Hokej na lodzie: zasady gry i podstawowe informacje

Hokej na lodzie: zasady gry i podstawowe informacje

Z hokejem na lodzie miał styczność chyba każdy. Czy jednak wiemy dostatecznie dużo na temat tego sportu? Oto podstawowe informacje o hokeju na lodzie. Zobacz jak wyglądają zasady gry w hokeja. Ile trwa mecz hokeja?

Historia hokeja na lodzie | Hokej zasady

Początki hokeja na lodzie nie są wcale takie jasne. Prawdopodobnie powstał on w XV wieku w Anglii lub Francji. Sama nazwa ‘hokej’ powstała dopiero pod koniec XVIII wieku, być może nawiązuje do francuskiego ‘hoquet’, czyli ‘pasterskiego kija’. Hokej, który znamy obecnie wywodzi się z Ameryki Północnej, a dokładniej z Kanady. Na jej pomysł wpadli… znudzeni żołnierze. Przez brak zajęcia podczas długich zim postanowili wymyślić grę zespołową dobrą na tę porę roku. Pod koniec XIX wieku rozegrano pierwszy mecz tego zimowego sportu (drużyny liczyły po dziewięć osób). Dwa lata później z pomocą studentów z Uniwersytetu McGill udało się usystematyzować zasady gry w hokeja na lodzie. Popularność stopniowo rosła, powstawały kolejne instytucje zajmujące się hokejem na lodzie oraz zaczęto organizować coraz większe zawody.

Skąd hokej na lodzie wziął się w Europie?

Pod koniec XIX wieku w Pałacu Buckingham zaprezentowano hokej na lodzie. Pierwsze rozgrywki to jednak początek XX wieku. Pierwszymi krajami europejskimi, w których grano w hokeja na lodzie były Niemcy, Francja, Anglia, Belgia, Szwajcaria i Czechy. Powstała również Międzynarodowa Federacja Hokeja na Lodzie, a po dwóch latach rozegrano pierwsze mistrzostwa Europy. Na zimowych Igrzyskach Olimpijskich hokej na lodzie znalazł się w 1920 roku.

Hokej na lodzie zasady gry

Zasady gry w hokeja są proste. Drużyna składa się z bramkarza, dwóch obrońców oraz trzech napastników (lewoskrzydłowego, środkowego i prawoskrzydłowego). Kadra meczowa natomiast składa się z 22 zawodników. W trakcie meczu może być dokonana zmiana całości drużyny tzw. piątki. Zawodnicy mają w swoim wyposażeniu łyżwy, kij oraz ochraniacze. Zawodnicy mają za zadanie umieścić kauczukowy krążek w bramce przeciwnika. Bramkę liczy się jedynie gdy krążek zostanie umieszczony w bramce za pomocą kija. W trakcie trwania meczu zawodnicy mogą jednak zagrywać krążkiem za pomocą łyżew, rąk itd. Mecz odbywa się na lodowisku, które jest podzielone na trzy części tzw. tercje. Ile trwa mecz hokeja? Czas trwania meczu hokeja wynosi godzinę i również jest podzielony na 3 tercje po 20 minut.

Dodatkowe zasady gry w hokeja na lodzie

Spalony

Spalony jest jedną z zasad gry w hokeja. Występuje w sytuacji, w której zawodnik znajduje się w tercji obronnej przeciwnika przed wbiciem krążka w to miejsce. Po ogłoszeniu spalonego grę wznawia się z tercji środkowej. Istnieje możliwość niezatrzymywania gry podczas spalonego. Zawodnik musi jednak uciec z tercji obronnej przeciwnika do tercji neutralnej i powrócić do tej pierwszej dopiero po wbiciu tam krążka.

Uwolnienie

Ma miejsce wtedy, gdy zawodnik wbije krążek z własnej połowy na połowę przeciwnika tak, że minie linię bramkową, a żaden z zawodników nie będzie miał możliwości przejęcia krążka. Sędzia przerywa grę i wznawia ją z tercji obronnej drużyny, która wybijała krążek. Jeśli chodzi o tę zasadę gry w hokeja - istnieją osobne przepisy dotyczące innych sytuacji, w których uwolnienie może być przywilejem.

Rzut karny

Rzut karny występuje w sytuacji faulu na zawodniku, który ma przed sobą jedynie bramkarza drużyny przeciwnej. Podczas rzutu karnego na lodowisku zostaje bramkarz i sfaulowany zawodnik. Krążek znajduje się na środku tafli, zawodnik może dowolnie nim zagrywać – poza cofaniem się i gubieniem krążka.

Wszędzie grają w hokeja na lodzie

Największą popularność ten sport zimowy zyskał w krajach półkuli północnej ze względu na warunki klimatyczne. W krajach, w których podczas zimy można uprawiać ten sport m.in. Kanadzie, USA, Czechach, Niemczech czy krajach skandynawskich również cieszy się niemałą popularnością. Warunki klimatyczne już nie są ograniczeniem dla rozgrywek hokeja na lodzie – zamknięte lodowiska pozwalają na grę przez cały rok.

W Ameryce Północnej hokej jest jednym z czterech najpopularniejszych sportów. W Kanadzie działa najważniejsza na świecie liga klubowa (NHL), a hokej na lodzie jest oficjalnym zimowym sportem narodowym. Międzynarodowa Federacja Hokeja na Lodzie składa się z 68 państw z całego świata, jednak w tzw. „wielkiej siódemce” zdobywającej znaczną ilość medali są: Czechy, Kanada, Finlandia, Słowacja, Szwecja, Rosja oraz Stany Zjednoczone.

Dominika Górska 1 11 października 2016  1265

Dodaj komentarz

  • tamara
    13 października 2016
    Przeczytałam tekst i obejrzałam mecz hokeja na lodzie. Teraz już wiem o co chodzi :)

Artykuły z kategorii: Sporty Zimowe

lyzwiarstwo-szybkie-na-czym-polega-ten-sport

Łyżwiarstwo szybkie – na czym polega ten sport?

Panczeniści, czyli łyżwiarze szybcy, zadziwiają rozwijanymi prędkościami. Podczas zawodów łyżwiarstwa szybkiego startują w parach i muszą jak najszybciej przejechać określony dystans po lodowym torze. Jakie są zasady w tym sporcie zimowym?

wychlodzenie-i-odmrozenia-hipotermia-co-to-takiego

Wychłodzenie i odmrożenia | Hipotermia co to takiego?

Hipotermia powstaje w wyniku szkodliwego działania zimnego powietrza lub wody na organizm człowieka. W przypadku sportowców aktywnych zimą – ryzyko wychłodzenia organizmu i odmrożeń znacznie się zwiększa. Ciężkie hipotermie mogą nawet doprowadzić do śmierci. Na czym polega hipotermia i czym grozi? Kto szczególnie powinien uważać na niskie temperatury?

czego-mozna-sie-nauczyc-na-kursie-narciarskim

Czego można się nauczyć na kursie narciarskim?

Narciarstwo należy do sportów, których lepiej uczyć się w towarzystwie doświadczonej osoby. Zobacz, jak wygląda nauka jazdy na nartach z instruktorem. Oto, czego możesz się spodziewać podczas każdego kolejnego etapu nauki narciarstwa. Kurs narciarski dla dorosłych i dzieci.

instruktor-narciarstwa-instruktor-snowboardu-praca-kurs-zarobki-cena

Instruktor narciarstwa, instruktor snowboardu | praca, kurs, zarobki, cena

Szukasz pracy jako instruktor narciarstwa bądź instruktor snowboardu? Zastanawiasz się, jakie powinny być Twoje zarobki na tym stanowisku? Zobacz nasze zestawienie najważniejszych informacji o instruktorze narciarstwa i snowboardu. Jaki kurs powinieneś zrobić, żeby zostać dobrym instruktorem narciarstwa/snowboardu?

bardzo-dziwne-i-nietypowe-sporty-zimowe

Bardzo dziwne i nietypowe sporty zimowe

Jako, że zima w pełni – tłumy na stokach i lodowiskach. Miłośnicy sportów zimowych mają w czym przebierać. Narciarstwo, snowboarding, łyżwy… Znajdzie się także coś, dla amatorów nietypowych wrażeń. Zobacz, jakie nietypowe i dziwne sporty można uprawiać w zimie!

odmrozenie-jak-rozpoznac-i-co-zrobic

Odmrożenie - jak rozpoznać i co zrobić

Oto wskazówki jak radzić sobie w przypadku wychłodzenia rąk, stóp czy twarzy. Zobacz, jak zabezpieczyć się przed odmrożeniami w zimie i czerpać pełną radość z treningów! Zobacz stopnie odmrożeń i ich leczenie.

kulig-dawna-tradycja-rozrywka-kazdej-zimy

Kulig – dawna tradycja rozrywką każdej zimy!

Choć obecnie w naszym polskim klimacie zbyt wiele śniegu nie uraczymy – wciąż gdy spadnie biały puch, ruszamy na kuligi. Podstawowym atrybutem każdego miłośnika kuligów są sanki. Słyszy się jednak o wielu formach tej rozrywki. Znajome są kuligi ciągnięte przez samochód czy skutery śnieżne. Tradycyjny jest natomiast kulig konny bądź – w sprzyjających ku temu warunkach – kulig napędzany dzięki psim zaprzęgom czy reniferom. Jak jednak to wszystko wygląda na kartach prawa? Gdzie w Polsce można organizować kuligi? O tym – i wielu innych sprawach – przeczytacie w poniższym artykule!

nordic-walking-zima-jak-najbardziej

Nordic walking zimą? Jak najbardziej!

Za oknem śnieg i mróz. Nie powinno nas to jednak odstraszać od pozostania aktywnym fizycznie. Doskonałym rozwiązaniem są treningi nordic walking. Jakie korzyści wyciągniemy z tego typu aktywności? Jak się przygotować do zimowych spacerów z kijkami? Czy potrzebny nam inny sprzęt niż latem? To – i wiele więcej – znajdziecie w poniższym materiale! Zobacz, czy nordic walking odchudza!

kontuzje-podczas-jazdy-na-lodowisku

Kontuzje podczas jazdy na lodowisku

Uprawianie sportów zimowych nieodłącznie wiąże się z kontuzjami. Na co powinno się uważać podczas jazdy na łyżwach czy hokeja na lodzie? Jakie urazy mogą się pojawić? A może niektóre z nich to mity? Zobacz kontuzje w jeździe na łyżwach.

aktywny-wypoczynek-z-dziecmi-zima-jazda-na-sankach

Aktywny wypoczynek z dziećmi zimą – jazda na sankach

Okres zimowy stwarza bardzo wiele możliwości aktywnego wypoczynku. Sporty zimowe sprawiają dużo radości zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Doskonałym sposobem na aktywność fizyczną na świeżym zimowym powietrzu jest jazda na sankach. Zobacz, jakie są korzyści z tej formy aktywnego wypoczynku. Poznaj zasady bezpieczeństwa podczas jazdy na sankach z dziećmi.

lyzwiarstwo-szybkie-na-czym-polega-ten-sport

Łyżwiarstwo szybkie – na czym polega ten sport?

Panczeniści, czyli łyżwiarze szybcy, zadziwiają rozwijanymi prędkościami. Podczas zawodów łyżwiarstwa szybkiego startują w parach i muszą jak najszybciej przejechać określony dystans po lodowym torze. Jakie są zasady w tym sporcie zimowym?

wychlodzenie-i-odmrozenia-hipotermia-co-to-takiego

Wychłodzenie i odmrożenia | Hipotermia co to takiego?

Hipotermia powstaje w wyniku szkodliwego działania zimnego powietrza lub wody na organizm człowieka. W przypadku sportowców aktywnych zimą – ryzyko wychłodzenia organizmu i odmrożeń znacznie się zwiększa. Ciężkie hipotermie mogą nawet doprowadzić do śmierci. Na czym polega hipotermia i czym grozi? Kto szczególnie powinien uważać na niskie temperatury?

czego-mozna-sie-nauczyc-na-kursie-narciarskim

Czego można się nauczyć na kursie narciarskim?

Narciarstwo należy do sportów, których lepiej uczyć się w towarzystwie doświadczonej osoby. Zobacz, jak wygląda nauka jazdy na nartach z instruktorem. Oto, czego możesz się spodziewać podczas każdego kolejnego etapu nauki narciarstwa. Kurs narciarski dla dorosłych i dzieci.

instruktor-narciarstwa-instruktor-snowboardu-praca-kurs-zarobki-cena

Instruktor narciarstwa, instruktor snowboardu | praca, kurs, zarobki, cena

Szukasz pracy jako instruktor narciarstwa bądź instruktor snowboardu? Zastanawiasz się, jakie powinny być Twoje zarobki na tym stanowisku? Zobacz nasze zestawienie najważniejszych informacji o instruktorze narciarstwa i snowboardu. Jaki kurs powinieneś zrobić, żeby zostać dobrym instruktorem narciarstwa/snowboardu?

bardzo-dziwne-i-nietypowe-sporty-zimowe

Bardzo dziwne i nietypowe sporty zimowe

Jako, że zima w pełni – tłumy na stokach i lodowiskach. Miłośnicy sportów zimowych mają w czym przebierać. Narciarstwo, snowboarding, łyżwy… Znajdzie się także coś, dla amatorów nietypowych wrażeń. Zobacz, jakie nietypowe i dziwne sporty można uprawiać w zimie!

odmrozenie-jak-rozpoznac-i-co-zrobic

Odmrożenie - jak rozpoznać i co zrobić

Oto wskazówki jak radzić sobie w przypadku wychłodzenia rąk, stóp czy twarzy. Zobacz, jak zabezpieczyć się przed odmrożeniami w zimie i czerpać pełną radość z treningów! Zobacz stopnie odmrożeń i ich leczenie.

kulig-dawna-tradycja-rozrywka-kazdej-zimy

Kulig – dawna tradycja rozrywką każdej zimy!

Choć obecnie w naszym polskim klimacie zbyt wiele śniegu nie uraczymy – wciąż gdy spadnie biały puch, ruszamy na kuligi. Podstawowym atrybutem każdego miłośnika kuligów są sanki. Słyszy się jednak o wielu formach tej rozrywki. Znajome są kuligi ciągnięte przez samochód czy skutery śnieżne. Tradycyjny jest natomiast kulig konny bądź – w sprzyjających ku temu warunkach – kulig napędzany dzięki psim zaprzęgom czy reniferom. Jak jednak to wszystko wygląda na kartach prawa? Gdzie w Polsce można organizować kuligi? O tym – i wielu innych sprawach – przeczytacie w poniższym artykule!

nordic-walking-zima-jak-najbardziej

Nordic walking zimą? Jak najbardziej!

Za oknem śnieg i mróz. Nie powinno nas to jednak odstraszać od pozostania aktywnym fizycznie. Doskonałym rozwiązaniem są treningi nordic walking. Jakie korzyści wyciągniemy z tego typu aktywności? Jak się przygotować do zimowych spacerów z kijkami? Czy potrzebny nam inny sprzęt niż latem? To – i wiele więcej – znajdziecie w poniższym materiale! Zobacz, czy nordic walking odchudza!

kontuzje-podczas-jazdy-na-lodowisku

Kontuzje podczas jazdy na lodowisku

Uprawianie sportów zimowych nieodłącznie wiąże się z kontuzjami. Na co powinno się uważać podczas jazdy na łyżwach czy hokeja na lodzie? Jakie urazy mogą się pojawić? A może niektóre z nich to mity? Zobacz kontuzje w jeździe na łyżwach.

aktywny-wypoczynek-z-dziecmi-zima-jazda-na-sankach

Aktywny wypoczynek z dziećmi zimą – jazda na sankach

Okres zimowy stwarza bardzo wiele możliwości aktywnego wypoczynku. Sporty zimowe sprawiają dużo radości zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Doskonałym sposobem na aktywność fizyczną na świeżym zimowym powietrzu jest jazda na sankach. Zobacz, jakie są korzyści z tej formy aktywnego wypoczynku. Poznaj zasady bezpieczeństwa podczas jazdy na sankach z dziećmi.