Idealna rakieta tenisowa: poznaj tajniki sprzętu do gry w tenis ziemny

Dla jednych tylko rakieta tenisowa, dla innych - profesjonalny sprzęt sportowy. I nie chodzi wyłącznie o zawodowych graczy. Z czego się składa rakieta tenisowa, jak jest wykonana, na co zwrócić uwagę, gdy decydujemy się na zakup i wreszcie jaki rodzaj wybrać? Uchylamy rąbka tajemnicy rakiety tenisowej!
Jak jest zbudowana rakieta tenisowa?
Niezależnie od tego, kto będzie jej używał i jaki jest zasadniczy cel jej przeznaczenia, każda rakieta tenisowa składa się z podstawowych elementów. To rączka, trzonek z gardłem nazywany również sercem rakiety, a także rama i główka rakiety z tzw. naciągiem. Na ten ostatni składają się poziome i pionowe struny. Poszczególne elementy rakiety tenisowej mają decydujący wpływ na to, w jaki sposób będziemy uderzać piłkę i jaki efekt osiągniemy podczas gry. Decyzja dotycząca zakupu rakiety do tenisa powinna być poparta wieloma dodatkowymi argumentami dot. między innymi naszych priorytetów treningowych, stopnia zaawansowania oraz techniki gry, jaką preferujemy.
Najważniejsze parametry techniczne: rakieta tenisowa w pigułce
To, w jaki sposób zachowuje się rakieta tenisowa na treningu i podczas turnieju, zależy od wielu czynników, określanych jako parametry techniczne. To waga rakiety, jej balans (środek ciężkości), bezwładność z naciągiem i powierzchnia główki oraz długość rakiety, grubość ramy i przeplot strun. Dla osób dorosłych, a więc graczy, którzy ukończyli 16 lat, waga rakiety wynosi 255-270 g dla pań oraz 270-290 g dla panów. W takim podziale występuje także bezwładność z naciągiem: ≤ 305 kg∙cm2 dla pań i ≤ 315 kg∙cm2 dla panów oraz balans: 335-345 mm dla pań i 330-340 dla panów. Rakieta tenisowa charakteryzuje się powierzchnią główki ≥100 cali kwadratowych, długość rakiety wynosi od 27 do 27,25 cali, rama ma grubość większą lub równą 23 mm, a przeplot strun to najczęściej 16x18, 16x19 i 16x20. Pierwsza wartość oznacza liczbę strun pionowych, a druga - odpowiednio poziomych.
Czytaj: Ćwiczenia dla początkujących - tenis
Kwestia priorytetów: rakieta tenisowa od kuchni

Priorytetowe cechy naciągu strun w rakiecie tenisowej decydują o tym, jak duża będzie dynamika odejścia piłki od rakiety, jak duży będzie komfort naciągu (elastyczność strun), wytrzymałość mechaniczna strun oraz łatwość nadawania rotacji. Na poszczególne priorytety bezpośredni wpływ ma przede wszystkim konstrukcja: monofilamentowa dla rotacji i wytrzymałości orz multifilamentowa dla dynamiki i komfortu. Również sam materiał wykonania strun ma kluczowy wpływ na priorytety: struny poliestrowe wpływają na rotację, wykonane z jelita/nylonu/poliamidów - na dynamikę, te z mieszanki jelita, nylonu, poliolefinów i poliuretanu - na komfort, a struny z mieszanki poliestru i kevlaru - na wytrzymałość mechaniczną. Ważna jest także średnica główki: mniejsza będzie wpływać na rotację, dynamikę i elastyczność naciągu, większa zaś - na wytrzymałość. Podobnie jest również w przypadku siły naciągnięcia - lepiej, gdy struny są mniej naciągnięte, wówczas lepsza jest dynamika naciągu, jego elastyczność oraz wytrzymałość mechaniczna.
Pierwsza rakieta tenisowa: jak wybrać, by odnieść sukces?
Odpowiedni dobór rakiety tenisowej to ważna sprawa zarówno dla profesjonalnych graczy, jak i dla osób, które stawiają swoje pierwsze kroki na korcie. Na początek dobra będzie rakieta tenisowa rekreacyjna z krótkim zamachem. Jest lekka (< 270 g) i charakteryzuje się łatwością manewrowania. Tym samym zapewnia lepszą dynamikę uderzenia bez konieczności wkładania dużej siły. Kolejnym rodzajem jest rakieta tenisowa klubowa tzw. uniwersalna ze średnim zamachem. Te rakiety znajdują najwięcej odbiorców - ważą ok. 280-300 g i łączą kontrolę przy jednoczesnym zachowaniu elastyczności naciągu. Nie można zapomnieć o rakietach dla graczy turniejowych z długim zamachem. Te ważą ok. 320 g, charakteryzują się bardzo dużą stabilnością w chwili uderzenia piłki, jednak przeznaczone są wyłącznie dla graczy z bardzo dobrą techniką. Wymagają od zawodnika dużej precyzji i ogromnej koncentracji na grze.
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!