Intensywność treningu

Podczas treningów dobrze jest się zmęczyć. Sprawdź, jak dobrać intensywność ćwiczeń, by przyniosły one jak najlepsze rezultaty.
Trening na początku
Rozpoczynając ćwiczenia stawiamy przed sobą jeden cel – byle się nie zmęczyć. Z tego powodu tak chętnie wykonujemy powolne, lecz długotrwałe marsze, spokojnie pedałujemy na rowerze bądź ćwiczymy na orbitrekach. Czy w takim wypadku możemy się spodziewać efektów? Niekoniecznie.
Musimy zapamiętać podstawową rzecz – jeżeli będziemy wykonywać ćwiczenia z niską intensywnością, a tym samym nie doprowadzimy naszego organizmu do zmęczenia, nasz trening (nawet ten długotrwały) nie przyniesie oczekiwanych efektów. Tutaj czas pracy schodzi na dalszy plan, liczy się intensywność!
Tłuszcz to paliwo dla organizmu
Pewnie, niejedno z Was się w tym momencie zastanawia, jak to możliwe, że długotrwały trening może nie przynieść zamierzonych efektów. Przedstawmy sprawę inaczej. Wyobraźcie sobie, że tłuszcz w naszym ciele to paliwo. Gdy samochód jedzie z większą prędkością, następuje większe zużycie benzyny. To oznacza, że im bardziej wymagający wykonamy trening, bym spalanie tłuszczu w organizmie będzie większe. W przypadku, gdy w naszym samochodzie postawimy na wolną i ekonomiczną jazdę (powolne marsze, brak intensywnych ćwiczeń), zużycie paliwa będzie zdecydowanie mniejsze.
Badania nad intensywnością treningu
W Szkole Medycyny Uniwersytetu w Pittsburgh'u (USA) przebadano wpływ krótkich i długich sesji treningowych na organizm kobiet cierpiących na otyłość. Grupę docelową podzielono na dwie podgrupy po 28 przedstawicielek. W tym czasie oba zespoły trenowały 5 razy tygodniowo, przy czym pierwsza grupa postawiła na trening 20 – 40 minutowy, zaś druga realizowała trening podzielony na kilka 10 – minutowych sesji. Zgodnie z założeniem, dla kobiet z obydwóch grup przygotowano identyczną dietę 1200 – 1500 kcal. Po 20 tygodniach badania okazało się, że panie wykonujące krótkie sesje treningowe straciły więcej tłuszczu od kobiet, którym przydzielono pojedynczą sesję ćwiczeń. To doprowadziło do wniosku, że redukcji tłuszczu sprzyjają krótkie, lecz intensywne aktywności.
Jak to możliwe?
Za intensywnością treningu przemawia fizjologia. Wzrost obciążenia, a tym samym tętna oraz pułapu tlenowego sprawia, że organizm produkuje więcej kwasu mlekowego. Im więcej substancji zostanie uruchomionych, tym organizm wyrzuca więcej hormonu wzrostu, testosteronu, adrenaliny, glukagonu, a przy tym zmniejsza ilość insuliny. To wszystko powoduje szybsze spalenie tłuszczu. Jeżeli nadal nie jesteście przekonani, spróbujcie treningów interwałowych bądź modnego w ostatnim czasie crossfit. Wysoka intensywność i niebywała skuteczność to droga do poprawy wydolności organizmu i redukcji tkanki tłuszczowej.
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!