Jak bezpiecznie jeździć rowerem w grupie?

Jak bezpiecznie jeździć rowerem w grupie?

Jazda na rowerze w gronie znajomych jest popularnym sposobem na aktywne spędzanie wolnego czasu, szczególnie w cieplejszych miesiącach. Ważna jest jednak znajomość zasad bezpiecznej jazdy na rowerze w grupie. Zobacz, jak się przygotować do takiej wyprawy rowerowej.

Co mówią przepisy prawa o grupowej jeździe na rowerze?

Zgodnie z przepisami prawa rowerzysta ma prawo do wyprzedzania wolno jadących pojazdów, które znajdują się po jego prawej stronie. Podczas jazdy prosto zyskuje pierwzeństwo przejazdu przed skręcającym pojazdem. Przed skrzyżowaniem lub na skrzyżowaniu – może jechać środkiem pasa ruchu. Może ponadto zatrzymać się w śluzie rowerowej obok innych rowerzystów na wlocie skrzyżowania. Jeśli nie utrudnia ruchu innym – ma prawo jechać obok innego rowerzysty. Co więcej, w sytuacjach wyjątkowych może także jechać po chodniku. Nie musi również zatrzymywać się, gdy wymija go inny pojazd.

Jazda na rowerze w grupie: jeden za wszystkich – wszyscy za jednego

Każdego członka kolarskiej wyprawy obowiązują te same zasady bezpieczeństwa. Pozwolą one również na komfortową i przyjemną jazdę. Jazda na rowerze w grupie ma to do siebie, że nieprawidłowe zachowanie się jednej osoby może wywołać efekt domina. Tym samym bardzo szybko wzrośnie niebezpieczeństwo podróży. Co więcej, jeśli w naszej grupie znajdują się np. kobiety w ciąży czy rodzice jadący z dziećmi - konieczne jest szczególne zwracanie uwagi na ich bezpieczeństwo. 

Przygotowania do grupowej jazdy na rowerze
Jazda na rowerze w grupie

Przed przystąpieniem do wspólnej wycieczki rowerowej należy ustalić w grupie kwestię intensywności jazdy. Ważne jest bowiem, by uczestnikami treningu były osoby o podobnych możliwościach wydolnościowych oraz celach treningowych. Dzięki temu możliwe będzie zachowanie stabilnego tempa jazdy, a grupa nie będzie się „rozjeżdżać”. Osoby mniej doświadczone mogą spowalniać tempo jazdy na rowerze. Osoby bardziej zaawansowane np. jeżdżące codziennie na rowerze natomiast – traktować jazdę jako wyścig. Istotną sprawą jest znalezienie złotego środka intensywności jazdy na rowerze. Przygotowania do grupowej jazdy rowerem powinny obejmować także ustalenie konkretnych komend potrzebnych do komunikacji w trakcie wyprawy. Przykładowo, warto ustalić sygnały ostrzegające przed przeszkodami czy informujące o zmianie tempa jazdy.

Jak się zachowywać podczas grupowej jazdy na rowerze?

Każdy gwałtowny ruch jednego z rowerzystów może zaburzyć bezpieczeństwo jazdy. Z tego powodu wszystkie manewry powinny być przewidywalne dla osób jadących z tyłu, z boku lub z przodu. Dobrym wyjściem jest sygnalizowanie innym osobom zamierzonego ruchu (np. zmiany pasa). Co więcej, niebezpieczne może być zmienianie bądź poszerzanie własnego toru jazdy. Jak już wspomnieliśmy, tempo jazdy wszystkich uczestników treningu powinno być jak najbardziej do siebie zbliżone. Należy dbać także o to, by słabsi rowerzyści nie zostawali w tyle.
Jeśli zauważysz niebezpieczeństwo na drodze – poinformuj o nim grupę. Podobnie rzecz ma się z przeszkodami na trasie np. ubytkami w nawierzchni.

W jakim szyku można grupowo poruszać się rowerem?
Jak jeździć rowerem w grupie?

POJEDYNCZA KOLUMNA
Wszyscy uczestnicy wyprawy rowerowej jadą jeden za drugim po tym samym torze jazdy. Taka formacja sprawdza się na trasach o dużym natężeniu drogowym.
DWÓJKOWA KOLUMNA
Grupa rowerzystów jedzie w dwóch kolumnach po dwóch torach jazdy. Taka formacja umożliwia swobodne rozmowy i sprawdza się w przypadku grup o dużej liczbie osób.
POJEDYNCZY WACHLARZ
Szyk zależny od kierunku wiatru. Dzięki niemu można wykorzystać miejsca, gdzie występuje mniejszy opór powietrza – to pozwala na zwiększenie tempa jazdy.
PODWÓJNY WACHLARZ
Szyk zależny od kierunku wiatru. Również pozwala na zwiększanie prędkości jazdy. Taka formacja wymaga doskonałych umiejętności jazdy na rowerze, przy czym jest także ekonomiczna.
JAZDA ROJEM
Grupa jedzie po wybranych torach ruchu. Podróżowanie jest swobodne, niewymagające specjalnej koncentracji. Sprawdza się podczas jazdy na rowerze w wolnym tempie.

Porady dla rowerzystów jeżdżących w grupie

- Sprawdź sprawność roweru przed rozpoczęciem wyprawy;
- Zabierz ze sobą potrzebne narzędzia na wypadek niebezpieczeństwa bądź popsucia się roweru np. smartfona, pompkę itp.;
- Zachowaj czujność przez cały czas trwania treningu;
- Staraj się nie jechać obok koła;
- Skup się na jeździe z przodu;
- Ogranicz liczbę hamowań – hamuj jedynie jeśli to konieczne;
- Zachowaj bezpieczny odstęp od innych rowerzystów i trzymaj się ustalonego szyku;
- Zaplanuj trasę rowerową.
Dominika Górska 2 9 kwietnia 2018  < 1000

Dodaj komentarz

  • Daniel
    19 kwietnia 2018
    Dla mnie jednak stworzone jest jeżdżenie w pojedynkę. W grupie to mega niebezpiecznie, chyba że na pustej wiejskiej drodze.
  • 10 kwietnia 2018
    Trudno nie zaobserwować, że sezon rowerowy się zaczął xd Ale w mieście to jednak lepiej nie jeździć w grupie

Artykuły z kategorii: Kolarstwo

jak-bezpiecznie-jezdzic-na-rowerze-z-dzieckiem

Jak bezpiecznie jeździć na rowerze z dzieckiem?

Zabieranie dziecka na trening rowerowy staje się coraz bardziej popularne. I słusznie! Jak jednak przygotować się do takiej wyprawy? Wybrać fotelik czy przyczepkę? Jakie są zasady zachowania się na drodze w trakcie jazdy na rowerze z dzieckiem? Oto zbiór praktycznych porad dla rodziców!

czy-codzienne-jezdzenie-na-rowerze-jest-zdrowe

Czy codzienne jeżdżenie na rowerze jest zdrowe?

Wiosna w pełni, a na ścieżkach rowerowych aż się roi od zapalonych rowerzystów. Niektórzy preferują przejażdżki kilka razy w tygodniu. Inni – codzienne treningi, włączając w to dojazdy rowerem do pracy. Czy jednak jeżdżenie rowerem każdego dnia jest zdrowe? Co na ten temat mówią badania? Zobacz wady i zalety codziennej jazdy na rowerze.

jak-dobrac-odpowiednie-cisnienie-powietrza-w-oponie-do-typu-roweru

Jak dobrać odpowiednie ciśnienie powietrza w oponie do typu roweru

Wszystkie rowery wymagają prawidłowego ciśnienia w oponach. To, jaką wartość ma ono wynosić zależy od typu roweru. Zobacz, jakie jest prawidłowe ciśnienie w oponach do roweru szosowego, miejskiego, MTB, crossowego… Dowiedz się, jakie czynniki mają wpływ na wartość ciśnienia w oponach.

kolarstwo-2017-kalendarz-zawodow

Kolarstwo 2017 – kalendarz zawodów

Nadszedł czas, by wyciągnąć rowery – o ile nie były używane także w zimie – i zacząć przygotowania do sezonu. Na terenie całego kraju organizowane są zawody rowerowe. Zarówno dla zaawansowanych, jak i dla amatorów. Oto nasze propozycje nadchodzących zawodów kolarskich!

charakterystyka-stref-treningowych

Charakterystyka stref treningowych

Czym są strefy treningowe w kolarstwie. O progu aerobowym, tempie i subprogu mleczanowym opowiada trener kolarstwa szosowego. Czyli jak poprawić skuteczność swoich treningów kolarskich.

jaki-rower-wybrac-gravel-vs-fitness

Jaki rower wybrać – gravel vs fitness

Wybór roweru zależy od preferencji kolarza czy rodzaju treningów. Jeśli chcemy wybrać się na dłuższą wycieczkę czy po prostu jeździć po mieście – możemy zainteresować się rowerem fitness lub rowerem gravel. Czym charakteryzują się te dwa modele, i który z nich sprawdzi się lepiej?

co-warto-wiedziec-o-treningu-kolarskim

Co warto wiedzieć o treningu kolarskim

Nieważne czy trenujemy z grupą czy indywidualnie - zawsze należy pamiętać o elementach, z których każdy trening powinien się składać. W poniższym artykule opisuję rolę, jaką pełni rozgrzewka w treningu kolarskim, czym jest schłodzenie (cool down), jakie mamy typy treningów i jak mogą one wyglądać.

jak-szybciej-jezdzic-na-rowerze

Jak szybciej jeździć na rowerze?

Osiąganie dużych prędkości na rowerze zależy od wielu czynników. Znaczenie ma m.in. stan roweru (i dbanie o niego), charakter treningu, pokonywana trasa czy technika jazdy. Zobacz sposoby na to, by jeździć rowerem znacznie efektywniej i z większą prędkością!

najwazniejsze-zawody-kolarstwa-gorskiego-w-polsce-2017

Najważniejsze zawody kolarstwa górskiego w Polsce 2017

Kolarstwo górskie zyskuje coraz większą popularność. Daje duże możliwości rozwoju fizycznego, stąd aktualnie jest wyjątkowo dużo imprez sportowych i zawodów dla kolarzy górskich. Oto kalendarz najważniejszych zawodów MTB w naszym kraju.

jak-bezpiecznie-jezdzic-na-rowerze-z-dzieckiem

Jak bezpiecznie jeździć na rowerze z dzieckiem?

czy-codzienne-jezdzenie-na-rowerze-jest-zdrowe

Czy codzienne jeżdżenie na rowerze jest zdrowe?

jak-dobrac-odpowiednie-cisnienie-powietrza-w-oponie-do-typu-roweru

Jak dobrać odpowiednie ciśnienie powietrza w oponie do typu roweru

kolarstwo-2017-kalendarz-zawodow

Kolarstwo 2017 – kalendarz zawodów

charakterystyka-stref-treningowych

Charakterystyka stref treningowych

jaki-rower-wybrac-gravel-vs-fitness

Jaki rower wybrać – gravel vs fitness

co-warto-wiedziec-o-treningu-kolarskim

Co warto wiedzieć o treningu kolarskim

jak-szybciej-jezdzic-na-rowerze

Jak szybciej jeździć na rowerze?

najwazniejsze-zawody-kolarstwa-gorskiego-w-polsce-2017

Najważniejsze zawody kolarstwa górskiego w Polsce 2017