>

Ile czasu trening po posiłku?

Ile czasu trening po posiłku?

Właśnie, kiedy trening po posiłku? Pora spożywania posiłków jest nieodłącznym elementem dobrze ułożonego planu treningowego. Czas odstępu przed treningiem różni się jednak w zależności od rodzaju posiłku. Ile trzeba czekać z treningiem po pierwszym posiłku, obiedzie, przekąsce czy wypiciu shake’a? Zobacz, czym grozi zbyt szybkie lub zbyt późne zjedzenie posiłku w stosunku do sesji treningowej.

Trening po posiłku | Dlaczego ten odstęp ma znaczenie?

Podczas ćwiczeń fizycznych ważne jest zapewnienie sobie komfortowych warunków. Trudno jednak o nich mówić, gdy zbyt późno zjemy posiłek. Podobna sytuacja ma miejsce również, gdy przesadzimy z ilością jedzenia. Nieważne czy wybieramy się na trening siłowy czy wytrzymałościowy – nieumiejętne rozplanowanie posiłków wywoła u nas uczucie zmęczenia i ciężkości. Niestrawione jedzenie może wywołać również uczucie przelewania się. Tym samym, nasz trening stanie się wyjątkowo nieprzyjemny i nieefektywny.

Jedzenie wywołuje produkcję serotoniny. Ta zaś odpowiada za odczuwanie zrelaksowania. Jednocześnie motywacja treningowa znacznie spada. Podczas sesji treningowej nie dajemy więc z siebie wszystkiego, a co za tym idzie – osiągamy słabsze wyniki.

Trening po jakim czasie od posiłku? Umiejętne planowanie posiłków w stosunku do ćwiczeń fizycznych ma wpływ na pracę układu trawiennego. W trakcie treningu bowiem procesy trawienne zwalniają. Krew, kt&oacut

e;ra w czasie spoczynku gromadzi się w centralnej części organizmu, podczas ćwiczeń odpływa do mięśni. Tym samym zmniejsza się wydajność funkcjonowania układu pokarmowego.

A więc ile czasu trening po posiłku? Posiłek zjedzony zbyt szybko przed treningiem może również prowadzić do prozaicznych problemów żołądkowych. Mogą więc pojawić się na przykład wymioty, refluks czy zgaga.

Kiedy trening po posiłku?
kiedy trening po posiłku

Czas potrzebny na strawienie posiłku przed treningiem jest uzależniony od wielu czynników. Duże znaczenie ma między innymi rodzaj posiłku przedtreningowego i potreningowego, charakter i intensywność treningutempo metabolizmu czy nawet cel treningowy. Nie więc uniwersalnej pory na trening po posiłku. Wiadome jest jednak, że posiłki składające się z tłuszczów, błonnika i białka są trawione w wolniejszym tempie. Przed treningiem poleca się więc spożywanie posiłków bogatych w węglowodany (zwłaszcza złożone) z małą ilością tłuszczów, błonnika i białka. Dzięki węglowodanom bowiem możliwe jest stopniowe uwalnianie energii w trakcie ćwiczeń fizycznych.

Trudno określić uniwersalną normę odnośnie czasu spożywania posiłków przed treningiem. Zwykle jednak przyjmuje się, że od zjedzenia dużego posiłku powinno minąć około 3 godziny do rozpoczęcia ćwiczeń. W przypadku mniejszych posiłków można ten czas skrócić do 2 godzin. Taki odstęp powinien wystarczyć na strawienie i przyswojenie posiłku, a co za tym idzie – efektywne wykorzystanie energii w trakcie ćwiczeń. Jeśli chodzi o przekąski – czas potrzebny na ich strawienie wynosi zwykle godzinę. Po tym czasie można rozpocząć trening po posiłku.

Warto również wspomnieć, że posiłek potreningowy powinien zostać spożyty maksymalnie do godziny od zakończenia sesji treningowej. Jego zadaniem jest bowiem uzupełnienie glikogenu oraz odbudowanie uszkodzonych włókien mięśniowych.

Oby nie było za późno – trening po pierwszym posiłku
trening po posiłku

W przypadku treningów po pierwszym posiłku trudno o trzygodzinny odstęp od posiłku do ćwiczeń. Zwykle więc zaleca się sportowcom zjedzenie lekkiego śniadania. Powinno być złożone z węglowodanów złożonych i prostych. Są one wysokoenergetyczne, a tym samym zapewniają siłę do ćwiczeń. Warto włączyć do pierwszego posiłku również niewielkie ilości cukrów prostych. Dzięki nim mózg obudzi się do pracy. Po lekkim śniadaniu, na przykład w postaci jogurtu z dodatkiem orzechów, można rozpocząć trening po około godzinie. Jeśli w trakcie treningu mamy zamiar pić napoje węglowodanowe – powinniśmy ograniczyć ilość węglowodanów w porannym posiłku.

Oby nie było za późno – trening po pełnym obiedzie

W przypadku normalnej wielkości obiadu czas potrzebny na jego strawienie zwykle obejmuje dwie godziny. W dużej mierze jest to jednak kwestia indywidualna. Każdy ćwiczący ma bowiem inne zapotrzebowanie energetyczne. Tym samym spożywa posiłek o innym składzie jakościowym. Odstęp między pełnym obiadem a treningiem wydłuży się, jeśli zjemy większą porcję. Minimalnie powinno to być jednak dwie godziny.

Oby nie było za późno – trening po przekąsce/shake’u

Zjedzenie banana przed treningiem również wymaga od nas odczekania określonego czasu. W tym przypadku jednak wystarczy około 45 minut do godziny. Podobnie rzecz ma się z wypiciem shake’a. Najważniejsze jest obserwowanie własnego organizmu. Jeśli czujemy się dobrze po określonym czasie od zjedzenia posiłku czy przekąski – możemy rozpoczynać ćwiczenia. Warto także trzymać się ustalonego przez dietetyka planu żywieniowego. Jedynie zachowanie zaleceń specjalisty, w tym także określonych pór jedzenia może dać nam najlepsze efekty ćwiczeń.

Chcesz przeczytać cały artykuł?

admin 2 27 listopada 2018  < 1000

Dodaj komentarz

  • Jola
    29 listopada 2018
    A jak ja trenuję tak odchudzająco, więc głownie cardio, ale też siłowe (lekkie), to kiedy powinnam jeść?
  • Anka
    27 listopada 2018
    Jaki fajny materiał!

Artykuły z kategorii: Zdrowie i odżywianie

naturalna-energia-guarana-przed-treningiem

Naturalna energia – guarana przed treningiem?

Przedtreningówki energetyczne nie są obce nawet początkującym bywalcom siłowni. W końcu każdy chce jak najszybciej osiągnąć zamierzony cel treningowy. Liczy się to, by na treningu mieć jak najwięcej energii i wykonać plan jak najlepiej. Znamy więc kofeinę, taurynę, yerba mate… A jak sprawa ma się z guaraną? Oto kompendium wiedzy o guaranie w kontekście treningów!

zdrowie-czy-kwasek-cytrynowy-jest-szkodliwy

Zdrowie: Czy kwasek cytrynowy jest szkodliwy?

Oznaczenie E330, które posiada kwasek cytrynowy nikogo nie zachęca. Ciągle powielane są opinie o tym, że wszystko co na „E” jest niezdrowe. Ale czy tak jest w istocie? Czy kwasek cytrynowy jest zdrowy? Postanowiliśmy sprawdzić, jaki jest skład kwasku cytrynowego oraz jego wpływ na zdrowie.

dobry-dietetyk-lublin-jak-go-wybrac-skuteczne-odchudzanie-w-lublinie

Dobry dietetyk Lublin – jak go wybrać? Skuteczne odchudzanie w Lublinie!

Jak wybrać dietetyka? Szczególnie w tak dużym mieście, jak Lublin? Czy jest sposób na skuteczne odchudzanie z dietetykiem? Oczywiście, że tak! Zobaczcie co powinien mieć dobry dietetyk Lublin!

jakie-owoce-jesc-zima

Jakie owoce jeść zimą?

Dostarczanie do organizmu warzyw i owoców powinno stanowić podstawę każdej diety. W okresie zimowym natomiast warto skupić się na jedzeniu owoców sezonowych. Dzięki nim można uzupełnić dietę w witaminy i zachować zdrowie. Jakie owoce jeść zimą? Oto owoce, które warto jeść w sezonie zimowym.

naturalna-energia-sproszkowany-korzen-maca

Naturalna energia – sproszkowany korzeń maca

Korzeń maca. W medycynie ludowej traktowany jako afrodyzjak. Obecnie – roślina, na bazie której powstają wszechstronne suplementy diety. Sproszkowany korzeń maca poleca się m.in. zabieganym, zapracowanym i zestresowanym osobom. Maca suplement diety może bowiem w naturalny sposób przywrócić witalność i dodać energii. Jak wykorzystać sproszkowany korzeń maca w swojej rutynie treningowej?

jedzenie-spowalniajace-metabolizm-czego-unikac

Jedzenie spowalniające metabolizm – czego unikać?

Metabolizm odpowiada za zapotrzebowanie organizmu na kalorie. W dużej mierze to od tempa metabolizmu zależy charakter treningu czy komponowanie diety. Ważne jest więc, by dostosowywać posiłki do wymagań metabolizmu. Jakie artykuły spożywcze mają jednak negatywny wpływ na jego działanie? Jak spowolnić metabolizm? A co pobudza metabolizm?

naturalne-odchudzanie-zielony-mlody-jeczmien-zalety

Naturalne odchudzanie – Zielony młody jęczmień zalety!

Młody jęczmień tabletki, młody jęczmień proszek, młody jęczmień rozdrobniony… W sklepach ze zdrową żywnością aż huczy od zalet młodego jęczmienia i jego rodzajów. Czym tak właściwie jest ta roślina? Jaki jest jej wpływ na organizm, a dokładniej – jak pomaga w odchudzaniu? Poznajcie zielony młody jęczmień!

orzechy-makadamia-na-cukrzyce-i-odchudzanie

Orzechy makadamia na cukrzycę i odchudzanie?

Maślane i lekko słodkawe orzechy macadamia bez wątpienia stanowią ważny składnik w cukiernictwie. Okazuje się jednak, że cenny jest nie tylko smak orzechów macadamia. Mają one wiele wartościowych składników odżywczych. Tym samym, orzechy macadamia mogą pomoc w zwalczaniu chorób cywilizacyjnych, a nawet przyspieszyć odchudzanie!

10-rosyjskich-posilkow-jako-uzupelnienie-twojej-diety-low-carb

10 rosyjskich posiłków jako uzupełnienie Twojej diety low-carb

Węglowodany i cukier już dawno opuściły Twój jadłospis? W obrębie jednej kuchni można odczuć monotonię… Mamy dla Was pomysły na posiłki tłuszczowo-błonnikowe wprost z Rosji! Oto 10 rosyjskich dań idealnych dla diety low-carb.

naturalna-energia-guarana-przed-treningiem

Naturalna energia – guarana przed treningiem?

zdrowie-czy-kwasek-cytrynowy-jest-szkodliwy

Zdrowie: Czy kwasek cytrynowy jest szkodliwy?

dobry-dietetyk-lublin-jak-go-wybrac-skuteczne-odchudzanie-w-lublinie

Dobry dietetyk Lublin – jak go wybrać? Skuteczne odchudzanie w Lublinie!

jakie-owoce-jesc-zima

Jakie owoce jeść zimą?

naturalna-energia-sproszkowany-korzen-maca

Naturalna energia – sproszkowany korzeń maca

jedzenie-spowalniajace-metabolizm-czego-unikac

Jedzenie spowalniające metabolizm – czego unikać?

naturalne-odchudzanie-zielony-mlody-jeczmien-zalety

Naturalne odchudzanie – Zielony młody jęczmień zalety!

orzechy-makadamia-na-cukrzyce-i-odchudzanie

Orzechy makadamia na cukrzycę i odchudzanie?

10-rosyjskich-posilkow-jako-uzupelnienie-twojej-diety-low-carb

10 rosyjskich posiłków jako uzupełnienie Twojej diety low-carb

{