Fizjoterapia – czym jest powięź?

Fizjoterapia – czym jest powięź?

Obecnie osoby aktywne fizycznie coraz częściej korzystają z dodatkowych usług, które oferują kluby fitness. W ofercie znajdziemy więc masaże sportowe, zabiegi fizjoterapeutyczne, saunę… Coraz większą uwagę przywiązuje się do najmniejszych elementów ludzkiego ciała. Zobacz terapie powięziowe.

Czym jest powięź?

Pod pojęciem ‘powieź’ ukrywa się tkanka łączna, która pokrywa każdą komórkę ludzkiego ciała. Jest zatem tak jakby trójwymiarową powierzchnią całego organizmu. O powięzi możemy mówić, jeśli mamy na myśli m.in. zbitą warstwę tkanki (np. powięź szeroka uda), torebkę stawową, rozcięgna, ścięgna, przegrody mięśniowe czy torebki narządów. Powięź składa się z trzech warstw:

- powięzi powierzchniowej, czyli warstwy umiejscowionej pod skórą właściwą, pełni funkcję pośredniczącą między skórą, podskórną tkanką tłuszczową oraz naczyniami a powięzią głęboką;

- powięzi głębokiej, pełni funkcję nadawania kształtu organom i mięśniom, budowania więzadeł oraz osłaniania naczyń (pozwala na pracę poszczególnych mięśni);

- namięsnej, pełni funkcję przenoszenia potencjału siły z komórek mięśni na powięź.

Powięź określa się mianem łącznotkankowej struktury obejmującej cały organizm zarówno na poziomie komórkowym, jak i tkankowym oraz narządowym. Jest ona zatem jednym z elementów, które mają ogromny wpływ na pracę organizmu. Dysfunkcje powstałe w tym obszarze niosą więc poważne konsekwencje na poziomie funkcjonowania człowieka.

Funkcje powięzi w organizmie człowieka

1. Droga przewodząca. Powięź składa się ze szlaków nerwowych, limfatycznych i krwionośnych. To one są odpowiedzialne za transport substancji odżywczych. Dzięki nim jest więc możliwa stabilizacja metabolizmu, a tym samym osiągnięcie homeostazy (prawidłowego funkcjonowania organizmu nawet przy zmiennych warunkach).

2. Nadawanie prawidłowej postawy ciała. Powięź zawiera receptory odpowiedzialne za schemat przestrzenny, a także zachowanie ciała w warunkach statycznych i dynamicznych. Co więcej, w powięzi znajdują się także zakończenia receptorów bólowych. To one mają wpływ na zachowanie prawidłowej postawy.

3. Scalanie organizmu. Powięź jest przede wszystkim strukturą odpowiedzialną za scalenie całego organizmu.

4. Ochrona. Powięź umożliwia ochronę narządów wewnętrznych.

5. Zapisywanie informacji. W powięzi zapisują się przebyte urazy lub przyzwyczajenia. W takich przypadkach zmienia ona swoje ułożenie – przystosowuje się do nowych warunków (homeostaza).

Możliwe dysfunkcje w obrębie powięzi

- zaburzenia statyki ciała (m.in. wady postawy);

- zmiany w mechanizmie oddychania;

- zaburzenie procesu przemiany materii (m.in. obrzęki, zwłóknienia, tzw. punkty spustowe);

- obrzęki w okolicach nadbrzusza, obojczyków, pachwiny, dołu pachowego czy kolanowego;

- zmiany w narządach wewnętrznych;

- napięcia mięśniowo-powięziowe (m.in. obrzęki, ból, niedokrwienie, stany zapalne)

Zadbaj o najmniejsze elementy, czyli trening powięziowy

Powięź spełnia bardzo dużo funkcji w organizmie. Warto zatem skupić swoją uwagę także na niej podczas codziennych treningów. Trening powięziowy pozwala na utrzymanie zdrowia oraz ogólnej sprawności. Głównym celem takich ćwiczeń jest odbudowywanie tkanki łącznej, usprawnianie pracy całego układu ruchu, zapobieganie kontuzjom oraz ulepszanie sprawności i elastyczności całego ciała. Treningi powięziowe są więc rozwiązaniem m.in. dla osób po urazach, cierpiących na bóle pleców (szczególnie powodowanych siedzącym trybem życia) czy stawiających za cel poprawę ruchów dynamicznych lub wyskoków. Co więcej, ta forma aktywności jest doskonałym uzupełnieniem regularnych treningów. Może być również sposobem na walkę z cellulitem.

Zdrowa powięź, czyli masaż SMR

Masaż SMR skupia się na rozluźnianiu powięziowym. Można go wykonać przy użyciu rolera czy piłeczki tenisowej (uciskanie poszczególnych grup mięśniowych). Już 15-30 minut masażu dziennie niweluje napięcie oraz bolesność. Co więcej, takie zabiegi są rozluźniające i relaksujące. Tym samym mogą być sposobem na walkę ze stresem. Regularne masaże SMR mają wpływ na zwiększenie mobilności oraz gibkości układu ruchu, a także hipertofię mięśniową (rozrost włókien mięśniowych). Dzięki nim regeneracja potreningowa jest dużo szybsza oraz łatwiejsza. Zachowana zostaje także równowaga napięć mięśniowych oraz likwidowane są bóle w mięśniach. Rolowanie ma również swój udział w usprawnieniu krążenia krwi, a tym samym uskutecznieniu odżywiania tkanek. W tym kontekście masaż SMR zbliża się swoimi funkcjami do masażu sportowego.

Dominika Górska 4 27 lutego 2017  1604

Dodaj komentarz

 • dsgh
  3 marca 2017
  Taka mała część ciała, a taka ważna
 • Roman
  2 marca 2017
  A jak przebiega taki trening powięziowy? Znaczy na czym polegają ćwiczenia?
 • Jafik
  28 lutego 2017
  Powięź można uszkodzić chociażby w wyniku nadmiernego skurczu mięśnia np. podczas intensywnych treningów. Uszkodzeniu może ulec także sam mięsień
 • Wanda87
  27 lutego 2017
  Okej, ale jakie są przyczyny problemów z powięzią? Mam na myśli to, w jakiej sytuacji możemy uszkodzić tę partię ciała.

Artykuły z kategorii: Fizjoterapia i Masaż

przeszywajacy-bol-plecow-co-zrobic-gdy-kregoslup-bije-na-alarm

Przeszywający ból pleców - co zrobić, gdy kręgosłup bije na alarm?

Grzbiet człowieka pełni kluczowe funkcje w codziennym funkcjonowaniu organizmu. To tutaj znajdują się mięśnie najszersze grzbietu, prostowniki i kompleks mięśni wspomagających barki, które razem z mięśniami brzucha stabilizują naszą sylwetkę w pionie i chronią kręgosłup przed uszkodzeniami. Co zrobić, gdy przeszywający ból pleców skutecznie utrudnia nam codzienne życie?

fizjoterapeuta-sportowy-kielce-gdzie-warto-sie-udac

Fizjoterapeuta sportowy Kielce - gdzie warto się udać

Praca fizjoterapeuty jest zbawieniem dla każdego sportowca, który doświadczył poważnej kontuzji. Jak wybrać odpowiedniego fizjoterapeutę sportowego na terenie Kielc?

lordoza-ledzwiowa-i-szyjna-a-silownia-cwiczenia

Lordoza lędźwiowa i szyjna a siłownia – ćwiczenia

Pozycja siedząca zdominowała życie współczesnego człowieka. Coraz więcej ludzi boryka się z problemami prawidłowej postawy kręgosłupa. Popularną wadą jest nadmierne wygięcie kręgosłupa w dolnej części pleców – lordoza. Nieleczona lordoza może prowadzić do wystąpienia wielu poważnych powikłań. Warto wykonywać ćwiczenia na lordozę na siłowni. Dowiedz się, na czym polega leczenie lordozy szyjnej i lędźwiowej.

rwa-udowa-czym-jest-i-jak-ja-leczyc

Rwa udowa – czym jest i jak ją leczyć?

Wbrew nazwie, rwa udowa objawia się nie tylko bólem w przedniej części uda, lecz także w lędźwiach, łydkach i pośladkach. Bezpośrednią przyczyną tej dolegliwości jest stan zapalny w obrębie kręgosłupa. Czym właściwie jest rwa udowa i jakie są jej objawy? Na czym polega leczenie i rehabilitacja tej dolegliwości?

bol-miesni-po-masazu-dlaczego-sie-pojawia

Ból mięśni po masażu – dlaczego się pojawia?

Masaże mają na celu rozluźnienie, ukrwienie i odżywienie mięśni. Po takim zabiegu powinno się odczuwać odprężenie i relaks – mamy prawidłowo rozmasowane mięśnie. Czasem jednak pojawia się ból po masażu pleców, kręgosłupa a nawet po masażu leczniczym. Czy oznacza to, że został on przeprowadzony nieprawidłowo? A może to dobrze, że boli po masażu?

dyskopatia-jak-sobie-z-nia-radzic

Dyskopatia – jak sobie z nią radzić?

We współczesnym świecie dolegliwości kręgosłupa są chorobą cywilizacyjną. Bardzo często ludzie cierpią na dyskopatię. Jej główną przyczyną jest siedzący tryb życia i niedobór ruchu. Na czym polega dyskopatia? Jak się ją leczy i ile czasu to zajmuje? Do kogo zgłosić się po pomoc?

artroza-czym-jest-i-jak-jej-zapobiegac

Artroza – czym jest i jak jej zapobiegać?

Choroba zwyrodnieniowa stawów objawia się głównie bólem w ich obrębie oraz ograniczeniem ich ruchomości. Pełne wyleczenie artrozy niestety jest niemożliwe. Na czym właściwie polega ta dolegliwość? Kto jest najbardziej narażony na pojawienie się artrozy? Co należy zrobić w przypadku jej wystąpienia?

ciesn-nadgarstka-test-i-cwiczenia-terapeutyczne

Cieśń nadgarstka - test i ćwiczenia terapeutyczne

Zespół cieśni nadgarstka nazywamy uczucie mrowienia, osłabienia a nawet bólu oraz innych problemów dłoni powstałych w wyniku nacisku na nerw pośrodkowy w nadgarstku. Zobacz jak wyleczyć tą dolegliwość domowymi sposobami.

wy-roluj-sie-na-zdrowie-czyli-masaz-rolerem

(Wy)roluj się na zdrowie – czyli masaż rolerem

Tzw. rolowaniem określa się automasaż mięśniowo-powięziowy. Wykonuje się go za pomocą rolera. Kiedy ten typ rozciągania mięśni jest najskuteczniejszy? Powinno się go wykonywać przed treningiem czy po jego zakończeniu? Jakie są efekty rolowania? Na te – i wiele więcej pytań – znajdziecie odpowiedź w poniższym artykule!

trener-to-tez-fizjoterapeuta-oto-trening-medyczny

Trener to też fizjoterapeuta? Oto trening medyczny!

Do aktywnego trybu życia przekonuje się coraz więcej ludzi. Jednocześnie rosną również ich wymagania, co do kompetencji trenerów personalnych czy instruktorów. I słusznie. Osoby ćwiczące chcą zadbać o kompleksowe i prawidłowe kształtowanie własnego ciała. Tutaj z pomocą przychodzi trening medyczny – fizjoterapeutyczne spojrzenie na wysiłek fizyczny. Na czym jednak polega ta forma ćwiczeń? Kto skorzysta na nim najbardziej i czemu służy? O tym w poniższym artykule!

przeszywajacy-bol-plecow-co-zrobic-gdy-kregoslup-bije-na-alarm

Przeszywający ból pleców - co zrobić, gdy kręgosłup bije na alarm?

Grzbiet człowieka pełni kluczowe funkcje w codziennym funkcjonowaniu organizmu. To tutaj znajdują się mięśnie najszersze grzbietu, prostowniki i kompleks mięśni wspomagających barki, które razem z mięśniami brzucha stabilizują naszą sylwetkę w pionie i chronią kręgosłup przed uszkodzeniami. Co zrobić, gdy przeszywający ból pleców skutecznie utrudnia nam codzienne życie?

fizjoterapeuta-sportowy-kielce-gdzie-warto-sie-udac

Fizjoterapeuta sportowy Kielce - gdzie warto się udać

Praca fizjoterapeuty jest zbawieniem dla każdego sportowca, który doświadczył poważnej kontuzji. Jak wybrać odpowiedniego fizjoterapeutę sportowego na terenie Kielc?

lordoza-ledzwiowa-i-szyjna-a-silownia-cwiczenia

Lordoza lędźwiowa i szyjna a siłownia – ćwiczenia

Pozycja siedząca zdominowała życie współczesnego człowieka. Coraz więcej ludzi boryka się z problemami prawidłowej postawy kręgosłupa. Popularną wadą jest nadmierne wygięcie kręgosłupa w dolnej części pleców – lordoza. Nieleczona lordoza może prowadzić do wystąpienia wielu poważnych powikłań. Warto wykonywać ćwiczenia na lordozę na siłowni. Dowiedz się, na czym polega leczenie lordozy szyjnej i lędźwiowej.

rwa-udowa-czym-jest-i-jak-ja-leczyc

Rwa udowa – czym jest i jak ją leczyć?

Wbrew nazwie, rwa udowa objawia się nie tylko bólem w przedniej części uda, lecz także w lędźwiach, łydkach i pośladkach. Bezpośrednią przyczyną tej dolegliwości jest stan zapalny w obrębie kręgosłupa. Czym właściwie jest rwa udowa i jakie są jej objawy? Na czym polega leczenie i rehabilitacja tej dolegliwości?

bol-miesni-po-masazu-dlaczego-sie-pojawia

Ból mięśni po masażu – dlaczego się pojawia?

Masaże mają na celu rozluźnienie, ukrwienie i odżywienie mięśni. Po takim zabiegu powinno się odczuwać odprężenie i relaks – mamy prawidłowo rozmasowane mięśnie. Czasem jednak pojawia się ból po masażu pleców, kręgosłupa a nawet po masażu leczniczym. Czy oznacza to, że został on przeprowadzony nieprawidłowo? A może to dobrze, że boli po masażu?

dyskopatia-jak-sobie-z-nia-radzic

Dyskopatia – jak sobie z nią radzić?

We współczesnym świecie dolegliwości kręgosłupa są chorobą cywilizacyjną. Bardzo często ludzie cierpią na dyskopatię. Jej główną przyczyną jest siedzący tryb życia i niedobór ruchu. Na czym polega dyskopatia? Jak się ją leczy i ile czasu to zajmuje? Do kogo zgłosić się po pomoc?

artroza-czym-jest-i-jak-jej-zapobiegac

Artroza – czym jest i jak jej zapobiegać?

Choroba zwyrodnieniowa stawów objawia się głównie bólem w ich obrębie oraz ograniczeniem ich ruchomości. Pełne wyleczenie artrozy niestety jest niemożliwe. Na czym właściwie polega ta dolegliwość? Kto jest najbardziej narażony na pojawienie się artrozy? Co należy zrobić w przypadku jej wystąpienia?

ciesn-nadgarstka-test-i-cwiczenia-terapeutyczne

Cieśń nadgarstka - test i ćwiczenia terapeutyczne

Zespół cieśni nadgarstka nazywamy uczucie mrowienia, osłabienia a nawet bólu oraz innych problemów dłoni powstałych w wyniku nacisku na nerw pośrodkowy w nadgarstku. Zobacz jak wyleczyć tą dolegliwość domowymi sposobami.

wy-roluj-sie-na-zdrowie-czyli-masaz-rolerem

(Wy)roluj się na zdrowie – czyli masaż rolerem

Tzw. rolowaniem określa się automasaż mięśniowo-powięziowy. Wykonuje się go za pomocą rolera. Kiedy ten typ rozciągania mięśni jest najskuteczniejszy? Powinno się go wykonywać przed treningiem czy po jego zakończeniu? Jakie są efekty rolowania? Na te – i wiele więcej pytań – znajdziecie odpowiedź w poniższym artykule!

trener-to-tez-fizjoterapeuta-oto-trening-medyczny

Trener to też fizjoterapeuta? Oto trening medyczny!

Do aktywnego trybu życia przekonuje się coraz więcej ludzi. Jednocześnie rosną również ich wymagania, co do kompetencji trenerów personalnych czy instruktorów. I słusznie. Osoby ćwiczące chcą zadbać o kompleksowe i prawidłowe kształtowanie własnego ciała. Tutaj z pomocą przychodzi trening medyczny – fizjoterapeutyczne spojrzenie na wysiłek fizyczny. Na czym jednak polega ta forma ćwiczeń? Kto skorzysta na nim najbardziej i czemu służy? O tym w poniższym artykule!