Gdzie odbywają się kursy windsurfingu?

Gdzie odbywają się kursy windsurfingu?

Wielu ludzi uważa, że naukę windsurfingu należy podjąć od uczestnictwa w odpowiednim kursie przygotowawczym. Ten niesamowity sport jest uprawiany jedynie z „czystej” zajawki. W tym artykule dowiesz się, jak wybrać odpowiednią szkółkę i gdzie ją możesz znaleźć.

Krótka lekcja historii windsurfingu

Ten egzotyczny i zajawkowy sport przywędrował do nas z USA, a dokładniej z gorącej Kalifornii. Całą historię windsurfingu rozpoczęło dwóch kolegów – żeglarz Jim Drake i jego kolega surfer Hoyle Schweitzer. Postanowili połączyć swoje zainteresowanie żeglugą i surfowaniem. Stworzyli sprzęt windsurfingowy składający się z żagla i deski. W 1968 roku opatentowali swój pomysł. Cały świat poznał wtedy nową dyscyplinę z kategorii spotów wodnych.

Zobacz też: Czym jest wakeboarding!

Czy warto uczyć się windsurfingu na kursie?

Te pytanie zadaje sobie wielu początkujących. Uwierzcie mi, że windsurfing nie jest łatwym sportem. To dość skomplikowana i trudna dyscyplina. Warto skorzystać z kilku lekcji z cierpliwym i miłym instruktorem, który nauczy Cię podstaw tego sportu oraz opowie o tym, jak radzić sobie w niebezpiecznych sytuacjach.

Dużo osób początkujących, które postanowiły uczyć się tego sportu na własną rękę, rezygnuje po krótkim czasie. Nie ma sensu męczyć się, gdy możemy skorzystać z profesjonalnej pomocy. Skróci to kilkukrotnie nasz czas nauki. Można powiedzieć, że podczas nauki indywidualnej nasze postępy uzyskane w ciągu 40 h, będą porównywalne z 4-godzinnymi lekcjami z instruktorem.

Instruktor windsurfingowy zapewni Ci bezpieczeństwo

Windsurfing jest sportem wymagającym wiatru. Profesjonalny instruktor bacznie będzie obserwował warunki pogodowe. Postara się zapewnić Ci bezpieczeństwo. W tym czasie będziesz mógł w spokoju skupić się na swojej nauce wykonywania manewrów na wodzie.

Czego nauczysz się w szkółce windsurfingowej?

W szkółce windsurfingowej nauczysz się bardzo wiele. Dodatkowo nie musisz martwić się o sprzęt i piankę ochronną podczas nauki. Na pierwszych lekcjach przekazywana jest wiedza teoretyczna – oczywiście jest też czas na praktykę. W podstawowym programie większości kursów windsurfingu nauczysz się:

  • Budowy deski i opanowania balansu na niej
  • Sposoby bezpiecznego przenoszenia sprzętu na plażę
  • Wyciągania i wciągania pędnika w wodzie
  • Pływania na halsie
  • Zwrotów z wiatrem i na wiatr
  • Halsowania
  • Przygotowania sprzętu na plaży
  • Pływania w tzw. „trapezie” i „ footstrapach”
  • Wchodzenia w ślizg
  • Podstawowych tricków wykonywanych w stylu „freestyle”

Kursy windsurfingu dla początkujących to propozycja skierowana dla osób, które nie miały jeszcze styczności z deską. Istnieje możliwość zapisania się na kursy średnio-zaawansowane, jednak warto umieć już wykonywać ślizgi.

Ile trwa kurs windsurfingu?

Kurs windsurfingowy oferowany jest w postaci różnych pakietów godzinowych. Najczęściej są one dostępne w postaci pakietów godzin z instruktorem + dodatkowe godziny na wypożyczenie sprzętu. Dodatkowy czas możesz poświęcić na samodzielną praktykę nabytych umiejętności. Przykładowo jeden zestaw to 5h godzin lekcyjnych + 2 dodatkowe godziny wypożyczenia sprzętu. W cenę kursu najczęściej dochodzi pianka ochronna, trapez i kamizelka.

Koszt nauki windsurfingu

Koszt grupowego kursu zależy od ilości uczestników i dni lekcyjnych. Najczęściej waha się w granicach 450-750 zł za kurs podstawowy. Oczywiście kurs indywidualny jest droższy.

Zajęcia z windsurfingu indywidualne czy grupowe?

Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie indywidualnie. Każdy rodzaj ma swoje wady i zalety. W przypadku kursu grupowego główną wadą jest, że instruktor nie jest w stanie poświęcić swojej całej uwagi jednemu kursantowi. Oczywiście są też plusy. Jednym z nich jest możliwość integracji z innymi uczestnikami - wspólne gry i zawody windsurfingowe.

Indywidualne kursy windsurfingu są dobrym rozwiązaniem dla ludzi chcących nabyć umiejętności pływania na desce w szybkim tempie. Najczęściej są to kursy przyśpieszone.

Wiek uczestnika kursu windsurfingowego

Odpowiedni wiek uczestnika kursu windsurfingowego nie istnieje. Naukę mogą rozpocząć zarówno dzieci w wieku 6 lat, jak i osoby starsze bliżej 70 roku życia. Wszystko zależy od naszego nastawienia i sprawności ruchowej.


Sezon na naukę windsurfingu

Sezon na naukę windsurfingu w Polsce trwa 5 miesięcy. Zazwyczaj zaczyna się na początku maja i trwa do września. Mamy niemalże pół roku na naukę tego fascynującego sportu wodnego. W wielu miejscach na świecie sezon trwa przez cały rok m.in. Wyspy Kanaryjskie, Hawaje i Brazylia.

Szkółki windsurfingowe – półwysep Helski

Szkółki windsurfingowe głównie skupiają swoje siedziby na półwyspie helskim. Znajdziemy je m.in. w Chałupach, Jastarni czy Juracie. Są tam najbardziej odpowiednie warunki do uprawiania windsurfingu w Polsce. Piaszczyste plaże, płytka woda i 30 km wybrzeża –  głównie te czynniki sprawiły, że półwysep helski jest królestwem dla polskich windsurferów.

Wybór miejsca do nauki windsurfingu

Wybór miejsca do nauki windsurfingu jest bardzo ważny. Zatłoczenie akwenu i infrastruktury w czasie sezonu jest normą. Początkująca osoba w takich warunkach zaczyna się stresować. Nie skupia swojej uwagi na sposobie jazdy, ale na tym, żeby na nikogo nie wpaść. Dobrym rozwiązaniem jest odnalezienie szkółki windsurfingowej, która jako jedyna znajduje się na kempingu. Najczęściej takie miejsca posiadają własne mini plaże, gdzie nie zagrażają nam tłumy ludzi.

Mateusz Matysiak 0 8 lipca 2019  < 1000

Dodaj komentarz

Artykuły z kategorii: Sporty Wodne

bezpieczenstwo-nad-woda-kamizelki-ratunkowe-po-co-i-dla-kogo

Bezpieczeństwo nad wodą – kamizelki ratunkowe po co i dla kogo?

Uprawianie sportów wodnych niesie ze sobą wiele przyjemności, ale też pewne zagrożenia. W wielu wodnych dyscyplinach wymagane jest np. noszenie kamizelki ratunkowej bądź asekuracyjnej. Czym one się różnią? Zasady bezpieczeństwa nad wodą.

za-duzo-slonca-czyli-sposoby-na-oparzenia-sloneczne

Za dużo słońca – czyli sposoby na oparzenia słoneczne

Piasek, morze, gry plażowe, sporty wodne… Czas urlopowy aż kusi do przebywania w pełnym słońcu. Przesadzenie z promieniami słonecznymi może jednak skończyć się nieprzyjemnie – bo oparzeniami słonecznymi. Oto pierwsza pomoc w przypadku poparzeń słonecznych.

stand-up-paddling-najnowszy-sposob-plywania-na-desce

Stand Up Paddling – najnowszy sposób pływania na desce!

Surfowanie na desce z wiosłem jest sportem wodnym o hawajskim rodowodzie. SUP można uprawiać niezależnie od warunków pogodowych niemal na każdym większym zbiorniku wodnym. Poznaj założenia tego sportu i dowiedz się, dlaczego to tę aktywność warto wybrać podczas wypoczynku.

latawiec-i-deska-kitesurfing-jak-zaczac

Latawiec i Deska |Kitesurfing – Jak zacząć ?

Jeśli chciałbyś rozpocząć przygodę z tym sportem – dobrze trafiłeś. W tym artykule rozwiejemy wszelkie nurtujące każdego początkującego pytania. Po przeczytaniu będziesz wiedział gdzie, co i jak trenować Kitesurfing.

czy-plywanie-w-rzece-jest-niebezpieczne

Czy pływanie w rzece jest niebezpieczne?

Pływanie wpław w rzekach niesie ze sobą dużo niebezpieczeństw. Nie jest jednak zakazane – przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa może stanowić doskonałą formę aktywnego wypoczynku. Zobacz, jakie zagrożenia niesie ze sobą pływanie w rzece.

kajakarstwo-gorskie-sport-pasja-i-niezapomniane-wrazenia

Kajakarstwo górskie – sport, pasja i niezapomniane wrażenia

Kajakarstwo górskie jest postrzegane jako sport niszowy. Z każdym sezonem zyskuje jednak coraz większą popularność. Niezwykłe dzikie miejsca stają się możliwe do odwiedzenia. Na czym jednak polega kajakarstwo górskie?

plywanie-w-otwartych-wodach-czyli-otworz-sie-na-bezpieczenstwo

Pływanie w otwartych wodach – czyli otwórz się na bezpieczeństwo!

Pływanie w otwartych wodach jest kuszące – szczególnie latem. Warto jednak znać podstawowe zasady bezpieczeństwa. Dotyczy to zarówno osób pływających rekreacyjnie, jak i zawodowych sportowców. Zobacz, na co należy zwrócić uwagę w trakcie pływania w akwenach otwartych.

aktywne-lato-zasady-bezpieczenstwa-na-skuterze-wodnym-i-motorowce

Aktywne lato – zasady bezpieczeństwa na skuterze wodnym i motorówce

Sporty wodne są jedną z popularniejszych aktywności nad wodą. Jazda na skuterze wodnym i motorówce wiąże się jednak ze znajomością zasad bezpieczeństwa. Jak pozbyć się ryzyka i bez stresu czerpać radość z tych aktywności? O tym w poniższym artykule.

narciarstwo-wodne-nowa-forma-aktywnej-letniej-rozrywki

Narciarstwo wodne – nowa forma aktywnej letniej rozrywki!

W coraz większej liczbie miejsc w Polsce pojawiają się wyciągi do nart wodnych. Uprawianie tego sportu jest możliwe również przy pomocy motorówek. Jest to dyscyplina łącząca ekstremalne wrażenia z doskonałą sprawnością fizyczną. Na pewno warto spróbować treningu na nartach wodnych podczas urlopu. Ale… na czym właściwie polega ten sport?

bezpieczenstwo-nad-woda-kamizelki-ratunkowe-po-co-i-dla-kogo

Bezpieczeństwo nad wodą – kamizelki ratunkowe po co i dla kogo?

Uprawianie sportów wodnych niesie ze sobą wiele przyjemności, ale też pewne zagrożenia. W wielu wodnych dyscyplinach wymagane jest np. noszenie kamizelki ratunkowej bądź asekuracyjnej. Czym one się różnią? Zasady bezpieczeństwa nad wodą.

za-duzo-slonca-czyli-sposoby-na-oparzenia-sloneczne

Za dużo słońca – czyli sposoby na oparzenia słoneczne

Piasek, morze, gry plażowe, sporty wodne… Czas urlopowy aż kusi do przebywania w pełnym słońcu. Przesadzenie z promieniami słonecznymi może jednak skończyć się nieprzyjemnie – bo oparzeniami słonecznymi. Oto pierwsza pomoc w przypadku poparzeń słonecznych.

stand-up-paddling-najnowszy-sposob-plywania-na-desce

Stand Up Paddling – najnowszy sposób pływania na desce!

Surfowanie na desce z wiosłem jest sportem wodnym o hawajskim rodowodzie. SUP można uprawiać niezależnie od warunków pogodowych niemal na każdym większym zbiorniku wodnym. Poznaj założenia tego sportu i dowiedz się, dlaczego to tę aktywność warto wybrać podczas wypoczynku.

latawiec-i-deska-kitesurfing-jak-zaczac

Latawiec i Deska |Kitesurfing – Jak zacząć ?

Jeśli chciałbyś rozpocząć przygodę z tym sportem – dobrze trafiłeś. W tym artykule rozwiejemy wszelkie nurtujące każdego początkującego pytania. Po przeczytaniu będziesz wiedział gdzie, co i jak trenować Kitesurfing.

czy-plywanie-w-rzece-jest-niebezpieczne

Czy pływanie w rzece jest niebezpieczne?

Pływanie wpław w rzekach niesie ze sobą dużo niebezpieczeństw. Nie jest jednak zakazane – przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa może stanowić doskonałą formę aktywnego wypoczynku. Zobacz, jakie zagrożenia niesie ze sobą pływanie w rzece.

kajakarstwo-gorskie-sport-pasja-i-niezapomniane-wrazenia

Kajakarstwo górskie – sport, pasja i niezapomniane wrażenia

Kajakarstwo górskie jest postrzegane jako sport niszowy. Z każdym sezonem zyskuje jednak coraz większą popularność. Niezwykłe dzikie miejsca stają się możliwe do odwiedzenia. Na czym jednak polega kajakarstwo górskie?

plywanie-w-otwartych-wodach-czyli-otworz-sie-na-bezpieczenstwo

Pływanie w otwartych wodach – czyli otwórz się na bezpieczeństwo!

Pływanie w otwartych wodach jest kuszące – szczególnie latem. Warto jednak znać podstawowe zasady bezpieczeństwa. Dotyczy to zarówno osób pływających rekreacyjnie, jak i zawodowych sportowców. Zobacz, na co należy zwrócić uwagę w trakcie pływania w akwenach otwartych.

aktywne-lato-zasady-bezpieczenstwa-na-skuterze-wodnym-i-motorowce

Aktywne lato – zasady bezpieczeństwa na skuterze wodnym i motorówce

Sporty wodne są jedną z popularniejszych aktywności nad wodą. Jazda na skuterze wodnym i motorówce wiąże się jednak ze znajomością zasad bezpieczeństwa. Jak pozbyć się ryzyka i bez stresu czerpać radość z tych aktywności? O tym w poniższym artykule.

narciarstwo-wodne-nowa-forma-aktywnej-letniej-rozrywki

Narciarstwo wodne – nowa forma aktywnej letniej rozrywki!

W coraz większej liczbie miejsc w Polsce pojawiają się wyciągi do nart wodnych. Uprawianie tego sportu jest możliwe również przy pomocy motorówek. Jest to dyscyplina łącząca ekstremalne wrażenia z doskonałą sprawnością fizyczną. Na pewno warto spróbować treningu na nartach wodnych podczas urlopu. Ale… na czym właściwie polega ten sport?