Jak bezpiecznie jeździć rowerem w grupie?

Jak bezpiecznie jeździć rowerem w grupie?

Jazda na rowerze w gronie znajomych jest popularnym sposobem na aktywne spędzanie wolnego czasu, szczególnie w cieplejszych miesiącach. Ważna jest jednak znajomość zasad bezpiecznej jazdy na rowerze w grupie. Zobacz, jak się przygotować do takiej wyprawy rowerowej.

Co mówią przepisy prawa o grupowej jeździe na rowerze?

Zgodnie z przepisami prawa rowerzysta ma prawo do wyprzedzania wolno jadących pojazdów, które znajdują się po jego prawej stronie. Podczas jazdy prosto zyskuje pierwzeństwo przejazdu przed skręcającym pojazdem. Przed skrzyżowaniem lub na skrzyżowaniu – może jechać środkiem pasa ruchu. Może ponadto zatrzymać się w śluzie rowerowej obok innych rowerzystów na wlocie skrzyżowania. Jeśli nie utrudnia ruchu innym – ma prawo jechać obok innego rowerzysty. Co więcej, w sytuacjach wyjątkowych może także jechać po chodniku. Nie musi również zatrzymywać się, gdy wymija go inny pojazd.

Jazda na rowerze w grupie: jeden za wszystkich – wszyscy za jednego

Każdego członka kolarskiej wyprawy obowiązują te same zasady bezpieczeństwa. Pozwolą one również na komfortową i przyjemną jazdę. Jazda na rowerze w grupie ma to do siebie, że nieprawidłowe zachowanie się jednej osoby może wywołać efekt domina. Tym samym bardzo szybko wzrośnie niebezpieczeństwo podróży. Co więcej, jeśli w naszej grupie znajdują się np. kobiety w ciąży czy rodzice jadący z dziećmi - konieczne jest szczególne zwracanie uwagi na ich bezpieczeństwo. 

Przygotowania do grupowej jazdy na rowerze
Jazda na rowerze w grupie

Przed przystąpieniem do wspólnej wycieczki rowerowej należy ustalić w grupie kwestię intensywności jazdy. Ważne jest bowiem, by uczestnikami treningu były osoby o podobnych możliwościach wydolnościowych oraz celach treningowych. Dzięki temu możliwe będzie zachowanie stabilnego tempa jazdy, a grupa nie będzie się „rozjeżdżać”. Osoby mniej doświadczone mogą spowalniać tempo jazdy na rowerze. Osoby bardziej zaawansowane np. jeżdżące codziennie na rowerze natomiast – traktować jazdę jako wyścig. Istotną sprawą jest znalezienie złotego środka intensywności jazdy na rowerze. Przygotowania do grupowej jazdy rowerem powinny obejmować także ustalenie konkretnych komend potrzebnych do komunikacji w trakcie wyprawy. Przykładowo, warto ustalić sygnały ostrzegające przed przeszkodami czy informujące o zmianie tempa jazdy.

Jak się zachowywać podczas grupowej jazdy na rowerze?

Każdy gwałtowny ruch jednego z rowerzystów może zaburzyć bezpieczeństwo jazdy. Z tego powodu wszystkie manewry powinny być przewidywalne dla osób jadących z tyłu, z boku lub z przodu. Dobrym wyjściem jest sygnalizowanie innym osobom zamierzonego ruchu (np. zmiany pasa). Co więcej, niebezpieczne może być zmienianie bądź poszerzanie własnego toru jazdy. Jak już wspomnieliśmy, tempo jazdy wszystkich uczestników treningu powinno być jak najbardziej do siebie zbliżone. Należy dbać także o to, by słabsi rowerzyści nie zostawali w tyle.

Jeśli zauważysz niebezpieczeństwo na drodze – poinformuj o nim grupę. Podobnie rzecz ma się z przeszkodami na trasie np. ubytkami w nawierzchni.

W jakim szyku można grupowo poruszać się rowerem?
Jak jeździć rowerem w grupie?

POJEDYNCZA KOLUMNA

Wszyscy uczestnicy wyprawy rowerowej jadą jeden za drugim po tym samym torze jazdy. Taka formacja sprawdza się na trasach o dużym natężeniu drogowym.

DWÓJKOWA KOLUMNA

Grupa rowerzystów jedzie w dwóch kolumnach po dwóch torach jazdy. Taka formacja umożliwia swobodne rozmowy i sprawdza się w przypadku grup o dużej liczbie osób.

POJEDYNCZY WACHLARZ

Szyk zależny od kierunku wiatru. Dzięki niemu można wykorzystać miejsca, gdzie występuje mniejszy opór powietrza – to pozwala na zwiększenie tempa jazdy.

PODWÓJNY WACHLARZ

Szyk zależny od kierunku wiatru. Również pozwala na zwiększanie prędkości jazdy. Taka formacja wymaga doskonałych umiejętności jazdy na rowerze, przy czym jest także ekonomiczna.

JAZDA ROJEM

Grupa jedzie po wybranych torach ruchu. Podróżowanie jest swobodne, niewymagające specjalnej koncentracji. Sprawdza się podczas jazdy na rowerze w wolnym tempie.

Porady dla rowerzystów jeżdżących w grupie

- Sprawdź sprawność roweru przed rozpoczęciem wyprawy;

- Zabierz ze sobą potrzebne narzędzia na wypadek niebezpieczeństwa bądź popsucia się roweru np. smartfona, pompkę itp.;

- Zachowaj czujność przez cały czas trwania treningu;

- Staraj się nie jechać obok koła;

- Skup się na jeździe z przodu;

- Ogranicz liczbę hamowań – hamuj jedynie jeśli to konieczne;

- Zachowaj bezpieczny odstęp od innych rowerzystów i trzymaj się ustalonego szyku;
- Zaplanuj trasę rowerową.

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Dominika Górska 2 9 kwietnia 2018  1117

Dodaj komentarz

  • Daniel
    19 kwietnia 2018
    Dla mnie jednak stworzone jest jeżdżenie w pojedynkę. W grupie to mega niebezpiecznie, chyba że na pustej wiejskiej drodze.
  • 10 kwietnia 2018
    Trudno nie zaobserwować, że sezon rowerowy się zaczął xd Ale w mieście to jednak lepiej nie jeździć w grupie

Artykuły z kategorii: Kolarstwo

jakie-zalety-ma-jazda-na-rowerze

Jakie zalety ma jazda na rowerze?

Jazda na rowerze to jeden z popularniejszych sportów pozwalających na uprawianie zarówno w domu, jak i na świeżym powietrzu. Jakie zalety ma taka aktywność fizyczna i o czym warto pamiętać podczas jazdy?

jakie-miesnie-pracuja-podczas-jazdy-na-rowerze-aktualizacja-2020

Jakie mięśnie pracują podczas jazdy na rowerze? | AKTUALIZACJA 2020

Każdy umie jeździć rowerem. Jedni wybierają go zamiast samochodu - jako środek transportu do pracy. Inni - zaciekle trenują, by wystartować w zawodach. Kolarstwo jest jednym z najbardziej powszechnych sportów. Ale czy zdajemy sobie sprawę z tego, jak pracują mięśnie podczas treningów kolarskich? O tym poniżej!

rodzaje-rowerow-jakie-dwa-kolka-wybrac-dla-siebie-aktualizacja-2020

Rodzaje rowerów - jakie dwa kółka wybrać dla siebie | Aktualizacja 2020

Jaki rodzaj roweru wybrać: górski czy trekkingowy, rower fitness czy miejski? W jaki sposób działa rower elektryczny? Czym jest BMX, dirt i street? Czy można jeszcze gdzieś kupić składaka? Co to jest tandem i rower poziomy? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule. Poznaj najważniejsze rodzaje rowerów.

na-dwoch-kolach-przez-pieniny-trasy-rowerowe-w-szczawnicy-zdroju-i-okolicach

Na dwóch kołach przez Pieniny! Trasy rowerowe w Szczawnicy Zdroju i okolicach

Rowerowe przeprawy przez górskie szlaki to jedna z wielu atrakcji, jakie czekają na nas w Pieninach. W tej części Karpat nie trudno o zapierające dech w piersiach widoki i malownicze pejzaże górskich polanek. Przedstawiamy 5 malowniczych tras rowerowych przebiegających w Szczawnicy i okolicach.

malowniczy-slask-czyli-najpiekniejsze-szlaki-rowerowe-na-poludniu-polski

Malowniczy Śląsk, czyli najpiękniejsze szlaki rowerowe na południu Polski

Zaczarowane miejskie starówki, przepiękne lasy i wyjątkowe zabytki ziemi południowej Polski. Zapierające dech w piersiach widoki to za mało, aby opisać geniusz tych przestrzeni. Przybliżamy 5 najpiękniejszych szlaków rowerowych na Śląsku, choć poza nimi jest wiele innych wartych uwagi!

trening-kolarski-jak-zadbac-o-rowerowa-forme

Trening kolarski - jak zadbać o rowerową formę?

Mówi się, że im więcej kilometrów w nogach tym lepiej. Być może dlatego wielu początkujących kolarzy nie potrafi wejść na wyższy poziom swojej aktywności. W treningu kolarskim istotnych jest wiele elementów. Jak poprawnie zaplanować trening i jak zadbać o złotą kolarską formę?

naped-kolarza-jakie-pedaly-wybrac

Napęd kolarza – jakie pedały wybrać?

Nadawanie napędu rowerowi może odbywać się przy pomocy pedałów zatrzaskowych lub platformowych. Mamy także tzw. noski. Ich działanie nieco się od siebie różni. Zobacz wady i zalety tych rozwiązań w kolarstwie. Jakie jest przeznaczenie poszczególnych typów pedałów?

grubas-wsrod-rowerow-czy-warto-wybrac-fat-bike

Grubas wśród rowerów – czy warto wybrać fat bike?

Choć do końca nie wiadomo czemu, ciągle rośnie popularność bardzo dziwnego modelu roweru. Fat bike – bo o nich mowa – coraz częściej pojawiają się na ulicach. Jedni są zachwyceni, inni – mówią o ich nieprzydatności. Zobacz wady i zalety największego grubasa wśród rowerów.

jak-wymienic-uszkodzona-detke-w-rowerze

Jak wymienić uszkodzoną dętkę w rowerze?

Przebita dętka jest jednym z najczęstszych problemów pojawiających się podczas jazdy rowerem. Zwykle jej wymianę musimy przeprowadzić samodzielnie w warunkach terenowych. Jakie narzędzia będą nam do tego potrzebne? Co może uszkodzić dętkę? Zobacz, jak sprawdzić rodzaj uszkodzenia i czym się kierować przy wyborze odpowiedniej dętki.

poradnik-rowerzysty-obowiazkowe-wyposazenie-roweru

Poradnik rowerzysty – obowiązkowe wyposażenie roweru

Dopuszczenie roweru do jazdy na drodze obejmuje spełnienie konkretnych warunków prawnych. Określają one obowiązkowe elementy roweru, których brak najpewniej będzie skutkować mandatem. Jakie obowiązkowe wyposażenie powinien mieć rowerzysta, by bezpiecznie jeździć po drogach?

jakie-zalety-ma-jazda-na-rowerze

Jakie zalety ma jazda na rowerze?

Jazda na rowerze to jeden z popularniejszych sportów pozwalających na uprawianie zarówno w domu, jak i na świeżym powietrzu. Jakie zalety ma taka aktywność fizyczna i o czym warto pamiętać podczas jazdy?

jakie-miesnie-pracuja-podczas-jazdy-na-rowerze-aktualizacja-2020

Jakie mięśnie pracują podczas jazdy na rowerze? | AKTUALIZACJA 2020

Każdy umie jeździć rowerem. Jedni wybierają go zamiast samochodu - jako środek transportu do pracy. Inni - zaciekle trenują, by wystartować w zawodach. Kolarstwo jest jednym z najbardziej powszechnych sportów. Ale czy zdajemy sobie sprawę z tego, jak pracują mięśnie podczas treningów kolarskich? O tym poniżej!

rodzaje-rowerow-jakie-dwa-kolka-wybrac-dla-siebie-aktualizacja-2020

Rodzaje rowerów - jakie dwa kółka wybrać dla siebie | Aktualizacja 2020

Jaki rodzaj roweru wybrać: górski czy trekkingowy, rower fitness czy miejski? W jaki sposób działa rower elektryczny? Czym jest BMX, dirt i street? Czy można jeszcze gdzieś kupić składaka? Co to jest tandem i rower poziomy? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule. Poznaj najważniejsze rodzaje rowerów.

na-dwoch-kolach-przez-pieniny-trasy-rowerowe-w-szczawnicy-zdroju-i-okolicach

Na dwóch kołach przez Pieniny! Trasy rowerowe w Szczawnicy Zdroju i okolicach

Rowerowe przeprawy przez górskie szlaki to jedna z wielu atrakcji, jakie czekają na nas w Pieninach. W tej części Karpat nie trudno o zapierające dech w piersiach widoki i malownicze pejzaże górskich polanek. Przedstawiamy 5 malowniczych tras rowerowych przebiegających w Szczawnicy i okolicach.

malowniczy-slask-czyli-najpiekniejsze-szlaki-rowerowe-na-poludniu-polski

Malowniczy Śląsk, czyli najpiękniejsze szlaki rowerowe na południu Polski

Zaczarowane miejskie starówki, przepiękne lasy i wyjątkowe zabytki ziemi południowej Polski. Zapierające dech w piersiach widoki to za mało, aby opisać geniusz tych przestrzeni. Przybliżamy 5 najpiękniejszych szlaków rowerowych na Śląsku, choć poza nimi jest wiele innych wartych uwagi!

trening-kolarski-jak-zadbac-o-rowerowa-forme

Trening kolarski - jak zadbać o rowerową formę?

Mówi się, że im więcej kilometrów w nogach tym lepiej. Być może dlatego wielu początkujących kolarzy nie potrafi wejść na wyższy poziom swojej aktywności. W treningu kolarskim istotnych jest wiele elementów. Jak poprawnie zaplanować trening i jak zadbać o złotą kolarską formę?

naped-kolarza-jakie-pedaly-wybrac

Napęd kolarza – jakie pedały wybrać?

Nadawanie napędu rowerowi może odbywać się przy pomocy pedałów zatrzaskowych lub platformowych. Mamy także tzw. noski. Ich działanie nieco się od siebie różni. Zobacz wady i zalety tych rozwiązań w kolarstwie. Jakie jest przeznaczenie poszczególnych typów pedałów?

grubas-wsrod-rowerow-czy-warto-wybrac-fat-bike

Grubas wśród rowerów – czy warto wybrać fat bike?

Choć do końca nie wiadomo czemu, ciągle rośnie popularność bardzo dziwnego modelu roweru. Fat bike – bo o nich mowa – coraz częściej pojawiają się na ulicach. Jedni są zachwyceni, inni – mówią o ich nieprzydatności. Zobacz wady i zalety największego grubasa wśród rowerów.

jak-wymienic-uszkodzona-detke-w-rowerze

Jak wymienić uszkodzoną dętkę w rowerze?

Przebita dętka jest jednym z najczęstszych problemów pojawiających się podczas jazdy rowerem. Zwykle jej wymianę musimy przeprowadzić samodzielnie w warunkach terenowych. Jakie narzędzia będą nam do tego potrzebne? Co może uszkodzić dętkę? Zobacz, jak sprawdzić rodzaj uszkodzenia i czym się kierować przy wyborze odpowiedniej dętki.

poradnik-rowerzysty-obowiazkowe-wyposazenie-roweru

Poradnik rowerzysty – obowiązkowe wyposażenie roweru

Dopuszczenie roweru do jazdy na drodze obejmuje spełnienie konkretnych warunków prawnych. Określają one obowiązkowe elementy roweru, których brak najpewniej będzie skutkować mandatem. Jakie obowiązkowe wyposażenie powinien mieć rowerzysta, by bezpiecznie jeździć po drogach?