Jak bezpiecznie jeździć na rowerze z dzieckiem?

Jak bezpiecznie jeździć na rowerze z dzieckiem?

Zabieranie dziecka na trening rowerowy staje się coraz bardziej popularne. I słusznie! Jak jednak przygotować się do takiej wyprawy? Wybrać fotelik czy przyczepkę? Jakie są zasady zachowania się na drodze w trakcie jazdy na rowerze z dzieckiem? Oto zbiór praktycznych porad dla rodziców!

W jakim wieku dziecka można rozpocząć rowerową przygodę?

Przyjmuje się, że bezpieczna wspólna jazda na rowerze z dzieckiem wymaga wykształcenia się u niego właściwych mechanizmów ruchowych i amortyzacyjnych. Te natomiast przypadają na okres około 18 miesiąca życia. Nie jest to jednak uniwersalna granica. Każde dziecko bowiem rozwija się w indywidualnym tempie. Wcześniejsze zabranie malucha na przejażdżkę może powodować u niego silne wstrząsy wywołane nierównościami terenu.

Bezpieczna jazda rowerem z małym dzieckiem
Jazda rowerem z dzieckiem

Zasady przewożenia dziecka na rowerze są określone przez przepisy prawa. Mówią one o tym, że dopuszczalne jest wspólne jeżdżenie na rowerze z dzieckiem do siódmego roku życia. Oczywiście wymogiem jest specjalny fotelik. W przypadku przyczepek rowerowych nie ma uwarunkowań prawnych odnośnie granic wiekowych. Tutaj znaczenie ma wzrost – dziecko jadące w przyczepce nie może być wyższe niż około 1,2 m.
Doskonałym pomysłem na aktywność fizyczną dla dzieci jest także gimnastyka bądź akrobatyka. Dzięki takim zajęciom pociechy są w stanie wypracować m.in. dobrą koordynację czy równowagę. Zimą natomiast można śmiało wybrać się z maluchami np. na sanki lub snowboard

Fotelik czy przyczepka – co jest lepsze?

Foteliki do przewożenia dzieci można mocować zarówno z przodu (dzieci poniżej 15 kg), jak i z tyłu roweru (dzieci poniżej 22 kg). Ograniczenia wagowe są ustalane przez producentów. Ważne jest by przestrzegać ich zaleceń – w innym przypadku jazda rowerem z dzieckiem może stać się niebezpieczna. Można także przewozić dziecko w przyczepie rowerowej bądź wózku rowerowym
Co jednak będzie bezpieczniejsze dla malucha? Fizjoterapeuci polecają fotelik montowany z tyłu roweru. Ze względu na występujące w nim lekkie pochylenie zmniejsza się obciążenie osiowe kręgosłupa. Fotelik zaczepiany z przodu zwiększa ryzyko upadku. Ważne jest zadbanie o to, by gadżet do wożenia malucha miał odpowiednie mechanizmy amortyzacyjne. Na bezpieczeństwie i zdrowiu dziecka lepiej nie oszczędzać.
A co z przyczepkami rowerowymi? Są one najbezpieczniejszym środkiem do przewożenia małych dzieci. Zapewniają bowiem dużą stabilizację oraz rozłożenie wstrząsów na dwie osie. Tym samym znacznie lepiej chronią kręgosłup malucha niż foteliki. Ten środek transportu nie sprawdzi się jednak na wyboistych trasach. Do zalet przyczepki możemy zaliczyć m.in. dodatkowe miejsce na zabawki dla malucha, małe ryzyko wywrócenia się przyczepki w momencie upadku roweru czy większą jej widoczność. W przyczepce można wozić dziecko już od pierwszych dni po narodzinach (ze względu na hamaczek) – należy jednak zachować szczególną ostrożność.

Zalety przewożenia dzieci w foteliku

- Możliwość swobodnego ominięcia korków;
- Możliwość przejeżdżania wąskich przejść (np. między słupkami);
- Większe pole widzenia dziecka;
- Brak problemów z transportem fotelika (jest niewielkich rozmiarów);
- Bliski kontakt z dzieckiem (w przyczepce jest on bardzo ograniczony).

Zalety przewożenia dzieci w przyczepce
Jazda rowerem z dzieckiem przyczepka

- Dodatkowe miejsce w przyczepce na zabawki, zakupy itp.;
- Niektóre modele przyczepek można wykorzystać w formie wózka spacerowego;
- Przyczepkę można postawić w dowolnym miejscu i zatrzymać się na chwilę (rower z fotelikiem może się przewrócić);
- Lepsza osłona dziecka przed zimnem i wiatrem;
- Lepsze warunki do spania dziecka ze względu na większą amortyzację wstrząsów.
Fotelik sprawdzi się więc jako forma codziennego transportu dziecka (np. do żłobka). Przy dłuższych wyprawach poleca się jednak przyczepki.

Bezpieczeństwo w każdym calu – kask dla malucha

Noszenie kasku zarówno przez dzieci wożone w fotelikach czy przyczepkach, jak i te samodzielnie jeżdżące na rowerze jest elementem obowiązkowym. Dzięki kaskom zmniejsza się ryzyko urazów głowy – a wiadomo, że nawet podczas ostrożnej jazdy mogą przytrafić się niespodziewane przeszkody. Zdarza się, że stojąc na światłach dokonamy nieodpowiedniego skrętu i zahaczymy głową malucha o słupek. Lepiej uniknąć takiej sytuacji.

Zasady bezpiecznej jazdy rowerem z dzieckiem

 1. Dokładnie obserwuj czy dziecko w foteliku zasypia (w przyczepce spanie dziecka jest bezpieczniejsze). Jeśli zaśnie – powinno się przerwać jazdę, by zapobiec kiwaniu się głowy malucha i uszkodzeniom kręgosłupa;
 2. W przyczepce znajduje się osłona przed wiatrem i deszczem. W przypadku fotelika należy osobno zakupić taką osłonkę;
 3. Należy pamiętać o kupieniu fotelika bądź przyczepki z dobrą amortyzacją!
 4. Trzeba zadbać o odpowiednie oświetlenie oraz światła odblaskowe na rowerze i przyczepce;
 5. Długość przyczepki wraz z rowerem nie może przekroczyć 4 metrów;
 6. Z dzieckiem w przyczepce można jeździć jedynie po jezdni bądź ścieżce rowerowej;
 7. Pamiętaj o sygnalizowaniu zamiaru skrętu poprzez wyciągnięcie ręki w kierunku, w którym chcesz jechać.
Dominika Górska 2 3 kwietnia 2018  < 1000

Dodaj komentarz

 • Miksa
  10 kwietnia 2018
  Już można na ulicach zobaczyć mnóstwo rowerów. Jak miło się patrzy jak widzi sie też rodziców z dziećmi!
 • Tata
  3 kwietnia 2018
  I fanie. Teraz sezon na rowery już w pełni. Trzeba tylko poczekać aż zrobi się nieco cieplej, żeby dzieciaki się nie poprzeziębiały i można wyciągać przyczepkę :)

Artykuły z kategorii: Kolarstwo

jak-bezpiecznie-jezdzic-rowerem-w-grupie

Jak bezpiecznie jeździć rowerem w grupie?

Jazda na rowerze w gronie znajomych jest popularnym sposobem na aktywne spędzanie wolnego czasu, szczególnie w cieplejszych miesiącach. Ważna jest jednak znajomość zasad bezpiecznej jazdy na rowerze w grupie. Zobacz, jak się przygotować do takiej wyprawy rowerowej.

czy-codzienne-jezdzenie-na-rowerze-jest-zdrowe

Czy codzienne jeżdżenie na rowerze jest zdrowe?

Wiosna w pełni, a na ścieżkach rowerowych aż się roi od zapalonych rowerzystów. Niektórzy preferują przejażdżki kilka razy w tygodniu. Inni – codzienne treningi, włączając w to dojazdy rowerem do pracy. Czy jednak jeżdżenie rowerem każdego dnia jest zdrowe? Co na ten temat mówią badania? Zobacz wady i zalety codziennej jazdy na rowerze.

jak-dobrac-odpowiednie-cisnienie-powietrza-w-oponie-do-typu-roweru

Jak dobrać odpowiednie ciśnienie powietrza w oponie do typu roweru

Wszystkie rowery wymagają prawidłowego ciśnienia w oponach. To, jaką wartość ma ono wynosić zależy od typu roweru. Zobacz, jakie jest prawidłowe ciśnienie w oponach do roweru szosowego, miejskiego, MTB, crossowego… Dowiedz się, jakie czynniki mają wpływ na wartość ciśnienia w oponach.

kolarstwo-2017-kalendarz-zawodow

Kolarstwo 2017 – kalendarz zawodów

Nadszedł czas, by wyciągnąć rowery – o ile nie były używane także w zimie – i zacząć przygotowania do sezonu. Na terenie całego kraju organizowane są zawody rowerowe. Zarówno dla zaawansowanych, jak i dla amatorów. Oto nasze propozycje nadchodzących zawodów kolarskich!

charakterystyka-stref-treningowych

Charakterystyka stref treningowych

Czym są strefy treningowe w kolarstwie. O progu aerobowym, tempie i subprogu mleczanowym opowiada trener kolarstwa szosowego. Czyli jak poprawić skuteczność swoich treningów kolarskich.

jaki-rower-wybrac-gravel-vs-fitness

Jaki rower wybrać – gravel vs fitness

Wybór roweru zależy od preferencji kolarza czy rodzaju treningów. Jeśli chcemy wybrać się na dłuższą wycieczkę czy po prostu jeździć po mieście – możemy zainteresować się rowerem fitness lub rowerem gravel. Czym charakteryzują się te dwa modele, i który z nich sprawdzi się lepiej?

co-warto-wiedziec-o-treningu-kolarskim

Co warto wiedzieć o treningu kolarskim

Nieważne czy trenujemy z grupą czy indywidualnie - zawsze należy pamiętać o elementach, z których każdy trening powinien się składać. W poniższym artykule opisuję rolę, jaką pełni rozgrzewka w treningu kolarskim, czym jest schłodzenie (cool down), jakie mamy typy treningów i jak mogą one wyglądać.

jak-szybciej-jezdzic-na-rowerze

Jak szybciej jeździć na rowerze?

Osiąganie dużych prędkości na rowerze zależy od wielu czynników. Znaczenie ma m.in. stan roweru (i dbanie o niego), charakter treningu, pokonywana trasa czy technika jazdy. Zobacz sposoby na to, by jeździć rowerem znacznie efektywniej i z większą prędkością!

najwazniejsze-zawody-kolarstwa-gorskiego-w-polsce-2017

Najważniejsze zawody kolarstwa górskiego w Polsce 2017

Kolarstwo górskie zyskuje coraz większą popularność. Daje duże możliwości rozwoju fizycznego, stąd aktualnie jest wyjątkowo dużo imprez sportowych i zawodów dla kolarzy górskich. Oto kalendarz najważniejszych zawodów MTB w naszym kraju.

jak-bezpiecznie-jezdzic-rowerem-w-grupie

Jak bezpiecznie jeździć rowerem w grupie?

czy-codzienne-jezdzenie-na-rowerze-jest-zdrowe

Czy codzienne jeżdżenie na rowerze jest zdrowe?

jak-dobrac-odpowiednie-cisnienie-powietrza-w-oponie-do-typu-roweru

Jak dobrać odpowiednie ciśnienie powietrza w oponie do typu roweru

kolarstwo-2017-kalendarz-zawodow

Kolarstwo 2017 – kalendarz zawodów

charakterystyka-stref-treningowych

Charakterystyka stref treningowych

jaki-rower-wybrac-gravel-vs-fitness

Jaki rower wybrać – gravel vs fitness

co-warto-wiedziec-o-treningu-kolarskim

Co warto wiedzieć o treningu kolarskim

jak-szybciej-jezdzic-na-rowerze

Jak szybciej jeździć na rowerze?

najwazniejsze-zawody-kolarstwa-gorskiego-w-polsce-2017

Najważniejsze zawody kolarstwa górskiego w Polsce 2017