Ile czasu potrzeba aby nauczyć się pływać?

Ile czasu potrzeba aby nauczyć się pływać?

Chcesz nauczyć się pływać, ale zastanawiasz się ile czasu potrzeba, aby opanować podstawy? Oto kilka porad na to jak nauczyć się pływać kraulem czy żabką.

Jak nauczyć się pływać? Szybka nauka pływania

Efektywność nauki pływania zależy od wielu czynników. Przede wszystkim są to indywidualne predyspozycje pływackie oraz psychika. Jedni czują się jak ryba w wodzie, a inni mają obawy przed wejściem do basenu po pas. To co również ma duże znaczenie podczas nauki pływania to osoba, z którą trenujemy. Postaw na zajęcia z wykwalifikowanym trenerem, ponieważ samodzielna nauka pływania jest niemal niemożliwa. Aby szybko nauczyć się pływać, ćwicz systematycznie i nie omijaj zajęć.

Nauka pływania z trenerem

nauka pływania na basenie z trenerem

Na to jak szybko nauczymy się pływać w dużym stopniu ma wpływ osoba, która uczy nas poruszania się w wodzie. Może to być ktoś z rodziny lub znajomy, jednak najszybsze efekty osiągniemy zapisując się na lekcje pływania z instruktorem. Wykwalifikowany trener jest w stanie zauważyć Twoje błędy i zrozumiale wytłumaczyć jak ich unikać. To co najważniejsze, lekcje pływania z trenerem uchronią Cię przed wyrobieniem niewłaściwych nawyków, których bardzo trudno jest się oduczyć. Nauka pływania z trenerem to skuteczna i szybka nauka technik oddychania oraz koordynacji ruchów w wodzie.

Samodzielna nauka pływania jest dużo trudniejsza. Jeśli nie wiesz, jak nauczyć się pływać - szukaj trenera pływania!

Pomoc w nauce pływania

nauka pływania dla dzieci lekcje

Aby przyspieszyć czas nauki pływania warto skorzystać z pomocnych narzędzi, które znajdziemy na każdym basenie. Należą do nich deski pływackie, makarony, płetwy i wiele innych. Narzędzia te pomagają utrzymać się z głową nad wodą w pozycji horyzontalnej. Jest to dobre rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które mają lęk przed zanurzaniem głowy i wstrzymywaniem oddechu. Osobom bardziej zaawansowanych polecane jest pływanie z deską, dzięki której możliwe jest doskonalenie pracy nóg i rąk w wodzie. UWAGA! Pływanie w dmuchanych rękawkach jest niewskazane, ponieważ wymusza niewłaściwą pozycję ciała.

Problem z zanurzaniem głowy podczas pływania

Wiele osób na początku boi się zanurzyć głowę w wodzie. Jest to odruch naturalny, którego nie należy się wstydzić. Na szczęście do nurkowania można się przyzwyczaić i już po kilku treningach zanurzać głowę w wodzie na kilka sekund. Ćwiczenia polegające na zanurzaniu głowy wykonuj przy krawędzi basenu do momentu, w którym poczujesz się pewnie. Wówczas przejdź do ćwiczeń polegających na zanurzaniu głowy podczas pływania.

Jak nauczyć się pływać żabką?

Kiedy nauczysz się utrzymywać na powierzchni wody, a zanurzanie nie będzie już sprawiało Ci problemu, zacznij pływanie stylem klasycznym, czyli tzw. żabką. Jak nauczyć się pływać żabką? Styl klasyczny jest najodpowiedniejszym stylem pływackim dla osób początkujących, ponieważ na podstawowym poziomie nie jest zbyt intensywny.

Czytaj: Zestawienie stylów pływackich

Nauka pływania – wybierz się nad morze!

Chyba każdy wie, że człowiek posiada naturalną umiejętność do utrzymywania się na powierzchni wody. Cała tajemnica polega na tym, by spokojnie i regularnie oddychać. Dzięki prawidłowemu oddychaniu można utrzymywać się na powierzchni prawie że w bezruchu. Lepiej jednak uczyć się pływać w słonej wodzie. Obecność soli sprawia, że woda ma lepszą pływalność. Tym samym, jeśli chcesz się nauczyć pływać – wybierz się nad morze bądź nad ocean. Pamiętaj jednak o zachowaniu wszystkich zasad bezpieczeństwa na otwartych wodach!

Nauka pływania krok po kroku

- Najpierw spróbuj sam. Zadbaj jednak o odpowiednią asekurację. Jeśli boisz się samodzielnych treningów lub nie wiesz jak je przeprowadzić – zgłoś się do trenera pływania.

- Zadbaj o potrzebny sprzęt do ćwiczeń. Mogą to być płetwy, makarony, deski… Większość z nich jest dostępna na pływalni.

- Naucz się prawidłowego sposobu oddychania.

- Wykorzystaj umiejętność prawidłowego oddychania do utrzymania się na powierzchni wody. Następnie wprowadź ruch rąk i nóg.

- Nie bój się zanurzyć głowy pod wodę! Możesz nosić okulary pływackie.

- Pamiętaj o podstawach teoretycznych. Możesz je przyswoić na własną rękę bądź z pomocą trenera pływania.

Zalety treningu pływackiego

Jeśli wciąż wahasz się czy nauka pływania jest dla Ciebie, oto lista zbawiennych korzyści treningu pływackiego na Twoje ciało. Pływanie poprawia pracę serca i płuc, przez co poprawiamy krążenie w organizmie. Regularne treningi znacznie zwiększają kondycję ruchową oraz wytrzymałość pływaka. W wodzie aktywizują się mięśnie, nad którymi nie jesteśmy w stanie pracować „na lądzie”. Ponadto pływanie to sport dla każdego. Pływać mogą niemowlaki, osoby starsze oraz niepełnosprawne.

Pływanie na odchudzanie?

Trening na basenie jest doskonałym sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów. Co więcej, pływanie wpływa też na rzeźbienie smukłej sylwetki. Z tego powodu też wiele osób decyduje się na naukę pływania w dorosłym wieku. A jest po co! Godzinna sesja na basenie spala 400-1000 kcal. Jeśli nie przepadasz za zwykłym pływaniem – możesz też wybrać zajęcia w wodzie takie jak m.in. aqua aerobik.

Warto podjąć się nauki pływania. To także lekcja determinacji, wytrzymałości czy pomysł na wyzbycie się codziennego stresu. Nie bój się - już wiesz, jak nauczyć się pływać!

Karolina Szweda 2 20 marca 2017  2595

Dodaj komentarz

  • Edek
    24 marca 2017
    Nauka pływania jest jak nauka chodzenia. Tak naprawdę ciało samo przyzwyczaja się do nowych ruchów. Najważniejsze jest przezwyciężenie strachu no i trenowanie!!!
  • Amelia
    21 marca 2017
    Uwielbiam pływać, a pamiętam jak ciężko mi się było przełamać, żeby zanurzyć całą twarz w wodzie. No ale tak naprawdę to nic strasznego!

Artykuły z kategorii: Pływanie i triathlon

jak-nauczyc-sie-plywac-kraulem-metoda-total-immersion

Jak nauczyć się pływać kraulem? Metoda Total Immersion

Nowe wydanie książki Terry’ego Laughlina „Kraul metodą Total Immersion” już w sprzedaży! Autor odkrywa sposób na to, jak pływać kraulem lepiej – wkładając w to dużo mniej wysiłku. W naszej redakcji zagościł egzemplarz tej pozycji dzięki uprzejmości wydawnictwa Bukrower. A oto nasze wnioski po lekturze tej książki!

trening-na-papierze-podrecznik-dla-triathlonisty

Trening na papierze – podręcznik dla triathlonisty

Dzięki uprzejmości wydawnictwa Buk Rower w nasze redakcyjne ręce wpadła nowa pozycja uwielbiana przez miłośników triathlonu. „Trening siłowy do triathlonu” Patricka Hagermana znika z półek szybciej niż byśmy przypuszczali. Co znajduje się w książce i czy warto po nią sięgnąć?

kalendarz-triathlonowy-2018-najpopularniejsze-zawody

Kalendarz triathlonowy 2018 – najpopularniejsze zawody

Przygotowania do startu w przyszłorocznych zawodach triathlonowych już niemal w toku. Co nas czeka jeśli chodzi o tę dyscyplinę sportową? Oto kalendarz wydarzeń triathlonowych w Polsce i na świecie na rok 2018. Zobacz, które zawody cieszą się największą popularnością!

plywanie-cwiczenia-na-czucie-wody

Pływanie – ćwiczenia na „czucie wody”

Czuciem wody określa się zdolność do zmaksymalizowania wytwarzanego napędu w wodzie. Składa się na nie m.in. odpowiednie ułożenie ciała w wodzie, właściwe chwyty czy pracy poszczególnych mięśni. Czym w praktyce jest jednak czucie wody? Oto ćwiczenia na zwiększenie wydajności pływaka!

triathlon-2017-kalendarz-zawodow

Triathlon 2017 – kalendarz zawodów

Sezon w pełni, a więc przed nami wiele ważnych i wymagających zawodów triathlonowych. Zobacz, gdzie możesz sprawdzić swoje siły. Oto kalendarz nadchodzących zmagań triathlonowych w Polsce!

poczatkujacy-triathlonista-ile-trwaja-przygotowania-do-zawodow

Początkujący triathlonista – ile trwają przygotowania do zawodów?

Wiele osób zastanawia się nad startem w triathlonie. Opanowanie trzech dyscyplin sportowych może wydawać się czasochłonne. Oto kompletny poradnik odnośnie przygotowań do startu w zawodach dla osób początkujących w tym sporcie. Ile czasu potrzeba na przygotowanie się do triathlonu?

basen-triathlon-nurkowanie-rodzaje-pletw-plywackich

Basen, triathlon, nurkowanie – rodzaje płetw pływackich

Płetwy pływackie dzieli się pod względem ich zastosowania. Przydają się zatem do treningów pływackich na basenie, treningów triathlonowych, pływania rekreacyjnego czy nurkowania. Czym charakteryzują się poszczególne typy płetw? Czy różnią się one między sobą?

jak-korzystac-z-basenu-zima

Jak korzystać z basenu zimą?

Zima nie jest czasem na próżnowanie. Triathloniści i pływacy ostro pracują, by podtrzymać formę do kolejnego sezonu. Mimo, że w zawodach przerw nie ma – zimą warto skupić się na odpoczynku. Zobacz, jak ułożyć zimowy plan treningowy na pływalni!

plywanie-z-pletwami-czy-warto-to-robic

Pływanie z płetwami – czy warto to robić?

Płetwy są jednym z niezbędnych sprzętów pływackich np. w triathlonie. Dlaczego warto trenować pływanie z użyciem tych akcesoriów? Co może być powodem do zrezygnowania z używania płetw?

jak-nauczyc-sie-plywac-kraulem-metoda-total-immersion

Jak nauczyć się pływać kraulem? Metoda Total Immersion

Nowe wydanie książki Terry’ego Laughlina „Kraul metodą Total Immersion” już w sprzedaży! Autor odkrywa sposób na to, jak pływać kraulem lepiej – wkładając w to dużo mniej wysiłku. W naszej redakcji zagościł egzemplarz tej pozycji dzięki uprzejmości wydawnictwa Bukrower. A oto nasze wnioski po lekturze tej książki!

trening-na-papierze-podrecznik-dla-triathlonisty

Trening na papierze – podręcznik dla triathlonisty

Dzięki uprzejmości wydawnictwa Buk Rower w nasze redakcyjne ręce wpadła nowa pozycja uwielbiana przez miłośników triathlonu. „Trening siłowy do triathlonu” Patricka Hagermana znika z półek szybciej niż byśmy przypuszczali. Co znajduje się w książce i czy warto po nią sięgnąć?

kalendarz-triathlonowy-2018-najpopularniejsze-zawody

Kalendarz triathlonowy 2018 – najpopularniejsze zawody

Przygotowania do startu w przyszłorocznych zawodach triathlonowych już niemal w toku. Co nas czeka jeśli chodzi o tę dyscyplinę sportową? Oto kalendarz wydarzeń triathlonowych w Polsce i na świecie na rok 2018. Zobacz, które zawody cieszą się największą popularnością!

plywanie-cwiczenia-na-czucie-wody

Pływanie – ćwiczenia na „czucie wody”

Czuciem wody określa się zdolność do zmaksymalizowania wytwarzanego napędu w wodzie. Składa się na nie m.in. odpowiednie ułożenie ciała w wodzie, właściwe chwyty czy pracy poszczególnych mięśni. Czym w praktyce jest jednak czucie wody? Oto ćwiczenia na zwiększenie wydajności pływaka!

triathlon-2017-kalendarz-zawodow

Triathlon 2017 – kalendarz zawodów

Sezon w pełni, a więc przed nami wiele ważnych i wymagających zawodów triathlonowych. Zobacz, gdzie możesz sprawdzić swoje siły. Oto kalendarz nadchodzących zmagań triathlonowych w Polsce!

poczatkujacy-triathlonista-ile-trwaja-przygotowania-do-zawodow

Początkujący triathlonista – ile trwają przygotowania do zawodów?

Wiele osób zastanawia się nad startem w triathlonie. Opanowanie trzech dyscyplin sportowych może wydawać się czasochłonne. Oto kompletny poradnik odnośnie przygotowań do startu w zawodach dla osób początkujących w tym sporcie. Ile czasu potrzeba na przygotowanie się do triathlonu?

basen-triathlon-nurkowanie-rodzaje-pletw-plywackich

Basen, triathlon, nurkowanie – rodzaje płetw pływackich

Płetwy pływackie dzieli się pod względem ich zastosowania. Przydają się zatem do treningów pływackich na basenie, treningów triathlonowych, pływania rekreacyjnego czy nurkowania. Czym charakteryzują się poszczególne typy płetw? Czy różnią się one między sobą?

jak-korzystac-z-basenu-zima

Jak korzystać z basenu zimą?

Zima nie jest czasem na próżnowanie. Triathloniści i pływacy ostro pracują, by podtrzymać formę do kolejnego sezonu. Mimo, że w zawodach przerw nie ma – zimą warto skupić się na odpoczynku. Zobacz, jak ułożyć zimowy plan treningowy na pływalni!

plywanie-z-pletwami-czy-warto-to-robic

Pływanie z płetwami – czy warto to robić?

Płetwy są jednym z niezbędnych sprzętów pływackich np. w triathlonie. Dlaczego warto trenować pływanie z użyciem tych akcesoriów? Co może być powodem do zrezygnowania z używania płetw?