Jak dbać o bezpieczeństwo na stoku narciarskim?

Jak dbać o bezpieczeństwo na stoku narciarskim?

Wypad na narty czy snowboard powinien być przede wszystkim dobrą zabawą. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób zadbać o własne bezpieczeństwo na stoku. Zobacz, co trzeba zrobić, by czuć się pewniej podczas sezonu zimowego.

Od czego zależy nasze bezpieczeństwo zimą na stoku

Uprawianie aktywności fizycznej zimą zawsze łączy się z mniejszym lub większym ryzykiem kontuzji czy urazu. W przypadku snowboardu czy narciarstwa dochodzą do tego również zagrożenia związane z pogodą, ukształtowaniem terenu zjazdowego czy umiejętnościami współuczestników sportów zimowych. Z częścią z nich niewiele można zrobić, by poprawić bezpieczeństwo miłośników zimowego szaleństwa. Część jednak zależy wyłącznie od świadomości narciarzy czy snowboardzistów. Jak bezpiecznie jeździć na nartach i snowboardzie?

bezpieczeństwo podczas jazdy na nartach i snowboardzie

Subiektywne czynniki wpływające na bezpieczeństwo na stoku

- możliwości kondycyjne narciarza/snowboardzisty tj. odpowiednie przygotowanie do sezonu;

- znajomość zasad bezpieczeństwa na stoku;

- techniczna znajomość obsługiwania sprzętu czy ekwipunku;

- predyspozycje psychiczne tj. lęk wysokości, strach przed szybkością.

Obiektywne czynniki wpływające na bezpieczeństwo w górach na stoku

- zachowanie innych obecnych na stoku osób tj. brawura, słabe umiejętności jazdy;

- przystosowanie trasy tj. stromizny, uskoki, zwężenia;

- stosowanie się do oznaczeń i korzystanie tylko z oficjalnych tras narciarskich;

- zagrożenia pogodowe tj. wiatr, temperatura, lawiny.

10 zasad zachowania się na stoku wg Niemieckiego Związku Narciarskiego

1. Nie spożywaj alkoholu;

2. Najpierw poznaj trasę - pierwszy przejazd jedź wolniej;

3. Staraj się jeździć w towarzystwie;

4. Poruszaj się po wyznaczonych trasach;

5. Uważaj na ratraki (pojazdy-gąsienice, które przygotowują trasy);

6. Uważaj na zmienną pogodę;

7. Miej przy sobie telefon komórkowy;

8. Nie szarżuj. Dostosuj swoje zachowanie do własnych możliwości;

9. Zatrzymuj się poniżej grupy;

10. Szanuj przyrodę.

Bezpieczny narciarz i snowboardzista | Zasady bezpieczeństwa na stoku

Stosowanie się do międzynarodowego dekalogu narciarskiego oraz przestrzeganie powyższych zasad bezpieczeństwa na stoku może znacznie zmniejszyć ryzyko jakiejkolwiek szkody podczas wypadu na narty czy snowboard. Ważne jest jednak odpowiednie przygotowanie do sezonu zimowego. W pierwszej kolejności należy zadbać o tzw. suchą zaprawę, czyli treningi pozwalające na poprawę formy i zwiększenie sprawności przed wypadem na stok. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zajrzyj tutaj. Przed samą jazdą natomiast warto poświęcić trochę czasu na lekką rozgrzewkę. Dzięki temu zmniejszy się ryzyko ewentualnych kontuzji.

Ponadto, istotną kwestią jest także skompletowanie odpowiedniego sprzętu narciarskiego lub snowboardowego. W przypadku, gdy zamierzasz kupić sprzęt – zrób to przy pomocy specjalisty. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że sprzęt będzie dostosowany do twoich parametrów oraz umiejętności. Zwróć uwagę także na transport sprzętu. Odkryta deska snowboardowa lub narty przewożone na dachu samochodu mogą się zniszczyć podczas podróży.

Nie szata zdobi narciarza, lecz zapewnia bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo narciarza i snowboardzisty zależy także od właściwego ubioru podczas pobytu w górach lub na stoku. Przede wszystkim należy założyć ubrania umożliwiające zachowanie ciepłoty ciała oraz blokujące wilgoć. Dzięki nim snowboardzista lub narciarz ochronią swoje ciało przed wychłodzeniem i odmrożeniami. Dodatkowo, dobrym wyjściem jest noszenie jaskrawych ubrań, najlepiej z odblaskowymi elementami. W razie wypadku pozwolą na szybsze zlokalizowanie poszkodowanej osoby. Poza odpowiednim ubraniem ważną rolę odgrywają także dodatki do stroju, takie jak gogle, rękawiczki czy kask.

Na stoku obowiązkowe jest noszenie kasku. Narciarze i snowboardziści (szczególnie początkujący) są w dużym stopniu narażeni na wywrotki i upadki. Podczas takich sytuacji ważna jest ochrona głowy, ponieważ łatwo o jej urazy. Odpowiedni kask uchroni jeżdżących przed ewentualnymi obrażeniami głowy. Podobnie rzecz ma się z goglami. Na stoku panują różne warunki pogodowe. Czasem wieje silny wiatr i przenosi ze sobą płatki śniegu, czasem ostre słońce odbijając się od śniegu utrudnia widoczność. Noszenie gogli chroni oczy przed wszystkimi zagrożeniami, które niesie niesprzyjająca pogoda. Zastosowanie powyższych środków ostrożności w dużej mierze zwiększy bezpieczeństwo osób cieszących się aktywnością fizyczną podczas zimowego sezonu.

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Dominika Górska 4 1 grudnia 2016  1862

Dodaj komentarz

 • Przestroga
  5 grudnia 2016
  Kask i odpowiedni ubiór na stoku to podstawa. Bez tego łatwo o poważne kontuzje. Mój przyjaciel nie miał kasku i doznał wstrząśnienia mózgu. Naprawdę trzeba zadbać o własne bezpieczeństwo.
 • Elwira
  2 grudnia 2016
  Dokładnie, każdy powinien się do tego stosować. Na stoku może być naprawdę niebezpiecznie, a za większość niebezpieczeństw odpowiadają narciarze i snowboardziści.
 • Jan
  1 grudnia 2016
  Zawsze przestrzegam tych zasad, nie jestem durniem
 • Sylwester
  1 grudnia 2016
  Każdy narciarz i snowboardzista powinien znać dekalog zachowania się na stoku. Przede wszystkim dlatego, żeby nie stwarzać niebezpieczeństwa dla innych miłośników sportów zimowych. Czasem jest niebezpiecznie, jak ktoś szarżuje i zajeżdża innym drogę...

Artykuły z kategorii: Narciarstwo i Snowboarding

top-5-butow-snowboardowych-2020-21-znajdz-swoj-model-i-jedz-na-stok

TOP 5 butów snowboardowych 2020/21: znajdź swój model i jedź na stok!

Jesteś fanem snowboardu, ale nie bardzo wiesz, na który sprzęt się zdecydować? PRzedstawiamy nasz ranking TOP 5 butów snowboardowych 2020/21! Zebraliśmy najważniejsze informacje o nowych modelach wiodących producentów. Już teraz sprawdź, które będą najlepsze dla ciebie i szykuj się na ślizg w dobrym stylu!

szykujesz-sie-na-zime-poznaj-ranking-top-5-butow-narciarskich-2020-21

Szykujesz się na zimę? Poznaj ranking TOP 5 butów narciarskich 2020/21!

Sezon narciarski przed nami. Choć sytuacja epidemiczna w kraju i na świecie dynamicznie się zmienia, warto być na bieżąco. Już teraz znajdź chwilę, by sprawdzić TOP 5 butów narciarskich i szykuj się na zimę 2020/21! Kto wie, może lada dzień stoki zostaną otwarte, a my obudzimy się w nowej rzeczywistości?

nie-wiesz-gdzie-na-narty-biegowe-w-polsce-2021-sprawdz-nasze-rekomendacje

Nie wiesz, gdzie na narty biegowe w Polsce 2021? Sprawdź nasze rekomendacje!

Sezon zimowy za pasem, warto więc już teraz przemyśleć, co i w jaki sposób trenować w ramach zimowej rekreacji. I nie chodzi wyłącznie o narciarstwo zjazdowe, snowboard czy łyżwiarstwo. Jeśli zastanawiasz się, gdzie na narty biegowe w Polsce w zimie 2021, mamy dla ciebie parę sprawdzonych miejsc. Znajdź najlepsze dla siebie i zaplanuj czas na zimowy reset!

sprawdz-najpopularniejsze-sztuczne-stoki-narciarskie-w-polsce-2020-21

Sprawdź najpopularniejsze sztuczne stoki narciarskie w Polsce 2020/21

Wyjazd na zimowisko w ferie 2021 może okazać się bardzo trudny. Nie do końca wiadomo, jak będzie wyglądać urlop w tegorocznej zimie i co dokładnie ma oznaczać reżim sanitarny. Wiesz, że nie musisz jechać w góry, aby cieszyć się szusowaniem na nartach? Oto najpopularniejsze sztuczne stoki narciarskie w Polsce, które warto zahaczyć, planując odpoczynek w zimie 2020/21.

planujesz-urlop-w-zimie-sprawdz-oferty-na-narty-last-minute-2020-21

Planujesz urlop w zimie? Sprawdź oferty na narty last minute 2020/21!

Pandemia koronawirusa zbiera coraz większe żniwo. Właśnie z tego względu w wielu państwach europejskich zostały wprowadzone dodatkowe obostrzenia sanitarne m.in. dla przyjezdnych z Polski. Mimo wszystko warto zorientować się w ofertach na narty last minute 2020/21 - być może znajdziesz kierunek dla siebie i spędzisz zimowy urlop na ulubionych aktywnościach?

bezpieczne-zimowisko-w-gorach-czyli-gdzie-na-narty-w-austrii-2020-21

Bezpieczne zimowisko w górach, czyli gdzie na narty w Austrii 2020/21?

Cały świat ogarnęła pandemia koronawirusa, a kolejne wiadomości i nowych zakażeniach nie wróżą niczego dobrego. Na szczęście ośrodki narciarskie w Europie wprowadziły odpowiednie środki, dzięki czemu zimowy urlop jest cały czas w zasięgu ręki. Zobacz, jak zaplanować odpoczynek i gdzie pojechać na narty w Austrii w zimie 2020/21.

planujesz-zimowisko-juz-teraz-dowiedz-sie-gdzie-na-narty-w-czechach-2020-21

Planujesz zimowisko? Już teraz dowiedz się, gdzie na narty w Czechach 2020/21!

Choć wiele jest osób twierdzących, że koronawirus to zwykła grypa, Światowa Organizacja Zdrowia nie ma wątpliwości, żę to pandemia. Mimo wszystko trzeba żyć pełnią życia, zachowując ostrożność na co dzień. Jeśli planujesz zimowisko i zastanawiasz się, gdzie wybrać się na narty w zimie 2020/21, mamy dobre wiadomości! Sprawdź najlepsze miejsca w regionie i jak wygląda reżim sanitarny w Czechach.

myslisz-gdzie-na-narty-na-slowacji-2020-21-z-nami-znajdziesz-najlepsze-miejsca

Myślisz, gdzie na narty na Słowacji 2020/21? Z nami znajdziesz najlepsze miejsca!

Wielu pasjonatów zimowego szaleństwa lubi delektować się urlopem w polskich górach. Coraz częściej jednak decydują się oni na przekroczenie granicy i wypróbowanie stoków Karpat po stronie słowackiej. Podpowiadamy, gdzie wybrać się na narty na Słowacji w sezonie 2020/21 i które ośrodki najlepiej się sprawdzą. Podpowiadamy też, jak przygotować się na słowacki reżim sanitarny w związku z COVID-19.

gdzie-na-narty-w-polsce-2020-21-zobacz-najlepsze-miejsca-na-urlop-w-kraju

Gdzie na narty w Polsce 2020/21? Zobacz najlepsze miejsca na urlop w kraju!

Gdy świat zmierza się z pandemią, najlepsze, co możemy zrobić dla siebie i innych, to żyć z dala od źródeł paniki i pomówień. Ważne, by zachować spokój i wszelkie środki ostrożności. A ponieważ sezon narciarski nadchodzi pełną parą, czas pomyśleć o miejscu na urlop. Myślisz o tym, gdzie na narty w Polsce 2020/21? Sprawdź nasze propozycje na udaną zimę w kraju i przygotuj się na ślizg w wielkim stylu!

planowanie-zimowego-urlopu-zobacz-gdzie-na-narty-w-europie-2020-21

Planowanie zimowego urlopu: zobacz, gdzie na narty w Europie 2020/21

Sezon zimowy właśnie ruszył i warto pomyśleć o zaplanowaniu urlopu. Komunikaty rządu ws. organizacji wyjazdów na czas tegorocznych ferii zimowych nie brzmią najlepiej. Jeśli myślisz o typowym zimowisku na urlop i zastanawiasz się, gdzie na narty w Europie 2020/21, wybierz zakres dat spoza terminarza ferii zimowych. Podpowiadamy, jakie kierunki najlepiej obrać i jak się zachować w obliczu pandemii.

top-5-butow-snowboardowych-2020-21-znajdz-swoj-model-i-jedz-na-stok

TOP 5 butów snowboardowych 2020/21: znajdź swój model i jedź na stok!

Jesteś fanem snowboardu, ale nie bardzo wiesz, na który sprzęt się zdecydować? PRzedstawiamy nasz ranking TOP 5 butów snowboardowych 2020/21! Zebraliśmy najważniejsze informacje o nowych modelach wiodących producentów. Już teraz sprawdź, które będą najlepsze dla ciebie i szykuj się na ślizg w dobrym stylu!

szykujesz-sie-na-zime-poznaj-ranking-top-5-butow-narciarskich-2020-21

Szykujesz się na zimę? Poznaj ranking TOP 5 butów narciarskich 2020/21!

Sezon narciarski przed nami. Choć sytuacja epidemiczna w kraju i na świecie dynamicznie się zmienia, warto być na bieżąco. Już teraz znajdź chwilę, by sprawdzić TOP 5 butów narciarskich i szykuj się na zimę 2020/21! Kto wie, może lada dzień stoki zostaną otwarte, a my obudzimy się w nowej rzeczywistości?

nie-wiesz-gdzie-na-narty-biegowe-w-polsce-2021-sprawdz-nasze-rekomendacje

Nie wiesz, gdzie na narty biegowe w Polsce 2021? Sprawdź nasze rekomendacje!

Sezon zimowy za pasem, warto więc już teraz przemyśleć, co i w jaki sposób trenować w ramach zimowej rekreacji. I nie chodzi wyłącznie o narciarstwo zjazdowe, snowboard czy łyżwiarstwo. Jeśli zastanawiasz się, gdzie na narty biegowe w Polsce w zimie 2021, mamy dla ciebie parę sprawdzonych miejsc. Znajdź najlepsze dla siebie i zaplanuj czas na zimowy reset!

sprawdz-najpopularniejsze-sztuczne-stoki-narciarskie-w-polsce-2020-21

Sprawdź najpopularniejsze sztuczne stoki narciarskie w Polsce 2020/21

Wyjazd na zimowisko w ferie 2021 może okazać się bardzo trudny. Nie do końca wiadomo, jak będzie wyglądać urlop w tegorocznej zimie i co dokładnie ma oznaczać reżim sanitarny. Wiesz, że nie musisz jechać w góry, aby cieszyć się szusowaniem na nartach? Oto najpopularniejsze sztuczne stoki narciarskie w Polsce, które warto zahaczyć, planując odpoczynek w zimie 2020/21.

planujesz-urlop-w-zimie-sprawdz-oferty-na-narty-last-minute-2020-21

Planujesz urlop w zimie? Sprawdź oferty na narty last minute 2020/21!

Pandemia koronawirusa zbiera coraz większe żniwo. Właśnie z tego względu w wielu państwach europejskich zostały wprowadzone dodatkowe obostrzenia sanitarne m.in. dla przyjezdnych z Polski. Mimo wszystko warto zorientować się w ofertach na narty last minute 2020/21 - być może znajdziesz kierunek dla siebie i spędzisz zimowy urlop na ulubionych aktywnościach?

bezpieczne-zimowisko-w-gorach-czyli-gdzie-na-narty-w-austrii-2020-21

Bezpieczne zimowisko w górach, czyli gdzie na narty w Austrii 2020/21?

Cały świat ogarnęła pandemia koronawirusa, a kolejne wiadomości i nowych zakażeniach nie wróżą niczego dobrego. Na szczęście ośrodki narciarskie w Europie wprowadziły odpowiednie środki, dzięki czemu zimowy urlop jest cały czas w zasięgu ręki. Zobacz, jak zaplanować odpoczynek i gdzie pojechać na narty w Austrii w zimie 2020/21.

planujesz-zimowisko-juz-teraz-dowiedz-sie-gdzie-na-narty-w-czechach-2020-21

Planujesz zimowisko? Już teraz dowiedz się, gdzie na narty w Czechach 2020/21!

Choć wiele jest osób twierdzących, że koronawirus to zwykła grypa, Światowa Organizacja Zdrowia nie ma wątpliwości, żę to pandemia. Mimo wszystko trzeba żyć pełnią życia, zachowując ostrożność na co dzień. Jeśli planujesz zimowisko i zastanawiasz się, gdzie wybrać się na narty w zimie 2020/21, mamy dobre wiadomości! Sprawdź najlepsze miejsca w regionie i jak wygląda reżim sanitarny w Czechach.

myslisz-gdzie-na-narty-na-slowacji-2020-21-z-nami-znajdziesz-najlepsze-miejsca

Myślisz, gdzie na narty na Słowacji 2020/21? Z nami znajdziesz najlepsze miejsca!

Wielu pasjonatów zimowego szaleństwa lubi delektować się urlopem w polskich górach. Coraz częściej jednak decydują się oni na przekroczenie granicy i wypróbowanie stoków Karpat po stronie słowackiej. Podpowiadamy, gdzie wybrać się na narty na Słowacji w sezonie 2020/21 i które ośrodki najlepiej się sprawdzą. Podpowiadamy też, jak przygotować się na słowacki reżim sanitarny w związku z COVID-19.

gdzie-na-narty-w-polsce-2020-21-zobacz-najlepsze-miejsca-na-urlop-w-kraju

Gdzie na narty w Polsce 2020/21? Zobacz najlepsze miejsca na urlop w kraju!

Gdy świat zmierza się z pandemią, najlepsze, co możemy zrobić dla siebie i innych, to żyć z dala od źródeł paniki i pomówień. Ważne, by zachować spokój i wszelkie środki ostrożności. A ponieważ sezon narciarski nadchodzi pełną parą, czas pomyśleć o miejscu na urlop. Myślisz o tym, gdzie na narty w Polsce 2020/21? Sprawdź nasze propozycje na udaną zimę w kraju i przygotuj się na ślizg w wielkim stylu!

planowanie-zimowego-urlopu-zobacz-gdzie-na-narty-w-europie-2020-21

Planowanie zimowego urlopu: zobacz, gdzie na narty w Europie 2020/21

Sezon zimowy właśnie ruszył i warto pomyśleć o zaplanowaniu urlopu. Komunikaty rządu ws. organizacji wyjazdów na czas tegorocznych ferii zimowych nie brzmią najlepiej. Jeśli myślisz o typowym zimowisku na urlop i zastanawiasz się, gdzie na narty w Europie 2020/21, wybierz zakres dat spoza terminarza ferii zimowych. Podpowiadamy, jakie kierunki najlepiej obrać i jak się zachować w obliczu pandemii.