Gdzie na biegówki w Polsce?

Sezon zimowy już w pełni. Wciąż nie wiesz, gdzie szukać ciekawych tras do narciarstwa biegowego? Oto nasze propozycje zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych.
Góry Stołowe, wieś Karłów
W pobliżu uzdrowiska Kudowa-Zdrój i jednocześnie w samym centrum Parku Narodowego Gór Stołowych znajdziemy idealne miejsce na biegówki. Latem szlaki pełnią funkcję ścieżek rowerowych. Łączna długość tras wynosi blisko 50 kilometrów. Szlaki do narciarstwa biegowego w Karłowie to najwyżej położone szlaki w Górach Stołowych. Co więcej, to tu zaczynają się szlaki biegowe biegnące później przez Szczeliniec Wielki. Łączą się także z czeskimi ścieżkami. Na miejscu możemy również skorzystać z wypożyczalni sprzętu.
Masyw Śnieżnika, Góry Bialskie

Tutaj znajdziemy ponad 80 tras do narciarstwa biegowego. Po stronie polskiej mamy ich 68 – reszta w Czechach. Szlaki biegowe mają liniowy charakter (jedynie dwie z tras tworzą pętle). Trasy są ratrakowane, oznakowane i opatrzone tablicami z mapą przebiegu. Polskie trasy do narciarstwa biegowego łączą się z czeskimi. Ich długość znacznie się od siebie różni. Znajdziemy na przykład krótką trasę o długości 4 km, jak i piękny długi szlak o długości 22 km. W tym miejscu mamy naprawdę wiele możliwości do uprawiania tego sportu zimowego.
Roztocze, Śląsk, Małopolska
I tutaj mamy szansę pobiegać na nartach, jeśli spadnie wystarczająco dużo śniegu. Trasy zlokalizowane są w Paczółtowicach (około 30 km od Krakowa), Beskidzie Wyspowym (stoki Mogielnicy), a także w Nowym Targu. Powyższe tory narciarstwa biegowego sprawdzają się głównie do klasyka i łyżwy. Rekreacyjnie można również wybrać się na szlaki w Zakopanem i Kościelisku. Dla zaawansowanych przygotowano sztucznie naśnieżane trasy biegowe w Zakopanem (w pobliżu skoczni) oraz Groniu.
Na Śląsku znajdziemy szerokie trasy zlokalizowane na Przełęczy Kubalonka. Łączna ich długość sięga 17 km. Miłośnicy biegówek mogą tutaj pobiegać stylem klasycznym lub dowolnym. Co więcej, gdy sprzyja pogoda otwierane są także trasy w Ustroniu, w pobliżu Skoczowa czy Bielsku-Białej.
W okolicach Tomaszowa Lubelskiego, na Roztoczu mieści się Siwa Dolina. Tam odnajdziemy sześć różnych tras do narciarstwa biegowego. Tu treningi są przyjemne – w pobliżu można skorzystać z punktów gastronomicznych.
Zobacz też: Narty w mieście
Jakuszyce, Sudety

Ten ośrodek narciarstwa biegowego uznaje się za najlepszy w naszym kraju. Na miłośników narciarstwa biegowego czeka aż 100 km [!] profesjonalnych tras. Cztery z nich posiadają także homologację FIS (długość wszystkich zamyka się w 18,5 km). W tym miejscu odnajdą się zarówno początkujący, jak i zaawansowani. Co więcej, podczas uprawiania sportu można podziwiać naprawdę piękne krajobrazy. Wstęp na szlaki biegowe jest płatny.
W Jakuszycach odbywa się także największy w naszym kraju bieg narciarski – Bieg Piastów.
Zieleniec, Lasówka, Sudety
W pobliżu stacji narciarskiej w Zieleńcu znajdziemy świetne miejsce dla miłośników tego sportu zimowego. W tym miejscu pogranicze polsko-czeskie składa się z blisko 200 km tras biegowych. Ratrakowane trasy mamy m.in. na Przełęczy Spalona, w Zieleńcu czy na Jamrozowej Polanie (cetrum biathlonu). Trasy mają różne długości. Przykładowo Trasa Czarna wiedzie z polany na Przełęczy Spalona, przez Sasin, na Sasankę i zatacza pętlę na Jagodnej (najwyższym szczycie Gór Bystrzyckich).
Wetlina, Bieszczady
U podnóży Połoniny Wetlińskiej znajdziemy piękne miejsce do uprawiania narciarstwa biegowego. Łączna długość tras wynosi 20 km. Są one oznaczone kolorami – niektóre z nich posiadają strome podbiegi. Najbardziej popularna trasa wiedzie szlakiem nieczynnej kolejki wąskotorowej. Jest to trasa Zielona. Warto wspomnieć także o Trasie Czerwonej – jednej z najlepszych tras biegowych w Bieszczadach. A może tak rzucić wszystko i wyjechać na biegówki w Bieszczady?
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!