Ile zajmuje nauczenie się podstaw crossfitu?

O popularności treningu crossfit nie trzeba chyba nikogo zapewniać. Jak wyglądają początki z tym sportem? Ile czasu potrzeba, by nauczyć się podstaw crossfitu?
Crossfit – technika podstawą całego treningu
Trening crossfit opiera się na trzech głównych założeniach. Pierwszym z nich jest prawidłowa mechanika ruchów. Pod tym pojęciem kryje się wydajne, bezpieczne i efektywne wykonywanie ruchów oraz działanie na przedmioty używane podczas treningu. Kolejną zasadą jest bycie konsekwentnym. Odnosi się ona zarówno do standardów technicznych, jak i regularności treningów. Ostatnim z założeń jest zachowywanie odpowiedniej intensywności. Ustala się ją indywidualnie dla każdego trenującego.
U podstaw wszystkich tych zasad leży technika. Dzięki dokładnie i poprawnie wykonywanym ruchom zwiększa się bezpieczeństwo trenującego oraz spada ryzyko kontuzji. Technika jest także kluczem do osiągnięcia lepszych wyników sportowych w treningu crossfit. Dzięki prawidłowym ruchom wykształca się umiejętność podnoszenia większych ciężarów bądź wykonywania większej liczby powtórzeń w krótszym czasie. Tak podnosi się moc ćwiczącego podczas treningu crossfit. Podniesienie mocy pozwala także na podniesienie intensywności treningu.
Początek crossfitu z elementami crossfitu
Osoby zainteresowane treningiem crossfit muszą zdawać sobie sprawę z tego, że taka forma aktywności może być wyjątkowo kontuzyjna i obciążająca dla organizmu. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które nie wykonywały nigdy ćwiczeń dynamicznych (typowych dla crossfitu). Przygotowanie do ćwiczeń, takich jak rwanie, podrzuty czy thrusters powinno trwać około 3-4 tygodnie. Najlepiej jeśli będzie składało się z ćwiczeń siłowych, uzupełnionych właśnie ćwiczeniami dynamicznymi. Warto wprowadzić je na początku treningu, zaraz po rozgrzewce. Takie wprowadzenie pozwala na wykonanie treningu obwodowego.
Podstawowe zasady treningu crossfit

1. Stawiaj na rozwój całego ciała. Tylko w taki sposób jest możliwe osiągnięcie symetrii mięśni oraz maksymalnych efektów podczas treningu. Należy pamiętać także o pracowaniu nad siłą ekspozywną, koncentryczną (skurcze włókien) i ekscentryczną (rozciąganie włókien). Liczą się również możliwości statyczne oraz stabilizacyjne.
2. Maksymalne efekty – minimalny wysiłek. Tu główną rolę odgrywa motywacja. Taki sposób treningu pozostawia swoje ślady w bolących mięśniach. Daje także możliwość wzmocnienia układu nerwowego oraz zwiększenia wydolności organizmu.
3. Daj z siebie wszystko. Prawidłowe nastawienie psychiczne do treningu crossfit jest kluczem do osiągnięcia zamierzonych wyników. W ten sposób poprawia się samopoczucie ćwiczącego. Wzrastają także możliwości regeneracyjne organizmu.
4. Buduj mocną psychikę. Dzięki wykształceniu odporności na duże obciążenia oraz intensywność treningu, z każdą sesją ćwiczący może więcej osiągnąć. Crossfit polega na przełamywaniu barier własnego ciała. Może to być tylko możliwe u ludzi z mocną psychiką.
5. Prawidłowa technika. O roli techniki pisaliśmy wyżej. Prawidłowe wykonywanie ćwiczeń przede wszystkim zwiększa bezpieczeństwo podczas treningu.
6. Trenuj w grupie. Trenowanie w towarzystwie i pod okiem instruktora daje większą motywację oraz wykształca prawidłową technikę ćwiczeń.
7. Wzmocnij układ nerwowy. Praca układu mięśniowego współgra z pracą układu nerwowego w treningu crossfit. Postępy można osiągnąć jedynie poprzez pracę nad oboma układami.
Ile czasu potrzeba, by opanować podstawy crossfitu?
Trening crossfit wpływa na rozwój dziesięciu podstawowych cech motorycznych m.in. wydolności, wytrzymałości, elastyczności czy siły. Charakteryzuje się więc dużą liczbą ćwiczeń, które rozwijają te cechy w jednym czasie. Wysoka intensywność sesji treningowych pozwala na przyspieszenie zamierzonych efektów. Treningi crrossfit powinny odbywać się 2-3 razy w tygodniu (początkujący), 3-4 razy w tygodniu (średniozaawansowani) i 5-6 razy w tygodniu (zaawansowani). Zdarza się, że osoby trenujące od roku powtórzyły dany WOD tylko raz. Duża różnorodność sprawia, że takie treningi się nie nudzą.
Boxy oferują zajęcia przygotowujące do treningów crossfit. Zwykle trwają one około cztery tygodnie (12 treningów). Podczas takich zajęć można poznać m.in. historię tego typu treningu, technikę najważniejszych ćwiczeń czy sposoby na wykonanie prawidłowej rozgrzewki. Taki czas spędzony w boxie pozwala więc na opanowanie niezbędnych podstaw crossfitu. Miesiąc ćwiczeń nie sprawi jednak, że ćwiczący stanie się crossfiterem. Jest to jednak doskonałe wprowadzenie do tego typu treningu.
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!