Gorące zmagania! Mistrzostwa świata w narciarstwie alpejskim 2019/2020

Absolutny zawrót głowy, wielkie emocje, kontrolowana prędkość i regularne zakręty na trasie. Narciarstwo alpejskie nie ma sobie równych i od lat cieszy się ogromną popularnością wśród zapaleńców zimowych wyzwań. W sezonie 2019/2020 mistrzostwa świata w narciarskie alpejskim to dla nas wielkie wydarzenie! Gdzie i jak będą przebiegać rozgrywki?
Mistrzostwa świata w narciarstwie alpejskim: 52 dni zawodów w sezonie 2019/2020
Już od 26 października cały świat kibicuje ślizgaczom, którzy w 52 rozgrywkach powalczą o puchar świata w narciarstwie alpejskim. Pomiędzy dniem startu i ostatnim dniem rozgrywki upłynie blisko 150 dni, a całe wydarzenie zakończy się 22 marca 2020. To niemalże pół roku sportowych zmagań, w których udział biorą mężczyźni i kobiety w różnych kategoriach wiekowych. Przed nimi ślizg w 10 konkurencjach mistrzostw świata 2019/2020. Narciarstwo alpejskie to m.in. takie konkurencje slalom, slalom gigant i super gigant, a także zawody drużynowe i zjazd do kombinacji. Nie zabraknie mocnych wrażeń, bo trasy, na których odbywać się będą mistrzostwa świata w sezonie 2019/2020 przewidują naprawdę różny poziom trudności. Gdzie spotkają się zawodnicy w drodze po tytuł mistrza w narciarskie alpejskim i jakie trasy ich czekają?
Trasy w 16 krajach świata: mistrzostwa narciarstwa alpejskiego 2019/2020
Zawodowi narciarze spotkają się w tym sezonie na mistrzostwach w 16 krajach, gdzie po puchar przejadą trasami w 37 malowniczych miejscach. Przed nimi stoki m.in. w Austrii, Włoszech i Francji na zboczach Alp, które są rajem na ziemi dla każdego zawodowego ślizgacza. Mistrzostwa świata w narciarstwie alpejskim w sezonie 2019/2020 to również trasy w krajach skandynawskich, w Niemczech, Rosji i Japonii, a także u naszych sąsiadów zza oceanu. Za nami już pierwsze rozgrywki na stokach w Austrii, Finlandii, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, a w najbliższych tygodniach serca wszystkich kibiców będą skierowane w stronę Pakistanu, Francji i Włoch. Do końca roku czeka nas jeszcze 17 dni sportowych zmagań, a wraz z początkiem nowego roku przeniesiemy się do na malownicze stoki Chorwacji, gdzie w Zagrzebiu odbędą się kwalifikacje kobiet i mężczyzn w slalomie w mistrzostwach narciarstwa alpejskiego 2019/2020. Międzynarodowa Federacja Narciarskiej wprowadziła nowinki w pucharze w kombinacji alpejskiej. Czego one dotyczą i jakie mają znaczenie dla uczestników?
Mistrzostwa świata 2019/2020: zmiany w narciarstwie alpejskim 2019/2020

Najważniejsza zmiana w narciarstwie alpejskim podczas mistrzostw świata 2019/2020 dotyczy kolejności startowej. Zawodnicy w slalomie będą zaczynać konkurencję według miejsc zajętych we wcześniejszych zmaganiach szybkościowych. To zupełnie odwrotnie, niż odbywało się do tej pory. Wprowadzona zmiana ma dać większe szanse w konkurencji również specjalistom od długich nart - ci na ogół odpadali w kombinacji ze slalomistami. Zabieg wykorzystany przez Międzynarodową Federację Narciarską ma zwiększyć atrakcyjność tej konkurencji. W mistrzostwach świata w narciarstwie alpejskim w sezonie 2019/2020 zmienia się również format slalomu równoległego. Od 1/8 finału o awansie ma decydować jeden przejazd, a rewanże odbywać się będą w 1/16 finału. Tu znajdzie się 32 najlepszych narciarzy z poprzednich eliminacji.
Czytaj też: Mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym
Narciarstwo alpejskie 2019/2020: klasyfikacja generalna w mistrzostwach świata
Najbliższe rozgrywki czekają nas 14 grudnia. Warto spojrzeć na wyniki klasyfikacji generalnej mistrzostw świata w narciarstwie alpejskim 2019/2020. Matthias Mayer, po zeszłotygodniowym sukcesie w kanadyjskim Lake Louise w supergigancie, jest obecnie na 19. miejscu w ogólnym zestawieniu całego pucharu. Pierwsze miejsce zajmuje Amerykanin Tommy Ford, który w slalomie gigancie miał 0,8 sekundy przewagi nad Henrikiem Kristoffersenem, kończąc zjazd z wynikiem łącznym 2 minut i 31,25 sekundy. Zawodnicy na podium ukończyli slalom gigant z czasem 2:32.05 ( Kristoffersen) i 2:32.48 (Nestvold-Haugen). Do ostatecznej rozgrywki jeszcze sporo czasu, ale atmosfera już teraz jest wyjątkowo gorąca!
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!