Jak bezpiecznie jeździć na rowerze z dzieckiem?

Jak bezpiecznie jeździć na rowerze z dzieckiem?

Zabieranie dziecka na trening rowerowy staje się coraz bardziej popularne. I słusznie! Jak jednak przygotować się do takiej wyprawy? Wybrać fotelik czy przyczepkę? Jakie są zasady zachowania się na drodze w trakcie jazdy na rowerze z dzieckiem? Oto zbiór praktycznych porad dla rodziców!

W jakim wieku dziecka można rozpocząć rowerową przygodę?

Przyjmuje się, że bezpieczna wspólna jazda na rowerze z dzieckiem wymaga wykształcenia się u niego właściwych mechanizmów ruchowych i amortyzacyjnych. Te natomiast przypadają na okres około 18 miesiąca życia. Nie jest to jednak uniwersalna granica. Każde dziecko bowiem rozwija się w indywidualnym tempie. Wcześniejsze zabranie malucha na przejażdżkę może powodować u niego silne wstrząsy wywołane nierównościami terenu.

Bezpieczna jazda rowerem z małym dzieckiem
Jazda rowerem z dzieckiem

Zasady przewożenia dziecka na rowerze są określone przez przepisy prawa. Mówią one o tym, że dopuszczalne jest wspólne jeżdżenie na rowerze z dzieckiem do siódmego roku życia. Oczywiście wymogiem jest specjalny fotelik. W przypadku przyczepek rowerowych nie ma uwarunkowań prawnych odnośnie granic wiekowych. Tutaj znaczenie ma wzrost – dziecko jadące w przyczepce nie może być wyższe niż około 1,2 m.
Doskonałym pomysłem na aktywność fizyczną dla dzieci jest także gimnastyka bądź akrobatyka. Dzięki takim zajęciom pociechy są w stanie wypracować m.in. dobrą koordynację czy równowagę. Zimą natomiast można śmiało wybrać się z maluchami np. na sanki lub snowboard

Zobacz również, jakie sporty są najbezpieczniejsze dla dzieci

Fotelik czy przyczepka – co jest lepsze?

Foteliki do przewożenia dzieci można mocować zarówno z przodu (dzieci poniżej 15 kg), jak i z tyłu roweru (dzieci poniżej 22 kg). Ograniczenia wagowe są ustalane przez producentów. Ważne jest by przestrzegać ich zaleceń – w innym przypadku jazda rowerem z dzieckiem może stać się niebezpieczna. Można także przewozić dziecko w przyczepie rowerowej bądź wózku rowerowym

Co jednak będzie bezpieczniejsze dla malucha? Fizjoterapeuci polecają fotelik montowany z tyłu roweru. Ze względu na występujące w nim lekkie pochylenie zmniejsza się obciążenie osiowe kręgosłupa. Fotelik zaczepiany z przodu zwiększa ryzyko upadku. Ważne jest zadbanie o to, by gadżet do wożenia malucha miał odpowiednie mechanizmy amortyzacyjne. Na bezpieczeństwie i zdrowiu dziecka lepiej nie oszczędzać.

A co z przyczepkami rowerowymi? Są one najbezpieczniejszym środkiem do przewożenia małych dzieci. Zapewniają bowiem dużą stabilizację oraz rozłożenie wstrząsów na dwie osie. Tym samym znacznie lepiej chronią kręgosłup malucha niż foteliki. Ten środek transportu nie sprawdzi się jednak na wyboistych trasach. Do zalet przyczepki możemy zaliczyć m.in. dodatkowe miejsce na zabawki dla malucha, małe ryzyko wywrócenia się przyczepki w momencie upadku roweru czy większą jej widoczność. W przyczepce można wozić dziecko już od pierwszych dni po narodzinach (ze względu na hamaczek) – należy jednak zachować szczególną ostrożność.

Zalety przewożenia dzieci w foteliku

- Możliwość swobodnego ominięcia korków;

- Możliwość przejeżdżania wąskich przejść (np. między słupkami);

- Większe pole widzenia dziecka;

- Brak problemów z transportem fotelika (jest niewielkich rozmiarów);

- Bliski kontakt z dzieckiem (w przyczepce jest on bardzo ograniczony).

Zalety przewożenia dzieci w przyczepce
Jazda rowerem z dzieckiem przyczepka

- Dodatkowe miejsce w przyczepce na zabawki, zakupy itp.;

- Niektóre modele przyczepek można wykorzystać w formie wózka spacerowego;

- Przyczepkę można postawić w dowolnym miejscu i zatrzymać się na chwilę (rower z fotelikiem może się przewrócić);

- Lepsza osłona dziecka przed zimnem i wiatrem;

- Lepsze warunki do spania dziecka ze względu na większą amortyzację wstrząsów.

Fotelik sprawdzi się więc jako forma codziennego transportu dziecka (np. do żłobka). Przy dłuższych wyprawach poleca się jednak przyczepki.

Bezpieczeństwo w każdym calu – kask dla malucha

Noszenie kasku zarówno przez dzieci wożone w fotelikach czy przyczepkach, jak i te samodzielnie jeżdżące na rowerze jest elementem obowiązkowym. Dzięki kaskom zmniejsza się ryzyko urazów głowy – a wiadomo, że nawet podczas ostrożnej jazdy mogą przytrafić się niespodziewane przeszkody. Zdarza się, że stojąc na światłach dokonamy nieodpowiedniego skrętu i zahaczymy głową malucha o słupek. Lepiej uniknąć takiej sytuacji.

Zasady bezpiecznej jazdy rowerem z dzieckiem

 1. Dokładnie obserwuj czy dziecko w foteliku zasypia (w przyczepce spanie dziecka jest bezpieczniejsze). Jeśli zaśnie – powinno się przerwać jazdę, by zapobiec kiwaniu się głowy malucha i uszkodzeniom kręgosłupa;

 2. W przyczepce znajduje się osłona przed wiatrem i deszczem. W przypadku fotelika należy osobno zakupić taką osłonkę;

 3. Należy pamiętać o kupieniu fotelika bądź przyczepki z dobrą amortyzacją!

 4. Trzeba zadbać o odpowiednie oświetlenie oraz światła odblaskowe na rowerze i przyczepce;

 5. Długość przyczepki wraz z rowerem nie może przekroczyć 4 metrów;

 6. Z dzieckiem w przyczepce można jeździć jedynie po jezdni bądź ścieżce rowerowej;

 7. Pamiętaj o sygnalizowaniu zamiaru skrętu poprzez wyciągnięcie ręki w kierunku, w którym chcesz jechać.

Dominika Górska 2 3 kwietnia 2018  < 1000

Dodaj komentarz

 • Miksa
  10 kwietnia 2018
  Już można na ulicach zobaczyć mnóstwo rowerów. Jak miło się patrzy jak widzi sie też rodziców z dziećmi!
 • Tata
  3 kwietnia 2018
  I fanie. Teraz sezon na rowery już w pełni. Trzeba tylko poczekać aż zrobi się nieco cieplej, żeby dzieciaki się nie poprzeziębiały i można wyciągać przyczepkę :)

Artykuły z kategorii: Kolarstwo

rodzaje-rowerow-jakie-dwa-kolka-wybrac-dla-siebie-aktualizacja-2020

Rodzaje rowerów - jakie dwa kółka wybrać dla siebie | Aktualizacja 2020

Jaki rodzaj roweru wybrać: górski czy trekkingowy, rower fitness czy miejski? W jaki sposób działa rower elektryczny? Czym jest BMX, dirt i street? Czy można jeszcze gdzieś kupić składaka? Co to jest tandem i rower poziomy? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule. Poznaj najważniejsze rodzaje rowerów.

na-dwoch-kolach-przez-pieniny-trasy-rowerowe-w-szczawnicy-zdroju-i-okolicach

Na dwóch kołach przez Pieniny! Trasy rowerowe w Szczawnicy Zdroju i okolicach

Rowerowe przeprawy przez górskie szlaki to jedna z wielu atrakcji, jakie czekają na nas w Pieninach. W tej części Karpat nie trudno o zapierające dech w piersiach widoki i malownicze pejzaże górskich polanek. Przedstawiamy 5 malowniczych tras rowerowych przebiegających w Szczawnicy i okolicach.

malowniczy-slask-czyli-najpiekniejsze-szlaki-rowerowe-na-poludniu-polski

Malowniczy Śląsk, czyli najpiękniejsze szlaki rowerowe na południu Polski

Zaczarowane miejskie starówki, przepiękne lasy i wyjątkowe zabytki ziemi południowej Polski. Zapierające dech w piersiach widoki to za mało, aby opisać geniusz tych przestrzeni. Przybliżamy 5 najpiękniejszych szlaków rowerowych na Śląsku, choć poza nimi jest wiele innych wartych uwagi!

trening-kolarski-jak-zadbac-o-rowerowa-forme

Trening kolarski - jak zadbać o rowerową formę?

Mówi się, że im więcej kilometrów w nogach tym lepiej. Być może dlatego wielu początkujących kolarzy nie potrafi wejść na wyższy poziom swojej aktywności. W treningu kolarskim istotnych jest wiele elementów. Jak poprawnie zaplanować trening i jak zadbać o złotą kolarską formę?

naped-kolarza-jakie-pedaly-wybrac

Napęd kolarza – jakie pedały wybrać?

Nadawanie napędu rowerowi może odbywać się przy pomocy pedałów zatrzaskowych lub platformowych. Mamy także tzw. noski. Ich działanie nieco się od siebie różni. Zobacz wady i zalety tych rozwiązań w kolarstwie. Jakie jest przeznaczenie poszczególnych typów pedałów?

grubas-wsrod-rowerow-czy-warto-wybrac-fat-bike

Grubas wśród rowerów – czy warto wybrać fat bike?

Choć do końca nie wiadomo czemu, ciągle rośnie popularność bardzo dziwnego modelu roweru. Fat bike – bo o nich mowa – coraz częściej pojawiają się na ulicach. Jedni są zachwyceni, inni – mówią o ich nieprzydatności. Zobacz wady i zalety największego grubasa wśród rowerów.

jakie-miesnie-pracuja-podczas-jazdy-na-rowerze

Jakie mięśnie pracują podczas jazdy na rowerze?

Każdy umie jeździć rowerem. Jedni wybierają go zamiast samochodu - jako środek transportu do pracy. Inni - zaciekle trenują, by wystartować w zawodach. Kolarstwo jest jednym z najbardziej powszechnych sportów. Ale czy zdajemy sobie sprawę z tego, jak pracują mięśnie podczas treningów kolarskich? O tym poniżej!

jak-wymienic-uszkodzona-detke-w-rowerze

Jak wymienić uszkodzoną dętkę w rowerze?

Przebita dętka jest jednym z najczęstszych problemów pojawiających się podczas jazdy rowerem. Zwykle jej wymianę musimy przeprowadzić samodzielnie w warunkach terenowych. Jakie narzędzia będą nam do tego potrzebne? Co może uszkodzić dętkę? Zobacz, jak sprawdzić rodzaj uszkodzenia i czym się kierować przy wyborze odpowiedniej dętki.

poradnik-rowerzysty-obowiazkowe-wyposazenie-roweru

Poradnik rowerzysty – obowiązkowe wyposażenie roweru

Dopuszczenie roweru do jazdy na drodze obejmuje spełnienie konkretnych warunków prawnych. Określają one obowiązkowe elementy roweru, których brak najpewniej będzie skutkować mandatem. Jakie obowiązkowe wyposażenie powinien mieć rowerzysta, by bezpiecznie jeździć po drogach?

trasy-rowerowe-downhill-i-mtb-warszawa-i-okolice

Trasy rowerowe downhill i MTB – Warszawa i okolice

Chcesz wybrać się na trening downhill lub MTB, a nie wiesz, gdzie na Mazowszu są dobre warunki do ostrej jazdy? Zobacz nasze zestawienie tras rowerowych downhill mtb w Warszawie doskonałych do uprawiania tego sportu!

rodzaje-rowerow-jakie-dwa-kolka-wybrac-dla-siebie-aktualizacja-2020

Rodzaje rowerów - jakie dwa kółka wybrać dla siebie | Aktualizacja 2020

Jaki rodzaj roweru wybrać: górski czy trekkingowy, rower fitness czy miejski? W jaki sposób działa rower elektryczny? Czym jest BMX, dirt i street? Czy można jeszcze gdzieś kupić składaka? Co to jest tandem i rower poziomy? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule. Poznaj najważniejsze rodzaje rowerów.

na-dwoch-kolach-przez-pieniny-trasy-rowerowe-w-szczawnicy-zdroju-i-okolicach

Na dwóch kołach przez Pieniny! Trasy rowerowe w Szczawnicy Zdroju i okolicach

Rowerowe przeprawy przez górskie szlaki to jedna z wielu atrakcji, jakie czekają na nas w Pieninach. W tej części Karpat nie trudno o zapierające dech w piersiach widoki i malownicze pejzaże górskich polanek. Przedstawiamy 5 malowniczych tras rowerowych przebiegających w Szczawnicy i okolicach.

malowniczy-slask-czyli-najpiekniejsze-szlaki-rowerowe-na-poludniu-polski

Malowniczy Śląsk, czyli najpiękniejsze szlaki rowerowe na południu Polski

Zaczarowane miejskie starówki, przepiękne lasy i wyjątkowe zabytki ziemi południowej Polski. Zapierające dech w piersiach widoki to za mało, aby opisać geniusz tych przestrzeni. Przybliżamy 5 najpiękniejszych szlaków rowerowych na Śląsku, choć poza nimi jest wiele innych wartych uwagi!

trening-kolarski-jak-zadbac-o-rowerowa-forme

Trening kolarski - jak zadbać o rowerową formę?

Mówi się, że im więcej kilometrów w nogach tym lepiej. Być może dlatego wielu początkujących kolarzy nie potrafi wejść na wyższy poziom swojej aktywności. W treningu kolarskim istotnych jest wiele elementów. Jak poprawnie zaplanować trening i jak zadbać o złotą kolarską formę?

naped-kolarza-jakie-pedaly-wybrac

Napęd kolarza – jakie pedały wybrać?

Nadawanie napędu rowerowi może odbywać się przy pomocy pedałów zatrzaskowych lub platformowych. Mamy także tzw. noski. Ich działanie nieco się od siebie różni. Zobacz wady i zalety tych rozwiązań w kolarstwie. Jakie jest przeznaczenie poszczególnych typów pedałów?

grubas-wsrod-rowerow-czy-warto-wybrac-fat-bike

Grubas wśród rowerów – czy warto wybrać fat bike?

Choć do końca nie wiadomo czemu, ciągle rośnie popularność bardzo dziwnego modelu roweru. Fat bike – bo o nich mowa – coraz częściej pojawiają się na ulicach. Jedni są zachwyceni, inni – mówią o ich nieprzydatności. Zobacz wady i zalety największego grubasa wśród rowerów.

jakie-miesnie-pracuja-podczas-jazdy-na-rowerze

Jakie mięśnie pracują podczas jazdy na rowerze?

Każdy umie jeździć rowerem. Jedni wybierają go zamiast samochodu - jako środek transportu do pracy. Inni - zaciekle trenują, by wystartować w zawodach. Kolarstwo jest jednym z najbardziej powszechnych sportów. Ale czy zdajemy sobie sprawę z tego, jak pracują mięśnie podczas treningów kolarskich? O tym poniżej!

jak-wymienic-uszkodzona-detke-w-rowerze

Jak wymienić uszkodzoną dętkę w rowerze?

Przebita dętka jest jednym z najczęstszych problemów pojawiających się podczas jazdy rowerem. Zwykle jej wymianę musimy przeprowadzić samodzielnie w warunkach terenowych. Jakie narzędzia będą nam do tego potrzebne? Co może uszkodzić dętkę? Zobacz, jak sprawdzić rodzaj uszkodzenia i czym się kierować przy wyborze odpowiedniej dętki.

poradnik-rowerzysty-obowiazkowe-wyposazenie-roweru

Poradnik rowerzysty – obowiązkowe wyposażenie roweru

Dopuszczenie roweru do jazdy na drodze obejmuje spełnienie konkretnych warunków prawnych. Określają one obowiązkowe elementy roweru, których brak najpewniej będzie skutkować mandatem. Jakie obowiązkowe wyposażenie powinien mieć rowerzysta, by bezpiecznie jeździć po drogach?

trasy-rowerowe-downhill-i-mtb-warszawa-i-okolice

Trasy rowerowe downhill i MTB – Warszawa i okolice

Chcesz wybrać się na trening downhill lub MTB, a nie wiesz, gdzie na Mazowszu są dobre warunki do ostrej jazdy? Zobacz nasze zestawienie tras rowerowych downhill mtb w Warszawie doskonałych do uprawiania tego sportu!