Gry plażowe – w co grać ze znajomymi?

Gry plażowe – w co grać ze znajomymi?

Wypoczynek nad morzem to nie tylko wylegiwanie się na plaży, sporty wodne i sporty plażowe. Obecnie istnieje wiele ciekawych gier, po które warto sięgnąć podczas urlopu nad morzem czy jeziorem. Oto sposoby na aktywne zabawy plażowe! Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację 2020.

1. Rzucanie Ringo

rzucanie ringo na plaży morzem znajomi

Gra plażowa dla minimum dwóch osób. Można w nią jednak grać także w większej grupie znajomych. Jedynym potrzebnym sprzętem jest – najczęściej gumowy – pierścień. Zabawa polega na rzucaniu ringa do innego zawodnika w taki sposób, by upadło ono na jego polu. Wtedy otrzymujemy punkt. Można grać do wybranej liczby punktów. Zaletą ringo nad frisbee jest to że jest mniej podatne na działanie wiatru, dzięki czemu można nim grać nawet przy silniejszym wietrze!

2. Frisbee

frisbee rzucanie na plaży ze znajomymi

Jest to gra z wykorzystaniem latającego dysku. Ta zabawa polega na rzucaniu go i łapaniu. Może w niej wziąć udział dowolna liczba osób – w zależności od preferencji. Frisbee lata dzięki różnicy ciśnienia pod i nad dyskiem – tak wytwarza się jego siła nośna. Można je również wykorzystywać do zabawy z psem.

3. Dmuchana piłka

dmuchana piłka na plaży gra

„Sprzęt” o wielu zastosowaniach na plaży. Co więcej, jest doskonała do zabawy z dziećmi. Ze względu na swoją lekkość nie zrobi nikomu krzywdy. Piłką dmuchaną można grać zarówno na plaży, jak i w wodzie. Liczba zabaw zależy już jedynie od wyobraźni ;)

4. Badminton

badminton gra na plaży rakiety lotka

Dwie rakiety, dwóch zawodników, jedna lotka. Zasady gry są proste – należy odbijać lotkę nad siatką tak, by trafiła do przeciwnika. Zasadą gry jest jak najdłuższe odbijanie lotki w powietrzu. Na plaży nie zawsze mamy jednak dostęp do siatki. Nic straconego – doskonałą zabawą jest także granie bez siatki. 

5. Catch ball

tarcze rzepy piłka łapanie

Do tej gry plażowej potrzebne nam będą dwie tarcze z powierzchnią rzepową i przyczepiająca się do nich piłka. W zabawie może wziąć udział dwóch zawodników. Jedna osoba rzuca piłkę, a druga stara się ją złapać tarczą trzymaną na ręce.

6. Wyścigi

wyścigi na plaży bieganie na piasku

Coś zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. W tej grze może wziąć udział dowolna liczba osób. Wyścigi – jak to wyścigi – wygrywa ta osoba, która jako pierwsza dobiegnie do określonego punktu.

7. Beach tennis

tenis plażowy gra na pisku nad morzem

Tenis plażowy? Oczywiście! To doskonały wybór na aktywne plażowanie. Ta gra jest połączeniem badmintona, tenisa ziemnego i plażówki. W naszym kraju są sportowcy, którzy trenują go zawodowo. Niemniej, można go wykorzystać jako grę podczas wypoczynku nad morzem. Potrzebne są specjalne rakiety, piłki i siatka. W tej grze piłka nie może dotknąć ziemi – liczy się jak najdłuższe utrzymanie jej w powietrzu.

8. Bila na sznurku

Gra dla dwóch osób. Potrzebna jest specjalna bila, która po obu stronach ma zamocowane sznurki. Obaj zawodnicy przeciągają bilę między sobą. Na tej zabawie skorzystają i dorośli, i dzieci – doskonale kształtuje koordynację ruchową.

9. Rugby plażowe

rugby plażowe nad morzem ze znajomymi

Świetny pomysł na rekreację na plaży. Lekka, szybka i bezkontaktowa wersja rugby. Biorą w niej udział dwie pięcioosobowe drużyny. Boisko można wyznaczyć poprzez położenie taśm na piasku (30x60 metrów). Cały mecz trwa 10 minut – jest podzielony na dwie połowy. Potrzebna jest piłka, którą należy podawać do współzawodników. Nie można jednak jej kopać – od kopnięcia jedynie może się rozpocząć mecz. Punkty zdobywa się poprzez położenie piłki za linią końcową połowy przeciwnika.

Plażowe gry i zabawy dla najmłodszych

Zabawy dla dzieci na plaży. 

1. Zbieranie ogonków

Potrzebne będą kawałki materiału bądź chustki. Każdy uczestnik zabawy otrzymuje taki ogonek i przyczepia go do stroju kąpielowego. Gra polega na ochronie własnego ogonka (nie można go jednak przytrzymywać rękami) i zbieraniu innych. Wygrywa osoba z największą liczbą ogonków.

2. Śledź mnie

Gra dla dowolnej liczby osób. Zawodnicy ustawiają się jeden za drugim. Pierwsza osoba robi ślady stóp na piasku. Zadaniem pozostałych jest chodzenie dokładnie po tych śladach. Dla utrudnienia można stawiać różne kroki – na przykład na palcach czy nawet skakać na jednej nodze ;)

Plaża daje nieograniczone możliwości odnośnie gier i zabaw – i dla dzieci, i dla dorosłych. Można bawić się w przeciąganie liny, zapasy czy skorzystać z wielu gotowych gier plażowych. Na pewno warto – aktywny wypoczynek jest świetnym sposobem na wakacje. Zachowujemy nie tylko sprawność, przede wszystkim to świetna zabawa ze znajomymi.

 

AKTUALIZACJA 2020
gry na plaży

Pokonaj nudę podczas urlopu! Najlepsze gry i zabawy na plaży

Wypoczynek nad morzem czy jeziorem to dla wielu z nas jedna z niewielu okazji do wyciszenia umysłu. Są jednak tacy, którym potrzeba ciągłej stymulacji, a gdzie nie pójdą, musi coś się dziać. Jeśli należysz do takich osób i planujesz urlop nad wodą, koniecznie sprawdź gry i zabawy na plaży i pokonaj nudę!

Zabawa w duecie: gry na plaży dla dwojga

Nie chodzi tu o żadne gry karciane czy planszówki, choć przy małym wietrze one również świetnie się sprawdzą. W gruncie rzeczy gra w pokera czy partyjka chińczyka w pełnym słońcu nie jest zła. Nad wodą warto jednak być w ciągłym ruchu - nie tylko spalimy trochę tłuszczu, który zdążył się odłożyć przed sezonem plażowania, ale też złapiemy lepszą jakościowo i bardziej równomierną opaleniznę. Na wielu plażach organizowane są mecze i gry w badminton, coraz częściej można też zagrać w plażowy tenis. Jeśli nie chcesz uzależniać się od wyposażenia danego miejsca, możesz zabrać ze sobą paletki podszyte rzepem i piłkę tenisową. Ten prosty ekwipunek idealnie się sprawdzi w grze na plaży w tzw. catch ball. Wystarczy, że staniecie naprzeciwko siebie w pewnej odległości i będziecie naprzemiennie rzucać do siebie piłkę. Jeśli przeciwnikowi nie uda się jej złapać, zyskujesz punkt i odwrotnie.

Czytaj: Urlop w mieście pomysły

Budowlany zapał: gry na plaży dla najmłodszych

Gdy na wczasy nad wodą zabieracie ze sobą dziecko, warto zapewnić mu coś więcej, niż tylko brodzenie w wodzie. W końcu nie każde dziecko jest na tyle odważne, by zanurzyć ciało w morzu czy jeziorze nawet pod opieką rodziców. Zabawy i gry na plaży dla najmłodszych warto zaplanować z wyprzedzeniem. Najlepiej sprawdzi się budowanie zamków i figur z piasku oraz kamiennych wież. Te proste z pozoru zabawy można wznieść na wyższy poziom, organizując swego rodzaju zawody. Wystarczy, że podzielicie się na zespoły dziecko + dorosły. Kto szybciej wzniesie wyższą budowlę, wygrywa. Takich rozgrywek można przeprowadzić całą serię. Pamiętajcie, że małe dzieci są bardziej podatne na przegrzanie i odwodnienie. Planując zabawy i gry na plaży, nie zapomnijcie o nakryciach głowy, kremach z filtrem i zapasie płynów do zapewnienia odpowiedniego poziomu nawodnienia organizmu już w najmłodszych latach.

Zobacz: Największe parki wodne w Polsce

Mniej popularne, ale sprawdzone gry na plaży

Urlop nad wodą to bardzo przyjemny czas. Niezależnie od tego, czy zabierasz ze sobą rodzinę i dzieci, czy wyjeżdżasz z grupą przyjaciół, czas spędzony nad morzem czy jeziorem powinien być jak najbardziej aktywny. Tylko wtedy zapewnisz sobie odpowiednią ilość ruchu, utrzymasz metabolizm na pożądanym poziomie, złapiesz świetnej jakości opaleniznę i przede wszystkim nie rozleniwisz się. Jeśli mimo wszystko chcesz trochę się zatrzymać i zafundować sobie aktywny wypoczynek, sięgnij po gry i zabawy na plaży, które nie wymagają dużego zaangażowania w ruch. Puszczanie latawca w pełnym słońcu to świetny pomysł na wypoczynek nad wodą, zwłaszcza wtedy, gdy wiatr wieje z prędkością ok. 15 km/h. To dobra aura sprzyjająca nauce puszczania latawca, dlatego świetnie sprawdzi się na plaży. Równie świetnie sprawdzi się inna gra na plaży - zabawa z ringo! Kto nie lubi rzucać obręczą do celu? Jeśli macie taką możliwość, zaangażujcie w grę inne osoby lub nawet zwierzęta, wykorzystując znane z amerykańskich filmów frisbee.

Czytaj: Atrakcje plażowe nad polskim morzem

Zespołowe gry na plaży: nie tylko w wodzie!

Jeśli jedziecie nad wodę większą ekipą, pomyślcie, jakie gry na plaży i zabawy na świeżym powietrzu sprawdzą się najlepiej. Do dyspozycji macie cały wachlarz możliwości, począwszy od zbijaka w wodzie, przez różne formy piłki siatkowej w składach o różnej wielkości, nawet po piłkę nożną (tzw. beach soccer). Zasady tych gier na plaży znane są każdemu i nie trzeba się nad tym niepotrzebnie zastanawiać. Pamiętajcie, że czasu spędzonego razem nie da się zamienić na nic innego i przeliczyć na inne wartości, zwłaszcza, że okres letniego szaleństwa nie trwa długo i z perspektywy czasu jest raczej formą przejściową. Gry na plaży to dla was ciekawa forma urozmaicenia czasu spędzanego nad wodą w pełnym słońcu. Zróbcie wszystko, by był jak najbardziej aktywny!

~ Aleks Dorosiński

Chcesz przeczytać cały artykuł?

admin 4 17 marca 2020  4599

Dodaj komentarz

 • Daniela
  28 marca 2018
  Dla mnie i mojego narzeczonego nie ma czegoś takiego jak bycie za starym na takie zabawy. Rozrywkę znajdziemy wszędzie, a jak już się nas tam wpuści - to jak psy zerwane ze smyczy :)
 • Franka
  27 czerwca 2017
  Z tym śledzeniem to bardzo fajna gra :)
 • Wiola
  23 maja 2017
  Fajne! Popróbujemy ze znajomymi na urlopie. Właściwie to racja, że jest tyle możliwości aktywnego wypoczynku, a większość ludzi i tak leży plackiem na plaży...;/
 • Mama
  19 maja 2017
  A zabaw dla dzieci na plaży jest mnóstwo. Można przecież rysować na piasku, zakopywać przedmioty, robić zamki.... Naprawdę, nie ma opcji, że dzieciaki będą się nudzić :)

Artykuły z kategorii: Sporty Wodne

jak-wybrac-odpowiednia-deske-do-windsurfingu

Jak wybrać odpowiednią deskę do windsurfingu?

Jeżeli lubisz spędzać swój czas wolny na wodzie i potrzebujesz nowych doznań i zastrzyku adrenaliny, to windsurfing może okazać się sportem dla Ciebie. Jednak warto przygotować się do tego rodzaju aktywności fizycznej i zaopatrzyć przynajmniej w odpowiednią deskę do windsurfingu.

gdzie-najlepiej-trenowac-kitesurfing

Gdzie najlepiej trenować kitesurfing?

Od lat fascynuje Cię kitesurfing? Chciałbyś nauczyć się tego sportu, ale wydaje Ci się, że jest niebezpieczny i cały czas masz obiekcje? Wbrew pozorom kitesurfing jest bardzo bezpiecznym sportem, który nie ma praktycznie żadnych ograniczeń. Musisz mieć jedynie ukończone 12 lat i ważyć ponad 40 kg, by cieszyć się wspaniałą zabawą i dostarczyć sobie adrenaliny. Dowiedz się wszystkiego na temat kitesurfingu i poznaj szkoły, które oferują profesjonalne kursy.

przezyj-niesamowita-przygode-i-ciesz-sie-niezapomnianym-urlopem-stand-up-paddling

Przeżyj niesamowitą przygodę i ciesz się niezapomnianym urlopem - Stand Up Paddling

Zrelaksuj się i odpręż w towarzystwie wody i lekkiego sportu, który przyniesie Ci wiele satysfakcji. Stand up paddle to pływanie stojąc na desce leżącej na wodzie i wiosłowanie. Wbrew pozorom nie jest to prosty sport, ponieważ wymaga odpowiedniej koordynacji ruchowej i zachowanie równowagi. Jednak jeżeli zdecydujesz się na lekcje, to możesz liczyć na niezapomniane wrażenia i frajdę podczas urlopu. Dowiedz się, dla kogo jest stand up paddle i gdzie najlepiej go uprawiać.

poznaj-5-fantastycznych-sportow-wodnych-ktore-mozesz-uprawiac-nad-morzem

Poznaj 5 fantastycznych sportów wodnych, które możesz uprawiać nad morzem!

Aktywność fizyczna stała się bardzo modna w ciągu ostatnich lat, to bardzo dobrze świadczy o osobach, którą ją uprawiają. Regularna aktywność fizyczna może wpłynąć na nas bardzo pozytywnie, poprawiając kondycję, ciało i samopoczucie. Zbliżający się okres wakacyjny przywodzi na myśl pytanie, jakie sporty można uprawiać nad polskim morzem? Poniższy artykuł da Ci wartościową wiedzę na ten temat.

pomysl-na-urlop-kajakiem-nad-polskie-jeziora

Pomysł na urlop – kajakiem nad polskie jeziora

Marzy Ci się aktywny urlop spędzony w gronie rodzinnym, jednak totalnie nie masz na niego pomysłu? A może przekonasz się do kajaków? Jeżeli lubisz pływać i przebywać na łonie natury, to ta aktywność będzie idealna dla Ciebie. Dzięki nam poznasz ciekawe miejsca, w które możesz wybrać się nawet na pierwszą wyprawę z dziećmi.

jak-plywac-szybciej

Jak pływać szybciej?

Zbiór praktycznych porad do treningu pływackiego. Co zrobić by pływać szybciej. Oto 20 kroków dzięki którym podkręcisz swoje tempo w wodzie. Te zasady stosują najlepsi pływacy i triathloniści.

nauka-plywania-od-podstaw-praktyczne-informacje

Nauka pływania od podstaw - praktyczne informacje

Chcesz nauczyć się pływać? Samo chodzenie na basen może nie wystarczyć. Zobacz praktyczne rady jak skutecznie opanować sztukę pływania oraz lęk przed wodą i równomiernie oddychać podczas wysiłku w wodzie. Nasze rady przybliżą temat pływania i pomogą w nauce poruszania się w wodzie, tak byś bez problemu przepłynął kilka długości basenu.

style-plywackie-charakterystyka

Style pływackie – charakterystyka

Pływanie należy do najbezpieczniejszych form treningowych. Pozwala na szybką utratę wagi i poprawia siłę mięśni. Pływać może każdy, również dzieci i seniorzy. Oto najważniejsze style pływackie i ich opisy. Przewiń artykuł do aktualizacji 2020.

plywanie-efektywny-trening-plywacki-na-basenie

Pływanie efektywny trening pływacki na basenie

Znajomość stylów pływackich jest pierwszym krokiem do osiągania efektów w pływaniu. Duże znaczenie ma zarówno technika pływania, jak i skuteczny plan treningowy. Oto zasady, które mogą się przydać podczas każdego treningu pływackiego na basenie.

najczestsze-problemy-zdrowotne-u-osob-trenujacych-plywanie-i-inne-sporty-wodne

Najczęstsze problemy zdrowotne u osób trenujących pływanie i inne sporty wodne

Kontakt z wodą podczas uprawiania sportu może prowadzić do powstawania specyficznych dla tej dziedziny problemów. Na basenie trenujący pływanie czy triathlon są narażeni na wystąpienie m.in. nadwrażliwości spojówek, grzybicy czy tzw. ucha pływaka. Zobacz, jak unikać takich zagrożeń oraz co robić, jeśli już wystąpią.

jak-wybrac-odpowiednia-deske-do-windsurfingu

Jak wybrać odpowiednią deskę do windsurfingu?

Jeżeli lubisz spędzać swój czas wolny na wodzie i potrzebujesz nowych doznań i zastrzyku adrenaliny, to windsurfing może okazać się sportem dla Ciebie. Jednak warto przygotować się do tego rodzaju aktywności fizycznej i zaopatrzyć przynajmniej w odpowiednią deskę do windsurfingu.

gdzie-najlepiej-trenowac-kitesurfing

Gdzie najlepiej trenować kitesurfing?

Od lat fascynuje Cię kitesurfing? Chciałbyś nauczyć się tego sportu, ale wydaje Ci się, że jest niebezpieczny i cały czas masz obiekcje? Wbrew pozorom kitesurfing jest bardzo bezpiecznym sportem, który nie ma praktycznie żadnych ograniczeń. Musisz mieć jedynie ukończone 12 lat i ważyć ponad 40 kg, by cieszyć się wspaniałą zabawą i dostarczyć sobie adrenaliny. Dowiedz się wszystkiego na temat kitesurfingu i poznaj szkoły, które oferują profesjonalne kursy.

przezyj-niesamowita-przygode-i-ciesz-sie-niezapomnianym-urlopem-stand-up-paddling

Przeżyj niesamowitą przygodę i ciesz się niezapomnianym urlopem - Stand Up Paddling

Zrelaksuj się i odpręż w towarzystwie wody i lekkiego sportu, który przyniesie Ci wiele satysfakcji. Stand up paddle to pływanie stojąc na desce leżącej na wodzie i wiosłowanie. Wbrew pozorom nie jest to prosty sport, ponieważ wymaga odpowiedniej koordynacji ruchowej i zachowanie równowagi. Jednak jeżeli zdecydujesz się na lekcje, to możesz liczyć na niezapomniane wrażenia i frajdę podczas urlopu. Dowiedz się, dla kogo jest stand up paddle i gdzie najlepiej go uprawiać.

poznaj-5-fantastycznych-sportow-wodnych-ktore-mozesz-uprawiac-nad-morzem

Poznaj 5 fantastycznych sportów wodnych, które możesz uprawiać nad morzem!

Aktywność fizyczna stała się bardzo modna w ciągu ostatnich lat, to bardzo dobrze świadczy o osobach, którą ją uprawiają. Regularna aktywność fizyczna może wpłynąć na nas bardzo pozytywnie, poprawiając kondycję, ciało i samopoczucie. Zbliżający się okres wakacyjny przywodzi na myśl pytanie, jakie sporty można uprawiać nad polskim morzem? Poniższy artykuł da Ci wartościową wiedzę na ten temat.

pomysl-na-urlop-kajakiem-nad-polskie-jeziora

Pomysł na urlop – kajakiem nad polskie jeziora

Marzy Ci się aktywny urlop spędzony w gronie rodzinnym, jednak totalnie nie masz na niego pomysłu? A może przekonasz się do kajaków? Jeżeli lubisz pływać i przebywać na łonie natury, to ta aktywność będzie idealna dla Ciebie. Dzięki nam poznasz ciekawe miejsca, w które możesz wybrać się nawet na pierwszą wyprawę z dziećmi.

jak-plywac-szybciej

Jak pływać szybciej?

Zbiór praktycznych porad do treningu pływackiego. Co zrobić by pływać szybciej. Oto 20 kroków dzięki którym podkręcisz swoje tempo w wodzie. Te zasady stosują najlepsi pływacy i triathloniści.

nauka-plywania-od-podstaw-praktyczne-informacje

Nauka pływania od podstaw - praktyczne informacje

Chcesz nauczyć się pływać? Samo chodzenie na basen może nie wystarczyć. Zobacz praktyczne rady jak skutecznie opanować sztukę pływania oraz lęk przed wodą i równomiernie oddychać podczas wysiłku w wodzie. Nasze rady przybliżą temat pływania i pomogą w nauce poruszania się w wodzie, tak byś bez problemu przepłynął kilka długości basenu.

style-plywackie-charakterystyka

Style pływackie – charakterystyka

Pływanie należy do najbezpieczniejszych form treningowych. Pozwala na szybką utratę wagi i poprawia siłę mięśni. Pływać może każdy, również dzieci i seniorzy. Oto najważniejsze style pływackie i ich opisy. Przewiń artykuł do aktualizacji 2020.

plywanie-efektywny-trening-plywacki-na-basenie

Pływanie efektywny trening pływacki na basenie

Znajomość stylów pływackich jest pierwszym krokiem do osiągania efektów w pływaniu. Duże znaczenie ma zarówno technika pływania, jak i skuteczny plan treningowy. Oto zasady, które mogą się przydać podczas każdego treningu pływackiego na basenie.

najczestsze-problemy-zdrowotne-u-osob-trenujacych-plywanie-i-inne-sporty-wodne

Najczęstsze problemy zdrowotne u osób trenujących pływanie i inne sporty wodne

Kontakt z wodą podczas uprawiania sportu może prowadzić do powstawania specyficznych dla tej dziedziny problemów. Na basenie trenujący pływanie czy triathlon są narażeni na wystąpienie m.in. nadwrażliwości spojówek, grzybicy czy tzw. ucha pływaka. Zobacz, jak unikać takich zagrożeń oraz co robić, jeśli już wystąpią.