Gimnastyka dla dzieci: sprawdź idealny sposób na czas wolny swojej pociechy!

Dzieci rosnące jak na drożdżach, kręgosłup narażony na przeciążenia i atakująca zewsząd era cyfryzacji. Jak w tym wszystkim zadbać o zrównoważony rozwój naszej pociechy i właściwie spędzany czas wolny? Dobrym pomysłem będzie zaaranżowanie prostych ćwiczeń w domu lub zapisanie dziecka do szkolnej sekcji sportowej. Gimnastyka dla dzieci to rozwiązanie wręcz idealne. Dlaczego?
Gimnastyka dla dzieci: dlaczego jest taka ważna?
Gdy dziecko się rozwija, jego ciało nieustannie się zmienia. Rośnie całe ciało, w tym również kości i najważniejszy trzon, czyli kręgosłup. Ponieważ tempo zachodzących w organizmie dziecka zmian jest bardzo duże, nietrudno o różnego rodzaju wady postawy, a te dotyczyć mogą grzbietu, kolan i stóp. Gimnastyka dla dzieci organizowana m.in. w ramach zajęć z wychowania fizycznego może skutecznie zapobiec rozwojowi wad postawy, takich jak skrzywienia kręgosłupa, płaskostopie czy koślawość lub szpotawość kolan. I chociaż najbardziej sprawdzi się gimnastyka korekcyjna, to te najprostsze formy wykonywanych ćwiczeń będą świetnym sposobem na zaaranżowanie wolnego czasu dziecka i poznawanie własnego ciała.
Zobacz: Najpopularniejsze zajęcia sportowe dla dzieci Warszawa
Jakie ćwiczenia obejmuje gimnastyka dla dzieci?
Spośród różnorodnych ćwiczeń, które nasze dzieci mogą wykonywać w ramach podejmowanej aktywności fizycznej, gimnastyka będzie najbardziej wszechstronna. Gimnastyka dla dzieci ma wiele funkcji, a ćwiczenia komponowane w różne zestawy i układy mogą być ukierunkowane na trening równowagi, koordynacji ruchowej oraz korelacji pomiędzy pracą rąk i nóg. Najpopularniejsze ćwiczenia to na pewno pajacyki oraz podskoki na jednej nodze lub naprzemiennie. Trudniejsze mogą okazać się przysiady, mostek oraz ćwiczenia rozciągające do szpagatu. Jeśli twoje dziecko odnajduje się w ćwiczeniach przy muzyce, gimnastyka dla dzieci przewiduje także zajęcia taneczne oraz artystyczne wymachy szarfami, chustami i kołami hula-hop.
Ciekawa alternatywa: akrobatyka sportowa czy gimnastyka dla dzieci?

Jeśli ćwiczenia gimnastyczne nie wystarczą, aby twoje dziecko mogło spełniać się w zakresie podejmowanej aktywności fizycznej, warto pomyśleć o akrobatyce sportowej. To dużo bardziej zaangażowana forma treningu, która wykracza swoimi wymaganiami poza te, które stawia gimnastyka dla dzieci. Jeśli jednak twoje dziecko rozpiera energia, wszędzie go pełno i nie straszne mu nowe rzeczy, warto pomyśleć o dodatkowych zajęciach właśnie z zakresu gimnastyki akrobatycznej. Podczas zajęć twoje dziecko nauczy się wykonywać salta, przewroty w przód i w tył oraz różnego rodzaju ćwiczenia wymagające dużej siły i sprawności ramion.
Gimnastyka dla dzieci w domu: dobry sposób na regularne ćwiczenia
Mogłoby się wydawać, że gimnastyka to ćwiczenia, które dzieci powinny wykonywać pod okiem specjalisty, np. nauczyciela wychowania fizycznego czy gimnastyki korekcyjnej. W gruncie rzeczy odpowiednio opanowane wzorce ruchowe nasze pociechy mogą bez problemu powtórzyć we własnym zakresie w domu. Ważny jest jednak właściwy plan ćwiczeń i systematyczność w ich wykonywaniu - pamiętajmy, że gimnastyka dla dzieci, tak jak każda inna aktywność fizyczna musi być podejmowana regularnie. Tylko wtedy osiągniemy zamierzone skutki, a w przypadku dzieci w wieku szkolnym zrównoważony rozwój kręgosłupa i układu mięśniowego jest najwyższą wartością.
Gimnastyka dla dzieci: jak działa na rozwijający się organizm?
Niezależnie od tego, czy twoje dziecko ćwiczy wspólnie z rówieśnikami, czy woli ćwiczyć w domu, warto regularnie podejmować aktywność fizyczną możliwie jak najczęściej. Gimnastyka dla dzieci to przede wszystkim świetna okazja do spędzania wolnego czasu w aktywny sposób. Wspólny trening z rodzicami w domu to dobry sposób na zacieśnianie rodzinnych więzi i kształtowanie odpowiednich wzorców, a odpowiednio dobrane ćwiczenia na pewno pozytywnie wpłyną na ogólny rozwój naszej pociechy. To także możliwość spożytkowania nadmiaru energii, uregulowania snu i apetytu oraz ogólnego poprawienia sprawności fizycznej.
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!