Hej wesele! Jak rozplanować naukę pierwszego tańca?

Hej wesele! Jak rozplanować naukę pierwszego tańca?

Pierwszy taniec stanowi niezapomnianą chwilę w życiu młodej pary. Ta tradycja niesie ze sobą jednak konieczność dodatkowych przygotowań. Jaki styl tańca wybrać? W jaki sposób zaplanować układ taneczny? Ile trwa nauka pierwszego tańca weselnego?

Pierwszy taniec weselny – skąd ta tradycja?

Większość polskich wesel nie może się obyć bez pierwszego tańca młodej pary. Istnieją dwie teorie odnośnie początków tej tradycji. Być może jest to spuścizna rozpoczynania bali uroczystymi tańcami. - zwykle polonezem Może być to także następstwo celebrowania nowej drogi życia przez nowożeńców. W drugim przypadku korzenie pierwszego tańca weselnego sięgałyby początków cywilizacji. Mówi się także, że ten taniec jest testem zgodności małżeństwa. Jak więc nie pomylić kroków i zdać egzamin?

Pierwszy taniec weselny – co zatańczyć?

Niestety na to pytanie nie ma uniwersalnej odpowiedzi. Niektórzy narzeczeni lubią tańczyć bądź trenują określony styl, inni – niekoniecznie. W pierwszym przypadku można sugerować się własnymi możliwościami lub preferencjami. W drugim natomiast najlepszym wyjściem jest wybranie się na kurs tańca towarzyskiego lub specjalnie sprofilowany kurs tańca dla narzeczonych. Kursy pozwolą na zorientowanie się w różnych stylach tanecznych. Tym samym narzeczeni będą w stanie wybrać ten, w którym czują się najlepiej. W razie problemów warto pytać o zdanie instruktorów tańca. Po ukończeniu ogólnych kursów tańca można skupić się już na tym stylu, w którym będzie odbywał się pierwszy taniec weselny. Taki sposób planowania nauki tańca pozwala na kompleksowe przygotowanie do wesela osób, które nigdy wcześniej nie uczyły się tańczyć.

Popularnymi stylami pierwszych tańców weselnych są m.in. walc wiedeński czy walc angielski. Nie ma jednak przeszkód, by wybrać tańce energetyczne, takie jak tańce użytkowe m.in. disco samba czy modern jive. Młode pary chętnie wybierają także rumbę, dwa na jeden, bluesa, tango czy quickstepa.

Pierwszy taniec weselny – jaka choreografia?

W przypadku choreografii narzeczeni mają nieograniczone możliwości. W dużej mierze zależy ona od szkoły tańca bądź instruktora. Pierwszy taniec może więc opierać się na standardowej choreografii (walc angielski, wiedeński, tango argentyńskie, foxtrot, quickstep). Innym rozwiązaniem jest choreografia latynoamerykańska, czyli rumba, salsa, bachata czy jive. Nie ma również przeszkód, by połączyć te dwie propozycje. Co więcej, można również stworzyć choreografię opartą na wybranych elementach z różnych stylów tanecznych. Wybór powinien się jednak opierać przede wszystkim na charakterze nowożeńców. W pierwszym tańcu chodzi bowiem głównie o to, by jak najlepiej pokazać siebie.

Ile trwa nauka pierwszego tańca weselnego?

Czas potrzebny na opanowanie kroków do pierwszego tańca jest kwestią indywidualną. Duże znaczenie mają w tym przypadku m.in. dotychczasowe umiejętności narzeczonych, wybrany styl tańca, skomplikowanie choreografii czy czas trwania tańca. Zwykle pierwszy taniec mieści się w granicach 2-5 minut. Nieskomplikowanych kroków tanecznych bez problemu można nauczyć się w dwa miesiące (3-6 lekcji). Jest to minimalny czas potrzebny na zadowalające opanowanie choreografii. Niemniej, znacznie lepiej jest poświęcić więcej czasu na naukę pierwszego tańca weselnego. Tyczy się to przede wszystkim osób, które z tańcem nie miały wcześniej do czynienia. Tacy narzeczeni powinni rozpocząć naukę około rok przed ślubem. W przypadku osób, które dawniej uczęszczały na kurs tańca towarzyskiego – należy rozpocząć lekcje konkretnego stylu na pół roku przed ślubem.

Kursy pierwszego tańca dla nowożeńców

pierwszy taniec weselny

Wiele par nie decyduje się na zapisanie się na kurs pierwszego tańca weselnego. Zamiast tego – uczą się choreografii z filmików zamieszczonych w sieci. Owszem, taka praktyka pozwala zaoszczędzić nieco funduszy przeznaczonych na wesele. Niemniej, samodzielna nauka nie tylko jest znacznie trudniejsza, lecz także mniej efektywna. Lekcje pierwszego tańca z instruktorem to sposób na zorientowanie się we własnych możliwościach. Co więcej, dzięki jego wiedzy można indywidualnie dopasować pod siebie najlepszy styl na pierwszy taniec weselny. Dodatkowo, każda para ma wymarzoną choreografię, a jej nauka idzie płynnie. Pierwszy taniec jest niezapomnianym przeżyciem i wedle przesądów ukazuje dopasowanie nowożeńców. Chyba nie warto oszczędzać na przyszłym szczęściu? ;)

Szybkie porady: jak planować naukę pierwszego tańca?

- Porównajcie ceny zwykłych kursów i tańców dla narzeczonych. Zwykle te drugie mają wyższą cenę. A na każdym z nich można nauczyć się niemal tego samego. Jeśli macie ograniczony budżet – lepiej zapisać się na lekcje tańca towarzyskiego czy użytkowego. Wraz z pomocą instruktora nauczycie się podstawowych kroków i ułożycie odpowiednią choreografię.

- Suknia Panny Młodej powinna być dopasowana do stylu tańca. Suknie na kole nie sprawdzą się w dynamicznych i energetycznych tańcach. Odnośnie stroju lepiej poradzić się instruktora tańca. Ważne, by nie krępował ruchów, a Para Młoda ma czuć się swobodnie. Podobnie rzecz ma się z butami do tańca.

- Najprostszym ze stylów na pierwszy taniec jest walc angielski. Romantyczny, zwiewny, klasyczny.

- Naukę pierwszego tańca rozpocznijcie minimum na 2 miesiące przed ślubem. Warto wydłużyć ten czas w przypadku osób, które nigdy wcześniej nie tańczyły. 

- Wybierzcie się na Targi Ślubne. Można na nich poszukać inspiracji.

- Własne umiejętności można sprawdzić na darmowych wieczorkach tanecznych.

- Piosenka do pierwszego tańca powinna dobrze się wam kojarzyć. Należy także dopasować ją do stylu, w którym tańczycie.

- A przede wszystkim: cały taniec jest dla was – więc nawet jeśli nie wyjdzie tak jak sobie wymarzyliście – przynajmniej czeka was coś, nad czym możecie wspólnie pracować :)

Dominika Górska 4 16 maja 2017  1910

Dodaj komentarz

 • pierwszy taniec
  12 czerwca 2018
  Pierwszy taniec jest dla nas bardzo ważny. Warto zdecydować się na dobrą szkołę.
 • Ganix
  27 czerwca 2017
  A my weźmiemy disco sambę, coś szalonego :D
 • Stara_Panna
  23 maja 2017
  Ach, gdzie mi tam do wesela, a co dopiero do pierwszego tańca!
 • Daniela
  16 maja 2017
  Właśnie z narzeczonym jesteśmy na etapie wybierania stylu tańca na pierwszy taniec. Zastanawiamy się nad walcem, ale nie wiemy czy wiedeński czy angielski...

Artykuły z kategorii: Taniec

buty-taneczne-warszawa-zobacz-czym-sie-kierowac-przy-zakupie

Buty taneczne Warszawa - zobacz, czym się kierować przy zakupie!

Taniec towarzyski to bardzo atrakcyjna forma aktywności fizycznej. Nie tylko pozwala na utrzymanie odpowiedniego poziomu spalania energii i wydzielania endorfin. Są także świetnym środkiem ekspresji artystycznej duszy tancerza. Specjalistyczne buty taneczne Warszawa oferuje w wielu różnych rodzajach i typach. Na jaki się zdecydować, by taniec dawał nieskończoną radość, a obuwie służyło przez wiele lat?

pierwszy-taniec-weselny-2020-jak-wybrac

Pierwszy taniec weselny 2020 – jak wybrać?

Pierwszy taniec weselny jest dla pary młodej bardzo stresującym momentem. Jest wspaniałym sposobem na oczarowanie i zaskoczenie zaproszonych gości. Odpowiedni podkład muzyczny w postaci najpopularniejszych piosenek na pierwszy taniec ułatwiają oddanie całego obrazu miłości na parkiecie.

kursy-tanca-w-bielsku-bialej-czyli-jak-dac-sie-porwac-goracym-rytmom-na-slasku

Kursy tańca w Bielsku-Białej, czyli jak dać się porwać gorącym rytmom na Śląsku?

Ktoś kiedyś napisał, że życie trwa tyle, co taniec. Nauka od podstaw i regularne szlifowanie warsztatu pozwoli nam radośnie przejść przez życie iście tanecznym krokiem, czerpiąc, ile tylko się da! Tańca można nauczyć się na kursach indywidualnych lub zajęciach grupowych i dla par. Podpowiadamy, gdzie i jak złapać rytm w Bielsku-Białej.

kurs-tanca-poznan-informacje-cennik-i-inne

Kurs tańca Poznań - informacje, cennik i inne

Kursy tańca cieszą się rosnącą popularnością i są wybierane zarówno przez młodych uczestników, jak i znacznie starsze osoby. Gdzie nauczyć się tańca w Poznaniu i jakie zajęcia wybrać?

rura-do-pole-dance-po-jaka-siegnac-by-osiagnac-najlepsze-efekty

Rura do pole dance - po jaką sięgnąć, by osiągnąć najlepsze efekty?

Składana, rozporowa, obrotowa i typu spin up. Kilka rodzajów, mnóstwo możliwości. Rura do pole dance błędnie kojarzy się wyłącznie z erotycznym tańcem. To doskonałe narzędzie do mocnego treningu mięśni posturalnych. Jaką wybrać, by osiągnąć najlepsze efekty?

stopy-baletnicy-czy-baletki-moga-powodowac-problemy-z-nogami

Stopy baletnicy – czy baletki mogą powodować problemy z nogami?

Uprawianie baletu jest dość trudną dyscypliną. Niektórzy uważają, że także kontuzyjną. Nie trudno bowiem spotkać się z opinią, że baletki powodują uszkodzenia stóp. Czy buty do baletu mogą wywołać deformację stóp?

zumba-idealny-sposob-na-odchudzanie-ile-spalimy-kalorii

Zumba idealny sposób na odchudzanie – ile spalimy kalorii?

Idealnym sposobem na odchudzanie jest aktywność fizyczna. Zumba to jedne z zajęć, które zagwarantują Ci spalanie dużej ilości kalorii w szybkim tempie. Sprawdź, jakie efekty można osiągnąć dzięki zumbie.

kursy-tanca-rzeszow-dla-kazdego-podstawowe-informacje-o-rodzajach-tanca-w-rzeszowie

Kursy tańca Rzeszów dla każdego! Podstawowe informacje o rodzajach tańca w Rzeszowie

Szukasz kursu tańca w Rzeszowie lub okolicach? Może być to dla Ciebie trudne zadanie. W końcu na jakiej podstawie ocenić, czy dany kurs tańca jest dla Ciebie? Przygotowaliśmy kilka wskazówek dla tych, którzy szukają kursu tańca Rzeszów. Zobacz sam!

taniec-towarzyski-wroclaw-co-wybrac-dla-poczatkujacych

Taniec towarzyski Wrocław – co wybrać dla początkujących?

Taniec towarzyski – jakie są rodzaje tańców? Przygotowaliśmy poradnik dla początkujących i poszukujących zajęć tanecznych. Jak wybrać kurs tańca we Wrocławiu? Jakie są kursy tańca dla dzieci? Wszystko o tym, jak się zabrać za szukanie treningów tanecznych we Wrocławiu!

rumba-taniec-towarzyski-czyli-kilka-slow-o-rumbie

Rumba taniec towarzyski, czyli kilka słów o rumbie

Rumba to taniec, w którym choreografia opiera się na związku kobiety i mężczyzny. Kobieta uwodzi, mężczyzna ją ściga. Taki obraz wyłania się najczęściej przy rozumieniu rumby. Czy rumba taniec towarzyski naprawdę taka jest? Poznaj historię namiętnej rumby.

buty-taneczne-warszawa-zobacz-czym-sie-kierowac-przy-zakupie

Buty taneczne Warszawa - zobacz, czym się kierować przy zakupie!

Taniec towarzyski to bardzo atrakcyjna forma aktywności fizycznej. Nie tylko pozwala na utrzymanie odpowiedniego poziomu spalania energii i wydzielania endorfin. Są także świetnym środkiem ekspresji artystycznej duszy tancerza. Specjalistyczne buty taneczne Warszawa oferuje w wielu różnych rodzajach i typach. Na jaki się zdecydować, by taniec dawał nieskończoną radość, a obuwie służyło przez wiele lat?

pierwszy-taniec-weselny-2020-jak-wybrac

Pierwszy taniec weselny 2020 – jak wybrać?

Pierwszy taniec weselny jest dla pary młodej bardzo stresującym momentem. Jest wspaniałym sposobem na oczarowanie i zaskoczenie zaproszonych gości. Odpowiedni podkład muzyczny w postaci najpopularniejszych piosenek na pierwszy taniec ułatwiają oddanie całego obrazu miłości na parkiecie.

kursy-tanca-w-bielsku-bialej-czyli-jak-dac-sie-porwac-goracym-rytmom-na-slasku

Kursy tańca w Bielsku-Białej, czyli jak dać się porwać gorącym rytmom na Śląsku?

Ktoś kiedyś napisał, że życie trwa tyle, co taniec. Nauka od podstaw i regularne szlifowanie warsztatu pozwoli nam radośnie przejść przez życie iście tanecznym krokiem, czerpiąc, ile tylko się da! Tańca można nauczyć się na kursach indywidualnych lub zajęciach grupowych i dla par. Podpowiadamy, gdzie i jak złapać rytm w Bielsku-Białej.

kurs-tanca-poznan-informacje-cennik-i-inne

Kurs tańca Poznań - informacje, cennik i inne

Kursy tańca cieszą się rosnącą popularnością i są wybierane zarówno przez młodych uczestników, jak i znacznie starsze osoby. Gdzie nauczyć się tańca w Poznaniu i jakie zajęcia wybrać?

rura-do-pole-dance-po-jaka-siegnac-by-osiagnac-najlepsze-efekty

Rura do pole dance - po jaką sięgnąć, by osiągnąć najlepsze efekty?

Składana, rozporowa, obrotowa i typu spin up. Kilka rodzajów, mnóstwo możliwości. Rura do pole dance błędnie kojarzy się wyłącznie z erotycznym tańcem. To doskonałe narzędzie do mocnego treningu mięśni posturalnych. Jaką wybrać, by osiągnąć najlepsze efekty?

stopy-baletnicy-czy-baletki-moga-powodowac-problemy-z-nogami

Stopy baletnicy – czy baletki mogą powodować problemy z nogami?

Uprawianie baletu jest dość trudną dyscypliną. Niektórzy uważają, że także kontuzyjną. Nie trudno bowiem spotkać się z opinią, że baletki powodują uszkodzenia stóp. Czy buty do baletu mogą wywołać deformację stóp?

zumba-idealny-sposob-na-odchudzanie-ile-spalimy-kalorii

Zumba idealny sposób na odchudzanie – ile spalimy kalorii?

Idealnym sposobem na odchudzanie jest aktywność fizyczna. Zumba to jedne z zajęć, które zagwarantują Ci spalanie dużej ilości kalorii w szybkim tempie. Sprawdź, jakie efekty można osiągnąć dzięki zumbie.

kursy-tanca-rzeszow-dla-kazdego-podstawowe-informacje-o-rodzajach-tanca-w-rzeszowie

Kursy tańca Rzeszów dla każdego! Podstawowe informacje o rodzajach tańca w Rzeszowie

Szukasz kursu tańca w Rzeszowie lub okolicach? Może być to dla Ciebie trudne zadanie. W końcu na jakiej podstawie ocenić, czy dany kurs tańca jest dla Ciebie? Przygotowaliśmy kilka wskazówek dla tych, którzy szukają kursu tańca Rzeszów. Zobacz sam!

taniec-towarzyski-wroclaw-co-wybrac-dla-poczatkujacych

Taniec towarzyski Wrocław – co wybrać dla początkujących?

Taniec towarzyski – jakie są rodzaje tańców? Przygotowaliśmy poradnik dla początkujących i poszukujących zajęć tanecznych. Jak wybrać kurs tańca we Wrocławiu? Jakie są kursy tańca dla dzieci? Wszystko o tym, jak się zabrać za szukanie treningów tanecznych we Wrocławiu!

rumba-taniec-towarzyski-czyli-kilka-slow-o-rumbie

Rumba taniec towarzyski, czyli kilka słów o rumbie

Rumba to taniec, w którym choreografia opiera się na związku kobiety i mężczyzny. Kobieta uwodzi, mężczyzna ją ściga. Taki obraz wyłania się najczęściej przy rozumieniu rumby. Czy rumba taniec towarzyski naprawdę taka jest? Poznaj historię namiętnej rumby.