompletować zestaw do nart biegowych

Małymi krokami nad Polskę napływają chłodniejsze fronty powietrza, lada moment pojawi się pierwszy śnieg. Warto zrobić szybki przegląd swojego sprzętu biegowego. Odpowiednia odzież, buty z wiązaniami, narty biegowe i koniecznie dobre kije. Jak łatwo skompletować zestaw do nart biegowych? Oto 4 kroki do udanego sezonu!