Fizjoterapia – czym jest powięź?

Fizjoterapia – czym jest powięź?

Obecnie osoby aktywne fizycznie coraz częściej korzystają z dodatkowych usług, które oferują kluby fitness. W ofercie znajdziemy więc masaże sportowe, zabiegi fizjoterapeutyczne, saunę… Coraz większą uwagę przywiązuje się do najmniejszych elementów ludzkiego ciała. Zobacz terapie powięziowe.

Czym jest powięź?

Pod pojęciem ‘powieź’ ukrywa się tkanka łączna, która pokrywa każdą komórkę ludzkiego ciała. Jest zatem tak jakby trójwymiarową powierzchnią całego organizmu. O powięzi możemy mówić, jeśli mamy na myśli m.in. zbitą warstwę tkanki (np. powięź szeroka uda), torebkę stawową, rozcięgna, ścięgna, przegrody mięśniowe czy torebki narządów. Powięź składa się z trzech warstw:

- powięzi powierzchniowej, czyli warstwy umiejscowionej pod skórą właściwą, pełni funkcję pośredniczącą między skórą, podskórną tkanką tłuszczową oraz naczyniami a powięzią głęboką;

- powięzi głębokiej, pełni funkcję nadawania kształtu organom i mięśniom, budowania więzadeł oraz osłaniania naczyń (pozwala na pracę poszczególnych mięśni);

- namięsnej, pełni funkcję przenoszenia potencjału siły z komórek mięśni na powięź.

Powięź określa się mianem łącznotkankowej struktury obejmującej cały organizm zarówno na poziomie komórkowym, jak i tkankowym oraz narządowym. Jest ona zatem jednym z elementów, które mają ogromny wpływ na pracę organizmu. Dysfunkcje powstałe w tym obszarze niosą więc poważne konsekwencje na poziomie funkcjonowania człowieka.

Funkcje powięzi w organizmie człowieka

1. Droga przewodząca. Powięź składa się ze szlaków nerwowych, limfatycznych i krwionośnych. To one są odpowiedzialne za transport substancji odżywczych. Dzięki nim jest więc możliwa stabilizacja metabolizmu, a tym samym osiągnięcie homeostazy (prawidłowego funkcjonowania organizmu nawet przy zmiennych warunkach).

2. Nadawanie prawidłowej postawy ciała. Powięź zawiera receptory odpowiedzialne za schemat przestrzenny, a także zachowanie ciała w warunkach statycznych i dynamicznych. Co więcej, w powięzi znajdują się także zakończenia receptorów bólowych. To one mają wpływ na zachowanie prawidłowej postawy.

3. Scalanie organizmu. Powięź jest przede wszystkim strukturą odpowiedzialną za scalenie całego organizmu.

4. Ochrona. Powięź umożliwia ochronę narządów wewnętrznych.

5. Zapisywanie informacji. W powięzi zapisują się przebyte urazy lub przyzwyczajenia. W takich przypadkach zmienia ona swoje ułożenie – przystosowuje się do nowych warunków (homeostaza).

Możliwe dysfunkcje w obrębie powięzi

- zaburzenia statyki ciała (m.in. wady postawy);

- zmiany w mechanizmie oddychania;

- zaburzenie procesu przemiany materii (m.in. obrzęki, zwłóknienia, tzw. punkty spustowe);

- obrzęki w okolicach nadbrzusza, obojczyków, pachwiny, dołu pachowego czy kolanowego;

- zmiany w narządach wewnętrznych;

- napięcia mięśniowo-powięziowe (m.in. obrzęki, ból, niedokrwienie, stany zapalne)

Zadbaj o najmniejsze elementy, czyli trening powięziowy

Powięź spełnia bardzo dużo funkcji w organizmie. Warto zatem skupić swoją uwagę także na niej podczas codziennych treningów. Trening powięziowy pozwala na utrzymanie zdrowia oraz ogólnej sprawności. Głównym celem takich ćwiczeń jest odbudowywanie tkanki łącznej, usprawnianie pracy całego układu ruchu, zapobieganie kontuzjom oraz ulepszanie sprawności i elastyczności całego ciała. Treningi powięziowe są więc rozwiązaniem m.in. dla osób po urazach, cierpiących na bóle pleców (szczególnie powodowanych siedzącym trybem życia) czy stawiających za cel poprawę ruchów dynamicznych lub wyskoków. Co więcej, ta forma aktywności jest doskonałym uzupełnieniem regularnych treningów. Może być również sposobem na walkę z cellulitem.

Zdrowa powięź, czyli masaż SMR

Masaż SMR skupia się na rozluźnianiu powięziowym. Można go wykonać przy użyciu rolera czy piłeczki tenisowej (uciskanie poszczególnych grup mięśniowych). Już 15-30 minut masażu dziennie niweluje napięcie oraz bolesność. Co więcej, takie zabiegi są rozluźniające i relaksujące. Tym samym mogą być sposobem na walkę ze stresem. Regularne masaże SMR mają wpływ na zwiększenie mobilności oraz gibkości układu ruchu, a także hipertofię mięśniową (rozrost włókien mięśniowych). Dzięki nim regeneracja potreningowa jest dużo szybsza oraz łatwiejsza. Zachowana zostaje także równowaga napięć mięśniowych oraz likwidowane są bóle w mięśniach. Rolowanie ma również swój udział w usprawnieniu krążenia krwi, a tym samym uskutecznieniu odżywiania tkanek. W tym kontekście masaż SMR zbliża się swoimi funkcjami do masażu sportowego.

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Dominika Górska 4 27 lutego 2017  2188

Dodaj komentarz

 • dsgh
  3 marca 2017
  Taka mała część ciała, a taka ważna
 • Roman
  2 marca 2017
  A jak przebiega taki trening powięziowy? Znaczy na czym polegają ćwiczenia?
 • Jafik
  28 lutego 2017
  Powięź można uszkodzić chociażby w wyniku nadmiernego skurczu mięśnia np. podczas intensywnych treningów. Uszkodzeniu może ulec także sam mięsień
 • Wanda87
  27 lutego 2017
  Okej, ale jakie są przyczyny problemów z powięzią? Mam na myśli to, w jakiej sytuacji możemy uszkodzić tę partię ciała.

Artykuły z kategorii: Fizjoterapia i Masaż

rodzaje-masazu-sprawdz-ktore-zabiegi-sa-dla-ciebie

Rodzaje masażu: sprawdź, które zabiegi są dla ciebie!

Różnorodność usług z zakresu terapii manualnej jest wyjątkowo duża. Do dyspozycji mamy kilkanaście rodzajów masażu, a każdy z nich inaczej wpływa na nasz organizm i kompleksy mięśniowe. Na czym polega każdy z nich i który będzie tym najlepszym w konkretnym przypadku?

skuteczny-masaz-twarzy-sprawdz-na-czym-polega-i-sprobuj-go-w-domu

Skuteczny masaż twarzy? Sprawdź, na czym polega i spróbuj go w domu

Wykonywane systematycznie zabiegi na skórę to świetny sposób na zachowanie jej najlepszej kondycji. Ale to nie tylko peeling czy nawilżanie czynią naszą skórę fantastyczną i idealnie piękną. To także terapia manualna z wykorzystaniem dodatkowych olejków lub akcesoriów ujędrniających. Jak wygląda masaż twarzy? Jak często go stosować i czy każdy może sobie na to pozwolić?

uposazenie-fachowca-od-uslug-profesjonalnych-ile-zarabia-fizjoterapeuta

Uposażenie fachowca od usług profesjonalnych. Ile zarabia fizjoterapeuta?

Coraz większe tempo życia sprawia, że zawód fizjoterapeuty staje się bardzo atrakcyjny, zwłaszcza dla osób potrzebujących profesjonalnych usług. Niestety, mało kto wie, jak jest naprawdę i ile zarabia fizjoterapeuta. Jak wygląda sytuacja finansowa terapeutów w Polsce i czy ten biznes się opłaca?

masaz-bowena-poznaj-fenomen-delikatnej-terapii-manualnej

Masaż Bowena: poznaj fenomen delikatnej terapii manualnej

Według wielu zwolenników technik Bowena, terapia manualna wykonywana w ten sposób leczy wiele schorzeń. I choć minęło już wiele lat odkąd wprowadzono ją w życie, to masaż Bowena przetrwał w niezmienionej formie do dziś. Na czym dokładnie polega ta metoda, jak działa i komu jest wskazana?

prosty-masaz-plecow-i-twarzy-zobacz-jakie-to-latwe

Prosty masaż pleców i twarzy - zobacz, jakie to łatwe!

XXI wiek to dla wielu z nas ciągły pęd. Goniące terminy jeszcze bardziej wpychają nas w wyścigową spiralę, co szybko może się odbić na naszym zdrowiu. Rozwiązaniem, które pozwoli nam znaleźć chwilę odprężenia może być prosty masaż. Może to być także sposób na zwalczenie bólu, który występuje głównie w okolicach kręgosłupa lędźwiowego i szyjnego. Jak wykonać prosty masaż i ile to kosztuje?

masaz-balijski-poznaj-jego-tajemnice-i-odprez-swoje-cialo-i-umysl

Masaż balijski - poznaj jego tajemnice i odpręż swoje ciało i umysł

Relaksujące masaże dalekowschodnie cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Masaż balijski łączy w sobie zarówno refleksoterapię i aromaterapię z akupresurą. Wszystkie te zabiegi stosowane bezpośrednio na skórę dają świetne efekty wpływające kompleksowo na organizm. Czym jest tajemniczy masaż balijski?

relaksujacy-masaz-swieca-aromatyczna-daj-sobie-czas-na-ukojenie

Relaksujący masaż świecą aromatyczną - daj sobie czas na ukojenie

Pracujemy dużo i dążymy do absolutnej perfekcji. Bierzemy na swoje bardzo często więcej niż możemy udźwignąć, dlatego z pełną stanowczością zasługujemy na odrobinę relaksu. Odprężający masaż świecą aromatyczną dostępny jest w ofercie wielu studiów SPA i gabinetów medycyny estetycznej. Na czym polega ten zabieg, jak wpływa na nasze ciało i zmysły i co najważniejsze: ile to kosztuje?

zakres-ruchu-w-stawach-zobacz-czy-wszystko-u-ciebie-w-porzadku

Zakres ruchu w stawach - zobacz, czy wszystko u ciebie w porządku!

Być może pomyślisz, że to banał, ale odpowiednia mobilność stawów pozwoli ci na wykonywanie codziennych czynności bez ograniczeń. Zobacz, czy twój zakres ruchu w stawach jest wystarczający. Jeśli zauważysz nieprawidłowości, spróbuj wykonać ćwiczenia na zwiększenie mobilności. Powinny pomóc!

gdy-bol-nie-daje-ci-funkcjonowac-jaki-masaz-przy-rwie-kulszowej

Gdy ból nie daje ci funkcjonować - jaki masaż przy rwie kulszowej?

Nagły ból w okolicach lędźwi, uczucie osłabienia i drętwienie mięśni zespołu tylnej taśmy. Właśnie w taki sposób objawia się schorzenie zwane potocznie jako rwa kulszowa. Ból może narastać nawet podczas leżenia na plecach. Czym jest rwa kulszowa i jaki masaż może pomóc przetrwać ten trudny moment?

masaz-biurowy-korpo-wymysly-czy-dobry-sposob-na-ulge-od-biurka

Masaż biurowy - korpo wymysły czy dobry sposób na ulgę od biurka?

Co do zasady masaż kojarzy się nam z gabinetem fizjoterapeutycznym z dużym łóżkiem. Wiele zabiegów można jednak wykonać bez konieczności rozkładania całego kramu - masaż biurowy należy właśnie do tej grupy. Na czym polega jego fenomen i czy może wyprzeć kartę sportową z benefitów pracowniczych?

rodzaje-masazu-sprawdz-ktore-zabiegi-sa-dla-ciebie

Rodzaje masażu: sprawdź, które zabiegi są dla ciebie!

Różnorodność usług z zakresu terapii manualnej jest wyjątkowo duża. Do dyspozycji mamy kilkanaście rodzajów masażu, a każdy z nich inaczej wpływa na nasz organizm i kompleksy mięśniowe. Na czym polega każdy z nich i który będzie tym najlepszym w konkretnym przypadku?

skuteczny-masaz-twarzy-sprawdz-na-czym-polega-i-sprobuj-go-w-domu

Skuteczny masaż twarzy? Sprawdź, na czym polega i spróbuj go w domu

Wykonywane systematycznie zabiegi na skórę to świetny sposób na zachowanie jej najlepszej kondycji. Ale to nie tylko peeling czy nawilżanie czynią naszą skórę fantastyczną i idealnie piękną. To także terapia manualna z wykorzystaniem dodatkowych olejków lub akcesoriów ujędrniających. Jak wygląda masaż twarzy? Jak często go stosować i czy każdy może sobie na to pozwolić?

uposazenie-fachowca-od-uslug-profesjonalnych-ile-zarabia-fizjoterapeuta

Uposażenie fachowca od usług profesjonalnych. Ile zarabia fizjoterapeuta?

Coraz większe tempo życia sprawia, że zawód fizjoterapeuty staje się bardzo atrakcyjny, zwłaszcza dla osób potrzebujących profesjonalnych usług. Niestety, mało kto wie, jak jest naprawdę i ile zarabia fizjoterapeuta. Jak wygląda sytuacja finansowa terapeutów w Polsce i czy ten biznes się opłaca?

masaz-bowena-poznaj-fenomen-delikatnej-terapii-manualnej

Masaż Bowena: poznaj fenomen delikatnej terapii manualnej

Według wielu zwolenników technik Bowena, terapia manualna wykonywana w ten sposób leczy wiele schorzeń. I choć minęło już wiele lat odkąd wprowadzono ją w życie, to masaż Bowena przetrwał w niezmienionej formie do dziś. Na czym dokładnie polega ta metoda, jak działa i komu jest wskazana?

prosty-masaz-plecow-i-twarzy-zobacz-jakie-to-latwe

Prosty masaż pleców i twarzy - zobacz, jakie to łatwe!

XXI wiek to dla wielu z nas ciągły pęd. Goniące terminy jeszcze bardziej wpychają nas w wyścigową spiralę, co szybko może się odbić na naszym zdrowiu. Rozwiązaniem, które pozwoli nam znaleźć chwilę odprężenia może być prosty masaż. Może to być także sposób na zwalczenie bólu, który występuje głównie w okolicach kręgosłupa lędźwiowego i szyjnego. Jak wykonać prosty masaż i ile to kosztuje?

masaz-balijski-poznaj-jego-tajemnice-i-odprez-swoje-cialo-i-umysl

Masaż balijski - poznaj jego tajemnice i odpręż swoje ciało i umysł

Relaksujące masaże dalekowschodnie cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Masaż balijski łączy w sobie zarówno refleksoterapię i aromaterapię z akupresurą. Wszystkie te zabiegi stosowane bezpośrednio na skórę dają świetne efekty wpływające kompleksowo na organizm. Czym jest tajemniczy masaż balijski?

relaksujacy-masaz-swieca-aromatyczna-daj-sobie-czas-na-ukojenie

Relaksujący masaż świecą aromatyczną - daj sobie czas na ukojenie

Pracujemy dużo i dążymy do absolutnej perfekcji. Bierzemy na swoje bardzo często więcej niż możemy udźwignąć, dlatego z pełną stanowczością zasługujemy na odrobinę relaksu. Odprężający masaż świecą aromatyczną dostępny jest w ofercie wielu studiów SPA i gabinetów medycyny estetycznej. Na czym polega ten zabieg, jak wpływa na nasze ciało i zmysły i co najważniejsze: ile to kosztuje?

zakres-ruchu-w-stawach-zobacz-czy-wszystko-u-ciebie-w-porzadku

Zakres ruchu w stawach - zobacz, czy wszystko u ciebie w porządku!

Być może pomyślisz, że to banał, ale odpowiednia mobilność stawów pozwoli ci na wykonywanie codziennych czynności bez ograniczeń. Zobacz, czy twój zakres ruchu w stawach jest wystarczający. Jeśli zauważysz nieprawidłowości, spróbuj wykonać ćwiczenia na zwiększenie mobilności. Powinny pomóc!

gdy-bol-nie-daje-ci-funkcjonowac-jaki-masaz-przy-rwie-kulszowej

Gdy ból nie daje ci funkcjonować - jaki masaż przy rwie kulszowej?

Nagły ból w okolicach lędźwi, uczucie osłabienia i drętwienie mięśni zespołu tylnej taśmy. Właśnie w taki sposób objawia się schorzenie zwane potocznie jako rwa kulszowa. Ból może narastać nawet podczas leżenia na plecach. Czym jest rwa kulszowa i jaki masaż może pomóc przetrwać ten trudny moment?

masaz-biurowy-korpo-wymysly-czy-dobry-sposob-na-ulge-od-biurka

Masaż biurowy - korpo wymysły czy dobry sposób na ulgę od biurka?

Co do zasady masaż kojarzy się nam z gabinetem fizjoterapeutycznym z dużym łóżkiem. Wiele zabiegów można jednak wykonać bez konieczności rozkładania całego kramu - masaż biurowy należy właśnie do tej grupy. Na czym polega jego fenomen i czy może wyprzeć kartę sportową z benefitów pracowniczych?